Provinciaal Nieuws. wij vragen ons af waarom het rijk ab normaal" hooge prijzen berekent voor deze allereenvoudigste artikelen, die speciaal in de steden, waar de groote confectiemagazijnen ook in het goed- koope genre zooveel verscheidenheid brengen, de concurrentie met het par ticulier bedrijf lo geen enkel opzicht kunnen doorstaan. Had de regeerlog zich niet beter kunnen laten voorlichten? Naar de Msb. uit goede bron ver neemt ligt het In de bedoeling der re- geeriog om, wanneer de vooruitzichten op graanaaavoer gunstig blijven, uiter lijk met Februari de rantsoeneering van brood op te heften. Het brood zou dan dus weer zonder bon beschikbaar wor den gesteld. Nog werd medegedeeld, dat het stre ven der regeerieg is^ om de crisismaat regelen, zoodra zulks maar cenlgszlns mogelijk !s, ia te trekken," om den nor malen toestand zoo spoedig mogelijk te doen terugkeeren. (Volgens de «Tel» en andere bladen Is er echter van het opheffen der brood kaarten nog geen sprake.) In het tijdvak 1—15 Dcc. mag op bon 42 worden afgeleverd koffie en in het tijdvak 16—31 Dcc. op bon 43 eveneens '/a ons* Vanaf 27 dezer is tusschenhandelprijs (voor detaillisten) f 1.21 per pond los en f 1.24 verpakt. Naar de Tel. verneemt, zullen door de verschillende rijkskautoren de vol gende voorraden, uit de stelling van Amsterdam afkomstig, in handen van de distributiekantoren worden gegeven ongeveer 110.000 kg. kaarsen, 100.000 kg.' petroleum, 200.000 kg. gasolie, 360 000 kg. benzine, 200 000 kg. carbid, '3.3000.000kg. gedeeltelijk ongeraffineerd zout, 22.000 ton steenkolen, 19.000 tou briketten en 13.000 ton cokes, benevens 1,170.000 k.g, ruwe koffie en 11 milli- oen kg. lijnkoeken. Een particulier hlor te lande schijnt er in geslaagd te zijn een middel uit te vinden tegen het mond- en klauwzeer. Hij moet in kleinen kring reeds voor eenlgen tijd uitstekende resultaten mat het geneesmiddel hebben bereikt. Ten einde het middel in de toekomst een meer algemeeue toepassing te doen vinden, heeft de uitvinder zich in au diëntie tot den Minister van Landbouw gewend en dien voorgesteld proeven met het geneesmiddel onder deskundige controle te ondernemen. Door den Minister Is een nader on derzoek toegezegd. In de. Mzuidtginiddag gehouden zit ting van het centravl stembureau ie tot. lid van de Tweede Kamer, in de plaats ?an wijlen den heer W. H. Boogaardt, be noemd verklaard de heer J. van Rijzewijk, te Tilburg. Zeer binnenkort is ta verwachten een circulaire van den minister van binnen- landsche zaken, in overleg met diens ambt genoot van oorlog, tot de burgemeesters van de groolere gemeenten, waarbij deze worden aangespoord, vooraanstaande ingezetenen hunner gemeenten op te wekken het inhia- tief te nemen tot vorming van burger wachten, die in moeilyke tydeu de taak der politie kunnen verlichten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Naar het schijnt, bestaat hier en daar misverstand ten aanzien van het repa ratieleder. Men meent, dat reparaties met Rijks leder (gestempeld leder) vrij zijn. Dit ls niet het geval. Dit gestempelde Rijks leder is uitsluitend bestemd voor repa raties op bons, op gelijke wijze als voor October het geval was. De gemeenten krijgen dus weder een zekere hoeveel heid gestempeld reparatieleder en stel len bons verkrijgbaar voor hen, die in aanmerking komen voor goedkoops re paratie. Voor deze soort reparatie gelden de vastgestelde maximumprijzen Reparaties zonder bons zijn geheel vrij. De minister van landbouw, sijver- held en handel heeft Ingetrokken een beschikking van 25 Juli 1918, waarbij verbodsbepalingen zijn Ingesteld op de aflevering en het vervoer van lijmvleesch cu andere huidafvallen, als afsnijdsels, koppen en stukken van slakken. (Officieel.) Naar aanleiding van be richten in buitenlandsche dagbladen omtrent den doortocht van Dultsche troepen van België naar Duitschland door Limburg en omtrent de houding door de Nederlandsche regeerlog aan genomen ten aanzien van uit Antwerpen komende Dultsche torpedobooten en van .slëepbooteui die langs de kanalen uit België naar Nederland ziju gekomen, deelt het ministerie van buitenlandsche zaken het volgende mede lo. De voorwaarden van den wapen stilstand, die op 11 November in wer king trad, waren zoodanig, dat met een hervatting van de vijandelijkheden niet behoefde te worden rekening gehouden. Het geïaterneerd houden van troepen der ootlogvoetenden had derhalve geen zin meer, en de vrijlating van de zich hier te lande bevindende geïnterneerden van beide partijen lag voor de hand. De regeerlog besloot des te eerder, daartoe over te gaan, daar de Britsche régeerlng liet weten, dat die vrijlating, oek ten aanzien van de Dultsche krijgs gevangenen hier te lande, bij haar geen bezwaar ontmoette. Onder die omstan digheden was het doelloos, Nederland anderzijds opnieuw te bezwaren met eeu groot aantal geïnterneerden, en zulks op een tijdstip, waarop de hulpverlee- nlng aan groote scharen vluchtelingen uit Noord-Frankrijk en aan de te ver wachten talrijke vrijgelaten krijgsgevan genen van de entente uit Duitschland bij de abnormale toestanden de grootste moeilijkheden deden voorzien op het stuk van huisvesting, onderhoud en vervoer. Tegen het afwijzen van h*t verzoek der Dultsche troepen verzette zich het belang der bevolking in Noord-België. Immers volgens de ontvangen berichten waren gewapende conflicten niet ultge sloten tusschen de bewuste troepen en andere Dultsche troepen, waarvan on vermijdelijk die bevolkiog den terugslag zou ondervinden, voor zich zelve en hare bezettingen. De regeering besloot daarom, dat de bewuste troepen, die ten gevolge van het wapenstilstands verdrag België biruien een bepaalden tijd moesten hebben geëvacueerd, en die noch voor interneering in aanmer king kwamen, noch waren terug te wij zen. toe te staan, zich ter bekorting van hun w?g over Nederlandsch grondge bied naar Duitschland te begeven, onder controle en op voorwaarde, dat wapenen en oorlogsmateriaal in Nederland werden achtergelaten. Van dit voornamen werd door den mi nister vru buitenlandsche zaken den volgen den ochtend mondeling mededeeling gedsan a*u de daartoe aan het departement ui'g"- noodigde geztnten van de Vereenigde S:s- ten, van Belg van Frimkryk, van Groot- Britïaritië eii van Tal Tegen dase mede deling we.dcu geen bezwaren geopperd. 2o. Volg-üie de neatraliteitrprocismstie worden oorlogsschepen de? oorlog7oereoden, die binnen het Naderlaudsclie rechtsgebied komen, zonder dat die binnenkomst volgens de proclama'ie gewettigd is, geiotemeerd. Dienovereenkomstig is gehandeld ten op zichte van de uit Antwerpen gekomen tor- psdobootcn. 8>. Het is bekend, dit de Nederlandsche regeeting aan uit België komende sch pen de doorrmt naar Daitschland niet toestaat, wanneer de schepen aan Belgische eigenaren zijn ontnomen. Schepen, waarmede dit niet het geval i«, zijn vrij om naar Daitschland te varen. Waalwijk, 87 Nov. 1918. Wij ontvingen voor «Recht en Orde* Van een «Schoenfabrikant* Waalwijk f25. Van een «Lederfabrlkant* Waalwijk f 25.— W. B. te Waalwijk f 10. «De Echo van het Zuiden* Waalwijk 10. Totaal f 70.— Werkelijk eenlge heel mooie giften, hoewel wij er o. i. met recht heel veel meer hadden durven verwachten, Het is echter nog niet te laat, men kan ons zijn giften nog steeds doen toekomen en dat is noodzakelijk, want er zijn vooral met het oog op den dag van morgeu groote kosten gemaakt en nog te maken. En dan het doei spreekt voor zichzelf; over de door «Recht en Orde» bereikte resultaten behoeven we niets te zeggen, dat weet leder voor zich. In ons vorig nummer hebben we reeds een en ander medegedeeld van den Natlonalen Biddag op morgen, waar voor naar wij met genoegen vernemen algemeen vrijaf wordt gegeven. In dit nummer willen wc het programma cog eens herhalen en zooveel mogelijk aan vullen. Van alle huizen zal natuurlijk de drie kleur wapperen, iedereen zal zich met Oranje tooien en verschillende winke liers zullen oranje-etalages maken voor deze gelegenheid. De H. Diensten in de verschillende kerken zijn Zondag 1.1. afgekondigd terwijl we kunnen mededeelen dat in de parochiekerk van St. Jan onder dc Hoog mis, de groote Mis van Griiber zal wor den gezongen en na afloop het «Domlne Salvam fac Reginann Nostram* van Gles- seo, terwijl In het Lof van 5 uur het T# Deum van Loser zal worden uitge voerd. Des namiddags ten ll7z uur zal aan de 2e Zeine in de St. Anloniusstraat de stoet worden opgesteld en zal deze beginnen te trekken om 1 uur naar de Markt, Ileckelnde, terug naar het Ge meentehuls te Waalwijk. Bij het Gemeen tehuls Hulde aau den EdelAchtb. Heer Burgemeester. Verder trekt de stoet door de Groote straat naar het Gemeentehuis te Besoijen alwaar dezelfde Huldiging zal plaats hebben. Daarna zal de optocht zich begeven langs de Besoijensche Steeg, Spoorlaan, Mr. van Coothstraat terug naar de Markt, alwaar de stoet ontbon den wordt. VOLGORDE VAN DEN STOET. 1. Veldartillerie met (Hoornblazers.) 2. Padvinders met Vaandels. 3. Gilde St. Crispijn van Waalwijk- Besoijen met Vlag en Vaandel. 4. Voetbalclub Rood Wit Blauw van Besoijen. 5. Sociëteit Gezellig Verkeer. 6. Waalwijksche Gymnastiekvere niging mei Vaandel. Hierbij sluit aan de Rijkscursus voor voor geoefendheid. 7. Loterij Fortuna van Waalwijk. 8. Vereeniging „Spaarzaamheid" Waalwijk. 9. St. Crispijn en Crispianus van Besoijen in vol ornaat, Schut tersgilde met Vaandels. 10. Waalwijksche Voetbalclub Quick met Vlag. 11. Spaarvereeniging „de Vrienden kring" te Waalwijk. 12. Spaarzaamheid zij ons Streven van Waalwijk. 13. Harmonie. 14. Burgerwacht. 15. R.K. Kiesvereniging v. Besoijen. 16. R.K, Kiesvereniging v. Waalwijk 17. Kiesvereniging Besoijen „Neder land en Oranje." 18. Afdeeling Hanze van Waalwijk en Besoijen. 19. N.-Br. Chr. Boerenbond. 20. Chr. Jongelings-vereeniging „Im- manuel" Besoijen. 21. R.K. Schoenmakerspatroons-ver- eenigingen in klein bedrijven Waalwijk en Omstreken. 22. Chr. Fabrieks-. Haven-en Trans portarbeidersbond van Waalwijk en Omstreken. 23. Sl Paulus-vereeniging met Vaan del. 24. R.K. Bond Post, Telegraaf en Telephonie St. Jan Baptist van Waalwijk. 25. Chr. Gemengde Zangvereniging Hallelula Besoijen. 26. Liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen. 27. Liedertafel der R.K. Werklieden vereniging. 28. Comité „Recht en Orde" van Waalwijk en Besoijen. 29. R.K. Gildenbond met Harmonie en Vaandels. a. Afd R.K. Bouwvakken van Waalwijk en Besoijen. b. Afd. Diverse Vakken van Waai ert^ Besoijen. c. Afd. R.K. Kleermakers van Waal- en Besoijen. d. Afd. RK. Typografen van Waal- en Besoijen. 30. R.K. Lederbewerkersgilde van Waalwijk Besoijen met Vaandel. a. Afd. meisjes. b. Afd. mannen. 31. Oud-leerlingen en leerlingen van den Landbouwcursus van Waal wijk te paard. Sluiting der Plechtigheden om 5 uur, waaronder Te Deum. Door de gezamenlijke Liedertafels en Gemengde Zangvereniging zal voor en het Gemeentehuls van Waalwijk en Be soijen» Domlne salvam fac Reginam nostram* van Glessen worden uitgevoerd. Uit de verenigingen, zal eene com missie aan de burgemeesters de motie der verenigingen gaan overhandigen, die met die namens de burgerij, aan 't volk zal worden voorgelezen en dan a.an H. M. opgezonden. Gaarne sluiten wij ons aan bij 't ver zoek van 't comité dat allen zullen mede werken tot een kalm en waardig verloop van dezen Bid- en Huldedag. Voor de burgerwacht van Waal wijk en Besoijen hebben zich in totaal aangemeld 220 personen, om eventueel naar den Haag te gaan 42 personen. Voor verdere inschrijving gelieve men zich aan te melden bij den heer J. Wiesman te Waalwijk. Bij Koninklijk besluit is de heer P. W. J. M. Sweens alhier, vaandrig bi; 't 17e R. I„ benoemd lot reserve tweede luitenant. Door de Naaml. Venn. T. M. van Grinsvens' stoomschoenen- en lederfa briek te 's Bosch werd gisteren aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een request overhandigd, mede onderteekend door 25 andere schoenfa brikanten uit Waalwijk, Baardwijk, Be soijen en Kaatsheuvel betreffende den uitvoer van leerloos schoenwerk, van welk request wij hier een afdruk laten volgen Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, 's Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen Ondergeteekenden. allen in Nederland gevestigde schoenfabrikanten dat bij circulaire No. 172 d.d. 12 Augustus 1.1. door he:t bestuur van het Rijkskantoor voor .Huiden en Leder ons werd aangeraden, «ons toe te leggen op de fabricage van leerloos schoenwerk ten einde onze bedrijven aan den gang te houden dat dientengevolge door ons groote hoeveelheden grondstoffen voor dat doel zijn aangeschaft en rniet de fabricage dier artikelen werd aangevangen dat wij nu massa voorraad hebben in grondstoffen, fabrikaten en half fabri katen dat door den gewijzigden toestand eerloos schoenwerk in Nederland ab soluut onverkoopbaar is geworden dat wegens den voldoenden voorraad van leder schoenwerk bij winkeliers, grossiers en fabrikanten hier te lande, de behoefte aan leerloos schoenwerk dan ook niet bestaat dat deze zienswijze, wat betreft leder schoenwerk blijkbaar door Uwe Excel- entie wordt gedeeld, zooals requestran- ten vermeenen af te leiden uit het te recht opheffen van het bonnenstelsel dat door deze omstandigheden de fa brikanten groote schade lijden en nog zullen komen te lijden dat dus geen enkele reden meer be staat om voort te gaan over den aan maak van leerloos schoenwerk; dat de toestand voor de fabrikanten alzoo is lo. geen aanmaak van leerloos schoen werk, 2o. leder schoenwerk wordt niet afge nomen daar het grootste gedeelte van het publiek, winkeliers en grossiers daaraan geen behoefte hebben dat bij dien stand van zaken, werke- keloosheid niet kan uitblijven, daar de fabrikanten omfinancieele redenen hunne fabrieken zullen moeten stopzetten bij gebrek aan voldoenden afzet dat aan dit groote euvel btlangrijk zou kunnen worden tegemoet gekomen door den export toe te staan van leer loos schoenwerk hetzij naar België en Duitschland, hetzij voorloopig naar Bel gië alléén redenen, waarom wij Uwe Excellentie beleefd maar dringend verzoeken, gezien de ontstane moeilijkheden in onze be drijven, zoo mogelijk binnen 14 dagen ons vergunning te willen verleenen het leerloos schoenwerk naar 't buitenland te mogen uitvoeren. 't Welk doende, enz. De iFabrikanten-vereeniglng van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen feesloot in here gisteren gehouden vergadering, in de fabrieken harer leden met ingang van 2 December a.s. de 48 urige werk week in te voeren met vrije Zaterdag middag en behoud der thans geldende leonen. Van Maandag t/m Vrijdag 812 ea van 172—6; Zaterdags 7—872, 9—1. Het postkantoorzal morgen slechts als des Zondags zijn geopend, n.l. van —9 en van 12 uur. Ook zal alleen eene bestelling plaats de3 morgens hebben. Zooals onze lezers uit de adver tentie zullen zien, komt 't Noord-Neder- landseh Tooneelgezelschap, Dir. F. M. Geele, in hotel «De Twee Kolommen», eene voorstelling geven van M. Spree's nieuwste suecesstuk «Rooie Slen» op Zaterdag 30 November. Hieronder laten we eenlge persbeoordeelingen volgen De MaasbodeWij kunnen «Rooie Sien» geen slecht stuk noemen, integen deel, het zit vol pakkende momenten. Ia dit verband noemen wij het laatste bedrijf, dat in al zijn eenvoud een ont roerende scène brengt, welke het hoogte punt bereikt in de kloeke belijdenis van 't Godsgeleof. Nieuws v. d. Dag: 't Was warm mij dacht, dat de Schouwburgzaal van 't Paleis wel niet vol zou zijn, maar hoe had ik mij vergistze was totaal uit verkocht met 'n enthousiast publiek. Dordtsche Courant«Rooie Sien* is een goed stuk en het wordt subliem gespeeld; alle medewerkenden zonder uitzondering zijn voor hun taak berekend, 't succes was dan ook enorm. Puimerender Crt.«Rooie Sien» stemt tot diep nadenken; 't is een volksstuk, maar in de goede beteekeais, 't is een stuk met strekking. Het spel der artlsten verdient allen lof, In 't bijzonder ver melden wij Mej. Dlna Minken, die in de moeilijke dubbele rol van Rooie Sien, moeder en dochter schitterend spel te zien gaf, daarbij op uitstekende wijze terzijde gestaan door Cor. Smits, als Ko Breman. Teneinde de tewerkstelling van gedemoblliseerden te vergemakkelijken, zoomede in verband met de vrijgave van hier te lande aanwezige looistoffen, deelen wij U mede, dat de voor het loopende kwartaal toegestane productie standaard schoenen wordt verhoogd. Bij de behandeling van inkomende aanvragen om toestemming tot aflevering van leder, zal met deze productie worden rekening genoaden. Tevens berichten wy U, dat de Dlstri- butleregellng voor Schoenen, gepubli ceerd in de Nederl. Staatscourant dd. 10 October 1918, in verband met de zeer gewijzigde omstandigheden, door Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel iugetrokken, zoodat al onze kennisgevingen betreffende het bocstelsel zija komen te vervallen. Klas A en B mogen 20, klas C 10*/o meer maken. De Burgemeester van den Bosch ontving telegrafisch bericht, dat H. M, de Koningin a.s. Zaterdag haar toege zegd bezoek aan den Bosch zal brengen. Hare Majesteit zal vermoedelijk al daar om twee uur arriveeren. Met leedwezen vermelden wij dat Z. D. H. Mgr. van de Veo, Zaterdag namiddag de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. Naar wij vernamen heeft Z. D. H. eene kleine aandoening gekregen aan de lon gen en is daatbij eenigszlns lijdende aau bronchitis. Heewel de toestand ciet direct zorg wekkend Is, had men het vvenschelijk geoordeeld met het oog op zijn hoogen leeftijd Z. D. H. de H H. Sacramenten toe te dienen. De bediening geschiedde, bij afwe zigheid van Z. D. H. Mgr. Diepen, door den HoogEerw. heer Mgr. J. Pompen, vicaris-generaal. De toestand is heden gnnstig eu wan neer zich geen bijzondere complicaties voordoen hoopt men op behoud. P.Ct. Naar wij vernemen worden er ernstige «ogingen by de regeering aangewend om den uitvoer te verkrygen van leerloos schoen werk, waarmede d3 schoenfabrikanten in deze streken opgepropt, zitten en die in Hol. and niet meer gekocht wordeD. Geschiedt tulks niet, dan voorziet man reuzenstroppen en een groote debacle in de Nederlandsche schoenindustrie. Het is intuurlyk nint doeulyk verslag te geven van al de enthousiaste ontvangsten, die H. M. overal op schitterende wijze bereid worden, lu Amsterdam en Haarlem, nu vol gen Rotterdam, Arnhem, Zwolle en ook zal Brabants' hoofdstad 's Hertogeabosch de eer lebben H. M; biunenkort in haar midden te zien en ook zal Brabant hare beminde voistiG naar wmde huldigen. BESOIJEN. Het is voor R. W. B.j.l. Zondag een succesdag geweest. Het lste XI-tal speelde tegen het sterke Alliance uit Roozendaal een goeden wed strijd, hoewel zij niet compleet waren, terwijl Alliance volledig was. Aansioods na het begin kregen we een vlug .ver plaatsend spel te zien, hoewel het terrein nogal glad was. De rust gaat In met 21 voor R. W. B. Spoedig na het draalen wordt met eeu prachtgoal de stand 31 voor R. W. B., waarna Alliance uit een strafschop den achter stand verkleint, doch wederom werd met een mooi onhoudbaar schot de stand op 4—2 gebracht en wint R. W. B. aldas met 4—2 welverdiend, wat de Roozendaalsche spelers volmondig be kenden. Het geheel was een prettig ge speelden wedstrijd. R. W. B. III-*-Brabantia II Waspik 5—1. Vergadering van den gemeente raad van Besoijen op Donderdag, 28. November 1918, des namiddags 2 uur. Onderwerpen te behandeling Motie van trouw aan H. M. de Ko ningin en de Regecring. SPRANG. Met het oog op den v»u regeeringswege uitgeschreven biddag op a.s. Donderdag 28 No?, znllen alhier in de Gereformeerde en in de Nederl. Hervormde Kerken des morgens om 9.80 uur gods dienstoefeningen worden gchoudeD. Bij enkele landbouwers in ouze, ge meente, o. a. bij G. V. is onder den vee stapel mond- eo klauwzeer uitgebroken. Op Vrijdag 29 November s.s>. des morgens ten 9 uur zal aan hst Moleribasch alhier herschatting van paarden plaats hebben van de Onderlings Paardenverzekeriug Capelle, Viijh.-Capelle, Sprang en Loon- opzud. Vergadering der A.-R. Kiesvereeniging alhier op a.s. Donderdag des avonds 7,80 uur in het Geref. Kerkgebouw. Agenda 1. Opening. 2. No'culeD. 8. Behandeling ingekomen stukken. 4. BenoeaoTg 5 per sonen vosr de groslijst der a.s. Statenver kiezing. 6. Sluiting. VRIJH.- CAPELLE. A.s. Donderdag des avonds 7 uur hoopt in de Gerefor meerde Kerk alhier op te treden den WelEetw. heer Ds. J. J. Koopmans van Raamsdonksveer om een bidstond te lelden, uitgeschreven van Regeerings- wege met het oog op den nood van onzen tijd. LOON-OP-ZAND- A.s, Donderdag, den Nationalen biddag, zal hier tevens een feestdag zijn. Alle fabrieken sluiten en toch wordt het loon uitgekeerd, 's Morgens trekken de muziekvereni gingen onder opgewekte tonen kerk waarts en op den namiddag vereenigen zich te half drie de 4 gilden, de doelen, de voetbalclub, de 3 muziekgezelschap pen, de burgerwacht e.m. op het plein voor het kasteel om een grootschea op tocht te houden en zoo uiting te geven aan de algemeene vreugde over het eludigen van den oorlog en het mis lukken van den revolutionairen aanslag. DRUNEN. De Rijkszuivelconsulent de heer E, Tonkes-Struqf schrijft In verschillende gemeenten komen een of meer gevallen van mond en klauw zeer voor en het gevaar bestaat dat de ziekte zich sterk zal uitbreiden, wanneer de veehouders en zuivelfabrieken niet alle krachtig meewerken, om dat te voorkomen. Maatregelen door den vee houder zelf te nemen le. Vóór de aflevering van de melk

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 2