Tweede Blad. mi IBg, NUMMER 95. ZONDAG 1 DECEMBER 1918. 41e Jaargang, Hoe triestig de lucht er ook uitzag en het traditfoneele oranje-zonnetje ach terwege bleef, toch zag men Donderdag reeds vroeg de nationale driekleur ont plooien en spoedden zich demenschen, getooid met oranje, tempelwaarts, om God te daaken voor het groote voor recht dat Hi} ons schonk, dat we buiten den oorlog bleven, maar tevens dat het spook der revolutie ©p zoo bijzondere wijze van ons werd afgewend- Oaze kerken waren vol en vooral de pleehtigc Hoogmis, waaronder de mis van Grüber werd gezongen en die besloten werd mot hei smeeklied der Kerk: >Domice Saivam fac Regioam nostram4, was zeer indrukwekkend. Ook hadden H. Diensten plaats ia de parochiekerk van St. An- tonius, in Besomen en in de Ned. Herv. Kerken dezer belde plaatsen, die alle zeer vele geloovigen hadden getrokken. Tegen half een trokken massa's men- schen naar de Si. Anteniusstraat, waar ten halt een de stoet ter huldebetooging weid opgesteld. De regeling was in goede handen, zoodat het vlot van stapel liep en ten omstreeks 1 uur zich alles in beweging zette tot den rondtocht door Waalwijk en Besoijen. De volgorde was als volgt 1. Veldartillerie met (Hoornblazers.) 2. Padvinders met Vaandels. 3. Gilde St. Crispijn van Waalwijk- Besoijen met Vlag en Vaandel. 4. Voetbalclub Rood Wit Blauw van Besoijen. 5. Sociëteit Gezellig Verkeer. 6. Waalwijksche Gymnastiekvere niging met Vaandel. Hierbij sluit aan de Rijkscursus voor voor geoefendheid. 7. Loterij Fortuna van Waalwijk. 8. Vereeniging „Spaarzaamheid" Waalwijk. 9. St. Crispijn en Crispianus van Besoijen in vol ornaat, Schut tersgilde met Vaandels. 10. Waalwijksche Voetbalclub Quick met Vlag. 11. Spaarvereeniging „de Vrienden kring" te Waalwijk. 12. Spaarzaamheid zij ons Streven van Waalwijk. 13. Harmonie. 14. Burgerwacht. 15. R.K. Kiesvereenigingv. Besoijen. 16. R.K, Kiesvereeniging v. Waalwijk 17. Kiesvereeniging Besoijen „Neder land en Oranje.'' 18. Afdeeling Hanze van Waalwijk en Besoijen. 19. N.-Br. Chr. Boerenbond. 20. Chr. Jongelings-vereeniging „Im- manuel" Besoijen. 21. R.K. Schoenmakerspatroons-ver- eenigingen in klein bedrijven Waalwijk en Omstreken. 22. Chr. Fabrieks-. Haven-en Trans portarbeidersbond van Waalwijk en Omstreken. 23. St. Paulus-vereeniging met Vaan del. 24. R.K. Bond Post, Telegraaf en Telephonie St. Jan Baptist van Waalwijk. 25. Chr. Gemengde Zangvereeniging Hallelula Besoijen. 26. Liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen. 27. Liedertafel der R.K. Werklieden- vereeniging. 28. Comité „Recht en Orde" van Waalwijk en Besoijen. 29. R.K. Gildenbond met Harmonie en Vaandels. a. Afd R.K. Bouwvakken van Waalwijk en Besoijen. b. Afd. Diverse Vakken van Waal- en Besoijen. c. Afd. R.K. Kleermakers van Waal- en Besoijen. d. Afd. R.K. Typografen van Waal- en Besoijen. 30. R.K. Lederbewerkersgilde van Waalwijkéc Besoijen met Vaandel. a. Afd. meisjes. b. Afd. mannen. 31. Oud-leerlingen en leerlingen van den Landbouwcursus van Waal wijk te paard. Het is natuurlek niet doeulflk eik num mer afzonderlijk te bespreken, dat zou ook niet veel deel hebbes, maar wel mogen we in 't bijzender wijzen buiten alle deelnemende standsvereenigiugen op de afdeeling veld-artillerie, die hare stukken in zoo'n aardig vredeskleed had gestoken, met groen en vlaggedoek en ook de paarden zagen er alleraardigst opgesmukt uit. Ook de voetbalclub »Qulek4 had een aardig idee bedacht, door een goal van green en bloemen rend te dragen, waar onder de keeper en waaromheen de leden in costuum met de mooie vereenigings- vlag voorop, en de oude Gilde van Besoijen in vol ornaatdan mogen we nog wel speciaal noemen de burger wacht ea de t®t eerewacht gevormde oud-leerlingen eu leerlingen van den landbouwcursus van Waalwijk, die op hun prachtig uitgedoste rossinanten een waardig slot vormden van dezen stoet, die geheel in de lijn lag van de opvatting van dezen dag n.l. naast een bededag een waardige, kalme en gepaste hulde aan H. M. de Koniagin ea de regeering. De stoet trek, omstuwd door een groote menscheumassa door de Stations straat naar den Hoek, door de Nleuw- straat, Putstraat en zoo terug naar de Markt tot het Gemeentehuls, waar halt werd gehouden. Iu de raadszaal hadden zich verzameld de leden van den raad met den burge meester en den kanlonnenoents-comman- dant majoor der Veld-Art. Doorman. Afwezig waren du heeren W. v. d. Bro#k, A. H. van Schijndel, B. Tlmmernaaus- Versehure met kennesgeving en een vacature. Ondertusschcn had het comité voor Recht en Orde zleb ten raadhulze be geven, bestaande uit de heeren Adr. van den Broek, Frans Smolders, J. de Leijer, F. Passier, R. Sehoanaaar, H. W. Surig, E. W. Klyberg en J. van Riel. De heer Klijberg begaf ,zich op het bordes en bracht als voorzitter van 't comité voer Recht en Orde een hartelijk woord van dank aan het volk voor de spontane huidie hier gebracht. Hij las daa-na de motie voor dl® zeo dadelijk aan den bmgeraeester als vertegenwoor diger van 't wettig gezag zou worden aaogebodee, waarmede allen zeer zeker zouden instemmen. Een daverend driewerf >Leve de Ko ningin4 getuigde van de hartelijke instemming der vele duizenden hier rondom geschaard, wat bezegeld werd door 't zingen van 't Wiens Ncerlaodsch Bloed. Daarna begaven de heeren zich naar de raadzaal, waar de voorzitter de ver gadering opende en de heer Frans Smolders met de heeren Adr. van den Broek en J: de Leijer, als deputatie der vereenlgbgen naar voren traden, om bi monde van eerstgenoemde de motie der huldebetnlgende vereenigiogen aan te bieden. De heer Smolders stelde deze heeren voor als afgevaardigden der R. K. werk liedenvereeniging, van Chr. Boerenbond en van de Middenstandsvereenlglng »De Hanze4 en sprak voorts als volgt WelEdelAachtb. Heer Burgemeester De behoefte welke wtf hebben, om op dezen beteekenisvóllen dag uiting te geven aan onze gevoelens, geeft mi de vrijheid, namens de door ons verte genwoordigde organisaties, een kort woord te spreken. Na vier jaren van oorlogsgeweld mei de daaraan verbonden gruwelen en el lenden, was eindelijk een straaltje van licht komen gloren met de totstandko ming van den wapenstilstand. Hadden we gehoopt een grootsch en blij vredesfeest te mogen vieren, door hst ontwaken van een revolutiegeest werd dit belet. Dreigend liet het incn- sterspook eener roode revolutie zijn tanden zien, zich gereed wanend ontz'a prooi te bespringen. Doch het voed tegenover zich de Katholiek ea Chris telijk georganiseerde arbeiders, welke pa stonden ea deer bun actie de revolutie spoedig den kop wisten ie te drukken De triomf is behaald door het Christelijk Nederland. Er i9 dus alle reden om op dezen nationalen bededag tevens openlijk onze aanhankelijkheid aan Oranje te betuigen Ie tegenstelling met de socialisten, die thans door hun hoofdorgaan worden aan gemaand la stilte den eed van trouw aan het roode vaan te hernieuwen, willen wij openlijk en luide, jubelend en vol geestdrift onzen eed van troaw aan onze beginselen, aan Koningin en Vaderland, afleggen. Eu hiermede overhandig ik U eene motie, met verzoek deze telegrafisch aan onze geëerbiedigde Vorstin en Deizciver regeering te willen overzenden. De Katholieke en Christelijke ge- organiseerden, met alle ordelievende vereenigiogen en personen te Waalwijk en Besoijen 28 November 1918 bijeen, daartoe uitgenoodigd door het Comité van Recht en Orde, gevoelen behoefte om op plechtige wijze hun voortdu rende trouw en aanhankelijkheid aan H. M. onze geliefde Koningin en Hoogstdeszelfs Huis te betuigen. Z'i protesteeren met klem tegen de misdadige plannen van een kleine min derheid van het Nederlandsche volk om de wettige regeering te overrom pelen. Zij bidden God ons dierbaar vader land voor zulke rampen te behoeden en ons geliefd vorstenhuis ten allen tijde te beschermen. Zij beloven hun hulp en steun voor het behoud van de goede orde en vrede en wensehen deze gevoelens kenbaar te maken aan Heeren Burge meesters van Waalwijk en Besoijen, als vertegenwoordigers van het wettig gezag, met verzoek dezelve aan H. M. de Koningin en de Regeering over te brengen. Waalwijk, 28 November 1918. Met luid applaus werden deze welge kozen woerden begroet en de burge meester verklaarde gaarne deze motie In ontvangst te willen nemen en door te zenden en sprak vervolgens Ik dank U zeer voor dit blijk van aanhankelijkheid en trouw. Zeer gaarne neem ik deze motie in ontvangst en zal haar zoo spoedig mogelijk ter kennis brengen van H. M. de Koningin en de Regeering. Ik behoef U niet te zeggen dat het mij een groet genoegen is, te kuanen constateereo, dat in U nog altijd leeft de goede degelijke geest onzer voorva deren trouwens ik had niet anders ver wacht van de Ingezetenen van Waalwijk. In de moeilijke tijden, welke wij in de laatste jaren samen doorgemaakt hebben, heb ik steeds kunnen getuigen van Uw goeden wil en verstandig inzicht en al mochten stormen rondom ons op steken, die trachtten alles omver te wer pen, wij zullen pal blijven staan en onze heilige beginselen verdedigen tegen ieder geweld. Ik dank V nogmaals zeer voor den trouw aan Vorstenhuis en Vaderland ea voor den eerbied voor gezag en orde Leve de Koningin De motie namens raad en burgerij werd daarna voorgelezen en aangenomen met luide bravo's. Ondertusschcn hadden de gezamen lijke zangvereenlglngen buiten na 't Wien Neerlands Bloed4 nog verschil lende vaderlandsche liederen ten gehoore gebracht en begaf de burgemeester zich met den vertegenwoordiger van het mi litair gezag op 't baicon van 't gemeente huis, omgeven door den gemeenteraad en de deputatie, om de motie die namens alle gemeentenaren mede zal worden opgezonden, voor te lezen. De busgemeester sprak daarbij als volgt Met groot genoegen en waardeeribg heb Ik zooeven Uw motie van trouw aan Vorstenhuis ea Vaderland iu ont vangst genomen. Ook. de Raad, als ver tegenwoordiger van de gaosche burgerij, heeft gemeend een motie te moeten aannemen. Deze luidt als volgt De Raad der gemeente Waalwijk, op den 28 November 1918 in verga dering b^een getuige van 'ae aanbieding aan 's Raads voorzitter als vertegenwoor diger van het wettig gezag van de motie der Katholieke en Christelijke goorganiseerden met de ordelievende vereenlgingen en Ingezetenen der ge meente, blijk gevende van trouw aan H. M. de Koningin en do huidige re geering Bevestigen als vertegenwoor digers der ganscbe burgerij de in die motie vertolkte gevoelens van aanhan kelijkheid aan Vorstin en Regeering van oprechte vaderlandsliefde en chris telijke burgerdeugd, van trouw aan recht en orde. En zal dit stuk ter kennis worden gebracht van H. M. de Koniagin cd den Voorzitter van den Ministerraad- De Raad der gemeente Waalwijk, De Voorzitter, (get.) Th. de Surmont de Bas Smeele, De Secretaris, (get.) VanLiempt. Deze motie zal met de Uwe worden verzenden. Ik dank U zeer voor deze grootsche demonstratie. Zij toont de goede hechte geest welke onder U heerscht. Wat er ook gebeuren moge, wij zullen enze heilige beginselen niet prijs geven, wij zullen er veer streden en tooncn, dat wij in ons vrij Brabant niet gediend zijn van onrecht en ordeloosheid. Wjj laten ons niet den wil opdriDgen van eenlgen, die grijpen naar ons heiligst bezit. Wij zullen blijven samenwerken om onze gemeente in volle kracht te ont plooien, steeds trouw aan Vorstenhuis en Vaderland, steeds met eerbied voor orde en gezag. Leve de Koningin Leve het Vaderland 1 het Comité voor Recht en Orde, sprak evenals te Waalwijk de Voorzitter, de burgerij toe en dankte voor de algc- mcene spontane deelneming. Daarna las de heer Passier de hier boven afgedrukte metie voor. Met eea driewerf >Leve de Koningin4 dat door alle aanwezigen met een'luid hoera werd begroet, was ten volle de Instemming met de motie betuigd. De commissie die hier de motie ging anbleden bestond uit de heeren Surig namens de R.K. Kiesvereenl- glog. Van Driel namens de Prot. Kiesver eeniging. R. J. Schoemans namens de R.K. Werk- liedenvereeniging. v. d. Hammen namens de Chr. Fa brieksarbeiders. De raadsvergadering werd alsnu ge opend. De Voorzitter heette alle welkom en verwelkomde in het bijzonder de heeren afgevaardigden der Roomsch-Katholleke en Christelijke organisaties, den Voor zitter en de leden van het Comité voor Recht en Orde en allen, die door hunne tegenwoordigheid belangstelling toonden in de hulde, welke aan H.M. de Koningin en de Regeering zou worden gebracht. Daarna verleerade de Voorzitter het woord aan de afgevaardigden, uit wier naam de heer Surig sprak als volgt: WeledAchtb. Heer Voorzitter e7i heeren Leden van den Raad. De beroeringen der laatste dagen, veroorzaakt door een sehennende hand, die zich naar 't gezag uitstrekte heeft alom In den lande een storm van ver ontwaardiging doen ontstaan, waarvoor wij geen woorden kunnen vinden om ze aaar behooren te uiten. Ook hier in deze gemeente v/erd de schok gevoeld, die het Rijk voor een oogenbllk op zijn grondvesten deed da veren, ook hier werd het volk doer ver bijstering aangegrepen, waardoor het bewust of onbewust, een gelegenheid zocht, de gevoelens van zijn hart lucht te geven. Nederland en Oranje deor de hechtste banden sinds eeuwen verbonden, dreigde door een misdadig opzet van een te. scheuren, een handvol avonturiers weu- schte land en volk in de ellende te stoiten vao revolutie, burgeroorlog en hongersnood. Daartegen heeft het volk zich spont aan verzet, daarom gevoelt de over weldigende meerderheid der Besoijensche bevolking behoefte, haren trouw aan H.M. onze geërbiedigdc Koningin te betuigen maar wijl in eene kleine gemeente als deze, het ons niet gegeven Is onze hulde en protesten onmiddellijk aan de Hooge Vrouwe te brengen, wensehen wij aan U, mijnheer den Burgemeester, als ver tegenwoordiger van l'J.M., als vertegen woordiger van het hoogste gezag in den lande onze betuigingen vaa trouw en aanhankelijkheid te toonen en die aan H.M. te willen overbrengen. En daarom zij het mij vergund, als tolk der verschillende vereenlgiugen, die hier vertegenwoordigd zijn, uit naam van dt bevolking van Besoijen te verklaren Dat wij In trouw cn aanhankelijkheid aan H.M. onze geërbiedigdc Koningin veor niemand wensehen onder t« doe®. Dat wij vetklareu, dat zooveel onze krachten dat gedoogen, pal willen staan voor troon en maatschappij. en dat wij met klem protesteeren tegen elke beweging, die het wettig ge zag zou willen aanranden. En al werdt de vreugde over het rijzen der vredes zon getemperd door de heerschende epidemie, die overal haar slaehtofters eischt toch kan de bevolking onzer gemeente niet nalaten haar blijd schap te toonen bij de gedachte der hartelijke ontvangst, die H.M. overa mocht le beurt vallen, bi] de gedachte dat de revolutie voor 't oogenbllk is bezworen, eene blijdschap, die zich uit in den wensch God spare nog tal jaren onze dierbare Koningin tet hell van land en volk. Na de rede van den heer Surig nam de Voorzitter het woord cd, sprak. Mijne Heeren De donkere dagen zijn voorbij. De nevel van den kruitdamp is van de slagvelden opgetrokken het gedon der der kanonnen is verstomd en heeft plaats gemaakt voor het praeludlum van den vrede. De revolutiestorm, die als een cycloon Nadat het daverend applaus en hoera- ir Europa is komen varen en machtig geroep van Leve de Koningin en Leve de Burgemeester was bedaard, werd den Burgemeester deor de gezamenlijke zang vereenlglngen het »Domine Salvam fac Reginam nestram4 toegezongen, wat een diepen Indruk maakte en waarvoor de Burgemeester hartelijk dank zegde. Toen ging 't weer voorwaarts door opgebouwde Staatsinrichtingen als kaar tenhulzen la elkaar deed vallen en eeu wenoude vorstenstammen, die wortelden in de traditie van machtige en groote volkeren deed verdwijnen en verving door ongekroonde hoofden, waarvan de namen tot voor weinige dagen aau nle —and onzer bekend waren, heeft ook volking een eer- en huldebetoou ge- braeht, als nimmer in onze geschiedenis is aanschouwd, cn waarvan oaze nazaten in dankbare herinnering zullen blijven getuigen. Machtiger dan ooit treedt het Huls van Oranje uit dan revolutiestorm naar voren, nu de liefde en trouw jegens het voisteohuls, die langen tijd sluimerde, plotseling is ontwaakt en de geheele ordelievende bevolking spontaan zich om dsn Konlnginneotreon heeft ge schaard om dezen tegen geweldadlgen overval te beschermen. Het Koningschap straalt voor ons van nieuwen luister en rijst voor ons op als een machtige koepel, gedragen door de sterke zuilen onzer Roomsch Katholieke en Christelijke Organisaties. Want, mijne Heerec, deze organisaties zijn het vooral, die h«t eerst op de bres stonden, toen het Koningschap en onze christelijke regeering werden belaagd, van deze organisaties heeft de bazuiustoot geklonken, die doordrong tot in alle uithoeken van ons land en alle getrou wen opriep ter bescherming vao vader land en Koningin. Het zijn deze organisaties ook wier afgevaardigden in ons midden zijn ver schenen om openlijk getuigenis af te leggen van hun liefde voor ons vorsten hals en van hun trouw aan onze christe lijke regeering. Heeren Afgevaardigden 1 Gaarne vol doen wij aan Uw verzoek en zullen wij de gevoelens van trouw en aanhanke lijkheid, die ia de aangeboden motie zoozeer tot uiting komen, langs telegr?.- fischen weg ter keanls brengen van Haie Majesteit de Koningin en de Re geering. Uwe motie zal bovendien in de no tulen dezer buitengewone zitting worden opgenomen en daarin een der schoonste bladzijden vormen uit de geschiedenis onzer gemeente en te allen tijde blijven getuigen van den trouw en de verknocht heid onzer ingezetenen aau het wettig gezag en aau ons dierbaar Huls van Oranje. En U, heeren leden van den Gemeen teraad, Uwe gevoelens van trouw aan Vorstin en Regeering zijn mij bekend. 0©k gij wilt ongetwijfeld met al den gloed dar overtuiglag die in U Is pro- testaeren tegen de misdadige pogingen van revolutie en omweatellog. Ook gij geveelt behaefte Uw» gevoelens van aanhankelijkheid en verknochtheid open lijk te belijden. Welnu, mgne Heeren, steunen wij de motie onzer ingezetenen, bevestigen wij die met de navolgends motie, welke ik de eer heb Uw College hierbij ter vast stelling aan te bieden eu luidt als volgt Aan Hare Majesteit de Koningin l De Raad der gemeente Besoijen op 28 November 1918 in buitengewone zitting bijeen, spreekt namens de ge heels burgerij zijne verontwaardiging uit over de misdadige pogingen van revolutie en betuigt zJja onwankel bare trouw en verkneehtheld aan het Oranjehuis, de persoon van Uwe Ma jesteit en aan Hare Regeering. Onder luid applaus werd deze motie door de vergadering aangenomen. Daarna vervelgt de voorzitter yne Heeren. Hedenmorgen knielden wij allen neer voor den Almachtlgen God cn drong ons machtig koer van smeekgebeden door de welken hoea tet voor den troon dss Allerheogsteo, om hulp cn zegen voer land cn volk, veor regeeriag en Verstia. Thans huldigen wij openlijk Hare Majesteit, ouzo geëerbiedigde Koslnglo, die regeert bij de gratie Gods. Moge de goede God dan welgevallig neerzien op onze Vorstin cn ons volk, moge Hij van oas afwenden den geesel der ziekte en andere onheilen, die ons bedreigen, moge Hrj Hare Majesteit de kracht ea de genade schenken om nog lange jareu hare talenten te mogen ge- brniken tot geestelijk en stoffelijk wel zijn van Hare Onderdantn cn tot geluk van het geheele Nederlandsche Volk. Leve Hare Majesteit de Koningin Nadat deie rede door alie aanwezigen met een krachtig applaus begroet waf, nam de heer Both, wethouder der ge meente het woerd, en sprak Mijnheer de Burgemeester. Waar Ik door U zijdelings ben uitge noodigd om in deze onze vergadering ook een woord te spreken, wil Ik gaarne hieraan voldoen. de Groote Straat naar Besoijen, waar regeerlngskasteel doen schudcjen en de huldiging eveneens ten gemeente- b(jven Qp grondvesten en de dy- huize, ©ok ©nder de allergrootste belang- Qastje def Qranjes met den ondergang stelling en met een stijgend enthousiasme bedreigd. plaats had. Deeh terwijl in andere landen regee Omstreeks 2'/4 uur arriveerde de stoet ringen en vorsten vielen als slach'tefters aan het gemeentehuls. van revolutie en anarchisme, vleien in Ook hier begai zich het Comité ten ous vaderland Vorstin en Regeering raadhulze. triomf op triomf en wordt hun doer het De heer Passier, Vice-Voo.\rzitter van I overgroote deel der Nederlandsche be Mijne Heeren De tijden, die wij nu ruim vier jaren met elkander doorgemaakt hebbep, wa ren en zijn oog van ernstigen aard. Allerwege woedde de oorlogsvlam en do geest der revolutie. Gelukkig dat do vredeszon daagt moge het de heilzon wezen i Wat een nazmlooze ellende ls er al niet geleden en wordt er cog goleden. Ea wanneer men de wereldkaart voor zich neemt, dan merkt men wat een klein stipje Nederland ls, vergeleken bij andere Staten. En toch, hoe klein ook, wij.mo gen zeggen rijk bevoorrecht boven an dere. Aanschouw aandachtig dat kleine

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 1