ëilüws uit kaatsheuvel Burgerlijke Stand. ailWITS ÏÏIT ggfSBHI •tukje op fa wereldkaart en tfwe ver- wenderlpg stijgt ten top, dat het buiten den oorlog gebleven is. Wel zyn er ©ogenblikken van bange vreoze geweest, want het lag als het ware midden In het brandpunt van deo strijd. Ook Nederland, heeft enkele bittere druppels uit den lijdensbeker geproefd. Ook ep ons land At van toepassing >Hler scneen ons 't water 't overstroomen »Daar werden wij gedreigd door vuur.» Maar opwaarts ziende mag het ook getuigen »Maar Gjj deed ons 't gevaar ontkomen, Verkwikkend ons ter goeder uur.» Mijne Hceren l En als wij ons nu de vraag stellen waarom z<ja wij bewaard gebleven 2ija wij beter dan anderen O, neen 1 Doch de oorzaak is elders te aoeken en ik herinner U aan het gulden woerd: »Een drievoudig sneer wordt niet haast verbroken.» Is er sterker sneer denkbaar: God, Nederland en Oranje? Wel heeft een minderheid des vedks getracht dit snoer te verbreken, doch tevergeefs hun streven is juist het mid del geweest tot hechter sanaensneering. En waar wij nu op dezen dag in on derscheiden kerken samen kwamen tot gebed, daar hebben wij ook vaorzsher in de eerste plaats Ged gedankt voor zijn reddende en bewareade h*kd, maar ook van Hem gebeden dat Hi laad ea volk by voortduriag zegene, der Ko- nlnglnne Haar troon sterke es arhrage, omringd door eene spontane volksliefde, en Haar aan het einde Harer ieopbaae moge sloren met de kroon der heerlijk heid. Ook op deze schsone reda volgde algemeen# instemming en een luid ap plaus. De Voorzitter sloot hierna onder dankbetuiging aan allen voor hunne te genwoordigheid de vergadering. Vervolgens begaf de burgemeester zich naar de pul van het gemeentehuis en sprak tot alle maoifes eeretdon, die zich voor het gemeentehuis hadden op gesteld Gêüchte Mtdtburgers 1 Vier jaren lang hebben wij geleefd in angst en vrees, dat de ooriogsfakkei eek in ons vaderland zon ontbranden en dat de bloem van onze natie naar de Unies zen werden voortgejaagd om daar gebroken te worden en verdord in den opgang van het leven. Vier jaren lang zyn wij ten prooi ge weest aan de kommer en ellende, die de wreede wereldoorlog ook over ons vaderland bracht. En toen de eorlogsfakkel werd ge doofd, de wapenen waren gestreken en het licht van den komenden vrede ging gloren en het maatschappelijk loven, dat zoo lang in ijzeren boeien was geslagen, een nieuw tijdperk van welvaart en voor spoed tegemoet deed zien, klonk plot seling en ruw de bedreiging van eee Troelstra, eene bedreiging aan ons dier baar Vorstenhuis, eene bedreiging aan onze christelijke regeering, die door den volkswil geroepen was, ons vaderlaed aan de zegeningen van den vrede deel achtig te doen worden. Die bedreiging klonk als een donder slag by helderen hemel en voer sis een elccirische schok door de haften van de vredelievende Nederlandsche bevol king. De liefde en trouw voer oes Vorsten huis, die jaren lang sluimerden, laaide eu bruischte plotseling op als een geweldige vlammenzee en in heilig enthousiasme schaarden duizenden zich onder de ba nier voor Orde en Recht. Stad en land werd in staat van tegen weer gebracht. Roomsehe en Chrlstelijkde Arbeiders, middenstanders en landbouwers, allen wierpen zich In den strijd voor orde en recht voor Vaderland en Koningin. Kn voor nog Troolstra zijse bedrei ging ten uitvoer kon leggen, was de sege aan het ordelievende volk, dat geen revolatie, geen burgeroorlog en broe dermoord, geen Troelstra of Wijnkoop, geen tweede Trotzky en Lenia wilde, doch slechts wilde staan onder de door hoar wettig gekozen Regeering en onze geliefde Koningin Wtlhelmina. Do sego is bevochten. Hoog wappert de banier voor orde en reeht en duizenden vormen spontaan eene burgerwacht om vorstia en regee ring haardsteden en altaren voor revo lutie oa omwenteling te vrijwaren Onder die éuizeaden zijn ook Besoij- enaren, doch hun aantal is veel en veel te gerlsg. Zoovele krachtige en gezonde jonge mannen heb ik tevergeefs gezocht ep do ledenltyst van onze burgerwacht. Meent toch niet, mijne heeren, dat nn de revolutie bezworen is, alle gevaar voorgoed geweken is. Wie weet hoe spoedig de revolutie opnieuw zal dreigen en een algemeene werkstaking zal worden geproclameerd. Het vaderland en de gemeente kun nen uwe diensten noodig hebben. Meldt U allen aan voor de burger wacht, opdat wanneer wij ooit mochten worden opgeroepen ten strijd tegen het socialisme en de banieren onzer dappe ren zullen wapperen en ons voorgaan ter overwicniog, de Besoyenaren in ver eeniglng met hunne Waalwijksche mak kers mogen strijden in de voorste gele deren, oin de vlag der overwinning te 'planten op de puinhoopen van het So cialisme. Op gij dan mannen van Besoijen, waarom draalt gij Niemand Uwer mag ontbreken. Morgen wacht Ik U. Laat ons te zamen vormec eece krach tige burgerwacht, die moge zjjn ecu bescherming van Uw geboortegrond en Uwe gezinnen, een bolwerk tegen revo lutie en auarchisme, een trouwe steun voor onze Regeering eu onze geëer biedigde Koningin Wilhelmiua. Lang leve Hare Majesteit Koningin Wilhelmiaa I Na onbedaarlijke bravo's en Leve'e voor Koningin en Burgemeester, werd hier het hoofd der gemeente eveneens het »Domioe salvam fae. Reglnam no- stram* toegezongen en zette de stoet zich in beweging om door Bcsoijenscbe steeg en spoorlaan, door de Mr. van Coolhstraat te Waalwijk naar de Markt te trekken om aldaar ontbonden te woeden. De Voorzitter van »Recht en Orde* de heer E W. Klijberg, omgeven door comité en verschillende gemeenteraads leden, sprak hier de deelnemende ver- ccnigingen en het velk op de hem eigene wijze toe, bracht dank aan allen «die aas 'c welslagen van dezen stoet en deze wckrlijk spontane cn greotscha hulde hadden medegewerkt, speciaal aan har en; zie en zaoggezelschappen voor huo werkelijk «ware taak eu ook bizonder aan de veld-artlllerie en zijn comandaDt Hij spoorde allea aan 't slot van dezen werkelijk groeten en waardigen bulde- óuir nl. 't H. Lof met te Denm mede te maken en met een driewerf hoera voor de Koningin en 't zingen van 't Wilhelmus was de stoet ombonden. De woorden van den Voorzitter waren niet tc vergeefs geweest. Het kerkge bouw tea 3 uur was opgepropt van 't volk. Het zangkoor voerde op uitste kende wijze het mooie >Tc Deum* uit van Loser cn in devofievolle stemming brachten de geioovigen nogmaals dank eu hulde voor datgene, waarvoor deze bid- en huldedag was ingesteld, wat een werkelijk iapomtneerd slot vormde van dezen in elk opzicht zoo geslaagden dag. Wij weten dat terecht door meerderen uit 't comité vzn Recht en Orde, dat naar wij vernamen zal blijven voort bestaan, dank is gebracht aan den voor zitter van dit comité voor 't vele wat hij heeft gedaan. Wij willen ons daarbij zeer gaarne aansluiten. Wij weten dat de heer Klijberg wederom de ziel was van deze zaak, die daarom meest slagen, daarvoor dieat hem openlijk hulde ge bracht. Maar naast en met hem aan den óverigen secretaris den heer J, van Rlel, dis hier zeker het reazen-aandeel in de werkzaamheden heeft gehad en aan alle leden van 't comlé van Recht en O/de, die zich wckelijk Z*er verdienstelijk hebben gemaakt voor de organisatie en 'c welslagen van dezen biddag en be- toaglng aan vorstin cn regeering. We behoeven het er niet bij te voe gen dat deze dag door gean enkele wanklank werd gestoord, al waren zoo veel duizenden op de been, dat is hier steeds 't geval eu dan zeker bij deze gelegenheid. Met genoegen kuuaen we tevens con- stateeren dat de beide gemeenten zeo broederlijk en aangenaam hebben saam- gewerkt moge dit In de toekomst he«:l dikwijls 't geval zijn tot beider heil en bloei op verschillend gebied. BAARDWIJK. Ook onze gemeente is niet achter gebleven om uiting te geven van hare gehechtheid aan onze geliefde Vorstin. De Godsdienstoefeningen waren druk bezocht en menig gebed is hemel waarts gezonden om God te danken dat Hij ons land gespaard heeft voor de verschrikkingen van den vreeselijken oorlog alsook dat de revolutie in ons land in de kiem is gesmoord. Het nationale dundoek wapperde lus tig van schier alle huizen en gaf een feestelijk aanzien aan onze anders zoo rustige gemeente. Doch de uiting van dankbaarheid en blijdschap bleef hierbij niet. Door de goed® zorgen van het Comité van Recht en Orde, bestaande uit de heeren J. van Heijst, burgemeester, Jos. Loeff en C. van Tuyl afgevaardigden van den Boerenbond, Ed. van Beijnen en Th. van Leent, afgevaardigden van De Hanze, F. Schilders en J. van Mierlo, afgevaar digden van de R.K. Leerbewerkers en arbeidersbond en de heeren Ds. Louwe Kooijmans, H. Greve en den WelEerw. heer J. Verhoeven, was zorg gedragen dat onze gemeente niet achter is ge bleven bij de talrijke andere gemeenten. Des namiddags ten 2 uur vereenigden zich een groote menigte voor het Bonds- gebouw alwaar de feestelijke stoet werd samengesteld. De samenstelling ging als van een leien dakje zoodat kwart over 2 uur de optocht begon. Vol bewondering waren de honderden en honderden nieuwsgierigen van onze en omgevende gemeenten over de keurige samenstelling. Door een groot aantal gardes d'hon- neur en artilleristen hier in garnizoen werd de stoet geopend. Daarna volgde een prachtige praalwagen met bruidjes piramidesgewijze opgesteld. Ook de wagen van den Boerenbond, voorstellend een boerenwoonhuis met schuur was eenig weergegeven. Een 8-tal boeren zaten, rustig een pijp rookend bijeen, sprekend over de belangen van den landbouw. In de schuur waren eenige arbeiders bezig met het dorschen en deed de kafmolen rustig werk zoodat het kaf de straat overwaaide. De volgende wagen stelde eveneens een boerenhuis voor waarin eenige vrouwen aan een tafel bijeengezeten waren. Daar achter was een kooi aan gebracht waarin zich een duif, de vredes duif bevond. Ook de wagen van de bakkers had veel succes. Op de wagen was een oven aangebracht alwaar een bakker druk doende was met het bakken van oorlogsbrood. De pas opgerichte gymnastiekvereeni- gen onder leiding van den heer Jansen uit Drunen, had eveneens veel succes. Voor de woning van den ZEerw. heer Pastoor alsook voor die van den Burge meester werden eenige oefeningen ver richt welke reeds getuigden van goede studie onder bekwame leiding. De scherpschuttersvereeniging volg de losten zoo nu en dan een salvo, ook de burgerwacht, sterk ongeveer 80 personen, maakten een goede indruk. Allen waren in uniform en van geweren voorzien. Onder commando van de hee ren J. Klijn, C. Pullens en H. Fooij, marcheerde deze groep kranig door de gemeente. Vermelden wij nu nog, dat een groot aantal versierde fietsen den stoet opluis terden en de harmonie „De Volharding" en die der Congregatie van Drunen met haar lustige toonen de geestdrift in het volk wiste te brengen en te houden, dan ziet men dat onze gemeente flink voor den dag is gekomen. De stoet trok van af het Bondsge- bouw naar het Hoogeind oin te kunnen draaien door de Nieuwstraat te Waalwijk, naar het Hoogeind. Voor het raadhuis gekomen werd halt gehouden. De heer Lombarts, Voorzitter van den R.K. Leerbswerkersarbeidersbond over handigde den Burgemeester onderstaan de motie „De Katholiek en Christelijk geor- ganiseerden te Baardwijk, op Donderdag 28 November bijeen spreken hunne verontwaardiging uit over de revolutio naire woelingen dezer dagen en betui gen hun oprechte hulde en onwankel- baren trouw aan H.M. de Koningin en aan Hare Regeering." De Burgemeester sprak nu vanaf de pui van het Raadhuis de ontelbare schare toe. Hij bracht dank aan God voor de gunst ons land bewezen door het te sparen van den verschrikkelijken oorlog. Hulde bracht hij aan onze geliefde Vorstin voor haar goed beleid in de bange dagen die nog maar pas achter ons liggen. Ook wilde hij niet nalaten een warm woord van dank te brengen aan Minister Ruys de Beerenbrouck die zoo kloek heeft ingegrepen toen men poogde een Staatsomwenteling te weeg te brengei. Hij gaf daarbij, namens ge heel de burgerij, de verzekering, dat onze ingezetenen nooit zullen dulden, dat zoo iets ten uitvoer gebracht zal kunnen worden. De Minister kan dan steeds op Baardwijks hulp rekenen. Nog zei de Burgemeester toe dat later, wanneer de vrede volkomen daar is en de tijdsomstandigheden er zich beter voor leenen, nogmaals zal worden ge feest. Na een driewerf Leve de Koningin, dat als een man door de duizenden werd herhaald, eindigde de burgemeester zijne langdurig toegejuichte toespraak. De Liedertafel en de Chr. gemengde zangvereeniging gaven, evenals de har monie eenige nummertjes ten beste. Daarna werd doorgereden naar het Hoogeind en zoo terug naar het Bonds- gebouw. Ongeveer 4*/4 uur werd eene open bare raadsvergadering gehouden. Nadat de Voorzitter deze met een woord van welkom had geopend, stelde hij namens B. en W. voor de volgende motie vast te stellen en telegraphisch op te zenden. De Raad der gemeente Baardwijk op 28 November 1918 ter plechtige open bare zitting bijeen, betuigt zijn innig® verknochtheid aan het Huis van Oranje en brengt hulde aan de Regeering voor haar kloek beleid. De Voorzitter VAN HEIJST. Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen en daarna de ver gadering gesloten. 's Avonds hadden de mannen zich vereenigd in het Bondsgebouw alwaar de heer Foppele uit 's Bosch eene keuri ge lezing hield. In de zaal van den heer Van Cromvoirt hadden de dames zich vereenigd. Daar wisselde harmonie en voordrachten el kaar af zoodat het onnoodig is te ver melden dat de dames zich uitstekend hebben vermaakt. Tot laat in den avond bleef het een gezellige drukte in onze gemeente. Een woord van hulde mag aan het Comité niet worden onthouden voor de werkelijk flinke leiding. CAPELLE. Blijkens ontvangen be richt van het Productiekantoor te Ber gen op Zoom moeten ia deze gemeente 60 H.A. grasland worden gescheurd. Verhuurders van woningen, die de huur ua 1 Januari 1918 hebben ver hoogd, zijn verplicht daarvan voor 15 December a s. opgave te doen aan den Secretaris der Huui commissie, den heer J. Pijnenburg te Besoijen. (Gemeentehuis) Formulieren daarvoor zijn ter Secre tarie alhier te koraes tegen 5 ct. p. st, DUSSEN. Openbare vergadering ven den Raad deaer gemeente op Zaterdag 30 November, 1918. 's middags 3 uur. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken ou mededea- liegen. 3. Aanbieding gemeente-rekening, dleust 1917. 9. Aanbieding gemeente-begrooting, dienst 1919. 4. Wijziging verordening Hoofdta ken Omslag' 5. Vaststelling rekening en begroeting van het Burgerlijk Armbestuur. LOON-OP-ZAHD. Alhier heeft zich bet eerste geval van Spaansche griep met deodelijken afloop voorgedaan. VRIJH.-CAPPELLE. A.s. Zondag hoopt in de Geref. Kerk. alhier op te treden des morgens om half tien en de» na middags om twee uur, den WelEerw. Heer Ds. Dekker van Venlo. RAAMSDONK(Dorp). Bij den land bouwer B. Snijders is mond- en klauw zeer uitgebroken. Tengevolge van den slechten toe stand waarin de wegen verkeeren, onder vindt 't vervoer van suikerbieten veel hin der. Reusachtige hoeveelheden liggen opgehoopt, doch kunnen niet vervoerd worden. RAAMSDONKSVEER. Na 's mor gens bevestigd te zijn door zijn zwager Ds. Kievit van Benschop, deed Ds. D. J. v. d. Graaf Zondagmiddag zijn intrede als predikant der Ned. Herv. Gemeente. Aan het eind der predikatie werd ZE. toegesproken door Ds. jonkers van Waspik waarna de gemeente hun nieu wen leeraar toezong Ps. 20 vers 1. Als ringpredikanten waren aanwezig Ds. Van Meer van 's Gravemoer, Ds. Groenenveld van Sprang en Ds. Kolkerk van Loonschendijk. De R.K. Voetbalver. „Olympia" won Zondag van „Neerlandia" te Kaati- heuvel met 5—0 daar „Neerlandia" niet op het appèl verscheen. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Gem. zijn herkozen de heeren C. Boezer en J: D. v. Dongen-Torman. De timmerman v. d. P. kwam met zijn hand in aanraking met den beitel der schaafmachine. Een stuk van duim en vinger werden afgesneden. Zondag a.s. zal „Olympia" een wedstrijd spelen op haar terrein alhier tegen „Brabentia" van Waspik. Aan P. H. Kommer's Beton werken alhier is opgedragen het maken van een trapconstructie van gewapend beton in het Militair hospitaal te Dor drecht. RAAMSDONKSVEER. Bij den winke lier P. L. werd Maandagavond een hoe veelheid suiker- en chocoladewerk ge stolen. De divegge liep bij het verlaten van den winkel den eigenaar in de armen en moest de lekkernijen weder op hun plaats brengen. De 9-jarige W, v. S. werd Don derdagmiddag door een hond in het been gebeten, waardoor eenige uren later bloedvergiftiging ontstond, Dr. L. verleende geneeskundige hulp. GEERTRUIDENBERG. Dezer dagen werd in den polder alhier ongeveer 1000 meter telefoondraad gestolen. Van de daders geen spoor. Naar wij vernemen zal „Excelsior" deelnemen aan een serie-wedstrijd, uit geschreven door de R. K. Voetbalver- eeniging „Brabantia" te Waspik. GEERTRUIDENBERG. Voor de verdere regeling dor Burgerwacht alhier beeft het Comité van »R«eht en Orde* zich In verbindiig gestold met dca ge- aeralen staf, afd. Vrywilllgerskerpsoa te don Haag. Hbu«®en, 29 Nov. 1918. Op 't laatste oogenblik is nog be sloten met het oog op den biddag dt oraDjedag niet te laten doorgaan, doch die te houden op Zaterdag 7 December. Zoo «enigszins mogelijk hoopt men dien dag tot een feestdag te maken, waarvoor reeds verschillende personen zijn aan gezocht om deel uit te maken van de feestcommissie. Zekere de L. begaf zich eergiste ren naar het R.-K. ziekenhuis ter op neming, daar bij zich zeer ziek gevoelde. Op advies vaa een geocesh^er moest hij opgenomen worden in een inrichting voor typhushjdeis, waar hij leeds den- zelfden dag oveilecd. Zondag hoopt dhr. A. Arnoldus den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren werd aangesteld tot koster der Ned, Herv. Kerk. In de afgeleopen week is wedet een geval van roodvonk geconstateerd, zoodat blijkbaar de ziekte nog niet tot stand gekomen is. Aao den oproep tot een algemee- nea biddag of bidstond is een buiten gewoon gevolg gegeven. Beide kerken (R. K. en Ned. Herv.) waren bezocht als op een hoogen feestdag, terwijl de meeste R. K. ter H. Tafel naderden. In de Ned. Herv. Kerk werd door alle aanwezigen het Wilhelmus van Nassauive (oude toonzetting) gezongen, wat in deze omgeving zeer indrukwekkend klonk. Woeosdagavond kwam der traditie gewoon het R. K. Zangkoor bijeen in bet Hotel Centraal, waar de leden op de gebruikelijke wijze het St. Cecilia-feest vierden. Naar we vernemen, was bet een avond van buitengewoon gezellig sa menzijn, waartoe de restaurateur niet weinig bijdroeg door zijn keurig aange richt feestmaal. Kaat9H«¥V*l, 30 Nov. 1918. In tegenstelling met vele andere plaatsen zijn de nationale dagen alhier heel kalm en zonder veel uiterlijk ver toon verloopen. Zondag vlagde de ge- heele gemeente, terwijl Donderdag in de kerken plechtige diensten gehouden werden en ^het Allerheiligste werd uit- i gesteld ter aanbidding. Op straat was echter niets te bespeuren Van wegfl „Herwonnen Levenskracht" werd in de 1 haast een bloemendag georganiseerd, die echter omdat ander uiterlijk vertoon achterwege bleef, ook niet zoo'n succes had, als we van de laatste keeren ge woon zijn. Het Kon. muziekgezelschap „Eu- phonia" gaf Donderdagavond een groot concert met medewerking van den heer IC. d. Bondt Harmonist te Dongen. De zaal was druk bezet en de avond werd zooals te verwachten was genoeglijk 1 gepasseerd. De harmonie had 'n goede dag, voor- i al „Mignon en de Ouverture Banditen- 1 streiche" oogstten veel bijval. Ook de nieuwe Fantaisie Italiane van Beaudonck en „En avant le petit Tambour" van Kessels hadden succes. Kees de Bondt was weer de oude joviale kees 't ont brak hem dan ook niet aan toejuichin gen. Elk nummertje sloeg op de beken de wijze in, met 'n refreintje is daaren boven de Bondt in 't geheel niet kies keurig. 'tlsin Euphonia'n mooie avond geweest, dit is 't korte, maar beste resumé van Donderdag. Zooals bekend gemaakt was, zou het Kon. muziekgezelschap „Euphonia" Donderdag avond 'n groote uitvoering gev®n met medewerking van den Hu morist Kees de Bondt. Toen Donderdag middag 'n vriend van Kees hem kwam roepen om mee naar Kaatsheuvel te peddelen, gaf Kees ten antwoord dat hij niet behoefde mee te gaan, want dat 't concert was afgelast. Hij had zulks per briefkaart bericht gekregen. Kees bleet dus thuis, terwijl de vriend alleen naar Kaatsheuvel fietste. Wat bleek daar Dat het bestuur van de door „Het be stuur" onderteekende briefkaart niets afwist. We kunnen niet anders dan deze aardigheid, die gelukkig nog juist op tijd ontdekt werd en alzoo haar uitwer king geheel mistte, walgelijk flauw noemen. De heer Van Helsland, tot nu chefveldwachter alhier, is bevorderd tot inspecteur van politie. Wij fellciteeren den bekwamen poli tieman met deze welverdiende promotie. De kindersterfte blijft aanhouden. Neen blijft stijgen. Dagelijks nog 3, 4 of 5 sterfgevallen en dat terwijl er in normale tijden maar evenveel sterven in 14 dagen tijd. De meest voorkomende gevallen zijn nog slijmhoest, kinkhoest en mazelen. Naar we vernemen zijn de vee controleurs op Kaatsheuvel gearriveerd om te komen controleeren of er ook gezondigd is tegen het wetboek van slachtrecht. Naar we vernemen, zal de Direc teur van het Distributie Kantoor alhier 'n Belgisch geinterneerde Gendarm eerdaags onze gemeente verlaten, daar hij zal opgeroepen worden naar z'n oude betrekking. Tot Directeur der nieuwe zang- 1 vereeniging in den R. K. Gildenbond is benoemd de heer P J. Henkelman te Besoijen. WAALWIJK. Van 9 tot 30 Nov. Geboorten Antoon zv Dirk A Pol en Maria P Verschuren Christianas Johannes zv Adrianus F H Schelleken!

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 2