BÏMNËÏLAND. Provinciaal Nieuws. nieuws üi~f~kaatsheuwl passages in de jongste troonrede, die van de oude gedragen gewaagden, u evenveel zeggen als Ik zou kannen doen. De passages in kwestie hebben in het byzondcr betrekking op het internationale verfirag van 18S9, hetwelk de positio van België heeft bepaald. Dit verdrag beroofde België van de voor naamste gedeelten van Limburg en Luxem burg en verrykte don Daitschen statenbosd mot Belgische steden in de provincie Luik, zooals Ssintvitb. Enpen, Malmedy en Moat- joie. Het stelde tevens Nederland in het bezit van de beneden-Schelde. Het resul taat was dat Antwerpen by den aanvang van den oorlog werd ©pgesloten en van eiken mogelijken steun over zee tegan den over weldiger werd beroofd. Door te verklareu dat het bedrag, hetwelk aldus ten nadeele vün België heeft gestrekt en het van 1839 tot 1918 beeft verkleind, thans vervallen is, heeft de Koning aange toond in welke richting de ehchen van België zich zullen bewegeö, en dat b.v. Nederland zijn uitsluitend recht op de internationale rivier, de Scheldezal moeten prijsgeveneen recht dat voor België zoo noodlottig is gebleken, zoadat Nederland iu het minst ta beechermeD, daar geen der geallieerden op eenig oogenblik de NederUndsche Marine of het Nederlaod- «c.be grondgebied heeft bedreigd. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft bepaald, dat in het tijdvak van 3 tot en met 31 dezer van de hieronder vermelde regeerings- goederen de daarneven aangegeven rant- I soenen zullen werden verstrektrijst '/z K.G. per hoofd gort 0,2 K.G. per hoofd peulvruchten 1 K.G. per hoofd aard appelen 16 K.G. per hoofd vleesch 0,8 K.G. per hoofd jam 0,4 K.G. per hoofd kaas (alle soorten tezamen) '/a K.G. per hoofd; suiker 1 K.G. per hoofd harde kalizeep 0,2 K.G. per hoofd melk (volle) 0,2 L. per hoofd per dag (gemeente- rantsoen minimum rantsoen 0,1 L. per hoofd en per dag)volle melkpoeder alleen voor zieken tapte- of karnemelk 0,2 L. per hoofd ea per daggecon denseerde taptemelk 2 K.G. per hoofd (voor zoover beschikbaar)geconser veerde eieren alleen voor zieken en zie- keninrichtingensago en pakmeel 40 K.G. per 1000 Inwoners; kindermeel, kinderen tot 2 jaar 0,8 K.G., kinderen van 21 jaar 1 K.G.vermicelli en macaroni 50 K.G. per 1000 inwoners per dag. De Minister van Landbouw, Ny- verheld en Handel heeft vastgesteld, dat in elke provincie het navolgende aantal hectaren grasland in bouwland zal moe ten worden omgezet Groningen 4000 H.A., Friesland 9000 I H.A., Drente 3500 H.A., Overijssel 4000 H.A., Gelderland 7000 H.A., Utrecht 85000 H.A., Noord-Holland 8500 H.A. Zuid-Holland 9000 H.A, Zeeland 1500 H.A., Noord-Brabant 6500 H.A-, Lim burg 1500 H.A- Nederland 58000 H.A. en goedgekeurd, dat hleiin begrepen zijn de oppervlakten grasland in 1918 reeds gescheurd. Het Engelsche stoomschip Holm- side Is Zaterdag van New-Castel te Am sterdam aangekomen met 1.170.000 K.G. steenkolen. Inzake de Schelde* quaestle beweert de Parijsche Teuaps, dat »Nederland zelf het vraagstuk ter sprake gebracht heeft door een nota, welke de Belgische ge zant in den Haag op 3 Aug. 1914 's avonds outving, De Nederlaudsche au toriteiten, gaat het blad voort, stelden op de Schalde de oorlogsbetouniog In d.w.z doofden de lichten en beletten de vaart des nachts, Het zou nog mogelijk zijn de Schelde overdag op te varen naar Antwerpen, verklaarde de Neder- landsche Regeering, maar alleen met Nederlandsche loodsen, Antwerpen, het centrum van België's verdediglngsstclsel was dus afgesloten van de zee. De uots, die deze slultlDg aankon digde, werd op den dag van den afloop van het Dultsche ultimatum overhandigd en vóór de Dultsche treepen België wa ren binnengevallen. Het is dus duidelijk, dat dit besluit van Nederland onder Dultsche pressie genomen was». Deze eonclussie van de Temps is on juist zegt de Tel,; Het dooven der lichten en het invoe ren van de oarlogsbetonnlug Is niet alleen op de Schelde geschied, maar ook in onze andere zeegaten. Tot deze maat regelen was Nederland gerechtigd, en zij waren volkomen verklaarbaar als nood zakelijk middel ter beveiliging van onze eigen kust. De nadceleu er van onder vonden onze eigen schepen evenzeer als die van andere nationaliteit. Uit het aanvoeren dezer motleven blijkt dus volstrekt niet, dat de Neder landsche Regeeriog onder Daitschen druk zou hebben gehandeld. Met dezelf de soort »argumcr«ten<, die in werke lijkheid niets aantoonea, zou de Temps kunnen beweren, dat onze mobilisatie in verstandhouding met Duitschlacd was bevolen. Immers, de bewuste maatregelen behoorden tot de mobilisatie. De geheele beschuldiging wordt hier door tot niets teruggebracht. Wij hopen dat onze Regeering met een korte en krachtige verklaring deze zaak onmiddelijk zal rechtzetten. Op 6 Augustus 1914 verscheen de volgende officieele mededeeliag van de Nederl. Regeering: »De vaart voor koopvaardijschepen op IJmulden, op den Nieuwen Waterweg en bij daglieht op Dordrecht, op de Schelde en via de reede van Texel op Harllngen, blijft met de uoodlge voor zorgen en op loodsmanaaaw§zing open*. Een der medewerkers van de Tel. had een onderhoud met Z. Exe. baron Fal- loD, Belgisch gezant in Den Haag be treffende de geruchten omtrent een min der vriendschappelijke gezindheid van België jegens Nederland. Baron Fallon verklaarde »De betrekkingen tusschen Nederland en België zijn evengoed als voorheen. De Belgische regeering is met de beste voornemens bezield om de banden van goede verstandhouding en van vriend schap, die tusschen ons en Nederland bestaan, te handhaven en te versterken. Het is echter zeker, dat het feit, dat Holland aan de terugtrekkende Dultsche troepen toegestaan hoeft, hun weg door Limburg te nemen, een slechten indruk heeft gemaakt, niet alleen in België, maar overal in de Ententelanden. De geallieerden zijn ontstemd over dezen doortocht, die den Duitschen terugtocht heeft vergemakkelijkt.» Vervolgens vroeg de medewerker den gezant, of hij geloofde aan de mogelijk heid van een economische toenadering tusschen België en Nederland na het sluiten van den vrede. Hierover merkte de gezant het vol gende op »Wij hebben altijd geijverd voor de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. De Hollandsch- Belgische Commissie, onder voorzitter schap van de heeren Heemskerk en Bternaerts, heeft een zeer gunstig ter rein ontgonnen voor deze toenadering. Wat betreft, ik heb het altijd den meest aangenaraen plicht geacht, zoo veel ia mijn vermogen was, mede te v/erken aan de versterking van de goe de handelsbetrekkingen en aan den ar beid van deze Hollandsch-Belgische commissie. Men kan dus verwachten, dat na den oorlog de economische betrekkingen tusschen onze beide landen zich gunstig zullen ontwikkelen.» In de gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer wees de minister van Biunenlandsche Zaken, de heer Ruijs de Beerenbrouck bij de alge- naeene beschouwingen o. m. er op, dat het ook de Regeering aangenamer ge weest zou zijn, indien de gewezen Dult sche keizer niet zijn toevlucht had ge nomen naar ons land. Van zijne komst wist de Regeering te voren absoluut niets af, noch direct, noch indirect. De Regeering werd Zon dags plotseling verrast en stond dus voor een fait accompli. Na de troonsafstijgiag was er geen reden voor interneerlag. De keizer werd toegelaten volgens het gastrecht, waarop hij ook een beroep had gedaan. Het verblijf van den Duitschen keizer heeft thans een tijdelijk karakter en zal eerst definitief geregeld worden, indien de internationale toestand gewijzigd is. De Regeering wflst elke pogiBg met den grootsten nadruk af, om te doen voorkomen, als zouden wij een onneutrale daad hebben gedaan. De Ned. Regeering is echter bereid om met de geassocieerde regeeringen in overleg te treden, om de definitieve verblijfplaats van den Duitschen keizer te bepalen. Met de regeering der geassocieerden was de regeering overeengekomen om alle geïnterneerden, zoowel Dultsche als andere, naar hun eigen landen te doen terugkeeren. Toen dan ook Dultsche troepen bij Maascijk op Nederlandsch grondgebied kwamen, was er geen aan leiding om deze nog eens opnieuw te interneeren, terwijl reeds geïnterneerde troepen waren vrijgelaten. Uitvoering van art. 192 en invoering wetten Talma blijven echter de hoofd punten van het program. Intusschen heeft de regeering reeds eenige personen gevraagd om zitting te nemen in een commissie welke belast zal worden met voorstellen te komen tot herziening der Grondwet. De commissie zal opdracht krijgen om de Troonsopvolging te re gelen, wijziging van het recht van oor logsverklaring en sluiten van verdragen en de mogelijkheid te scheppen tot instelling van andere publiekrechtelijke lichamen dan de thans bestaande. Een wetsontwerp tot vaststelling van den 8-urigen werkdag voor alle Rijks- bedrijven is in bewerking. De Regeering hoopt den overgang voor alle particu- lierebedrijven mogelijk te maken. Een algemeene maatregel tot Instelling van een vrijen Zaterdagmiddag is spoedig te wachten. De premies van de invaliditeitsverzeke ring zullen geheel voor rekening der werkgevers worden gebracht, zoodat de arbeiders niet alleen een premievrij staats pensioen, maar ook een premievrij in validiteitspensioen krijgen. De leeftijd wordt gebracht van 70 op 65 jaar, terwijl het pensioen wordt gebracht van f 2 op f 3 per week. Op de begrooting van onderwijs zal f 100.000 worden uitgetrokken om jonge lingen met bijzonderen aanleg, die on vermogend zijn, door Rijksbeurzen het studeeren mogelijk te maken. Waalwijk, 11 Dec. 1918. Ontvangen voor „Recht en Orde" Vorige opgaaf f 195,50 Van N.N. f 50,- Van een industrieel f 20.— Totaal f 265,50 Wij zullen in ons nummer van a s. Zaterdag de lijst van bijdragen sluiten. Geslaagd voor de akte Nederl. Midd. Ond. de heer G. F. Bouman, leeraar aan de R. K. Middelb. school alhier. Voor onderstaande personen zijn gisteren te Heusden voor de R.K. Kies- vereeniging candidatenlijsten ingediend, waaruit later de groslijst zal worden opgemaakt. Een lijst uit Empel, Waalwijk, Herpt, Nieüwkuik, Alem, Elshout, Vlijmen, Haarsteeg voor de heeren Loeff, Tim mermans en v. d. Ven, aftr. leden. Uit Dussen een voor de heeren Loeff, Timmermans, v. d. Ven en J. Snijders. Uit Heusden een lijst voor de heeren v. Eggelen en L. G. C. Verhoeven te Dussen, v. d. Ven te Vlijmen en Tim^ mermans te Waalwijk. Uit Waalwijk een voor de heeren1 Klijberg en Timmermans en nog 4 voor den heer Klijberg en 1 voor den heer Timmermans. Uit Besoijen een voor den heer J. Verwiel, Klijberg, Timmermans en H. v. lersel. Uit Drunen een voor de heeren Can ters, Loeff, Timmermans, Klijberg en C. Foppele te 's Bosch. Uit Baardwijk een voor den heer Timmermans te Waalwijk, een voor J. Verwiel te Besoijen, een voor P. Loeff te 's Bosch, een voor v. d. Ven te Vlijmen en een voor Ouwerling te Baardwijk. Uit Waspik een voor den heer Dekkers te Waspik, een voor M. van Son te Waspik, een voor M. Krijgsman te 's Bosch, een voor Canters te Drunen, een voor Timmermans te Waalwijk, een voor Loeff te 's Bosch, een voor J. Schoenmakers te Geertruidenberg, een voor Klijberg te Waalwijk en een voor v. d. Ven te Vlijmen. Voor zoover nu reeds bekend, wen- schen de heeren van Son te Waspik, van Eggelen te Heusden en van lersel te Waalwijk niet in aanmerking te komen. Zondagavond hield de R. K. Kies- vereeniging eene openbare vergadering die slechts heel matig was bezocht. Nadat door den voorzitter, de heer E. Klijberg mededeeliog was gedaan van eenige ingekomen stukken, gaf bij eene uiteenzetting hoe de stemming voor de Prov. Staten moet plaats hebben. Hij bracht hulde aau de aftredende leden voor de wijze waarop zij hun mandaat hebben vervuld, in het bijzouder aan den heer J. B. Timmermans dia ruim 15 jaar het district vertegenwoor digt. Verder deelde de Voorzitter nog medi dat by het bestuur candidatenlijsten verkrijgbaar waren. a O In een Dinsdagavond gehouden vergadering is het Electrlsch provisorlum te Waalwijk, definitief ontbonden. Een gedeelte der leden die eene nieuwe combinatie hebben gevormd, betrekkeu hun stroom thans van de N. V. Leder- fabriek v.h. R. Delhaye alhier. Uit de woning van den heer F. v. B. is een jas ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Door baldadigen zijn gisterenavond de ruiten van een militaire keuken in de St. Antonius-parochie vernield. 1 In den laatsten tijd komt het her haaldelijk voor, dat goederen, ter vervoer aan de S.S. gegeven, worden gestolen. Aan het statioi alhier komt het veel vuldig voor dat pakken zijn opengemaakt. Het was 1.1. Zondag een groote teleurstelling voor de W. v. v. Quick toen men vernam dat twee der beste spelers, n.l. A. v. Draanen en L. Moonen verhinderd waren om mede te spelen. Het zag er voor Quick dan ook niet rooskleurig uit om met zoo'n gebroken XI-tal den strijd aan te binden tegen het sterke Achilles uit Tilburg. Maar desniettegenstaande hebben zij prachtig gespeeld en wisten na zwaren strijd een welverdiende 2—1 overwinning te be halen. Als om 2 uur de scheidsrechter blaast is Quick direct de aanvallende partij die de Achilles achterhoede volop werk geeft. Maar deze is volkomen voor haar taak berekend en breekt alle Quick aanvallen. Na een kwartier spelen maakt een der Achilles spelers een fout in het beruchte gebied, waarvoor Quick een penalty wordt toegekend. Deze wordt door A. Hense prachtig gegeven en in een doelpunt omgezet. Echter lang duuit deze voorsprong niet want als Achilles een aanval forceert maken zij alhoewel in buitenspel-positie den stand gelijk waarmede de rust ingaat. Na de rust wederom een prachtig gelijk opgaand spel, waarin beide doelen dikwijls in gevaar verkeeren. Na een half uur spelens zal Quick succes heb ben, als na een opdringen der voorhoede de mid-voor met een pr&chtschot het winnende doelpunt maakt. Hoe Achilles ook zwoegde om gelijk te maken, hier voor kregen zij geen schijntje kans, dank zij het reusachtig werken der beide achterspelers en den doelverdediger H. Mosth die in dezen wedstr$d wederom zijn bekende keeperstalent heeft kunnen toonen. Zondag jl. speelde W. V.V. Exel- slor een vriendschappelijke wedstrijd tegen Wilhelmlea I Kaatsheuvel. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel 22. Exelsior behield de leiding tot 5 minuten voor het einde. DRUNKN. In de op j.l. Zondag ge houden vergadering der R. K. Kiesver- ceniging alhier, werden candldaat gesteld voor de a.s. verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, de heeren Mr. P. H. Loeft te 's Bosch J. B, Timmermans te Waalwijk; M. A. C. Canters ie Drunen E. W. Klijberg te Waalwijk en C. Fop pele te s Bosch. BESOIJEN- Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 12 December 1918 des namiddags ten 5 ure. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen Stukken. 2. Verhooging van het rekening cou rantbedrag over 1918. 3. Gratificatie aan de volontairs ter secretarie. 4. Salarisregeling onderwijzers. 5. Wijziging begrooting dienst 1918. 6. 2e Suppletoir kohier van den Hoofdeiyken Omslag. Naar wij vernemen hebben zich voor de burgerwacht alhier nog 40 per sonen opgegeven, zoodat zich daarvoor tot heden in totaal 63 personen hebben aangemeld. BESOIJ1N. R. W. B. II heeft tot veler verrassing Sparta uit 's Bosch met event jes 62 geklopt. Hoewel het spel niet altijd even mooi was, waren er toch dlkwyis heel goede momenten, met eenige vlugge aanvallen welke haar doel niet mistten. Sparta was over het geheel genomen niet tegen de R. W. B.reserve's opgewassen. De 6—2 overwinning voor R. W. B. II, geeft dan ook wel de juiste verhouding. Door deze flinke overwin ning bezet R. W. B. II de le plaats op het ranglijstje en heeft een goede kans om kampioen te worden. Laat U deze kans niet ontnemen en blijft volhouden R. W. Bers. VRIJH. CAPELLE. A.s. Zondag des morgens om half tien en des namiddags om 2 uur hoopt in de Gereformeerde Kerk alhier op te treden de heer A. Vos candidaat te Zaandam. CAPELLE. Vergadering van den Ge meenteraad van Capelle op Vrijdag, 18 De cember 1918, de« namiddags te 8 uren, Onderwerpen ter behandeling. 1, Ingekomen atukkeD, waaronder een ver zoek van het beatnur der Middelbare Handelschool te Waalwijk om f 100, subsidie voor het jaar 1919. 2. Vastatelling voorwaarden verpachting havengeld. 8. Voorstel tot het aangaan van een tyde- lyke geldleening ter voorziening in kae- geld. 4. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den Heer G. M. Verheijden. 5. Benoeming stembureaux, 6. Bespreking heffing 18 opcenten op di vidend- en tantieme belasting. 7. Bespreking omtrent huis Ronbos in verband met eindiging huur. 8. Af- en overichrijving op posten der gemeentebegrooting dienst 1918. 9. Vaststelling suppletoir kohier van den hoofdeiyken omslag dienst 1918. 10. Behandeling reclames hoafdelijken om slag. Op verschillende plaatssn in deze ge meente doen zich gevallen van mond- e* klauwzeer voor. j.l. Dinsdag viel het paard van den voerman J. v. P. dood teDgevolge van bui tengewone krachtsinspanning op den weg ffHeogevaart' welke wegens slecht onder houd in een modderpoel is herschapen. WASPIK. 8 Dee. In de heden gehouden vergadering van de leden der R.K. Kiesver- eeniging werden cendidatenlijsten ingediend voor de heeren Loeff ('s Bosch), Timmermans (Waalwijk), Van de Ven (Vlymen), Krijgs man ('s Bosch), J. Schoenmakers (Geertrui denberg), M. C. J. van Sen (Waspik), P. N. Dekkers (Waspik), Kljjberg (Waalwyk) en Canters (Druneü). RAAMSDONK. Donderdag 12 Dec. a.s. n.m, 7 uur zal ten huize van A. P. de Rijer eene vergadering worden ge houden door Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap Nieuwe Dombos, ter bespreking van den verkoop van buitenland. Een zwakke combinatie van Olym- pia speelde Zondag een vrieadsehappe* lijken voetbalwedstrijd tegen Brabantia uit Waspik. Uitslag 1—1. De landbouwerskoecht H. kreeg een slag van een paard tegen zijn knie, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd gekneusd.'Medische hulp werd verzocht. RAAMSDONKSVEER. Het timmer- liedenpatroonsglide St. Jozef, zal Zondag a.s. te Geertruidenberg een vergadering houden. Donderdag zal de verkiezing plaats hebben voor twee notabelen der Ned. Herv. Gemeente. Aan de beurt van aftreden zijn P. v. Dongen Jzn. en H. v. Dongen. Door de benoeming van den heer W. v. Dongen tot onderwijzer aan de Chr. Schooi voor M. U. L. O. is het personeel dier school tot tien leerkrachten uitgebreid. In onze gemeente bestaan ern stige plannen om te komen tot stichting van een standsorganisatie voor den han- deldrijvenden middenstand. De door de firma D. P. v. Suilekom en Zn. voor eigen rekening gebouwde motorboot, is thans verkocht aan de Stoombootonderneming M. Ver- schure en Zn. alhier. Deze boot zal onder de naam »Broedertrouw X» in de vaart gebracht worden. Tot ambtenaar bij de distributie alhier is benoemd onze dorpsgenoot den heer Joach. Kommers. De veldwachter dezer gemeente M. v. d. Vijver is benoemd tot veld wachter te Kaatsheuvel. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag avond werd Cb. v. d. Br. even buiten den Berg aangevallen door twee onbe kenden, die hem danig afranselden. Een gedeelte van zijn oor werd afgeslagen, terwijl hij verder nog twee flinke hoofd wonden opliep. De politie heeft de zaak in handen. De 9-jarige L. geraakte Maandag middag onder een met 2 paarden be spannen wagen. Wonder boven wonder bracht de kleine het er met eenige lichte verwondingen af. Bij H. weder wederom een 8-tal ruiten ingegooid. De daders zijn on bekend. 1 Heusden, 10 Dec. 1918. Dezer dagen zal hier gehouden worden een vlaggetjesdag, waarvan de opbrengst moet strekken ten bate van hulpbehoevende Nederlanders in den vreemde. Met de leidieg heeft zich wel willend belast Mej. Louise de Mol. Sedert de vorige week is de school der Eerw. Zusters ontruimd door de typhuslijders, waarvan de niet-herstelden een onderkomen vonden in het gemeen telijk ziekenhuis. Het schijnt, dat de epidemie haar einde nadert. Nadat door eea Eerw. Pater Jezuït in de H. Missen op talentvolle wijze het doel dervereeniging »Voor eer en deugd» was duidelijk gemaakt, deden onder het Lof een 70-tal mannen en jongelingen hun opdraeht als lid der nieuwe af- deeling. In de afgeloopen week overleed een patientje aan roodvonk, terwijl een paar nieuwe gevallen geconstateerd werden. Zekere v. d. V. Hep voor eenige weken bloedvergiftiging op aan een arm. Aanvankelijk scheen hij te zullen her stellen 't heeft niet zoo mogen zijn Zondagavond overleed de man. Behoudens onvoorziene omstandig heden heeft de oranjebetooging plaats a.s. Zaterdag- De stoet, waaraan de ver schillende corporaties deelnemen stelt zich om 1.30 uur op, op het Barcht- plein, waarna een omgang gehouden wordt door de stad. Op 't stadhuis zal aan den Heer Loco-burgemeester een motie worden aangeboden namens de burgerij. De medewerking onzer beide muziekkorpsen is natuurlijk toegezegd. Kaatsheuvel, 11 Dec. 1918. Onze Brandstoffencommissie heeft het pnbliek van Kaatsheuvel. Leou-op- Zand en Sprang ernstig gewaarschuwd de grootste zuinigheid bij het gebruik van brandstoffen te betrachten, daar vermoedelijk niet meer brandstoften be schikbaar komen dan op de blauwe kaart is aangegeven. Iu de fabrikantenvergadering van 6 Dec- j.l. is in beginsel, met algemeene stemmen besloten den werktijd tot drie dagen per week te beperken, zulks ten gevolge van de groote voorraden, die aanwezig zijn en 't donkere vooruitzicht dat de schoenfabrleage bedreigt. Be sloten werd zich oaet het gemeente bestuur en het Kon. Nat. Steuncomité in verbinding te stellen om een loon regeling te kunnen tot stand brengen, die voor den werkman 't minst nadce- llg is. Zondag waren eenige kinderen aan 't spelen in en bij de in aanbouw zijnde woningen in de Telcfoonstraat. Bij t loopen over de kelderribben viel het vijfjarig jongetje van Couwenberg, in de Telefoonstraat woonachtig tusschen de

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 2