'Tweede Blad. GfflÊÉ NlJ V.MtKK 71. ZATERDAG 6 SEPTEMBER HU9. 42e J&Mfpdg. Bit |R I Openbare vcruaderiog op DL1 «dag 2 S'ptember 1919 des avonds 63/4 uur. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig de ledenKliiberg, Roggeveen, Adr. v. d. Broek, Brckei mans, Verbunt, Timmermans, van Rtel, van Iersel, Schambergen en G'agtmaos. Atwezig de heer P. Verwiel. De Voorzitter opent de vergadering, verzoekt de heeren op te staan en leest de eedsforonulleren af, waarop de leden dé verelschte eeden afleggen (de heer Roggeveen de belofte.^ De Voorzitter wensiht de heeren van harte geluk en acht zich overtalgd dat ze de belangen der gemeente zooveel mogelijk zullen behartigen- De werk zaamheden hebben de laatste jaren eene groote uitbreiding gekregen en veel Is tot stand gebracht. Hij vertrouwt dat met den nieuwen raad op dezelfde wijze kan worden samengewerkt, opdat vrucht baar werk kan worden geleverd voor den meerderen groei en bloei der g:- meente. De notulen der twee vorige raadsver gaderingen worden daarna voorgelezen eo goedgekeurd. Dö heer Verwiel komt ter vergaderirg en wordt beëedigd. AAN DE ORDE Benoeming van twee weihouders. Ie. Gekozen de heer Jac. Gragtmans met 8 stemmen tegen 3 op den heer van Iersel. '2e. Gekozen de heer E. W. Klijberg met 6 stemmen tegen 5 op den heer van Iersel. Voorzitter. Ik wensch de belde wet houders geluk met deze herbenoeming. Reeds zoovele jaren heb !k met beide heeren samengewerkt en liun toewijding in het behartigen der gemeentebelangen leeren kennen, die zij met kracht hebben voorgestaan. Het doet mij veel genoegen dat de raad hen weer het vertrouwen schonk en lk boop dat wij met steeds meer succes zullen kunnen werken voor de gemeente en dat we op het begon nen tijdperk met voldoening zuilen kua- nen terugzien. Gragtcsans. Het doet me gecccgca een bevestigend antwoord te kunnen ge vent Waar mijn leeftijd meebrengt dat dit de laatste maal zal zijn, hoop ik deze laatste 4 jaren mijne beste krachten voor de gemeente te geven en hoop dat het vruchtbare voor de gemeente zullen zijn. Klijberg. Ik zal met genoegen 't wet houderschap aanvaarden, omdat ik over tuigd ben de belangen der gemeente zoo goed mogelijk te hebben behartigd, ik hoop dat ook in de nieuwe periode ie doen. 3. Verordening haven- en kaaigeld. Brekelmans. Alles is duurder, ik zou in overweging geven ook hier wat bij te doen. Voorzitter. Elke wijziging moet de goedkeuring hebben van de Kroon en als men 't verhoogt zal de handel aaar-< door niet bevorderd worden. Roggeveeu. Hoevejl is de opbrengst. Voorzitter, f2090. Klijberg. Mij dunkt dat we dit niet moeten verhoogen om den handel niet te belemmeren. Brekelmans. Als wc 't eenlgszins ver hoogen, zal dat geea belemmering zijn. Gragtmans. D® laatste keer is de ver ordening vastgesteld naar die van een concurreerende haveo, toen is ze zelfs Iets verlaagd en toch klaagt men dik wijls nog dat se te hoop is. Brekelmans. Ik geef mija nieenlag graag voor beter en kan er mij best bij neerleggen. Voorzitter. Er is ter elfder ure een verzoek ingekomen van de commissie voor de a.s. feestviering om een sub sidie van f860. Daar 't jaist is binnen gekomen, is er geen voorstel van B. en W. Roggeveen. Wanneer men graag feest viert, dan moeten de gemeentenaren daarvoor het noodige bijeenbrengen, maar de gemeenteraad moet niet het tekort sappleeren, daar varna dan ook in den vorm van belastingen die menschen. treft die er niets voor voelen. Brekelmans. Wat mij betreft, kan ik het verzoek volkomen steunen. Er zal een feest gevierd worden Waalwijk waar dig, we moeten goed voor den dag ko men. Het comité heeft al een betrekke lijke begroeiing gemaakt en we zullen er heusch niet mee komen en 't zal gaarne bereid zijn rekening en verant woording aan 't Dag. Bestuur te geven, waarvoor de gelden bestemd zijn. Timmermans. Ik ben wel voor e«no subsidie, maar niet van f 800. De heer Roggeveen zegt wel dat door aldus te ge ven ookworden getroffen, die er niets voor voelen, maar daar staat tegenover dat er een heele groep middenstanders van profiteeren, daarom acht ik niets tegen een kl'lne subsidie, f 800 is te hoog. Klijberg. Er moet flak feest gevierd worden, maar ik ben het roet «en heer Timmermans eens dat het bedrag te hoog is, ik zou voorstellen f 500. Van Iersel. Ia gewone tijdsomstandig heden was het iets anders, nu is alles 100—200°/o-fic»ger, 't is een algemeen fees', dat bok aan den middenstand ten goede k®m% lk vind f 800 niet te hoog. Van Rifil- Ik steun 't voorstel Kiijberg. Dit voorstel om f 5*0 te geveD, weidt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor Klijberg, Gragtmans, van den Broek, Yerbunt, Timmermans, van Rlel, Verwlel. Tegen: Brekelmans, v. Iersel, Scham bergen en Roggeveen. Van Iersel. Nu we in afzienbaren tijd weer am de lange avonden ksmen, zou ik het Dag. Bestuur in overwogiog go- ven die buurten als Dijkstraat, Molen straat e. a., waar steeds een Egyptische duisternis heerscht, van licht te voorzien. Als 't niet gebeurt uit een oogpant van zuinigheid, moet men maar op a&dere wijze besparen. Voorzitter. Dit is altijd nagelaten om dat het particulier eigendom is, dat moet die eigenaar zelf bekostigen, want waar blijft dan de grens. Als men met een begint, komen ze allemaal. Ik vind het standpunt heel zuiver. Vaa Iersel. Is het dan niet op te lossen om de straatlantaarns voor die mijnen te plaatsen. Brekelmans. We gaan hier nu binnen kort toeh een vredesfeest vieren, dan zou ik ook als in vredestijd de straat verlichting weer behoorlijk laten zijn. Voorzitter. Dit heeft al een punt van bespreking gevormd bU B. en W. met den directeur der gasfabriek. Ik geloof dat eek de commissie deze zaak al be sproken heeft ea ik meen dat dit zal kunnen gebeuren, dus dat u succes zult hebben. Van Iersul. Zou dat veel beswaar zijn, voor den ingang van dio straten. Voorzitter. W« zullen er rekening mee honden, waar het kan, zal 't gebeuren. Roggtveec. In een der voorlaatste vergaderingen is gezegd dat de H. O. zoolang muest wachten op de opgaven voor de Inkomstenbelasting. HHadc Mei is die reeds ingezonden, waaroai is die van 1918 nog elet vastgesteld. Voorzitter. Die U reeds vastgespeld in de vergadering van 30 Mei, maar de biljetten konden niet uitgegeven worden, omdat we waehten op goedkeuring der wijziging door de Kroon en dat duurt zoolang. De vergadering wordt daarna gesloten BESOIJEN. Vergadering van den Taad der ge meente Besoijen op Dinsdag 2 September 1919, des namiddags ten 6 uur. Voorzitter is de burgeaaecster. Tegenwoordig zijn de heeren J. P. Groenen, H. Both, L. J. F. Verwiel, F. Passier, A. Blok, D. Baan en V. C. Couwenbergh. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde de beéetliging de nieuw gekozen raadsleden. ©e Voorzitter vraagt of een der heeren bezwaar heeft tegen «de aflegging vaa een eed en liever een belofte aflegt. Geen der heeren heeft tegen eeds aflegging bezwaar ea achtereeasvolgens leggen alle leden in handen van den Voorzitter den zuiveringsaed sn den eed van trouw af. De Voorzitter feliciteerc de leden mét hunne verkiezing en instalia ie en zegt dai door het 9telscl der Evenredige Ver tegenwoordiging aan dit College eca geheel andere samenstelling is gegeven en dat het een verblijdend verschijnsel mag genoemd worden dat alle politieke partijen eea vertegenwoordiger daarin hebben gekregen. Hierdoor touh is het mogelijk dat wenschen ea neigingen van bepaalde groepen der bevolking zuiverder tot uit drukking komen dan voorheen, en dat de zaken welke in het algemeen belang worden voorgesteld of ondernomen van een verschillend standpunt worden bezien. Doch die beoordeling van zaken van verschillend politiek standpunt kan slechts dan viucht dragen, waaneer deze geschiedt met waardeering voor de over- tuigiag van anderen en uitsluitend van het standpunt van het algemeen belang. Wanuecr wij dit in het oog houden dan zal ondanks het verschil van ge voelen en de wrijving der gedachten in deze vergaderzaal dezelfde hoffelijke toon blijven klinken, welke het vergaderen met den gemeenteraad ia sijae oude samenstelling tot een genoegen maakte, dan zullen de vergaderingen zich keu- merken door deozelfden geest van voort varendheid en doortastendheid als waar van Uw voorganger de bewijzen heeft geleverd. Van zijn kant wil de Voorzitter gaarne de verzekering geven dat zijn ernstig streven zal zijn om door eene onpar tijdige leiding der vergaderingen aan ieders overtuiging reeht te doen weder varen en dat hij daarbij steeds de klas sieke woorden.van odzcd gro ten staats man Thoibeeke voo oogen zal hebben »Opcnbaarbeid is licht, geheimhouding duisternis». Mogen wij dan, Mijoe Heertn, met de beste gevoelens bezield en roet Godn- rijkstea zegen deze'vierjarige peiiodc be ginnen, mogen wij eendrachtig en vriend schappelijk samenwerken tot veihooging van de geestelijke cn stoffelijke welvaart van de gemeente en van al hare inge zetenes. M erna komt aan de orde de verkie zing van Wethouders. Bij de eerste stemming verkregen de heeren H. Both 6, J. P. Groenen 5 en L. J. F. Verwiel 3 stemmen, zoodat de heeren Both en Groenen zijn benoemd. Beide heeren vetklaren huoue benoe ming- te aanvaarden, waarna de Voor zitter zegt niet te weten wie hij het meest moet gelukwecschen, de heide benoemden met het in hen gestelde vertrouwen, den gemeenteraad met zijne keuze of da gemeente met deze lcdeo van het dagelfjksuh bestuur. Pa ieder geval acht de Voorzitter eene drioveudlge felicitatie op haar plaats. De heer Both heeft zich reeds dosn kennen ia den raad en in het College van Burgemeester en Wethouders als een rechtschapen en onpartijdig mau, die met keider oerdeel ea kenats vat zaken de hem toevertrouwde belangen ïehartigde. Met zijne welsprekendheid wist hij steeds de voorstellen van Burg. ea Weth. in den gemeenteraad op uit stekende wijze te verdedigen. De heer Groenen kennen wij reeds lang ia aijne kwaliteit als raadslid, waarbij hij steeds getoond heeft de ingezetenen en de plaatselijke toestanden te kennen en dat met zijn groote kennis van zaken en veiziendea blik niet alleen het heden beschouwde maar vooral ook de toekomst. De Voorzitter is verheugd met deze beide uitstekende krachten het nieuwe Dagclijksch Bestuur te mogen vormen en vertrouwd, dat nu de gemeente op een keerpunt staat er. dc «ttbreldlag daarvan in h«t verschiet ligt daarvan een krachtig initiatief zai uitgaan. De heer Both dankt deu Voorzitter voor zijne sympathieke woorden ua dec raad voor het ia he® gestelde vertieu wen. Gaarne zal hij zijne bezte krachten en gavcu aan de geateent® wijden en hcopt ziek het vertrouwen waardig te tooneo. Met de nieuwe leden hoopt spreke» De heer Groenen dankt eveneens den Voorzitter voor zijne welwillende woor den, en den raad voor bat geschonken vertf ouwen. Spreker voelt dat een zware taak op zijne schouders wordt gelegd, waar htf de plaats gaat Inaemen van d«u heer Broeders, die zijne functie ©p zoo uit stekende wijze heeft vervuld. Gaarne stelt spreker zijae beste krach ten iu dienst der gemeente en hoopt daaibij op eeBe aangename saoaenwei- kiug. Hieraan twijfelt hij niet, wijl hij ten zeerste met den Voorzitter cc den heer Beth sympathiseert, zoadat hij vertrouwd in samenwerking met deze veel bij te dragen tot meerderen bloei der gemeente. Na afhandellDg der agenda stelt de Vooizitter aan de orde de benoeming eener commissie van 3 leden, ter ender zeek van de bezwaren welke tegen aan slagen in den Hoofdelijken Omslag wor den ingebracht. Gekozen worden de hseren Verwiei, Blok en Passier. Geen der heeren meer het woord ver langende, sluit de Voorzitter de ver gadering. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 2 September des 's avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Huiten Ongeveer 6 15 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer van Son. Alle heeren leggen in handen vanden Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenscht allen geluk met het in hen gestelde vertrouwen en verwacht dat een ieder zal mede werken tot groei en bloei der gemeente. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van de besturen van De Hanze, Boerenbond, Veilingvereni ging, Schoenmakers-Patroonsbond, hou dende het verzoek om alles in het werk te stellen dat zoo spoedig mogelijk een post- en telegraafkantoorwordtopgericht. De Voorzitter zegt het met adressanten eens te zijn dat er alle redenen zijn om spoed te maken en acht het't best naar den Directeur-Generaal te 's Hage te schrijven of wel eene commissie daar heen te zenden alsook om den afgevaar digde te verzoeken eenigen invloed daarop te willen uitoefenen. Wel is door den inspecteur te 's Bosch gevraagd, daarmede te willen wachten totdat de brievengaarder aan zijn pen sioen is. doch de industrie eischt meer spoed. De heer v. d. Wiel acht ook eene spoedige totstandkoming van een post en telegraafkantoor noodig. De Voorzitter zou bij het Rijk willen aandringen dat dit zelf bouwt. Ook zou het wellicht overweging verdienen het postkantoor met raadhuis tegelijk te bouwen. Wordt besloten een commissie, be staande uit de heeren Burgemeester en van de Wiel naar den Haag te zenden, om aldaar aan te dringen op-spoedige daarstelling van een postkantoor, bene vens om te vernemen of het Rijk genegen is te bouwen. 2. Adres van de geitenlokvereeniging houdende het verzoek om de subsidie van f40 op f80 te willen brengen. Voorzitter. Adressanten wijzen er op dat ze nog een bok hebben moeten aan schaffen en de onkosten daardoor weer veel grooter zijn geworden. Aangezien het allemaal werkmenschen zijn die bij de vereeniging zijn aangesloten, geloof ik dat er wel iets voor te zeggen valt. Van de Wiel. Het is vooral ook te doen om veredeling van het ras. In Udenhout is men reeds lang in die richting werkzaam en daar geven de geiten dan ook al eens zooveel melk dan hier. Ik zou daarom op het verzoek zeker ingaan. 4. Adres van den brievengaarder om de spreekcel te willen wegnemen, opdat wat meer ruimte ontstaat, wat met het oog op de steeds toenemende drukte met pakketpost, zeer gewenscht is. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan dit verzoek te voldoen. 5. Adres van de Woningbouwvere niging. houdende het verzoek aan het Rijk een voorschot te willen vragen voor het bouwen van nog 50 arbeiderswo ningen. Adressanten wijzen er op, dat nog steeds veel woningen te kort komen. Van de Wiel. Dagelijks komen nog menschen bij mij om naar een woning te vragen. Vreemde menschen kunnen niet hier komen wonen, wijl ze geen woningen kunnen krijgen en toch de industrie vraagt naar meer arbeiders. Bijna alle fabrikanten hebben hunne fabrieken vergroot en zijn er op ingericht meer arbeiders te plaatsen. Vele arbei ders. vroeger uit de gemeente vertrokken, zouden thans, nu de loonen hier zoo goed zijn, gaarne terug komen wonen mits ze maar een woning konden krijgen. En hoeveel zijn er hier nog niet die zich moeten behelpen met een huis wat feitelijk niet moest mogen dienen voor een menschelijke woning. Ook voor de neringdoenden is het van groot belang dat zich hier meer en meer volk komt vestigen. Wordt met algemecne stemmen be sloten een Rijksvoorschot voor 50 wo ningen aan te vragen. 5. Benoeming Wethouders. Worden gekozen de heer van Halder met 3 stemmen Twee stemmen waren uitgebracht op den heer van Spijk en een blanco. Bij de tweede stemming verkreeg de heer Van Spijk 3 stemmen en van Son 2. Een stem was in blanco uitgebracht. Wethouders zijn dus Van Halder en Van Spijk. De Voorzitter feliciteert beide heeren en hoopt nog lang in vrede met hen samen te werken. De heer Van Halder dankt den Voor zitter en de leden voor het vertrouwen in hem gesteld en zegt steeds zijn beste krachten voor den groei en bloei der gemeenie te zullen geven, daarbij reke nend op de reëele en eerlijke medewer king van allen. De heer Van Spijk sluit zich bij deze woorden aan. De heer Bergmans wijst op de toestand van de openbare school in het Dorp. Door den onderwijzer Van der Linden wordt reeds lang voor 2 klassen, dat is pl.m. 70 leerlingen, les gegeven. Dit is zeer bezwarend en voor het ondewijs noodlottig, want zegt spr., de onderwij zer heeft mij gezegd dat de vluggen mee kunnen maar de rest, ja, die ver ongelukken, daar kan geen zorg meer aan worden besteed. Aangezien er nog een lokaal ledig staat geeft spr in over weging spoedig een onderwijzer aan te stellen wijl dit voor de gemeente geen kosten met zich brengt. De Voorzitter is het volkomen eens met den heer Bergmans. Ook al zou het de gemeente geld kosten dan nog zou hij het zich als een dure plicht rekenen dat voor verbetering van het onderwijs wordt gezorgd. Aangezien de raad spoedig weer bijeen zal komen acht hij het wenschelijk dat het Dag. Bestuur deze zaak eerst eens goed onder de oogen ziet en dan in een volgende vergadering met definitieve voorstellen komt. Aldus wordt besloten. De heer Bergmans wijst vervolgens nog op de wenschelijkheid om bij de nieuw gebouwde woningen een lantaarn te plaatsen. Na nog eenige discussie wordt daartoe besloten. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 2 Sept. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Be- souw. Ongeveer 10.10 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig alle leden. 1. Installatie nieuwe leden. Alle heeren leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet voorge schreven eeden af. De Voorzitter wenscht allen geluk met het vertrouwen dat de kiezers in hen hebben gesteld en hoopt dat ze de belangen van de gemeente steeds zullen behartigen en hun eed zoo nakomen, dat hun na 4 jaar daarvoor door de kiezers hulde kan worden gebracht. De heer v. d. Heuvel dankt den Voor zitter voor de hartelijke woorden en zegt dat allen als om strijd de belangen van de gemeente zullen behartigen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Benoeming Wethouders wegens pe riodieke aftreding van de heeren De Bresser en v d Heuvel. Gekozen worden de heeren Roesten- berg en Verschure. De heeren De Bresser en v. d. Heuvel verkregen resp. 4 en 2 stemmen. De heer Roestenberg dankt voor het vertrouwen en zegt geaarzeld te hebben de benoeming aan te nemen Gezien echter de nieuwe kieswet, waarin alles van meet af aan weer begint, meent hij het te mogen doen Hij hoopt dat de heer De Bresser het hem niet zal kwa lijk nemen en zegt de belangen naar beste krachten te zullen behartigen. Ook de heer Verschure dankt voor het vertrouwen in hem gesteld. 3. Benoeming 3 leden van de gas- commissie. Bij de stemming verklaarde de heer De Bresser niet in aanmerking te willen komen. Rijken. Neemt het aan. Doe je het nu niet, omdat je van je zetel ben geschopt Van den Heuvel. Ook ik wensch bui ten aanmerking te blijven omdat ik het evenals de heer De Bresser, beter acht het aan jongere krachten over te laten en niet. zooals de heer Rijken zegt, om dat ik van mijn zetel ben geschopt, want ik heb altijd mijn plicht gedaan. In moeilijke tijden ben ik aangekomen nl. toen wijlen de geachte heer Verster is overleden. Hoewel het mij, omdat mijn zoons waren gemobiliseerd, zeer moeilijk viel. heb ik gemeend in het be lang van de gemeente het toen te moe ten aannemen. Tot leden der gascommissie worden benoemd de heeren Brok, Robat en van Amslsfoort 4. Benoeming van een commissie tot onderzoek van de gemeente rekening welke siuit met een saldo van f 29512.07. Benoemd worden de heeren Rijken, Robat en Brok. Deze heeren worden tevens belast met onderzoek der begrooting voor 1920. 5. Benoeming van een commissie tot herziening der salarissen van de gemeente-ambtenaren en beambten. Worden gekozen de heeren De Weijs, Snaphaan en Dankers 6. Benoeming commissie Hoofd. Omslag Worden gekozen de heeren Rijken, Dankers en Robat. 7. Nog 3 ingekomen stukken, doch aangezien het Dag Bestuur aftredend is. zijn deze stukken nog niet in be handeling geweest lk stel daarom voor deze in een volgende vergadering te behandelen. Het is een schrijven van den heer van Rooij, hoofd der school, om het Fransch per uur uit te betalen evenals dit met het hernalingsonder- wijs wordt gedaan. 17 leerlingen volgen reeds de lessen. Dan is er een schrijven van de gei- tenfokvereeniging, houdende het verzoek om subsidie. Wordt bij de vaststelling van de be grooting behandeld. Een adres" van de bouwvereeniging om de Telefoons raat tc willen verhar den met keien wordt eveneens aange houden evenals een adres van Chr. de Rooij welke verzoekt zijn salaris van f800 op f 1000 te willen brengen. De heer van Kuijk wijst op het nood zakelijke van het schouwen der water- loopen. De heer van AmeL-foort wijstop het onhoudbare vair de buitenwegen en zegt dat daar flink aan moet worden gewerkt. De heer Robat betoogt dat eerst moet worden onderzocht hoe het water moet worden afgevoerd en dat dan pas de wegen op afdoende wijze kunnen wor den verbeterd. De Voorzitter zegt naar aanleiding van het gesprokene door den heer Rijken in een vorige vergadering, zich gewend te hebben tot het Dag. Bestuur van den genoegIQk samen te vrarkeo, en dit zal gebeuren wanneer vcigaderlagen zi«h kenmerken door de broederlijke gedaehte waarbij zonder obstructie, leder vrij is zijne meenlng te uiten ora door wrijving van gedachten tot klaarheid te komen.

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 5