Tweede Blad. BINNENLAND, Gemengd Nieuws. Provinciaal Nieuws. Buitenland. jjl] M-aIRR ZATERJÜAG 18 SEPTEMBER. 1&JL9, In de vergaderzaal van het kasteel van St. Germain heeft gisteren de onder- teekenlng van het Oostenrijksehe vredes verdrag 'plaats gehad. Cleraeneeau, die de vergadering presideerde, als veor- zHter van de vredesconferentie, hield een korte toespraak. Hij zeideBe ver- gaderiag is geopend. De onde hande lingen zijn geëindigd, welke tot doel hebben gehad een overeenkomst te treffen tassehen de geallieerde en ge- assöoieerde mogendheden en Oostenrijk over het sluiten van den vrede. Ik heb een stak geteekend, dat verklaart, dat de tekst, welke geteekend zal worden, overeenstemt met dien, welke aan de Osstenrijkseke delegatie is overhandigd. Uit naam vau de geallieerde en ge- asseeieerde mogendheden verzoek ik kanselier Renner het verdrag wel te willea teekenen. Renner plaatste daarop zija onder- teekening op het verdrag, het protoeol en de beide verklaringen betreffende de handhaving van de blokkade vaa Hongarije en de verklaring over de schepen, welke door de Oostenrijksehe strijdkrachten tot zinken zijn gebracht. Na Renner hebben de geallieerde ver- egenwoordlgers het verdrag en dc andere documenten, waarvaa het ver gezeld gaat, geteekeDd. Aan het front la Lithauen en Wit- Ruslaad hebben de Polen in den noorde lijken sector voeling gekregen met de bolsjewlki. Een groot aantal plaatsen werd door Polea bezet. Op tal van plaatsen werd de Dwina bereikt. Vijande* lijke afdeelingen werden bi] Bobroesk op den oostelijken oever op de vlecht gedreven. Daarbij werden 500 krijgs gevangenen gemaakt en veroverden de Polen vijf stukken geschut alsmede een groot aantal machinegeweren en een aanzienlijke hoeveelheid munitie. De vijand verloor heel wat manschappen aan dooden en gewonden. In Siberië blijven de troepen onder generaal Sacharof steeds doorgaan met kun omsingelende beweging om het Roede Leger. De tegenstand van de Koode Legers Is zoo gced als geheel gebroken. Op andere plaatsen is de toestand voor de bolsjew.ki guustiger. Zoo werd door hen Tobolsk bezet. Ztj zijn diak bezig om dc boeten in die buurt tot verzet te prikkelen, maar de Slberlërs voelen er niet veel voor en blijven trouw aan hun regeeriag. In Samara hebben de bobjewikl tieuwe troepenafdeelingeD gevormd. Veel mare- rlaal en een groot aantal soldaten zullen zij Baar Centraal-Azië zendeH. D* Sagelsche luchtaanvallen op Kroon- stadt zija in den nacht van Maandag op Dinsdag herhaald. Het gelukte den vliegeniers door het werpen van bommen op verschillende punten der stad groote branden te veroorzaken. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat hoewel met de miliciens der militieploeg, 2e gedeelte, de eerste oefentijd in 6 maanden meet z|n afge- ioopen het geenszins in zijn bedoeling ligt om deze dienstplichtigen na het einde van deze oefening huiswaarts te doen keerer. Zij zullen evenals voorheen maand onder de wapenen wo den ge- kouden voor z,g. .eerste oefening*. Te Oviedo (Spanje) waren een ingenieur en 15 arbeiders in een m^n afgedaald om een brand te blusschea. Zij werden echter door de vlammen om- riegd en slcehts de ingenieur en twee arbeiders koadea aan den dood ontko* men. Een groote brand in de houtzaagm olens op hdt Maimaxl eiland nabij Ar changel heeft een schade van ongeveer 60 millioen roebel aangericht. De goe deren zijn hoofdzakelijk door Britsche maatschappijen verzekerd. Ia den trein tusschen Bokstel en s Bosch heeft zich op 'l einde der vorige week een sterk «taaltje van bandieten- brutaliteit voorgedaan. Een berueht individu werd door een politieagent van Bokstel naar de gevan genis te 's Bosch getransporteerd. Ken begeleidend inspecteur van politie na plaats in de tweede klasse. Op een gegeven oogenblik gaf de bandiet, wiens handen op den rng waren vastgebonden, den begeleider met het hoofd een stomp tegen de borst, zoodat deze achterever viel, terwijl hij gelijktijdig met zijn voet de coupé opende. De agent trok aan de noodrem, waarop zaken zijn nog moeten. Maar gedaan worden, aan of alles zal, niet daar waar ze zgn er kan nog keel wat en wij twijfelen er niet als morgen de feestdag de trein stilstond. De vluchteling lag langs de lijn. Toen hij echter bemerkte dat de trein stopte nam hij de besnen en vluchtte in de nabijzijnde bosschen. Tot heden is het niet mogen gelnkken hem te vinden. Te Westerlee bij Vcendam zijn de tramremise en het café Boer, daaraan grenzende, afgebrand. Tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen is te Epe de woning van R. G. van W. afgebrand. De levende have werd gered. Verzeke ring dekt de schade gedeelteifk. Io de stoomwasseherij van den heer B. te Looaduieen is een ijzeren stoommantel alt elkaar gesprongen. Drie meisjes werden gewond, waarvan twee vrij ernstig. Alle ruiten van het gebeuw zijn vernield. Te Kindhoven is door de politie gearresteerd zekere V., die een land bouwer uit Naenen ecu eind weegs naar huls vergeaclde en hem toen van zijn portefeuille met geld beroofde. Te Alphen a. d. Rijn geraakte het vier-jarig dochtertje van den land bouwer V. te water en verdronk. Vijf stakers werden te Hammond (Indiana) gedood en vijftien gewond bij een botsing tusschen duizend arbeiders van de Steel company on de politie. BERLIJN, 10 Sept. Te Glegau hadden levensmiddelenepstootjes plaats, waarbij militaire bulp werd ingeroepen. 10 Personen werden gedood, 11 gewond. Op het dek van het Amerikaacsche stoomschip Aerema, liggende op de rivier te Rotterdam aan boei 14, maakte de donkeyman J. R., vermoedelijk een Rus, gisterenmorgen den tremmerj. L, een portugees, een bemerking over zijn werk. De Portugees maakte zich hierover driftig, trok zonder veel te zeggen een mes en gaf daarmede den donkeyman een steek in de hartstreek met het ge volg dat hij dood voor zijn voeten viel. Korporaal De Vos, van ft instrectie- Isataijon, gelegerd in de Harskamp, die Zondag 31 Augustus van een familie bezoek uit Deventer per rijwiel naar de legerplaats terugkeerde, is daar niet aan gekomen. Bij Heog-Ruutlo in de heide heeft mes zijn fiets gevonden. Alle na- sporingea naar het verblijf van De Vos waren tot heden tevergeefs, hoewel het bataljon de heide bij Hoog-Buurle heeft afgezocht. De maréchanssée, die het enderzeeh leidt, vermoedt misdaad. 1- Te Spekholzerheide raakten de kleertjes van een 3-jarig jongentje in brand door het spelen met lucifers, tij dens afwezigheid der ouders. Het kind is aan de gevolgen overleden. Naar de Times uit Peking verneemt beeft de cholera-epidemie zich noch te Peking, noch te Tientsin uitgebreid. Te Tientsin zijn slechts vreemdelingen over leden. In Honan kwamen 500 sterfge vallen voor. Vooral in Noord-China moet de sterfte zeer hoog zijn. Ook Mand- sjoerije heeft zeer sterk geleden voor- namelgk Charbie, waar binnen drie weken circa 4000 personen stierven, onder wie zich 250 Russen en 50 Japanners be vonden. De overige waren Chineezen. Men verwacht, dat de epidemie binnen enkele weken uitgewoed zal zijn. Aan boord van het Amerlka&osche oorlogsschip >New'Mexico>, het vlagge schip van admiraal Rodman, is een brand uitgebroken. Naar Reuter uit San Fran cisco seint zijn ter gelegenheid van dien brand drie man gedood en 40 anderen gewond. Naar het Hamburger Frenadenblatt uit Helsingfors verneemt, neemt de sterfte te Petersburg, tengevolge van de heer- sehende cholera-en dyssenterie-epldemie hand over hand toe. Alleen aan de cholera sterven er dagelijks 2 a 300 persoaen. Gistermorgen is te Maarssen een 6-jarig zoontje van den beer K. al spelende in aanraking gekomen met eeD eleetrischen draad en door den stroom gedood. Waalwijk, 13 September 1919. Waalw^jkers A s. Zaterdag en Zondag de vlaggen borst uit en oranje op de Het Comité. De oHeleele feestgids is verschenen, het programma staat in dit nummer afgedrukt, zoodat iedereen, Inwoner en vreemdeling geheel op de hoogte cal zijn, van alles wat er zal komen te gebeuren. Op het oogenollk dat we dit sehrijven is er nog ontzettend veel te doen, dc straatversiering moet nog bijna geheel werden aangebracht, en ook andere begint in volle pracht gereed zijn, om de groote feesten te beginnen. Ook de illuminatie van verschillende gebouwen zal schitterend zijn, een voor proefje ervan zagen we gisterenavond reeds, terwijl weer anderen met goeden wil bezield, worden teleurgesteld en hoe ongaarne ook achterwege moeten blijven. Alles saamgevat heioven het een paar dagen die zooveel mooi's en prettigs bieden als Waalwijk niet of zelden zag. Dinsdag 2 September j.l. werd de Rijksvakschool door haren nieuwen directeur, den heer Van der Waerden, met eene toespraak geopend, waarin hij alle leerlingen, dit nu het tweede of laatste schooljaar volgen, alsmede de nieuwelingen, onder welke zich vijf Duitschers bevinden, een hartelijk wel kom toeriep. Hij spoorde allen aan het onderwijs met hart en zie! te volgen, opdat elk bij het einde van den cursus het zich voorgestelde doel bereiken zou. Verder wees hij allen op de voornaam ste bepalingen uit het Schoolreglement, dat, naar hij hoopte en vertrouwde, terwille der goede orde en het welslagen van het onderwijs, stipt tot in onder deden zou worden nageleefd. Daarna werd iederen leerling zijn plaats aangewezen en kon het onderwijs een aanvang nemen. Bij het begin van het onderwijs hield de leeraar der bovenafdeeling, de heer A. Stütz, eene inleidingrede, welke on getwijfeld ook voor de lezers der „Schoenindustrie" van eenig belang mag hëeten, weshalve wij ze hier in entenso laten volgen Mijne Heeren Als leeraar aan deze inrichting heet ik U allen hartelijk welkom. Ik meen, dat gij allen in $e eerste les wel gaarne vernemen zult, wat hier nu eigenlijk voor U te leeren valt. Daarom wil ik voor U het volgende thema behandelen De waarde der vakschool in betrek king tot de schoenindustrie". De technische leiding eener schoen fabriek heeft zich tot eene wetenschap ontwikkeld, die op een zeer hoogen trap moet staan, wil het bedrijf zijne volle productiviteit kunnen toonen. Doel en streven moet zijn de kwaliteit van het werk zoo hoog mogelijk op te voeren bij een zoo gering mogelijk verbruik van materialen en arbeidskracht. De school zal U leeren, hoe dit doel te be reiken is. Ieder, die met al zijne krachten dit doel nastreeft, en de bekwaamheid bezit het nabij te komen, mag een weten schappelijk organisator heeten, hetzij van het geheele bedrijf of wel van de afdee- ling, waarin hij geroepen wordt. Te verbeteren echter valt er in elk bedrijf, zelfs in het best ingerichte. Natuurlijk zijn in de laatste die gebreken niet van hoog ernstigen aard, doch niettemin zal ook daar de wenschelijkheid blijken verbeterde fabrikatie-methoden in te voeren. De concurrentie op elk gebied zal ieder bedrijf, dat niet vooruit tracht te komên, spoedig achteruit dringen. Aan de technici zullen steeds zwaarder eischen gesteld worden. Wie in het bedrijf het moderne en versnelde tempo niet kan of wil volgen, zal door de con currentie ter zijde geschoven, zoo niet ten val gebracht worden. Opdat echter de schoenindustrie in staat zij de concur rentie het hoofd te bieden, vindt gij in deze school eene getrouwe helpster of bondgenoote. Onze allereerste taak is het voor de schoenindustrie geschikte krachten te kweeken, hetzij als fabrikant, fabrieksleider, werkmeester of model leur. Van hen mag verwacht worden, dat zij in staat zullen blijken, de ge breken, die de eene of andere inrichting in meerdere of mindere mate aankleven, zullen weten te verhelpen, en met scherpen blik de fouten en wonden ontdekken, waaraan het bedrijf langza merhand, doch zeker zou kunnen dood bloeden. De school koestert de vaste hoop, dat de door haar gekweekte technici aan de hun gestelde eischen zullen weten te voldoen. Waar de behoefte aan een geschoold technicus gevoeld wordt, zal een bedrijf maar zelden in zijn plicht 'te kort schieten. Alleen hij, die meent, dat zijn bedrijf op de gewenschte hoogte staat, zal zich de weelde van een geschoold technicus te bezitten, niet veroorloven. Vele ondernemers gelooven dit gaarne van zich zelf en vaak is er eerst een harde les noodig. eer zij er toe overgaan een technicus aan te stellen, teneinde het bedrijf in betere banen te leiden. De basis, waarop het onderricht in deze school steunt, is kort gezegd Bekwame technici te kweeken naar beproefde, geheel moderne en succes waarborgende principen. In de boven afdeeling zijn de te behandelen vakken als volgt 1. Het algeheele modelleeren en wel naar den leest, daar het hoeksysteem voor de industrie zijn waarde verloren heeft. 2. Het snijden volgens bepaalde wetten. 3. Het stikken zonder te plakken. 4. Kalculatie, controle, loonstellen en alle andere theoretische vakken en vra gen, die een bekwaam technicus onder de knie moet hebben. In de bodemafdeeling zijn de volgende vakken 1. De stanz&rij en de kalkulatie van zoolleder. 2. Het zwikken. 3. De bodembevestiging der verschil lende maatwijzen. 4. De uitpoets. 5. De theorie in al deze afdeelingen volgens gemakkelijke grondslagen. Als verdere vakken komen dan nog: 1. Het teekenen. 2. Het boekhouden en rekenen. 3. Machinenleer. 4. Lederkennis. 5. Eerste hulp bij ongelukken. Deze vakken worden door speciali teiten van den eersten rang onderwezen en zijn aan de schoenindustrie aangepast; zij garandeeren dus den toekomstigen technicus als een veelzijdig trouwe helper in het bedrijf. Doordat verder op ieder gebied, het stukwerk tot in het uiterste doorgevoerd wordt, is een bedrijf in staat veel voor- deeliger te fabriceeren. Ook dit wordt hier geleerd en aanschouwelijk voorge steld, zoodat de hier gekweekte technicus later ook in staat zal blijken zich op dit gebied te overtreffen. Een andere taak en wel eene der ge wichtigste bestaat in den technieus zoodanig at te richten, dat hij zijne lui later zelf ook aanleeren en dus met ge ringe middelen veel in zijn bedrijf bereiken kan. Met dit doel voor oogen wordt ieder scholier ook in de praktijk hier geoefend en in staat gesteld het voorhandene te verbeteren en met min der arbeiders dezelfde resultaten te ver krijgen, onnutte krachtsverspilling te voorkomen, den weg, die het fabrikaat moet afleggen te verkorten, en ondoel matige machines en methodes door arbeidsverbeterendë te vervangen. Een zoodanig gevormd technicus heeft na tuurlijk *tijd noch lust zich met werk zaamheden bezig te houden, die andere arbeiders verrichten kunnendit toch te doen zou de allergrootste verkwisting heeten, die men in een bedrijf maken kan. Een kunstig technicus streeft er steeds naar eiken arbeider, elke machine, elk werktuig waardevoller te maken. Dientengevolge treft men ook slechts een minimum van ontevreden lieden aan. Tevreden zijn zij, die voortdurend bezig gehouden worden en zelfs bij laag stukloon toch nog een flink weekgeld kunnen verdienen. Zulke werklui zijn de levende reclame voor het bedrijf op de arbeidsmarkt. Misschien zal menigeen niet zonder vrees zich afvragen„Ja, maar kan ik dat alles vatten Ik ant woord hierop „Ja, zekerMet goeden wil en ijzeren volharding kunt gij allen dit doel bereiken. Het spreekt van zelf, dat gij terdeeg werken moet om een eerste kracht te willen worden en ik voor mij geloof gaarne, dat gij met het vaste voornemen hierheen gekomen zijt om een dusdanige eerste kracht te wor den. In het stille Waalwijk bestaat voor U, wat de vermaken der groote steden aangaat, minder gevaar van Uwe studie afgeleid te worden, terwijl er in Uw ledige uren toch nog gelegenheid is door mooie wandelingen naar de heide Uw vermoeiden geest op te frisschen. Ik druk U dus op het hart: Besteed den tijd goed, want hij vliegt snel voorbij en bedenk steeds, dat gij werkt voor uw eigen welzijn. Vatten wij het reeds gezegde nog eens kort samen. Deze school is door haar grootsche inrichting geroepen, met den ontwikkelingsgangjder schoenindus trie gelijken tred te houden. En ten slotte, M. H., druk ik U ernstig op het hart, ook van de kleinste zaken, die U misschien niet geheel duidelijk zijn mij (of de andere H. leeraars) tekst en uitleg te vragen. Het is mijn eenigste en vurigste wensch U te maken tot pio nieren der schoenindustrie, waarop onze school met eere zal mpgen wijzen. Met deze wensch sluit ik mijne korte toespraak onder den uitroep„Moedig aan het werk, dan zal het succes Uw arbeid bekronen De nieuwe cursussen aan de Rijksvak school te Waalwijk zijn begonnen met Looierijscheikunde (1-jarige cursus) 18 leerlingen. Mach. Schoenmakerij (2-jarige cursus) 18 leerlingen, waaronder 5 Duitschers. Hand- en Maatschoenmakerij (3-jarige cursus) 8 leerlingen. Totaal 44 leerlingen. TeLlchtevoorde is Woensdagavond de leder- en schoenfabriek van de firma Hulshof afgebrand- De schade Is aan zienlek. Het Vakblad v. d. Schoenmaker^ verneemt van Iemand die pas in Enge land was geweest, dat dc schoenen daar goedkooper zijn dan hier te lande. Pri ma bruine boxcalf-schoenen, die de zegs man van het vakblad ia de wlnkeietala- ges te Londen had zien staan, waren genoteerd voor 5ff tot 65 shilling. Box- rund heerenschoenen waren er geprijsd voor 30 es 327a shilling, oorlags (war time) schoenen kosten er 29 shilling, voor zwarte boxcalf betaalde men 50 55 sh. Dameslaarsjes em lage schoenen (cjvoomgeltenleer) waren geprijsd voor 45 en 3? shilling, maar ook waren er eeaoeg schoenen die niet op meer dan 25 tot 30 shilling geprijsd waren. En, voegde de nsgsman er bij, het is een bekend feit, dat het Sagelsche schoen werk geed ia elkander vit, op dit punt vaak heel wat beter verzorgd ie dan het NederlaBdsche, waarvan hij staaltjes gaf en ook toonde met betrekking tot onze >war-tlme-schoen«n>. Van 1ste klas firma's, die een naam te verliezen hebhen, liet hjj ons een paar standaardschoenen ziea, die, na een tot twee maanden gedragen te z$n (het waren box-calf rijgbettlnes), meer dan half versleten waren en zeker niet op den naam van goed werk aanspraak konden maken. Linnen schoeisel werd in Kegeland geoffreerd in de etalages voor 8 tot 15 shilling. Chroomgt-itcnleer was er echter evenmin als hier, co dat word oek al met den dag duurder, zooaat schoenen, daarvan gefabriceerd, niet In groote getalen voorhanden waren. Merkwaardig was, hoe weinig verlakte schoenen werden aangetroffen, zelfs in de fijnste winkels zog men in de etalages slcehts heel weinig van deze soort, die zich Juist zoo uitstekend laten etaleeren. In Engeland wordt wogdt weinig verlakt leder gemaakthet drogen van het lab, dat in Dultsehland in de zon geschiedt, kan niet plaats hebben in Engeland, omdat daar zooveel warme, zonnige dagen zijn, vandaar dat de fabricage van verlakt leder door natuurlijke omstan digheden belemmerd wordt. BE80IJEN. De atletiekwedstrijden voor de leden van K. W. B zullen nu a.s. Zondag 14 Sept. doorgaan. Kr is onder de leden veel animo, zood&t nog menige spannende strijd verwacht kan worden. Voor do eerste maal dat R.W.B.- bestuur zulke wedstrijden organiseert, was twen van oordeel om alleen R.W.B.- leden te laten insehrfven, doch indien deze wedstrijdein goed slagen, zullen deze het volgende jaar ook voor nlet- leden worden opengesteld- Aanvang 4 uur. Terrein R. W. B. SPRANG. A.s. Zondag des na middags ten 2.30 uur, hoopt in do Geref. Kerk alhier op te treden deB Eerw. heer Vermeer, candldaat te Haarlem. A.s. Woensdag 17 lept des avonds ten 7.30 hoopt la de Geref. Kerk alhier op te treden den Eerw' heer Ds. de Jonghc van Heenden ,ia gemeensehappe- l^ken dienst met de Geref. Kerk van Vrljh.-Capelle. DRONOELEN. De heeren Gebr. Oeilemaus behaalden op de te 's Bosch gehouden landbouwtentoonstelling den len en 2en pr^s voor eea<inzendlng van beren en den 2en prijs voor een inzen ding varkens. VRIJH-CAPELLE. A.s. Xendag des morgens half tien en des avonds half zes hoopt in de Gereformeerde Kerk alhier op te treden de Heer S. P. Ver meer, eandidaat te Haarlem. CaPXLLE. De inlevering van militaire goederen doer landstermplich'igen dezer gemeaite is bepaald ep 2b September e.k. <1-8 mergens te 9 uur. Deze zal plaats hebben tenovertaan van de militaire autoriteit tu de onde school der Kom alhier. De keuring van naj&arsliereu veer deze gemeente lal plaats lubbeu ep Dinsdag 18 September e.k. te Waitaflk, den na middags te 2 uur. B* de op 16 dezer gehooden loting veer de militieplichiiugen der lichting 192# dezer gemeente, welke te Waalwjjk plaats had, werden door de navalgende personen de volgende nummers getrokken: Antonie de Jong No. 1. Jan ran fiseh No. 2. Adriaan Kemmeren No. 8. Dirk de B e No. 4. Johannes Konings No. 5. Hoodrik Jacobns de Jong No. 6. Maehiel Adriaan Verhagen Ne. 7. Pie'er Eimert Spieripigs No. 8. Martians van de Ven No. 9. Cornelis Sterrenburg Np. 10. De heer A. J. de leoa alhier be haalde op de land- en tuinbouwtsnteoi- stêlling te 's Bosch de navolgende prjjzen In de afdeeling merriëa, warmb'oedrar, geboren in 1918 den lei prijs (groote zilveren medaille) met Féditba. Ia den afdeeling marrite, watmbloedras, 4 jaar en onder den San prijs (zilveren ■edaille met Albert je I. In de afdeeling kalfdragende koeien den te prijs met N. N. en eeu eervolle ver melding met Lise. DUSSEN. In deze gemeente wordt veel geklaagd over het slechte drink water. Het is te hopen dat spoedig ver- bettering komen zal. De kermis in deze gemeente na dert. Ook een strop voor het speelzieke- volkje, dat de thans hier zijnde spellen weer zijn vertrokken naar elders. Doch er gaan berichten dat er spoedig wear andere in de plaats zullen komen lil WASPIK. Dinsdagavond hield de afd. Waspik»" van de Hanze eene vergade ring in de zaa van deu heer H. v. Irsel- Montens, waarbij als spreker optrad de hver Schoenmakers van Raamsdonks- vcer. Deze prees het bestunr der afd- Waspik» als een der metst actieve besturen van N onrd-Brabant, maar moest 42« JftUgftq#. cho vu let Zuiden

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 5