Eerste Blad. Bijkantoor Waalwijk Accountantskantoor Corns. J H. M, R. Van den Eeden, „NOORD BRABAND" WAALWIJK. Vrijdagavond Bit nummer bestaat ait DRIE bladen Zuid.riederlandsch Bureel voor Boekhouding" "GEMEÊWfERAAD. Maatschappij van YerHokeruag op het Leven Invaliditeitswet. buitenland. NUMMER 85 ZATERDAG 36 OCTOBER 1919 42e JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco p. post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, Ingezonden stokken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DRÜN1N. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrfldag 17 October des middags ten 6 aar. Voorzitter Edelachtb. Heer G. van Halten. Ongeveer 6.15 uar opent de Veerzltter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De beer van Son legt daarna ia handen van den Voorzitter ds bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna de Voorzitter hem feliciteert. Sehrijven van den R.K. politiebond houdende het verzoek de salarissen van de veldwachters te willen verbeteren. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor bi] het bestaande salaris aog te veegen f 100 voor vergoeding aan kuis- huur, f 100 voor kleediog, f 25 voor vergoeding per kind onder de 16 jaar en vrfe pensioensbijdrage alles ingaande 1 Juli 1919. De heer v. d. Wiel stelt voor zoo nu en dan inspectie te houden over de kleeding der veldwachters wat de Voor zitter zegt te zullen doen. Daarna wordt het voortel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van Burg. en Weth. om de pensioensbijdrage van de gemeenteamb- tanaren voor rekening der gemeente te nemen. De Voorzitter zegt dat cok door het Rijk de pensioengelden worden betaald en dat de Staatscommissie toch eerlang daartoe zal overgaan. Echter kan dit nog lang duren eer deze gereed is met hare voorstellen en daarom doen B. en W. dit voorstel. De heer Bergmans zou nog verder wtllen gaan en gezien de tijdsom^ian*' dlghoden zon hij de salarissen van Secretaris en Burgemeester willen ver- hoogea. Ged. Staten moeten er op ge wezen worden dat de salarissen van dc veldwachters heel wat beter zijn dan die van den gemeente-secretaris en dat is toch een wanverhouding die absoluut niet mag worden bestendigd- Als er op gewezen wordt zullen Gedep. Staten er niets up tegen hebben het salaris te verhoogen, want nu is het heel sobertjes. Voorzitter. Het is een verschrlkkeHke wanverhouding dat de zalarlsson van de veldwachters hooger zijn dan die van den secretaris, maar bij Ged Staten zullen wij geen succes hebben, die regelen de salarissen zelf en dat doen zt voor de gehcele provincie in eens. Van deze regeling zullen ze, geloof lk, niet gemakkelijk afwijken. In -Waal wijk heeft men het nog kort geledei gezien. Bergmans. En toch moet direct worden geholpen. De heer v. d. Wiel zou er toeh ten sterkste op willen aandringen aangezien het salaris beslist onvoldoende is. Van Son. Het valt een ieder op dat de secretaris zoo'a laag salaris heeft. Wil Ged. Staten aan geen verhooging, laten we hem dan b.v. voor de distri butie wat geven. De heer Bergmans juleht dit idee toe* De Voorzitter merkt op dat van het onderwerp wordt afgedwaald. Eerat moet het voorstel van B. en W. worden afge handeld en dan nog kan dit worden besproken. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht om aan alle ambte naren vrije pensioenbijdrage te verleenen, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Schrijven van de harmonie >de Vol harding* houdende verzoek om de sub sidie van f 59 op f 100 te willen brengen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor de subsidie van 150 op f75 te brengen. Van de Wiel. Ik dacht dat eene aan vraag van f 50 verhooging niet over vraagd is, gezien de groote kosten die de harmonie heeft en gezien dat ieder een, oud en jong, rijk en arm er van profiteert. Ondanks de zeer zuinige beheering, zijn de kosten euorm hoog, nog verleden jaar is f900, moeten worden uitgegeven. Dat komt door dat de harmonie al lang bestaat en na de instrumenten nogal eens mouten worden nagezien. Bovendien wijst spreker er nog op dat een harmonie een sieraad voor eene gemeente is en is deze er niet, de ge meente hij het eerste het beste feestje Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-Adres ECHO. Prijs der Advertenties 15 cent per regel; minimum 75 cent Reclames 25 cent per regel toch reeds een groot bedrag moet geven Voorzitter. Met hoeveel zijn de leden verhoogd. Van de Wiel. Met 50 •/•- Voorzitter. Juist en nu dachten Bnrg. en Weth. dat dit voor ons een stille aanwijzing was en daarom hebben wij juist dit voorstel gedaan. De heer v. Halder zegt f 100 niet tc veel te vinden voor de harmonie, doek is bang dat velen zullen gaan komen en waar men op de eerste plaats reke ning heeft te houden met de ftnantiën der gemeente, daar was hij voor subsidie verleening van f75. Niettemin heeft hij geen bezwaar de harmonie f 100 te ver leenen. De heer Bergmans Is voor f 100 sub sidie doch wil er op wijzen om niet de schijn op zich te laden als zou hij roekeloos met de gemeento-lnantiën omspringen dat f 100 evenveel is als vroeger f 50. Met op eon na algemeene stemmen wordt besloten f 100 subsidie te ver leenen. De heer Muskens stemde tegen. Benoeming twee onderwaters voor het korhallngsonderwijs te Wolfshoek. Worden aangewezen de heoren de Rooij en Jansen. Voor het dorp wordt voortaan in het Patronaat berhalingsendcrwjfs gegeven. Regeling salarissen b^Nlo brandweer. Burg. en Weth. stellen voor de sala rissen te bepalen bij oefeningen voor de brandmeesters f 2 per uur, voor de trompvoerders f 0.75 en voor het overige personeel f9.50 per uur. Bij brand respectievelijk 80, 60 en 40 cent per uar. Duurt de brand niet langer dan een uur, dan zal de uitbetaling ge schieden als btj du oefeningen. De heer Elshout vraagt of nu de spuit goed in orde is, waarop de Voorzitter bevestigend antwoord. De Voorzitter zegt dat op het «on- vocatle-biljet staat aangegeven, voorstel tot verkoop van eikeboomen op de Druneoseke helweg. Doordat de heer v. Hüldercn te kennen had gegeven dat de boomen nogal groeiden op een enkele uitzondering na, is spr. ter plaatse eens geweest en het komt ook hem thans «rwenscht voor dat niet tot verkoop moet worden overgegaan vooraleer er een deskundige is bij gewoest. De op zichter is ook van meeniog dat er nu niet veel voor wordt gekregen, zoodat de aanplanting hooger zou zijn dan de opbrengst. De heer van Son zegt dat de boomen pas half in de groei zijn en ket te be jammeren zou zijn indien deze boomen nu werden gerooid. Alleen wanneer de gemeente absoluut niet anders meer kan zou hij tot rooien willen laten overgaan. De enkele boomen die niet groeien zgn niets waard. Wordt besloten deze kwestie aan te houden. Voorzitter. In een vorige vergadering is er door den heer Bergmans op ge wezen dat het noodig was dat op de school in ket Dorp een enderwijser werdt aangesteld. Het Dag. Bestuur heeft toen zulks onderzocht en is tet de conelusie gekomen dat kosteloos een onderwijzer kan bij worden aangesteld. Daarop heb ben wij ons aanstonds met den school opziener in verbinding gesteld en toen ook deze gunstig te dien opzichte ge stemd was, hebben wij aanstonds eene oproeping gedaan. De raad zal dit zeker wel kunnen goedkeuren. Aldus wordt besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat de heer v. d. Wiel en hij ingevolge de opdracht van den Raad, naar Den Haag zijn gewoest om daar met den heer Directeur-Generaal te spreken over een eventueel te verkrijgen postkantoor. Wel was, zegt de Voorziiter, de man zeer goed te spreken, maar hij liet al aanstonds weten dat van het beuwen van een postkantoor voorloopig niets kon komen, wijl het Rijk reeds 14 a 16 millloen bij het postwezen heeft bij moeten passen. De Directeur was wel genegen om de bezwaren zooveel moge lijk te ondervangen door b.v. het in stellen van een bestelliog meer. Van de Wiel. Hij heeft nog gezegd, dat er een onderzoek zou worden in gesteld en als 't bleek dat een post kantoor absoluut noodig was, er dan toch nog een kwam. Elshout. Als er 'n regel komt als op een postkantoor, dan geeft net niets en is reeds veel verkregen. De Voorzitter zegt er toch nog op te willen wijzen, dat de wachtkamer absoluut onvoldoende is en men de rente-trekkenden nu dikwijls buiten ziet staan. Ook bij het behandelen van post- of spaarbankzaken mist men nu elke vrijheid. De heer v. d. Wiel merkt verder nog op dat, zou er een postkantoor komen, de gemeente het dan zou moeten beuwen wtfl het bij 't Rijk veel te lang zou duren. De keer Bergmans zegt dat het voor de gemeente voordeeliger zal zijn niet te behoeven te bouwen. Hoofdzaak is de gemakken, niet het hebben staan van een gebouw. De heer Elshout stelt voor, dat voer de rente-trekkenden een bepaalden tgd wordt gesteld, dan kunnen de andere zaken geregeld kun gang gaan. Do Voorzittoi zegt daar op te zullen wijzen. Vaststelling regelende de wijze van uitbetaling der jaarwedde aan de onder wijzers en vaststelling huurwaarde. De Voorzitter «telt voer de huurwaarde voor het dorp te stellen op f 250 en voor de Wolfshoek ep f 200. Op verzoek van den heer Bergmans werdt dit punt aangehouden tot eene volgende verga/-aring. Voorzitter, b n krijgen wij neg de bespreking over uitbetaling van jaar wedde veor het verrichten van werk zaamheden aan de distributie deor den Secretaris, daar straks door den heer Van Son ter sprake gebracht. De heer Van Son merkt op, dat de S eretarls op veisehillende manieren kan worden tegemoet gekomen en dat zulks hard uoodlg is, wgl ket een ongekoorde toestand is dat de politie thans hooger n loon staat. De heer Elshout kan zich niet ver eenigen om voot de distributie te gaan betalen. De keer Van Halderen zou dit juist wenschen, aaogeslen ket werk er voor wordt gedaan. De heer v.d. Wiel meent ook dat de Secretaris in salaris moet worden ver hoogd, doch acht het een fout van hem dat hij destijds gezegd heeft het werk voor niets te zuilen doen, De heer Bergmans zegt, dat dit anders is gezegd door den Secretaris, n-1. dat, udien hij het meet doen, 't zal doen. Voorzitter. Hqt gesegde komt hierop neer dat hij hef wel zou doen, wijl hij tock weinig had te doen. De heer Van Soa zegt 't zeker te weten wat door den Secretaris is gezegd, n.l. datde distributie overal naar het raadhuis wordt overgebracht en hij het kier ook wél kunnen bijbrengen, en moest hg het voor niets doen, 't dan ook nog te sullen doen. Voorsitter. Maar al zon hij toen gezegd hebben het voor niets te zullen doen, dan gaat het oog niet op hem het geheel voor niets te laten doen, want er is nog veel werk aan. Van Speijk. Ja, ket werk zal wel een beetje zijn tegengevallen. Van Son. Mijnheer v. d. Wiel moet niet zeggen dat hij gezegd heeft dat bij het voor niets zal doen, want dat is nogal bru'aal. V. d. Wiel. Ik heb het zoo gehoord. E1Y1MASTRAAT 12 BREDA. Belast zich met het inrichten en controleeren van administratiesopmaken van balansen, regelen van belasting-aangelegenheden ene. ZITDAG voor Waalwijk 's IVoensdags 11 4. uur in Hotel Verwiel. Verder gelegenheid tot consulteeren 's Zaterdags 2—4. uur, andere werkdagen s avonds 7— 8 uur. 16U3 moet naar een ander weiden omgekeken. Ds voorsitter zegt dat er binnenkort nogmaals pogingen zullen worden aan gewend voor uitbreiding van den Vrij- willigen landstorm. Te dien einde zal een spreker komen en bet groote nut van oen vrijwillig corps worden uiteengezet. De heer van Son zegt dat door de heer van Speijk onregelmatigheid is begaan bij het vee ioschareo. Het inleg- geld moet van Speijk aan de gemeente betalen. De heer van Spsljk zegt dat zulks nog nooit hut geval is geweest, doch moet het, dan zal hij dit gaarne doen. Wordt besloten In de notulen na te zien hoe in deze moet wordeu gehandeld. De heer v. d. Wiel wijst er op dat reeds vroeger al is besloten de Pararelwegte gaan verharden en vraagt of, nu het zoo goed als zeker is dat de veiliug in het voorjaar gaat boawen, het nu geen tijd wordt daarmede tc beginnen. De voorzitter zegt dat het besluit er reeds is en de raad dus maa7 te zeggen heeft wanneer eeu begin moet worden gemaakt. Na eenige bespreking wordt besloten alles in eigen beheer te laten uitvoer cd, aangezien herhaaldelijk is gebleken dat dit de voordeeligste weg is- De heer Bergmans zou den weg wat verder wenschen door te trekken, wijl het anders alleen voor de velling is. De heer v. d. Wiel merkt op dat tot aan van Beek de weg zon worden door getrokken en het dan niet een belang is voor de veiling maar voor alle ge- meentenaren. De heer van Halderen geeft in over weging de weg tot aan van Son door te trekken, wijl ook dit eind 's winters absoluut onbegaanbaar is en veel moet worden begaan. De voorzitter beaamt zulks en Zegt dat dan de onderhoudskosten ook komen te vervallen. De heer v. Son geeft in overweging Opgericht Verzekerd Kapitaal Reserve Van Son. Je zou ook zijn zeou ver hooging kunnen geven. Die werkt nu voor f 200, die zeu men eeue flinke verhooging kunnen geven. De voorzitter merkt op dat het daar nu niet over gaat, 't gaat nu over de distributie. De heer Bergmans Is ket hiermede niet eens wijl alleen de zaak gaat om te zien hoe de secretaris verbetering kan worden gegeven. De manier kan nu worden besproken. De heer v, Halderen is van meening dat tengevolge van de werkzaamheden der distributie hij heel wat werk meer heeft gekregen en dus daarvoor dan eok moet worden betaald. Van Son. Die jongen krijgt het salaris maar van den vorigen ambtenaar en hoe lang is dat al vastgesteld. Na nog eenige discussie wordt besloten aan B. en W. over te laten, te bepalen hoeveel de secretaris voor de werkzaam heden van de distributie zal worden toegekend. Op verzoek van den heer Bergmans sal deze bepaling van terngwerkende kracht zijn. De heer Bergmans wïjst er op dat de Bu'gerwacht in deze gemeente zoo weinig tcekenen van leven geeft. Om daarin verandering te b'engen zon hij na oefe ning een prijswedstrijd willen honden. Is er geen gescbikten commandant, dan f 19.437.052.— 2.871.588.- snbsidie te vragen aan de gemeenten Elshout, Nleuwkuijk ea Haarsteeg wijl deze inwoners er met 't oog op de veiling ook veel belang bij hebben. De heer v. d. Wiel merkt op dat het een groot gemeentebelang is eene veiling te bezitten. In 's-Bosch geeft men er heel wat aan en in Tilburg f 50000. De heer van Son zegt dat zulks beel wat anders is. Tilburg is een stad van 60000 zielen en daar moet men een veiling hebben voor de burgers. De heer van Halderen is van meeniog dat deze kwestie er buiten moet blijven doch alleen de vraag dient gesteld te worden oi het noodzakelijk is, ja ef neen. Zelfs met het oog op 't station, sou hij willen zeggen, la. Na nog eenige discussie wordt besloten B en W. op te dragen eene tweeledige begrooting op te makeD, een voor klinkerweg en een voor keiweg. Daarna gaat dc raad over in geheim comité. De Raad van Arbeid te Tilburg ver zoekt ons het navolgende ter kennis onzer lezers te brengen Ingevolge de bepalingen der Invalidi teitswet is met ingang van 8 December 1919 ieder, die den leeftijd van 14 jaren wel- doch dien van 65 jaren niet heeft bereikt, en In loondienst arbeid verricht binnen het Rijk tegen een leon van niet meer dan f2,000.—- per jaar, verplicht zich te verzekeren, behoudens enkele categorieën van persenen, die van dieu verzekeringsplicht zijn uitgezonderd. Onder >looa» wordt niet alleen be grepen leon in geld, doch eok huls vesting, kost, kleediog, onderricht euz. Uitgezonderd van den verzekerings plicht zijn personen in visten dienst van het Rijk, de Gemeenten en de Spoor wegmaatschappijen. De verzekering biedt a&n een persoon, die verzekert is eo aan de bij de Wet gestelde voorwaarden voldoet, de vol gende voordeelen t le. wanneer ea zoolang hij niet meer tot werken in staat is, eatvaogt de ver zekerde lnvallditeitsrente 2o. wanneer hij den leeftijd van 65 jaren heeft bereikt, ontvangt de verze kerde ouderdomsrente So. wanneer hij overlijdt, ontvangen zijne kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren weezenrente 4o. wanneer hij overlijdt, ontvangt zijre weduwe, wanneer zq niet meer tot werken in staat is of wanneer zij den leeftijd van 60 jaren heeft bereikt, we- duwenrente. Voor de vorzekerlng moet premie be taald worden, doch deze premie wordt betaald door den werkgever, dis den verzekerde kost deze verzekering niets. Wanneer een persoon, die verzeke- ringsplichtig is, zich niet verzekert, is hij strafbaar, doch bovendien heeft h| geen recht om loon te vorderen en is de werkgever, die hem loon betaalt eveneens strafbaar. Ieder die dus meent verzekerlngs- plichtig te zijn en die nog geen aan meldingsformulier heeft ingezonden of voor wien nog geen aanmeldingsformu lier is ingezonden, moet zich ten spoe digste aanmelden bij den Raad van Arbeid. Deze aanmelding geschiedt door In vulling van een aanmeldingsformulier, hetwelk kosteloos verkrijgbaar is aau alle postkantoren en aan de kantoren van dtn Raad van Arbeid. Aan de Kantoren van den Raad van Arbeid kan men bovendien alle ge- wenschte inlichtingen verkrijgen. In de Dultsche bladen werd dezer dagen reeds gewaagd van de nieuwe plannen van communistische zijde ge koesterd om den 9den November oen revolutie in Dultschland te doen uit breken. Thans blijkt dat die plannen zich niet alleen tot Dultschland beperken. Aan de Duitsch-Zwitsersche grens zijn Dultsche koeriers gevat, die brieven van onafhankelijke Dultsche socialisten aan Zwitsersche partijgenooten overbrachten, waarin deze werden opgewekt om gelijk tijdig als in Dultschland, ook daar een revolutie te ontketenen. De Zwitsersche regeering zal de documenten publiceeren. Voorts Is er in Elzas-Lotharingen een complot ontdekt dat de onafhankelijkheid- verklaring van deze herwonnen Fransche provincies ten doel had en wel terzelfder tijd als de genoemde revolutie in Dultsch land zou uitbreken. Er hebben v$f arres taties plaats gehad. Onder de gearres teerden bevindt zich een arbelderslcider, een afgevaardigde tn een Fransche socialist. De leider is de Dultsche K9*lor, op wien bij zijn arrestatie vele papieren en een bedrag van 25.000 mark werd gevonden. Ons b'ad wordt voortaan afgedrukt en per post verzonden Heeren-adverteerders en corres pondenten gelieven daarmede rekeniig te hoaden en hnn bij dragen moeten uitent VRIJDAG MORGEN in ons bezit zijn. DE ECHO VAN HET ZUIDEN,

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 1