DE ECHO VAN HET ZUIDEN Derde Blad Provinciaal Jfieuw». Burgerlijke Stand. Nieuws uit Heusden. NiEUWS UIT "KAATSHEUVEL. fjammer 85 ZATERDAG 25 OCTOBER 1919 42e Jaargarg es ei iveto oen •erol- i all i&kifl >o oti ifi es boort) rk Waalwijk 25 Or. 1919. De uitnoodigingen tot tal van inge zetenen om lid te worden der vereeni ging „Waalwijks Belang" zijn dezer dagen verzonden, en tot ons genoegen ogen we zeggen, dat er reeds een rdig getal nieuwe leden zich hebben opgegeven. Maar toch nog lang niet genoeg, alle gczetenen voor wie de contributie ^een bezwaar is, en dat zijn er toch teel velen, moeten lid zijn dezer ver- eeniging. Vooral de winkelstand mocht in deze wel wat meer actief zijn, waar deze och zeker het meest van het vreemde lingenverkeer, enz. profiteert. Eene vereeniging als deze moest toch minstens het dubbele van het tegen woordige aantal leden hebben en wij meenen dat zij toch wel op alge- meenen steun aanspraak mag maken. De officieele waardeering laastelijk in 't openbaar uitgesproken, pleit voor 't geen zij gedaan heeft in haar 12'/2 jarig bestaan. Daarom allen lid van deze vereeniging, die het belang van Waalwijk op elk gebied tracht te be vorderen. In 't vorig nummer werd door ons een ingezonden stuk opgenomen van de J. alhier, welks strekking onze volle sympathie heelt. Als men leest de verschrikkingen.de ellende waaraan de kinderen in Oosten rijk en vooral in Weenen ten prooi zijn en waardoor er honderden den honger dood sterven, dan zal men alle sym pathie gevoelen voor 't liefdewerk dat in ons land meer en meer toepassing vindt, om Weensche kinderen vooreen zestal weken of langer in huis te nemen, om hen eens flink te voeden en te ster ken tegen den a.s. winter en hen, aldus van een wissen dood te redden. In Breda bestaat het hoofd-comité en overal tot in de kleinste gemeenten be staat een comité rot plaatsing van die ongelukkige, uitgehongerde kleinen bij particulieren. Ook in onze omgeving ziet men ze reeds op vele plaatsen, laat Waalwijk ook in dit sympathieke en dankbare liefdewerk niet achterblijven. Wij sluiten ons gaarne bij den wensch van den inzender aan en vertrouwen daj spoedig een comité zal worden opgericht of 't initiatief daartoe genomen. Onzen steun zeggen wij gaarne voor dit mooie doel toe. Op de 1.1. Maandag gehouden be stuursvergadering van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten werd de geestelijke adviseur geïnstalleerd. De Voorzitter deelt dan mede dat deze vergadering is bijeengeroepen om de agenda vast te stellen voor de jaar vergadering, die hij straks denkt vast te kunnen stellen op circa half November Verder was het hoog noodig, eens bijeen te komen om de massa corres pondentie te behandelen, waaronder ver schillende klachten over de niet, of niet behoorlijke naleving van het gesloten contract. Zoo zijn er nog steeds leden die hunne loonlijsten van de maand September niet hebben ingezonden. Spr. vindt dit geen loyale medewerking en had zich niet kunnen voorstellen, be halve de moeite aan de tot standkoming der overeenkomst besteedt, thans zoo veel onaangenaamheden van de eigen leden te moeten ondervinden. Het bestuur staat er niet op hoe de regeling der loonlijsten zal geschie den, er moet echter controle zijn, opdat eenieder betaalt wat hij verschuldigd is af te dragen. Wanneer nu de door de commissie vastgestelde regeling niet naar genoegen is, dan moet daarvoor echter eene andere gegeven worden. Het Dag. bestuur is er ook niet tegen om een 3e werkgever in de commissie te doen benoemen en gelooft ook wel dat de arbeidersvertegenwoordigers daar tegen geen bezwaar zullen hebben. Spreker wil echter uitdrukkelijk verkla ren zelf die functie niet te kunnen accepteeren. De Voorzitter geeft dan gelegenheid over deze aangelegenheid van gedach ten te wisselen. Na ampele bespreking wordt de commissie belast met de uitvoering van art. 11, opgedragen in hare eerst volgende commissie-v-ergadering, aan de arbeiders-afgevaardigden voor te stellen, de verplichting der onderteekening. door de fabriekscommissie te laten vervallen voor hen die daartegen bezwaar hebben, doch daar tegenover te stellen het recht van controle. (Voorloopig kunnen de leden de loon lijsten inzenden voorzien van hun hand- teekening.) Eveneens zal hen dan voorgesteld worden een derde lid werkgever in de commissie te benoemen, welke benoe ming op de eerstvolgende algemeene vergadering kan geschieden. Bedankt als lid en eerelid van den Bond door de firma's de Nijs Co, Amsterdam en A H. van Schijndel Waalwijk. Besloten wordt de algemeene verga dering een voorstel voor te leggen om fabrikanten met tien of minder man per soneel niet meer aan te nemen als lid, en deze te verwijzen naar de zuster organisatie van kleinere patroons Be doelde organisatie zal daarvan kennis worden gegeven, opdat ze met een en ander kan rekening houden. De contributie voor het jaar 1919 1920 wordt vastgesteld als volgt: Alle inrichtingen met minder dan 50 arbeiders f 25 per jaar. Inrinchtingen met van 50 tot en met 99 arbeiders f 50 per jaar. Inrichtingen met 100 arbeiders en daarboven f75 per jaar. Besloten wordt eene algemeene ver kiezing wegens collectieve aftreding van het bestuur aan de orde te zullen stellen. De afdeelingen zullen elk voor een be stuurslid te voren moeten zorgen. De bestuursleden voor de verspreide leden worden op de jaarvergadering gekozen. De Voorzitter merkt op dat de te kiezen bestuursleden mede de verantwoorde lijkheid zullen moeten dragen. De tijden zijn geheel veranderd en eenieder zal zijn portie in den gang van zaken hebben bij te dragen, anders is het voor een dag. bestuur niet meer om vol te houden. Van de rondvraag maakt de heer j. Mannaerts gebruik om eens te wijzen op den veel omvattenden werkkring van het Dag. bestuur en verzoekt de heeren in alles zooveel mogelijk mede te werken en niet zooals door velen thans gedaan wordt. Dit beneemt den lusi voor een be stuur geheel en spr. kan zich zeer goed voorstellen dat een dag. bestuur onder dergelijke omstandigheden niet meer van plan is voort te werken. De fouten en gebreken die aan het contract kleven of die er in de practijk blijken te zijn ontstaan, moeten genoteerd worden om bij eene volgende gelegenheid veranderd of voorkomen te worden. Echter niet zooals thans, omdat het een of ander niet naar den zin is, de heele boel ne- geeren, zulks is niet de weg. Verschillende aanwezigen sluiten zich bij dit betoog aan en spreken den wensch uit dat in 't belang van 't alge meen spoedig eene betere houding zal opdagen. Van der P., looiersknecht te Besoijen werd door de Rechtbank te 's-Bosch wegens poging tot brandstich ting (in verband met het houden van den kermispot) veroordeeld tot t jaar gevangenisstraf. Te Dongen is op den leeftijd van 45 jaar overleden, de heer S. A. J. Smits, lid der firma G. L. Smits Co., oud-lid van den Gemeenteraad, de Ka mer van Koophandel en Fabrieken en van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. BESOIJEN. De wedstrijd R. W. B.— Achilles is geëindigd in een gelijk spel 1 1. Weer werd met 3 invallers ge speeld, zoodat de uitslag nog gunstig is. Voor de rust was het een saaie ver tooning, totdat bij een schermutseling voor het Achilles-doel, de bal den onbe- wusten Achilles-keeper uitde hand sprong en zoodoende een incident veroorzaak te, wat door de overige spelers spoedig was bijgelegd, en had het verdere ver loop een vriendschappelijke verhouding Eerst na de rust was het spel aan trekkelijk, in deze periode waren het Jos de Louw en Biom, welke enorm op dreef waren, waarvoor dan ook tel kens door het publiek geapplaudiseerd werd. RAV.B. III speelde in Sprang slechts een halve wedstrijd, doordat op een vermeende foutieve beslissing van den onfeilbare het spel gestaakt werd. De stakingsbacil, moet niet op he voetbalterrein overslaan, Voor 26 Oct. zijn de volgende competitiewedstrijden voor R W. B vastgesteld. R.W.B. moet naar Roosen daal tegen Exelsior spelen. Exelsior is voor R.W.B. een onbekende, we hopen derhalve dat deze 1ste kennismaking gunstig voor onze vereeniging mag uit vallen. R.W.B. II speelt thuis tegen Quick II uit Waalwijk. Daar beide partijen van gelijke kracht zijn, kan nog wel een aardige strijd verwacht worden. Aan vang 2 uur, terrein R.W.B. SPRANG. Donderdag hield de raad dezer gemeente eene openbare verga dering. Besloten werd een schoollokaal voor den tijd van drie jaar gratis af te staan aan de Chr. Volksbond. Het salaris van den veldwachter werd ge bracht van f 1100 op f 1300 pl. vrij huishuur, f 100 voor kleeding en f 25 voor gebruik van de fiets. Besloten werd een geldleening aan te gaan groot f 5000 tegen een rente van 4'/2 pCt. bij de Boerenleenbank. Mededeeling werd gedaan dat door Ged. Staten is voorgesteld de salarissen van burgemeester, secretaris en ont vanger te brengen respectievelijk op f 2250, f 2250 en f 900 met aftrek van 10 pCt. voor de gecombineerde betrek kingen en een kindertoeslag van ten hoogste f 250 voor ieder wettig kind onder de 18 jaar, te beginnen bij het derde kind. Tot onderwijzeres belast met het ge ven van les in de nuttige handwerken bij het herhalings-onderwijs werd be noemd mej. Entrop. Vervolgens deed de Voorzitter mede deeling dat een huurcommissie is be noemd en met ingang van November in werking zal treden. Uitvoeriger verslag volgend nummer. MEEUWEN. Tot plaatsvervangend telefoniste alhier is aangewezen Mej. W. Vos. Tot directeur van de Zangveree- niging" «Ons Genoegen" te Babiloniën- broek is benoemd de heer W. Vinger- hoeds uit Dussen. Naar we vernemen bestaan er plannen de gemeente Meeuwen en Dron- gelen te vereenigen met de gemeente Genderen. CAPELLE In den tuin van den heer A. van Beek alhier is een voederbiet gegroeid, die het kolossale gewicht heeft van 25 pond. A.s. Zondag zal op het voetbalterrein aan de Willem van Gentsvaart alhier een competitie-wedstrijd gespeeld wor den tusschen „Exelsiorl" en „S. V. V. I Tot vaste hulpbesteller bij het hulppostkamoor alhier is aangesteld de heer L. Schroot te Waspik. Benoemd tot opperbrandmeester bij de brandweer J Timmermans, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van A. J. de Roon en tot brandmeester bij de perspomp J. de Groot ter vervulling der ontstane vaca ture door het bedanken van J. Michael. RAAMSDONK. Zaterdag 15 Nov. e.k. zal te Raamsdonksveer een paar denmarkt gehouden worden. Er zullen 10 premiën worden uitgeloofd, elk van f 2,50. Te Raamsdonk(Dorp) is een socië teit opgericht, onder den naam E. L. T. A. (Echte Lol Trekt Allen). De huizen aan Stadsweg worden allen aan het electriciteitsnet aange sloten. Reeds zijn ze met de werkzaam heden begonnen. RAAMSDONKSVEER. De werkman v. D. kreeg op zijn werk een stukje ijzer in een hand Eenigen tijd later werd bloedvergiftiging geconstateerd. Alhier is een valsche zilveren gul den in beslag genomen. Hij draagt de beeltenis van H. M de Koningin en het jaartal 1918. Woensdagavond was de Burger wacht, na een lange rust, wederom in actie Gedurende den winter zal in de voormalige O L school geoefendworden. Van den scheepswerf der firma A. en P. Ruitenberg liep met goed gevolg te water een zee-vrachtboot groot 700 tonnen, voor Engelsche rekening. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J Zijlmans thans onderwijzer te Udenhout slaagde voor de akte vrije- en ordeoefeningen Als tusschenpersoon voor de Ouderdomsrente is in onze gemeente aangesteld deheerJ.M Kieboom, Secre taris dezer gemeente. GEERTRUIDENBERG. Alhier is ge arriveerd de welbekende bioscoop van den heer C. Riozzi, welke gedurende enkele dagen voorstellingen zal geven op het Marktplein. BAARDWIJK. Naar wij vernemen is, na de vergadering van Maandagavond, het getal van degenen, die zich voor aansluiting voor de electriciteit hebben opgegeven, aanmerkelijk gestegen, zoo dat, naar we vernemen, ook onze gemeente wel aan het electrisch net zal worden aangesloten. Bij den landbouwer J.v. H. alhier zijn weer een paar beesten door mond en klauwzeer aangetast. Brakel. Naar een melkboer ons verzekerde, heeft men gedaan gekregen, dat de melk niet voor 16 cent p. L. behoeft te worden geleverd, doch voor 18 cent, maar dan aan huis bezorgd. Het aantal leerlingen op de Tee- kenschool is dit jaar zoo groot, dat niet alle konden worden geplaatst, een bewijs dat er buitengewoon veel animo is. In plaats van Mej. v. Leeuwen is de Heer L. Reis aangesteld om toezicht te houden op het magazijn van het Groene Kruis. In de R.K. Werkliedenvereeniging wordt dezen winter een cursus gegeven in Staatsleer en Politiek en wel door d hr. Sens. Woensdagavond werd in de ver gadering van het „Nut" de commissie van beheer voor de onlangs opgerichte tuinbouwschool samengesteld als volgt: W. Hilwig, L. v. Gendt en Mr. C W. van Ommeren. Kaatsheuvel, 24 Oct.'19 Van particuliere zijde bericht men ons. dat ook onder onze gewone am bachtslui in Kaatsheuvel knappe vaklui schuilen. Vijf maanden geleden brak bij de firma Joh. Snoeren Pzn. alhier, de krukas van een 21-paards-motor. Volgens bewering v.an vakkundigen kon deïe niet gerepareerd worden, temeer daar er ook een nieuwen zuiger in den motor moest komen, waartegen geen enkele gerepareerden krukas bestand zou zijn. Ondanks bovenstaande bewering van vakkundigen, verklaarde de heer H. Beekman-Vromans alhier, de krukas te zullen repareeren en verklaarde zich bereid alle verantwoordelijkheid op zich te nemen. De as kwam in orde en twee maanden later werd een nieuwen zuiger in de motor .gelegd, zoodat deze geheel en al hersteld was en thans na vijf maanden nog uitstekend werkt Het Kon. Muziekgez „Ephonia" geeft Zondagavond het eerste winter- concert met medewerking van het duo de Rooij uit Rotterdam. We verwachten een drukken avond, daar ook de har monie verschillende nieuwe nummers geeft en het tweetal de Rooij uit Rot terdam gunstig bekend staat. Maandagavond houdt het Kon. Muziekgez. „Euphonia" degrootenajaars vergadering. Behalve de bestuursver kiezingen wegens periodieke aftreding zal ook de presidentskeuze plaats hebben wegens bedanken van den heer Th. van Dordmond. Men is reeds druk bezig met het leggen van een harden weg in de Te lefoonstraat, tevens is er reeds straat verlichting aangebracht, zoodat deze nieuwe, volgebouwde wijk, thans uit haar isolement is opgeheven en de menschen met een gerust hart het natte seizoen kunnen afwachten. Er is dit jaar veel lust voor de avondschool. In de kom gaven zich meer dan vijftig leerlingen aan Ook in andere scholen is 't getal grooter dan vroeger. Er heerscht momenteel weer een ware razzia in het koopen en verkoopen van huizen Geen dag gaat voorbij of men hoort nu hier dan daar dat deze of die woning, dan weer dezen of genen blok huizen van eigenaar is veranderd. De huurders zitten voortaan met schrik de geruchten af te wachten of ook hun* het dak niet boven hun hoofd is weg gekocht. Heusden, 23 Oct. 1919. Woensdag trad in 't huwelijk een jonkman van 73 jaren, tot voor kort een principieël celibatair. Van harte zij hem toegewenscht, dat hij nog vele jaren het geluk van den echt moge smaken. Pogingen worden aangewend om te komen tot de stichting eener spaarkas, vooral voor den werkenden stand, om op coöperatieven grondslag den aankoop van winterprovisie's te doen. Tot lid van den Raad van Arbeid te Tilburg is benoemd d.hr. A. Adriaanse, Voorz. van den Chr. Metaalbewerkers- bond alhier. De Heer A. Lagendijk, onderwijzer aan de Mulo-school alhier is tegen 1 Nov. benoemd aan de op. school te BESOIJEN. Over September 1919. Geboren: Jaeoba Adriana Maiia d.v. P. Adriaanse— Schapendonk Jan z.v. H. BoumanOphorst Dorothea Johanna d. v. A. T, Snaphaanvao Mier Petius Gerardus Lambertus z v. A. A. Verster—Duquesnooij Henrlcus Cornells z.v. G. BosHer man Karei z.v. Arie OpborstHa- verhals Godefrldus z.v. N> M. van RooijPulles. Overleden: Dorothea Johanna Snaphaan oud 5 dagen Johannes Kuijsten echtgenoot van Anna Dlna van den Broek oud 76 jaar Pleter Pistorlus echtgenoot van Elisabeth de Vries oud 72 jaar Anna Elisabeth Fdngs echtgeobote van Adrlaan Wouter Cor nells Maijers oud 33 jaar Muber- tus Gerardus Prlnse echtgenoot van Cornelia Johanna van Strlen oud 63 j. GehuwdChdstiaan Bosch, weduwnaar van Jantje Mulder, bevorens van Teun- tje van der Meer oud 51 jaar en Allda Toen oud 44 jaar Petrus Chrls- tlanus Trlmbach, oud 29jaarenHen- drika Maria Hamers oud 29 jaar. Ingekomen C. E. van de Meerakker en gezin, 10 personen, van Aalst N. B. naar Grootestraat A. 65 W. Kanters en gezin, 2 personen, van Rotterdam naar Grootestraat A. 199 A. van Sambeek, van Boxtel naar Grootestraat A. 59 W. M. van der Gouw, vao Woensel naar Grootestraat A. P. Pistorlus en gez'o, 2 persc- nen, va» Loonopzaod oaar Groote straat A. 150 P. J. A. JaDsen (Wed. J. Damman) van Rotterdam naar Grootestraat A. 1 M. H. A. M. Kauling, van Eindhoven naar Groote straat A 240 J. Vrij, van Tilburg naar Grootestraat A. 177 Th. M. Bakkers, van Tilbutg naar Besoijer sche steeg B. 33. Vertrokken; W. P. Klerkx, van Gioote- straat A. 199 naar Amsterdam. F. C. van Lood, van Grootestraat A. naar Waalwijk. A. de Jong en gezin 5 personen, van Grootestraat A oaar Loonopzand. P. vac de Weijer, van Grootestraat A. 235 naar Sprang. M. A. Treffers, van BesoiJensche steeg B. 9 naar Rotterdam. H. M. Hamers, van Groatestraat A. naar Waalwijk. RAAMSDONK. Geboren Jan z. v. Adrlanus A. Verbant ea Maria van den Broek Huberdioa J. d.v. Johannes van Strleo en Hen- drica E. Ltijten. Adrlanus J. z.v. Johannes M. van den Kieboom en Johanna A. van Dinteren Willem z v. Wilhelmus Mato en Autonla van Tllborg Woutrlna A. d.v. Adrlaan L. van Suijlekom en C&tharioa A. van den Hoek Johanna A. d v. Wilhel mus P. Wetering» en Anna M. Bo- gaarts Pietje N. d.v. Gerardus de Vries en Dirkje van Drimmelen Johennes W. z.v. Chrlstlaaa Duits en Geertrui) Biekcns Petronella A. d. v. Hendricus Boogaarts en Johanna M. Fens Anna A. d.v. Mattijs van Seeteis en Hendrica Jooie. Overleden Anna M- Kieboom echrg. van B. Bouwens oud 50 jaren Adrlanus Schipperen oud 2 maanden Clasina T. van Seeters 2 m. Johan A. Dijk 4 weken Petrus C. van Hevert 2 jaren Johanna C. v. Strlen 9 dagen Johannes Grcebe 4 m. Marinus Leurens gehuwd met Maria A. Vrinten oud 60 jaren. Gehuwd Johannes A. Kamp 26 j. en Huberta J. de Bont 24 j.— Adrlanus L. van den Wassenberg 26 j. en Jo hanna E. Merkx 42 j. Adrlaan Roosenbrand 2» j en Johanna van Beek 20 j. Johannes Snijders, we duwnaar van Cornelia W. Kanteres 32 j. en Ida M. Bakx 19 j. Hubcrtus F. de Jong 36 j. en Wilhelmina J.de Wit 32 j. Embertns G. Romme 22 j. en Antonette C. M. de Iruijn 17 j. Gerardus J. de Wit 23 j. en Maria J. Weerelts 24 j. Johan H. Sperber 24 j. en Johanna J, Roeien 21 j- Cornells van Redaf 32 j en Anna Snij ders 35 j. Hnbertus C, Vissers22 j, en Johanna A. Bink 21 jaar. LOON-OP-ZAND-KAATSHEUVEL. Over September 1919. GeborenMarinus z.v. G. v. d. Linden en Helena Govers Anna Petronella Th. d.v. Jac, Hamers en A. M. C. Coomans Hendrikus Adrianusz.v. H. de Nijs en Joh. M. van Boxtel Johanna Adriana d.v. M. H. Damen en A. M. Schets Carolina d.v. J. B. Mosselveld en P. M. Schrauwers Josephus Marinus z.v. M. Damen en L. van Boxtel Theodorus Adri- anus z.v. C. J. Muskens enJ.F. Hen driks - Johanna Catharina Antoinetta d.v. H, Velthoven en A. C. van Dijk Cornelia Maria d.v. G. M. ljpelaar en A. J. v. Loon - Gerardus Ber- nardus z.v. J.. de Kok en C. Groot zwagers Hendrica Maria d.v.L. v. d. Wouw en H. P. Verhof Adria na Maria d.v. H. Kokx en W. v. Beers Antonius z,v. M. Pooters en J. P. v. d. Wouw Henriette Lamberdina d.v. G. Weert en C. Nieuwenhof Adrianus Cornelis z.v. C. H. Amels- foort en C. Kok Johanna Hendrika d.v. J. Oerlemans en H. S. Sonneveld Antonius z.v. Hermanus v. d. Lin den en J. G. van Dijk Johannes Petrus z.v. P. Gerven en C. de Benis Johanna Cornelia d.v. G. v. Deu- tekom en P. M. Robben Maria Adriana d.v. M. Coomans en C. W. Veran Wilhelmus Rudolf Anna z.v. M. Rombouts en C. Hollants. Overleden: Petronella AdrianaDankers 6 md. Johanna Henrica van Hal 1 j. Dingena Verhage echtg, van P. C. v. Woensel 62 j. Jan v. We zel eerst weduwn. van M. A. de Kok daarna van J, Princen 86 j, Wil helmina v. d. Velden echtgen. van B. Oerlemans 65 j. Martinus Cornelis Kolsteren 5 md. Adriana Maria Kokx 9 d, Hendrika v, d. Berg echtgen. van Johannes Luijts 72 j Theodorus Adrianus Muskens 16 d. Adriana Helena Antonia Veran 3 maanden. Huwelijken Adrianus W. Bergmans 25 j. en Johanna Hendrika A. Netten 21 j, Marinus Johannus Laros 28 j. en Elisabeth Maria Aussems 23 j. Franciscus Klis 28 j. en Johanna F. v. Dongen 23 j. Jacobus Th. v, d. Broek 22 j, en Maria Wilhelmina v. Boxtel 19 j. Adriaan de Brouwer weduwn. van Joh. Aarts 56 j. enjo- sephina Anna van Abeelen 24 jaar. IWI

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 9