Tweede Blad" Provinciaal Nieuws. Gemeenteraad, UMMER 86. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1919. WAALWIJK. Vervolg Eerste Blad. Herziening van de regeling der be" jjldiglog a. van den directeur en het kantoor- ersoneel der Gasfabriek. h. van de leeraren der teekenschool. van den Gerneente-opzichter. van het Secretarie-personeel, van het politle-personeel. het preadvies zeggen Burg. en Deth., dat tengevolge van de gewijzigde mstandigheden en mede met het oog de aanstaande exploitatie van het aterleldingbedrijf, een aanmerkelijke erbetering der bezoldiging noodzakelijk B. ea W. meenen, dat, nu drie be rijden, iet gasbedrijf, bet bedrijf der ïlectrlciteits-distributie ea het waïei-. ildlogbedrijf oader een beheer worden mengevoegd, dat het standpunt moet orden verlaten dat de bclooning van ecteur en boekhouder voor ieder icdrijf afzonderlijk moet worden bepaald, ij zijn dbecteur en boekhouder van het amplex bedrijven en als zoodanig dient, eggen B. en Wde betrekking te worden betaald. Het voorstel vaa Burg. en Weth. om et salaris van den directeur te bepalen f 4000 aanvangssalaris met eene ver- ooging om de twee jaren van f 100 ut een maximum van f 4500 benevens nije woning met tuin en vrije verlichting n verwarming en van den boekhouder p f 2500 met een verhooging om de wee jaar van f 100 tot f 3000. Wordt iet algemeene stemmen aangenomen. De heer Brekelmans vraagt hoeveel et at» scheelt de jaarwedde van den irecteur w >arop de Voorzitter antwoordt an f 1500. De heer Timmermans merkt op dat Ie titel van directeur der gasfabriek nu rel kan veranderen. De heer Schambergen zegt niet tegen Ie voorgestelde verhoogiog te zija maar i van mcening dat het nu uit moet zijn m alle mogelijke baantjes te eeven aan eze heeren. Men legt te veel werk op ue schouders en d t is ten nadeele van i\\es. Spreker is bang dat de directeur ran de gasfabriek die ook administrateur nz. is aan de steenkolendlstributie, dit liet meer naar behooren zal kunnen oen. De heer Klijberg is van raeening dat iemand anders het beter kan doen. ppr. merkt nog op dat het bovendien \net dezen winter zal zijn afgeloopen. De heer Brekelmans kan zich wel vereenigen met het door den heer Schambergen gesprokene. Hij wijster op, dat de directeur nu veel te veel aan iet hoofd krijgt en daardoor niet altijd aan alles zal kunnen denken. Hij hoopt dat in het vervolg geen bijbaan'jes meer deze functionarissen zullen worden ;egeven. Voorts werd besloten de bezoldiging an het kantoorpersoneel als volgt te ie palen Klerk le klas van f600 tot f 1000. Klerk 2e klas van f400 tot f 600 voor (beide klassen jaarlijksche verbooging Ivan f 50. In het preadvies merken B. en W. iog op dat het minder gewsnscht is de termijn voor periodieke verhoogingen toor den directeur en den boekhouder erst te doen aanvangen met ingang an 1 Januari 1920. Zij aohten een dergelijke regeling niet vel vereenlgbaar met het systeem van periodieke verhoogingen naar dlenstja- len. Burg. en Weth. zeggen het zeer goed te begrijpen, dat de gascommissie er van is teruggeschrokken den boek houder, die een 15-tal dienstjaren heeft, ie door haar voorgestelde maximum oezoldiging toe te kennen, waardoor aanspraak zou worden verkregen op een verhooging van f 1200. Burg. en Weth. achten dezen sprong wel wat te groot en vinden het daarom beter de aanvangs- aarwedde van dezen ambtenaar te be- talen op f 1800 en de periodieke ver- loogingen te stellen op f 50 voor elk aar dienst, zoodat zijn salaris na dan 2550 bedraagt, wat beteekent eene iverhooging van f 750. Wordt aldus besloten. Van de leeraren der teekenschool wordt de salarisregellog als volgt vast gesteld Voor het dictoraat f 630820 per cursus, voor de bevoegde leeraren van f 1.95 per lesuur tot f2.90 en voor e onbevoegden f 1,95 per lesuur. Besloten wordt voor den gemeente- opzichter het salaris te bepalen op 12100 tot f 3100 met verhoogingen van f50 voor elk dienstjaar. Voor het seeretarie-personeel worden de salarissen als volgt geregeld Ambtenaren lo klas f 2100 2500, 2e Has f 13001800, 3e klas f800—1200 met f 300 voor diploma's en voor deo ambtenaar belast metde controleopde ge meente-belastingen f 600 daarboven en voor den gemeente-bode f1150. Voor het politle-personeel wordt voor gesteld Voor den inspecteur f 1800 2800, hoofd-agent fl350-l700, agenten f 1200- 1650 met vrije wooing, kleedlnggeld voor den inspecteur f 200, voor de agenten f150 Voorts wordt voorgesteld aan alle ambtenaren kindertoeslag toe te kennen. De heer Roggeveen stelt voor uit de inst.-uctie te doen vervallen dat men sen gratificatie verkrijgt bij het opmaken van een of ander proces-verbaal. De politie staat hooger en wil zulks ook niet meer, evengoed als de commieaen. Deze hebben zelf er om gevraagd dit systeem vaatwel te zeggen, erop wijzend, dat het hun plicht is overtredingen op e sporen. De Voorzitter merkt op, dat geen gratificatie wordt gegeven voor het op maken van gewone processen-verbaals, maar alleen bij loffelijke daden, wat in vele groote plaatsen ook wordt gedaan. De gratificatie op zich zelf is niet veel, f 2 50 a f5.en daar hechten ze dan ook niet zoo aan, maar wel aan de aantekening die zij daarbij krijgen. Zoo is dit hier nog het geval geweest met de inbraken en diefstallen- De agent, die het eerste spoor heeft gevonden wat aaalelding gaf tot verdere arrestaties, beeft toen ook een gratificatie verkregen. Het voorstel van den heer Roggeveen om dit te laten vervallen, In omvraag met 7 gebracht, wordt aangenomen tegin 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Rlel, Roggeveen, Klijberg, Verbunt, Verwiel, v. d. Broek en Schambergen. Tegen de heeren Ttmmermaus, Gragtmaos en Brekelmans. De Voorzitter merkt nog op dat uit de bestaande regeling is verwijderd de bepaling, dat de politie vrij gebruik van gas geniet. De heer Brekelmans is niet tegen de verhooging maar is van meening dat voor eene gemeente als Waalwijk van 5009 zielen 8 agenten te veel Is. De gemeente Oss met 11 a 12000 zielen heeft er slechts 4. Een der leden merkt op dat daar dan ook altijd wordt gevochten. De Voorzitter wijst er op dat dit thans niet aan de orde is. Wil de heer Bre kelmans daarover spreken, dan kan hij dit bij de rondvraag doen. Nu gaat het alleen over de salarisregeliog De heer Brekelmans zegt dat het een samenhangt met het ander. De Voorzitter ontkent zulks en wyst er op dat het hoogst onkoosekwent is iemand geen behoorlijk salaris te willen verleenen omdat men van meening is dat fe veel personeel aanwezig is, iets wat van u nog maar een persoonlijke opvatting is. De heer Brekelmaus zegt dat hij en met hem velen de stellige overtuiging hebben dat te veel personeel bij de politie is, wat de draagkracht der gemeente finantieel te boven gaat. De heer Schambergen stelt den Voor zitter de vraag of er 8 politiemannen noodig zijn. De Voorzitter merkt nogmaals op dat dit thans niet aan de orde is. De heer Schambergen acht het in verband met de behandeling van deze regeling noodig, dat op zijn vraag een antwoord wordt gegeven. Hij wijst er nog op dat in Qisterwijk, eene gemeente met 4000 zielen, slechts 2 politiemannen noodig zijn. De Voorzitter zegt, als zijnde in strijd met deu goeden gang van zaken, niet aan het verzoek te kannen voldoen. Schambergen, Ik beo niet tegen ver hooging maar stel de vraag of het noodig is dat hier zooveel agenten zijn- Voorzitter. Daar geef ik geen ant woord op. Als U niet begrijpt dat dit geheel twee op zichzelf staande zaken zijn, dan kan ik daar niets aan doen. Zou ik U antwoord daarop geven, dan zou er niets dan verwarring komen. Bij een andere gelegenheid b.v. bij de begrooting kan men daarover spreken De heer Schambergen zegt dan te zullen tegenstemmen, waarop de Voor zitter zegt hem hetzelfde antwoord te kunnen geven als straks aan den heer Brekelmans gedaan. De heer Verwiel acht het salaris van de agenten, die een onafhankelijk bestaan moeten hebben veel te laag, vooral het aanvangssalaris. Hij stelt daarom voor het aanvangssalaris op f 1300 te brengen en het maximum met gelijk bedrag te veihoogen, alsook het salaris van den hoofd-ageot met f 100 te verheogen. Daartoe wordt besloten. De heeren Brekelmans en Schamber gen stemden tegen. De heer Timmermans zegt tegen kin dertoeslag te zijn. Wel wil hij de sala rissen op een goed peil gebracht zien maar acht kindertoeslag, om redenen door hem hier meermalen naar voren gebracht, niet gewensebt. De heer RoggevecD zegt ook tegen kindertoeslag te zijn, want wordt dit door geheel de maatschappij doorgevoerd dan zal spoedig het s-ysteem volgen dat een patroon vaders van groo e gezinnen voorbij gaat bij sollicitaties. Te ontken nen valt dit niet. De concurrentie zal zulks in de hand werken. Bovendien zegt spr. dat de arbeider zijn loon waard is en moet worden gegeven, maar hoe hij dit gebruikt, daar staan wij buiten. Do heer Klijberg wijst er op dat het verleenen van kindertoeslag door vefen reeds in toepassing wordt gebracht, ook In de industrie en bjj velen Industrieën reeds landeliik Is geregeld. Tegen het verleenen van kindertoe slag stemden de heeren Timmermans. Roggeveen. Verwiel en Brekelmans Voor delheeren v Riel. Klijberg, Gragtmans, Verbunt, v. d Broek en Schambergen 4 Vaststelling eener verordening op de uitbetaling der jaarwedden aan de onderwijzers bij het lager onderwijs De heer Roggeveen stelt voor aan gehuwde onderwijzeressen bij bevalling het volle salaris te verleenen. De heer Klijberg verklaart zich hier tegen. De heer Roggeveen bevreemdt dit van den heer Klijberg, want zooals het nu is zijn 74 pCt der gehuwde onderwijze ressen kinderloos Wat men nu bij den een bevordert, houdt men bij den ander tegen Men wenscht groote gezinnen en bij de onderwijzeressen houdt men dit tegen Krijgt deze het volle salaris bij bevalling, dan zal het wel anders worden Het voorstel B en W. '/2 (salaris) wordt hierna zonder stemming aangenomen Voorstel tot het bouwen van electri- sche distributienetten in de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen Besloten werd over te gaan tot het afbouwen van het plaatselijk electrisch net voor de distributie van stroom, aan te sluiten aan de Prov. Centrale, de door de Prov Centrale gevorderde bijdrage in de kabelkosten f 11.250, onder protest te verleenen, bij de Staten der Provincie aan te dringen op resti tutie van deze bijdrage, die een zeer grove onbillijkheid werd genoemd en op z'n zachtst gekwalificeerd werd als een zeer onsympathieke dwangmaatregel der Provinciale Electrische Centrale Tevens werd besloten ook distributie netten te bouwen in Besoijen en Baardwijk, onder voorwaarden dat deze gemeenten bereid worden gevonden 50 °/o te dragen in het verlies op de exploitatie ia die gemeenten en beschik baar te stellen tot dat doel een bedrag van f112.000, te weten f 64.000 voor het net te Waalwijk, f 22.000 voor dat te Besoijen ea f 21.000 voor dat te Baardwijk. Burg en Weth. werden gemachtigd het bouwen der netten openbaar aas te besteden en de toewijzing te doen, terwijl besloten werd de bouwkosten ad f 112.000 samen te voegen met de opnieuw open te stellen leening van f 379.000. Verder werd nog machtiging verleend tot het bijbouwen van een kantoor bij de gasfabriek waarvan de kosten zijn geraamd op f 4000. De heer Roggeveen dringt aan om de stukken, welke voor de raadsleden ter inzage worden nedergelegd, In een verwarmd lokaal ter leting te leggen. Voorts om wat meer vergaderingen te houden, waarmede de heer Scham bergen zieh vereeoigt. De heer Brekelmans geeft in over weging een vasten strater in gemeente dienst te nemen aaogezien de wegen nu niet altijd even goed zijn. De Voorzitter zegt dat op de be groeting voor 1920 een post is uitge trokken voor de verbetering van wegen, ook van de Mr. v. Coothstraat en dat er bijna aan geen straters is te komen. Daarna gaat de raad over in geheim comiié ter behandeling van 6. Vaststelling van het kohier der Straatbelasting 1918. 7. Vaststelling van het eerste Sup pletoir-kohier van den Hoofdelijken Omslag 1918. Waalwijk, 5 Nov. 1919. Zaterdagmorgen overleed in 's-Her- togenboseh in den ouderdom van 71 jaren, denbeer Willem van den Broek, gedurende zeer vele jaren lid van den gemeenteraad alhier en van het bestuur van den blnnenpolder van Waalwijk. Vanaf a.s. Zaterdag 8 November tot 18 dezer zal in de beide parochie kerken door Eerw. paters Redemptorlsen een H. Missie worden gegeven. Wij vernemen dat de St Vincen- tius-vereeniging het plan heeft gevormd maatregelen te nemen voor het plaatsen van Weensche kinderen ook in onze gemeente. Wij juichen dit natuurlijk zeer toe. maar ook durven wij aan te bevelen de inschrijving, die wij hebben geopend. Het bedrag hiervan zal op gezonden worden aan het hoofdcomité, dat daarvoor kinderen plaatst voor een tijd van minstens 10 weken, in daarvoor in aanmerking komende en geschikte huishoudens in den lande Vrijdag middag had het zoontje van de Wed v. D alhier de onvoor zichtigheid op en af de tram te springen met het ongelukkig gevolg, dat hij er met zijn voet onder kwam en hem een paar teentjes werden afgereden Vreese- lijk kermend werd het ventje door het trampersoneel opgenomen en huiswaarts gedragen, waar door dr. Langemeijer direct geneeskundige hulp werd ver strekt Zijn toestand is niet zoo heel best, daar kans bestaat voor gedeeltelijke afzetting van 't voetje. Zaterdag 1 Nov. speelde Quick I een competitiewedstrijd tegen Swift I uit Breda, voor den B. V. B. Als om 2.45 uur, scheidsrechter Bril- lemans opstellen blaast, komen beide lftallen met 10 man in het veld. Quick wint den toss en verkiest met den wind te spelen, welke schuin over het veld staat. Swlft trapt af, doch de bal wordt al direct door de Qalck-voorhoede over genomen. Er ontwikkelde zich ecu vurig spel, waatin de Blauw-Witten de over hand hebben. Het doel van Swift worde duchtig bestookt en kan nauwelijks eeu dooiboring voorkomen. Dan wordt er weer een prachtig schot gelost van rechts, doch de keeper geelt voorloopig nog thuis. Als ongeveer 15 minuten is gespeeld, wordt Swlft een strafschop toegekend welke niets oplevert. Intusschen komt Wiesmaa het veld op en staat Quick nu volledig. Oulck blijft voortdurend druk uitoefenen op Swift's doel. Weer zien we de voorhoede prachtig opzetteo. Hornes zet voor, een schot wordt gelost, endoch de bal wordt gestopt en komt terug, Hornes rent toe, schiet en onder een donderend hoera bezorgt hij zijne club de leiding 10. Intusschen Is ook de 11e speler van Swift In het strijdperk getreden; als Swift aftrapt gaan ze ook eens pro- beeren het vijandelijk doel te vinden, doch hoe ze ook zwoegen en tobben, onze backs blijven in prachtconditie en s'uiten eiken aanval, met verre trappen weten ze telkens het spel te verplaatsen Dan komen de blauw-wltten weer duchtig opzetten, schot op schot wordt gelost, doch zonder resultaat. Weer denken we dat de mldvoor zal doelpunten, doch weer wordt naastgeschoteo. Fortuaa is niet aan hunne zijde. Vele malen wordt nog het vijandelijk doel bestormd, doch doelpunten blijft uit en als de scheids rechter voor rust blaast Is de stand 10 Na de rast komt Swlft meer en meer op dreef en worden de blauw-witten de eerste 15 miauten geheel op hua helft terug gedreven. De achterhoede krijgt handen vol werk en 't kan dan ook niet anders, als na een mooi opbrengen van Swlft de centervoor de stand op 1—1 brengt. Dit werkt als een electrische schok op onze jongens. Men bestormt onophoudelijk het vijandelijk doel. De mld-half linie werkt als leeuwen, alles vangt zij op. De backs zwoegen elk om het hardst. De voorhoede wordt zeer prachtig gesteund door de half-linie, welke een reuzenaandeel in den wedstrijd heeft. P/achtlg wordt de bal opgebracht. Men geeft ever van links naar rechts- Hornes zet voor doe), van de Werf schiet toe en onhoudbaar kogelt hij den bal in Swift's doel. onder een oorver- doovend hoera van het publiek, stand 21. Nu is Quick in het geheel niet meer te houden. Mog tot 3-maal toe denken we onzen centervoor te zien doclpuoteD, doch het geluk d'ent Quick niet. Zoo zachtjes aan komt het einde, in den stand komt geen verandering, en als Brillem&ns inrukken blaast, heeft Quick welverdiend met 21 gewonnen. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand October 1919, aan de Rijkspostspaarbank lngel. f 27 7)8 25, terugbet. f 19.089.80. Het laatste, door dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 10102, De R.K.V V „Exelsior" speelt a.s Zondag haar eerste competitiewedstrijd tegen „B.V.V." Kaatsheuvel voor R.K. Voetbalbond. „Exelsior" beschikt over een flink elftal. Dus moed houden tot het einde „Exelsior". Laat a.s. Zondag de eerste overwinning brengen. Aanvang 2 uur. Terrein van de R.K.V.V. „Hercules" nabij de Roestelberg. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft tot nadere aan kondiging* dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van looistoffen en looiextracten en huiden en brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, zoo lang de in deze beschikking verleende dispensatie niet zal zijn ingetrokken, de uitvoer van looistoffen en looiextracten aan geen enkel voorschrift of beperkende bepaling zal zijn onderworpen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 8 November 1919. Omtrent de te houden schietwed strijden binnen de grenzen van het Land* stormkorps >De MeijeriJ* ontvingen wij de volgende berichten. Met het oog op de vele administra tieve en ftoantlëele moeilijkheden, als mede met het oog op het komend jaar getijde hebben wij moeten afzien van de plaatselijke en districtswedstrijden er z 1 nu slechts op eene plaats een wedstrijd plaats vinden en wel op d*i schietbaan nabij 's Bo'cb. (Vuoh'erheide). Deze weds'rijd zal pl«ats hebben op 18, 19 en 20 November e.k. Er zal gescho'en worden le. Marga op 15 M., staand vrije hand 2e Scherp op 100 M., st*aod vrije, hand 3e. V'ije ba*nwedstrijd (ma'ga en scherp) bier kan verscho en worden een max mum van 15 patronen a 10 cent per pat'oon en 4*. Revolvu'wedstttjd voor Vendelcem- wandanten, Command'nteo Burgerwach ten, Officieren en Onderofficieren van dea L^ds'orm, 15 M- Zij die aan weds'rijd 1 of 2 deelnemen, kunnen ook nnee'chieten bij weds'-'ijd 4. Zij die aan den margawedstrijd 3 en deelnemen, kunnen niet deelnemen aan den weds'rijd-scherp en omgekeerd. Er worden bij de wedstrtfden 1, 2 en 4. vijf patronen per man verschoten, met het recht een maximum van 2 poef- schoten te lossen. Het hoogste aantal punten bepaalt den prijs bij gelijk aantal pun'en het hoogste aaütal treffers, enz. Er zullen gegeven worden le- Dagprijzen. 2*. Indlvidueele prijzen en 3e. Atdeellng«prijs. (Voor Burger vracht en Lands'orm). ledtr schutter mag zijn eigen geweer of revolver meebrengen dit is echter geen vereischte Aan alle afdcelingen »an den Land storm en Burgerwaeht zullen identi- teltskaa'ten verstrekt worden ten getale van 3 voor de Burgerwacht en 3 voor den Landstorm. Deze identiteitskaarten moeten door de respectievelijke Com mandanten geteekend worden. Op d-ze identi'eitskaa ten zal nader worden aangegeven, wanneer, waar en hoe laat de schatters z ch moeten aanmelden. Zonder identiteitskaart is deelname aan den wedstrijd uitgesloten. Voor de vrije baan kuanen zij, die geen identiteitskaart bez tten, en toch gaarne aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, doer bemiddeling huaner Commandanten, gratis bewijzen aanvra gen aan het SecretariaatZwijssensfaat 5, Tilburg. De identiteitskaarten zijn blauw voor den ma gawedstrijd, wit voor den wed strijd-scherp, g'oen voor den revolver- wedstrijd. Met de blauwe, witte en groene kaarten kan ook aan den vrije baan- wedstrijd woeden deelgenomen. Op het terrein is eene cantine aanwezig. Bij geschillen over den wedstrijd onder- werpe men zich aan de uitspraak van een scheidsrechter, die kenbaar is aan een oraojestrlk, er bestaat beroep ep het Bestuur. Het bestuur is kenbaar aan een roode-wlt-blauwc strik. Ds enkele Bn'gerwaehr, die zich nog niet opgaf voor deelname heeft alsnog gelegenheid tot 7 November om zich aan te melden aan het Secretariaat. (Comité van Actie, Zwijssenstraat 5, Tilburg). Plan is den laats'en avond te VBosch een groote vergadering te houden. Ofschoon het seizoen al veel te ver gevorderd was, hadden toch eenige heeren, met steun van particulieren, op Zaterdag 1 Nov. 1919 een tweetal be- trouwbaarheidsritten voor wielrijders georganiseerd. De af te leggen afstanden bedroegen 71 /2 K.M. en 30 K M De te volgen weg liep over den dijk achter Waalwijk, den Zomerdijk, den Maasdijk en de Putsteeg. Terwijl voor de 30 K M. deze weg 4 maal moest worden afge legd Zoowel rijders als organisators kunnen over het verloop tevreden zijn. De organisators, omdat de ritten geheel zonder incidenten verloopen zijn en zij tot de overtuiging zijn gekomen, dat voor dergelijke ritten bij menigeen een warm hart klopt De rijders, omdat de tijden die gemaakt zijn. vrij goed zijn en werkelijk geen slecht figuur maken tegenover de tijden op andere ritten, waaraan deelnemers van naam meedon gen, temeer waar hier op een groot gedeelte van den weg de deelnemers met een sterken tegenwind te kampen hadden. Behalve steun van bovengenoemde particulieren hadden een paar rijwiel handelaren en een particulier prijzen beschikbaar gesteld voor de winnaars Zoo schonk de heer N. v. Lieshoud een rijwielbuitenband, de heer J. v d Hout een carbidlantaarn, de heer C Marks een electrische lantaarn en de heer Jac Simons een zilveren medaille Deze prijzen werden als bijzondere pre mies in de 30 K M boven de uitgeloofde prijzen uitgereikt. Voor de 71/, K M -rit waren een 11-tal deelnemers ingeschreven, waarvan er 8 aan den start verschenen. Hiervan be reikte als eerste de eindstreep A Goed hart Besoijen, in 17 minuten, 30 secon den, gevolgd door J. Nelis Drunen, als 2e in 17 min. 55 sec. 3e was jac Si mons in 19 min. 10 sec, 4e H. Maas in 23 min. 45 sec, 5e A. van de Wiel in 24 min. 7 sec., 6e J. Hensen in 25 min. 40 sec. +2f J**»v*'U2. cho van het Zniden.

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 1