i DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Derde Blad. I Ir er. Provinciaal Nieuws. Hf. GEMEENTERAAD. Ingezonden 8tukken. 1 fjatnm er 89 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1919 42e Jaargrarg. D 51 «311 88 DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 31 October des avonds ten half zeven uur. Voorz'tter Edelacbtb. heer VanHu'iten. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vetgadencg; aanwezig alle leden, De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Behandeling voorstel van Ged. S aten tot herziening der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. De Voorzitter deelt mede dat door Gcd. State* wordt voorges'eld de jaar wedden van den burgemeester te brengen van f 2000 tot f 2500, evenzoo van de Secretaris en van den Ontvanger van fS00 tot f1125. De Voorzitter merkt op dat dit'chrtj- ven juist daags na de vorige vergadering waarin algemeen gewezen werd op het te lage salaris van den secretaris, is bin nengekomen. Met algemeene stemmen wordt be sloten Ged. S aten te berichten dat men met de voorgestelde regeling accooid kan gaan. 2. Behandeling voorstel van Gedepu teerde Staten tot herziening der jaar wedde van den gemeente-veldwachter. Ged. Stateu wenschen een regeling te hebben dat de veldwachters een salaris krijgen van f 1000 tot f1400 met vrije woning, vrije kleedinp en bewapening. De Voorzitter zegt dit onze rrgeling deze nabij kom', echfer komt daarin voor van vergoeding van halve huishuur. De heer Bergmans zegt dat het toch zal moeten en stelt veor de regeling van Uimpen te houden als is vastgesteld en van de overige veldwachters zoo te wijzigen dat ze vergoedlog van geheele huishuur genieten. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Schrijven van den Dir. Generaal der Posterijea houdende het bericht dat het halptelefoonkantoor met ingang van 1 Januari door het Rijk wordt overgeno men. De Dir. verzoekt de aanwezige benoodlgdheden gratis aan het Rijk af te staan en wijst er op dat de gemeente voortaan dus geen kosten meer heeft. Besloten woidt op verzoek van den heer Bergmans, bi) den Dir. Generaal aan te dr'n<en het tegenwoordige per soneel aan te willen houden. 3. Verzoek van den heer A. B<ok, kantoorhouder, om eenige vergoeding voor het verwarmen van dit lokaal. Wordt besloten f 10 per maand te verleenen. 4. Vaststelling gemeente-rekening en armen-rekening. De rekening sluit op ern bedrag aan inkomsten van f 51888 97 V2 ea aao uitgaven op f 64089,75Vz. zoodat er een nadeelig slot is van f 12190,18. De armen-reke ning bedraagt aan inkomsten f 4738,69, aan uitgaven 15418,80, zoodat er een nadeelig slot is vaa f881,11. Tot leden der Commissie tot hut na zien dezer rekeningen worden benoemd de hoeren Bergmans', Muskens, Elshout en v. d. Wiel. 5. Voorstel van Burg. en Weth. om aan de» klerk ter secretarie f 10 per maand te verleenen voor het verrichten van werkzaamheden voor de distributie en zulks venaf 1 Augustus. De Voorzitter zegt dat B. en W. in deze overleg hebben gepleegd met den secretaris. De heer v. d. Wiel zegt niet er tegen te zijn om het salaris van den ambtenaar te verhoogen doch wel om hem ver goeding te geven voor distributiewerk- zaambeden wijl hij voor de vaste waar- beid heeft booren zeggen dat de se cretaris gezegd heeft dat hij deze voor Diets zou verrichten en waar Elshont altijd die werkzaamheden heeft verricht had hij ook moeten hebben wat over bleef. De man stond nu met een huishouden met 4 kinderen zonder iets op straat. Met komt mij voor, zegt spr., dat de secretaris gezegd heeft het voor niets te zullen doen, om hem te weren en dan er nu weer vergoeding voor te geven, daar ben ik tegen. De heer Bergmans zegt het jammer te vinden dat deze geschiedenis weer op het tapijt moet worden gebracht, dech indien de heer v. d. Wiel het zoo zeker weet, moet hij namen noemen »an zijn zegsman als zou de secretaris dat hebben gezegd. Het komt hem echter vreemd voor dat Elshont gaarne dat werk nog wilde v^Mchten als hij ontslag vraagt. De beer van Soa merkt op dal toen de distributie teneinde liep toen op voor stel van den Voorzitter dc raad besloten heeft Elshout ontslag te verlepnen- Ge vraagd heeft hij zulks niet. De heer v. d. Wiel zegt dat door den heer Bergmans is aaogedrongen om namen te noemen, welnu sp'. zegt dit te zullen doen hij heeft het gehoord van den Voorzitter eu van een Wethou der. Elshout heeft nooit om ontslag ge vraagd do'h het is h-m gegev/eo. Wel heelt hij gezegd gaarne nog een ©f twee dagen in de week te willen werkcD, doch toen heeft de secretaris gezegd dat «ieze werkzaamheden op de secretarie thu's behoorden en dat hij deze werkzaamheden voor niets zou doen. Bergmans. Was er van Elshout een dergelijk verzoek. Van de Wiel. Zeker, hij had het den Voorzt ter gevraagd en mij, en ik sprak er dan den Voorzitter weer over aan. De Voorzitter zegt er in de vergadering van Burg. en Weth. over gesproken te hebben en er op gewezen dat overal met de distributiewerkzaamheden een einde werd gemaakt. Spr. zegt er toen op gewezen te hebben dat de werkzaam heden die nog over bleven om te worden verricht toekwamen aan Elshout, doch dat de secretaris toen zei dat deze werk zaamheden op de secretarie thuisbe- hoorden en hij deze makkelijk afkon De heer van Son zegt dat het toch een beetje gek is, eerst komt de Voor zitter aandragen met ontslagverlening en dan weer met aanstelling. De Secretaris merkt op dat de vele werkzaamheden zijn ontstaan door de grooten achterstand in het werk. Was alles bijgeweest dan was er zooveel werk niet aan geweest Van Son. De secretaris heeft toen ge zegd, als het moet zal ik het nog wel voor niets doen Van de Wiel. Dat kan niet voor niets gedaan worden en ik kan het ook niet aannemen ook dat dit zoo is ge zegd. Van Son. En ik zeg het toch. De heer Bergmans zegt dat de secr. dat nooit heeft gedaan om den heer Elshout te benadeelen doch dat deze bang was dat hij hem naast zich kreeg en dat zou ook niet wenschelijk zijn ook. Daar alleen heeft de Secretaris het om gedaan. De heer v. d. Wiel merkt op dat Elshout niet hier had behoeven te zitten. Ik had, zegt sprmedelijden met Els hout omdat hij daar zonder een cent verdiensten stond en een huishouden ten zijnen laste had. Het gekke was nog wel dat de secretaris er geen cent beter van werd De Secretaris zegt niet geweten te hebben dat hij zonder betrekking was. Het voorstel van Burg en Weth. om de ambtenaar f 10 per maand vergoeding te geven voor de distributie-werkzaam heden wordt aangenomen Voorstel tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening groot f 25000 tegen een rente van 5 pCt. De Voorzitter zegt dat dit noodig is voor den woningbouw voorschol te ver leenen en dat het geld bij de Boeren leenbank is te verkrijgen De heer van Son zegt niet tegen de woningbouw te zijn, maar geeft toch in overweging voorzichtig te zijn en alleen het hoog noodzakelijke te bouwen wijl anders de particulieren niets meer doen. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat hij naar aanleiding van de in de vorige vergadering gehouden besprekingen be treffende verharding van den parallel weg, aanvraag heeft gedaan naar de kosten Een klinkerweg kost f 10.000 en van een keiweg is nog geen prijsopgaaf ingekomen. Spreker is van meening dat deze bij aanleg wel wat duurder is doch veel goedkooper in onderhoud zal zijn en langer in stand zal blijven. Voor deze weg waar nogal zware vrachten over zullen rijden acht hij een keiweg het best. De heer van Son geeft in overweging dan een fietspad er naast te laten aan leggen. De heer Elshout geeft in overweging dan ook aan den Noorderkant boomen te laten zetten waarop de Voorzitter op merkt dat de weg nogal smal is en er aan de Zuiderkant boomen staan waar door men zomers toch reeds geen last heeft van de zon De heer van Halder wijst nog op de groote moeilijkheden met het oog op de vele uitwegen die aan de noor derkant zijn. Wordt besloten de opgaaf van kei bestrating af te wachten. De Voorzitter deelt mede dat er 4 solli citanten zijn voor de betrekking van onderwijzer aan de school in het dorp. In de volgende vergadering kan de be noeming geschieden. De Voorzitter zegt dat het lokaal door de Hanze in gebruik geweest wat moet worden opgeknapt en stelt de vraag of dit nu door d« Hanze of door de ge meente moet worden gedaan. Wordt besloten door de gemeente te laten doen. Verder deelt de Voorzitter nog mede dat Woensdag op de 100 bunder eene verkooping zal plaats hebben van draad, pompen enz. De heer Muskens dringt aan achter de nieuw gebouwde huizen heiningdraad aan te brengen en de heer v. d. Wiel om daar bij Nieuwenhuis het fietspad nog wat na te zien en hier en daar palen te slaan. De Voorzitter zegt toe voor alles zorg te zullen dragen. Verder zegt de Voorzitter dat door Burg. en Weth. is onderzocht wat door den heer v. Son in een vorige verga dering betreffende eene door den heer van Spijk begane onregelmatigheid naar voren is gebracht. De akte is nagegaan en er is geen sprake van dat inleggeld moet worden betaald en dat alzoo door den heer van Spijk niet is gefouteerd. Van Son, En waarom moet dan als met 31 Augustus een beest wordt over gedaan, nog fl.— betaald worden. Dus als men een heel jaar een beest over neemt dan moet men niets betalen, wel als men het met St. Jan, 31 Juli of 31 Augustus doet. Voorzitter. Dat staat zoo in de akte. Bergmans. Dat is dan een wanver houding die spoedig moet worden herzien. Muskens. Volgens van Drunen moet vroeger door v. Son ook een beest foutief zijn aangegeven waardoor hij te weinig heefl betaald, wil dat ook eens onderzoeken, want de praat is er allang en volgens van Drunen moet het in de vergadering van het Dag bestuur ai eens besproken zijn. Bergmans Dat worden allemaal per- soonlijke kwesties en dat moet van de baan. Waartoe is het noodig oude koeien uit de sloot gaan te halen. Wij hebben hier toch wel wat anders te doen dan ons met dergelijke praatjes bezig te houden, waardoor nog meer gespannen verhouding onderling komt. Ik verzoek U dan ook, mijnheer de Voorzitter, dringend dergelijke zaken hier niet te behandelen. De heer van Son zegt het geval toch even te willen oplossen. Het betrof een beest zonder breede tanden. Elshout. Dat is geen koei De heer v. d Wiel acht het praatjes zonder waarde, daar de heer v. Son zoo iets niet doet De heer Elshout vraagt of de wegbij den mulder niet kan worden verbeterd. De Voorzitter zegt daar met den op zichter te zijn geweest en dat alleen verbetering is te verkrijgen door ver harding Voorloopig zal hij nog wat opgehaald worden. De heer v d. Wiel wijst er op dat in de Sticht alles naast de weg wordt geworpen en de biandnetels er hoogtij vieren. Ook op Huiten is dit zoo Spr. dringt aan op verbetering, wat de Voor zitter toezegt. Daarna wordt de vergadering gesloten. Waalwijk, 7 Nov. 1919. Wij vernemen dat binnenkort den raad het geheele uitbreidingsplan onzer gemeente, ontworpen door in genieur Van Veen, aan de orde zal worden gesteld. Ia den jeugdigen leeftijd van 38 jaren overleed Woensdagmiddag, na een kortstondige, doch hevige ziekte, de heer H. van Ierse!, lid van den ge meenteraad. De heer Van Iersel vestigde al spoedig de aandacht op zich als echt organisatie- man en heeft voor het vakvereeniglngs leven in onze gemeeote zeer veel gedaan. Geen wonder dat hij om zijn capaciteiten, zijn helder verstand, zijn kalm co be zadigd optreden, de aangewezen man was om de arbeiderspartij voor het eerst in onsen gemeenteraad te vertegenwoor digen. Het mag gezegd, dat de heer Vaa Iersel, eenmaal gekozen, een uit nemend raadslid bleek te zijn, die oaet kracht maar met bezadiging opkwam voor de belangen zijner partij, maar daarbij die van de anderen niet uit het oog verloor. Door zijn kalmen en netten betoogtrant, zijn helder verstand en zij* ontvankelijkheid voor anderer betere meening, maar niet 't minst zijnen grooten ijver en werklust was hij algemeen ge zien en had hij als raadslid groote ver diensten. Voeg daarbij dat hij als lid der haur commissie, bouwcommissie csz. en ook als leider der vakvereenlging van de verschillende vakken, e. m. a. veel en goed werk verrichtte, daa mogen wi; gerust zeggen, dat onze gemeente, de werkliedenpartij en de organisaties een groot verlies hebben geleden. Hij ruste in vrede. Als opvolger van wijlen den heer H. van Iersel, komt thans als raadslid aan de beurt de heer Adr. de Graaff, lid der fa. Gebr. de Grasff, schoen fabrikant alhier. Woensdag is te 's Bosch eene vergadering van de afd Noord-Brabant vau den Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren gehouden, betreffende de a.s salarisregeling van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. De Burgemeester van Besoijen, de heer Verwiel, verklaart geen obstructie te willen voeren zelfs met de commissie leden zeer voldaan te zijri, maar er zijn vele duistere punten in 't voorstel van Ged Staten, en daaromtrent wordt toe lichting verlangd. Punt voor punt wordt het voorstel daarna besproken. De Secretaris van Waalwijk, de heer M. A v Liempt vraagt om het stedelijk karakter van zijne gemeente een billijker regeling dan die van Ged Staten. Hij acht de gemeenteraden aangewezen om advies uit te brengen omtrent salarieering van de hoogere ambtenaren Voorts werd besproken de baseering op het zielenaantal der gemeente. De Voorzitter zette uiteen dat de salariscommissie de mogelijkheid wil openlaten om gemeenten in een hoogere klasse in te deelen dan volgens haar zielental noodig zou zijn. Na uitvoerige bespreking werd be sloten het voorstel van het rapport aan gaande de klassificatie en het grondloon ad f1500 te handhaven Voor de verschillende klassen, waarin de gemeenten zijn ingedeeld, werden wenschen en grieven naar voren ge bracht. In een uitvoerig schrijven, waarin de wenschen der afd. zullen worden ken baar gemaakt aan Ged Staten, wordt tevens aangedrongen de wedden der ambtenaren van den burgerlijken stand te verhoogen. Ook zal worden gewezen op de nood zakelijkheid de wedden der ambtenaren ter secretarie te verhoogen Gisteren legde de heer G J. de Vries, directeur der R K. Middelbare -landelsdagschool alhier, met gunstig gevolg te Amsterdam het examen Aard rijkskunde M O. af. Naar men ons mededeelt, is door de Hollandia Verkoopcentrale het perceel (eizersgracht 37, Amsterdam, aange kocht, alwaar binnenkort de kantoren en magazijnen gevestigd zullen worden, die zoodoende een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Naar men ons mededeelt, heeft de heer Arnold de Jong te Amsterdam 8000 M2 terrein aangekocht in Oisterwijk voor het bouwen van pakhuizen als op slagplaats voor overzeesche huiden. Voor Zondag a.s. staat er voor de W. V. V. Quick een mooie wedstrijd op het p'ogram o.l. QuickN. A. C. 3 B'eda. Dit belooft ee* p achtiee wed strijd te worden, daar beide XI-tallen tot heden ongeslagen zij* en ieder om het hardst zal kampen cm ds overwin ning te behalen. Zoo Qu'ck zal spelen als de laatste twee wedstrijden, geven ij haar de meeste kans. Aanvang 2 uur. Quick 3 speelt om 12 uur haar eerste competltie-rwedstrijd tegen Juliana uit Heusdeu. Uit alleszins bevoegde bron ve'- neemt het >Hgz.« dat de onderstatlops te Orthen en Helmond in volle werking zullen worden gezet en vanuit de hoofd centrale van Geertruidenberg een stroom van 50.000 volt zullen ontvangen. Verschillende gemeenten, zooals Hel mond, Deurne en een gro»t gedeelte van Eindhoven zullen dan tegelijkertijd van dezen stroomifgenleten. De provinciale Noord-Brabantsche Elect»isclteit.e-Maatscbappij. die alleen na Maart van dit jaar 110.000 ton koper verwerkte, heeft thans als eersten uit bouw 80 K.M. kabel gelegd van de te leggen 120 K.M. Hot aantal raasten be draagt 680. Verschillende plaatsen in het westelijk deel der provincie, zooals Terheijden en Made, zullen ook dezer dagen stroom ontvangen. Voor Breda zal het ook slechts een kwestie van dagen ziin, terwijl men bezig is met de lijn van Helmond naar Eindhoven. Wij lezen In de D. en A. Naar wij vernemen zal de subsidie, welke door het Nationaal S'euncoroitd was toegezegd aan de Vereeniging voor MiddenstaodswoniDgeo te Boxtel uitgekeerd worden door het Departement van Arbeid. Tevens i« door bemiddeling van een ild vaa de Tweede Kamer der Staten Generaal de toezegging verkregen, dat niet alleen woningen van f 300, maar ook van f 350 huarwaarde zullen mogen worden gebouwd. Dit is een heele ver betering, daar nu de bouwkosten ook hooger genomen zullen kunnen wo'den. In de najaarszitting der Provinciale Staten zullen 0 a. behandeld worden Voorstellen van Ged. Staten om een renteloos voorschot toe te kennen van 50 pCt. in een bedrag van hoogstens f 950 der kosten van aanleg van een rijwielpad in de Besoijensche Steeg; verder om toe te kennen f 1000 aandeNoordbr Mij van Land bouw te 's-Hertogenbosch voor 1919. De Nederl. Bond van Schoen makerspatroons- en Schoenwinkeliers- vereenigingen heeft Woensdag te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden om te protesteeren tegen de voorstelling, als zouden de schoenwinkeliers de schuldigen zijn, dat het schoenwerk zoo duur is. De heeren W. Donker en de Krijger betoogden uitvoerig, dat de schoen- winkeliers in het algemeen zich niet aan prijsopdrijving hebben schuldig gemaakt. De heer Hoek, ambtenaar van den rijksvoorlichtingsdienst, zeide, dat de schoenmakers er allesbehalve best aan toe zijn. De consumenten kenden de bezwaren aan het vak verbonden niet en oordeelden daardoor verkeerd. Het Doorluchtig Episcopaat heeft, naar het Centr. meldt, ingesteld een commissie van voorlichting inzake de stichting van een R. K. Universiteit, waarin de volgende heeren zijn benoemd prof. dr. J. Th. Beysens. dr W A. Boe- kelman. dr. PGM. Dirckx, prof. dr. J H E I Hoogveld, mr W M. v. Lan- schot, mr. J. R H v. Schaik. prof. dr. J. C. F. H Schrijnen, dr. H E. J M v. d Velden en mr A. I M. J baron van Wijnbergen. De commissie is Maan dag 11. door den aartsbisschop te zijnen huize geïnstalleerd. Blijkens achterstaande advertentie wordt op 15 November e.k. alhier een repetitiecursus geopend voor de in December te houden examens in de Bouwkundige vckkm niigaande van de Hanze-leergtugen te Geertrnidenbersr. Deze eursusseD, die voornamelijk in het leven aiju geroepen voor de veredeling van bet ambsebt en beoogen den aankomenden vakman beter op de boogie te brengen van de in zijn vak voorkomeude mosi ijkl.t-den moest, geaien ook ds weinige kosten aan het bjjwonen verbondeD, veel meer deel nemers trekken. Vooral ook onder de smeden en schilders, die nog altijd niet schijnen te bes ff-D, dat ook voor hen vakkennis brood- noodig is. Da ex'mens, die op 't einde van dezen rppsiilieeursns sollen worden gehouden en vooral praciische kaania vereischeD, mogen voor vt'en een spoorslag zijn zich alsnog voor den cursus sp te gaven bij den heer Joh. Schoenmakers Secretaris van het Hoofd- b-stuur te Geertruidenberg. LOONOPZAND. Voor den huma'istiscben wedstrijd op 9 en 10 Nor. a.s. hebben zich 14 leden aangemeld. Tot ju'y-leden zijn aangezocht de heeren J. B. van Opstal, J. D. S. van den Heuvel en Aug. Sirijbosch, die zich het aanzoek hebben laten welgevallen. De acte van overgang der bouwterreinen ia gepasseerd met den aanleg der N euwe straat is een begin gemaakt, Hier ia een landbouwcutsus onder leiding van den heer Leenaerts met 15 leerlingen geopend. De Moer beeft het 25-jarig herdenken van het oprichten der parochie eu van het herderschap van den ZeerJStrw. heer Kamp plech.ig op jl, Woensd.g gevierd. Km-ig was er binnen en buiten de kerk gesierd, het overtrof de stoutste verwachting. De harmonie van Ooiterhou'.-Emd luisterde het feest op. MEEUWEN. Naar w| vernemen is onze dorpsgenoot W. v. d. Pol, benoemd tot Gemeente-veldwschter van DroogeleD. Alhier beBtaan planneD, om ir ver- eeniging met Dassen, eene ctöperatieve winkelvereenigiog op te richteu. RAAMSDONKSVBER. Naar we ver nemen is Dr. Lips op tweetal geplaatst voor gemeentearts te Tilburg. Zondag a.s. staat voor rO ympia" eeu zware wedstrijd op 't program. Zij moet naar Waspik om aldsar hei sterke ^Braban i te bekimpea. Iadie.i de spelers de twee punten mede naar 't Veer willen brengen, zal van het begin tot aan de laa ste seconde ,/gewerkt' moeten worden. - Da bouwrereeniging ^Volksbelang* zal op 26 Nov. a.s. aanbesteden het bouwen van 26 arbeiderswoningen in de Koningstraat - Bij de ondeihmdsche aanbesteding tot het "er touwen van een heerenhuis voor dm WelBd. Heer M. Verschure, onder arcbitcctsbestuur vau den beer A. Soijois alhier, was da laagste inschrijver Jos. Merteis alhier met f 5500,— Het werk is gegund. As* de rolbrug R'vterG'oerg passeerden in Oct. Opvareade schepen 982 inh. 69181 tonnes. Afvarende g 779 49780 u Opvarende stcomb. 268 19840 u Afvarende 264 19687 a Gedurende de eerste drie maanden na Boaz-Bank (Ch'. Middenstandavereen.) werd omgezet f 72217,69®. Aan Spaargeld werd ingelegd f 10011,52'. Het laatste, door de Dank oitgege7en beekje draagt hat nummer 56. (Buiten verantwo ^lelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Gelieve onderstaande regels op te nemen in uw veelgelezen blad; waar voor bij voorbaat onzen oprechten dank. Als trouwe bezoekers der „Flora" bioscope, hebben wij met groot genoegen geconstateerd, dat de controle aanmer kelijk is verbeterd en dat den laatsten tijd pracht-films worden vertoond en zij daar door met een druk bezoek vereerd wordt door bezoekers van allen rang en stand. Jammer is het echter, dat door het „gros" van het publiek de ingewikkelde films niet genoeg gevolgd kunnen worden en zoodoende veel van het interressante der films onbegrepen voorbij gaat.

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 5