Tweede Biad. BÏIOEïi L AND7~ Nieuws uit Heus den. Gemengd Nieuws Gemeenteraad Buitenland. België. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. IMMEB 93. ZATERDA© 22 NOVEMBER 1919. 4Zf' Ja&r&ang. VLIJMEN. Beknopt verslag vao de Donderdag 13 November des avonds ten 5'/s uur gehouden gemeenteraadsvergadering. Voorz. Edelachtb. Heer G. v. d. Ven. Afwezig de heer van Heesbeen. 2. Onderzoek geloofsbrieven L. v. d. G'indt. Worden goedgevonden en tot toelating besloten. 3. Verordening uitbetaling enz., jaar wedde onderwijzers. Confor» het voorstel wordt besloten. 4. Vaststelling huurwaarde woning hoofd openbare school. Burg. en Weth. stellen voor de huur waarde vast te stellen ep f 230. Dc heer P/insen stelt voor dit te brengen op f 260, wijl het hoofd altijd zeer In het belang der gemeeate heeft gewerkt en de gemeente aan het ondei- wijs toch een voordeel heeft van bfjaaf 900. 0e voorzitter zegt dat juist daarom de haurwaarde niet is verhoogd. Hg heeft echter gesn bezwaar het voorstel van den heer Prinsen over te nemen. In omvraag gebracht wordt dlt've - worpeo met 5 tegen en 4 voor. Voor stemden de heeren Prinsen, Wagenberg, H. Boom en v. Sprang. Verordening regelende vrijwillige hulp der Burgerwacht. De Voorzitter deelt mede dat 5 leden, de heeren C. Evers, Fr. v. d. Wiel, A. v. d. Dungeo, C. Kivits en C v. Herpt zijn aangesteld tot onbezoldigd Rijks veldwachter. Verordeolng regelende de werkzaam heden tasscheu de ambtenaren-van den Burgerlijke* Stand- Inplaats van den voorzitter, die ala zoodanig ontslag heeft aangevraagd, wordt benoemd, de heer v. Hest secr., tot tweede ambtenaar de voorzitter ca tot derde, de gemeente-ontvanger. Verzoek van M. van Falier c.s. tot wijziging van art. 67 der plaatselijke politie-verordening. De Voorzitter zegt dat indertijd eene verordening Is in 't leven geroepen om de café's gesloten te laten houden des Zondags tot 11 uur v.m., wijl vroeger beele groepen reeds onder de kerkelijke diensten bezig waren in verschillende café's met het biljarten en kaartspelen en ook nu staan er tegen 11 uur bij Honnef al verscheidene klaar om zich met het spel te gaan veimaken. De Voorzitter wijst er verder op dat vreemdelingen, doorgaande reizigers en logé's toch mogen worden toegelaten en dit dus geen bezwaar is voor de caféhouders. De beer Prinsen brengt buide aan den Voorzitter voor alles wat hij heeft gedaan in het belang van de gemeente gedu'ende zijn verblijf in deze gemeente, vooral ook voor wat hij ter beteugeling van baldadigheid heeft gedaan. Deze ver ordening echter geeft de politie aan leiding oro te gaan fitten. Er ziju veel meoschen die van bulten komen met de fieis en deze dan wegzetten om ter kerke te gaan en die menschen worden befir. Dat zijn van die snertverbalen en om dat te voorkomen, zou hij de ver ordening buiten werkiDg willen stellen. De gemeente Vlijmen is thans onder het bestuur van deze Voorzitters op zoo'n hoog peil gekomen, dat geen be perkende bepalingen meer noodig zijn. Mocht na een jaar echter blijken dat het toch oog noodig is, dan zal spreker gaarne de eerste zijn om de verordening weer in het leven te roepen. De Voorziiter geeft in ©vetweglng de verordening niet op te heffen. Wel wil hij de politie een wenk geven dat kerk gangers de fietsen langs achterom mogen weg zetten. Echter moet het café ge sloten blijven. De heer Prinsen is hiermede bevredigd. Met algemecne stemmen wordt daarna op het adres afwijzend beschikt. 8. Schrijven van Ged. Staten betref fende de jaarwedde van Bargemeester, Secretaris en Ontvanger. Ged. Staten s'ellen voor deze te brengen, het minimum voor den Burg. en dea S^cr. op f 2250 en het maximum op f 2750 en voor den ontvanger van f 900—1100. Besloten wordt Ged. Staten te wijlen op het onbillijke, voorkomende ia het ontwerp, als tellen d; dienstjaren elders doorgebracht, niet mede. Een adres van de R. K. Vakorgani satie om toetreding Werkloosheidsbesluit 1917, wordt aangehouden tot een vol gende vergadeiiog. Men voorstel van Barg. en Weth. tnt het aangaan van een tijdel^ke kasgeld- leeaing, groot f 10000, wordt met al gemecne stemmen aangenomen. Voorstel van Burg. en Weth. tot op- zeggi°g van het huurcontract met P. Prinsen en tot publieke verkoop der voormalige 2e openbare school, met huls en erf. De heer P.lnsen verlaat tijdens de behandeling van deze aangelegenheid de vergadering. De voorzitter wijst er op dat bet huls en erf en al wat daar staat is verhuurd voor f 150. Destijds was niet te voorzien dat alles zoo duur zou worden. Op 't oogeablik echter moet voor onderhoud en belasting ruim f 100 worden betaald zoodat de gem. voor zoo'n bezitting slechts f 50 geniet. Aangezien met de gemeente Hedikhuizen weer voor 20 jaar eene overeenkomst is aangegaan om ouze kinderen ter school te laten gaan, stellen B. en W. voor deze bezlttiog te verkoopen. Besloten wordt B. en W. te machtigen de som te bepalen vaarvoor de bezitting af gaat. 12. Voorstel van Burg. en Weih. tot beschikbaarstelling van gelden],voor een te benoemen 2en ambtenaar ter Secr. De voorzitter wijst er op dat de werkzaamheden op de secretarie ten gevolge der vele bijkomende werken, met den dag toenemen, zoodat het werk zich voortdurend ophoopt. Daarom stellen Burg. en Weth. voor een 2en ambtenaar te benoemen. Nu is er wel een volontair werkzaam, doch het is onbillftk deze langer van 's morgens tot 's avonds voor niets te laten werken. Barg. eo Weth. stellen voor het salaris te bepalen op minimum van f 400 tot een maximum van f 600. Dat is wel geen groot, doch de te stellen eischen zïJd ook niet hoog. De voorzitter wijst nogmaals op de vele weikzaamheden en zegt dat, ondanks de le ambtenaar een vlugge en accurate werker is, het werk zich blijft ophoopen Nadat door den secretaris nogmaals is gewezen Op de groote werkzaamheden, waarbij hij vooral deed uitkomen dat de le ambtenaar veel en goed werk verricht en nadat door den heer Prinsen was aangedrongen do leooen hooger te stellen, werd het voorstel van Burg. en Weth. meï algemeene sttmmen aange nomen. De salarissen zün nu voor den len ambtenaar van f 800 1200, voor den 2en van f 400600 en voor den gemeentcbode f 10C0. 13. Voorstel van Barg. en Weth. tot het verleenen eener gratificatie aan den gemeentcbode en de veldwachters en tot verhooging van de jaarwedde der veldwachters en overige gcm.-aanbt. Besloten wordt voor de poltle het voorstel van Ged. Staten over te nemen. Verder werd nog op voorstel van de$ Voorzitter besloten de jaarwedden van de Wethouders te brengen van f 140 op f280 en het presentiegeld van dc leden van den raad van f165 op f 330. Bij dc rondvraag drong de heer Vaa Engelen aan op meer straatverlichting. De Voorzitter merkt op dat de lan taarns meestal stuk zijn en aangezien er een volgend jaar toch electrisch licht zal zijn, het niet aangaat nog deze on kosten te maken. Alleen op de diukste punten branden nu lantaarns. Na nog eenige discussies over de afwateriog van de Bossche straat, wordt de vergadering gesloten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Ingeslagen Methwsalem, oude jongen, wat hebt je toch gedaan, door het doen en laten van leden van het Hoofdbestuur van den Ned. R K. Lederbew Bond eens openlijk te belichten. Wist je dan niet dat die menschen van alle smetten vrij zijn Heeft Uw hooge ouderdom U parten gespeeld? Het afd. bestuur van W.— Besoijen mobiliseert zich en doet een oproep aan alle afdeelingen van den Bond om in 't geweer te treden tegen: ja, niet om het geschrijf van Methusalem te weerleggen of aan te vallen, neen, om eenvoudig tegen dat geschrijf en tegen den Redacteur van dit blad te protesteeren waarom Alleen hierom, omdat het nu de arbeiders eens duidelijk gemaakt is het doen en laten van die Hoofdbestuursleden. Dat mag niet pu bliek komen. Drommels, wat hebben de leden daar per saldo mee te maken Als zij hun wekelijksche contributie maar betalen dan is het goed. Overigens, wel dan behoeven ze weinig meer te weten Met belangstelling heb ik de Lederbew. van Vrijdag 14 Nov. j.l. ge lezen. Ook „Verklaring en Protest" van den Eerw. Bondsadviseur Simonis uit den Bosch. Dat Zijn Eerw. van „zeer nabij" de werkzaamheden van het Hoofd bestuur en de beambten kent, betwijfel ik. Of zou'Zijn Eerw. dagelijks op het Bureau komen te Waalwijk. Ja dan kon hij die kennen. Maar nu, nu kan Hij niet meer weten dan de beambten Hem mededeelen. Ook wat betreft de ver kregen resultaten van de laatstemaanden, geloof ik niet dat dit alleen door het werken van het Hoofdbestuur is ver kregen. Ik heb zelfs mededeelingen ont vangen, (toen ik voor eenige maanden terug eens in Tilburg kwam) dat, was het afd. bestuur daar in Tilburg niet op zijn hoede geweest, geheel de actie voor het C Contract in duigen gevallen was geweest. Was de Voorz der afd. Tilburg niet met beleid opgetreden, dan, werd me gezegd, hadden de beambten zich nooit meer in Tilburg behoeven te laten zien. De Waarheid moet gekend worden; ook dan al zou dit voor sommigen minder aangenaam zijn. Waarheid is dat de Redacteur van dit blad geheel en al buiten dit geschrijf staat en ook dat het schrijver dezes nergens anders om te doen is dan om de werkelijke belangen van den Ned R K. Lederbew. Bond naar volle overtuiging te dienen, zonder te bedoelen hatelijk of persoontijk te zijn. Hoofdzaak is duswat is geschre ven en niet wie heeft geschreven. Door te protesteeren, weerlegt men niet wat geschreven is; dat is niets meer dan een storm in een glas water. Ook het bestuur der afd. W -Besoijen en ook niet te vergeten „Henk" weerleggen met geen enkel woord iets van mijn geschrijf in het nummer van 31 Oct. LI. Mijne overtuiging is, dat de Redactie van dit blad volgaarne plaatsruimte zal willen afstaan aan een ieder die op zakelijke wijze wil trachten mijn geschrijf over de beambten en de ontslag-aanvrage van den Voorz. Roestenberg te willen weer leggen. Doch neen. daar is het de heeren niet om te doen Hun meening zal en moet victorie kraaien en niemand in de Langstraat mag zich daar tegen ver zetten. Is toch iemand zoo brutaal, welnu, die moet „afgemaakt" worden In 't openbaar? Och kom, ze hebben een ander middel bedacht om de wapens eens te laten kletteren. Het zal geschieden in kleine afgesloten kringetjes, n.m 1. in de verg. der afdee lingen. Daar kunnen zij naar hartelust met de wapens kletterendaar loopen zij immers geen gevaar een ridder zonder vrees of blaam op hen toe te zien trekken Nu zal er geprotesteerd worden en verslagen van die verg. opgezonden worden aan „De Echo v h. Zuiden," pardon, aan de „Lederbewerker „Dood zwijgen" en „negeeren" en dan kunnen de beambten welvoldaan op het Bureau zich verkneukelen aan de onbenulligheid en het niet weten wat ze eigenlijk doen van de afdeelingsbesturen. Dat de beambten toch zich zeiven ver dedigen In het nummer van 1.1 Zaterdag meent een „Veritas" dat de beambten op het Bureau ook een flinke dosis Organisatie kennis moeten noodig hebben, om hun taak naar behooren te kunnen vervullen. Ja zekeréén practisch onderlegd or ganisatie-man is zéér zeker noodig doch 4 of meer voor een ledental van 6 a 7 duizend is toch bespottelijk. Er zijn Nationale Vakbonden met een ledental van 10.000 en meer die op hun Bureau één, zegge 1 Administrateur hebben zitten met 2 of 3 halfwas hulpen en het werk wordt ook gedaan. Zeker, die hebben hun Bureau's niet in Waalwijk, doch in Utrecht, waar het leven nog duurder is dan in Waalwijk en waar de ioonen der beambten voor geen enkele de f50 per week te boven gaan Zelfs de beambten van het R. K Vakbureau komen niet boven de f50 per week en dat zijn toch nog andere mannetjes als de beambten te Waalwijk Over die salarissen nog een woordje De Bossche D. B. van Werklieden- vereenigingen, heeft voor de Jaarverg een voorstel tot salaris-vsrhooging der beambten Deze beambten,iedereen is het toch bekend, moeten eene algemeene, diepe ontwikkeling bezitten om aange steld te kunnen wordenwelnu, het Bestuur van dien Bond komt dan met een voorstel, om de beambten tot een maximum salaris te verhoogen tot f50 per week en acht dit voldoende voor den tegenwoordigen tijd. En zoo is het. Laat dat een vinger wijzing voor U leden van den lederbew. Bond zijn om ook de salarissen van Uwe beambten voorloopig zeker niet hooger te stellen. Loopt Roestenberg of ook 'n andere dan weg, welnu, laat hen loopen. Dat is dan een bewijs dat zij hun functie niet bekleed hebben om de zaak, ter wille van U leden, maar alleen om de zilverlingen. Andere, jongere mannen wellicht, zullen dan hunne plaatsen wel in willen nemen om den Ned. R. K. lederbew. Bond te brengen op dat peil waarop hij als Nat. Bond diende te staan. Loopen de beambten weg, geen vrees, de beste stuurlui staan aan wal, zegt het spreekwoord. METHUSALEM. Kaatsheuvel, 18-11-'19. M. de R. Beleefd verzoek Ik U onderstaande regelen onder >Ingezonden Stekken» op te nemen ie Uw veelgelezen blad. Dat het vreensdelingen- verkeer in Kaatsheevel en omstreken zeer bemoei lijkt wordt door de jeugd weten allen, en 't ware wenschdijk dat de politie hieraan juist eens alle waakzaamheid besteedde. 't Is heel prijzenswaardig dat gezorgd wordt dat het sluiten der café's precies op tijd gebeurt, dat er geen fietsers zonder licht rijden, maar nog van veel meer belang zou het zijn, dat aan de baldadigheid vnn kinderen, maar vooral van vlegels van 18—20 jaar, een einde werd gemaakt. Hoe was het met het sneeuwballen gooien, waarin liefst flinks steenen werden gedaan. Ieder vreemde ling, elk inwoner, die er wat fatsoenlijk uitzag, werd Diet ongemoeid gelaten, ja ernstig gemolesteerd. Ik was daarvan zelf de dupe. Waar was de politic toen. Gerust mogen wij haar verzoeken bij die gelegenheden present te zijo en ernstige maatregelen te nemen, tegen 't gooien en naroepen e. m. d. van vreemdeling en Inwoner. Ook daarvoor worden de salarissen, die toch werkelijk niet karig zijo, niet op de laatste plaats betaald. X. Gisterenavond is de uitslag der verkiezingen officieel bekend geworden. Hij luidt als volgt Katholieken 73 zetels, verlies 26li beralen 33 zetels, verlies 12 socialisten 71 zetels, winst 32; frontpartij 4 zetels, oud-strijders 2 zetelsDaensisten 1 nationalisten 1middenstanders 1. De koning is gisteren begonnen de partijleiders te raadplegen over den politieken toestand, zooals die door de verkiezing is geschapen. Gisteren ont ving de koning Vandervelde en de an dere socialistische ministers. vetstaand ie wachten hebben, kan de jaarlijksche contributie van een rijks daalder niemand een bezwaar zijn. De Kommies der Dir. Belastingen de heer Roba* alhier, heeft bericht van overplaatsing naar den Haag ontvangen. 'De vacature ia den gemeenteraad die ontstaat wanneer de heer Robat 1b overgeplaatst naar zijn nieuwe stand plaats zal worden aangevuld door den heer A IJp^laar, le plaatsvervanger op de lijst der arbeiderspartij. De landbouwer v. D. kreeg van zijn paard een slag tegen het been, die hem wken lang ongeschikt tot werken zal maken. Hp 1 December, a.s. zal de heer Zap. Kooien uit Tilburg als zet-kasteleln in het Kon. Muziekgezelschap >Eupbo- nia» trekken. De dienst op het postkantoor breidt zich met den dag al meer en meer uit. Deze week zijn weer een zestal nieuwe hulpbestellcrs aangesteld. Binnen kort worden ook nog vier bestellers in vasten dienst geplaatst. Het kantoor personeel is wedorom met een vrouwe lijke bediende uitgebreid. Bij tal van landbouwers en burgers zija bij den laatsten vorst de aardappe en en maDgeiwortelen in den giond be vroren, Voer velen een leelijkeschade post. 't Plan bestaat bij »Apollo> om Zondag 30 November a.s. de eerste winter-uitvoering te geven. De dillen- tantenclub. onderafdeellng der harmonie, beeft haar medewerking beloofd. Frankrijk. 586 verkiezingsuitslagen zijn nu bekend, 34 nog onbeslist. Gekozen zijn 123 links-republikeinenwinst 36. 57 radicalen verlies 7. 78 radicale socialistenverlies 85. 26 republik. socialistenverlies 7. 65 geünificeerde socialistenverlies 37. 6 dissidente socialisten. 126 vooruitstrevendenwinst 76. 73 action ltberalenwinst 42. 32 conservatievenonveranderd. De regeering wenscht beperking van bewapening en zij gaat niet uit den weg voor de militaire coterie. De Regeering stemt volkomen in met de meening dat de oorlog duidelijk be wezen heeft dat men tot vermindering van bewapening moet komen, maar een verstandig beleid kan zich niet altijd aan mooie leuzen aanpassen. De Re geering is dikwijls verplicht den juisten middenweg te kiezen De Minister van Oorlog is echter bereid in de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk 8 zijn voor stellen tot reorganisatie in concrete vorm mede te deelen. In 't kort komen deze plannen hierop neerVerkorting van den diensttijd voor de Infanterie tot 6 maandenvoor de Artillerie tot 12 maanden en voor de Cavallerie tot 14 maanden. Dit geeft reeds een totale bezuiniging van 14 millioen. Het blijvend gedeelte word afgeschaft, terwijl de eerste diensttijd aanzienlijk wordt verkort bij voorafgaande oefentijd buiten het leger. Ook de eerste oefentijd in regiment en instructiescholen wordt ofgeschaft, alsmede wordt vereenvoudi ging gebracht in de oorlogstoerusting De" landweerbataljons worden van 48 tot 27 teruggebracht. De minister van marine heeft zijn begrooting met 3'/3 millioen kunnen verminderen tengevolge van zijn besluit om van het materieel slechts het onontbeerlijke aan te houden. Kaatsheuvel, 20 Nov. Zooals we reeds in een vorig no. meldden, kemt Zondag 23 Nop. het Zuid Nederlandsch Toonecl, onder artis tleke leiding van den heer Antoon Mer- tens, in de zaal van het Koninklijk Mu ziekgezelschap >Euphonia», een groote Toneelavond geven, 'c I» een groote durf geweest van het Bestuur van het gezelschap zulk een engagement af te sluiten daar zelfs een propvolle zaal de kosten niet kunneD dekken. Doch 't be stuur heeft ditmaal de leden iets extra's willen aanbieden en vertrouwt er op, dat hun werk geapprecieerd wordt. voor nns twijfelen er niet aan ef de zaal zal beslist te klein zijn. De beide num mers, het drama >De werkstaking» van Rossier Faassen en de klucht »De Tante van Charleij» naar 'i Eogelsch »Charlies Aunt» van Brandon en Thomas hebben reeds elders konderden uitverkochte zalen voor zich gehad, dus behoeven, gezien de gunstige recensies, die we in alle bladen zoowel van de nummers zelf als van het tooneelgezelschap te zien kregen, geen aanbeveling. Bes zaak moeten we, cm teleurstelling te voorkomen, echter opmerken de uitvoering is alleen toe gankelijk voor honoraire en werkende leden en hui gezinsleden. Doch daar we in Euphonia. voorstellingen als bo- Heusden, 20 Nov. 1919. De heer G. de Brujjo, marechaussee van ouze brigade, ls met ingang van 22 Nov. overgeplaatst naar Hllvarenbeek. De tooneelvereeniglng »Kunst en Vermaak», die gewoon is voor de advent een uitvoering te geven, moet zulks dit maal verschuiven tot omstreeks Kerst mis. E«n daarna is reeds in studie. In de R. K. Werkliedenvereniging werd tot Penningmeester gekozen de heer H. van Driua, in plaats van J. van Lent die bedankt had. Tot bestuursleden van de R. K. spaarcomenissie, ten doel hebbend voor gezamenlijke rekening inkoopen (provisie) te doen, zijn benoemd C. Coenen, S. v. Diem, C. Heijkants, B. van Kuijk en J. Verbeek. Door 't vertrek van den Eerw. beer v. d. Heuvel, die een cursus in Apologie zou geven, is deze voorloopig uitgesteld. Die in politiek en staatsleer zal verdeeld worden over eenige Zondagnamiddager De heer Krijgsman, wethouder van 's Bosch, trad deze week In het Patro- naatsgebouw als spreker op voor de le den der metaal-aarbeidersvereenigiog en hield ere z.g. propaganda-avond. Ia de bestuursvergadering van de Burgerwacht ls besloten tot het houden van een schietwedstrijd, waarvoor den liefhebbers verzoekt wordt, zich binnen enkele dagen, liefst voor Maandag, op te geven. De vroege winter, kwam velen hier cn in de omgeving, zeer ongelegen, aangezien nog veldgewassen als aard appel.-», wortelen, knolrapen, etc., In me- □!g»e moeten worden gedolven. Voorbode van een strengen winter? Men meldt uit Zevenbergen De heeren H. G. van Meer en J. J. Aken alhier hadden gisteren een niet alledaagsche jacht. Onder meer werd door hen in de Mark, onder Zevenbergen, geschoten een buitengewoon groote zwaan. Naar men vermoedt is het een „Cyg- nus Misicus", een der grootste zwaan soorten die bekend zijn. In Holland komen deze zeldzaam voor, ze worden meest gevonden op de Oostzee-kusten. De kleur is spierwit. Het dier heeft een vlucht van 2.33 meter. Lengte (punt snavel tot punt staart) is 1.59 M. Het gewicht bedraagt p.m. 11 K.G. Te Hillegom is de voerman Van Ruiten, Dinsdag met paard en wagen in de Haven geraakt Het paard is da delijk verdronken. De voerman is be wusteloos op het droge gehaald, door kunstmatige ademhaling bijgebracht, doch kort daarop overleden. Bij een onderlinge twist tusschen jongelieden ïn Rouveen (gem.Staphorst) is gisteravond R. V., boerenknecht, 25 jaar oud. doodgestoken. De vermoede lijke dader K R. is in arrest genomen en naar Zwolle vervoerd. Te Bellingwolds is gisterenavond de smokkelaar R. G. door kommiezen doodgeschoten. Te Schaesberg is gisteren de mijn werker W., doordat hij op onver klaarbare wijze in aanraking kwam met de ophaalmachine, doodgedrukt. cho van het Men.

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 5