¥inheklaïdT EEN BEI» OF AMKOin SEOIEIIDE, MEISJE publiek finaal verkoopen: HflNDWflGEN HULP DE GEBROEDERS VOS St. Nicolaas. Gebrs, VAN BOMMEL, Verpachting Besoijen. Slijterij Piima Punch, Advocaat BseienjongensenUkeuren, Wel i G, Speekenhrink en Zonen. Boterletters Luie Bonbondoozen. etc Ed, v. Tilburg, Koffie en Thee Wed. Walth. v. d. Keilden, Gemengd Nieuws Notaris Van Ham een handwagen vrouwelijk comité WAALWIJK Notaris A. Schaap Max. Govaerts. Pfima Chocoladeletters, Fjjne Borstplaat. v. Balen's l'°" Boter, Suiker en Po8der-Chocolade A8?, hot bureau van dit blad, worden voor di rect gevraagd DE KORENBEURS. Ingezonden 5»tnkken. Correspondentie. Te koop gevraagd door J. Vermeulen Gouden Dames- en Heerenringen verpachten Genever per Liter. Brandewijn per Liter Oude Klare per Liter Cognac per Liter. Yoor de a,s. St. Nicolaasdagen Sp°culaa< f 2.5O p. p. Koopt uitsluitend voor 't repertoire van Apollo. Teike's „Graf Zeppelin" marsch sloot waardig 't prachtige concert. Met een enkel woord moeten we nog wijzen op het waarlijk geestige spel van het dilletanten tooneel- clubje. jammer dat de jongens niet meer tijd aan 't tooneel kunnen wijden. Het ko mische Duet „Jongen ge moet trouwen", werd waarlijk oerkomisch weergegeven De inlijving der miliciëns van Knuppel- land, 'n lang niet gemakkelijk komisch quartet, had 'n uitbundig succes. Apollo kan over z'n eerste winter- concert ten volle content zijn. Baben varan»*.)irdslykhsid der Radactie.) Nu te Waalwijk de achturen werk dag met vrijen Zaterdagmiddag vrij algemeen is en ik ook deel in de zegeningen van den nieuwen tijd, weet ik zoo als honderden anderen vaak met mijn tijd geen raad. „De Echo van het Zuiden,', waarin voorkomt het verslag der laatste raads vergadering, nog eens lezende, dacht ik misschien eenig nut te doen om naar aanleiding dier vergadering en nog wat een artikeltje te schrijven in deze onze courant. Lezeressen en lezers van dit blad hebben tegenwoordig ook al zooveel tijd over, dat zij geen bezwaar zullen maken mijn artikeltje te lezende typografen die dit artikel moeten zetten, hebben een uurloon van dien aard dat zij er wel niets tegen zullen hebben een uurtje extra te werken. Hoe echter de heer Redacteur-Uitgever van „de Echo" over de plaatsing in zijn blad denkt, weet ik niet en zal afwachten. Bij plaatsing mijn dank, bij niet plaatsing even goede vrienden. Hoe belangwekkend „de Echo" ook zij,eene extra bekoring gaat uit van die nummers welke bevatten de verslagen der gemeenteraadsvergaderingen Het waren nu 1, 2, 3, 4. 5 en aan de andere zijde nog al 3 kolommen, samen 8 kolommen druk, over slechts ééne zitting van onzen gemeenteraad. Famos Na no 1 Ingekomen Stukken kwam No. 2 getiteld Verordening, regelende de vaststelling van den Hoofdelijken Omslag. Het lid van den raad de heer Rogge veen, die ook Inspecteur der Directe Belastingen is, had over die vaststelling een langen brief ingediend. De heer Roggeveen dan, die op zijn stokpaardje zat, is lang erg lang in zijn betoog. Hij wil den H. O., die voor ons allen is een doorn op ons overigens zoo effen levenspad, doen verdwijnen. Bravo Hulde! En dat wil iemand die pas een blauwe Maandag lid van den raad is, Dat belooft. Jammer, alleen de naam moet weg terwijl de belasting blijft en onrustbarend stijgt en die steeds stijgende belasting moest dan voortaan heeten: „Plaatselijke Directe Belasting". De heeren toonden zich te conserva tief om aan deze nieuwe nieuwigheid mee te doen. Over de voorgenomen vaststelling werd nog heel wat heen en weer ge praat. B. en W. konden er blijkbaar niet goed meer uit, zoodat het woord werd gegeven aan den Secretaris, die het zaakje verder opknaptemet het gevolg dat de heer Roggeveen toegeeft dat de voorstellen van B. en W. vrijwel overeenkomen met hetgeen door hem is betoogd. Om bepaald vormelijk te blijven zal ik mij hier maar bepalen bij het fransche„Beaucoup de bruit pour peu de besogne," Wethouder Klijberg komt op voorde alhier studeerende en op kamers wo nende jongelieden; hun mogen geen moeilijkheden hoegenaamd worden in den weg gelegd. De gevolgen waren niet te overzien wanneer ook zij hunnen H. O. in den vorm van enkele guldens zouden moeten betalen. Zij zouden vol- gens spreker in den omtrek van Waalwijk gaan wonen. Wat een schade voor de pensionhouders vervolgt de spreker. Als men nu nog weet dat deze jongelieden, op een enkele uitzondering na, allen minderjarig zijn en als zoodanig buiten de belasting vallen, dan wordt het be grijpelijk dat deze belangrijke wijziging met 6 tegen 2 stemmen tot stand kwam. Eene ovatie van leerlingen van vak- en handelsschool aan den voorsteller ware niet misplaatst. En toen kwam het varken met zijn snuit en de bespreking van den H. O. was uit De heer Roggeveen bracht zijn stok paardje op stal, nadat de Burgemeester het beestje eerst nog een klontje gaf. Het werd ook tijd, want het begon erg saai te werden. Gelukkig komt er eene verfrissching. De R.K. Werkliedenvereeniging vraagt om een volksbad. De Voorzitter maakt bezwaar, hij heeft gehoord dat de exploitatie van een volks bad zeer duur is, hij deelt ons tevens mee dat de gemeente volop in de schuld zit, er bijvoegendeDat wil nu juist niet zeggen dat de toestand ongezond is. PrositWaar de Voorzitter verder verklaart dat er geen begrooting is ge maakt voor de exploitatie van een volks bad, daar B en W eerst wat op adem wenschten te komen, dunkt mij dat de gezondheidstoestand toch wel ietwat bedenkelijk wordt Ik wensch de heeren het beste Intusschen ontdekte ik in onzen bur gemeester de gave der zuinigheid, eene deugd welke ik, inzake gemeente-uit gaven, weinig bespeurd, maar niettemin gaarne zal waarnemen B en W. verklaarden hunne aandacht te zullen blijven schenken aan de stich ting van een volksbad. Eene goed in gerichte bad- en zweminrichting zou hier druk worden bezocht en beschouw ik deze voor eene plaats als Waalwijk zeer gewenscht. Mag ik ook eens onder de aandacht brengen het belangrijke van een sport terrein. In Den Bosch, Tilburg. Eind hoven, Helmond, Boxtel en zoovele an dere gemeenten zijn sportparken of zijn deze in wording. Waarom te Waalwijk niet? Zoo ergens, dan kan dat hier succes hebben, ook finanlieel. Als de heeren van den raad dus weer eens bij elkaar komen, dat ze dan deze aange legenheid eens ter tafel brengen Ter tafel brengen is hier immers de parlementaire uitdrukking. Parlementair moet men zijn wanneer men schrijft in een courant In parlementairen vorm moet men blijven wanneer men spreekt in eene vergadering en deze vorm is helaas in de laatste raadsvergadering door een der heeren wel verwaarloosd te prijzen was het dan ook van den voorzitter, dat hij hamerend den onpar- lementaire-woorden uitenden spreker tot de orde riep, aldus trachtende te voorkomen dat onze raadszittingen al even interessant zouden gekenmerkt worden als de raadsvergaderingen, zoo als die voor eenigen tijd gehouden werden, in in den omtrek gelegen kleine boerengemeenten. Wanneer het spreekwoord „Qui" se fache a tort" waarheid bevat, zullen toch de heeren Timmermans en Klijberg wel erg groot ongelijk hebben. Boos te worden, omdat de heer Ver- bunt de eenvoudige vraag stelt: Hoe veel het te kort is dat de brandstoffen commissie in de gemeente-kas deed ontstaan, is mij nietduidelijk en het gevolg van daarop antwoorden met krachttermen was, dat de vraag onbe antwoord bleef. Dat kan toch niet het doel zijn? Laten de heeren die ons vertegen woordigen en zitten om de groene tafel, het decorum van Waalwijk ophouden. De Echo van het Zuiden waarin de verslagen onzer raadszittingen worden opgenomen is nu eenmaal een blad door gansch de streek gelezen. Denk daar aan. Ten slotte is er nog gesproken over de salarissen van ambtenaren der ge meente inzonderheid over de verhooging van de salarissen van Burgemeester en van Secretaris. Goed, maar dan zoo min mogelijk bijbaantjes. Hieraan verandert niets de opmerking van den heer Timmermans, dat voor den Burgemeester geen instructie bestaat. Laat ik mijne beschouwingen hier mede beeindigen. Het was mijne bedoeling aan den toetssteen te onderwerpen openbare handelingen van openbare personen. Den Heer Redacteur dankende voor dè plaatsing Waalwijk, Dec. 1919. Hoogachtend X. Mijnheer de Redacteur I Vergun me In uw WoeDsdagcumraer een plaatsje voor 'c onderstaande. We lazen In het nummer van Zondag een recensie, denkelijk van uw corres pondent, over de Tooneeluitvoerlng, in de zaal van het Kon. Muziekgezelschap >Euphonlac, docr het Zuld-Nedcrlandsch Tooneel onder artistieke leiding van den heer Anton Mertens, gegeven. De cor respondent noemt de uitvoering uit muntend geslaagd en drukt alleen z'n verwondering er over uit, dat de zaal nog niet beter bezet was. We kunnen ons In alles bij de gunstige recensie van den corr. aansluiten, doch hadden de oorzaken dier niet te drukke opkomst bil den waren naam genoemd willen zien. Waarom stroomde de kermistent voor eenige maanden op de Markt opgesteld, waar 'n rondtrekkend gezelschap voor stellingen ga', zeker niet op hooger peil staande, dan die welke Zondagavond in Euphonla gegeven werden, avond op avond vol met een gemengd publiek en was de zaal Zondag slechts matig bezet? Was de toestand in de slechts met enkele walmende petroleumlampen verlichte tent dan zooveel genotvoller, dan in een helder verlichte zaal? Stonden de voor stellingen zelf misschien op hooger peil? Was 't aanwezige publiek in de tent voor drie kwart niet een hossende joelende bende, die 't genot van een heelen avond bedierf? Of is 't gewone publiek in onze harmoniezalen soms ook voor 75 pCt. zoo'n ongenietbare walgelijke troep En waarom dan die drukte bij alle «ircus- of andere tentoonstellingen en die ge woonlijk afgepaste schrale bezetheid onzer verlichte zalen? Waarom klaagt men vaak over de onbeschaafdheid en ruwheid, o.er de ongevoeligheid en on gevormdheid ©ozcr volksklasse Of gaat ®ok niet van 'u christelijk drama, als »De werkstakingvan Rosier Faassen, 'n weldoende, opvoedende kracht uit, die zelfs 't ruwste hart moet treffeo Zou zelfs die opvoedende kracht niet grooter zijn dan de beschaving en ont wikkeling, uitgaande van het veor de jongelui haast noodzakelijke straafgesler- ter met z'n sch ikbarende gevolgen van geheime verkeeringen enz., waarvan we Zondag In de Hoogmis zoo'n sprekende staaltjes te hooren kregen We stellen slechts vragen en laten de beantwoording aan den weidenkenden leze? over. We willen eindigen met onze eerste vraag Waa'om wel allen naar de circustenten en waarom niet onder fatsoenlijk publiek In onze helder verlichte zalen Met dank voor de genoten plaats ruimte. VERITAS. Kaatsheuvel, 2 Dcc. '19. Volgens de Tel. ligt het in de bedoeling der regeering de broodrant- soeneering met den daarmee samenhan- genden toeslag op bruinbrood en op roggebrood te doen ophouden tusschen 15 April en 1 Mei van het volgend jaar. Dit tijdstip is gekozen, omdat de oogst van inlandsch graan tegen garantieprijs dan is afgeloopen. De onderhandelingen tusschen België en Nederland hebben naar aan de Tel. verzekerd wordt tot overeen stemming op economisch gebied geleid en in zake den aanleg van een Schelde- Rijnkanaal en een kanaal Antwerpen- Moerdijk. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, worden door de Spoorweg maatschappijen plannen uitgewerkt, om de lijnen Amsterdam—Den Haag—Rot terdam en Amsterdam - Amersfoort mede voor electrische beweegkracht in te richten. Het ligt in de bedoeling electrische treinen met korte tusschenpoozen op deze trajecten te laten rijden, evenals dit thans op de lijn Rotterdam—Den Haag—Scheveningen geschiedt. Men gelooft daarmede allereerst het spoor wegverkeer te ontlasten, het kolenver- bruik te beperken en verder het reizen te veraangenamen en te vergemakke lijken in hoofdzaak voor correctie of verslaggevers werk en een voor 't schrijven van adres sen enz. 16570 De stalen haringlogger KW85 Storm vogel, van de reederij N. Parlevliet Lzn. te Katwijk aan Zee, Is op de Noordzee op een mijn geloopen en in de lucht gevlogen, waatbij 9 opvarenden ver ongelukten. De schipper werd opgepikt door den z-illogger VL 129, terwijl vier soatrszen werden gered door den logger SCH 437 Martha Agatha van de reederij W. den Duik Jacz., welke de schip breukelingen te Ijmuiden landde. Te Vinkeveen geraakte een 4-jarig meisje, dat met de meid meeging een emmer aan den walkant schoonmaken te water. De schrik verlamde de meid met het gevolg dat het kind, toen het uit de sloot werd gehaald, reeds bleek te zijn overleden. Zondag heeft in de Domaniale steenkolenmijn een droevig ongeluk plaats gehad. De arbeiders Muller en Slijper, werkzaam in een galerij in af- deeling 10, zijn bij het schieten in het gesteente verongelukt. Muller was ter stond dood, terwijl de overbrenging van Slijper naar het hospitaal „Het Groene Kruis" noodzakelijk werd geacht. Of het ongeluk veroorzaakt is door onvoorzich tigheid of door slecht schietmateriaal zal door de autoriteiten nader onderzocht worden. Zondag is in de Plantage Midden laan te Amsterdam een 11-jarig jongetje door een auto overreden en gedood. Een abonhieKaatsheuvel Berich ten of stukken, zonder dat de naam van inzender ons bekend is, worden niet opgenomen. Red. Raadsverslag Drunen in het vol gende nummer. Advertentiën. te Kaatsheuvel, zal voor G. LIGTVOET, bij P. 8ahellekens alda»r, 4, December 1919 't avonds 7 uur 18567 Onroerende goederen op de Hooge Zandechel old-aar, ingezet koop 1 f 400, koop 2 f 310, - en koop 3 f 600,-. 16571 te B e s o ij e n. aan de noodlijdende kin deren jn Oostenrijk en Hongarije. in Voor dit doel wenscht men deze gemeente een te vormen. Zij, zoowel binnen als buiten de Kom, die voor dit edel doel willen medewerken, worden beleefd uitgenoodigd op DONDERDAG 4 DECEMBER te half drie n.m. in de Oude School te Capelle. EENIGE INGEZETENEN. 's-Qrevelduin-Capelle, 1 December 1919. 16569 noleeren volgens marktprijs voor do SI AT NiCOLAAS fijne blauwe Druiven aan 60, 70 ea 81 at. par pond. Sinaasappelen aan 6, 8 en 10 cent per stuk. Mooie Curoenen 6, 8, 10 ef. p. stuk Verders Peren en Appelen. Bmanen eu Oocosnnten, Mandennen 15 cent per stuk, Brusselswi lof, B'oemkoo), Brcdaache Spruiijei, SchorseneoreD. Verdar alle soorten Groenten en Puike KUi-aardappelep. 16558 Spekbokkiog 2 voer 25 cent. Eugelsshe Bokking 8 en 10 cent per stuk. Kisten van 180 stuks f 6.50. Hollatdsche haring 6, 8 en 10 cent per stuk, met de honderd f 6,— en f 7.— Voor goede waar en een nette bediening wordt steeds zorg ge dragen. G oot* Straat 411. Achterom. Zondags voor den hendel realoteo. Met de ST. NICOL AAS-ETA LAGE zijn wjj gereed gekomen en noodigen 't geach'e publiek van Kaatsheuvel en Omstreken beleefd nit eens een kijkje te komen nemen. Voomdig eene prschtcollectie m alle modellen, keuze hierin nit meer dan duizend stuk*. Gouden- Dames en Heeren- kettingeD, Colliers, Armban den, Broehes en Knopjes, Ruime keuze in Zilveren Tasschen en Beur zon, Schepwerk Rozenkran sen, Kerkboekjes met gou den en zilveren sloten voor de aanneming. Groote voorraad in Stijlklokken, Regulateurs, Pendules Wekkers en Ba rometers allen met prima koperen werken, Wegens vetdeeling der zaak wor den alle GOBDERBN tot en met 15 December a.s. aan extra lage prijzen opgeruimd. Profiteer des van de gelegenheid. Aanbevelend 16610 Hoofdstraat 342, KAAI S HEUVEL. te Waalwyk, zal op Donderdag 11 December 1919 des voorm. 11 uur ten koffie- huize van D. VAN DER ZAKEN te Besoijen publiek 16514 Bouw- en Weiland te Besoijen ©n Waalwijk van de Diaconie en Kerk der Ned. Herv. Gem. van Be soijen en van den Heer H. van lersel te Udenhout in '25 perceelen b\j biljetten om schreven. Voorts voor den Heer J. van Tilborgh te Capelle voor jaren 1920—1928. Weiland, ten Z. Spoor, groot 66 A. (laatste h uurdrir H. Ver»chore.) STEEDS VERKRIJGBAAR 16559 AANBEVELEND. BANKETBAKKERIJ. WAALWIJK. doe men zyn bestellingen aan boven staand adres. Prima Poter letter f 2,80 p. p. Diverse Fantasie-gebakken. Of ze van onds gerenommeerde f0,25 per ons. DIKKE SPECULAAS k f 0,80 per ons. GEVULDE SPECULAAS a f 0,40 Der obs. FIJNE BORSTPLAAT EN LUXE IOOZIN. PEPERKOEK, etc. Aanbevelend, ALS BOVEN. Onze Specoltts is voor Baardwijk te verkrijgen by 16524 WED. J. VAN LIER. Wederom dagelijks versch verkrijgbaar mijne gerenom meerde Aanbevelend Banket- en Biscuitsfabriek 16508 WAALWIJK, Grootestraat Waalwijk,

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 6