Eerste Blad L „NOORD BRABAND" WAALWIJK, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BIHHEHLAND, Gemeenteraad. Hoeveel premie moeten wij betalen voor onze dienstboden en werksters. Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 99 Dit blad verschijnt Wcensdag-enZaterdagavoud- Abonuemsntspïijs per 3 maanden f 1,— Franco p. post door het geheele rijk f 1,1 5. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens., franco tc eenden aa» dec Uitgever. ZATERDAG 13 DECEMBER 1919 Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. TelegrAdres ECHO. 42e JAARGANG. Prijs der Advertentiën 15 cent per regel; minimum f 1.— Reclames 25 cent per regel VRIJH.-C APPEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 10 Dec des namiddags tea 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer ^Valter. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Iagekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten tot goedkeuring van het besluit tot 't aan gaan eener geldleeoing groot 1 9000 Idem tot vaststelling der huurwaarde van de woning vaa het hoofd der school op een bedrag van f2o0 en mededee- llng dat over 1918 door het Rijk een bijdrage is verleend van f 77.50 als kosten ia ds duurie-toeslagen voor bui- gemcester en secreta:is. Een schrijven van dea Minister van Bincenlaiidsche Zaken waaiin wordt ge wezen dat vele gemeente-besturen be sluit nemen tot verhooging der salarissen van de ambtenaren zonder dat daarbij de vraag wordt gesteld hoe in deze ver hoogde kosten kan worden voorzien. Aangedrongen wordt besluiten tot ver- hooglag van salarissen alleen te nemen na voldoende overweging. De Mi nister wijst er in zijn schrijven verder op dat bij ver^Oïk om Rijkssteua eerst aller, zal worden onderzocht vooraleer daartoe zal worden overgegaac. Wordt, voor kennisgeving aatgenomen. Schrijven van Ged. Staren houdende het veizoek om spoedige opgave te willen verstrekken var de verdeeling der kiesdistricten, zulks met het oog op het vrouwenkiesrecht. De Vooizltfer stélt voor, ook al komen de dames or bij, slechts één stembureau tc houden, aangezien de afstanden niet zoo groot zijn. Met algemeens stemmen wordt daartoe besloten. Een schrijven van Ged. Staten hou dende mededeeling, dat in voorbereiding is een regeling betreffende de jaarwedde van wethouders en preseotie-gelden van raadsleden, met het verzoek voorloopig dienaangaande geen besluit te nemen. Ecu schrijven van den Ned, Bond van Gemeente-ambtenaren waarin gewezen wordt dat aan de onderwijzers als tege moetkoming in de duurte een maand salaris is gegeven met het verzoek ook hen dit te willen verleenen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding beredeneerd verslag van wat omtrent de volkshuisvesting is ver richt. Wordt ter visie nedergelegd. 2. Een circulaire van Ged. Staten waarin wordt gewezen op de d?ingeude noodzakelijkheid om gemeentea van 3000 zielen eu minder te cambineeren. De Voorzitter zegt deze zaak van zoo'a groot gewicht te hebben geachi, dat hij het heeft coodlg geoordeeld de heeren eenige gegevens tnuis te moeten zenden. Ged. Staten laten In hun schrij ven de iichtzijde zien, wellicht dat er heeren zijn die ook de schaduwzijde aan combinatie verbonden, naar voren weten te brengen. Schaduwzijden zullen er wel licht zijn wijl men anders geen eeuwen lang prijs zou hebben gesteld op zelf standigheid. Of echter deze schaduw zijde opweegt tegen de voordeelen mag worden betwijfeld. Vergelijkt men op het oogenblik den finanticelen toestand van de gemeenten Capelle, Sprang en Waspik, dan kan die van onze gemeente voor het ©ogen blik niet ooguastig genoemd worden. Echter, di: zal niet zoo blijven, want de Hoofd. Omslag voor 1920 zal bijna tweemaal zoo hoog moeten zijn dan voor dit looper.de jaar, wat, mei het oog op het geringe aantal inwoners, bedenkelijk wordt vooral als men daarbij nog in aan merking neemt dat men de Inwoners daar dan neg niet eens iets voor kan aanbieden. De indruk van mij is, zegt spr., dat het toch eenmaal tot vereeoi- giug zal moeten komen- De Voorzitter wijst er op, dat, voor aleer daartoe wordt overgegaan, er in verband met de gemeente-wet, eerst nog heel wat moet worden gedaan. Hij geeft voorlezing van de desbetreffende artikelen. Vervolgens wijst hij er op, dat voor onze gemeente de Hoofd. Omslag voor 1919 f4600 is en voor 1920 deze f 8200 moet zijn. Ia Capelle is de Hoofd. Om slag voor 1919 f12500 en voor 1920 zal deze f 20 000 moeten worden. Ia Waspik is deze heden f 23000 en wordt f 28000. Van Sprang zijn spreker 8e juiste cijfers niet bekend. De heer Oerlemans is zeer erkentelijk voor de heldere en objec'.leve gegevens dcor den Voorzitter verstrekt. Daardoor is het gemakkelijk geworden ëen oor deel te vormen. Spreker is van meedog dat Ged. Staten nooit een gunstiger moment hebben kunnen vinden om met een dergelijk voorstel te kemeo, dan heden nu de Hoofd. Omslag met 78 pCt. moet worden verhoogd. De cijfers zeggen dat op deze manier niet meer kan worden voortgegaan. Er moet naar vermindering van laoten worden omge zien. Op de begroeting is geen enkele post waar nog op kan worden bezui nigd en het is ook niet te voorzien dat in de toekomst dit het geval zal zijn. Er is voor onze gemeente geen enkel rnlddel te vinden om aan de hooge kosten te ontkomen dan door centralisatie en nu treft het zoo mooi dat Capelle en Sprang hun huishouden op denzelf den voet hebben geschoeid en wat Gods dienst betreft ook alles overeenstemt. Het eenige nadeel dat er zou kunnen zijn is dat Capelle aan de Electrlciteit een bee'je s'.rop zou kunnen hebben, dat het niet recaeerend zou werkeo. Er staat echter direct tegenover dat men door centralisatie aanstonds reeds cen'ge duizenden kan besparen op de admini stratie enz. Mitsdien stelt hij voor Ged. S'aten te berichten, dat men in beginsel voor combinatie met Sprang ec Capelle is. De heer Stam is het met den heer Oerlemans eens. Voorzitter. Is cr soms een der heeren die vaa meenicg Is, dat Vrijhoevc-Capelle zelfstandig kas blijven bestaan. De B;uijn- Ik geloof niet dat zulks op den duur mogelijk is. Ros. Als men ln aanmerking neemt dat wij met 553 zielen reeds f 8600 Hoofdelijken Omslag moeten betalen en Capelle met 2433 zielen slechts f 20.000, dan blijft er geen twijfel over, welke weg wij heen moeten. Zelf blijven be staan is onmogelijk. Voorzitter. Er zijn wel plaatsen waar men evenveel belasting moet betalen, maar hier is het zoo nog, dat wij de ingezetenen er niets voor kunnen geven. Ros. Het is maar belasting op be lasting betalen en wij hebben er niets voor. Niets anders dan een psar natte voeten als mee bulten dutft komen. En in de toekomst zal dat alles er tiet beter op wo.den Was er vooruitzicht, dan bleef ik liever zelfstandig, maar dit is nu ju'st niet het geval. Kuijpers. Ik zou Ged. Staten zoc maar berichten als door den heer Oetlcmans aangegeven. Ros. Velgens het door u gegeven memorandum zal het de beste weg zijn. Met algcmcene stemmen wordt oldus besloten. Naar aanleiding van een verzoek van het kadaster om een grens te bepalen tusschen de Nieuwstraat en Oude Melk- pad, wordt besloten deze te bepalen als door het kadaster is aangegeven. Aangehouden adres van den kantoor houder van het bulptelefoonkantoor. Door den heer Ros Is in een vorige vergadering voorgesteld het salaris te regelen als volgtjaarwedde voor des kantoorhouder f 125, voor den plaatsver vanger f 25 en voor vcrgoedlr<g van vuur en licht ook f25. Zulks te doen ingaan met Ingang van 1 November. Dit voorstel In omvraag gebracht wordt aangenomen met 4 stemmen voor en 3 tegen. Voor stemden de heeren Klevlts, Oerlemans, Ros en Stam, tegen de heeren de Bruijn, KuijpersItn Heijmans. Vervolgens wordt, naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur der posterijen besloten, aan den hulptclefoon- kantoorhouder en diens plaatsvervanger eervol ontslag te verleenen, ingaande 1 Januari 1920. Besloten wordt hierna de haven voor 1920 te verpach'.eo op_dczelfde voor waarden als verleden jaar eu B en W. te machtigen het bod te eccepteeren, indien zulks aannemelijk is, wijl anders de raad expres daarvoor moet bijeen komen. Aangehouden voorstel van den heer Ros om de vergadering voortaan te ope nen en le sluiten met gebed. Voorzitter. Wil de voorsteller soms een gebed aanwijzen. Ros. Dat v/11 ik liever aau B. en W. overlaten. Voorzitter. Dan wil ik uw voorstel overnemen en stel ik voor om het reg lement van orde te wijzigen door tus schen art. 8 en 9 een art. 8a te voegen, waarbij wordt bepaald dat bij het openen en sluiten der vergaderingen door den Voorzitter een gebed wordt gelezen. De Voorzitter leest hier eenige gebe den voor en zegt deze te hebben over genomen van de gemeente Zwijndrecht. Oerlemao9. Alhoewel door dit voorstel de hoogere partij politiek hier wordt ingelald, acht ik het niet gewenscht er veel over te spreken. De zaak is daar voor te kies en teer. Ik zal ook daarom de soberheid betrachten. Ik acht op de eerste plaats het gebed hier, waar ver schillende peisoncn van allerlei richting en levensbeschouwing bijeen komen, niet op zijn plaats. Het gebed moet gespro ken worden uit innerlijke overtuiging en niet worden een wettelijk voorschrift, want daardoor wordt het m. i. verlaagd, wordt hetj'een voorschrift. Ik zal er mijn stem daarom niet aan geven, ook omdat het gemeentebelang er niet door wordt bevorderd. De Bruin. Ik ben het met den heer Oerleroaas eens. Het gebed behoort hier niet thuis. Hoeveel vergaderingen zijn er niet gehouden, waar heel wat harde woorden vielen en dan eerst met gebed openen en sluiters, dat is indruischend. Ik zeg niet dat het hier nu zal gebeureo, maar het kan toch gebeuren, vroeger zijn er meermalen heel wat harde woor den gevallen. Kuijpnrs. Ik kan mij ook met de voor gaande spiekers vereenigen. Stam. Ik ook/" Vroeger kon het er wat spannen. Voorzitter. Gedurende de 5 jaar dat ik hier burgemeester ben, is dit toch niet het geval geweest. Ros. Ik betreur het ten zeerste dat een dergelijk voorstel hier wordt betwist Id do vorige vergadering heb ik er op gewezen cn het staat mooi in de notulen vermeld, dat de overheid voortspruit uit de souverelniteit Gods' en waar we hier in een orthodoxe gemeente leven waar zic'o, laat ik dan zeggen bijna eenieder, het zich als een eere acht, christen te mogen worden genoemd, is het gebed niet misplaatst. Dc heer Oerlemans zegt cu wel dat hier verschillende personen vaa onderscheidene richtiogen bijeen kunnen komen, doch daarom behoeft toch zeker het gebied niet te worden nagelaten, dat althans moet ik bestrijden. Ik lees dat ook in Druneo gevraagd Is voortaan de vergadering met^gebed te te willen opcnen'en slnitco. Nu is Drunen een Katholieke gemeente, maar ook daar kunnen iu de raadszaal personen plaats tremen van verschillende richting. Een rec'ntgeaaid persoon kwetst zich daar ook niet aan en zeker niet in onze ge meente, waar eenieder zich het een eere acht christen 3"genoemd te worden en waar men gaarne naar Gods woord hoort Er staat geschreven, al wat ge doet, doet dat ter eere God?, hetzij dat ge we kt, hetzij dat ge ee*. hetzij dat ge drinkt en dan moet ook een ve gaderiag ter eere Gods worden gehouden. Als Oudeslicg van deze gemeente acht ik het mij een plicht mijn voorstel, door den Voorzitter overgenomen, te verde digen. Ik erger me, als hier dit woord wordt verloochend. Voorzitter. Dat is nog niet zooals U zegt. Ros. Laat mij dan zeggen dat cr reeds zijn die in het openbaar dat woord vei- loocheneo. Voorzitter. Het is nu de vraag of het wenschelijk is, dat de minderheid de even aangestipt de wenschelijkhetd om de huurwaarde van de woning van den veldwachter te verhoogeo. De gemeente heeft daar geen schade aan en Gouda heeft er een voordeeltje mee bij zijn pensioen. De Voorzitter zegt toe met B. en W. een onderzoek te zullen instellen. Tevens sullen dan de reparaties worden opge nomen. Voorts deelt hij mede, dat ondanks de moeiten die er is gedaan, voor Lab- begat geen lantaarn-opsteker is gevon den kunnen worden. Als de heeren er ook eens wat moeite voor willen doen. Oerlemans. Zou dit geen verband houden met de bezoldiging. Voorzitter, Neen. want er moest nog onderhandeld worden. Oerlemans. Ik heb gehoord dat f15 is gepresenteerd, een bedrag evenveel als vroeger en als men weet dat het geld de helft van de waarde heeft van vroeger, dan Is het ook geen zuivere veihouding. Voorzitter, Het is de taak van Burg. en Weth. evenals die van de leden, te trachten het bestuur zoo zuinig mogelijk te beheeren. Wat is het 2 a 3 lantaarns aansteken. Natuurlijk hangt het er van af waar men wcotrt. De Bruin. Er is geen bedrag genoemd. Oeilemans. Ik heb het gehoord van een persoon die er voor is aangezocht. De Voorzitter zegt toe nogmaals een oproeping te zullen doen. Daarna gaat de raad over in geheim Comitë. 3 Dec. is, zooals bekend i?, de Io- vallditcitswet-Talma ic werking getreden met dc belangrijke vetbeteringen, daatiu aangebracht dcor minister Aalberse. Iedere loonarbeider is volgens de wet verplicht zich ie verzekeren. Ook onze dienstboden en werksters hebben natuur lijk het formulier om zich ter verzekering aan te meld™, ingevuld en opgezonden aan den Raad van Arbeid. Weldra zullen zij nu hun rentekaart ontvangeneu dan begint onze, dat is der wetkgeefsters plicht om voor haar premie te gaan betalen. Wij zijn verplicht om wekelijks een zegeltje te doen plakken op de rente- kaart, welke ons 's Maandags door onze dienstbode of werkster wordt gepre senteerd. Maar de groote vraag is nu, hoe duur zal dat zegel'je zijn, hoeveel premie zullen wij verplicht zijn voor onze dienst boden te gaan betalen Vrouwelijke arbeiders boven den 21- jarigen leeftijd, behoudens enkele uit zonderingen, zijn gerangschikt in de vierde loonklasse, waarvoor een week- premie verschuldigd is van 50 cent. Vrouwelijke arbeiders beneden dec 21-jatigen leeftijd vallen in de derde loonklasse, waarvoor een premie vast gesteld is van 40 cent per week. Voor onze dienstboden eu werksters boven de 21 jaar zullen we dus waar- Opgericht Verzekerd R&pit&al ftoserv» e paling zijn Dat niemand een werkster op Maandag of Dinsdag zal willen hebben, want dat kost 50 cent extra. En kan meo niet anders dan een werkster Iq 'c begin der week nemen, dan zal 'c misschien zoo gaan. Veronder stellen we dat 't dagloon is f 1.50 plus den vollen kost. Dan zal een mevrouw, dte een werkster op Maandag moet nemen, zeggenJa maar, als u op Maandag bij mij komt, geef ik maar f 1.—waut ik moet 50 cents premie voor u betalen. Zal daarmede genoegen genomen worden 't Is een raar geval. 't Is zeker onbillijk, dat een mevronw, die een werkster heeft voor een dag per week, voor Maandag, premie moet betalen voor een geheele week en dat de verdere mevrouwen van premie betaling zijn vrijgesteld. Maai de wet is eenmaal zoo. En de mevrouwen zullen met de werkvrouwen moeten trachten een be vredigende regeling tot oplossing van een en ander te vinden. De practtjk zal die oplossing wel brengen, maar men vergete toch ook niet dat er een bepaling in de wet is, welke luidt, dat de werkgever de premie op geen enkele manier mag verhalen op zijn werknemer, Daar staat zeits een maximum boete van f 100 of een maximum hechtenis van een maand op. Men zij dus voorzichtig met te zeggen: ik betaal 50 cent premie voor n, du9 ik trek dat van uw loon af. Men verwacht spoedig een bepaling waarbij voor deze categorie dagzegeis worden uitgegeven. 1843 f 21.406 813- gi 2 918.587.- meerderheid iets wil opleggen. Oetlcmans. De heer Ros is in zijn betoog, 2I9 hij zegt dat wij Christus woord verloochenen, nogal kras. Als bij eveu Matthias na leest, zal hij wel in twijfel komen. Immers daarin lezen we dat Christus zijn toehoorders waarschuwt om niet het gebed, als Farizeëers om de hoeken van de straten te staan pre velen, maar binnenskamers en aangezien het hier geen binnenkamer is, kan ik mij niet met het voorstel vereenigen. Het voorstel van d n Voorzitter in omvraag gebracht wotdt verworpen met 5 tegen 1 stemmen. Voor s'emdcn de heeren Ros en Kievits. Tegen de heeren Oerlemans, de Bruijo, Heymans, Stam en Kuijpers. Benoeming personeel herhalingson- derwijs. Als hoofd van het heahalingsooderwijs wordt benoemd de heer de Btuin en als onderwijzeres Mcj. de Liefde. Ros. In de vorige vergadering heb ik sehijnlijk moeten gaan betalen 50 cent pet week. Dat komt dus in 't vervolg boven de buur en vormt een cxt'a-bclastiog, die vooial in burgergezinnen met mlddelbare inkomens, waarin vaak een dienstbode of werkster beslist onontbeerlijk is, vooral als er veel kinderen zijn, terdege zal gevoeld worden. Thans nog een woordje over de werk sters geregeld, die 's Maandags hier, Dinsdags daar en Woensdags weer ergens anders werken P Moet iedere werkgeefster een deel van de verschuldigde weekpremle betalen Dat zou te lastig worden. De wet bepaalt daarom heel een voudig, dat de geheele weekpremle (50 cents dus) moet worden betaald door de eerste werkgeefstor, bij wien zoo'n werkster in een week arbeidt. Wat zal gevolg van deze wetsbe- Collectievt arbeidsovereenkomst in de Typographic. Men seint uit Amsterdam d.d. 11 dezer. Voor de tweede maal hebben eergis teren en gisteren de drie patroonsver- eeniglngen, n.l. de Nederlandsche Bood van Boekdrukkerijen, de R. K. Vcreenl- ging Lvan Neder!.'Diukkerspatroons en de Bond van Christelijke Drukkerspa troons in 't gebouw vaa den Werkenden Stand alhier een tweedaagsche gemeen schappelijke aigemeene vergadering ge houden over*het!voorstcljvan een nieuwe collectleve arbeidsovereenkomst met dc vier werknemers-organisaties in de ty pografie hier te iande. Het voorstel, dat in drie druk bezochte bijeenkomsten werd behandeld, ts aan genomen met 560 stemmen vóór cn 517 stemmen tegen. De n'ecwe arbeidsovereenkomst wordt met 1 Januari a s. van krach', eastiekt zich uit over een tijdperk van 3 jaren. Het omvat, behalve zeer hooge loonen, de a.s. 45-urige werkweek, vrije dagen met extra-loon voor eea gedeelte daar van, beperking overwerk, geringer aan tal leerlingen, hocgere klasse-indeeling van de meeste gemeenten, betaling bij ziekte, ove'leg inzake piijstarievcn en royement, in 'c kort, de meest gunvtlge bepalingen voor de arbeiders contrac tanten, met eene commissie die om het halfjaar den economtscbeu toestand en daarmee de locnen beoordeelt. Na een tweedaagsche zter opge wonden vergaderiog is gistere.! te Am sterdam door de vcreecigde patroons bonden in de typografische vakken de collectieve a-beidsovoreenkomst voorde jvfen 1920. '21 en '22 aangenomen met 560—517 stemmer, nadat het hoofdbe stuur verklaard had, niet de verantwoor? delijkheid voor de gevolgen van ver werping van het contract te willen aau- vaardeo en de onderhandellngscommlssie geweigerd had opnieuw de onderhande lingen te openen. De minister van Oorlog heefteen wetsontwerp ingediend tot tijdelijke afwijking van de militiewet. Het doel van het wetsontwerp is om voor dc dienstplichtigen van de lichting 1920 den eersten oefentijd te bepalen op ten hoogste 6 maanden voor de onbereden korpsen, 18 maanden voor cavalerie en 12 maanden voor de bere- den artillerie. Tevens is de mogelijkheid opengela ten om ook voor de onbereden lichting 1919 en voorde bereden lichtingen 1918 en 1919 alsnog den eersten oefentijd te verkorten. Dit noodontwerp wordt in gediend in afwachting van de definitieve wijziging der legerwetten. aar de lezerskring van ons blad zich met den dag uitbreidt-, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde. DE ECHO VAN HET ZUIDEN.

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 1