Tweede Blad. BINNENLAND Provinciaal Nieuws Gemeenteraad. BKCLAMB. Urisekwaien en nier waterzucht. ZATERDAG 10 JANUARI 1920 43- J**rp»ng. raamsdonk. Openbar* Raadsvergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 30 Dcoember des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edclachtb. heer Moons. Ongeveer 6 uur opent de Voo'zltter de vergadering aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden, w^l deze nog niet van den drukker zi]n afgezonden, aangehouden tet een volgende vergadering. AAN DE ORDE; 1 Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat binnenkort een regeling betteftende jaarwedde wethouders en vaststelling presentiegeld voor de raads leden kan worden tegemoet gezien. Idem goedkeuring van het raadsbesluit tot verhuring van de opeobare school la het Dorp. Ben schrijven van den Ned. Bend van Gemeente ambtenaren houdende het verzoek om een extra maand salaris. De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. besloten hadden aan de amb tenaren respectievelijk f 200, f 130 en f 100 te verleenen, doch aangezien heden een schrijven is ingekomen om de over uren te betalen stellen Burg. en Weth. voor dit schrijven aan te houden tot een volgende vergadering. Aldus woidt besloten. Schrijven van de Zuid Nederl. Stoom tram, houdende het verzoek of de ge meente genegen is aan eene bespteklng deel te nemen. De Voo'zltter meent dat daartegen absoluut geen bezwaar bestaat. Bij de Mij. bestaan plannen tot uitbreiding en verbetering van het net en materiaal. Alles is nu nog zonder eenlge verbinding. Verder deelt de Voorzitter nog mede dat van de wonl--.gbouwverteuig'Ug Raamsdonks belang het verzoek is in gekomen voor het bouwen van 12 mid- deastaudswoniogen. Om dit heden nog te behandelen is het schaven te laat ingekomen en ook moet het eerst bij de Gezondheidscommissie worden aaage- vra&gd. Eea schrijven van de Lindbauwver- eeniging Raamsdonli(Do>p) houdende het verzoek om het verbod an hst rijden van faccaltën op te heffe wordt in handen gesteld van Burg en Weib. Een schrijven vao den heer Canters, Voorzitter van de Landarbeidersvefeeni- ging, wordt alsnu voorgelezen. Deze wijst er in zijn sch ijven op, dat de arbeiders boven de 60 jaar door de be palingen van den Minister, thans bij werkeloosheid niet trekken en dan ge heel broodeloos zijn zoodat ze bij het armbestuur terecht moetea komen. Adressant vraagt of de gemeente deze menschen geen werk kan versehaften wat beter is dan bedeelen- De Voorzitter merkt op dat ia etn schrijven van dea Minister is gewezen dat werkloozen boven de 60 jaar door de armenzorg moeten worden onder steund. De heer v. Seters geeft in overweging deze menschen op een andere manier te helpen. De Voorzitter verzoekt hem een weg aan te wijzen hoe in deze kan worden geholpen op 't oogenblik. Was alle9 reeds in erds met de Domboseh, dan zou er overvloed van werk zijn, ook voor deze menschen. De heer van Alphen wijst er op dat het demoraliseerend werkt indien de menschen langs de straten ioopen en niet werken. Daarom zon hf het ver zoek van den heer Canters willen steunen. Mn loopen er jongens van 23 jaar langs straat en trekken geld. 't Minst wat ze nu er even bij doen, halen ze genoeg geld en daarom zoeken ze naar geen werk^ Zoo iets loopt mis en daarom moet deze stennregeling eens goed onder de oogen worden gezien. De Voorzitter merkt op dai er niets demoraliseerend in zit als ze van het werkloozenfonds trekken, dit is hun eigen opgespaarde geld. Het gaat er mee als iemand die een levensverzeke ring heeft afgesloten. De heer van Alphen zegt, dat het aannemen van dit geld niet demorali seerend werkt maar wel het leegloopen van de jonge mannnen. Een arbeidsbeurs zou hier goede diensten kunnen ver richten. De heer v. Seters wijst er op dat in de toekomst dit euvel den kop in zal werden gedrukt. 1. Ontwerp verordening op de hef- ftog van leges ter secretarie met ver ordening op de invordering dier be lasting Conform het voorstel wordt beslctem. 2. Voorstel van Burg. en Web. tot intrekking raadsbesluit van 25 November '916 no. 142, waarbij aan de Ned. Ver. «Het Groene K'uls* voor de oatsme1- ting van schoolboeken een jaarlijksch» bijd'age is voileend van f 5, De Voorzitter merkt op dat Intrekking van dit besluit noodig is g«word*n doordat geen openbare schelen meer bestaan. Wordt aldu6 besloten. 3. Voorstel van de commissie van ondersoek der gemeente begroetinf dienst 192# tot uittrekking bijdrage voor de los- en laadplaats te Raams- dooksveer, welk voorstel ia de vorige vergadering ls aangebonden. De Voorzitter deelt mode, dat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken een schrijven ls ingekomen, waarin wordt gewezen op het gioote belarg van eene los- en laadplaats voor deze gemeente alsook dat bij weigering de gemeente nooit meer in da gelegenheid zal komen er eene te krt'gen. De Voorzitter geeft la overweging deze zaak nogmaals aas te honden tot dat de definitieve plannen van den Dom boseh gereed zijn, opdat kan worden gezien welke concessies de S.S. op dtr terreinen wil doen. De heer Broeders zegt dat er altoos over deze aangelegenheid voor hem een sluier heeft gelegen. De klelnindustrie heeft zich altijd kunnen ontwikkelen op het Veer. Daarvoor is het Veer mooi aaa spoor en water gelegen en ls er reeds lang gebiulk kunnen geraaak» worden van Electrlclteit. En toch heeft zich geen enkele klela-ladustrle ontwik keld, dus is daarvoor geen los- eu laad plaats noodig. Die enkele wagon die nu aankomt, kan best van het tegenwoordige station worden gelest, wijl de afstand niet zoo ver is en bet zeker niet gewet tigd is om, ter verkrijging van zoo'n korten afstand in te halen, daarvoo- zooveel geld uit te geven. Of nu de klein-industrie zich zal ontwikkelen als er een los- en laadplaats is, meent sp> te mogen betwijfelen. Hot statlonsem- plaeenaent zal wel In den Berg bleven Het slechten der wallen doet spr. du zeker vermoeden. Spreker hoopt dat de aangekocht gronden zullen worden gegeven aaa de grootindustrie, niet aan opslagplaatser of aan de kleia-iodnstrle. A»n deze al thans zeu spr. slechts een klein deel'j'- willen gevao, want er roosten geen eet- toaige opslagplaatsen komen ot kleiee industrieën maar groote fabiteken, wak - vao men de fluit hoort, dat is eerst 1c htt belang van den werkman en van de gemeente. Spreker zou daarom de pos' geschrapt willen zien. De heer va« Alphen geeft in overwe ging deze zaak nog maar eens aan te houdce. Er staat een algemeene malaise, ock in de groot-industrie tc wachten, de marken en kronen staan zee laag als nooit te voren het geval is geweest en wat hier met de industrie tengevolge daarvan staat te gebeuren, valt qiet te zeggee. Broeders. En de terreinen maar laten liggen. De Veorzitter merkt op dat met nog eens uit te stellen men absoluut niets verliest. Voorts wijst hij er op dat het zeer lastig zal gaan om tegen kleio-in- dustrieëlen te zeggen dat ze geen terrein kunnen krijgen- Trouwens alle groot industrieën zijn als kleln-indnstrieën be gonnen. De heer Broeders zegt dat hij de klein- industrie slechts een deel wil geven, niet geheel weigeren. De Voorzitter zou eeniedes willen helpen. Voorts wijst hij er nog op dat doer de gemeente een hoofdlijn za worden aangelegd. De Industrieëlan zelf sullen dan de rellijnon moeten aanleggen Hierna wordt het voorstel van Burg en Weth., om het alsnog aan te houden met algbmeene stemmen aangenomen. 4. Schrijven van Ged. Staten, houdende bedeakiog tegen de veroidenir-g tot wij- ziging van de ve ordeniag cp de heffia* en invordering van het haven- en kade- geld. Conform het voorstel van Ged. Staten wordt besloten. 5. Ootwerp-bssluit tot onderbandsche verhuring vaa de Marechaussée-kazerne aan het Rijk. De Voorzitter deelt mede dat hij bi den Minister getracht heeft wat meer huur van de kazerne te maken. Dit ls hem gelukt. De huur is gebracht van f500 op f 700. Waarna wordt besloten de kazerne wederom voor den tijd van 3 jaar te verhuren. 6. Ontwerp verordening tot regeling der jaarwedde van het personeel bi de gemeentebedrijven. De Voorzitter zegt dat met ingang van 1 Januari het electrische net in handen is gekomen der gemeente en met dat het personeel. Wordt voorgesteld dit bedrijf met het grondbedrijf in een hand te stellen en den Directeur een salaris te verleenen van f2ó00— 5000, de ambtenaren van f 1200 - 2400, de monteurs van f800-2000, de werk lieden van t 600—1200 en de losse werklieden 60 cent per uur. De heer Van Alphen is van meening dat de gemeenten gezamenlijk een directeur en verder personeel voor de electrificatie zou nemen, teneinde daarmede eenig voordeel te behalen. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten daarop hebben aangedrongen. Burg. en Weth. echter zijn van meening, dat niet iemand moet worden genomen die ook aan een andere gemeente verplichting heeft, wijl het net hier veel te omvang rijk is en personeel hier moet zijn, dat de werkzaamheden op en top kent. Het bedrijf is hier te groot om te combineeren met eene andere gemeente. De heer Van Alphen wijst er op dat de Directeur ook te Schiedam een nevenbetrekking heeft, waaruit toch mag worden afgeleid dat geheel zijn persoon gedurende een volle week niet noodig is. De Voorzitter merkt op dat de raad later kan bepalen, dat het verrichten van nevenbetrekkingen is verboden. Trouwens het kan wel zijn dat de heer Blanke zijne werkzaamheden te Schie dam aan een ander persoon heeft over gedragen. De heer Van Alphen zegt dit niet te weten. Alleen weet hij dat alles veel wordt en groote uitgaven van de gemeente vorderen. De heer Zijlmans wijst er op dat de gemeente veel verplicht is aan den heer Slanke. Deze gemeente heeft een groote voorsprong wijl alles klaar is en hij de centrale op een hoog peil heeft gebracht. De Voorzitter merkt op dat de heer Blanke iemand is die alles uit een zaak weet te halen wat er is uit te halen, iets wat niet het geval is als de werk zaamheden verricht moeten worden voor een combinatie van gemeenten. De Voorzitter merkt verder ep dat de heer Van Alphen in een vorige ver gadering zelf heeft gezegd, dat hij aan een sjouwerman 80 cent per uur moet geven. Zou men dit, zegt spr., dan ook niet mogen geven aan iemand met een dergelijke ontwikkeling. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth. met alge meene stemmen aangenomen. 7. Ontwerp verordening tot verdee ling der gemeente in drie stemdistricten voor leden van den raad. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 8 Benoeming van een lid in de commissie tot wering van schoolverzuim te Raamsdonk wegens periodieke af treding van den heer J. M. Kieboom. Wordt met algemeene stemmen her kozen. 9. Benoeming gemeente-geneesheeren wegens aftreding van de heeren Lips en Knaap. Worden met algemeene stemmen herbenoemd. 10. Benoeming van leden der com missie van fabricage wegens periodieke aftreding der heeren D. Lankhufizen, J. C. Schoenmakers en W. D. v. Alphea. Worden herbenoemd de heeren D. Lankhuijzen en Schoenmakers en be noemd de beer Broeders. 11. Benoeming van leden der llcht- commissle wegens periodieke aftreding der heeren J. C. Schoenmakers, J. v. Dongen Terman en J. Klijn. Worden herbenoemd de heeren Schoenmakers en Klijn en benoemd de heer Dorreboom. Bij de rondvraag wijst de heer Broe ders er op dat Peeters, moet hij volgens de rooilijn bouwen, dit bijna niet kan doen dan ten koste van groote gelde lijke offers en dan nog geen huis ver- krilgt waar hij iets aan heeft. De Voorzitter zegt dat dit niet is te veihelpen. Peeters heeft daar reeds vergoeding voor gekregen en gaat men an zeggen dat buiten de rooil^n mag warden gebouwd, dan komen er atraks meerderen en verkrijgt men nooit eenig resultaat. De heer Ztjlmans zegt in de vergade- Ing vaa het D&gelijksch bestuur daar reeds opgewezen te hebben. Zou Peeters geholpen kunnen worden, dan was dit gedaan, maar 't gaat niet' Doet men het dan komen v. Beek en van Gent ook. De Voorzitter zegt toe deze zaak nog maals te willen bekijken. De heer Lankhuijzen wijst er op dat eigenlijk de opmerking reeds is ge maakt bij het onderzoek van de reke ning van 'het Burgerlijk Armbestuur, dat zoo een groot verschil is gemaakt. De een kreeg bi] het besteden f 67,50 en een ander f 22,—. Alle burgers moeten eender worden behandeld. De Voorzitter zegt toe te zullen vragen wat de motleven daartoe zijn geweest. De heer Broeders wijst er voorts op dat bij van Steenoven geen lieht brandt en dat bet gewenscht is b| de Zwanen steeg een lichtpunt te brengerj De Voorzitter zal daarop letten. De heer Van Alph' n vraagt of de verordening van deo H. O. niet ge wijzigd kan worden, door aan huisge zinnen met veel kinderen meer aftrek te verleenen. Het is een zuiver christe lijk beginsel zegt spr. en het doet hem zeer dat groote gezinnen niet metf wordt tegemoet gekomen. Ook acht hij hot bedrag van f 100,— voor levens onderhoud te laag Do Voorzit er zegt dat Burg. en Weth. indien hun een uitgewerkt plan bereikt, dit wel eens onder de «ogen zuilen zien, Verder wijst de heer Broeders er op dat de bermen van de Keizersdijk zeer vuil zijn zoedat men genoodzaakt is op het middelpunt to loopen. De heer Lankhu^zen merkt op dat Keizersdijk goed is te noemen waarop de Voorzitter zegt dat het neet een dergelijk weer overal modderig is. Daarna gaat de raad over in geheim com,té. Iedere 24 uren dient men van 1—l'/a liter u»iae te loozen. Bij veelgrootere oi veel kleinere heveelheden, als. het water dik, bewolkt, branderig of slechtrlekecd is, en te dikwijls of te weinig komt, be staat er groot gevaar voor nlergruis-, steen, ontsteking der eieren of blaas en de waterachtige zwellingen van nler- waterzueht. Tot het voorkomen en genezen vat urinestoornlssen en waterzucht Is he< verstandig een speciaal niergeneesmiddel bij de hand te houden en dit bij het eerste teeken der kwaal te gebtnikeo. Foster's Rugpijn Nieren Flilen werken spoedig en rechtstreeks op de nieren eu blaas. Zij bevorderen een vrije vloeiing der urinewegen, spoelen de belemme rende onzuiverheden uit de kanalen, er voeren het opgehoopte water langs de natuurlijke wegen af. Zij lelden de nieren zach jes tot gezondheid en werkzaamheid terug, en bereiken zoodoende de eerxaah van nier-waterzucht. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op het hart, noch op de lever, maag of Ingewanden, doch uitsluitend op de nieren en utlne-orgaoen, en zijd derhalve van de hoogste waarde bij nler- waterzucht, nlergruis, steen, en alle niei- en blaaskwalen. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Ode-Dumoulip k f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. Eischfde echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op de verpakking. Ver koe ging der binnenlandse he telegramtarieven. Met Ingang van 1 januari 49 een nieuw reglement voor de Rijkstelegraaf in werkiDg getreden. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste wijzigingen le. Het recht vnsr telegramadressen is gebracht op f 60 per jaar. 2o. Het blnneolandsche tarief der telegrammen ls vastgesteld op 50 cent voor de eerste 10 woorden of minder, 10 cent voor elke volgende S woorden of minder van 11 tot en met 50 woorden en 10 cent voor elke volgende 10 woe den of minder, voor de woorden boveo de 50. De selnkosten voor locaal- telegrammen bedragen 10 cent voor de eerste 10 woorden of minder, doch worden voor de woordeo beven 10 berekend als is bepaald voor de gewone telegrammen. Voor de radiotelegram- men wordt het landtailef 4 cent per woord met een minimum van 40 cent per telegram. 3e. De bepaling dat in de adressen van blnnenlandsohe telegrammen ten hoogste diie woorden kosteloos worden overgebracht is vervallen. 4e. Voor da aanbieding van tele- gr muoQ in rekening-courant wordt voortaan een recht van 3 cent per te legram goheven. Voor de aanbieding van telegrammen per telefoon of verre- schrijver wordt een recht van 16 cent geheven, waarin het evenbedoelde recht van 5 cent voor rekening-courant wordt geacht begrepen te zijn. De aflevering van telegrammen per telefoon blijft vrij. 5e. Het recht voor afschriften van per telefoon of verreschr^ver aange boden of afgeleverde telegrammen wordt gebracht van 71 cent op 10 cent per afschrift. 6e. Het recht voor ontvangbewijzen wordt gebracht op 10 cent. 7e. Het recht voor afschriften van telegrammen, wordt gebracht ep 25 cent per 1600 woorden of gedeelten daarvan 8e. Het vaste recht voor bodebezor ging (xp) wordt gebracht van 50 op 60 cent. Wijziging tarief telefoongesprokken In het Koninklijk besluit, houdende vast stelling van een nieuw reglement voor den dienst der Bijkstolefoon, hetwelk op 1 Januari in werking ls getreden, is o. m. bepaald, dat voor een in'erlocaa gesprek van drie micaten oi minder f 0,50 verschuldigd Is. Voor een dringend lnterlocaal gesprek is dit bedrag op jfl.^0 bepeald. De bedragen verschul digd voor interlocale gesprekken tegen erlaagd tarief blijven ongewijzigd. Bij koninklijk besluit vau 7 dezer zijn beaoemd, met ingang van den dag waarop zij ooderscheldelijk bun betrek king zullen aanvaarden, tot lid van den Raad van Siate de heeren mr. J. A. Looft, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en J, J. Rambouner, oud minister van marine. De Minister van Financiën heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat, daar de finanticele omstandigheden een gunstige keer heb ben genomen door een blijvend accres der middelen, dat niet 15 millloen per jaar, maar per maand bedraagt cn oaar met de aangenomen belastlngontwerpea de ciislslasten in 22 jaar zullen kunnen werden afgelost, hij geen ptijs stelt op de verdere behandeling van het ontwerp vetmogecsaanwasbelastlng en van eenige andore belastingontwerpeo, zootls de belasting op koffie, thee en cacao, de reclame-belasting, de wegen-belasting en de heffingen op cognossementen en registratie. Gehandhaafd blijven de ontwerpen grondbelasting, weeldebelasting, succes sierechten, tabaksbelasting en railef. De Haagsche correspondent van de „Daily Mail" schrijft, dat hoewel het gerucht onwaar is, dat de Nederland- sche regeering reeds aan de geallieer den haar weigering tot uitlevering van den ex-keizer heett doen toekomen, de correspondent toch verneemt, dat de Nederlandsche regeering haar inzicht niet heeft gewijzigd, dat Nederland in zake de beslissing van de uitzetting laat leiden door wetten en verdragen en moet vasthouden aan haar traditie, dat Nederland altijd een toevlucht is geweest voor politieke vluchtelingen. De Nederlandsche regeering hoopt dat een andere oplossing kan worden ge vonden en beroept zich op de vriend schap van de Vereenigde Staten, die zich tegen de uitlevering verzetten. De vraag tot uitlevering zal echter, ver klaart men, gedaan worden zoodra de vrede deze maand geratificeerd is. Blijft nu de vraag, welke houding de Vereenigde Staten zullen aannemen en wat de ex-keizer zelf zal doen. Ik ver neem, dat de ex-keizer de mogelijkheid overweegt cm zich vrijwillig over te leveren. Op die manier zou hij in de oogen van het Duitsche volk een held en een martelaar worden. Naar wij vernemen zijn onderhan delingen met Duitschland gaande be treffende een economische overeen komst Ons land is vertegenweordigd door de heeren C. J. K. van Aalst Van Ever- dingen. Frowein, jhr. mr, Snouck Hur- gronje en Patijn. De bedoeling is een contract af te sluiten dat ons voor meerdere jaren den toevoer van kolen garandeert, ter wijl men hoopt de minder gunstige vooruitzichten van verschillende takken van landbouwproductie (groenten en ooft) en visscherij door deze overeen- <omst te verbeteren. Een der groote moeilijkheden waarop men stuit is de vraag of Duitschland door een kolencontract af te sfuiten niet n strijd komt met de verschillende ar tikelen betreffende kolenleverantie van het vredestractaat." Onze onderhandelaars zijn geen ge volmachtigden en doen slechts het voor bereidende werk door de te sluiten overeenkomst daar de Staten-Generaal oedgekeurd moet worden. Waalwijk, 10 Jan. 1920. Mr. J. A. Loeff, die door zjjn benoeming tot lid van deo Raad van State ophoudt lid te zijn van de Tweede Kamer, wordt in deze laatste functie opgevolgd door Jhr. nar. A. T. O. Sasse van IJsselt die vroeger reeds vao 1961 tot 1918 bet district 's Hertogeabosch in de Tweede Rtmcr vertegenwoordigde. Jhr. mr. Sasse van IJsscl is tevens vice-president van het gerechtshof te 's Hertogenbosch. Hoewel mr. Loeft thans niet meer juist voor 't district Waalwijk, maar voor den Rijkskieskring den Bosch zitting had, mogen we hier even dank baar herdenken wat mr. Loeft, met zijn groote kunde, zqn werkel^k gezag en invloed zooveel jaren voor ons district, voor vele gemeentebesturen en voor vele personen Individueel ls geweest op zoo veel zijdlg gebied. Met volkomen instemming ontleenen wij 't volgende aan het Huisgezin Aangekondigd wordt de benoeming van mr. J. A. Loeff tot lid van den Raad van State. De katholieke staatspartij gaat hier mee In de Tweede Kamer een van haar beste leden verliezen, een man van groote bekwaamheid, gezag en invloed, een, die In het zeer ge mengde gezebchap van heden de parle mentaire traditie van goeden huize ver tegenwoordigde. Stemt om deze redenen het aanstaande heengaan van den heer Loeft uit de Kamer tot leedwezen, dc lichtzijde la, De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5