Tweede Blad. Coöperatie. BÜI fenlandT BINNENLAND, Gemeenteraad. NU&MBR 16 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1920. 43'. Jtargang. {Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst.) (Ingezonden.) VI. Ia ons IVe artikel, bij de bespreking der vraag Hoe zullen we coöpereeren hebben we gezegd op 3 zijden van het vraagstuk de aandacht te willen ves tigen o.l. 1. volgens welke beginselen wordt een ccöperaiieve verbruiksvereenlglng Ingericht 2. In hoeverre zullen we, uit een oog punt van christelijke naastenliefde, reke- nicg houden met degenen, die door de oprichting eener coöperatie schade kun nen lijden 3. met wie zullen we ccöpereeren De beide eerste vragen hebben we la de twee vóórlaatste artikelen naar best vermogen in 'c kort beantwoord. Thans rest ons nog de derde en laatste vraag onder de oogen te zien Met wie zullen we ccöpereeren Om nu maar met de deur in huis te vallen, antwoorden we, op grond van jarenlange studie en practische onder vindingccöpereeren doe men prinei' piëelvolgens zijn prlncipen of begin selen, d.w.z. met hen, die op hetzelfde standpunt staan van geloof- en levensbe schouwing. Zoo wordt het trouwens reeds lang begrepen door duizenden cn nog eens duizenden, die zich in den loop der jaren aansloten bij katholieke, christelijke of socialistische Coöperaties. Neutraliteit kan men wei 'n plaats geven op den rommelzolder. En in latere geschiedboeken zal men kunnen lezen en 't zal klinken als een sprookje »Daar waren eens menschen, die in neutraliteit geloofden*. Een (oiet-katholiek) hoogleeraar in de geschiedenis van de Amsterdamsche Universiteit zei ons eens: ^Neutraliteit bestaat niet en kan ook niet bestaan; «veor mij heeft het zoo langzamerhand «de beteekenis gekregen van karakter loosheid*. En zoo is het óók voor de coöpe ratie. Wanneer men er een overtuiging op na houdt, cn wij veronderstellen dat van alle lezers dan zal men in een ver- eenlglng van socialen aard, zooals bij voorbeeld ook de coöperatie is, zich op den duut niet kunnen houden aan de bepaling van het reglement, dat zaken* van godsdienstigen of polltieken aard in geen enkele vergadering een onder werp van bespreking kunnen uitmaken. Men kan vóór 't binnentreden der vergaderzaal wel zijn overjas uittrekken, maar niet zijn overtuiging aan den kap stok hangen. Deze zal vroeg of laat tot uiting komen en tot uiting moeien komen. Waarom Omdat, zooals uit de vorige artikelen gebleken is en uit het voigeude nog duidelijker moge worden, aan ccöpe reeren veel meer vastzit dan enkel het gezamenlijk beginnen en beheeren van een kruidenierswinkel of een bakkerij. Allergewichtigste godsdienstige, maat schappelijke en politieke belangen zijn bij het vraagstuk der coöperatie be trokken. En daarbij kau vac neutraliteit geen sprake zijn. Vooreerst moet men niet vergeten, dat bij alle socialisten en bij een zeer groot gedeelte der vrijzinnigen en hoevelen ontmoet men er niet in een neutrale coöperatie de coöperatie geen doel, maar middel is. om daar door te komen tot algeheeie omwente ling in de maatschappelijke verhoudingen, met name tot de socialisatie van alle bedrijven. Dit is toch ongetwijfeld een polltlek- soclaal vraagstuk van het hoogste be lang. En is voor den christen, den katholiek een ernstige gewetensvraag, of, in hoeverre en op welke wijze hij tot die socialisatie mag medewerken. Men zal ons tegenwerpen, dat 't m«t een plaatselijke neutrale coöperatie zoo'n vaart niet zal loopen. Oas antwoord is dit. Een plaatselijke coöperatie kan niet op zichzelf blijven staan. Zij moet zich aansluiten bij een nationalen bond. Bij welken Daar zija er driede neutrale Nedcrlandsche Coöperatieve Bondde Socialistische Bond van Arbelderscoópe- raties en de R. K. Bond van Coöpera tieve vercenlgingen. Een plaatselijke neutrale Coöperatie is vanzelf aangewezen op den eersten Bondden neutralen Nederlandsche Coöperatieven Bond. Lid zijnde eener neutrale plaatselijke coöperatie doet men dus indirect mede aan alle neutraal Coöperatief werken in Nederland. En wie hebben daarbij de leiding En zal die leiding werkelijk zooge naamd neutraal zijn Ter beantwoording van deze vragen knippen wc een bericht uit het socia listische dagblad «Het Volk» van 11 Februari jl. dat namelijk binnenkort een samensmelting zal tot stand komen tussohen twee coöperatieve bonden. Het blad verneemt, dat de Besturen van den Bond van Nederlandsche Ar beiderscoöperaties en des Nederland- schen Coöperatieven Bond tot overeen stemming zijn gekomen In zake de sa mensmelting van beide bonden. Binnen kort zullen voorstellen dienaangaande bij de algemeene vergadering der belde bonden worden ingediend. Tot zoover Het Volk. De gewone geschiedenis, voegen we er aan toe wederom een neutrale bond binnengeloodst in socialistisch vaarwater. Want dat bij het gezamenlijk optrekken der twee Bonden de socialistische Bond het hardste zal trekken, wie betwijfelt het Wel zal, naar men oas mededeelde, de nieuwe bond onder «neutrale vlag* in zee gaanmaar we vragen leder onzer lezers wat beteekent neutraliteit voor den sociaal-democraat Men versta ons wel: we nemen den socialisten niet kwalijk, dat ze van de gelegenheid gebruik maken, om den neutralen bond op sleeptouw te nemen we zouden in hun geval hetzelfde doen. Wat we wilden duidelijk maken, is, dat men, bij zoogenaamd neutraal coöpe reeren politiek of godsdienst niet kan buitensluiten. Politiek niet en óók den godsdienst niet. De vrijzinnigen van allerlei richtingen, wier beginselen en overtuiging wij in alle opzichten wenschen te eerbiedigen, ziju in deze veel minder gebonden dan hij, die op christelijk of katholiek stand punt staat. Niet voor de katholieken, die voort durend door hun Geestelijkheid worden voorgelicht, maar voor de niet-katho- lieke lezers van dit blad, die uitteraard niet zoo op de hoogte zijn, deelen wij het volgende nog mede. Hunne Doorluchtige Hoogwaardig heden de Aartsbisschop en Bisschoppen van Nederland hebben in Hun verga dering van 27 Mêi 1918 zich verklaard voor de instelling van een Federatie (Verbond) van Roomsch Katholieke Coöperatieve Bonden uit de 5 bisdom men met één centraal nationaal inkoop bureau. En in een missive van 20 Maart 1918 van de Geestelijkheid van het bisdom staat te lezen «Een katholiek mag zich niet aan- «sluiten bij vereenigingeD, die, ofschoon «zij den naam van anarchistisch of «socialistisch niet dragen, toch verbonden izijn met anarchistische of socialis «tische vereeniglngen of deze metter- «daad steunen. «Zoolang hij lid Is van zulke ver- «eenigingen of althans niet het vast voor- «nemen heeft dat lidmaatschap op te «zeggen, kan hij zijn Paschen niet «houden*. Met deze verklating van het Door luchtig Nederlandsch Episcopaat is voor den katholiek de weg aangewezen. Het redelijke van dat verlangen is duidelijk voor iedereen, die weet, even als wij het door ruim twintigjarige onder vinding weten, dat elke neutrale ver- eeniging op den duur of socialistisch wordt of, gelijk nu weer de neutrale Nedcrlandsche Coöperatieve Bond van plau is te doen, met de socialisten samengaat. Leerzaam is in deze wede? het geva met de Handelskamer (Haka) te Rotter dam. Hierover Is ons volgend Slotartikel waarin wij teven9 willen wijzen op de bijzondere voordeden van een prlncl- plëele Coöperatie en nog een enke woord zeggen over de toekomst der Coöperaties. J. N. H. AL. Waalwijk, Februari 1920. Cursiveering van ons. VLIJMEN, (vervolg le Blad) 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleeoen van het recht van voetpad ten behoeve van bet liefdegesticht, over een stukje grond van het Raadhuis. Voorzitter. Zooals de heeren weten komt er een zuster van het Wit Gele Kruis in het Klooster, eu die zal haar slaapkamer en magazyn langs dezen kant krijgen. Verleenen wij haar nu een uit weg van ongeveer 3 meter lengte, dan kan nacht cn dag om baar hulp worden gevraagd. Burg ea Weth, zien geen be zwaar dit tegen een recognitie van 50 cent per jaar te verleenen. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verkcopen van een stuk grond, ge legen voor den gemeente-toren. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het stukje grond wat vroeger jafen een kerkhof is geweest en daarna Is bij getrokken by den tuin van het hoofd der school, aan de bouwcommissie te verkoopen tegen den prijs van f9000 per H.A., dat wordt f260. De vereenl- glng zocht naar geschikte perceelijes waarop ze woningen kan bouwen welke voor f4.per week kunnen worden verhuurd. De vereeniging neemt de ver plichting op zich om de muur te ver plaatsen zoodat de heer v. d. Houdt een geheel afgesloten tuin krijgt. Burg. en Weth. stellen voor het geld te gebruiken ter verbetering van de landerijen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. 11. Voorstel van Burg. enWctk. tot het vaststellen eener verordening op het Correspondentschap der arbeidsbemidde- ing. De Voorzitter merkt op dat dit insti tuut vroeger meer werd beschouwd als een wassen neus. Deze Minister echter vat deze zaak ernstiger op en heeft een instructie aangeboden. Er moet een Commissie van toezicht worden benoemd bestaande uit vijf personen. Deze com missie moet op alles toezicht houden. Wordt besloten de verordening vast te stellen. 12. Benoeming van 5 leden in de Commissie van toezicht op het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling. Worden benoemd tot Voorzitter de jurgemeester, tot leden de heeren C. Wagenberg, M. Verboord, A. v. d. Heijden en dc Munkho'. 13. Voorstel van Burg. en Weth. be trekkelijk de jaarwedde vau den Corres pondent der arbeidsbemiddeling. Burg. en Weth. stellen voor f150 te verleenen. Dit bedrag Is in overeen stemming met wat naburige gemeenten geven. Door het Rijk wordt daarin 40 pCt- vergoeding verleent. 14. Verzoek van het Bureau voor R. K. Vakorganisatie om toetreding tot het Werkeloosheids besluit 1917, met voorstel gan Burg. en Weth. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken, wijl er een noodwet is welke bepaald dat bij werkeloosheid iemand f per dag wordt uitgekeerd, waarvan de gemeente f 1, moet bijdragen. De practijk heeft bewezen dat een wer- keloosheidswet slecht werkt, waarvan sprekende voorbeelden zijn. Bij den laatstea hoogen waterstand kwa men ongeveer 25 man hier om z.g. te overwinteren, Iets wat telkecjare het geval is. In de zomermaanden werken deze menschen In Dultscbland of in de omgeving van Eindhoven en komen de wintermaanden hier. Nu is het altijd ge bruikelijk geweest dat deze menschen dan 's winters bij de mandenfabrikanten teenhout kwamen schillen, een werk waarmede ze uitstekend bekend waren en wat tot hun vak behoort. Maar nu die noodwet er is, zijn ze niet meer van plan om te werken en gaan ze gewoon naar de vereeniging waar ze dan als werkelooze f 12.ontvangen. Burg. en Weth. was 'c ter oore gekomen dat er fraude mee werd gepleegd en daarom werd aanstonds een onderzoek Ingesteld- Bij een opgaaf lcopende van 5-10 Jan. kwamen menschen voor welke niet be staan, alsook welke er niet op thuis bc- hooren. Door den Voorzitter worden de namen voorgelezen. Daaruit blijkt dat er een op voorkomt die pas een eigen huls heeft gekocht en nu niet ging werken omdat hij zijn tuin enz. in orde glug maken, waarvoor hij dan f 12.— per week ont ving. Ken komt er ook nog op voor die, als patroon zijnde, rekeningen bij de gemeente Indient als metselaerspa- troon. Bijna allen die op de lijst voor komen zijn vroeger nooit werkeloos ge weest. Nadat dit alles was gebleken is het hoofdbestuur ontboden. De penning meester heeft toen zelf toegegeven dat iemand, die passende arbeid kan krijgen, van het fonds niet mag profiteeren. Eo die menschen kunnen passenden arbeid, waarmede ze van f2.50 tot f3.50 per dag verdienen, krijgen. Die pen ningmeester heeft 't toen volkomen ge billijkt dat deze personen geen ultkeerlng zou worden gegeven en B. en W. daar tegen protesteerden- Den volgenden dag scheen hij echter weer te zijn omgepraat want toen verklaarde hij weer anders tegen de wethouders. Daarop is door het College van Burg. en Weth. gezegd dat de controle op de Secretarie moest komen, waarop het stelsel is Ingevoerd dat iedere werklooze 's morgens moest komen teekenen. Het gevolg daarvan was dat reeds den len dag 6 personen wegbleven, den tweeden dag alweer. Later is na gehouden con trole tegen de overbüjvenden gezegd dat er werk voor hen was en zij aldus geen ultkeerlng konden erlangen. Deze laatsten zeiden wel te zullen schrijven aan de vereeniging, doch door den burgemeester werd geantwoord dat ze dit maar eens moesten doen. Tevens zei hij het niet te kunnen begrijpen dat ze van f 3. niet kunnen leven en door niet te werken van f2.— wel. Do Voorzitter zegt in het belang van den arbeider zoo te heb ben gehandeld, want dat stelsel werkt verderfelijk. Dezer dagen sprak hij nog iemand die hem zeiZie zoo. voor m'n f 6.contributie heb ik toch lekker f 60 terug ontvangen. Dat alles kweekt luiaards en dat moet voo'komen wordeo. Dat is in het belang van den arbeider zelf. De heer v. d. Grlendt merkt op dat alleen de commissie van arbeidsbemid deling bevoegd is tot heenzenden. De werkgever mag van zoo'n gelegenheid niet profiteeren. Voorzitler, Profiteeren, dat bestaat niet. De heer v. d. Grlendt zegt dat het standaardloon gedrukt word\ Vroeger was dat f3 50 en nu f2.80. De heer Priasen merkt op dat met het mollenvangen heel wat door deze z.g n. vrijwillige werkloozen wordt bijverdiend. De Voorzitter zegt altijd de eerste te zullen zijn om den arbeider te helpee, maar in dit geval moest hij terwilie van den arbeider zelf, ingrijpen. De heer nan Sprang ontkent niet dat er misbruiken zijn te constatceren ge- woest maar acht toetreding tot het Werk loosheidsfonds zoowel In het belang van den werkman als In dat van de gemeente. De Voorzitter wijst er op dat bij den heer Van Wagenberg een man vau 60 jaar met het verlichten van deze gewone werkzaamheden f 19.50 verdiende in 5 dagen. Er zija er wel van minder, doch dat is naar gelang men presteert. Voorts deelt de Voorzitter nog mede, dat het opvallend was hoe weinig arbei ders dat zich dit jaar aanboden om dat werkt te verrichten. Nog wijst de Voorzitter er op dat in 1919 door den raad besloten is niet toe te treden omrede de gemeente hier er finaatieel sterk genoeg voorstaat om de menschen te helpen. By werkloosheid kan de gemeente steeds veel arbeiders gebruiken om de landerijen te verbeteren. In den breede betoogt spr. verder dat, wordt tot toetreding besloten, dan aan de algemeene kas wordt betaald, zoodat de gemeente Vlijmen ook steeds voor de Amsterdammers moet betalen. De vertegenwoordigers van de werk lieden, hier aanwezig, kunnen gerust zeggen op hunne vergadering, dat de raad van Vlijmen nooit zal dulden, da' een arbeider broodeloos wordt. De heer van Sprang wijst er op da door de lage valuta in de mandenindu strie werkloosheid kan komen. Deze menschen zijn niet geschikt om grond werk te verrichten en wat zal men daar dan mee doen. Spr. acht het nood zakelijk dat wordt toegetreden. De Voorzitter is van meening, dat men dat niet zoospoedigheefttewachten. Doch stel dat zulks het gevat is, dan nog is er de noodwet, wordt deze op geheven, dan komen Burg. en Weth. aanstonds met voorstellen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel in rondvraag gebracht en aan genomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d Griendt en van Sprang. (Wordt vervolgt) De Waalsche socialistHubin heeft in de Belgische Kamer gisteren gespro ken over het activisme, het orangisme, en zich niet ontzien het Nederlandsche volk en H. M de Koningin in dit par lement grof te beleedigen, en nog wel onder stormachtige toejuichingen van een groot deel der Kamer. Dankbaarheid en goede buren zijn toch maar alles. De opperste raad heeft den Dult- schen zaakgelastigde te Londen mede gedeeld, dat. gezien de gevaren, waaraan Duitschland zou worden blootgesteld, indien de geallieerden de clausule van het vredesverdrag handhaafden,betreffen de «de beperking van het leger tot 100 000 man den 31sten Maart 1920*. besloten is, toe te staan, dat de beper king in langzamer tempo zal geschieden Thans is door de geallieerden vast gesteld, dat den lOdeo Apiil 1920 de legersterkte tot 200.000 man zal zija teruggebracht, en tot 100.000 man den lOden Juli 1920. Het Dultsche rijkskablnet heeft zich Dinsdag en ook gisteren bezig ge houden met de laatste nota der Entente betreffende de uideverlngskwestie. Bij zonder onaangenaam bleken de ministers gestemd over de aglta'ie der rcchtsche pa»tijen, die ook tegen deze nieuwe nota stemming maken. Een defioitief besluit zal men eer9t kunnen nemen, wanneer de rijkskanselier van zijn bezoek aan het Roergebied terug is. Aan de betrokken departementen was men reeds lang bezig de stukken te verzamelen betreffende de personen, welke de Entente, naar te verwachten war, zou willen straften, zoodat de eeiste verhooren van de door de Entente vau gewone misdaden beschuldigden reeds zeer spoedig zullen plaats vinden en de eerste behandeling voor het rijksgerechts hof te Leipzig wellicht reeds binnen een maand zal kunnen geschieden.. Volgens een Reuterbeilcht ui Londen worde bevestigd de bewering dat president Wilson in een brief aan de geallieerden heeft gezegd, dat, ind en zij erbij bleven de Adriatlscho kwestie af te handelen op een wijze, die Amerika niet bevredigde, de president zich ge noodzaakt zou zien, het vredesverdrag uit den Amerlkaanschen Senaat terug te nemen, en eveneens zou nalaten uit voering te geven aan de overeenkomst met Frankrijk. Venlzelos heeft de vergadering van de conferentie Dinsdag te Londen niet bijgewoond. De kwestie van de grenzen van Turkije Is eveneens in studie geno men en men heeft nagegaan of deze grenzen in Europa op de linie Enos-Midia zullen worden vastgesteld of op de Tsjataidsja-llnie. In de middagzittlog leeft de conferentie besloten de Bos porus evenals de Dardanellen onder internationale controle te plaatsen en de noodige maatregelen genomen om deze leslisslog In werking te doen treden. Gisteren heeft Polncaré zijn fnnctie van president der Fransche republiek overgedragen aan zijn opvolger Paul Deschanel. 's Middags werd Deschanel door den ministerpresident Millerand af gehaald van de woning, die hij zooveel .aren reeds als president der Kamer, bewoonde. Te zamen begaven ze zich daarna naar het E'ysce. Omiiogd door de voorzitters van Kamer en Senaat alsmede de ondervoorzitters en secre tarissen en door de teden denegeering bevond zich aldaar in de Salie des Am- bassadears Polncaté. Toen Deschanel aankwam, weerklonken de toonen der Marseillaise, Polncaré trad hem tegemoet drukte hem de haud ea hield een korte welkomstreder, die door Deschanel met enkele woorden beantwoord werd. Wan neer ik mijn blik gevestigd houd op uw voorbeeld, dan zal ik stellig mijn plicht doen, verklaarde de nieuwe president. Ia de werkkamer van Polncaré had daarna de eigenlijke overdracht der presldentieele bevoegdheden plaats. De Engelsche oorlogsbegrootlng voor 1920—1921 wijst een bedrag van 125 mlllioen pond sterling aan, waarvan 55 mlllioen blijvende uitgaven, 29'/a mlllioen voor afwikkeling van den oorlog en 40V2 mlllioen voor de Engelsche legers in de bezette gebieden. Men rekent op een maximum legersterkte van 525.000 man, maar men verwacht, dat dit aantal In den loop van dit begroo- tinsjaar wel tot 200.000 zal dalen. De transportstaking in Rotterdam en Amsterdam levert tot dusverre niet veel nieuws Alleen komt het molesteeren van werkwilligen vaker en ernstiger voorstrenge maatregelen zijn genomen daar men de stelling huldigt: vrijheid van staken, maar ook vrijheid van ar beiden De R. K. Transport-arbeiders hebben tegen het nieuw advies van hun hoofd bestuur, besloten niet aan 't werk te gaan. Een uitbreiding der Invaliditeits verzekering tot een loongrens van f 8000 zou, naar becijferd wordt, voor het land een meerdere uitgaaf medebrengen van ongeveer 13 millioen gulden. Naar wij vernemen, wordt binnen kort de uitvoer van nuchtere kalvern naar het buitenland toegestaan. Hedenmiddag had de heer B te 's -leerenberg het ongeluk met zijn auto in volle vaalt over een wegblok tc rijden, met gevolg, dat de auto onderst boven sloeg. De heer Ben zijn mede passagier F werden over den weg ge slingerd. Beiden bekwamen verschlllea- de ontvellingen, terwijl de heer B. een pols-fractuur opliep. De auto werd zwaar beschadigd. Tot dusver had de Nedcrlandsche automobilist of motorrijder tal van for maliteiten te vervullen, wanneer hij zich naar het buitenland wen3chte te begeven waarvan de meest bezwarende be paling wel deze was, dat hij bij den Nederlandschen ontvanger der uitvoer rechten en accijnzen een borgstelling moest 9loiten voor de voi'.e waarde van den automobiel of 't motorrijwiel. Thans zijn deze formaliteiten niet meer noodig en zijn de grenzen voor het bo nafide internatioaal aa'omoblelverkcer gemakkelijk te overschrijden. Men meldt uit Enschedé, d.d. 18 dezer: De wevers der firma Serphos Zonen hebben hedenavond met alge meene stemmen besloten Maandag den arbeid te hervatten, op de door de fa- brlkantenvereenigiog toegezegde voor waarden, dat de richtloonen moeten worden betaald en een commissie be staande uit 4 leden der fabrikaatenver- eenlging en 4 leden der textielarbeiders- organisaties een onderzoek zal Instellen naar de grondstoffen en den lechnlschen toestand in de fabilek, welke commissie voorlichting zal ontvangen van deiirma en de arbeiders. De groote uitsluiting is dus voorkomen. Het wetsontwerp it lake toetreding tot den Volkenbond is gisteren in de Tweede Kamer met 59 tegen 5 stemmen aangenomen. aar de lezerskling van ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer vairde. oho van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5