NIEUWS UIT KAATSHEUVEL grooHog. Brj de pest huar van huieen en andere gebouwen vraagt de heer Roggeveen of men het Kantongerecht niet wat meer huur kan laten betalen, waarop de Voorzitter in overweging geeft dit niet te doen omdat de lokalen veel te primitief zijn ingericht. Reeds 30 jaa» lang betalen ze f300,huur en het Is dat deze Kantonrechter er zich mede te vreden stelt, marr Ingericht is het niet. Bovendien wordt alles door het Kantongerecht zelf gedaan, de gemeente heeft zich nergens mee tc bemoeien. De heer Brekelmans zou niet zoo huiverig zijn om de huur wal te ver bolgen. Waarom zou men bet niet doen vraagt spr. Omdat, zegt de Voorzitter, de geheele Inrichting niets is. Er is neg niet eens een kamer voor den Kantonrechter, zelf» nog niet eens een getuigenkamer. Werdt besloten zoo te laten. De heer Roggeveen Informeert verder of van de inschrijvingen op het Groot hoek niet een deel kan worden afge nomen om daarmede de distributie schulden af te lossen waarop de Voor zitter antwoord dat dit reeds eenmaal is getracht doch dat het niet gaat omdat het een legaat van mr. v. Cooth is cn het geld daarvan mag niet van bestem ming veranderen. Ds heer Timmermans acht de sprong bij de belasting op tooneelvertooningea te hoog. De Voorzitter zegt dat Burg, en Wetb. zoo voorzichtig zijn geweest het nog niet te verdubbelen. De heer Brekelmans acht eene heffing van 1G pCt. meer dan voldoende. De Voorzitter is het daar niet mede eens. Het is eene belasting waartoe niemand wordt gedwongen aan te betalen, het is een soort weelde-be- lasting. 0e heer van Riel is van meening dat het eene belasting is die erg gemakke lijk wordt betaald eu is het daarom met Burg. en Weth. eens. Echter is hij er tegen, zooals nu gebeurt, dat de werkende leden, dus degenen die de uitvoering zelf geven, de belasting moeten betalen. De Voorzitter zegt dat de redactie van het artikel aanleiding geeft tot tweeërlei lezing, Hij stelt voor de redactie zoo te stellen dat duidelijk blijkt dat werkende leden geene belasting be hoeven te betalen. E>e heer Brekeimans blijft tegen deze verhooging omdat het niet voor alle mec- schen een weelde-belasting is. Timmermans. Zeker niet voor de ex ploltantea. De heer Klijberg acht een heffing van I® pCt. niet te veel. Geld moet er komen en het is gebleken dat men zoo het ge makkelijkst geeft want de uitvoeringen zijn er absoluut niet minder druk doo bezocht, integendeel, gebleken is dat her nog steeds toeneemt. De beer Schambergen wil liever nog een hefftng van 25 pCt. zien en den Hoofd, Omslag wat verlaagd. Het bestaat nergens dat eene gemeente van lfOL gezinnen f 120.000 Hoofd. Omslag moet opbrengen. Spreker acht dat een schan daal en wil daarom 25 pCt. heffen op de tooaeelbelastlng. De heer Timmermans zegt dat de Hoofd. Omslag zoo hoog is geioopeD doordat iedere 14 dagen de loonen zijr. verhoogd. Schambergen. Een paar jaar geleden was hij slechts f 50.000. Waar moet het heen- De heer Brekelmans stelt voor, Ï0 pCt. te blijven heften, vooral omdat juist de mindere man het meest van de bios cope profiteert. De heeren Timmermans en Verbunt steunen dit voorstel dat in omvraag ge bracht zijnde, wo'dt verworpen met tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Roggeveen, Schambergen, Klijberg, Gragtmans, van Riel, Verwiel en de Graaff. Voor de heeren Brekelmans, Verbunt en Timmermans. De heer Roggeveen wijst er op dat de weg naar Drongelen eiken winter ondei water komt te staan en vraagt of he'. niet mogelijk Is dat de havenkade wordi verbreed on verhard, zoodat deze een vaste verbindingsweg vormt tusschen de Langstraat en het Land van Heusden en Alteua. Spr- begrijpt wel dat dl' alleen door de gemeente Waalwijk niet is te doen, doch wellicht kon in deze overleg worden gepleegd met belang hebbende gemeenten als Besoijen, Dron gelen. Genderen, Meeuwen en nog meer, Do Voorzitter heeft Iemand van hel Overland bij hem gehad, die zei dat daar d»£r do polderbesturen veel wordt gesproken om betere verbinding. Als hun echter wordt gevraagd of ze er ook wat voor over hebben zeggen ze gaarne adhaosie te zullen betuigen zonder meer. Met onderhoud van zoo'n weg is enorm duur en kan W aiwQk nooit bekostigen. De hr Klijberg merkt op dat men reeds eerder in deze richting is werkzaam geweest. Tijdens de mobilisatie heeft men nog getracht van die zijde steun te ondervinden. De Voorzitter beaamt dit en zegt nog dat den militairen is gewezen op de groote moeielijkheden die het leger zou hebben te overwinnen bij een eventueele terugtrekking^op de daar gelegen linie. Provincie en Rijk alles is er op gewezen maar dezej zeggen maar,-dat er een weg is. De heer Roggeveen zou er bij autori teiten nogmaals eens op aandringen. Nu alle overstroomingen nog versch in het geheugen liggen, acht hij het wel de gewenschte tijd. De heer Brekelmans zou probeeren dat het Rijk den weg overneemt. Schambergen. Ik zou het de gemeente laten doen. Timmermans. Dan wordt de Hoofd. Omslag nog hooger. De Voorzitter zegt toe nogmaals te zullen polsen of Rijk of Provincie ge negen is daartoe. De heer van Riel wijst op den zeer slechten toestand waarin de parallelweg verkeert. Hij weet wel dat deze in onder houd is bij den Binnenpolder doch aan gezien deze toch nooit iets tot verbetering doet, alhoewel hij, zooals spr. meermalen heeft gehoord, geld genoeg heeft, acht hij het gewenscht dat het gemeentebestuur maatregelen neemt. Vooral voor vreemde lingen is het levensgevaarlijk daar te rijden. Dat het gemeentebestuur f500 vraagt voor dien weg. De heer Gragtmans zou het beter vinden dat het polderbestuur de ver plichting kon worden opgelegd om den weg goed te onderhouden. De heer Timmermans zou het beter er een weg, dan zou" hij "'deze plaats niet willen zien aangevuld En dit zou hij wel zoo lang doen totdat men aan de vier was gekomen. De menschen zijn hier zoo lastig niet en als ze noodig zijn, zie je ze niet Dat is be wezen, zegt sprbij de distributie Toen liep er een boer met een kar vol smokkelwaar, zelf heeft hij er net zoo lang achter geloopen tot hij kon maar een politie-agent was niet te zien Het was een kar met hooi waaronder varkens, geslacht en wel lagen Enkele jaren geleden hadden hier inbraken plaats en toen zijn er nogal aangesteld In De Echo had een op roeping plaats gehad voor een particu liere nachtveiligheidsdienst, maar dat ging niet op, de politie moest zoo uit gebreid worden en dan werden de fabrieken wel bewaakt op kosten van de schoenmakers, De heer Brekelmans acht den post ook verbazend hoog. Wel heeft hij respect voor alle politie-agenten, want de menschen doen netjes hun plicht, maar toch geeft hij in overweging het aantal wat te beperken. De Voorzitter zegt met aandacht naar de heeren te hebben geluisterd, doch tot zijn spijt daarin niets zakelijks te heb ben gevonden Toch zal hij trachten de heeren zakelijk te antwoorden. Door den eersten spreker is op het corps een blaam geworpen en dat moet hij be vinden als wordt getracht dat het polder- strijden, want als er een bedrijf goed in bestuur wordt opgedoekt. Nu wordt er eikaar zit dan is het zeker wel dat van maar geld geheven en gedaan wordt er toch niets tenzij dat de ingelanden het zelf en voor eigen rekening doen. Het Russische bewind, de alieenheerscherij is uit den tijd. De heer van Riel vraagt of geen enkele maatregel is te treffen want de weg levert beslist gevaar op. De heer Timmermans zou er de Ge zondheidscommissie mee willen belasten. (Hilariteit.) De heer Klijberg kan zich met den heer Timmermans goed vereenigen en hij gelooft zeker dat, was het beheer in handen van het gemeentebestuur, het dan heel wat beter zou zijn. De heer Timmermans wijst er op dat alhoewel de polder reeds veel geld heeft, toch maar heft. Dat z.g. potmaken is niet jemotiveerd. De rente gebruiken ze nog niet eens om er wat mede te doen. de politie De kwestie waar het omgaat is het aantal, dat er te veel politie is, doch door geen der sprekers is een argument gebracht, waarom er te veel zijn De Voorzitter zegt te zullen aan- toonen waarom dit aantal absoluut noodig is. Eerstens heeft de Raad be sloten ook voor de politie den 8-urigen arbeidsdag in te voeren en nu gaat het niet op het aantal te verminderen en ze dan weer 'n langeren arbeidsdag ie geven. Het Dag Bestuur is er van over tuigd dat er niet te veel agenten zijn want nu zijn ze nog maar om de zeven weken een Zondag vrij. Verder wijst hij nog op hetgeen door de agenten wordt verricht ook in verband met aan vragen over de Hinderwet 't Spijt hem dat door den heer Scham bergen zoo eenzijdig is gesproken zon- De heer Klijberg is van meening dat der dat hij daar een reden voor opgeeft, de Binnenpolder, nu alles als 't ware is volgebouwd, geen reden van bestaan meer heeft. Het ligt nu meer op den weg van het gemeentebestuur om dit te beheeren. Alles, ook de kas, moest aan de gemeente overgaan. Van Riel. Is het ook bekend hoe groot de bezittingen zijn. Gezegd wordt van f8000. De heer Timmermans stelt voor dat het Dag. Bestuur tracht den Binnenpolder opgeheven te krijgen en dat de bezittin gen, kasgeld, kortom alles aan de ge meente overgaat. De heeren van Riel, Schambergen en Verbunt ondersteunen dit voorstel dat zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Bij den post onderhoud en schoon houden van het Raadhuis vraagt de heer Schambergen door wie dat wordt gedaan waarop de Voorzitter zegt dat daarvoor is aangewezen vrouw Schellekens, wonende in het Bondsgebouw. De heer Roggeveen geeft in over weging om de schrijfbehoeften en stuk ken die voor de gemeente gedrukt moeten worden, aan te besteden en aan deze aanbesteding te laten deelnemen door personen ook van buiten de gemeente. De Voorzitter zegt dat dit met alles moeilijk is door te voeren want veel moet ontvangen worden van de firma La Riviere te Zwolle. De rest wordt zooveel mogelijk verdeeld onder de ingezetenen. De heer van Riel zegt dat onlangs door de gasfabriek een partijtje werk is aanbesteed onder de hier bestaande drukkers. Er is hier wel zooveel con currentie dat men buiten de plaats moeielijk goedkooper terecht kan. De Voorzitter zegt dat het met druk werk dikwijls heelemaal niet mogelijk is, wel met courante artikelen, dat zou nog gaan. De heer Brekelmans wijst er op dat de gemeentenaren voor de kosten zitten en zou hun daarom, vooral omdat er daarom moet hij gaan gelooven dat er iets anders achter zit Hij wil hier alles niet in het openbaar zeggen, alleen dit, dat het toch allen moet zijn opgevallen, dat hier geen enkele inbraak meer heeft plaats gehad, terwijl die in de omge ving herhaaldelijk plaats hebben Mis dadigers, eenige gearresteerd zijnden, verklaren zelfs dat ze hier niet behoe ven te probeeren omdat de politie overal zit. De heer Schambergen zegt enkele gemeenten te willen noemen o.a. Oister- wijk heeft 4000 zielen en heeft maar 2 agenten, Kaatsheuvel met 12 a 13000 inwoners en eene groote uitgebreidheid hebbend, heeft slechts 4 agenten. Een nieuwe kracht is daar toegezegd, zoo dat het aantal komt te staan op 5. Hier kan men met 4 volstaan De Voorzitter vraagt of hij deskundig is of wel dat hij deze uitspraak van een deskundige heeft gehoord. Spreker heer Roggeveen of de te geven subsidie uitsluitend voor de tuberculose bestrij ding is waarop de heer Gragtmans zegt dat de subsidie geregeld is naar ver houding van het ledenaantal. Roggeveen. Als het voor tuberculose bestrijding werd gegeven zou de ver houding niet goed zijn. De heer Brekelmans geeft in over weging hier en daar rustbanken te plaatsen. Voor ouden van dagen is dit wenschelijk De Voorzilter zou dit met den heer Brekelmans eens zijn indien er geen jeugdigen van dagen waren en bovendien waar zal men ze laten aanbrengen. De heer Schambergen zou aan het plantsoen voor het station eenige banken willen geplaatst zien. De Voorzilter geeft toe dat daar wel eenige behoefte aan bestaat, want nu gaan de menschen dikwijls op het hekje zitten wat daardoor telkenmale stuk gaat Hij zal daarom dit voorstel bij Burg en Weth nogmaals ter sprake brengen. De heer van Riel wenscht dat men toch steeds de Hoofd. Omslag in de gaten houdt De heer Roggeveen zegt dat thans veel geld wordt uitgegeven aan de wo ningen doch dat aan de zijwegen niets wordt gedaan alhoewel men daar on houdbare toestanden aantreft Hij geeft in overweging met de eigenaren overleg te plegen om een beteren toestand te verkrijgen. De Voorzitter geeft toe dat men dam men heeft waar allertreurigste toestanden zijn te vinden Door het woningbedrijf krijgt men echter eene opschuiving zoo dat mettertijd vele van deze krotten wel zullen vervallen. Alles gaat niet, want steeds moeten er ook woningen over blijven voor de armste der armen Nu reeds zit men voor moeilijkheden Den bewoners der Poststraat is de huur opgezegd oindat dat alles daar gesloopt moet worden De bewoners echter elders onder te krijgen, dat is een moeilijke, bijna een onmogelijke taak. Verder wijst spr. er op dat reeds meermalen getracht is om in de dammen een betere toestand te krijgen. In over leg met de eigenaren zijn groote vuil nisbakken geplaatst maar de bewoners zelf breken ze af en willen absoluut niet mede werken. Echter zal hij toch voorstellen aan de ingangen verbete ring aan te brengen De heer Brekelmans stelt voor om aan de Eerw. Zusters in de St. Antonius- parochie f 400 subsidie te verleenen in plaats van f 300. De parochie wordt steeds grooter en aangezien het er hoofdzakelijk menschen zijn van den werkenden stand acht hij het noodig dat f 100 meer wordt gegeven Wordt na eenige gedachtenwisseling besloten zulks niet te doen, vooral om dat de Zusters zelf niet meer vragen en thans de subsidie is geregeld naar het aantal schoolgaande kinderen De heer Verbunt zou aan de Lieder tafel „Oefening ep Vermaak" voor dit jaar, nu deze haar 60-jarig bestaan gaat vieren, een hoogere subsidie willen zien toegekend. De Voorzitter en andere leden ont raden zulks omdat niets is gevraagd en dit slechts de zaakzou vooruitloopen zijn. De heer Verwiel merkt op dat voor onderhoud van het huis van Coppens haalt Kaatheuvel aan maar dat is niet f325 is uitgetrokken en ook een vorig juist, want zeker weet hij dat er zes zijn. Ook weet hij, dat daar de dienst niet kan geregeld worden zooals het behoort, dat er nog niet eens geregelde nachtdiensten kunnen worden gehouden. De voorbeelden die de heer Scham bergen heeft gemeend te moeten aan halen, zijn al zeer slecht gekozen. Waar is dat in Oisterwijk slechts 2 veldwachters zijn, maar daar zijn diefstal, inbraak en vechtpartijen dan ook aan de orde van den dag Er is nu zelfs sprake om er een Commissariaat van politie op te richten met veel politie Wil men cijfers hebben dan kan hij dat ook. Zoo b.v Zalt-Bommel met 4000 inwoners heeft een Commissaris van politie en 11 agenten Eindhoven had voor de annexatie 6000 zielen en 18 agenten met nog niet den 8-urigen arbeidsdag De heer Klijberg brengt hulde aan het politie-corps. Het spijt hem dat de heer Schambergen strafbare feiten ziet plegen en niet eens als een goed Waal- hier beslist concurrentie genoeg is, dit wijksch burger de politie daarop attent kleine beetje niet willen ontnemen. maakt Bij den post jaarwedden van de inspec- De heer Brekelmans geeft in over- teurs en agenten van politie en van de weging om in de St Antonius-parochie veldwachters, zegt de heer Schambergen, een brandspuit te plaatsen, dat het corps agenten hier veel te groot De Voorzitter zegt dit te zullen be- s. Voor een plaats van 5000 zielen spreken. De heer Roggeveen vraagt of er ook perspompen zijn, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord. Hij geeft een uit eenzetting hoe door verlegging van de waterleiding meer druk is verkregen. De heer Timmermans geeft in over weging om bij iedere brandkraan een stop contact te laten aanbrengen, dan heeft men, indien de Prov. Electr. Cen trale althans stroom levert, overal een electr. motor. De heer Klijberg zegt dat dit voorstel overweging bij B en W. verdient Bij den post subsidie R. K. Groene Kruis en Alg. Groene Kruis vraagt de is een corps van 9 man niet noodig, vooral omdat er nog een onbezoldigde is en een polderveldwachter. Dat corps, zegt spris goed voor 's Bosch, maar voor hier is het belachelijk. Timmermans. Pas maar op voor Wijnkoop. Schambergen. Daar behoeft men hier niet bang voor te zijn Voorzitter. Dat zegt u nu. Maar voor uit maar. Wat wenscht u nog meer te zeggen. De heer Schambergen zegt dan dat hij de tegenwoordige functionarissen niet aan den dijk wil zetten maar gaat jaar. Hij acht zulks hoog. Als men f500 krijgt en men moet er f325 van afgeven schiet men niet veel op. De Voorzitter zegt dat het huis van buiten moet worden opgeknapt Een vorig jaar heeft dit wel op de begrooting gestaan doch toen is het werk niet uit gevoerd. De heer Roggeveen geeft in overwe ging inzake brandassurantie eens te informeeren bij de Ned Ver. van Ge meenten. Men kan daar tegen heele lage premie laten verzekeren De heer Klijberg betwijfelt of deze Ver. nog lager premie noteeren kan als waar de gebouwen nu voor zijn verze kerd. Men laat nu de plaatselijke agenten inschrijven. Bij den post subsidie burgerwacht zegt de heer Roggeveen daar tegen te zijn omdat hij het nut er niet van inziet Een vereeniging waarbij eigen burgers op eigen burfers gaan schieten, kan hij niet steunen. Hij vraagt dan ook stem ming hierover. Tegen subsidie-verleening stemden de heeren Verbunt en Roggeveen. De heer Roggeveen zegt vervolgens te hebben gehoord dat door het Armbe stuur de inboedel van iemand verkocht is zonder dat daarvan de familie eerst is kennis gegeven. Spr zegt te bedoelen een vrouw die op de Kloosterwerf heeft gewoond en welke nog een zuster in Tilburg heeft wonen. De Voorzitter vraagt of de Secretaris deze aangelegenheid mag toelichten wijl deze in het Armbestuur zitting heeft. De Secretaris zegt dat het hier betreft een allerarmzaligst boeltje, wat nog geen f 10 heeft opgebracht en wat met toe stemming van de betrokkene is verkocht. De heer Roggeveen acht zoo'n toe stemming van geen waarde omdat het mensch kinds is. Hij kan niet oordeelen over den inboedel, maar wel weet hij dat er nog eenige antieke meubelen aanwezig waren. De familieleden hadden wellicht gaarne willen weten wat er was en ze in hun bezit willen hebben. Spr. vraagt verder of het een publieke veri kooping is geweest, zoo ja, dan is men in conflict gekomen, want als de Ont- vanger van de Registratie zich er mede gaat bemoeien kan men nog in moei. lijkheden komen, aangezien dergelijke zaken niet zoo verkocht mogen worden. De Secretaris wil hier het liefst maar open kaart spelen. Alle aanwezige arti- kelen zijn bij opbod verkocht en nu heeft hij 'n peperbus en 'n zeer gebrekkig tafeltje gekochj Het waren prullen van zoo'n geringe waarde, dat hij geen oogen- blik gedacht heeft eenigen schijn op zich te zullen laden dat hij daarmede iets ten eigen voordeele zou doen. Dat doet hij nooit en hij gelooft dat het publiek van Waalwijk hem daarvoor ook wel zal aanzien. De heele boel afkomstig van Jaan Boelé was niets waard en de heele zaak is de sop de kool niet waard. De heer Klijberg zegt dat alle heeren den Secretaris te goed kennen en weten dat hij nooit zal trachten om voor zijn eigen voordeel iets te doen. Hij betreurt het dan ook dat de heer Roggeveen gemeend heeft dit in 't openbaar te moeten behandelen, wetend dat het publiek zoo licht en gaarne er iets uit distilleert wat er niet in is te vinden. De heer Roggeveen heeft gemeend dit te moeten zeggen omdat de raad medezeggingschap heeft over het bur gerlijk armbestuur. Hij wil, met hetgeen hij heeft gezegd, niet beweren dat de Secretaris dat heeft gedaan om iets op gemakkelijke wijze te verkrijgen, daar heeft hij nooit bewijzen van gezien, maar alleen omdat deze weg niet moet worden bewandeld. De Secretaris wijst er op dat het zoo'n vies boeltje was dat niemand er aan heeft gedacht de familie, die haar niet hielp, te waarschuwen. Het bed is er met een mesthaak uitgehaald moeten worden door de gemeente reinigers. Spreker gelooft dat iedereen die op de hoogte is, zal zeggen dat er een weldaad is gedaan om dat mensch naar het Gasthuis over te brengen. (Verschillende heeren knikken toe stemmend) IV Goedkeuring der rekening van a. de Kamer van Koophandel en Fa brieken over de jaren 1916, 1917 en 1918; b. het R.K. Burgerlijk Gasthuis over 1918 c. het Burgerlijk Armbestuur over 1918 en goedkeuring van de begrooting voor het dienstjaar 1920. Worden goedgekeurd. Daarna wordt de vergadering gesloten Kaatsheuvel, 25 Febr 1920. 't Gaat moinenieel slecht io de schoenindustrie. Er is bilna geen enkele fi'ma die van drukte kan spreken, de meesten klagen over een ongekende slapte, vooraf als zij den tijd van 'i jaar in aanmerking nem?n. Niemand durft zich een rooskleurig beeld in de tot- komst te scheppen. Er gaan reeds ge ruchten om al heel spoedig den werktijd te bekorten. i De firma L. v. d. Hoven en de de firma v. Seters cn v. d. L/iidec hebben zich tot eene firma verceuigd. De heer P. C. Koene, controleur van den Phyopathoioglschen dienst zal Donderdag 26 Februari a.s. in den R. K. Gildenbond voor de leden van de Tuil- bouwveieeniging een lezing houden over plantenziekten eu hare besnijding, spe ciaal op den zandgrond. Om het groote nut der leziug is deze ook toegankelijk voor andere belangstellenden. Het kantoorpersoneel van ons Postkantoor wordt met een kantoor bediende uitgebreid- De agent van politie J. v. d. Steen alhier is overgeplaatst naar Loon-op- Zand, ter vervulling van de vacature aldaar ontstaan door de benoeming van den agecfc van politie Veraart tot rijks veldwachter met standplaats Amsterdam. Zondag 29 Februari zal de heer J- de Viies deelnemen aan het sollsten- eoncours te Woensel in Musis Sacutn met Trombone. We wenschen den heer De Vries veel sucees. De nieuwe tijd brengt nieuwe zeden Het oude heeft thans afgedaan De oude doos hotbrt tot 1 verleden Koopt Erdal mef den Pelikaan.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2