Tweede Blad. Provinciaal Nieuws Gemeenteraad. - VLIjMEN> NUMMER 17 DONDERDAG 26 FEBRUARI 1920. 434 Jaargang. (Vervolg) 15. Voorstel van Burg. en Weth tot het vaststellen van een overeenkomst met de gemeente Hedikhuijzen in zake springstieren. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder beraadslaging besloten. 16. Voorstel van Burg. en Weth tot het toekennen van eene bijdrage en eene jaarlijksche subsidie aan de ver- eeniging het Wit-Gele Kruis in de parochie Haarsteeg. 17. Voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van eene bijdrage en een jaarlijksche subsidie aan de ver- eeniging het Wit-Gele Kruis in de parochie Vlijmen. Wordt besloten aan de parochie Haar steeg eene bijdrage te verleenen in de oprichtingskosten van f50 en eene jaarlijk sche subsidie van f 75,— en aan deafdee- ling parochie Vlijmen eene bijdrage van 100,— en eene jaarlijksche subsidie van f 300,—, In verhouding van het zielental krijgt iedere afdeeling dan ongeveer 't zelfde. 18. Voorstel van Burg en Wethtot het aangaan eener geldleening voor aflossing van het nadeelig saldo der rekening van het levensmiddelenbedrijf over 1919. Door de Hanzebank is bericht, dat, nu de handel weer meer crediet noodig heeft, zij nu aan gemeente-instellingen niet langer crediet kan verleenen. Van het levensmiddelenbedrijf is de balans opgemaakt en het blijkt, dat er dit jaar f6816,meer verlies is dan over 1918 Eensdeels komt zulks omdat over 1918 eenige maanden minder is gewerkt, anderdeels omdat op verschil lende posten verlies is geleden, o m. op de Carbid, de Aardappelen, enz Burg en Wetg stellen voor f 17000,- te ileenen bij de Boerenleenbank a 6 pCt rente, al de overige crisisschulden f22000,- zijn reeds uit de gewone middelen betaald. Getracht zal nu wor den om van Ged. Staten gedaan te krijgen deze leening af te lossen in 10 jaar. Aan de gemeente Vlijmen, met zijn millioenen in grondbezit, zal men gaarne leenen. Aldus wordt besloten. 19 Voorstel van Burg en Weth. tot verhooging der jaarwedde van den op zichter der gebouwen. Voorzitter. Uit de rekeningen die zijn binnengekomen blijkt, dat het hoog noodig is dat wat betreft het leveren en repareeren voor rekening van de gemeente, andere maatregelen worden genomen. Als nu een knop aan een deur moet worden gezet, moet dat worden gedaan tegen een bepaalden prijs Tot nu toe werd zulks gewoon opgeschreven, maar kan zoo iets in een half uur worden gedaan, dan wordt gerust 6 uur arbeid opgeschreven. Nu mag niemand iets meer doen zonder bon. De opzichter heeft daardoor wel meer werk en daar voor stellen B. en W. voor hem f 100. meer salaris te geven, doch er zal meer dan duizend gulden door worden be spaard. Aldus wordt besloten. 20. Wijziging begrooting 1919 en '20. Door den Voorzitter worden de ver schillende overschrijdingsposten toege licht. De post politie is verhoogd, zulks komt doordat voortaan altijd een van de burgerwacht bij de nachtwacht nacht dienst mede verricht, waarvoor f3 per nacht wordt gegeven Gedurende de maanden December, Januari en Febru ari zal zulks geschieden. Verder zijn er kosten gekomen door de instelling van een huurcommissie. Zonder beraadslaging wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Bij de rondvraag bepleit de heer van Engelen de wenschelijkheid om in het vervolg niet meer te scharen naar de grootte maar naar den tand. Bijna alle leden ontraden zulks. De heer van Sprang vraagt of' voor de arbeiders geen kleine perceeltjes grond beschikbaar kunnen worden ge steld. 6 De Voorzitter zegt dat dit door Burg. en Weth. reeds eenige malen is be sproken en zij zullen weldra met voor stellen komen. De heer Boom geeft in overweging om, als het water is gezakt, de werk- loozen, indien er zijn, aan de verbetering van de landerijen te laten werken De Voorzitter zegt dat Burgen Weth ditjwk op hun programma hebben staan Oe heer van Heesbeen wijst er op MÉlMi£g van het Electrisch net op dCT^pfüjjk zeer laag hangt. Wan neer kinderen op een hooiwagen zitten raken ze met een riek gemakkelijk de draden aan. Spreker acht het gewenscht dat daar een net wordt onder gemaakt. De Voorzitter zegt dat er reeds over is geschreven De Prov. Electr Centr. heeft terug geschreven dat juist een net het gevaarlijkst is. Echter zullen ze nog een onderzoek instellen. De heer van Helvoirt stelt voor in geheim Comité over te gaan en dan te beraadslagen zonder Voorzitter. Daartoe wordt besloten. ELSHOUT. Vrijdag 13 Febr. hield de raad dezer gemeente een vergadering, waarbij alle raadsleden tegenwoordig waren. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten inzake samenvoeging van gemeenten. Voorzitter. B. en W. kunnen geen aanleldlog vinden tot vereeciging. Ik voor mij ben er ook niet voor te vinden, omdat onze gemeente er fiaantieel nog niet zoo slecht bijstaat. Zooals gij weet, bezit ze nogal eigendommen en de toe stand wordt alie dagen al gunstiger. Wordt besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Een verzoek van Joh. de Jong van 13 Sept. om een subsidie van f 20® voor een schietbaan en priizen. Voorzitter. B. en W zijn van meening dat een subsidie van f 200 veel te hoog is en zijn ook niet van plan een groot bedrag beschikbaar testellen. Wij stel len nl. voor een subsidie van f 25. W. Klijn. 't Is toch zoo weinig. J. Klijn, Als 't geld goed besteed wordt, ben ik er heelemaal niet tegen een hoogere subsidie te verleenen. 'i Is toch tot nut van de heele Mij. De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. in rondvraag. Wordt aangenomen. Een verzoek van den tuinbouw- en fruitteeltcursus om een subsidie van f 25. B. en W. mcer.cn dat er geen kosten zijn als zaalbuur, vuur en licht en doen daarom 'c voorstel om een subsidie van f 12 te verleenen. J, Klijn. Ik vind dat het te weinig is. Er zijn altijd jongens bij, die niet te best kunnen betalen en die zouden er dan van uitgesloten moeten worden. W. Kltjn, Laat ons dan de geheele kosten dragen tot f25 en zijn deze dan minder, dan natuurlijk ook minder sub sidie. Van Herpt. Dat is ook weer niets, dan kunnen zij wel een zoo dure zaal nemen als ze willen. Bij de zaalhuur zal vuur en licht wel inbegrepen zijn. W. Klijn. Laat ze dan de rekening aan de gemeente overdragen. Van Herpt. Daar ben ik heelemaal tegeD, want voor de gemeente wordt gewoonlijk niet te kort gerekend. Gijsels. Toch moeten dergelijke cui- sussen gesubsidieerd worden. W. Klijn. Ik ben dan ook van meening de kosten van kamer, licht en vuur voor rekening van de gemeente te houden. Wordt besloten de zaak tot de vol gende vergadering aan te houden, tot de kosten zoowat opgegeven zijn. Benoeming Armbestuur. Voor de vacature J. Klijn wordt aan bevolen de heer Klijn en de heer H. van Sluisveld. De heer J. Klijn wordt met algemeene stemmen herkozen. Voor de vacature C. v. d. Zanden worden aanbevolen de heeren C. v. d. Zanden en H. Krol. De heer C. v. d. Zanden wordt met 6 stemmen her kozen. Voor de vacature G. van Loon wor den voorgesteld de heeren G. van Loon en G. Pulles, waarvan de eerste met algemeene stemmen herbenoemd wordt. Vervolgens worden aanbevolen de hee ren Grevenbroek en A. Buis, waarvan Grevenbroek met 6 steramen ge kozen wordt. Tevens de heeren De Baai en Lijsten, waarvan De Baal met algemeene stem men gekozen wordt. Be noeming lid tot wering van school verzuim. Wordt voorgedragen en gekozen de heer Wiliems met algemeene stemmen. Wijziging der begrooting 1919. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Opheffing distributiebedrijf. Voorzitter. Iedereen weet dat het dis tributiebedrijf nu zoo'n pleizierig werk niet is. Zeker, iu de laatste jaren was de distributie noodzakelijk, doch nu de toestanden alle dagen al beter worden hebben B. en W. dan ook besloten tot afschaffing van genoemd bedrijf. Ik ge loof niet dat er vee! tegen zullen zijn. Wordt besloten tot opheffing van het distributiebedrijf met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan. 1920. Daarna ging de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. Waalwijk, 25 Febr. 1920. Bij Kon. BïsI. Is benoemd tot burgemeester van Aodel, Giessen en Rijswijk (N.-Br.) A. D. van der Schans, secretaris der gemeente Rijswijk. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is als predikant beroepen ds. D. W. O. Muhlnickel, thans als zoodanig te Weert (L Naar wij vernemen is het stuk grond, grenzende aan het woonhuis van den heer G. van Oudenhoven, aan de Oostzijde van de Mr. van Coothstraat en toebehoorende aan notaris Jansen, aangekocht door de Hanzebank, om hierop een bankkantoor te bouwen. Het stuk heeft een frontbreedte van 30 meter bij een diepte van 43 meter. Naar wij vernemen zal spoedig met den bouw begonnen worden, zoodat een en ander in de maand October van dit jaar zal kunnen worden betrokken. Wij vernemen tevens dat met den bouw van het kantoor der Zuid-Neder- landsche Handelsbank, hoek Groote Straat—Markt, spoedig zal begonnen worden. Het bestaande wordt geheel af gebroken en een nieuw, naar de eischen des tijds ingericht kantoor zal worden gebouwd. Een directeur voor het kantoor Waal wijk is reeds aangewezen. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de legaten van wijlen den heer P. Wijten, vermelden we nog dat zijn geheele bibliotheek, waaronder niet min der dan 35 gebonden jaargangen der Katholieke Illustratie, door hem is ver maakt aan de R.K. Volksbibliotheek. De heer P. Mooij alhier is be noemd tot chef van den goederendienst der Hollandsche Buurtspoorwegen (tram en booten) alhier. Het bestuur der R.K. Werklieden vereniging alhier heeft voor hare har monie een geheel stel nieuwe instru menten besteld bij de bekende firma Kessels te Tilburg. Binnen drie weken zullen de instrumenten geleverd worden, wat voor dit corps, dat door ijverige studie steeds vooruitgaat, een zeer groote aanwinst beteekent en niet zal nalaten van goeden invloed te zijn op de pres taties dezer vereeniging. Met de electriciteit begint het nu toch wat meer ernst te worden, ten minste de P. N. E M. is begonnen met het leggen der kabels door de Langstraat en men denkt in een goede drie weken in Waalwijk te zijn met dit werk. Dan ligt er dus de kabel, maar wanneer we licht en kracht zullen hebben, is een tweede vraag. Men spreekt van Mei De toestand in de schoenindustrie wordt voortdurend slechter en in de toekomst staat geheel of gedeeltelijke stopzetting zeker voor de deur, te eer waar er zoo weinig lichtpunten te zien zijn. Het bestuur van den R. K. Bond van Schoenfabrikanten heeft telegrafisch eene audiëntie bij den minister ter zake aan gevraagd. Deze is direct toegestaan en gisteren hebben eenige leden van 't bestuur met eenige vooraanstaande fabrikanten met Zijne Excellentie een onderhoud gehad ter bespreking van den toestand en de mogelijke middelen tot verbetering. Wij mogen er wel de aandacht op vestigen, dat de pont te Drongelen over de Bergsche Maas niet zooals vroe ger voortdurend op en neer vaart als er passagiers of voertuigen zijn. Zij vaart af om 't half uur van de Zuidzijde, dus van den kant van Besoijen en om 't kwartier van de Noordzijde, dus van den kant van Drongelen. Gisterenmiddag had alhier de de monstratie plaats met een motor-brand spuit der N.V. Geveke Co. te Amster dam, vertegenwoordiger voor Noordbra bant, Zeeland en Limburg de heer H. Zimmermann Jr. te 's Bosch. Verschillende gemeentebesturen had den eene uitnoodiging ter bijwoning ontvangen en buiten het Dagelijksch Bestuur van Waalwijk met het bestuur der brandweer, merkten we op de bur gemeesters van Besoijen, Baardwijk, Haarsteeg, Made, verschillende secreta rissen en brandmeesters. Nadat achter 't raadhuis de kleine en practische ma chine was bekeken en desgewenscht toegelicht, werden practische proeven genomen op de Markt. Eerst met de slang gewoon op de waterleiding ge koppeld en toen de motorspuit aan de waterleiding, .om 't verschil goed te doen uitkomen, 't Was dan ook over weldigend, met 't grootste gemak ging men ver boven de hoogste huizen en dat met forsche kracht en een kolossale straal; evengoed toen twee slangen wer den aangekoppeld, werd 't zelfde mooie resultaat bereikt met deze eenvoudige en gemakkelijk te bedienen machine, die een gewoon automobiel-motortje draagt en dus op de meest simpele wijze kan worden aangezet en gedreven. Toen ging het naar de haven om daar de motorspuit zelf 't water te laten zuigen uit de haven en dan door een slang van meer dan 100 meter lengte te laten opvoeren, terwijl tevens op den tijd werd gelet. In korten tijd was de machine aldaar geplaatst en in werking en ging 't water uit de haven de hoogte in ook hier met 't meeste succes. De prot. kerk kon geheel bestreken worden, maar de resultaten waren bepaald schitterend, toen hier de machine op de waterleiding gekoppeld met volle kracht 't water omhoog dreef en 't ver over het dak der kerk heenging. De gemeentelijke en brandweer-auto riteiten waren zeer tevreden over het bereikte resultaat. Men kreeg dan ook de overtuiging dat het een werkelijk gevoel van veiligheid moet geven, zoo een spuit te bezitten. En waar wij hier bij eenige branden gezien hebben, dat het werkelijk met onze brandweer, nl. wat de waterstraal betreft, zoo niet kan, zoodat men niet verantwoord is, daarvertrouwen we dat onze gemeenteraad in 't belang der algemeene veiligheid spoedig zal be sluiten een dergelijke molorspuit te koo- pen. Ook voor andere gemeenten in de omgeving is het een ware noodzakelijk heid, dat men hieraan eens terdege de aandacht schenkt. Hier heeft men een gemakkelijke, eenvoudige, practische en niet te dure machine. Maandagavond hield da vereeniging yWaalwjjks Belang" eene algemeene verga dering in da achterzaal van hotel Verwiel. Dt vergadering, die vrij goed bezocht wie. werd door den voorzitter met een woord van welkom geopend. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goed gekeurd, waarna het jaarverslag door den secretaris werd uitgebracht, hetwelk met een woord van daok aan den secretaris werd vastgesteld. De aan de beurt van aftrediug zijnde bestuursleden de heeren Hariri Hofltnans, H. Wiesman en ®or. Witloa werden met byna algemeene stemmen herkozen. Gevolg gevende aan een voorstal in ene vorige algemeene vergadering gedaan, werd eene propaganda-eommissie voor de uitbrei ding van ledental benoemd, bestaande uit de heeren Th. v,»n Mierlo, H. D/iessen, W. ïlbers, Jos. Klijberg, L. van Adelberg, W. Hens, G^rrit van Holten, Jan Wiesman en R van Mil. Nadat de voorzitter eenige mededeelingen had gedaan o.m. over een sportterrein, kwam de rondvraag waarvan door een der aanwe zigen werd gebruik gemaakt om te wijzen op de thans br n 'ende kvestie der winkel sluiting. Hij meende dat van „Waalwijks Belang" te dezer zake iets werd verwicht. Van verschillende zijden werd het voor en tegen voor de winkeliers uiteengezet, terw§l ten slotte de zaak meer principieel werd beschouwd, nl. zuiver regardeerende het belang van Waalwijk. Verscheidende leden waren van meening-, afgescheiden van de belangen van winkeliers of personeel, dat het een belang van Waalwijk was dat de winkels geopend blyven, waardoor de trek hierheen ook des avonds grooter blijlt en waarbij ook de verlichting van etalages e.d. het verkeer en vertier bevordert, zoodat zij een uitspraak van W. B. wel op zyn plaats ichtten. Van andere zyde meende men dat het hier meer speciaal een winkeliersbelang gold, die dit dan ook zelf moesten uitmaken. Het bestuur als zoodanig, had noch voor stellen, noch «prak zijne meening uit, doch na breedvoerige discussie werd met algemeen goedvinden aan de vergadering de vraag voorgelegd lo. of de vergadetiog het ge wenscht acht dat Waalwijke Belang zich uitspreekt in deze aangelegenheid. Deze vraag werd met 18 tegen 10 stemmen bevestigend beantwoord en daarna met algemeene stem men aangenomen dat hiervoor eene speciale algemeene vergadering vin de leden 7an Waalwijk* Belang zal worden gehouden. Daarna werd deze geanimeerde vergade ring mei een woord van dank gesloten. Bovenbedoelde algemeeDe vergadering van W, B. zal gehouden worden op Maan dag 1 Msart des avonds 8'/z QQr Musis Sacrum. De afd. Waalwijk—Heusden van den R. K. O. B. heeft tot voorzitter her kozen de heer Froklage, die eerst ge meend had deze functie niet meer te moeten vervullen, doch drie jaren heeft Z.Ed. den voorzittershamer zeer verdien stelijk gehanteerd. Gelukkig, dat de ver gadering met de hulp van den geeste lijken adviseur den heer Froklage tot andere gedachten wist te brengen, anders had de afdeeling haar verdienstelijken leider moeten missen. P. Ct. De uitslag der aanbesteding voor het bouwen van een stoomschoenenfa- briek voor de firma F. Leenheers Zo nen, onder beheer van den heer Jos van Ree, architect alhier, is als volgt Inschrijvers M. Jacobs, Goes (Zeeland) f 30,300 C. Michaël Zonen, Vrijh.-Capelle f 29,250 Francis Adriaan Smulders, Oisterwijk f28,980 A. Bonis, Besoijen f28,600 J. den Teuling, Waalwijk f28,535 Acht dagen beraad. De bij den fletshandolaar J. v. d. H. verduisterde fiets werd door den agent van politie G. D. teruggevonden te 'sHertogenbosch. Hij slaagde er ook in de daders, twee Vlijmenscheu, te arres teeren. Hoewel de eigenlijke dader aan vankelijk de schuld nog op den andere wou werpen, bleek toch dat degene, die de fiets huurde, de bewerker was. Hij legde toen een volledige bekentenis af. De andere bleek schuldig aan hellrg. Zij zullen zoodra mogelijk voor den officier van justitie lu Den Bosch geleid worden. Naar wij vernemen is de heer Jan Verhoeven, gemeente-bode alhier, be noemd tot concierge van de R. K. Mid delbare Handelsdagschool alhier. Maandag werd de auto-verhuurder v. L., nabij Vianen door een hem voorbij snorrende auto aangereden, zoodat zijn auto van den dijk viel en in een sloot terecht kwam. Wonder boven wonder bekwam hij geen letsel. De auto echter is nogal beschadigd. Aan de jaarbeurs nemen de vol gende firma's deel Op TivoliChroomlederfabriek „De Amstel," G. Gompen. Hollandia Verkoopcentrale Amsterdam. Firma O. Donkers, Baardwijk. Gebr. Pullens, Firma Wed. A M v. Delft, Besoijen. Jos. Groenen, Kerst Oerlemans, Capelle Van Boxel CoDongen. Gebr. Kanters, Breda: Holland-Amerika Schoenen Mij, Dongen. Firma Gebr. A. en M. Ligtenberg. Dongen. G. L. Smits Co, Stoomschoenenfabriek „Neerlandia," Loonopzand. N.V. Stoomlederfabriek Delhaye, Waalwijk. Stoomschoenenfabriek firma C G. v.d, Heijden, Waalwijk. N.V. Stoomschoenenfabriek „Hollan dia," Waalwijk. Kon. Stoomschoenenfabriek A. H van Schijndel. Waalwijk. Stoomschoenenfabriek J. C. Spapens, Waalwijk. Stoomschoenenfabriek Timmermans- v. Turenhout, Waalwijk. Wij vernemen dat Maandag en Dins dag het bezoek niet erg druk is geweest. Ook de verkoop is nog zeer traag. Zondag jl. maakten vele voetbal supporters een vergeefsche wandeling naar het Quick-terrein, doordat de aan gekondigde wedstrijd Zondagmiddag nog werd uitgesteld. Thans is Quick met verschillende Zuidelijke 2e klassers in onderhandeling tot het spelen van wed strijden tegen Quick op het terrein alhier, terwijl er binnenkort ook een groote serie-wedstrijd wordt gegeven. DRUNÜIN. Zondag hield het bestuur der R.K, Kiesvereeniging eene vergadering, waarbij alle vronwen en meisjes buven de 25 jaar waren uitgenoodigd. De voorzitter de heer A. van de Wiel opende de vergadering en hield eene keurige en zakelijke inleiding. Daarna was het wootd aan den Hoog- Eerw. Heer Deken, Mgr. Selten, die het doel der kiesvereeniging duidelyk uiteen- zatte en wees op de noodzakelijkheid der aansluiting ook voor vrouwen, om bij even- tueele verkiezingen, eendrachtig en krachtig te kunnen samenwerken, in het belang der goede zaak. De opkomst was uitstekend en slaande de vergadering gaven zich pl.m. 150 als lid op. BESOIJEN. Het is R.W.B. niet gelukt om Alliance Zondig iu Roosendaal te kloppen, hoewel' R.W.B. goed pirtjj gaf en was der halve een gelyk spel een betere verhouding geweestverder moest met een invaller doelman gespeeld worden, welke boven dien reeds lang het voetballen vaarwel heeft gezegd, tevens waren linksbinnen en reohta half verhinderdnitslag 3—1 voor A. 29 Februari R.W.BSwift. 8PRANG. S. Y.V.II speelde j.l. Zondag een competitiewedstryd tegen B. V. V. ('s-Bosch.) Uitslsg in het voordeel van B. Y. V. Teen j.l. Zaterdagmorgen de neer van Scb,, zjjn paard uit den stal wilde halen, kwam hy tot de ontdekking dat de stal leeg was. Aanvankelijk werd aan diefstal gedacht, doch later werd het in de weide gevonden, waar het sinds het najaar niet meer geloopen had. VRIJH.-CAPELLE. De Boerenbond hield Vrijdag een vergadering bij den Heer J. Treffers. Als gevolg aan eene uitnoodiging tot bijwoning eener verga dering op a.s. Maandag 23 Februari te Breda tot oprichting van eeuen Noord- Brabantschen Prov. Centralen Boeren bond, werden als commissie daartoe gekozen de heeren A. v. d. Heuvel te s' Capelle en J. Haverhals te Sprang en de secretaris B. v. d. Hoeven. Bij de rondvraag kwam nog een voor stel in van den heer J van Pelt tot het aanschaffen van een pakhuis dat in eene volgende vergadering nader zal worden behandeld. WASPIK. Mej, L. viel by den heer C. G. van den solder. Bewusteloos werd zy op genomen eD direct werd de hulp vsn den dokter ingeroepen. Deze gelukte het hot eerst na. een paar aren haar weder tot be wustzijn te bïeDgeD, waarna zjj naar huis kon vervoerd worden. Behalve eene ernstige wonde asn 't hoofd, liep Mej. L. bij den val een gekneusde schouder op, Hier echyut eene ziekte te heerschen onder de half-rolwassea varkens. Op ver schillende plaatsen nimelijk verloor man na een paar dagen ziekte een of meer van deze De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5