R K. Dagmeisje, 2 bekwame Zwikkers, z. v. o. Naaisteis-Costumièies, tarwe, rogge en havervoerstroo, veispeende planten vao bloemkool, savoye. mode en spitskool, EEN FIETSCLUB k, v, d, Meulen-Beigmans, Zoo joist ontioogoo J ELEKAN, Advertentién zit-en slaapkamer zit-slaapkamer ontbonden. Jok Homberg». Foor direct gevraagd tegen hoog loon, achter de Hervormde Kerk, Waalwijk. 17172 TE KOOP A. C. Timmermans, P. L. F, TREFFERS Zondag a.$. ten 12 uur Pompéia, Floramya en Azurè*. ta verband met het dinrdere levens onderhoud en kinderaftrek. De heer Rijken komt het adres geheel vreemd voor. It de aanslag te hoog, dan meeten ze rcclameeren. Dat is de weg. De keer Reestenberg spijt het dat een pas geboren vereenlging zoo'n minder gelukkig adres darft zenden. Adressanten spreken van zeer willekeurige aanslagen, doch meenen ze dat dit zoo Is, dan moeten ze dat ook aantoonen, Vooral de uitdrukking van onrechtmatig Is min stens genomen zeer onverstandig. Verder wijst spr. op het misbruik dat de laatste jaren is gemaakt door uitstel van betaling van den Hoofd. Omslag, waardoor de gemeente verplicht is ge worden duur geld op te nemen. De heer van Lier vraagt of het doel van deze vereenlging bekend is, Hij heeft in de courant van de oprichting gehoord, anders niet. Is deze vereenlging na daar- gesteld om te ageeren tegen den Hoofd. Omslag. De heer Verschure zegt dat Burg. en Weth. daar niets van weten- De veree nlging zal wellicht alle belangen bepleiten. De heer Dankers vindt het opmerkelijk dat alleen looiers bij de vereenlging zijn. De keer van Amelsfoort zon dan willen spreken van Loolersbelang inplaats van Loonopzands Belang. De Voorzitter dringt er op aan om sakelijk te blijven. Benoeming van een onderwijzer aan de school in den Berkdijk. Op de voordracht zijn geplaatst de keeren J. A. iloonen te Kaatsheuvel. L. Yerschurc te Breda. J. de Folter te St. Janssteen. Uit het advies van het hoofd der school blijkt, dat Moonen de meest geschikte kracht wordt geacht. De heer Verschnre is inmiddels te Rossum benoemd en van den heer de Folter zijn geen inlichtingen Ingekomen. De heer Moonen wordt met op een na algemeene stemmen benoemd. Ben stem was in blaneo uitgebracht. Schrijven van Ged. Staten betreffende de verordening tot uitbetaling van on- derwijzersjaarwedden. Conform het voorstel wordt besloten- Nota van aanmerking door Ged. Staten op de begrooting van 1920. Ged. Staten wijzen er op, dat de sala risregeling van de politie, zooals deze in de vorige vergadering is vastgesteld, niet kan gerekend worden tot een goede regeling, vijl de politle-agenten van een dergelijk salaris niet onafhankelijk kunnen leven, iets wat voor een politle-man op de eerste plaats noodzakelijk ls. Ged. Staten geven in overweging als nog te besluiten de door den Voorzitter aangeboden regeling te aanvaarden en schorsen zoo lang de goedkeuring van de begrooting. De heer Snaphaan is van oordeel dat niet door Ged, Staten wordt aangedron gen om de regeling te herzien. De Voorzitter betoogt het tegendeel en leest nogmaals het schrijven van Ged. Staten voor. De heer van Amelsfoort meent dat deze aangelegenheid in een vorige ver gadering genoeg gewikt en gewogen is en meent dat de raad dit besluit kan handhaven. De heer Verschure vreest dat men hier alle goede polltle-agenten zal gaan ver liezen. De heer Rijken begrijpt niet goed wat Ged. Staten thans willen. De commissie ls nog verder gegaan dan Ged. Staten voorstelden. De Voorzitter zegt dat hij het stand- punt van Burg. en Weth. in de vorige vergadering genoegzaam heeft uiteen gezet en thans er niet verder op wenscht In te gaan. De raad moet nu de ver antwoording zelf maar dragen. De heer Rijken ls er tegen om nu weer te gaan herzien. Dat ls zichzelf een klap In het aangezicht geven. De keer Verschure wijst er nogmaals op dat de polltle-agenten zullen gaan loopen. De heer de Wijs is van meening dat zo dit niet zoo gemakkelijk doen. Besloten wordt met 10 tegen 3 stem men het besluit te handhaven. Adres vau het Krolsverbond en de Marla-vereeniging houdende het verzoek den verkoop van sterken drank met ker mis te beperken. Adressanten wijscn er op dat de kermis thans aanleiding geeft tot veelvuldige en liederlijke dronkensehap en vele ge meenten reeds maatregelen hebben ge nomen om dit te beperken. Ze geven in overweging om gedurende de kermis de oafé's b.v. van 3 uur tot kwartover drie of half vier to sluiten en het ver- kooptn van sterken draak aa dien tijd ta verbieden. De drankbestrijdersvereenlglngen te Loon-op-Zaad batuigea aan dit adres adhaesie. De Voorzitter zegt dat dit verzoek schrift bij het Dag. Bestuur een goede ontvangst heeft genoten. Het komt het Dag. bestnur evenwel voor dat de ver schillende vereenlgingen niet doelmatig werken. Deze willen, als de matinee's zijn afgeloopen, de café's een oogenbllk sluiten en dan het tappen van sterken drank verbieden. Hty gelooft echter dat dit niet veel cal belpea indien de slij terijen geopead blijven,twant overtuigd ls hij dat j dit Juist het ergste is, veel erger dao de café's, want juist in die slijterijen wordt het met de flesch. ja zelfs met groote emmers gehaald, en nooitzal het doeltreftend werken, indieu ook deze Inrichtingen niet worden getroften. Burg. en Weth. willen dan ook verder gaan en het voorbeeld van Nijmegen volgen om de geheele kermis droog te leggen en wel van Donderdag tot en met Zondag. De heer Snaphaan juicht ket voorstel van Burg. en Weth. toe, maar zou reeds Woensdag alles willen zien drooggelegd, wijl het anders nog ellendiger zou kun nen worden als 'tooit is geweest. Dau zou men cr nog eeaige politie-corpsen bij kunnen zetten en een hospitaal houwen om het vol te stoppen. 4 De heeren De Wijs en van Amels foort vercenlgen zich daarmede. De Voorzitter doet het genoegen dat zooveel ieden het voorstel steunen. Hoe meer dagen men het wil gaan droog leggen, hoe liever 't hem ls. De heer Brokx informeert of de man nen van de sociëteit dan ook niets kunnen krijgeo, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer de Wijs geeft in overweging om van te voren, vooral in de uithoeken van de gemeente, een oogje in't zeil te houden op de Z.g. stille vergunningen, anders kan daar toch de noodige waar worden gehaald. De heer Snaphaan merkt op dat het in z'n geheel toeh niet zal zijn te cou peeren, want in Sprang zal het k.v. nog kunnen worden gehaald. Hier is men dan echter van de verantwoording af en de gruwelen die andere jaren tengevolge van het drankmisbruik dikwijls niet om aan te zien zijn, komen niet meer op ons neer. De heer Brokx zegt dat Zondags ook op een enkele plaats wordt gedanst. De Voorzitter merkt op dat dit be sloten bals zijn iets, waaraan hij niets kan doen. De heer Brokx zou gelijke monniken gelijke kappen laten zijn en Zoudags allen laten dansen. Nu gaan er velen naar Waalwijk ea als ze dan 's nachts om een uur of 2 thuis komen zal er meer beroerdigheid gedaan worden dan wanneer men ze hier iaat dansen. De Voorzitter meent dat Iedere ge meente zelf moet weten wat zij doet. Hij acht den Zondag te hoog om te dansen en zoo lang by burgemeester is zal hij het nooit toestaan. Misbruiken zullen er bleven, dat is niet te onder vangen. De heer de Wijt zou het ook beter vinden, dat ze Zondags mogen dansen' vooral omdat de kermis to gelijk valt met die vau Waalwijk. Nu gaan heel veel jongelui daarheen en bij is er van overtuigd, dat er heel wat meer zwen- delarij voorvalt dan wanneer ze hier kunnen dansen. Thans zoekon ze het aohteraf en de walgerij is daar dikwijls niet om aan te zien. De Voorzitter wijst op de mobilisatie toen ze tot 10 uur 's avonds mochten dansen. Toen gingen velen nog na 1B uur naar Waalwijk. De heer IJpelaar zou den Zondag nooit willen schenden. Wat men ln andere gemeenten doet, moet men daar zelf weten. Verder merkt de Voorzitter nog op dat er een malaisse dreigt in de schoen industrie. Mocht dit onverhoopt het geval zijn en ln Jnll nog het geval zijn, dan zou hij de kermis niet willen deen iaten doorgaan. Immers, men zal wel weer bij de gemeente komen aankloppen om steun en 't zou al te gek ziju dat men van het geld, wat wordt gegeven om de huishoudens ln stand te houden, ging kermi9 houden. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten met kermis de gemeente vanaf Woensdag tot en met Zondag droog te ieggen, alsook om de kermis niet te doen doorgaan, lodien dan in de schoen industrie eene melalsse heerscht. Schrijven van het bestnur der Hanze. Daarin wordt betreurd, dat niet is be sloten tot oprichting van een mulo-sehool. Verzocht wordt alsnog daartoe over te gaan. De keer Snaphaan meent dat ook deze kwestie in een vorige vergadering ge noeg stof heeft doen opwaaien en waar het hoofd der school, de heer van Rooij, toen zelf heeft verklaard dat door op richting van een mulo-school de lagere zou lijden, daarom acht hij zich niet ver antwoord om tot oprichting van een Mulo mede te werken. De heer Roestonberg zegt dat de heer van Rooij niet gezegd heeft dat het leger onderwijs or door zal lijden. Dat zal niet uit de notulen zijn oo te dlepee De heer de Wijs weet zeker, dat het hoofd verklaard heeft dat het lager onder wijs er niet beter op wordt, En er werd al geklaagd over het onderwijs en dat is nog niet beter. De heer Roestenberg weet pertinent zeker, dat de heer van Rooij op een vraag van hem of het lager onderwijs niet slechter werd neen heeft geant woord. De heer Snaphaan zegt, dat deze op een door den heer Robat gestelde vraag heeft geantwoord, dit dit niet beter werd. De heer"Rijken zou veel liever wen- schen, dat deze aangelegenheid nog wat van^de baan^was gebleven In een vorige vergadering is met groote meeiderheid van stemmen besloten geen Mulo op te richten, waarom direct nu weer met deze vraag gekomen Men moet zich een klap in 't gezicht geven als men nu anders zou stemmen. Spreker wijst er nog op, dat thans door het hoofd weer les wordt gegeven in de fransche taal, zoodat de nood zakelijkheid wel niet zoo nijpend zai zijn -De heer Roestenberg meent dat wat men vandaag doet men morgen wel anders zou kunnen doen en het dan geen klap in t gezicht geven is 't Is maar om beter onderwijs te krijgen. De heer van Auiei9foort zegt dat 10 pCt. van dat betere onderwijs zouden proftteeren en 90 pCt. er de dupe van zouden ztjo. De heer de Wijs kan zich de vreemde houding van den heer Roestenberg die hij in deze kwestie inneemt, niet begrijpen. De heer v. d. Heuvel wijst er op dat de Hanze een cursus geeft, waarin Franseh, Duitsch enz. wordt onderwezen en dat daar ook zoo goed als geen ge bruik van wordt gemaakt. De heer Roestenberg meent dat zulks geen waarde-meter ls. De heer van Amelsfoort stelt de vraag of dit adres wel uit den boezem der Hanze komt. In de vergaderingen is er roet geen woord over gesproken. De Voorzitter zegt dat hij in de toe- koust zich, wanneer een zaak voor de tweede maal wordt besproken, zal onthouden van alle discussie. De heeren zijn allen meeiderjarig en weten dan onderhand wel wat ze ie doen en telaten hebben. Echter spijt het hem dat men een blaam hoeft geworpen op het on derwijs aan de school van den heer van Rooij gegeven. Hij protesteert daar tegen omdat hij overtuigd is dat alle ondei- wijzers daar beslist goed hun best doen en alles aanwenden om het onderwijs zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Wil men al of niet een Mulo-schooi, meet men zelf weten, maar dan moet men een zaak zee maar niet afbreken. Daar moet men steeds voorzichtig voor zijn, want men smijt daarmede zoo maar een geheel ambtenaarscorps mede ter neer. Spr. wijst er verder nog op, dat hij nooit van die school eenige klacht heeft vernomen, ook Diet van den school opziener. Zegt men hier iets, dan moet men het kunnen verantwoorden, ahhans zoo maar niet klakkeloos iets zeggen, want de pers zit er bij en alles wordt ln den geheelen omtrek gelezen. En hiertaede is de kwestie vao de Mnlo-school van de baan. Voorstel om aan de K'oon ie »e zoeken dc onderwijzeres in de nuttge handwer ken te willen uitbetalen. De Voorzitter deelt mede dat het hoofd der school, de heer v.d. Horst, van oordeel is dat eenige uren meer les moet wo:den gegeven ia de nuttige handwerken en wel 6 uur per week. Ruim 40 meisjes profiteereu van dat onderwijs. Wordt aldus besloten. Bij de rondvraag wijst de heer de Wijs er op dat over het onderwijs ic den Berkdijk heel veel klachten z^o. Het moet er daar in een woord ellendig naar toe gaan. Ze leeren er meer baldadigheid dan waarvoor ze er heen gaau. Eeoige dagen geleden was de onderwijzeres niet aanwezig en toen werden er twee jeogens met de knuppel ln de hand voor de klas gezet. Die moesten dan zoo maar aan de overigen onderwijs geven. Ook komt het veel voor dat bet hoofd jongens onder schooltijd lo zijn tuin laat werken en dan beloont hij ze niet met lets van zichzelf maar met materiaal dat aan de school behoort. Spreker acht het noodzakelijk dat cr eens een flink onderzoek wordt ingesteld, want niet alleen het hoofd, maar ook diens vrouw gebruikt de jongens om boodschappen onder schooltijd te laten doen. De Voorzitter zegt niet te begrijpen dat door de ouders geen klachten daar over worden ingediend bij Burg. en Weih. De heer van Amelsfoort vraagt of nooit proces-verbaal wordt gemaakt bij onwettig schoolverzuim. De Voorzitter zegt dat bij deze Minister weer meer de hand daaraan wordt ge houden. Echter is het moeilijk om de menschen te overtuigen, want allerlei leugens worden verzonnen. Ook deEerw. Overste klaagt daarover. De heer Snaphaan geeft dit alles toe, maar hier moet geconstateerd worden dat een hoofd der school het schoolver zuim in de hand werkt. De Voorzitter zal de zaak onderzoeken en den heer van Gennip te dien einde bij het Dag. bestuur ontbieden om zich te verantwoorden. De heer Snaphaan vraagt naar den toestand der brandspuiten. De Voorzitter heeft deze vraag ook gesteld aan den Opperbrandmeester en deze zei dat ze goed is. Een klein lekje was er in een slang, wat aan het ver voer moest wordentoegeschreven. Hoofd zaak is dat bij oefeningen de zaken niet ernstig worden behandeld. Gelukkig echter is dit bij brand wel. Daarna wordt de vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim Comité. De Heeren Mevr. J. VAN RIEL-JANSSTN betuigen hiermede hunnen iiartelij- ken dank voor de vele be- wijien van belangstelling ondervonden bij de geboorte van hun Zoon Jan. 17198 Tegen i MEI gevraagd EENE NETTE Bii 17166 zelfstandig kunnende koken en werken v. g. g. Hoog loon cn 7trval. Gizin zonder kinderen, niet els meid alleen. 17192 Mevrouw B, VAN 8CHIJNDEL. VAN DIJK, W a 1 w ij k. GevraagdEen net tegen hoog loon, bij W. H. C. VAN HEEK, Mr. van Cooihstrsat 254e, Waalwijk. 721b8 Een JONGEDAME b.b.h.b. vraagt zoo spoedig mogelyk e«5D of wel 17194 met volledig pension. Adiea aan het bureau van dit blad. F. LEENHEERS ZOON, 17218 Waalwijk. Bii besluit van de Alge meene Vergadering van Aandeelhouders der te Wa«- pik gevestigde Naamloo/.e Vennootschap 17196 SCHEEPVAART-MAAT SCHAPPIJ RISICO II., gehouden te Waspik 11 November 1918, is deze Vennootschap met ingang van dien datum van de ontginning met Serradella en Klaver er in bij17197 RAAMSDONK. BIJ 17195 zijn op de tuinderij verkrijg baar mooie gezonde Wie mede wil oprichten voor Waalwyk, Baardwijk, en Besoijen, komt in het Café van den Heer Alb. Kemperman. i72ig A. Nelis. Grootstraat, B 108, Waalwijk, ■boorden alle voorradige MAN IJ- FA CTUREN en AND h RE GOE DEREN tegen spotprijzen uitver kocht. Prim* koffie 78-90-115 ct. per pond. thee 100 gfiesmeel 22 Vermicelli 38 B\ noouen 15 Siroop 20 P'iua* bakvet 72 Zout 7 Krenten 46 Prime, pudding 9 pak. Lucifers 18 Kindetmet 1 14 Saeeuwwit.hloor 5 Raapolie 116 liter. Sidol koperpo.ts 17 bus. Aiyn-extr»ct 20 fleech Amoniak 12 Goaabrons 20 doos Nootmusnut 25 ons Kaneel 25 Nigelgtuis 25 Hagehlag 20 Kaarijeswol 6 stuk Zijden ve'ers 20 ptar Nor. koperpoets 5 pakje Ronk» sthoenwit 8 Kachelglans 4 Dolo tandpasta 12 doosje Heele appelen 55 pond de artikelen van P.T. PI VER Paris, in de Parfums. Odeurs, Lotions, doozen 2Seep, Oreme's, Brillantine's, Poudre de Riz enz enz. Tevens het beste adres voor alle soorten HAAR WERKEN. Verhuring van alle soorten TO ONEELPR UI KEN, S MIN KEN, BAARDEN. KNEVELS enz. en». 15637 Coiffeur Posticheur, MARKT, WAALWIJK MARMER en STEEN HOUWERIJ. 8pp«ialüeit GRAFMONUMENTEN Alle soorten 15047 Steenhouwwerken Scherp concurreereude prijzen, F. VERVOORDELDONK. Verwerstraat 18 we'kpl Zasterv.O'thenpoort 16 (Hwthamerstraat) '-.HERTOGEN BOSCH. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVI8EUR. Havenstaat 5 (nabij het Station. '•-BOSCH, 2290 Adviezen en bijstand met be trekking tot processen, strafzaken faillissement nalatenschappen,boe-de scheiding voogdij curateele, echt scheiding, arbeidscontract enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtaz&ken, zoowel bij Recht bank als bij Kantongerecht,innen ran Schuldvorderingen, rege ling zaken van debiteuren met hunne schuldeiachers, maken van contacten, requeeatn enz eut. Degelijke en prompte afwerking Billijke conditiën. N.B. By niet in komen der schuld- rotierinuen n der minne, worden 1 De nieuwe tijd brengt nieuwe zeden I Het oude heeft thans afgedaan 1 De oude doos hoort tot t verleden I- Koopt Erdal met den Pelikaan.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2