Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. BINNENLAND IH3BZ0KDBN STÏÏKKBS. INDUSTRIEELEN. Welke Propaganda BUITENLAND. NUMMER 20 ZATERDAG 6 MAART 1920 43e JAARGANG. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Waalwijk houdt zich onledig met j opmaken van 't vet slag over 1919. Heeren lndustrieelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. (Ingezonden.) II. Wij schreven aan het slot van ons voorgaand arikel dat de mensch dure plichten heeft aU menscb, als gezinslid en als lid der maatschappij. Uit deze diieë l-.i plicht Uldt Mr. Dr. Ch. Raaijmakers in zijne b ochure «Arbeidsduur voor volwassen mannen», hst recht van deu mensch op een be hoorlijken arbeidsduur af. Als mensch zeiit Mr Dr. Raaijmakers is ieder verplicht te leven zooals het past aan een christen. Daarnaast is tevens gepaste zorg voor ontwikkeling van den geest geboden. Weliswaar vraagt het winkelbedrijf in zijn verscheidenheid van de betrokkenen een zekere icspaaniQg des geestes, waardoor de overmatige arbeidsduur niet als in andere bedrijven een sterk opval lende demoralisatie ten gevolge kan heb ben, maar toch is het bij eenig nadenken ieder duidelijk, dat hij zijn nadeeligeo invloed ook in het wlnkclbed ijf doet gelden. Indien toch de arbeidsduur zckerr redelijke grenzen verre overschuidt, zul len daardoor deo betrokkenen de tijd en de gelegenheid ontbreken zich b.v. die vakkenis eigen te maken en te on derhonden, welke noodig zijn, om huo een goed en beter bestaan te verzekeren. Behoefte aan zoodanige kennis wordt door hen, die in het winkelbedrijf, hetzij als ondergeschikten, hetzij voor eigen rekening werkzaam zijn, stellig in hooge mate gevoeld. Eo toch is voor velen het inrichten en bijhouden van koopmans boeken, gelijk dit door ons Wetboek van Koophandel en meer nog door de voordeelen van een goed gedetailleerd overzicht van eene zaak wordt gevorderd, iets onmogelijks. En toch ontbreekt ve len de kennis om in een vreemde taal dragelijk te correspondeerec, ofschoon daarvan een meer voordeelig inkoopen en zaken doen het benijdenswaardig ge volg zou wezen. En toch missen veleo de noodzakelijke wetenschap tot soliede geldbelegging overeenkomstig de be hoeften van deo kleinhandel, waardoor financiële catastrophes konden worden voorkomen. En toch is de verkregeo vakkennis niet grooter, dan die in eigeD winkel of de weinige winkels, waarin men werkzaam was, verkregen. Er zijn gelukkige uitzonderingen, om dat er menschen zijn met buitengewone wilskracht en bijzonderen aanleg, maar de normale mensch mist na een zoo lange dagtaak, als in het winkelbedrijf regel is, de energie, om zich door ge zette studio en met gebrekkige hulp middelen voor zijn vak verder tc be kwamen. Ook dient de mensch redelijke zotg voor zün lichaam te dragen. Hij mag niet gedoogen dat zijn physieke k'ach- ten door een overmatigen arbeidsduur vóór den tyd worden gesloopt. Niemand zal kunnen ontkennen, dat een te lange arbeidstijd een beslist schadelijke invloed op de gezondheid der betrokkenen uit oefent en een abnormaal hoog ziekte en een min of meer vroeg sterftecijfer tot treurig, maar noodzakelijk gevolg zal hebben. Prof. Mr. M. W. F. Treab, directeur van het Bureau voor Sociale Adviezen, voorzitter der overeenkomstig besluit van den Gemeenteraad van Amsterdam in 1902 ingestelde Commissie tot onder zoek in hoeverre en voer welke soorten vao bedrijven in de Gemeente Amster dam een Verordenitg wenschelijk is tot vaststelling van een sluitingsuur, zegt hiervan onder meer «Hoezeer vervroegde winkelsluiting, welke vanzelf ook bekorting van arbeids duur met zich zal brengen, onder de maatregelen in het belang der gezond heid gerangschikt worden moet, blijkt zonneklaar uit het rapport der Duitsche Staatscommissie over dit onderwerp. De lange arbeidstijd, dikwijls staande doorgeb'acbt, de gehaaste maaltijden, het gebrek aan liekt en luchth'bben een be slist nadeeligen invloed op de gezondheid niet alleen van de winkelbediendenmaar ook van de eigen zaak drijvende winke liers en van hunne vrouwen. Die nadee- lige invloed uit zich in een abnormaal hoog ziektecijfer voor deze personen, maar daarin niet alleen. Vervolgens betoogt de schrijver met cijfers, aan verschillende statistieken ontleend, dat de vaak minder geZonde toestand der oudersin het winkelbedrijf werkzaam, nadeelig werkt rp het sterf te- eijter hunner jeugdige kinderenen, hij besluit dan >Waar het ziektecijfer voor winkel bedienden abnormaal hoog, het sterfte cijfer der kinderen uit den kleinen win kelstand even ongunstig of nog ongunstiger is, dan dat der kindtren uit de arbeidende klasseis het wel bui (en kijf dat de gemeente, waar zij maatregelen neemt om het zich afsloven van winkeliers eH hunne vrouwen en bedienden tegen te gaan daarmee werkzaam is in het belang der gezondheid. De arbeid is niet het doel van 's men schen bestaan hij is slechts een middel, om den mensch diens bestaan mogelijk te maken daarom mag zijn duur niet zoodanig zijn, dat dit bestaan door her verloren gaan der gezondheid in gevaar wo'dt gebracht of zelfs maar schade lijd». Ais gezinslid heeft ieder plichten jegens de medeleden van het gezin. De zoon, die zijn vrijen tijd geheel of bijna geheel buitenshuis doorbreng», schiet in de vervulling van zijn plichten jegens zijn broeders en zuste's en jegens zijn ouders grovelijk te kort. Hij moet het ztjoe bijdragen tot de gezelligheid en intimiteit van den huisclijken kring. Ook de bediende, die in het gezin van ziju patroon wordt opgenomen, gaat niet vrij uit, als hij zich geheel of grootendeels aan dat gezinsleven ont trekt. Maar meer nog heeft het hoofd des gezins dure plichten jegens de zijnen In het gezin behoort een goede arbelds- verdeeling te bestaan en ieder heeft daarin naar de mate zijner krachten en van den tijd, dien hij er In kan door brengen, zijn taak te volbrengen en is daarvoor verantwoordelijk, maar tocb, in hoogste en laatste Instantie is het hoofd des gezins verantwoordelijk voor het geheel. Dagelijks moet hij minstens ee*ige uren in den huiselijken kring kunnen doorbrengen, om zich voldoende Op de hoogte te stellen van den gang van zaken, om leiding te geven en voor lichting, om te waken over het wel en wee van de zijnen. Als lid der maatschappij moet de mensch zich eenerzijds niet alleen ont houden van d^den, die het welzijn zijner medeburgers kunnen schaden, maar ook moet hij auderzijds op positieve wijze het algemeen welzijn bevoideren. Daarvoor is noodig eenige, zij het dan ook slechts elementaire kennis van maatschappelijke verhoudingen, van de noodzakelijke voorwaarden voor volks welvaart, van de goede rechtsbeginselen van het staatsbestuur, van de middelen tot sociale verbeteringen, enz. «De vlugge opvatting van een gezond verstand4, zegt Pater P. B. Bruii S. J. in de Inleiding tot zijn «Sociologische Beginselen* zeer terecht, «stelt niet in «staat om over de groote quaesiles van «den dag een beslissend oordeel te «vellen, zoo niet een degelijke studie «der grondbeginselen is voorafgegaan*. En toch, ieder, die eenige positie Inneemt, moet niet alleen vaak een oor deel vellen over zoodanige quaestles, maar moet b.v. door het uitbrengen van zijn stem bij verkiezingen, of dooi het goed opvatten van zijn plichten als patroon tegenover zijn ondergeschikten zelfs daadwerkeliik optreden, om tot een goede oplossing der quaesties te komen. Om de plichten als lid der maat schappij naar behooren te ven uilen, moeten de winkeliers en de bedienden zoo goed als anderen bet niet bii kennis alleen let?n, maar moeten ztj ook door het daadwerkelijk lid worden en rtln van organisaties van vakgenooteo of van vereenigingen, die bevordeiiog van het algemeen welzijn ten doel hebben, krachtig meewerken tot ver betering. Vooral een krachtige organisatie van vakgenooten is voor den winkelstand, wiens bedrijf nog zooveel verbetering behoefthoogst nocdig. Zoowel voor het verkrijgen van ge noemde keunis, als voor het meer dan contribuëerend lid zijn van een vereenl- ging is tiid en gelegenheid noodig. hr is den winkelstand meermalen een grief gemaakt dat hij zoo laat aan >igen organisatie is gaan denken, ja zefs in den tegenwoordige- tijd, uu alles in het teeken van het ver eenig ings leven staat en ieder daarvan het groote nut en de noodzake lijkheid inziet, daarvoor nog maar weinig blijkt te gevoelen. Gemis aan sociale ontwikkeling en gemis aan tijd om te vergaderen ztjn ongetwijfeld de groote oorzaken, die op haar beurt weer uit den overmatigen arbeidsduur in het winkelbedrijf voo't- loeien. Als menscb, als gezinslid en als lid der maatschappij hebben winkeliers en bedienden dure plichten te vervullen Zonder eeu redelijken arbeidsduur is die ver valling onmogelijken daarom hsbbëff~~zt] daarop een onafwijsbaar recht, J. V. Een propaganda-maand Is het wel noodig? Telt de Bossche Diocesane Werkliedenbond niet reeds zooveel dui zenden leden, dat het overbodig mag geacht worden voor dien Bond propa ganda te maken Die vragen rezen bij mij op. toen ik van het Bestuur een uitnoodiging ontving om een artikel te schrijven voor de propagandamaand. Inderdaad, de Bossche Dioc. Werk liedenbond is in ons Bisdom zulk een kracht, zulk een machtig lichaam ge worden, dat hij zich zelf propageert, doordringt tot op de kleine dorpen en als van zelf de nog ongeorganiseerden, die hechten aan geloof en orde, tot zich trekt. Dat is eendeels toe te schrijven aan de krachtige leiding, die van het Bestuur uitgaat, ook door de actie van zijn vrijgestelden, die als herauten den standaard van het Katholieke vereni gingsleven omdragen, anderdeels is het toe te schrijven aan het meer tot be wustzijn komen van de diepe overtuiging welke zich heeft vastgezet bij onze Katholieke arbeiders, dat alleen in de Katholieke Standsorganisatie hun geloof in veilige have is en alleen bij de Katho lieke Vakorganisatie hunne belangen beschermd en gewaarborgd zijn. Als ik enkele jaren terugga in de arbeiders beweging, dan herinner ik mij nog le vendig de opmerking van overigens goed Katholieke arbeidersWat wordt er voor ons gedaan Zijn het niet de so cialisten die voor onze belangen op treden. Dien tijd zijn wij voorbij, de kracht der begoocheling van het Socia lisme is gebroken. Het staat in zijn on macht voor ons open en bloot. Troelstra acht zich alleen nog veilig onder den breeden mantel van Wijnkoop. Voor wien niet ziende blind is, dringt zich geheel de arbeidersbeweging saam in de vraagGeloof of ongeloof, orde of revolutie Bij die vraag kan het ant woord van onze Katholieke arbeiders niet twijfelachtig zijn, en het noodzake lijk gevolg is dat zij zich steeds in grooter getal aansluiten bij de Katho lieke organisatie, nu het ook steeds duidelijker wordt dat organisatie voor allen noodzakelijk is. Ziedaar de verklaring van mijne aan vankelijke meening dat propaganda voor den B. D. W. overbodig is en toch bij dieper indenken is mijne meening totaal gewijzigd en kwam ik tot de overtuiging, dat nu vooral bij de kolossale uitbreiding 1 overeen met die, welke voor het loopende van den Bond in afdeelingen en ledental propaganda noodzakelijk is, n.l. de interne propaganda. Wat ik daarmee bedoel Laat ik het duidelijk zeggen. Ik bedoel daarmeehet verspreiden, het bijbrengen, het inpompen, ja het instampen van de diepe overtuiging in de geesten onzer arbeiders, dat het bij de arbeidersbeweging niet zoo zeer gaat jaar (1 April 1919 tot 31 Maart 1920) geldt. (Msb.) Uit het bovenstaande kan men af leiden, dat wij voor het volgend jaar nog aan de kolendistributie vastzitten, hetgeen met het ocg op de nog steeds moeilijke wereldkolenpositie geen ver wondering behoeft te wekken. Naar wij vernemen, hebben de om een beteren boterham, maar dat de j Belgische consulaten in den lande be- hoogste belangen op het spel staan. richt ontvangen, dat tot nader order Dat wordt door velen te weinig of niet geen visum meer op de passen voor beseft. Welnu in die richting moet een krachtige propaganda gevoerd worden, België mag worden verstrekt Omtrent de reden hiervan kon men zal de Bond in de goede banen blijven ons niet inlichten, daar behalve dit vorderen. Is die propaganda misschien telegrafische bevel nog geen verdere niet te veel verwaarloosd in het ver- gegevens waren verstrekt. leden Moge het tekort worden aan gevuld in de toekomst. De hoogste belangen van geloof en orde in de maatschappij staan op het spel geloof of ongeloof, orde of revolutie. Wie daarvan overtuigd is, zal zich hechten niet alleen aan zijne Vak-, maar nog meer aan zijne Standsorgani satie, zal niet alleen de vergaderingen van zijn Vakgilde bijwonen, maar de eerste zijn, als hij wordt opgeroepen ter vergadering van de Standsorgani satie, zal niet alleen een Katholiek z^n van vaste beginselen, maar ook iemand die in zijne levenswijze ieders kritiek kan doorstaanzal deelnemen aan de Godsdienstoefeningen en de cursussen die van de Standsorganisatie uitgaan. Als de propaganda in die richting gevoerd wordt, dan verwacht ik een vruchtbare en heerlijke propaganda maand, dan zal de B. D. W. nog hooger opbloeien en zijn de sterke burcht waar binnen geloof en orde veilig zijn. 's Bosch. C. C. PRINSEN, Oud-Adv. De Leipziger Messe. De Vosslsche Zeituog meldt, dat te Leipzig een druk bezochte Hollaodschc avond is gehouden onder voorzitterschap van dr. Rothe, den eerste burgemeester. Dr. Held, de Saksische minister van ar beid, sprak de aanwezige Nederlanders uit naam van de Saksische regeering toe. Het blad betrenrt, dat een aantal Nedetlanders. die in te vroolijke stem ming waren, even voor de toespraak van den minister van arbeid, het bekende «Weg met de Socialen, leve Wilhelmien* aanhieven. Het incident maakte een pijn lijken indruk. Over de beurs zelf, zegt de Vossische Zeltung, dat de vrees, dat er gebrek aan koopwaar op de messe zou zijp, onge grond gebleken is. Er wordt zooveel aangeboden, dat tenslotte iedereen kon koopen en er bestaat in het geheel geen reden om zulke krankzinnige prijzen te stellen als er gevraagd en betaald wor den. Het blijkt, dat tal van firma's speciale reserves voor de beurs hebben gemaakt. Zoo zijn er b.v. talrijke fabrie ken vaa rekenmachines, die sinds maas den niets meer hebben afgeleverd om alleen op de beurs aan het buitenland re kunnen verkoopen. Men betaalt tot 8000 Mark voor een schrijfmachine. Volgens de Lokal Anzelger is er op de beurs voor mlllioenen zaken gedaan. Een Engelsche firma bestelde voor 8 millioeo Mark muziekspeelgoed. Men heeft 12.000 Mark voor een dozijn pop pen betaald. Opvalleod zijn te Leipzig de affiches Verkoop sleehis aan Duitschers. De pers is het erover eens, dat deze propaganda misschien wel goed gemeend is, maar toch niet met het karakter van de jaar- beurs In overeenstemming Is te brengen. - Naar „Het Volk" verneemt zijn de heeren Wibaut en dr. v. d Waerden door de regeering uitgenoodigd deel uit te maken van de commissie voor socialisatie onder voorzitterschap van dr. Nolens Onze Haagsche redacteur meldt: Binnenkort zal een nieuwe regeling der kolendistributie worden gepubli ceerd, welke op 1 April a.s. in werking treedt. In hoofdzaak komt deze regeling Het debat is hiermee gesloten. Van andere zijde deelde men on» nog mede dat deze maatregel in verband zou staan met het plan-Nederlandsch congres, dat in de tweede heltt van deze maand te Leuven zal gehouden worden. De Jaarbeurs vertoont hetzelfde verschijnsel als die van het vorig jaar, zij wordt veel drukker bezocht in de tweede dan in de eerste week. Het schijnt, dat de lusteloosheid, die zich de eerste week in de zaken liet gelden, thans ingehaald wordt door een bedrijvigheid, die veel goed maakt, wat aanvankelijk tot pessimisme stemde, en die de deelnemers dan ook eenigszlns anders laat oordeelen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Ont eigeningswet, strekkende tot bevordering van het in cultuur brengen van gronden. De .suikerdistributie wordt tot October 1921 gehandhaafd. Buiten verantwoordelijkheidder Reductie. Aan de Redactie van De Echo van het Zuiden Mynheer de Redacteur 1 Vergun mij a u.b. nog een klein plaatsje in uw Blad, om nog in 't kort te antwoorden op het ingezonden stukje van H. C. Maijers. Inzender schr\jft dat het niet gaat over den opzet van dien feestavond, maar over het nutteloos besteden dor gelden van het Ziekenfonds. Dat de kosten thans door de feest vierenden betaald zijn, ligt niet aan het goede beleid van het Bestuur, maar dit i9 het gevolg van de protesten dor leden. Dan wil ik nog even ingaan op een onwaarheid, die de inzender voor den dag brengt, als zou ik geschreven hebben dat de gelden aan het Bestuur r.iet toevertrouwd zijn. Wie het inge zonden stuk van mij goed gelezen beeft, heeft wel gezien dat wat hierover in dit stukje voorkwam, niet door mij persoon lijk werd geschreven, doch dat dit voor kwam in het protest door C- v. Heijst aan het Bestnur gezonden, en dan nog niet in dier voege, waarin de schrijver van het ingezonden stukje deze woorden weergeeft. Doch nu de heer H. Maijers die woorden aan mij toeschrijft, kan ik dit wel voor bewijs geven, dat wanneer er geen protesten van de leden waren ge komen, de gelden van het Ziekenfonds v/aren besteed aan een feestje, en was dit dan niet nutteloos Of bedoelt inzender misschien dat de gelden, welke op een zoodanige manier gebruikt worden ook niet nutte loos besteed zijn. Mijns inziens heb ik hierover nu ge- noeg geschreven, waarom dit dan ook mijn laatste woord ishet Bestuur van het Ziekenfonds zal ook wel niet maer met zulke dwaze besluiten voor den dag komen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de genoten plaatsruimte, te? ken ik, UW CORRESPONDENT. Red. De Echo van het Zuiden, Waalw(jksche en Langstraalsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5