Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad Provinciaal Nieuws NUMMER 24 ZATERDAG 20 MAART 1920 43e JAARGANG. Waalwijk, 20 Maart 1920. De heer M. v. Loon alhter, 2e It. der Infanterie, Commandant van dc Bur gerwacht, is bij Kon. Beslui-; bevorderd tot le Luitenant bij de lof nterle. Naar wij vernemen zullen dc mili taire bruggen bij Drongelen cn die bij Keizer&veer binnen enkele weker, publiek «orden verkocht. Den kooper wordt de verplichting op gelegd de bruggen af te breken. Jammer dat deze noodbruggen worden opgeruimd, de verbinding tusschen de Langstraat en hét Land van Heusden en Altena worden er weer niet beter op, vooral nu de ponten slechts op bepaalde rijden vareD. Zou door daarvoor aange wezen lichamen niet geageerd kunnen worden om eeae geregelde overvaart als vroeger te verkrijgen. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, ge houden op Woensdag 17 Maart 1920. Tegenwoordig waren de Voorzitter J. Bernard Timmermans Wz., P. v. Loon Gz., M. A. v. Loon, E. W. Klijberg, J v. Riel, leden, en M. A. j. v. Liempt, Secretaris. Onderzocht werden de geloofsbrieven van de op 28 November 1919 herkozen leden P. v. Loon Gz., B. J. H. C. Timmer mans en E. W. Klijberg en werd tot toelating besloten. Met algemeene stemmen werden her kozen tot Voorzitter, Vice-Voorzitter en Secretaris resp J. Bern.Timmermans Wz., P. v. Loon Gz. en M. A. J. v. Liempt. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De Voorzitter gaf het navolgende over zicht over het afgeloopen jaar: Ook thans willen wij weder een terug blik slaan op het achter ons liggend jaar 1919 en dan moeten wij al aanstonds getuigen, dat dit jaar niet aan de hooge verwachtingen, die men er van koesterde, voldaan heeft De zoo vurig gewenschte vrede kwam eindelijk wel tot stand, doch de volledige ratificatie der ver dragen is zelfs op heden nog geen voldongen feit. Onrust, oproer, lusteloos heid openbaarden zich in tal van staten, stakingen waren aan de orde van den dag; al deze factoren beïnvloedden den internationalen handel en de nijverheid. Daarbij bleven levensmiddelen en on misbare grondstoffen duur, terwijl de arbeidsloonen bovenmate werden opge voerd. Ook onze leder- en schoen fabrieken konden aan die algemeene malaise niet ontsnappen. Tengevolge der steeds dalende wisselkoersen bleek export onmogelijk en nam de import van leder en schoenen belangrijk toe. waardoor de aanzienlijk vermeerderde fabrieken alleen op het binnenland aan gewezen waren. En daar de productie het veibruik overtrof, kwam er een opeenhooping van gereede voorraden, die vaak tevergeefs op afnemers wachtten. Die gedrukte toestand kwam echter niet op eenmaal Waren de beide eerste maanden van 1919 slap, allengs vermeerderde de drukte en beweging, die tot ongeveer einde September aanhielden, om dan voortdurend tot op den dag van heden te blijven afnemen. Thans, wij moeten het tot onze spijt erkennen, verkeert rle-lederindustrie in denzelfden zoo niet ergeren toestand als bij het uitbreken van den oorlog. Ook nu meer dan ooit gebrek aan orders op korten termijn, uitstel van betaling met al de gevolgen van dien. Nochtans willen wij aan de toekomst onzer leder- en schoenindustrie niet wanhopen, overtuigd als wij zijn, dat de fabrikanten den moed niet zullen verliezen en onze Regeering de door de tijdsomstandigheden geeischte maat regelen zal weten te nemen. De verwachtingen der landbouwers gingen evenmin geheel in vervulling. Groenten- en vruchtenexport bleven ook zoo goed als geheel uit, waardoor de prijzen tot schier aan het niveau van \oor den oorlog daalden. Vooral de pachters hebben hierdoor aanzienlijke verliezen geleden. Alleen de veeteelt en de zuivelfabrie ken hadden reden tot tevredenheid. Afgezien van de boven geschetste toe standen is er wat onze streek en onze gemeente in het bijzonder betreft, ook reden om niet al te pessimistisch ge stemd te zijn. De uitbreiding, die onze gemeente aldoor erlangt, wettigt bet vertrouwen, dat wij, in weerwil der oogenblikkelijk minder gunstige toe standen, een tijdperk van vooruitgang I intreden. Het stemt tot tevredenheid, dat naast het Gemeentebestuur en de Kamer, ook andere Bonden en Vereenigingen voort durend het oog gevestigd houden op l alles wat onze streek in het algemeen en Waalwijk in het bijzonder tot nut en voordeel strekken. Door onderlinge samenwerking kan veel op verschillend gebied bereikt worden. Wat onze Kamer in het bijzonder aangaat, staan wij aan den vooravond eener ingrijpende verandering in hare samenstelling, doel en werkkring. Eerst als de reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken een voldongen feil zal zijn, zullen wij weten welke wijzigingen de Waaiwijksche Kamer zal hebben te ondergaan om zich in een anderen vorm ophieuw dienstbaar te maken aan den handel en de industrie de Langstraat en omgeving, in het 1 eener schoenfabriek en alles wat daar mede in verband staat Duur: tot 31 Dec. 1944. Kapitaal: f50 000 in 50 aandeelen op naam vanf 1000 elk, waar van er 18 zijn geplaatst en volgestort. Bestuur2 directeuren onder toezicht van 1 commissaris. Voor de eerste maal tot directeuren benoemd de beide laatst genoemde oprichters en tot commissaris de eerstgenoemde oprichter. Stcrt. 53 Maandag jl. had een conferentie plaats tusschen het hoofdbestuur van den Ned. R. K Bond van Schoenfabri kanten en de afdeeling Tilburg van dien bond om te trachten overeenstemming te bereiken op de hoofdpunten van de richting dier organisatie. Door de afd. Tilburg waren hiervoor als afgevaardig den aangewezen de heeren Jos de Pont, A. van Arendonk en H. Mannaerts. Tengevolge van ziekte was de heer de Pont verhinderd. Men heeft toen ver schillende zaken voorloopig onder het oog gezien en besproken en eerie tweede conferentie zal volgen. Morgen speelt het 1ste elftal der W.V.V. Quick een vriendschappelijke wedstrijd tegen het sterke Achilles, uit Tilburg op het terrein alhier. Aanvang half drie. j in w algemeen en in het bijzonder voor de schoen- en lederindustrie, waarvan onze gemeente het centrum vormt. Wij mogen met voldoening terugzien op hetgeen wij allen te zamen, naar de mate onzer krachten, tot heden voor j den handel en de industrie in ons ressort gedaan hebben. I Wij eindigen met den wensch, dat deze streek in het algemeen en Waalwijk meer bijzonder in kracht en ontwikkeling steeds moge vooruit gaan. (Uitvoerig verslag der vergadering in het volgend nummer). 1.1. Dinsdag 16 Maart vergaderden te 's Hertogenbosch de afgevaardigden der plaatselijke R.K. Kiesvereeniglngcn ia den Statenkleskricg Heusden onder voorzitterschap van den heer H. J. vaa Eggelen. Deze d'ukte in zijn openings woord zijn groote vreugde erover uir, dat thans voor het eetst een vrouw aan de besprekingen zou deelnemen. Ia het Krlogbestuur werden gekozea de heeren van Eggelen (Heusden), Saii- deis (Dussen), v. d. Broek (Nieuv/kuik), v2n Mook (Atem c.a van Heek (Waal wijk), van Heesbeen (Vlijmen), Schreu s (Druneo). Als afgevaardigden naar de Bondsver gadering werden benoemd Mej. Klerks (Drunen) en de beeren vau Eggeica (Heusden), van Heek (Waalwijk), vaa Mook (Alem c.a) en Snijders (Dussen) en als olaatsvervange-s de heeren vao Herpt (Herpt), Schreurs (Dnioeo), Brc- kelmans (Waalwijk), S eenbekkcrs (Alem c.a) en Broeders (Du*seu). In zijn slotwoord d.ukte de voorzitter de afgevaardigen op het hait, cm ieder In eigen krlog ijverig propaganda te maken voor de toetreding van de vrouw tot onze R.K. Kiesverenigingen. Maandag a s. zal de heer j. B. Timmermans Wz. alhier den leeftijd van 80 jaar bereiken. Wat de heer Timmermans gedurende zijn zoo werkzaam leven in tal van be trekkingen voor onze gemeente, de Lang straat, de leder- en schoenindustrie heeft gedaan, zullen wij hier niet opnieuw releveeren. daar wij dit genoegzaam be kend mogen veronderstellen- Moge het den heer Timmermans, wiens werkkracht in weerwil van zijn hoogen leeftijd niet schijnt te verminderen, gegeven zijn nog tal van jaren in ons midden te vertoeven. A^a dcc schietwedstrijd, welke he denmiddag op dt speelplaats vaa de St. Petrusschool plaats beefr, nemen alleen deel de leden van de c'deeling Capelle, Voor de leden van Waa'wijk, Besoijen en Drunen zal de wedstrijd gehouden worden op 27 Maart a s. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie van 't brancLtoffenbureau. N. V. Schoenfab;iek „Union" te Besoijen. Oprichters J P. v. d. Heyden, aldaar, G. G. v d. Heyden, aldaar en L. Th. van Drunen te Waalwijk, allen schoenfabrikanten. Doelde exploitatie Wij lezen in de N. R. Crt. Een half jaar geleden is, zooals vroeger is gemeld, tusschen de R. K. en de Christelijke organisatie eenerzijds en den R. K. Patroonsbond in de Schoen industrie anderzijds, een collectieve arbeidsovereenkomst aangegaan, waarbij het wederzijdsche verplichte lidmaat schap werd vastgesteld. Het artikel, waarin dit wordt bepaald, treedt nu dezer dagen in werking. Het bestuur van den Patroonsbond had daarom de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbei ders, die bij het maken van de collec tieve overeenkomst niet was gekend, uitgenoodigd, het contract te teekenen anders zouden haar leden, werkzaam bij leden van den R. K. Patroonsbond worden ontslagen. Het bestuur van deze arbeidersorgani satie heeft nu aan de Patroonsvereeni- ging medegedeeld, dat ze niet in staat is, de overeenkomst te teekenen, daar ongeveer 150 schoenmakersgezellen werkzaam zijn bijniet-georganiseerde patroons en derhalve teekening van de overeenkomst voor de vereeniging zou beteekenen, dat ze een 150 gezellen, werkzaam in Maarssen, Meppel, Gro ningen, Alkmaar en Zaandam, zou moe ten laten staken, om haar leden in Noord-Brabant niet werkloos te maken. Op dezen grond heeft het bestuur van de Nederl. Vereeniging van Fabrieks arbeiders teekening van de overeenkomst geweigerd, tenzij het artikel betreffende het wederzijdsche verplichte lidmaat schap zal worden uitgeschakeld. N. K Rietmeubel'abriek Induitria*- Naar wij vernemen zijn de ten Oosten en Westen van de Rietmeubelfabriek „lndustria" gelegen landerijen door de Vennootschap aangekocht, waardoor ze thans over een grondoppervlakte be schikt van pl.m. 18750 M2. Deze industrie is voor de meeste onzer lezers geheel onbekend en nu zich lndustria in den laatsten tijd in hoofdzaak is gaan toeleggen op de ver vaardiging van fijn riet- en vlechtwerk, geiooven we goed te doen daaromtrent eens iets mede te deelen. Voor, in het vroegere heerenhuis, bevinden zich twee monsterzalen waar een prachtige collectie van de meest uiteenloopende soorten van luxe-meu belen al aanstonds doet zien, dat men hier te doen heeft met eene fabriek van groote beteekenisnaast deze zalen be vindt zich het directie-kantoor en daar achter kantoren voor boekhouder en bedienden. Vervolgens doorloopend komen wij het eerst in de ruime expeditiezaal, stoffeerderij en timmermans-werkplaats. Dan in het magazijn waar groote hoe veelheden rotting en pitriet benevens verdere onderdeelen als stoffen, eiken tafelbladen, cretonnes enz. in groote hoeveelheden zijn opgeslaan. Van daaruit komt men in drie achter een volgende werkplaatsen waar de stoelenmakers ijverig bezig zijn met de vervaardiging van de grootste verschei denheid stoelen, tafels, electrische kap- lampen, bloemstandaards enz. Hierachter treft men de mandenmakerij waar een aantal werklieden aan de ver vaardiging van de meest uiteenloopende soorten manden werken. Daarboven is een zeer ruim en luchtig lokaal waar een 20-tal meisjes, onder leiding van een bekwaam leeraar. haar werk verrichten wat in hoofdzaak be staat in de vervaardiging van fantaisie mandjes, kleine schemerlampen, presen teerbladen enz Wat men hier het meest moet bewonderen, de netheid van het werk ofwel de vlugheid waarmede deze meisjes de artikelen weten te vervaar digen is niet te zeggen. Bij een bezoek aan deze afdeeling krijgt men den in druk of men in een klasse van een normaalschool voor fröbel-onderwij- zeressen komt. Vandaar begeeft men zich naar de ten Oosten en ten Zuiden der fabriek gelegen terreinen waar zich het teen- bedrijf bevindt hetgeen een geheel af zonderlijke afdeeling vormt. Hier vooral ziet men wat een werkzaamheden er vooraf moeten geschieden eer tot de fabricage van stoelen, manden enz. kan worden overgegaan. Het teensorteeren, het op verschillende maat brengen, het planten om ze tot bloei te brengen en daarna te schillen, geeft een aangename bedrijvigheid, want juist in dezen tijd van het jaar komt hier een groote actie in het bedrijf aangezien slechts in drie weken de bast van het teenhout is te verwijderen. In dezen korten tijd moet het voor een geheel jaar benoodigde hout bewerkt worden. Doordat echter voor eene fabriek als lndustria met een uitgebreiden export naar alle werelddeelen, het eene onmo gelijkheid is geworden om het voor een jaar benoodigde hout te bewerken, is naar andere middelen uitgezien en is dit gevonden door het hout ie koken. Daarvoor zijn speciaal gebouwde bakken aangebracht waar het hout zacht gekookt wordt, z g. gebuft, zoodat de bast alsdan gemakkelijk loslaat. In deze geheel op zichzelf staande afdeeling vinden tal van vrouwelijke krachten een flink bestaan. In de groote loods, eene oppervlakte hebbend van plm. 450 M2, waar men met paard en wagen inrijdt, wordt het hout, dat in den scheltijd wordt klaar gemaakt, geborgen. Als men deze groote voorraden ziet opgestapeld, kan men een denkbeeld krijgen dat er in dit bedrijf, waar ongeveer 100 personen werk vinden, heel wat wordt gefabriceerd. Dat het de N. V. lndustria ernst is om hare zaken nog aanmerkelijk te gaan uitbreiden, bewijst wel het feit van den aankoop der gronden. Wij wenschen haar dan ook gaarne grooten bloei en veel succes toe DRUNEN. Reeds zijn 14 wagons klin kers gearriveerd zoodat men deze week begonnen is met het verharden van den Parallelweg vanaf wachtpost Elshout naar het Station Drunen Heusden. Men hoopt hem binnen drie weken geheel gereed te hebben. Met Paschen a s. zullen de jongens van het jongelingen patronaat, opvoeren het drama „Albanus". Het is te hopen dat het stuk met succes zal worden opgevoerd, wat dan ook wel te ver wachten is. - In den loop van ongeveer drie weken zijn alhier reeds een 25 kalveren aan het mond- en klauwzeer bezweken. Dat is voor den landbouwer een niet gering schadepostje. BESOIJEN. 21 Maart speelt R.W.B. tegen Exelsior uit Roosendaal voor de lste klas B. V. B. R'daal speelt haar laatsten wedstrijd, wint zij dezen wedstrijd dan Is ze ongeslagen kampioen. Tot heden heeft R'daal 13 wedstrijden ge speeld en alle 13 gewonnen, zoodat al verliezen zij van R W.B. wat nog lang niet zeker is, Exelsior toch kampioen Is. R.W.B. zal trachten 't ongeslagen record van R'daal te kloppen en trachten haar de eerste nederlaag toe te brengen, of dit gaan zal, moet de wedstrijd van a.s. Zondag uitwijzen, zoodat de wedstrijd een bezoek zeker waard i9. Aanvang 2 nar terrein R.W.B. 12 uur R.W.B. IllS.V.V. II voorde Comp. 3e klas B.V.B. BESOIJEN. 21 Maart speelt R.W B. een competitiewedstrijd tegen de kam pioen van den B. V. B.» n.l. Exelsior uit Rozendaal. 18, 25 April en 2 Mei seriewedstrijden voor 2e klas vereenigingen, 9, 13 eo 16 Mei de bekerwedstrijden 2e jaar. Er staat den voetballief hebbers nog een mooi programma te wachten. BESOIJEN. Het aantal leerplichtige kinderen bedraagt in deze gemeente 325. - Aanvragen om jacht- en vlsch- akten kunnen vóór 1 April a.s. ter secre tarie worden Ingediend. SPRANG. J. 1. Dinsdagavond werd door de Ned. Herv. Jongel. Vereen. „Timotheüs" haar 15-jarig bestaan feeste lijk herdacht. Ruim 7 uur werd de vergadering door haren Eere-voorzitter Ds Groeneveld op gebruikelijke wijze geopend, waarna hij een openingswoord sprak, waarin hij de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Na het verslag van den Secretaris over het afgeloopen jaar, werd de ruim voorziene agenda afgewerkt, welke be stond uit Voordrachten, en Inleidingen over verschillende Onderwerpen. In het voordragen muntte bijzonder uit het lid J. Timmermans Jzn., terwijl bij de onder werpen het lid W. de Koon uitblonk met zijn onderwerp „Van duisternis tot lieht". Intusschen werden de aanwezigen getracteerd op verschillende versnape ringen. Op het einde der vergadering werd Jac. Timmermans, die als lid bedankte, namens de leden door den Eere-voor zitter hartelijk dank gezegd voor de vele werkzaamheden die hij tijdens zijn 15-jarig lidmaatschaap voor de vereeni ging heeft verricht. Te middernacht werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten waarna alle aanwezigen hoogst voldaan huis waarts keerden. Het 2de elftal onzer voetbalver- eeniging S.V.V. gaat a.s. Zondag naar R.W B. Ill te Besoijen een competitie wedstrijd spelen voor den B.V.B. Bij verschillende landbouwers in onze gemeente is onder hun veestapel mond- en klauwzeer geconstateerd. En kele dieren zijn reeds aan deze gevreesde ziekte bezweken. VRIJH.-CAPELLE, 17 Maart. Giste-en werd de Hoogevaartsche weg vanaf bet bruggetje tot aan de spoorlijn door de directie opgenomen en goedgekeurd. In den loop van een paar dagen hoopt men dat de weg weer voor het publiek zal worden geopend. Eene g«oote ver betering heeft deze weg ondergaan, waarover ieder, die hem passeert, tevre den is. CAPELLE, 19 Maart. Op de kiezers lijst 1920 van de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waal wijk komen voor deze gemeente 88 werklieden- en 9 patroonskiezers voor. Het inschrijvings- en alphabetisch register der militielichting 1921 zullen vanaf 20 t. m. 27 Maart e k. voor een ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage liggen. Vanaf heden zullen ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar worden gesteld blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischakten, alsmede blanco aanvragen voor eenden kooien, duiventillen en zwanendriften voor het seizoen 19201921. De ver zoekschriften behooren voor 15 April e.k. ingevuld bij den Burgemeester te worden ingezonden. A.s. Zondag speelt onze voetbal vereniging „Excelsior" eenvriendschap- pelijken match tegen B V. V. te Kaats heuvel op het terrein van laatstgenoemde vereeniging. Tot stationchef aan het station Capelle-Nieuwevaart alhier is aangesteld de heer Jooren, thans in gelijke functie werkzaam te Hooge-Zwaluwe. Mej. j. H. van Dongen te Terschuur (Barneveld) heeft haar benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. school in de Kom alhier, aangenomen en zal 1 juni a.s. in functie treden. Waalwpsche en liangstraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9