Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. Provinciaal Nieuws NUMMER 25 DONDERDAG 25 MAART 1920 43e JAARGANG. Waalwijk, 24 Maart 1920. Bij Kon. besluit van 12 dezer is aan mr. J. B L. C C. baron van Wijker- slooth de Weerdesteyn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de bij Kon besluit van 12 Maart 1919 no. 10 ingestelde Staatscommissie voor liet pachtvraagstuk en is benoemd tot lid dier Staatscom missie mr. Ch M J Witlox, advocaat en procureur, te 's Hertogenbosch Maandag herdacht de heer J B. Timmermans Wzn., voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zijn tachtigsten verjaardag Zooals te begrijpen was, ontving de heer Timmermans bij deze gelegenheid tal van felicitaties in verschillenden vorm De Kamer van Koophandel hul digde haren werkzamen voorzitter door een prachtige bloemenmand, terwijl eene afvaardiging uit dit lichaam de gevoelens der Kamer vertolkte Ook van talrijke andere zijden kwam een stroom van geluk- wenschen, waarbij wij ons nogmaals van harte aansluiten. Moge het ver dienstelijk leven van dezen verdienste lijken Waalwijker nog lang gespaard blijven. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, ge houden op Woensdag 17 Maart 1920 1. Schrijven van de Kamer te's Her- togenboscb, houdende verzoek om te steunen een door haar aan den Minister van Waterstaat gericht adres, waarin uitbreiding wordt gevraagd van het Intercommunaal telefoonnet. Besloten wordt het adres te steunen. 2 Schrijven vac den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, naar aanleiding van het verzoek dezerzijds tot bespoedlglo T van bet tot stand komen der reorganisatie der Kamers. Aangenomen voor kennisgeving. 3- Afschrift van een adres der Kamer te Zwtindrtchr, geilcht aan den Minister van Waterstaat, In zake de uitbetaling van cheque's v n den Post-cheque- ea Girodienst, met verzoek om steun. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken ie Eindhoven, waarbij het gevoelen wordt gevraagd, omtrent het bij geachte bekend ge worden voornemen, om de U.rechtsche Jaarbeurs Internationaal te maken. Was de meerderheid der vergadering aanvankelijk wel vóór het behoud van het nationaal karakter, men kwam toch op die meealog terug, omdat gevreesd wordt, dat op den duur het voortbestaan der Jaarbeurs alleen zal mogelijk blijkeD, wanneer de deelneming ook voor het buitenland wordt opengesteld. 5 Afschrift van een adres der Kamer te Vlisslngeo, gericht aan deu Minister van Waterstaat, waarbij wordt betoogd de wenschelijkheid, dat de Maatschappij >Zeeland« te Vllsslogen gevestigd blijft. Besloten wordt het adres te steunen. 6. Aao het verzoek der Kamer te Deventer om, d®or gezamenlijke actie verbetering te verkrijgen In den tegen- woordigen dienst der posterijen, zal worden voldaar. De vergadering was van oordeel, dat laderdaad ook In onze gemeente deze dienst den iaatsten tijd zeer veel te wenschen overat, in hoofdzaak toe te schrijven aan te weinig behoorlijk ge schoold personeel. Vooral werd geklaagd over verminking van telegrammen. Ge vallen werden aangehaald, dat hier ge vestigde firma's het gebruik van code telegrammen moeten nalaten tengevolge van de voortdurende verminking, terwijl verminking van buiteolandiche tele grammen schering en inslag is. Besloten werd pogingen aan te wenden- om te verkrijgen, dat op het kantoor te Waalwijk een Hughes-toestel (tele- graaf-toestel met letterschrift) wordt geplaatst. 7. Mededeeling van den Directeur van den Post-Cheque- en Girodienst van de Invoering van Pcff'.-credletbrleven, waa'om destijds werd gevraagd Aangenomen voor kennisgeving. 8. Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Noo'd-Brabant, begeleideude een vragenlijst voor het Provinciaal Verslag. Aan de band van de door de leden verstrekte gegevens werd een beknopt verslag van den toestand van handel en nijvetbeid over het afgeloopen jaar samengesteld. 9. Verschillende voor het archief bestemde stukken, die voor de leden ter visie worden gesteld. De vergadering werd daarna gesloten. Vrijdag 19 Maart is voor de R.K. Werkliedenvereniging alhier een groot- sche propaganda- en feestdag geweest. Des 's morgens ten 7 uur werd door den Eerw. adviseur eene H Mis tot intentie der vereeniging en leden opge dragen, waaronder eene generale H. Communie. Ten 6 uur des avonds had de groote propaganda-vergadering plaats. Aanvankelijk bij de opening niet druk bezocht, was even daarna de groote zaal tot in de uilerste hoeken gevuld. Na -opening en welkom door den voor zitter, zette de bondsharmonie die een lange rustpoos achter den rug had met hare keurige nieuwe instru menten, waarmede nog slechts eenmaal gerepeteerd was, met een paar flinke marschen het aangename gedeelte van de vergadering in. Hierna gaf de lie dertafel een prachtig nummer, waarna de Eerw adviseur het woord voerde. Zijn Eerw. sprak zijn voldoening uit over de schoone godsdienstoefening des 's morgens en hoopte dat dit een maan delijks gebruik zou worden. Dan kon het niet anders ^)f de leden zouden als mannen met rotsvast geloof, in alles de overwinning behalen en zeker in onze troebele dagen een krachtige steun zijn voor kerk en maatschappij. De spreker van den avond, de heer van Genabeeke uit 's Bosch, hield ook een kernachtige rede, met voornaamste conclusie dat wij als roomsch-veree- nigden, op de eerste plaats onze kracht moeten zoeken in ons H geloof, waar voor de gesloten retraiten, heilige familie, de roomsche pers enz. uitstekende mid delen zijn ter versterking. Dan voorzeker zal de materialistische idee, waarvan de wereld vol is, ons niet deren en zullen wij eiken aanval van socialisme en anarchie kunnen trotseeren. Ook de Zeer Eerw. heer pastoor van Riel gevoelde zich verplicht uiting te geven aan zijne gevoelens over de schoone houding van de leden der R. K. W. Het had dezen morgen werkelijk indruk op hem gemaakt. Krachtigspoorde hij allen aan op den ingeslagen weg voort te gaan en gehoor te geven aan het voorstel van den Eerw. adviseur. De Voorzitter dankte alle sprekers en werd hierna door allen uit volle borst „Roomsche blijdschap" gezongen. De humoristen Slaats en van Engelen gaven hierna elk nog een nummer, terwijl liedertafel en harmonie het slot maakten. Deze dag staat voorzeker in't teeken, zooals de Zeer Eerw oud-bondsadvi- seur Mgr. Prinsen hem bedoelde Eene innerlijke versterking van onze roomsche arbeidersbeweging" Door het Bestuur der Hanze Is aan het Gemeentebestuur van Waalwijk het navolgend antwoord gezonden op een schrijven, waarin nadere inlichtingen omtrent de verlangde winkelsluiting wer den verzocht Onder beleefde dankbetuiging voor de welwillendheid door Uw College ten opzichte onzer organisatie betoond door haar in de gelegenheid te stellen Uw College van advies te dienen bij het onderzoek, dat in opdracht van den ge meenteraad wordt ingesteld naar de wenschelijkheid van de Invoering eener verplichte winkelsluiting, hebben wij de eer onder overlegging van een naamlijst der bij onze Afdeeliog aangesloten leden, Uw College het navolgende te berichten Vei mits op de vergadering van 23 November 1919, waarin besloten werd tot het voeren eener actie ter verkrijging der verplichte winkelsluiting, geen pre sentielijst ouder de leden hoeft gecircu leerd, kan niet worden opgegeven hoe veel leden uit Uwe gemeente tot het gemelde besluit hebben medegewerkt. Teneinde hieromtrent Uw College nader te kunnen Inlichten, werd door ons een nieuwe algemeene ledenvergade ring uitgeschreven, tot de bijwoning waarvan tevens waren ultgenoodigd de winkeliers, di? niet bij onze atdeellng zijn aangesloten. Op deze vergadering, waa'io tegen woordig waren 28 Hanzeleden, werd met 21 tegen 7 stemmen besloten de actie ter verkrijging van verplichte winkel sluiting voort te zetten. Van deze Zl voorstemmers brhooren 18 tot de inwoners Uwer gemeente, terwijl 6 ingezetenen Uwer gemeente hebben tegengestemd. Een naamlijst van de voor- en tegen stemmers wordt hierbij overgelegd. Om nog meerdere zekerheid te hebben van de wenschen en gevoelens van de overgroote meerd-rheid der winkeliers lieten wij bij heü een lijst clrculeeren, welke wij voorzien van 80 handteeke- niogen aan Uw Coilege aanbieden. De eene lijst be va'; 52 handteekeningen van winkeliers, die iid zijn van de Hanze, terwijl op de aude-e lijst 28 handteeke ningen zijn gesteid door winkeliers, die niet bij onze afdeeliog zijn-"aangesloten. Uit deze lijsten, alsmede ült de stem ming in de vergadering der Hanze ge houden moge Uw College blijkeD, dat de verplichte winkelsluiting door een zoodanig aantal winkeliers wordt ver langd, dat de vasté telling eener veror dening, welke deze materie regelt, ge motiveerd Is. Wij ontkennen kniet, dat er eenlge winkeliers zijn, die zich door zoodanig ingrijpen in hunne bewegingsvrijheid, benadeeld achten en weten dat zij open lijk van hun afkeer van dwingende be palingen terzake doen blijken, doch wij achten voor dit verzetr;geen genoegzame gronden aanwezig cm onze actie voor een socialen maatregelen, welke voor het overgroote deel der middenstanders van zoo groote moreele en materieele be- teekenis is, achterwege te laten, Dit verzoek komt hoofdzakelijk van de zijde der sigarenwinkeliers, doch deze voimen in den winkelstand Uwer ge meente zulk een kleine groep, dat ter wille van hen de groote massa der winkeliers uiet mag worden teleurgesteld in hare verwachting dat spoedig eene verorde ning betreffende de verplichte winkel sluiting worde in het leven geroepen. Ook in onze vergadering van den 19 Februari j.l. waren het alleen de sigaren winkeliers dlc een waarschuwende stem tegen de verplichte winkelsluiting deden hooreo, doch de door hen naar voren gebrachte bezwaren werden aan de hand van verschillende uitspraken van terzake tot oordeelen bevoegde personen en corporatlën afdoende weerlegd. Wij mogen tevens de aandacht van Uw College vestigen op de omstandig heid dat de Afdeeliog Waalwijk van den R. K. Bood van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden bij een aan den ge meenteraad gericht adres onze actie krachtig steunt, wijl de door onze or ganisatie gevraagde maatregel ook voor de bij gemelde Afdtellng aangesloten winkelbedienden van groote sociale be- teekenis is. Het wil ons voorkomen, dat, Indien met de wenschen van de overgroote meerderheid der winkeliers en van die der winkelbedienden wordt rekening ge houden en de verplichte 8 uur winkel sluiting wordt ingevoerd met dien ver stande dat le. het sluitingsuur der winkels op Zaterdag «cd op dagen aan algemeen erkende Christelijke Feestdagen onmid dellijk voorafgaande, worde gesteld op 10 uur, 2e. voor den Sint Nicolaastijd en de Kermisweek eeoe specitale regeling woidt getroffen in dien zin dat gedurende zeven dagen aan St. Nicolaasdag vooraf gaande en gedurende de geheele Kermis week het sluitingsuur worde gesteld op 11 uur of geheel vervalt, de bezwaren van de tegenstanders eener verplichte winkelsluiting voor een goed deel zijn ondervangen en niet meer van dien aatd zijn dat aij Uw Colhigc zouden behoeven te wcerhuuden om een ontwerp-verorde- nlog tot regeling dezer mater e aan de Gemeenteraad aan te bieden. Wat het verzoek der in Uwe gemeente gevestigde kappers betreft om Zondags- slHitlng^van*de kappersalons en barbiers winkels, mag worden verwacht dat waar geen ij'.oppositle tegen dezen maatregel wo'dt getroffen en deze trouwens reeds doorLonderllDge afspraak gunstig werkt, de Gemeenteraad geen "bezwaar zal hebben 'dien maatregel te sanctioceeren. Wij bevelen ons verzoek ir. de ernstige overweging van Uw College aan ea teekenen Inmiddels met verschuldigde gèvoelens van hoogachting Het Bestuur der Hanze Afd, Waalwijk-Besofjen j. VERWIEL, Voorzitter. H. V. DOMMELEN]"Sec.-e'aris. Zooals men zich zal herinneren is ten vorige jaar een bediende van het kantoor van Notaris Canters er met een bedrag van omstreeks f 13.000 van door gegaan. Na heel veel omzwervingen door België meldde hij zich gisteravond aan bij den heer S. candidaat-notaris te Drunen en werd hedenmorgen door de marechaussée naar Besoijen overgebracht. Hij had nog slechts eenige guldens in zijn bezit. Een zoontje van den heer L. S. in de St. Antoniusstraat was Zaterdag op een kar met leder geklommen. Toen de voerman aanzette, viel het jongetje eraf, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn dijbeen brak. Als een bewijs hoe de Duitschers trachten hun industrie vooruit te zetten, zij het ten koste van 't buitenland, in casu ons land, moge het volgende dienen Een bekende firma hier tei plaatse ontving eene aanbieding, namens een groote schoenfabriek in Duitschland, om eene commanditaire of N.V. voor deze fabriek tot stand te brengen, om in zg. „veredelingsverkeer" in Holland den in koop te bevorderen van alle grondstoffen voor genoemde firma, terwijl de fabri cage en den export van alle fabrikaten (dus de schoenen) uit dit „veredelings verkeer"' ontstaande, natuurlijk in handen zouden komen van de fabriek in Duitsch land. Bovengenoemde firma heeft wijselijk bericht dat zij aan dergelijke zaak niet wenscht mede te werken, daar het aller minst op haar weg ligt om de Neder- landsche industrie tegen te werken. Wij ontvingen van de „Union Rij- wielfabriek" te Dedeinsvaart een prijs courant voor 1920, een werkelijk keurig uitgevoerd boekje. Naast eene beschrijving der fabriek, met mooie foto's toegelicht, vindt men een beschrijving van de afwerking en uitrusting der Union rijwielen en verdere opmerkingen, terwijl verder de verschil lende fabrikaten worden afgebeeld en beschreven met ten slotte een prijs courant. Wij hebben bij 't lezen van dit werkje den indruk gekregen, dat men hier met prima fabrikaat te doen heeft, waaraan ook voor elk onderdeel de grootste zorg is besteed en dat geleverd wordt aan billijken prijs en dus zijn weg meer en meer zal vinden. Te Amsterdam is 11. Maandag op gericht de Ned. Bond van Schoenfabri kanten, die tijdelijk gevestigd is te Am sterdam. Voorzitter is de heer D. Wolff Lzn. en secretaris de heer Joh. R. Levy, Keizersgracht 802, Amsterdam. Op do bestuursvergadering van de Kon. Automobiel-club werd het insigne van 10-jarlgen trouwen dienst als chauf feur bij esnzelfdeo patroon o.m. uitge reikt aan den heer P. Klis, in dienst van den heer M. A. van Loon. Op bijzondere wijze werd de heer Klis door den Voor zitter van de K.N.A.C. gelukgewenscht tijdens den aan de jubileerende chauffeurs aangeboden maaltijd, wijl hij reeds 28 jaar in 't geheel tn dienst was van den heer M. A. van Loon. Zondag |.L werd op 't sportterrein van Quick de aangekondigde vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen Quick en Achilles, Tilburg, welke door de onzen met 10 werd gewonnen. Om 1.30 uur stellen beide elftallen zich tegen over elkaar. Achilles wint den toss en verkiest met zon en wind mede te spelen. Aldra blijkt dat .Tilburg de meerdere ls.^Ze bestormen onophou delijk het Qulck-doel, waar Pulles eu v. d. Grlendt reuzenwerk verrichten, alle aanvallen weten zij af te slaan. De voor hoede van Quick speelt zeer slecht, er Is niet het minste verband te bespeurer, terwijl de voorhoede van Achilles prachtig domineert. Breken de Blauw-Wltten al eens door dan vinden zij de Geelzwarte backs op hun post, die direct het spel weer verp'aatsee. Tcch zijn de Tllburgers niet la staat te doelpunten, daar ook de Quick-acht«rhoede in prachtconditie is en zich niet laat passeeren en als de scheidsrechter voor rust blaast, is de stand nog 0—0. Na de pauze dachten we weer het zelfde spel te zien, maar neen. Quick gaat beseffen, willen ze niet 't onderspit delveö, ze flink aan moeten pakkoi. Tilburg heeft nauwelijks afgetrapt of het leder wordt door de onzen overgenomen en voort gaat het op de vijandelijke veste aan, een voorzet van rechts, eca schotdoch buitenspel. Nu bepif t onze vooihoede, aangemoedigd door 't talrijke publick, prachtig te domineei en. Achilles wordt geheel op haar helft te»ug gedreven. Schot op schot wordt gelost, doch de Achillcskeeper wil van geen wijken weteD. Eensklaps wordt van licks vlug opgebracht, Jacq zet voor, J. Brlier Is er als de kippen bij eo kogelt het biuine leder, onder een donderend hoca, in het Achllles-doel. Nu ziju de onzen niet meer te houden. Het regent scho' i n op het vijandelijke doel, doch de keeper is 3d prachtconditie en weert elk ge vaar. Nu en dan breekt Achilles ens seeren en mochten ze al eens door de backs heen dringen, dan vinden zij onzen onveibeterlijken doelman Meetb, die in het geheel niet van wijken weten wil. Zoo nadert zachijes aan het dode, in den stand komt geen ve'aoderiog meer, en als scheidsrechter J. Hornes, welke zeer correct lelddr, voor Inrukken blaast, hebben de onzen met 1^-0 gewonnen. BAARDWIJK. Openbare vergadering van deo Raad dezer gemeente op Donderdag 25 Maait 1920,'s namiddags 7 uur. Agenda 1. Ingekomen Stukkeo. 2. Oaderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid F. M. Schilders. 3. Reclames Hoofd. Omslag. Door de leden van Burgerwacht en vrijwillige Landstorm werd Maandag avond In het Bondsgebouw eene ver gadering gehouden. O.m. werd over gegaan tot het benoemen van het bestuur. Tot voorzitter en secretaris van den Vrijwllllgen Landstorm werden resp. benoemd de heeren C. van Haren ea W. van der Mee. Tot secretaris der Burgerwacht werd gekozen de heer H. Pullens Hzn., voorzitter Is de heer C. W. Pullens. Aanvragen om jacht-, visch- of hengeiakten kunnen ter secretarie wor den ingediend vóór 1 April a.s. Blanco verzoekschriften zijn ter secretarie koste loos verkrijgbaar. DRUNEN. Op de kiezerslijst 1920 van de Kamer van Arbeid voor het sehoenmakersbediijf te Waalwijk komen voor deze gemeente 122 werklieden- en 20 patroonskiezers voor. Zii die een jacht en vlsehakte wenschen te bekomen, behooren hunne veizoekschriften voor den 15 Apili ter gemeente-secretarie te hebben ingediend. Het aantal opvorderingsplichtlge paarden in deze gemeente bedraagt 150 Alhier doen zich wederom eokele gevallen van Spaansche Griep voor. Verleden week Vrijdag hield de R.K. Weïkliedenvereenlging haar jaar- lijksche vergadering, Uit de rumoerige debatten bleek dat ook Drunen niet vrij te pleiten is van personen met Bolsje wistische beginselen. Het ware te wen schen dat die personen met meer eer bied en ontzag tegenover hunne over heden zich uiten.Een meer verdraagzame en vertrouwde geest onder de leden is in het belang van de vereeniging dringend noodzakelijk, wil deze blijven bestaan. De Echo van het Zuiden, Wa#lw|jksclie en Laiigstraatscbe Courant Aan de orde komen vervolgens de navolgende ingekomen stukken door, doch nn»» hacU« *ij« nl»l t* [iu..

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5