I I mWenlandT FaTl BUIJÏEB-Élf XV hakkenzetters Leeren Hakkenzetters. Fa. Wed. Joh. Verbuist Grof- sö ffln Soaeedwed J.ELEKAN,1 tartj PiPM Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. OXIGEMIUM hst NlÜWSlÏT" KAATSHEUVEL Advertenties VLIJMEN. Spoedeischende vergade ring van den raad dezer gemeente, op Woensdag 24 Maart 1920, des voor middags ten half tien uur, ten raadhuize. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid schaarcommissie wegens ontslagnemen van het lid H. Boom. 3 Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een jaarlijksclie subsidie voor eene politie-school. 4. Voorstel van Burg. en Weth. om aan de Povinciale Noord-Brabantsche Electriciteits Maatschappij advies en begrooting te vragen voor den aanleg van het electrisch net. 5. Voorstel van Burg. en Weth. be treffende de uitgebreidheid van het aan te leggen electrisch net. 6. Voorstel van Burg. en Weth. om bij eventueel besluit tot aanleg van het electrisch net aan de P. N. E. M. zoo noodig f 1500,— per KM. kabellengte te vergoeden vanaf den transformator zuil te Nieuwkuik. 7. Voorstel van Burg. en Weth om aan de Prov Staten te verzoeken hunne medewerking te willen onthouden aan het voorstel der P. N E. M tot bijbe taling van f 1500,— per KM en adhaesie te betuigen aan het voorstel v/d Ven om de nadeelige saldi van het bedrijf te brengen ten laste van de Provinciale kas 8. Verhuring tuin bij het gemeente huis. 9. Voorstel van Burg. en Weth. be trekkelijk een verzoek van de Gezond heidscommissie tot verhooging van het salaris der 2 bouwkundigen. 10. Voorstel van Burg. en Weth be- irekkelijk het verzoek van de R. K. Voet balvereniging om beschikking over den Meerheuvel 's-HERTOGENBOSCH. Het aantal werklooze sigarenmakers bedroeg hier tusschen de 300 en 400. Zaterdag heeft de sigarenfabriek Goulmy Baar op nieuw 500 arbeiders ontslagen, zoodat thans het aantal werkloozen op die fabriek 800 a 900 bedraagt. Met de ongeorganiseerden mee, zal het aantal werkloozen nu een kleine 1000 bedragen. Op andere fabrieken is de werktijd verkort. BESOIJEN. De heer J. M. van der Heijden, volontair ter secretarie dezer gemeente, werd benoemd tot le ambte naar ter secretarie van Bergen-op-Zoom. A. v. d. B. uit Loon-op-Zand kwam Zaterdagavond in de Groote Straat fiet sende in botsing met een hond van 1. M. O. alhier. De fietser bleef onge deerd. doch hond en rijwiel werden deerlijk gehavend. Bij den burgemeester werd aan gifte gedaan, dat een awergpinschertje Zondagavond onbeheerd op de straat zich bevindende, door een particulier in verzorging is genomen. De eigenaar kan zich ter secretarie bij den burgemeester aanmelden. BESOIJEN. Door het mooi© weer was er veel publiek opgekomen in de ver wachting eec mooien wedstrijd te zien, doch Roosendaal schitterde door afwezig heid, waardoor publick en spelers ander maal teleurgesteld waren. Het wil ons voorkomen dat de leiding van R.W.B. heel wat strenger kon zijn. Dit i? nu reeds de 4c maal dat onze verceniging teleurgesteld wordt eu blijken deze vereeolgingeo ntet veel sportliefde te bezitten, nog minder plichtsbesef, te meer nog daar R.W.B. dit seizoen veel onkosten heeft gemaakt. We zien echter met vertrouwen den uitslag van de ingezoaden reclame tegemoet. R.W.B. III gaf tegen Sprang II goed partij, doch moest het ten slotte tegen de greotere S.V.V. spelers afleggen en verloor eervol met 3 —1. 28 Maart vastgesteld R.W.B. III B.V.V. IV, 's Bosch en R.W.B.—O.V.V. Oosterdijk. SPRANG. Tot afgevaardigden naar de op Dinsdag 13 April a.s. te houden Deputaten-Vergadering der Anti-Revol. Partij werden door de A -R. Kiesvereen. alhier benoemd de heerenF. H. Hoek en G. v. Willigenburg en tot plaats vervanger W. M. Dalmaijer. J.l. Zondag speelde S.V.V. II haar laatste competitiewedstrijd voor den B V.B. tegen R.W.B. 111 te Besoijen. S.V.V. heeft zich weer kranig gehouden en heeft dezen wedstrijd dan ook met 3—1 gewonnen. Door het bedanken van Juliana uit Heusden voor den B.V.B. (van Juliana heeft S.V.V. ook beide wedstrijden ge wonnen) is zij echter nog niet zeker van het Kampioenschap. A.s. Maandagavond treedt voor de A.-R. Kiesvereeniging in openbare ver gadering op de WelEd. Heer R. A. den Ouden van Amsterdam. 6APELLE. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de O. L. School iu de Nieuwatia&t alhier hebben zich een negen tal BullieitftcUu Ëtugemeld 8n voor tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School ia de Kom dezer gemeente twee sollicitanten. Toen jl. Zaterdag de arbeider J. v. d. Schans terugkeerde van zijn werk ia Tilburg had hij het ongölak door zijn fiets te vallen. Met den ecbrik eu eenig lichts kwelrijmen kwam hij viij. De maierieele schade was aanzienlijk. D» heeren H Rijkers en W. Timmsrmanr, die e*eneers van hun werk 'eiugkeerde i «e>leendtn h un onderstand. Jl. Z\teidag ontstond in dj bakken- frhriek v.ndï besreu Oe.leroana ann de Hoogevaad aihier een bfgin van branJ in de inschim kmoer. Gt lokkig we?d hei. bij- tyd? oir dek f, waardoor erger werd voor komen. Dj vas'geetftliie kieaery'ijst 1920-1921 foor dezi' gemeente birat 1210 urmen, Jl. Zondag speelde onze voetbalve?- eeni;'irg „Kxsaleioi" een vriendschappelijke w^dsiryd tegen B. V. V. io Kaatsheuvel op het terrein aldaar. D.-ze roafch pindrgde id een 10 oreiwinning voor K»*t?h?n*el. Het is jl. Zondag voor lirahantia Waspik gc8n toemrijse dstr gewees». Het eerste elftal werd door V.F.C. uit Vaght uaet 2geklopt, waardoor voor B.'abaotia de kans op het kampioenschap harer afdee- ling verkeken is. Als oni ruim vier uur scheidsrechter van Hoek uit T.dburg begin- uen blaest, stellen beide elf allen rich op. R eds daflelijk is het te zien, dat beide partijen ongaseer tegen elkaar opwegen. Na een kwartier epeleu denkt men Knitters te zien doelpunten, doch schiet jammerlijk tegen de lat. De rust treedt in met den staud 00. Na de rust pakt V.F.C. fliök aan en is B:»ban'ia geheel icgerloteo. Nadat onge-eer twintig intomen verstreken zijn en van Liempt de linkerbalfbaokplaa's van de Bont, die wegens een ongeval san zyn knie is uitgevallen, heeft ingenomen en zijn icau niet hoadf, neemt V.F.C. met een prachtig schot de kidiag 10. Beabantia bljjft voortdurend ingesloten. Dekker" en van Kuik verdedigen goed, doch de half-liHe is niet wat ze anders is en het duurt uiet lang cf V.F.C. brengt den staud op 20. Kort hierna treedt het einde van dezen spaunenden match, die door ruim 800 toe schouwers werd bijgewoond, in. De voor spelers Ligtvoet, Zijlm&ns, Kuisters, Van der Waals en Bui3 voldeden zeer slecht. Het twe.ïde elftal verloor van Hercules uit Wasl- wijk met 20, RAAMSDONKSVEER. Zondag 1.1. deden ciet minder dan 85 kinderen der R.K. Parochie alhier hun H. Communie. Welk een prachtig weer troffen dezen met hun familie en verdere belang stellenden ter gelegenheid vau deze gewlchlige plechtigheid, Opeens werd het gezin van den heer C. P/ins te Keizersveer In diepen rouw gedompeld. Hun 19-jarige dochter C. was Zaterdagavond half zeven nog op 't Veer en ongeveer negen uur, bij 't verrichten van ecnigen hulselijken arbeid, viel zij plots dood neer. Welk een slag en gevoelig verlies voor dit zoo zwaar beproefd gezin. Het Hoofd der Chr. School, dhr. Ridderhof, wiens benoeming in gelijke betrekking te Maasland de vorige week gemeld werd, komt ook voor op een dubbeltal als Hoofd eener Chr- M.U.L.O, School te Dantumawoude. Naar wij hoorden zou genoemde heer nog geen beslissing genomen hebben. Gebeurde het andere jaren meer malen dat na oproeping van sollicitanten voor onderwijzer(es) het aantal lief hebbers zeer groot was, zoodat Bestuur of Gemeenteraad moeilijk een keuze konden doe», dit schijnt nu overal te veranderen. Tot nog toe meldde voor de vacante cndetwijzeresbetrekklng aan de Dorpsche Chr. School zich niemand aan, zelfs niet na herhaaide oproeping. Het Comité tot huisvesting van Weensche kinderen, presidente Mevr. v. Dongen-Rsctor ontving dezer dagen, ten behoeve dier kinderen, een gift van f 50. Waar enkele kinderen niet gekleed kunnen worden door hun pleegouders is het wel onooodlg te zeggen, dat dit bedrag met groote dankbaarheid werd aanvaard. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden tot welzijn-der arme Weensche kindereo. Dhr. A. K. had het ongeluk met zija auto, waarin 4 personen zaten, door uitwijking voor een tweetal elkaar pas- seerende karren in den sloot terecht te komeD. Door het stukspringen van eec ruit werd een der inzittenden aan het gezicht gekwetst, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De overigen kwamen met den schrik vrij Met groote moeite werd de auto op bet droge gebracht. GEERTRU1DENBERG. Hedenavond half acht openbare vergadering van den raad dezer gemeente. Kaatsheuvel, 22 Maart 1920. Opperwachtmeester Hoekstra is met ingang van 1 April overgeplaatst als commandant van de Marechaussee brigade te Steenbergen. Onze ZeerEerw. heer Pastoor Völker viert Dinsdag 3e Pinksterdag zijn 40-jarig priester jubilé. Onder de paro chianen bestaat het plan hun herder bij die gelegenheid een passend geschenk aan te bieden. Er komt op verschillende fabrieken meer werk. er zijn er zelfs die over drukte spreken. Hoe lang dit zal aan houden weten we niet, doch 't is een verblijdend teeken na de langdurige periode van slapte. Naar we uit goede bron vernemen zijn de plannen der Bouwvereeniging „Volksbelang'' reeds zoover gevorderd dat binnen korten lijd tot de aanbeste ding van een nieuwe reeks woningen kan worden overgaan. Aan de Staten-Generaal is mede- deeling gedaan van het volgende Konink lijke besluit van 20 dezer: Wij Wilhelmina enz. Op de voordracht van Onze ministers van binnenlandsche zaken, van justitie en van buitenlandsche zaken van 20 Maart 1920, no. 247 Kabinet; Hebben goedgevonden en verstaan aan te wijzen als het gebied, waarin, met inachtneming van verdere voor zieningen, de voormalige Duitsche Kroonprins verblijft, het eiland Wie- ringen. Ónze voornoemde ministers zijn, elk voor zooveel hem aangaat, belast met de uitvoering van dit besluit. De directie der Steenkolen Handels Vereeniging heeft op een advertentie, waarin zij machinisten en leerling-machi nisten vroeg. 232 aanbiedingen uit het binnenland gekregen Gemeente- en militaire politie houden streng toezicht aan boord van de stoom schepen, waarop in de verschillende havens gewerkt wordt. Hedenochtend en vandaag zijn weder verschillende groepen werkwilligen voor de Scheepvaart Vereeniging Zuid aan gekomen, tengevolge waarvan hun aan tal tot ongeveer 450 is gestegen. Het stoomschip Moerdijk, geladen met graan, wordt in de Waalhaven met elevators gelost. De werkzaamheid van de Steenkolen Handels Vereeniging is vandaag gelijk aan die van gisteren. In het geheel wordt heden op 27 stoom- en zeilsche pen, liggende in verschillende havens, gewerkt door werkwilligen van de Scheedvaart Vereeniging Zuid, werk lieden in®*dienst van de Steenkolen Handels Vereeniging. visschers, Franschè matrozen en eigen bemanningen. BERLIJN 23 Maart. Te Berlijn is het rustig. De algetneene staking begint af te nemen, daar de onafhankelijke socia listen zich ook tegen de voortzetting verklaard hebben. Dat enkele verkeers middelen en fabrieken het werk nog niet hervat hebben, ligt ten deele aan technische oorzaken, n 1. gebrek aan kolen en electrj6che stroom en doordat de technische noodhulp, door gebrek aan technische ervaring schade aange-"1 licht heeft. Het trampersoneel staakt ook nog voor hooger loon. In andere bedrijven zijn er nog geschillen over het uitbetalen der stakingsdagen. De bladen zijn nog niet verschenen. Alge meen verwacht men dat de regeering den toestand weldra meester zal zijn. In de Roerstreek is de toestand nog heel ernstig. Deze is geheel in de macht der opstandelingen, die een rood leger gevormd hebben. De toestand is daar des te ongunstiger door het gebrek aan levensmiddelen Te Essen wordt slechts een pond brood per hoofd per week verdeeld Men rukt hoe langer hoe meer naar de Nederlandsche grens op. Slakers-misdaden Gisterenavond om 6 uur hebben on geveer 50 stakers uit .Rotterdam, een leeraar uit Delft in de Plantage te Schiedam aangevallen én tot bloedens toe mishandeld. Zij zagen hem aan voor een stuurman, die zeelieden te Schiedam had aangeworven Een poosje daarna is bedoelde stuur man in de Oranjestraat door diezelfde bende aangevallen en mishandeld. Toen de politie in aantocht was (zegge 1 agent 1) kozen de laffe aan randers het hazepad. De heer E. H., te Bovenknijpe, is gisterennacht in de Compagnonsvaart verdronken. Nabij de Oosteinderbrug te Hille- gom is Maandagavond een auto, ver moedelijk door het springen eener band, in volle vaart op zij geslagen. De 6 inzittenden werden verwond; een dame moest per auto naar het ziekenhuis te Haarlem worden gebracht. Bij de jongste ongeregeldheden te Duisburg is een 23-jarige Tielenaar, Dirk Jansen, aldaar werkzaam, dood geschoten. Nabij de mijn Wilhelmina te Ter- winselen is gisteren een vierjarig meisje, zekere K., onder een kar met steenen gekomen en gedood. Gisterenavond is A. B. op den over weg bij de veelading te Coevorden bij aankomst van den laatsten personentrein uit Dalen het rechterbeen boven de knie afgereden Levensgevaarlijk verwond is hij naar het Ziekenhuis te Coevorden vervoerd. Van Leipzig naar Amsterdam Een onzer landgenooten. die de Leip- ziger Messe heeft bezocht en Zondag avond te Amsterdam is teruggekeerd, is zoo welwillend geweest, ons een relaas te doen van zijn reis door het zoo woelige Duitschland. Te Leipzig, vanwaar onze landgenoot Zaterdagavond tegen halfelf is vertrok ken, zijn de regeeringstroepen thans den toestand meester In de afgeloopen week is het daar herhaaldelijk tot schietpar tijen en botsingen gekomen, waarbij van de zijde der regeeringstroepen, de machinegeweren een voorname rol speelden. Nu hier dan daar in de stad hoorde men het knetteren der geweren, dat even plotseling ophield als het be gonnen was. Zoo ging het ongeveer de geheele week door, totdat Vrijdag een sterke troepenmacht op Leipzig aanrukte, ten einde in de stad de orde te herstellen. Het waren op zijn minst een 2000 man, die met geweren, machinegeweren cn kanonnen gewapend, kwamen aange- marcheerd en al spoedig tot den aanval op het bolwerk van de arbeiders, het „Volkshaus" over gingen. De kanonnen werden opgesteld en spoedig daarop vlogen de projectielen door de lucht, die het gebouw zwaar havenden Ook van vlammenwerpers werd gebruik ge maakt Rookkolommen begonnen omhoog te dwarrelen en de vlammen sloegen weldra uit Van hun burcht beroofd, zagen de communisten zich genoodzaakt verder verzet op te geven Thans is het te Leipzig rustig, hoewel het normale leven nog niet is terug gekeerd, daar nog in verschillende bedrijven het werk stilligt Zaterdagavond ging het gerucht, dat er een trein uit Leipzig zou vertrekken. Ik deed navraag en ditmaal bleek het gerucht niet ongegrond te zijn, in tegen stelling met zoovele geruchten, die in de afgeloopen week de ronde hadden gedaan, toen het bloed in Leipzig's straten vloeide en men alles voor mogelijk hield. Toen ik op het station arriveerde, moest ik echter vernemen, dat er geen plaatsje meer onbezet was. Gelukkig ging er nog een tweede trein. (Geen van beide treinen was de Hollandsche trein). Nauwelijks was ik gezeten, of wij vertrokken. Eerst ging het met een gewoon gangetje, maar plotseling werd er meer vaart achtergezet. Het ging al sneller en sneller. Wij vlogen letterlijk over de rails. En de reden De streek die onze trein passeerde, bevond zich in handen van de com munisten, en het was heel goed moge lijk, dat deze den trein tot staan zouden willen brengen, of hem zouden gaan beschieten. Wij kwamen er echter heel huids af. Verder reizende beschreven wij een halven cirkel, daar wij achtereenvolgens de steden Dessau, Maagdenburg, Bruns- wijk, Hannover en Paüerbom aandeden en zoo zoetjes aan het industrie-gebied naderden, waar de Spartacisten de macht in handen hebben. Bij Dortmund werd dan ook onze trein aangehouden. Een troep arbeiders, met geweren ge wapend, kwamen ons vragen of wij ook wapens bij ons droegen en na een on derzoek te hebben ingesteld, lieten zij ons verder ongemoeid Het was een bont groepje, die Spar- tacistische soldaten. Allen droegen geweren, waarvan som mige aan een touw over hun schouder hingen. Toen ik een hunner zeide dat hun bewapening toch wel te wenschen over liet, haalde hij een revolver uit zijn linker en rechterzak en bovendien nog een zeer klein revolvertje uit den achter zak van zijn pantalon. - Kijk, zei de Spartacus-man, en hij sloeg een veelbeteekenenden blik op het revolvertje, dat in zijn holle hand verdween, ik zou u een hand kunnen geven en u tegelijkertijd neerschieten. Ik vroeg den Spartacist, waarvoor zij streden en hij antwoordde Voor onze vrijheid. Wij hebben Berlijn niet noodig. In Berlijn wordt niet gewerkt. Wij arbeiden hier en zui len blijven arbeiden om in ons levens onderhoud te voorzien. Terwijl wij onder Berlijn stonden leden wij honger. Daar om hebben wij met Berlijn niets te maken. Aangezien de trein weer ging ver trekken, haastte ik mij naar mijn plaats terug en bracht het tot dicht bij Wezel, dat door de Spartacisten wordt bedreigd. Op het station voor Wezel stond een locomotief met een postrijtuig er achter en wij kregen gedaan, dat er ook nog een wagon werd aangekoppeld, waarin wij een plaatsje konden vinden Via Wesel bereikte ik Emmerik en liet mi toen met een rijtuig naar Zevenaar brengen. Daar pakte ik den trein en kwam Zondagavond tegen elf uur in Amsterdam aan, na een reis van -4 uur. 1 el. Soda komt méér als mineraal voor, dan men wel dacht. Reeds de Pharao's lieten in de Libysche woestijn de soda van het Natron-dal exploiteeren, een af. zetting, die wel belangrijk is, maar weinig zuivei* In Engelsch Midden-Afrika niet ver van het Victoriameer, is thans een soda- meer, het Magadi-meer, ontdekt, dat ge heel opgedroogd is en bij een 75 K.M.2 oppervlakte en dikte der zoutlaag van minstens 3 meter zeker meer dan twee honderd millioen ton soda bevat. Daar van denkt men jaarlijks 160 000 ton aan de kust te kunuenjeveren. Het transport over 450 K.M. zal' 't meeste kosten van de heele exploitatie. Daarom wordt de soda ter plaatse gecalicineerd, tot water- vrij, waarna zij ruim 99u/0 gehalte heeft. Het gewezen Duitsch Oost-Afrika kent ook groote soda-gebieden, evenals trou wens Mongolië, Mantsjoerije en China, alsook Centraal- en Zuid-Amerika, maar nergens vergelijkbaar met die van het meer Magadi. VRAAGT BEKWAME HOOG LOON, en 17840 Stationstraat. Grootestraat WAALWIJK. 7551 Intörc. Telof. No. 40. Herstelpiaats van MAC LI. N ES voor stoom- en hand kracht. Speciale inrichting voor het lassohen van gegoten machinedeelen met LEVERING VAN ALLE8GORTEN KAN1OOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Havenstaat 5 (nabij bet Station '■-BOSCH, 229C Adviezen en bijstand met bi trekking tot processen, strafsakec faillissement nalatenschappen,boede scheiding voogdij curateeie, echt scheiding, arbeidscontract enz. Behandeling van alle voorkomend Rechtszaken, zoowel by Recht bank als bij Kantongerecht ,innes ran Schuldvorderingen, rege üng zaken van debiteuren mei hunne sehnideiachera, mnken vae contacten, reqneeatn enz ent. Degelijke en prompte afwerkini Billijke conditiën. N.B. By niet in komen d8r schuld voderiagen n der minne, worde? GROOTST AANTAL MODELLEN I 5l>,t\^.viwnFT'-ruONnEE 5 I Gr AT! s Knifpatronenblbd P PROEFNUMMER GRATISS 101) VER5CHUNT 2 X'PER MAAND. 5* PMS(2?-UITC) 95 CTS PER 3 M ND. (P.P. M.OSjj 3 AAN HET BUREAU VAN ONS BLADg

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6