Tweede Blad. I)e uitersten winnen het. Gemeenteraad, BUITENLAND. NUMMKK 26 ZATERDAG 27 MAART 1920 43e JAARGANG Dit blad verschijnt Woensdag-eaZfitcrdagavood- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni., franco te zenden aar», den Uitgever Telef. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijksche Stoomdrukkerij Antooo Tieien. Telegr.-Adres ECHO. Prijs der Advertentlën 15 cent per regel; minimum f 1. Reclames 25 cent per regel Het West-Dultsche Industriegebied is in handen der bolsjewisten. Waar zijn de meerderheids-socialisten gebleven, die, in tegenstelling met de onafhankelijken, het bewind Ebert-Bauer steunden Zij hebben, meegezogen door de revolutlocnalren der uiterste linkerzijde, met ben de dictatuur van het proletariaat aanvaard. Gisteren nog verzette de partijleiding der meerderheids-socialisten zich tegen het strevea der communisten. Vandaag heeft zij de wapens neer gelegd en is naar het kamp der uiterste revoluilonnalrcn overgeloopeu. Waarom ock niet Welke redeu kunnen revolutionnaircn hebben halverwege te blijven staan, in plaats vat; den weg tot het einde toe af te leggen Ia een tweestrijd tusschen gematigde en uiterste revolutionnaircn moeten de laatsten het winnen, omdat zij de logica en de consequentie aan hun kant hebben. Wat wij in West-Dultschlaod sieo gebeuren, is ook in ons land te vreezeo. Bij de staking in de havens hebben wij het tot op zekere hoogte reeds ervaren. Syndicalisten (communisten) en mo dernen (sociaal-democraten) strijden daar bij om den voorrang. De eersten voelen zich de meesters op dit terrein en de laatsten durven, uit vrees vo r afval, zich zelf niet te zijo. Zal het, wat de politieke leiding be treft, anders wezen, indien de toestand zich bier, onder den invloed mede der gebeurtenissen aan onze oostelijke grens, mocht toespitsen en voor het sovjet- Nederland, dat de communlstischen dominee Kruyt op vergaderingen ou reeds verwelkomt, een verschiet zich zou openen Twee jaren lang al hebben de sociaal democraten zich, ondanks al hun honende betuigingen van minachting #oor Wijn koop, door diens zweep latec voor'jigen. Troelstra en de zijnen hebben er alle belang bij het voor te stellen, dat de partij van Wijnkoop een onbeduidende groep is, Wijnkoop zelf een warhoofd, die in het geheim knoeit en konkelt, een eerzuchtige, een onevenwichtige, met wien een verstandig mensch niet aat-legt. Maar intusschen zijn ze vol schrik voor dienzrlfden Wijnkoop en zij kunnen zich inlet vcheler, dat indien de boel in het honderd mocht loepen, indien een beroep moest worden gedaan op de laagste ins incten en het cchu'm der sameuleving, de mlo of meer >fatsoenlijke> sociaal democraten aan het kortste eind trekken cn de bolsjewisten van het soort Wijn koop cn Ktuyc de uiarss, voor dergelijke exploiter* uoodig, achter zich vinden. Kregen we hier een toestand, die ook maar iets leek op dien van West- Duitschland, dan zouden we een her haling beleven van wat zich daar afspeelt; dat de gematigde revolutlonnairen Troel stra uit de hand zouden vallen en naar Wijnkoop overloopen. Tot zoover het >Muisgezln». Ter aanvulling kan nog dienen de wijze waarop in de »Tribune> de arbeiders tot geweld worden aangezet Met'staking, zegt het blad, is de macht van den tegenstander niet te breken. De wapens moeten het doen, Roode gardes trekken ten strijdedat is de klassenstrijd. Het communisme of de dood 1 Arbei ders van Holland, de roode vloedgolf r adert. Ieder op zijn po9t. Ieder zijn taak. De heeren spelen hoog spel met hun opruiing van de arbeiders. Laten de goedgezinde Nederlanders zich echter niet te zeer bezorgd maken. Men houde het hoefd koel en stelle zijn vertrouwen in de regeering, welke reeds eerder In hachelijke omstandigheden door het nemer; van tijdige en afdoende maatregelen het gevaar wist-te bezweren. VLIJMEN. (Vervolg.) De Voorzitter ontkent dit niet maar twijfelt er aan of deze allen zullen aan sluiten, zoodat dit deel van het net, wel ongeveer 2 K.M. nooit rendabel zal zijn. Prettig is het niet voor uithoeken van electriclteit verstoken te moeten blijven, maar dit is nu eenmaal iets wat in alle gemeenten het geval zal zijn. De beer v. d. Griendfc zou het beter hebben gevonden indien briefjes waren rondgebracht aan de bewoners waarop geteekead kon worden voor aansluiting. Men zou dan een beter overzicht hebben gekregen. De Voorzitter merkt op dat bewoners in uithoeken toch bijna geen verbiulkers zijn. Zomers verbruiken ze er absoluut niets van en 's winters zeer weinig. Volgens berekening kost een lichtpunt 3 ct. per uur. De heer v. d. Griendt zou het toch op prijs stellen indien daar straatverlich ting kon worden aangebracht. De Voorzitter zegt dat door Burg. en Weth. daarover reeds is gesproken en men daar de oude petroleum-laotaarns wil plaatsen. Men krijgt nu toch de be schikking over een 60, 70 van deze lantaarns. De heer v. d. Griendt is daar dank baar voor want er heerscht daar steeds een Egyptische duisternis, terwijl aan weerszijden van den weg breede sloten zijn aangelegd. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat bij aanleg door particulieren 10 M. vanaf de kabel door de gemeente zal worden bekostigd. Het verdere deel is voor particuliere rekening. De heer Van Sprang wijst er op, dat in de Mommersteeg door de bouwver- eeniging 42 arbeiderswoningen zullen worden gebouwd. Hij geeft ip over weging daar zeker met het net te komen, alsook de woningen aanstonds aan te sluiten. De Voorzitter wil voor wijk E waar de Mommersteeg onder valt, eeue aparte begrooting laten maken om de renta biliteit daarvan te kunnen beoordeelen. Wat de 42 arbeiderswoningen betreft, dat heeft ook ée aandacht van Burg. cn Weth. getrokken. Aangezien echter de leiding in deze huizen tegen het plafond moet worden aangebracht en het dus geen buitengewone werkzaam heden met zich brengt, heeft het geen nut de woningen van te voren reeds aan te sluiten, vooral ook niet wijl men niet weet of de bewoners wel willen aansluiten bij het electrJsch net. De hees Van Halder wijst er op dat b\j de wachtpost bij Llebrechts de weg uitgesloten is. De Voorzitter zegt dat, als de bewoners daartoe hun weosch te kennen geven neg gauw genoeg een leiding Is aan gelegd. Wat betreft het bijbetalen van f 1500 per K M. voor kabelaanleg, stellen Burg. en Weth. voor om bij eventueel aanleg de f 1500 te betalen, maar bij de Prov. Staten aan te dringen hunne mede werking te willen onthouden aan het voorstel der P. N. E. M. tot bijbetaling van f 1500 per K.M. en adhaesie te be tuigen aan het voorstel van der Ven om de nadeelige saldi van het bedrijf te brengen ten laste van de Provinciale kas. De Voorzitter wijst er op, dat uit de interpellatie in de Prov. Statenzltting Is gebleken, dat de hoogere kosten niet komen uit de duurdere kabclkosten maar uit het verlies der saldo's, berekend over 3 jaar en noemt het onbillijk dat de groote steden daarin niet behoeven mee te betalen. Er wordt echter een buiten gewone zitting verwacht van de Prov. Staten, welke nog voor de Zomerzltting zal worden gehouden en waarin deze kwestie ter sprake zal worden gebracht. De heer van Halder stelt het op hoogen prijs dat de Voorzitter dit heeft gedaan maar vreest dat het niets zal uithalen. De Voorzitter merkt op dat men dit niet zoo gauw moet zeggen daar reeds 26 Statenleden dit voorstel steunden. De heer Prinsen zou het daar heen willen leiden dat door alle gemeente besturen daarop werd aangedrongen. Ook de heer Wagenberg voelt daar veel voor en vraagt of men daartoe niet kan komen. De Voorzitter zegt dat de verschil lende gemeentebesturen zullen worden aangeschreven. De heer Prinsen geeft, aangezien volgens den 's Bossche weihouder Schef- fer, door de heeren van de Electriclteit zoo met geld is gesmeten, In overweging de begrootlng door een deskundige te laten narekenen. De Voorzitter merkt op, dat waar Wethouder Schrffers over gesproken heeft, de Heemui aanging. De begrooting wordt door de P. N. E. M. gemaakt en dan worden een 6 of 8-tal flinke firma's uitgenoodigd in te schrijven. Vervolgens wijst de Voorzitter er nog op. dat van het gemeentebestuur van Haarsteeg een schrijven is ingekomen, waarin ze wijzen dat ze sinds een jaar een bedrijf exploiteert, waarvan ingeze tenen van Vlijmen, woneode in wijk E ook sttoom ontvangen. Aangezien deze in den oorlog zijn geholpen, hoopt de gemeente Haarsteeg, dat het gemeente bestuur van Vlijmen deze wijk niet zal bedienen wijl het tegenovergestelde geval voor hen een groote strop zou worden. Wel erkent Haarsteeg het recht van Vlijmen, doch onbillijk zou het zijn cn blijven. Aan het slot van het schrijven wordt nog gewezen hoe Vlijmen profiteert van instellingen van Haarsteeg, o.m. de school, de regeling van de dekstieren, de wegen enz., enz. De Voorzitter zegt dat Qp dit schrij ven nog geen besluit kan worden ge nomen, wijl eerst gelegenheid moet bestaan de rentabiliteit te berekenen. Blijkt dit rendebel te zijn, dan zien Burg. en Wetb. niet in waarom dit af ie staan aan de gemeente Haarsteeg, zit er geen voordeel in of een klein, dan kan de concessie «et piezier worden verlengd, echter nooit over een groot aantal jaren, wijl de toekomst van Vlijmen, wat betreft de uitbreiding, in wijk E is gelegen. Zouden B. en W. anders advlseeren, dan zouden ze geen bewijs geven van een wijs beleid. Immers nu reeds is men in deze richting werkzaam. De heer Van Heesbeen zou het veel beter vinden, dat Haarsteeg bij Vlijmen aansluit want in hun schrijven erkennen ze dat ze zonder Vlijmen geen rendabal bedrijf kunnen hebben. De Voorzitter zegt In deze geest ook reeds te hebben gesproken wijl het meer op de weg van Vlijmen ligt Haar steeg in deze te helpen. Er zou hen altijd nog een aandeel in de winst kunnen worden gegeven. De heer Prinsen is van meening dat, indien blijkt dat de rentabiliteit niet zoo heel groot is, mea de levering aan Haarsteeg moet over laten want in de oorlogsjaren hebben de beworers van wijk E. geprofiteerd van hun durf om een dusdanig bedrijf op te richten. De Voorzitter zegt dat het de. secre taris van Haarsteeg is geweest welke deze zaak in hoofdzaak heeft tot stand weten te brengen. Deze voorzag toen wel reed» dat.hü zonder de bewooers van wijk E. er niet kon komen en fiasco zou lijden. Hij wijst er verder op dat spoedig een plan van uitbreiding is te wachten en dat niet anders kan uitge breid worden dan io die wijk. Spreker merkt voorts op dat Vlijmen gestadig vooruit gaat in zielental, reeds is het gedurende zijne aanwezigheid met 600 zielen vermeerderd,, terwijl dat van Haar steeg staiionnalr blijft. De heer Boom vraagt of er al eens ooit een adres van Haarsteeg is Inge komen waarin om steun is gevraagd voor de wegen. Er kan niets zijn of daar wordt op gezinspeeld. De Voorzitter antwoordt catkrnnetid, en zegt dat de school niets kost en dst de stierearegcling van Vlijmen zelf is uitgegaan. De heer Prinsen meent dat niet uit het oog moet worden verloren dat aan het slot van bet schrijven wordt gezegd dat ze steeds bereid zijn met ons samen te werken. De Voorzitter zegt dat dit het college van Burg. en Wetb. ten zeerste heeft verheugd, want deze zien niets liever dan vruchtbare samenwerking. De heer van Helvolrt acht dit, nu er veel andere raadsleden zijn, wel mogelijk. De heer Prinsen zegt dat het dikwijls lang duurt voordat sommige menschen een breede ruime opvatting hebben, vooral als dit boerec-autoritelten zijn. Wordt besloten dit aan te houden totdat men weet hoe de berekening zal zijn. 8. Verhuring tuin bij het gemeente huis. De Voorzitter zegt dat de tuin achter het raadhuis is vrij gekomen en nu getracht is of het klooster deze genegen was te huren. De ZEerw. heer Pastoor wil de tuin wel voor niets hebben, dcch Burg. en Weth. meenden daar niet op te mogen In gaan en stellen voor den tuin voor een jaar te verhuren aan de Wed. Hollander voor f40, De heer Boom acht dit bedrag te hoog en stelt voor f25,te rekenen. Daartoe wordt met algemeenc stem men besloten. 9. Voorstel van Burg. en Weth. be trekkelijk een verzoek vau de Gezond heidscommissie tot vethooglog van het salaris der 2 bouwkundigen. De Gezondheidscommissie heeft 2 bouwkundigen in dienst welke een salaris genieten van f 300,per jaar. De commissie zou dit salaris gaarne met f 100,verhoogen. Dit bedrag moet dan door 27 gemeenten worden betaald, zoodat bet voor Iedere ge meente maar een kleinigheid bedraagt. Aldus wordt besloten. 10. Voorstel van Burg. en Weth. be trekkelijk het verzoek van de R. K. Voetbalvereenlglng om beschikking over den Meerheuvel. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. veel voor sport gevoelen omdat ze overtuigd zijn dat het beter is voor de jongelui hier te blijven dan dat ze maar den Bosch sjouwen waar ze alle pelegeo- heden afgaan. Burg. en Weth stellen voor het terrein voor f 50,per jaar af te staan, de gemeente zal dan voor afmaking van bet veld en den toegangsweg zorg dragen. De conditie zal daaraan worden verbonden dat, Is het veld niet door hen in gebruik, de andere voetbalver- eenlglngen er gebruik van mogen maken. De heer Van Wagenberg is bang dat het omliggende land, vooral de ban den, DOgal schade kunnen gaan lijder. Liever zou hij een ander terrein willen zien aangewezen. De Voorzitter zou dan de Wielkampen daarvoor willen zien aangewezen. De heer van Heesbeen is bang dat de club dan geen entree kan heflen, wijl vaaaf den weg het spel is te zien. Na nog eentge dlscassle wordt beslo ten de vereeniging zomers dea Meer heuvel af te staan en des winters de Wielkampen. 11. Wijziging begrooting. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 12. Aangehouden verzoek M. Ver boord. Wordt besloten In geheime zitting te behandelen. Bij de rondvraag wijst de heer Prinsen er op dat bet wenschelijk zou zijn de gemeente In een hoogere klasse te krij gen. Naar spr. meent zijn er 9 klassen en Vlijmen staat ingeschreven In de 9e klas. Daardoor moet meer belasting worden betaald. Nu zou hij daar niet op hebben willen wijzen, indien niet een deurwaarder uit deu Bosch, iemand die een p lsdankja wil verdienen, op de meest onzinnige wijze aan het schatten Is geweest. Ea reclameeren bij den alom bekenden, (om geen erger woord te ge bruiken), lespecteur van de le afd. te Boscb, helpt niet veel, althans vele men- scben hier denken daar niet aan, weten het niet, zijn et baog voor enz, zoo heeft dc man van een woning de huur waarde gebracht van f130 op f 360, bij een ander van f 80 op f 230, bij weer een ander een echte rotwonlng van f 55 op f 160. De Voorzitter neemt dit voorstel gaarne over eu zal trachten de gemeente in een hoogere klasse te krijgen. De verwarring in Duilschland. De regeringscrisis. Na langdurige onderhandelingen is gisteravond het nieuwe kabinet tot stand gekomen. Het moet als volgt zijn samen gesteld Rijkskanselier Bauer (soc. dem.) vice-kanselier en minister van justitie Schiffer, (dem partij)buitenl zaken Hermann Miiller (soc dem.)binnenl. zaken Koch (dem posterijen Giesbcrts (centrum)rijksweer Gessier (dem financiën Cuno (centr.)schatkist Botz (centrverkeer Bell (centr.); arbeid Schlicke (soc. dem economische zaken Robert Schmidt (soc. dem.)weder opbouw Silberschmidt (soc. dem.) zonder portefeuille David (soc. dem.). Tot nu toe maakten de ministers Bauer, Schiffer, Koch, Gessier, Bell, Schilcke, Schmidt, David en Miiller deel uit van de regeering. Gessier was minister voor de weder opbouw, en wordt nu de opvolger van Noske. De minister van verkeer Bell zal, nadat de spoorwegen aan het Rijk zijn gekomen, zijn plaats afstaan aan den democratischen Pruisischen spoor weg-minister Oeser. De minister van financiën Cuno was tot nog toe directeur van de Hamburg- Amerika-Lijn. Hij is een leidende per soonlijkheid in het economische leven van Duitschland. Silberschmidt is een bekend vakver- eenigingsleider en voorzitter van den bond van bouwvakarbeiders, de grootste Duitsche vakvereeniging. Levensmiddelengebrek in het industriegebied in verschillende plaatsen in het weste lijk industriegebied komen berichten over inkrimping der levensmiddelen rantsoenen. Het levensmiddelenbureau der ge meente Dortmund maakte gisteren be kend, dat de aardappelenaanvoer sedert Dinsdag aan de Nederlandsche grens wordt tegengehouden. Eveneens worden veetransporten uit Zuid-Duitschland niet meer toegelaten. De meeltoevoer be reikte het Roerdistrict slechts in zeer geringe mate. Elders in Duitschland. Te Leipzig hebben de troepen de bezetting van het stadsgebied uitgebreide Te Gotha hebben gistermorgen de oproerlingen zich onvoorwaardelijk over gegeven. De bevelvoering van het roode leger is uit Gotha gevlucht. Gistermiddag werden 73 dooden begraven. Te Grimma (Saksen) werd een aanval op de kazernes met verliezen voor de arbeiders afgeslagen. Te Borna (Saksen) wordt het aller noodzakelijkste werk zelfs niet meer verricht. Bij de gevechten om Merseburg hebben de troepen de overhand be houden. Te Mark Neukirch verscheen Dinsdag avond de communist Max Hölz, op wiens aanhouding het parket te Plauen een belooning van 5000 mark gesteld had omdat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag 14 strafgevangenen uit de gevangenis te Plauen had bevrijd met een gewapende bende van ongeveer 200 man, die alle straten bezetten en niemand buiten de huizen lieten. Hijzelf begaf zich met verscheidene handlangers naar het raadhuis en kreeg van den burgemeester door bedreiging 100.000 mark los. —Een telegram bracht Woensdag bericht dat in het Roergebied een wapenstilstand was gesloten, maar het bulderen der kanonnen en 't oprukken der roode troepen, bewees dat men zich niet hard stoorde aan de z.g. overeenkomst van Bielefeld. Men rukte tegen Wezel op, maar men is toch nog niet geslaagd dit te veroveren en de rijksweertroepen worden meer en meer den toestand meester. In een hoogst belangrijk gesprek, dat een berichtgever van het »Han- delsbl.' te Berlijn Dinsdagavond had met de vertegenwoordiging der rijksre- geering, werden eer openhortlge mede- deelingen gedaan over den militairen toestand in verschillende deelen van Duitschland. Als hoogat ernstig beschouwt dc lijks- regeering de situatie in het Rahrgebled. Hier heeft men te doen meteen wer kelijk rood leger, dat beschikt over talrijke wapenen van uitstekende qualiteit. Dit is niet te verwonderen, aangezien in dit gebied alle groote wapenfabrieken gelegen zijn. Het roode Ruhr-leger be schikt over een heuscheD gencalen staf en een hoofdkwartier. De discipline moet uitnemend zijo, alle moderne mili taire hulpmiddelen zijn aanwezig en er gaat van dit leger een groote actie uit. Belangwekkend in hooge mate voor ons land is, dat de hooge druk van het roode leger gericht is naar de Nederlandsche grens en dat men reeds economische aansluiting met Nederland heeft gezocht. Gisteren onderhandelde een deputatie der roode troepen naar mij van be trouwbare politieke zijde medegedeeld werd met den Nederlandschen gezant te Berlijn, natuurlijk zonder resultaat, terwijl Ik van de njksregeerlng verneem, dat ook met de Nederlandsche Regec- ring onderhandeld werd over het rullen van levensmiddelen tegen steenkolen, hetgeen door onze Regeering natuurlijk werd geweigerd. Van Duitsche militaire zijde beweert men, dat het roode leger zich bevindt in de lijn WeselEmmerik, maar dat ten noorden daar van rijksweer staat onder bevel van generaal Wacker in Munster, die aan de Regeeriog beeft gemeld, dat hij haar trouw zal blijven. Dinsdag den 23sten zette de opmarsch van het roode leger In, met hoofdrich ting Nederlandsche grens. Als een staaltje, hoe heftig de gevech ten tusschen het roode leger en de re- geerlngstroepen zijn, dlene, dat bij een der gevechten het Infanterie-regiment 61, tien officieren en 25 man verloor. Men ontveinst zich van regeerlngszijde niet, dat er zeer veel troepen .ncodig zullen zijn om het roode leger te ont wapenen en men erkende officieel, dat wat betreft het Ruhr gebied van een >relatlcf groot gevaat' moet worden ge sproken. MUNSTER, 25 Maart. De over- eenkomst, die gisteren te Bielefeld tus schen de vertegenwoordigers van het rijk en de partij-leiders voor het herstel van ordelijke en wettelijke toestanden in het Roer-gebied is vastgesteld, komt den communistischen aanvoerders zoo ver tegemoet, dat de regeering zich niet kan verwonderen, als de links-radicalen er een bewijs van zwakheid in zien. In de eerste plaats worden de bekende Berlijnsche afspraken tusschen regeering en vakvereenigingen or k tot het Roer- Al ,d£ onrustlg-Ueld die zil aan den dag leggen, hun wisselend vóór en tegen en nog niet revolutie, spruiten voort uit beduch'heid, dat, als het oogeobiik mocht aanbreken, Wijnkoop hen vóór zou zijn cn beslag leggen op de macht, die zij voor zich begeeien.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5