Derde Blad. Provinciaal Nieuws Gemeenteraad. SUMMER 28 ZATERDAG 3 APRIL 43e Jaargarg. BAARDWIJK. Openbare vergadering op Donderdag 25 M ia»t de<! avonds ten 7 uu'. Voorzitter Edelachrb. heer G. d* Goeij. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorzitter rlr vergadering afwezig de hee' E. van B^ijnen. De notulen der vorige vereadciog «orden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De heer Lombarts informeert of Burg. cn Wetb. een besluit kunnen nemen om Wethouder Krol eeae subsidie te ver- lr enen. De Voo zitter zegt dat aanstonds dit ter tafel zal worden geo'acb'. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Schuiven van de eemeeote Schagen o c adhaesie te wiFea betuigen aan een door haar aai de Regeering gezonden adres, waarin bij benoeming van burge meesters om medezeggiogschap w.^rdt gevraagd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten betrr ffsnde vaststelling verordeniog regelende de uitbetaling van de jaarwedde voor on derwijzers. Conform het voorstel van Ged. S aten wordt besloten. SclvijveD van Bu'g. en Weth. van Waalwijk houdende in hoofdzaak eeoe bevestiging van wat in eea vorige ver gadering betreff-nde de electricitcit is gezegd. Door Burg. en Weth. is berich dat er genoegen mee wordt genomen en verzocht een nieuw contract voor te 'eggeü. De heer Donkers meent dat ls besloten om het oaosformatorhuij-je achter den tóren te plaatsen. Hij vraagt of zulks geen bezwaar met Ich zal brengen- De Voorzitter zegt dat 2 heeren zijn geweest om te vragen waar h;t trans formator bubje zou komen te staan. Later is nog iemand uit 's Bosch gekomyi en allen verklaarden dat het veel gemak kelijker zou zijn indien dit voor aan de straat kon worden gebracht. Ik heb, zegt de Voorzitter, erop gewezen dat zoover mij bekend, wij daar geen grond hebben. Daarna hebben ze op de speelplaats van de school eene opm-Hncr gedaan. Krol. En bij de Wiel dan Donkers. Dat zal dan moeten worden afgebroken. Bovendien is het te nat ook, want het moet juist een heel droge plaats zijn. Ik denk dat ze dat zelt wel zullen afkeuren. Na eenige discussie wordt besloten het oude brandspuithuisje aan te wijzen en wordt de plaats goedgevonden om dan de afbraak te verkoopen. Schrijven van den heer Ouwerling, waarin hij mededeeling doet. dat hij tot zijn diep leedwezen niet in de gelegen heid is geweest afscheid te nemen Hij dankt de leden voor de aangename samenwerking en wijst er op dat, alhoe wel in den beginne heel wat hinderpalen in den weg stonden, bereikt is wat men zich heeft voorgesteld Schrijven van Ged Staten, houdende goedkeuring rekening 1918. De rekening sluit met een bedrag aan ontvangsten van f 20298.41, aan uitgaven van 118207 16, zoodat er een voordeelig saldo is van f2041.25. Schrijven van Ged. Staten, waarin ze mededeeling doen, dat aan Wethouder Krol geen subsidie of jaarwedde kan worden uitgekeerd voor de diensten die hij heeft bewezen als plaatsvervangend burgemeester, aangezien dit in strijd is met de wet. Ged. Staten dringen aan het genten besluit in te trekken en hen daarvan in kennis te stellen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. alsook de laad gedaan hebben wat kon om in deze billijkheid te voorzien. Dat deze pogingen zijn mislukt, wat was te voorzien, is niet aan ons. Lombarts. Is er dan zoo geen enkele reden te vinden. Krol. Het is in *rijd met de wet er is niets aan te d<Én en daarom zou ik het zoo maar lateh. Schrijven van Ged. Staten betreffende oprichting politieschool te Hilversum, met verzoek f20.— subsidie te willen verleenen. De Voorzitter juicht alle onderwijs toe. De heer Donkers ook. maar zou met iet oog op den zeer slechten finantieelen oestand voorloopig van alles zich ont houden, zoolang de distributie-kosten zoo zwaar drukken. De heer Klein zou zeker geen subsidie willen verleenen, omdat ook aan de Liedertafel in een vorige vergadering ;een subsidie is verleend. Lombarts. Dergelijke zaken moesten ;eheel van het Rijk uitgaan. Wordt in beginsel besloten voor de eerste drie jaren geen subsidie te ver leenen Goedkeuring verordening tot heffing van opcenten op de personeele belasting. Conform wordt besloten Verzoek van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten, houdende het ver zoek tot toetreding. Het lidmaatschap kost een '/2 ct. per inwoner, maar zal binnenkort worden verhoogd. De heer Donkers stelt voor om voor loopig alles buiten beschouwing te laten De heer Lombarts merkt op dat het voor onze gemeente van weinig be- teekenis zal zijn, omdat men hier gas fabriek noch electriciteitsbedrijf bezit Wordt besloten niet op het verzoek in te gaan Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, de heer F. Schilders. Door de heeren Lombarts, Klijn en v d. Hoven worden de noodige stukken onderzocht en in orde bevonden waarna tot toelating wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Krol er op, dat het wenschelijk zou zijn om bij de Hoofd. Omslag rekening te gaan houden met kinderaftrek. De Voorzitter zegt in principe daar zeer veel voor te voelen, maar voor dit jaar, nu alles wat de finantiën aangaat met de grootste moeite is in elkaar ge zet, zou hij er nog niet toe over willen gaan. De verordening is nu pas goed gekeurd en 't zou te lang duren, eer weer de goedkeuring daarop zou worden verkregen, zoodat men dan geheel zon der geld zou komen te zitten en duur geld zou moeten maken door het aan gaan van een kasgeldleening. De heer Krol betoogt dat kinderaftrek noodig is en dat dit aan de zaak van het vlug inkomen van geld niets afdoet. De Voorzitter waarschuwt om toch de gemeente-finantiën niet in de war te brengen, hij stelt voor daar een of twee jaar mede te wachten. De heer Krol kan niet inzien dat het de finantiën in de war zal brengen. Het zal alleen eenige administratiekosten meer met zich brengen. De Voorzitter zegt veel voor kinder aftrek te gevoelen omdat het naar den geest van den tijd is, maar hij dringt aan om de finantiën nog niet meer in de war te brengen dan deze reeds zijn. De heer Lombarts voelt vanzelf ook zeer veel voor kinderaftrek maar zou daarmede nu een jaar wachten omdat anders te veel achterstand komt. Nu moeten de gelden nog worden geïnd welke een vorig jaar reeds geïnd hadden moeten zijn. Krol Wie is daarvan de schuld. Lombarts. De onze niet, dat weet ik wel, maar nu die toestand zoo is moet ten wij zorgen hen te verbeteren en nie- erger te maken. De heer van den Hoven is voor kin deraftrek. Onbillijk is het er niet op in te gaan. Krol. Ik wil het nog dit jaar hebben en ga er niet van af. Voorzitter. Ik zie er geen kans voor en ik waarschuw u. 't Zou de gemeente geld gaan kosten hoor. Vooral u als wet houder waarschuw ik ten zeerste. De heer Donkers voelt ook veel voor kinderaftrek, maar is evenals de heer Lombarts van meening dat voor dit jaar het niet meer kan. De heer v. d Hoven wil zich gaarne bij hetgeen door den Voorzitter is gezegd, neerleggen, want de gemeente nu nadeel toebrengen, mag in geen geval. Spreker hoopt dat voor een volgend jaar bijtijds maatregelen zullen worden genomen om den kinderaftrek te verkrijgen. Den Voorzitter zegt zulks gaarne toe. De heer Krol vereenigt zich daarmede. De heer Lombarts zegt bij de Eerw. Overste te hebben vernomen, dat voor het les geven in de nuttige handwerken geen subsidie wordt gegeven. De Voorzitter verwondert dit zoozeer, vooral omdat nog kort geleden voor het vierde kwartaal is uitbetaald. Voorts vraagt de heer Lombarts hoe het zit met de bouwvereeniging. De Voorzitter zegt dat met het sterf geval van den heer van Baardwijk de zaken een beetje oponthoud hebben gevonden. De rentmeester verklaarde nog kort geleden echter dat betreffende den grond spoedig alles in orde zal komen. Klijn. Er komt niets van. Voorzitter. Dat is nu een vervelende uitdrukking. Kan men dat land nu laten schieten Dat gaat toch niet en wie kan er nu toch iets aan doen dat de heer van Baardwijk is gestorven. Klijn. Dan had de bouwcommissie wel eens een keer meer bijeen mogen komen. De heer Donkers stelt voor een ver gadering van de bouwcommissie te beleggen en deze aangelegenheid te bespreken en te zien welke maatregelen moeten worden gestroffen. Daartoewordt met algemeene stemmen besloten De heer v. d. Hoven vraagt of Burg en Weth. tal rekening en verantwoor ding hebben ontvangen van den vroege- ren distributieleider. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. reeds viermaal daarover hebben ver gaderd zonder dat men tot eenig resultaat is gekomen. Er zijn twee rapporten geweest en toen heeft de oud-burge meester telkens alle noodige stukken aan de accountants ter hand gesteld. Daarna heeft hij de paperassen van tijd tot tijd opgeruimd. Klijn. Dan is die houding toch niet correct. Van den Hoven. In art. 2 van de distributiewet staat dat de rekeningen en kwitantiën 30 jaar lang moeten wor den bewaard. Krol. Hij heeft daartoe niet het recht gehad. Het behoort hier in het gemeente archief thuis. De Voorzitter geeft in overweging eerst de rapporten eens goed te komen inzien, alvorens verdachtmakingen te doen of een blaam op iemand te werpen. De heer Donkers zegt dat de rapporten gewikt en gewogen zijn en er geen enkel motief aanwezig is om nog verder te gaan. Krol Gaat hier dan alles zoo maar. De heer Lombarts begrijpt niet goed deze handelwijze. Er is een raadsbesluit genomen dat Burg en Weth om ver- antwoerding zullen vragen, wijl in een rapport van den accountant staat aan gegeven, dat hij voor de betrouwbaarheid van de cijfers niet kan instaan en zou nu zoo'n leider maar straffeloos kunnen blijven als hij de stukken heeft vernietigd De eene distributie-leider, zegt spr., blaft overal maar rond „Ze doen me toch niets". Ik zou een ultimatum stel len en anders schorsen. De heer Donkers merkt op dat deze er geheel buiten staat omdat de stukken, zoolang deze de leiding heeft, aanwezig zijn. De heer Lombarts zegt dat de boeken beschikbaar moeten komen waarop de Voorzitter opmerkt dat deze er niet meer zijn. In het begin is al gezegd tegen den tegenwoordigen leider, blijft overal af. Spr. betreurt dat zoo iets kan worden geduld. Vraagt men om boeken, dan wordt men nog uitgelachen. Op voorstel van den heer Donkers wordt besloten bij Ged. Staten een aanklacht daarover in te dienen. Daarna gaat de raad over in geheim comité. Waalwijk. 3 April 1920. Volksmatinée te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" in de zaal Musis Sacrum op 2en Paaschdag. - Programma 1. Psalm 83. Andriessen. Door de Vereenigde Zangers. 2. Wiegenliedje. Roeske 3. Serenade van een Landknecht. di Lasso Beiden door gemengd koor. 4. Opwaarts. Hol Door de Vereenigde Zangers. TOEGANG VRIJ. Gisterenavond hield de Burgerwacht in de groote zaal van den R. K. Gil denbond eene vergadering, om, nu Be- soijen tot oprichting van een zelfstandige Burgerwacht is besloten, tot reorga nisatie daarvan over te gaan. Uit de Rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten hebben be dragen f 250 en de uitgaven f 229.46 zoodat er een goed slot is. Daarna werden de statuten vastgesteld Van den heer Klijberg was een schrij ven ingekomen waarin hij kennis ga dat hij als Voorzitter bedankt. De Commandant, de heerM. v. Loon bracht een woord van dank aan den heer Klijberg, die zoo welwillend is geweest bij de oprichting het Voorzitter schap te aanvaarden en die voor de Burgerwacht steeds alles heeft gedaan om deze tot een krachtige vereeniging te maken. Met algemeene stemmen werd be sloten de heer E. Klijberg te benoemen tot eerelid. Tot leden van het bestuur werden daarna gekozen de heeren A. J Jansen, J. v Riel, F. Smolders, J. v. Eijkelenburg en Van Heek Nog werd besloten tot oprichting van een Federatie van Burgerwachten over te gaan, voor den kring Zwaluwe tot 's Bosch. Naar wij met zekerheid vernemen is door de N V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoomschoenfabriek Hollandiaaange kocht een terrein in de le Zeine (van de Eerw. Zusters en van den heer C. B S. van der Heijden) om daarop spoedig eene schoenfabriek te bouwen speciaal voor Engelsche artikelen. Wij wenschen den ondernemers alle succes met deze nieuwe onderneming, ook voor onze gemeente van groot belang. Blijkens „In- en Uitvoer" heeft de import van schoenen, laarzen en pan toffels over Januari 1920 een bedrag bereikt van f 885000,— waarvan uit Groot-Brittanië voor f 547000, Het Feestprogramma ter gelegen heid van de plechtige inzegening van het momument en toewijding van Waal wijk aan het Goddelijk Hart op Maandag 5 April (2en Paaschdag) luidt als volgt: 's Morgens Generale H Communie in de beide parochiekerken, waaraan alge meene deelname wordt verzocht. Verder onder de H. H. Missen in beide parochiekerken predikatie over het H Hart. 's Namiddags 4 uurSamenkomst op de Markt der verschillende corporaties, Muziek-enZangvereenigingen met hunne vaandels en daarna muzikale wandeling naar het Monument in de St. Antonius- straat. Na aankomst bij het monument zal door de Harmonie der R.K Werklieden- vereeniging het „Wien Neerlands Bloed" worden ingezet. Verder programma te veel om te sterven. Laten wij ook voor hen wat bijdragen, om daardoor mede te werken de vreeselijke ellende een beetje te verzachten, en koopen wij morgen een bloempje aan goeden prijs Bij statutenwijziging is het kapi taal der N. V. Electrische Schoenmakerij en Reparatie- Inrichting De Eendracht" te Oosterhout, gebracht op f 125.000 verdeeld in 247 gewone aandeelen van f 500 en 50 preferente aandeelen van f 30. Tot directeuren dezer vennootschap zijn benoemd W. J. de Nier. J. L. Nou- wens en F. P. de Hoogh. allen schoen maker te Oosterhoul en W. C. F. v. d. Klucht, zonder beroep te Oosterhout; de drie eerstgen. meer speciaal voor de techn. en laatstgenoemde voor de administratieve leiding. Commissarissen zijn C. A. Huyben Pzn., leerlooier te Oosterhout en Th. N, v. d. Klugt, zonder beroep te Rijswijk. De Vereeniging van Nederl. Ge meenten, die voor hare leden een be- H.HART MONUMEjIT. WAALWIJK.v 1. Huldiging aan het H Hart. Woorden van A. C. v. d. Heijden. Muziek van Andriessen. Te zingen door de gezamenlijke zangvereenigingen, onder directie van Jac. Sars. 2. Toespraak van den ZeerEerw. Pater Joachim. 3. Opwaarts Rich Hol Door de vereenigde zangers. 4 Toespraak van den ZeerEerw. Pater Domoulin S. J. 5. Inzegening van het Beeld en toe wijding de gemeente aan het Goddelijk Hart 6. „Aan U. o Koning der Eeuwen", door allen te zingen, begeleid door de Harmonie. Tot slot plechtig Lof, waaronder door de vereenigde Kerkkoren onder directie van Norbert Yan Bladel zal worden gezonden 1 Panis Angelicus, 4-st. koor Haller. 2. Regina Coeli, 4-st. koor Vater. 3. Ave Maria, 4-st. koor F.Wirtz. 4. Te Deum, koor met solo's, duetten en kwartetten Loser. 5. Tantum Ergo, 4-st. koor Haller. Elk ingezetene wordt beleefd verzocht dien dag getooid te zijn met een speciaal insigne, dat door eenige dames te koop zal worden aangeboden. Ook zullen dien dag Aanzichtkaarten met afbeeldingen van het Monument, te koop worden aangeboden. Wij willen bij den afdruk van het programma der plechtigheden op a.s. Maandag nog de opwekking voegen dat geheel Waalwijk zal deelnemen aan deze feestelijkheden. Het programma is van waardige samenstelling, passend bij het devote der plechtigheid, en daarom zal ook ieder katholiek hieraan deelnemen, opdat de vruchten der bedoeling van deze stichting en der feestelijke onthulling ruimschoots op Waalwijk zullen neer komen. Het beeld van 't Hart hebben we reeds vroeger beschreven, de wijze waarop men de omgeving in een waar feestkleed gestoken is boven allen lof verheven, 't Is ook hier weer gelukkig te mogen constateeren als men in Waal wijk iets aanpakt, dan doet men het flink Het comité en zijne wedewerkers hebben alle eer van hun werk Wij vestigen de aandacht op den Bloemendag die den len Paaschdag voor de Weensche en Hongaarsche kinderen in onze plaats gehouden wordt. Wij allen hebben reeds veel voor dit goede doel gedaan, doch wij mogen wel nagaan, hoe bevoorrecht die kinderen zijn die onder ons vertoeven, in vergelijking met de vele duizenden aldaar, die als 't ware te weinig te eten krijgen om te leven en stelling van nagenoeg 40.000 paar hee- renrijgbottines had genoteerd voor f 13.90 per paar, heeft thans aan de belang hebbende gemeenten medegedeeld, dat van die levering niets dan komen. Een New-Yorksche firma, die in 'sGraven- hage een vertegenwoordiger heeft, had de leverantie op zich genomen, maar spoedig werd namens de firma bericht, dat zij den prijs aanmerkelijk had moe ten verhoogen. Prachtig Op de Leipziger Messe waren vele Amerikaansche schoenen te koop ten 14 tot 16 dollar per paar. Hoewel een dollar tegenwoordig 100 mk. ver tegenwoordigt. raakten de Amerikanen hnnne waren gemakkelijk kwijt. Er waren voldoende liefhebbers die gaarne 1600 mk. voor een paar schoenen be taalden. N. Rott., Ct. Wij lazen omtient het optreden van den heer en mevrouw Jos. Groenen te Hamburg o m. het volgende In den geest van een der vele, eenige Liederen- en duetavonden, stelde de bekende baritonzanger van onze opera, de heer Jos. Groenen, zijn vrouw Rick Groenen als concertzangeres aan Ham burg voor. Begeleid op zeer muzikale en kunstzinnige wijze, zong mevrouw Riek Groenen oude aria's en moderne liederenaria's van Handel, Cacimi, liederen van Brahms. De sterke bekoring van hare prestaties eo de innemendheid van haar optreden, gingen voornameli k uit van den toon en de warmte vao een schoon, in de hoogte misschien wat begrensd, maar in de middel en lage toonen zeer sonoor en vol en zuiver geluid. Het gebruik dezer stem getuigt van smaak, van een zeer natuurlijke begaafd heid en vooral ook van «en gedegene technische ontwikkeling, welke het niet moeilijk zal vallen, om nog een hoogeren graad van klankschoonheid te bereiken, en misschien nog zwakke of zwakklin- kende toonen uit te schakelen en in den strijd om het bezit van een rustigen en kalcnen adem de overwinning te be halen. In hare voordracht vindt men de sporen van intensief medevoelen, het karakteristieke van een lied treft zij met absolute zekerheidde details echter vragen nog wel eenige fijnere verzorging. De heer Jos. Groenen, die zich liet begeleiden door den heer Aumermar, maakte den diepsten Indruk met een in grooten stijl opgezette en wat stem be treft schitterende uitvoering van de vier eerste gezangen van Brahms, en die heerlijk paste in het kader van de ent housiaste bijvalsbetuigingen na elk num meren het schitterend bloemenarrangr- ment van het podium. Zooals wij in 't vorig nummer reeds De Echo vim het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9