Tweede Blad. Het H. Bart-Monument. Provinciaal Jïionws NUMMBK 29 DONDERDAG 8 APRIL 4Se J&arttau*. Waalwijk, 7 April 1920. De plechtige inzegening van het monument en toewijding van Waalwijk aan het Goddelijk Hart op Maandag 5 April, is in alle opzichten bijzonder goed geslaagd. 's-Morgens werden onder de H. Missen in beide parochiekerken predikaties ge houden over het H. Hart. In de pa rochiekerk van St. Jan Baptist werd door den Z.Eerw. Pater Joachim ge sproken en in de St. Antoniuskerk door den WelEerw. Pater L. Dumoulin S. J. Deze laatste sprak den len Paaschdag onder het Lof over 't Koningschap van Christus en op den 2en Paaschdag onder de Hoogmis over de Beteekenis der Toewijding van Waalwijk aan het God delijk Hart. In beide parochies waren de kerken telkens met een devote menigte gevuld. 's-Middags ten 4 uur had op de Markt de samenkomst plaats van de verschillende corporaties, muziek- en zangvereenigingen met hunne vaandels. Langzaam trok de stoet, die als volgt was samengesteld, naar de St. Antonius- straat. 1. Bruidjes. 2. Comité. 3. Congregatie O. L. Vr. 4. Kindsheid. 5. Zangkoor Eerw. Zusters. 6. Kerkbestuur St. Jan. 7. H Familie. 8. Werklieden-Vereeniging. 9. Harmonie. 10. Liedertafels. 11. Zangkoor St. Jan. 12. St. Vincentiusvereeniging 13. De Hanze 14. R.K. Onderwijzersvereeniging. 15. Voor Eer en Deugd 16. R.K. Spaarbank. 17. St. Paulus. 18. R.K. Kiesvereeniging Na aankomst bij het monument, was liet plein gevuld met één menschenzee. Uit de geheele omgeving waren be langstellenden gekomen om getuigen te zijn van deze plechtigheid. Door de harmonie werd de plechtig heid ingezet met het „Wien Neerlands Bloed" en daarna werd door de ge zamenlijke zangvereenigingen, omer leiding van den heer Jac. Sars, direc teur van de Liedertafel „Oefening en Vermaak", gezongen, „Hulde aan het H. Hart", woorden van onzen stadsge noot den heer A. C. van der Heijden. Dit meesterwerk, dat een hernieuwd bewijs is van het talent van den ver vaardiger, werd op schitterende wijze vertolkt ën door de duizendlioofdige menigte met de grootste stilte aanhoord en mocht een daverend applaus in- oogsten. Door den Z.Eerw. Pater Joachim, die schier overal de onthullingen van H. Hart monumenten bijwoont, werd alsdan het spreekgestoelte beklommen. Hij wees in een gloedvolle rede op de groote beteekenis van wat Waalwijk gaat doen" n.l. zich toewijden aan den Koning niet een Koning wiens troon wankelt, die vandaag alles en morgen niets meer heeft te zeggen, maar de Koning der eeuwen, die steeds heer en meester is. Hij spoort allen aan zich steeds trouw onder de hoede van dien Koning te stellen, dan ook zal de rust en vrede in de maatschappij wederkeeren en Waalwijk, dat het Goddelijk hart van Jezus in het openbaar zoo'n grootsche hulde brengt en hem een monument heeft gesticht zooals op nog weinig of geen plaatsen in ons land het geval is, zal de rijkste zegeningen mogen on dervinden. Nadat door de vereenigde zangers Opwaarts van Rich. Hol op meesterlijke wijze was vertolkt, had de inzegening van het beeld en toewijding der Ge meente aan het Goddelijk Hart plaats door den Z.Eerw. heer Kuipers, pastoor der St. Antonius-parochie, daarbij ge assisteerd door den Z.Eerw. heer Van Riel, pastoor van St. Jan Baptist. Na deze plechtigheid, die op de zeer velen een diepen indruk maakte, hield de WelEerw. pater L. Dumoulin S. J., eene rede. Groot was de belangstelling van het publiek naar deze rede. Immers, het was deze redenaar, die als knaap van 12 jaar, op den 29en April 1902, in een met vuur uitgesproken toespraak, bij de inwijding van de St. Antoniuskerk, den Z.Eerw. heer Kuipers toesprak en hem het welkom toeriep in de nieuwe parochie. Onze oud-stadgenoot sprak dan met een heldere stem, die als een metalen klank overal doordrong, ongeveer als volgt Hooggeacht Feest-comitè, Edelachtbare Heer en, Zeer Eerw. én Welhetw. Heeren GeestelijkenDames, Hee- ren, Bestuursleden van Waalwijks Corporaties, Feestvierende menigte. 't Goddelijk verbood tusschen dea Koning en zijn onderdanen is gesloten Ouze Konlngshutde is gebracht 1 Onher roepelijk trouw heeft Waalwijk gezworen aan het H. Hart van Jezus Dank zij de orgaaiseercude leiding van het H. Hart-Comité, dank zij de welwllleode medewerking van Waalwijks geestelijkheid cn Waalwijks gemeente bestuur, van Waalwijks muziek- en zang vereenigingen, van Waalwijks corporaties dank ztj alle Waalwijkers die bijgedragen en medegewerkt hebben tot de oprich ting en de vnsieriag van dit H. Hart- moDuaientdank zil dat alles, Is heden door Waalwijk iu het publiek, officieel aan Christus eerherstel gebracht voor de godslasterende kreten vau haat cn afgunst, die 1900 jaren geleden dien zelfden Christus opeischien ter kruis dood I Overtuigend beeft Christus be wezen, door zijvt glorievolle verrijzenis, dat hij machtiger is dan ai ziju vijanden. Maar de verslagea wereld wii dat niet bekennen. En nog immer weerklinkt die zelfde verwoede kreet vau blinde Chris tus-haat >Weg met hem 1 We willen niet dat deze over ons hcersche Weg met hem Maar krachtiger hebt gij, Waalwijk, aaugegrepen door begrepen diepgevoelde Chiistus-liefde, ten aanhoore van de geheele wereld, uw leuze, uw eed van trouw doen weerklinken Christus moet heerschen Christus, wees Koniog over WaalwijkI Daar staat thans het beeld van onzen Goddelijken Zaligmaker, Jezus Christus, op dit openbaar piein onzer gemeente, om te betuigen, hoe diep wij alle mer- scheiijk opzicht verachten, om aan de wereld te verkondigen, dat Waalwijk de openbare rechten vat. Christus' Koning schap, zouder schroom erkent 1 Daar staat het, hoog verheven boven deze feestvierende volksmenigte, omdat Waal wijk aanneemt» dat Iemand boven haar staat, met het recht om in Waalwijk zijn oppetheerschappij uit te oefenen Daar troont het, rotsvast op h;;t monumentale voetstuk, wam in ligt uitgebeeld Waal wijks diepe geloofsovertuiging, Waalwijks onwankelbare, onomstootbare trouw aan het H. Katholiek Geloof 1 Daar staat hij, Christus, in de kalme majesteit zijner koninklijke waardigheid, Spreekt ons zijn scepter van Konings macht, zijn Goddcllijk hart, dat vlammend prijkt op zijn borst, spreekt ons van 's KoDings liefde. Ja, door de intronisatie van alt H. Hart-rnocumsnt, introDiseeren wij io Waalwijk den Koning van Liefde Waalwijk, door uw toewijding aan oit aanbiddellijk Hart van Jezus, hebt. gij ultgeioepen hst Rijk van Christus Liefde. Zeker, deze plechtige, inaig gemeende toewijding za[ tengevolge hebber, dat in Waalwijk het maatschappelijke leven, de publieke vermakelijkheden, de klceder- dracht, de openbare zedelijkheid steeds blijven strookeu met Christus'-belangen, met Chrlstus'-beginselcn. Maai die toe wijding mist iets van haar doel, deze Koningsdag is een mislukking, wanneer hij nier, in soeiale leven van Waalwijk, blijvend vestigt het Rijk van Christus liefde, wanneer bij nier in de sociale samenleving van Waalwijk versterkt dat geheim vaD rust en vrede, waarvan het Goddelijk Hart van onzen Koning het symbool is, dat geheim van bloei en welvaart, de sociale liefde 1 Waalwijkers, Uw Koning ziet U hier in dichte drommen rocd zijn beeld ge schaard, in ééoe gedachte van liefde tot Hem, tot zijn Aanbiddelijk Harr. Uw Koning ziet U, hecht aaneengesloten, gegroepeerd rond Uw vaandels en ba nieren, die 't symbool zijn van Uw kracht, omdat zij zijn het symbool van Uw eens- gezindheid. Waalwijk gij geeft blijk te beseffen en geve het Goddelijk Hart van Jezus dat dit moge gezegd worden vau allen in Waalwijk, gij geeft blijk te beseffen de kracht die uligaat van saam- hoorlgheid, de stuwkracht die uitgaat van organisatie. Tegenover een vijand die strijdt, aaneengesloten door éénzelfde Chii9tus-haat, staan wij sterk, dan alleen als wij strijden, vereecigd door eenzelfde Christus-liefde. Eq voert ons die liefde ten strijde, dan zal die strijd niet ontaarden ic een egoïstisch winstbejag, maar dan zal elk Individu, dan zal elke organisatie eigen geluk zoeken in den bloei der gemeen schap. Doch zulk een door en door Christelijke klassenstrijd is onmogelijk, als niet naast en door dje liefde tot Christus, ook de deugd van naastenliefde de door Christus gewilde plaats, nl. de Ie plaats, inneemt In de maatschappelijke verhoudingen. Naastenliefde is in ds hedendaagsche van Christus afgekeerde maatschappij een onbekend begrip. Is het wonder, dat algemeeae Christus-haat niets anders aankweekt dan algemeene klassenhaat. Is het wonder dat gebrek aan liefde tot Christus ook a'le liefde wegrukt uit het maatschappelijke leven Men schijnt nog maar één wachtwoord te kennen recht, rechtvaardigheid. Maar wat Is die recht vaardigheid van een wereld zonder liefde. In die llefdelooze maatschappij komt was verrezen, werd bij B. en W. aan geklopt om hunne medewerking, om het in een waardig kleed te kunnen steken. De architect Bouman had een prachtig plan geprojecteerd voor beplanting van het park. B. en W. hebben door de overneming en uitvoering van dit plan zeer veel bijgedragen, om het geheel tot zijn recht te doen komen. Zijn aller- besten dank bracht hij hiervoor aan het dagelijksch bestuur der gemeente. Den beiden sprekers van den feestdag, den Eerw. paters Joachim en Dumoulin nu Christus' liefdevol Hart zijn Liefderijk bracht hij ook dank voor hunne schoone stichten Oh 1 wat zou er van ons ge- reden. Aan alle vertegenwoordigers van worden, Indien ook Christus jegeös de zondige menschheld allééu rechtvaardig heid beoefende rechtvaardigheid niet getemperd door zijn barmhartige liefde Ziet op naar dat standbeeld van het H. Hart, en zegt mijWat predikt het hier te midden van Waalwijk Is het llefdelooze macht en liefdeloos recht of is het barmhartigheid en liefde Oh 1 die kroon, die met bloedige doornen het gewonde hart omstrengeltdat kruis, dat geplant staat in het bloedend hart die wonde, dat bloed, o zij spreken van 's Konlogs reddende liefde 1 beide ver kondigen zij, dat de Koning die hecrscht over Waalwijk, een Koning is van Liefde, een Koning die wil gehoorzaamd en gediend worden in een geest van offer- vaaidige, van vergevingsgezinde, van eendrachtige naastenliefde. >Heer. bewaar hier eendracht en liefde,4 zoo klonk het daareven in de heerlijke toewijdingscantate. Ja, zij dat ons aller bede gedurende het lof, aan den voet van de H- Eucharistie. Maar zij 't ook ons vast besluit, dat wij allen, werklieden en werkgevers, middenstanders en inteliectueelen, gees telijke en tijdelijks overheden, dat wij alien in eensgez ndc Christusllefde zullen samenwerken, dat we zullen toonen aan vriend en vijand, dat de Snciale Aclie de Katholiek-georganiseerde sociale actie, gevoerd onder de liefdescepter van Koning Christus een vredelievende en toegevingsgezlode verstandhouding kan bewerken tusschen de verschillende standen der maatschappij. Dat geve het H. Hart tot behoud van den vrede, tot behoud van den godsdienst, tot behond van ons dierbaar Katholiek geloof in ons geliefd Waalwijk. Ik heb gezegd. Een luid en langdurig applaus bewees dat de ontelbare menigte den jongen stadgenoot-priester dankbaar was voor de door hem tot haar gerichte woorden. Door de Harmonie werd daarna in gezet en door allen mede gezongen het: Aan U, o Koning der Eeuwen. Tot slot dezer plechtigheid Werd in de St. Antoniuskerk een Lof opgedragen waaronder door de vereenigde kerkkoren, onder directie van den heer Norbert van Bladel, werd gezongenPanis An- gelicus, 4-stemmig koor door Haller, Regina Coeli, idem door Vater, Ave Maria, idem door F. Wirtz. Te Deum, koor met solo's, duetten en kwartetten, door Löser en Tantum Ergo, 4-stemmig koor, door Haller. De ZeerEerw. heer Pastoor dankte allen die hadden bijgedragen tot de tot standkoming van dit monument, niet het minst het Comité en aan allen die tot het welslagen van dezen dag hebben medegewerkt. Daarna verzocht hij de genoodigden ter pastorie om daar nog beter aan allen zijn dank te kunnen brengen. De president van het Comité, de heer Adr. de Graaff, bracht in enkele woorden dank aan allen die hebben medegewerkt aan de voltooiing van dit schoone werk. De ZeerEerw. heer Kuijpers vulde zijne woorden aan en bracht dank aan de pioniers van dit werk, twee jongelui, die nu ongeveer een jaar geleden, zijne meening kwamen vragen, om in de St. Antonius-parochie een H. Hart-monu- ment op te richten. Oit voorstel van deze twee jongelui was reeds lang zijn hartewensch geweest en daarom was zijn antwoord zoo spoedig gereed „Niets iiever dan dat." Spr. gal hen den raad, daarvoor een comité op te richten, waarin zij spoedig slaagden. Aan dit Comité, voor zijn moeitevol len arbeid zijn dank te brengen acht hij een dure plicht. Het Comité besloot spoedig het beeld voor geheel Katholiek Waalwijk op te richten en daarvoor werden bij alle in gezetenen gelden ingezameld, welke inzameling ook goed geslaagd genoemd moet worden. Wederom bracht hij voor alle bijdraw gen zijn besten dank. Hij ried het co mité aan een architect te zoeken, om thans plannen te ontwerpen. De architect de heer Bouman uit Tilburg, kreeg hiervoor de opdracht, die spoedig uit gebreide plannen klaar had, zoodat Joen de aanbesteding kon geschieden. Den Bosschen beeldhouwer van Bokhoven werd het werk opgedragen. Thans èn architect en beeldhouwer dank voor hun arbeid. De fundeering moest nu spoedig wor den* klaar gemaakt. Een lid van het de katholieke corporaties van Waalwijk dankte hij voor hunne medewerking, heden verleend. Dezen dank bracht hij aan allen namens het. comité. Hij sprak verder de hoop uit, dat de openlijke Koningsverheffing van het H. Hart voor de toekomst de rijkste vruchten zou afwerpen. Hierna voerde wethouder Klijberg het woord. Door uitstedigheid van den bur gemeester en ongesteldheid van wethou der Gragtmans, vertegenwoordigde hij met den secretaris officieel de gemeente. Waar de ZeerEerw heer pastoor ge sproken had van de medewerking van B. en W. om het monument in een waar dig kleed te steken, was het hem een genoegen hier te kunnen verklaren, dat B. en W. het op hoogen prijs stelden, door den aanleg van het park namens de gemeente hulde te hebben kunnen brengen aan den Koning der Koningen, die hier thans plechtig ten troon was verheven. Hij sprak de hoop uit dat de openlijke vereering van het H Hart steeds zou strekken tot zegen van het ons allen zoo dierbaar Waalwijk. De ZeerEerw. heer pastoor van Riel van de parochie St. Jan, sprak nu nog een kort woord ZEerw. meende en met nog meer recht dan de ZeerEerw. heer pastoor van St. Antonius, die toch de groote stuwkracht zeker van het comité was geweest en daarom zich moeilijker kon uiten, hartelijk dank te moeten bren gen aan de comité-leden voor het prach tige werk wat zij verricht hadden. Hij weidde in 't kort uit over deze openlijke Koningshulde en verwachtte ook den rijksten zegen van deze heerlijke daad. En hiermede was de schitterende huldebetooging en toewijding geëindigd, die een groot succes was, en een waar dig cachet had gedragen, geheel pas send in de lijn van de groote gebeur tenis van dezen dag Het majestueuze beeld, ontworpen door den architect, den heer A. Bouman te Tilburg-Breda, met de vervaardigers, de kunstenaars van Bokhoven te 's-Bosch, maakt een grootsche, maar tevens tref fende en veelzeggende indruk, zoowel in opvatting als houding en gebaar en ook wat symboliek betrefthet hardstee- nen voetstuk, de geheele afwerking vormt één prachtig geheel, waarvan wij niet beter onzen lezers een voorstelling heb ben kunnen geven, dan door er een afbeeldsel van in ons laatste nummer af te drukken. Wij willen nog volledigheidshalve de inscripties weergeven, die het monument opluisteren. Onder het beeld staat„Ko ning ben ik". In 't voetstuk is zeer kunstvol het wapen van Waalwijk ge beeldhouwd, terwijl onderaan in goud gegraveerd staat„Hulde van Waalwijks Katholieken". Wij zeiden het ook reeds, dat de om geving in een passend kleed was ge stoken, waarvoor onze gemeentewerken, die de zorg voor het plein op zich nam, alle eer toekomt. Het perk rondom het monument in lichte glooiing omhoog gaande tot den voet, draagt rondom in rhododendrons een ster, terwijl de bui tenste rand een kroon symboliseert, waarin een diadeem schitteren zal, door een andere kl«ur-bloem weergegeven. Het geheel vormt de vier armen van een kruis. Zoowel de vinding dezer symbolisrerende teekenen als de keuze der bloemen, alsook de uitvoering, vallen zeer te prijzen en geven aan het prachtige monument nog een bijzonder cachet, terwijl ook de verdere verzorging van dit plein alle sporen draagt van smaak, orde en goede verzorging. Den heer G. van Huiten met zijne ijverige helpers past hiervoor ook zeker een woord van openlijken lof. De oproep in ons nummer van Za terdag had goed succes gehad, zeer vele mooie bloeiende bloemen en planten waren ter opluistering van monument en kerk uit de beide parochiën in bruik leen afgestaan. Aan het slot van ons verslag brengen wij gaarne-hulde aan het ijverige comité voor hetgeen het heeft tot stand gebracht tot eer en heil van Waalwijk, aan de ontwerpers en vervaardigers, aan allen die hun milde bijdragen schonken, aan allen die medewerkten om deze hulde en toewijding zoo schitterend te doen slagen en waaraan ook wij naar de mate onzer krachten, zoowel wat de inzame ling als de feestelijkheden betreft, hebben medegewerkt. comité met eenige ingezetenen uit beide d© burgemeester onzer gemeente parochieën voerden dit geheel belan- Voor eenige dagen met verlof ver- geloos uit. Aan hen behoort zeker spe- trokken. Waarnemend burgemeester is ciale dank gebracht. thans, de oudste wethouder, de heer Toen het beeld op het gemeenteplein jac, Gragtmans. Het komt den laatsten tijd her haaldelijk voor dat langs de huizen door individuen bestellingen voor fotogra fische vergrootingen worden opgenomen. In den regel wordt vooruitbetaling ge vorderd. De portretten volgen soms niet of in zoo slechte kwaliteit dat men daarmede toch bedrogen is. Verschil lenden hier en in de omgeving werden reeds de dupe van deze praktijken. Men zij dus op zijn hoede. De verkoop van bloemen, tweeden Paaschdag ten bate van de Weensche en Hongaarsche kinderen gehouden heeft ongeveer f 100 opgebracht. Het Volks-matinée, tweeden Paasch dag door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" in de zaal Musis Sacrum gegeven, was zeer druk bezocht. De menschen hingen als 't ware op elkaar. Met groote aandacht werden de uit gevoerde nummers door de vereenigde zangers gezongen, aanhoord. Vooral de twee door het gemengde koor uitge voerde nummers vitlen bijzonder in den smaak. „Oefening en Vermaak" heeft het publiek van Waalwijk en omgeving weer een aangenaam uurtje verschaft. Bij onderhandsche aanbesteding werd licht- en krachtinstalatie voor de nieuwe schoenfabriek Firma Leenheers Zoon opgedragen aan de Eerste Langstr. Elect. Maatschappij. In ecD onzer vorige nummers vermeldden we dat door C. v. Tilborgh wonenende te Viijh. Capelle uit een weide oader Sprang een koe vermist werd. Al spoedig rees bij de politie het vermoeden dat de koe ontvreemd moest zijn, waarom zij een streng onderzoek begou in te stellen. Dank zij de ijverige casporingen van den rijksveldwachter de R. uit Capelle den gemeenteveldwachter G. uit Vrijh. Cappel, is het gelukt de daders, zekere M., een gelegenheidsslach- tcr wonende in het Loonsch hoekje en N., slager te Sprang, op te sporen. Het rund was reeds ge slacht en het vleesch bij de klanten bezorgd. N. legde spoedig een volledige bekentenis af en was zeer onder den indruk van zijn onbezonnen daad. Ook M. bekende. J.l. Zaterdag weiden beidcu overgebracht naar 's-Hertogenbosch. N. was de kostwinner voor twee bij hem inwonende blinde broers. BAARDWIJK. Zondag speelde onze voetbalvereeniging Juliana op de serie wedstrijden uitgeschreven door D.V.O. te Aalburg, tegen een combinatie van Quick 1 en II uit Waalwijk. Na 20 min. spelens kwam er bij Juliana een penalty die door H. v. d Griendt in een doel punt werd omgezet, 1—0 voor Quick. J. Hense poogde nog een doorbraak, doch stuitte af op het kranige stel backs onzer geel-zwarten. Na de rust pakt Juliana stevig aan, had Quick spoedig geheel ingesloten, nam het vijandelijk doel onder schot, doch tevergeefs, wel een half uur is het Quick-doel bestookt, doch de doelverdediging was uitstekend. Toen de scheidsrechter einde blies, was de stand nog 1—0. Juliana heeft weer mooi spel geleverd, allen werkten uit stekend en hebben eer van hun werk. Moge Juliana spoedig een terrein krijgen dan zal zij in haar eigen plaats laten zien wat ze reeds kan presteeren. De heer H. C. Cornelissen, kantoor houder van het hulpposikantoor alhier is overgeplaatst naar Wanrooij. Het aantal vorderingsplichtige paarden bedraagt in deze gemeente 44. VLIJMEN. Ter aanvulling van het verslag in dit blad van het 12'/2-jarig ambtsfeest van den Edelachtb. heer G. R. v. d. Ven alhier diene het volgende In den namiddag van den feestdag vervoegde zich ten huize van den jubi laris een deputatie uit het personeel der firma Van Wagenberg-van Beurden al hier. De heer Van der Ven is medehoofd dezer groote firma. De meesterknecht der fabriek, de heer H. van den Dungen, sprak den jubilaris als patroon van ongeveer 150 personen toe. In wel ge kozen woorden feliciteerde hij hem, er den nadruk op leggend, dat tusschen patroon en werkman de beste verstand houding bestaat, iets, wat in dezen tijd wel bijzondere vermelding verdient. Daarbij bood hij den patroon-jubilaris uit naam van het personeel een waarde vol geschenk aan, bestaande utf een prachtig staand koperen klokje met 2 daarbij behoorende massief koperen kandelaars. Zichtbaar aangedaan bedankte de Burgemeester den heer Van den Dungen, met het verzoek dien dank te wjllen overbrengen aan het personeel der fa briek, hem de verzekering gevend, dat hij steeds de belangen van den werk man zal blijven behartigen, alsof het de zijne gold. ELSHOUT. Jaarvergadering van de Manciboogschutterij Victoria4 gehouden in de zaal van den heer Jan Klerkx te Elshout op Zondag 4 April 1920 ten 6 ure, onder voorzitterschap van den heer J. Muskens. Deze opent met een hartclijken welkomstgroet de vergadering betaigt de leden zijn dank, dat allen aan den oproep hebben gevolg gegeven, zoodat slechts 3 leden door bezwarende

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5