Toegewijd aan Handel, industrie en demsentebelangen. t Waalwijks che Sloomdrukkeiij Antoon Tielen. Tweede Blad. Provinciaal Meuws Week-Abonnementen tiidtg BUITENLAND. DUITSCH1 AND NUMMER 31 DONDERDAG 15 APRIL 1920 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door liet geheele rijkf 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs der Advertentiën 15 cent per regel; minimum f 1. Telef. 38. Telcgr.-AdresECHO. Reclames 25 cent per regel. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat wij indertijd hebben ingesteld om de beta ling te vergemakkelijken. Dus het wil alleen zeggen, dat men per week kan betalen, maar men verbindt zich even goed voor een kwartaal, 't is niet de bedoeling de eerte week op te zeggen en dan een volgende weer te nemen. Blijkt ons dat men zulks van plan is, dan kunnen wij dergelijke abonné's niet meer aannemen. Die tweemaal met betalen achterblijft, ontvangt de courant niet meer. o— Voor kwartaal-abonnementen wordt in Mei over 't tweede kwartaal beschikt, in Juli over 't derde, dan is de nieuwe regeling, in orde. Abonnementen voor de courant alleen Woensdags of Zaterdags worden niet aangenomen. o Wij verzoeken de advertenties voor 't nummer van Zaterdag, dat Vrijdag avond moet worden afgedrukt in te zenden. Administratie. Het iccidcnt tusachcn Frankrijk en Engeland Intake bezetting der Duit- sche steden Is niet definitief geregeld. Londen en Parijs zijn nog steeds aan het wisselen van nota's die met haast- verrassende snelheid elkaar opvolgen. Van het laatste antwoord van Mlllerand weten wij op het oogenblik alleen, dat het oveihandigd Is de Inhoud is tot dusver nog onbekend. Uit den geest evenwel, die uit de reeds gewisselde stukken spreekt en uit den indruk, dien ze maken, valt vol doende op te maken, dat men met succes naar een zoo spoedig-mogelijke vreedzame oplossing van het «conflict* streeft. Men heeft van Fransche zijde, gelijk wij reeds veronderstelden, de zijdellng- sche hand-tol-verzoening door Engeland, naast zijn krachtige afkeuring van F/ank- rijk's optreden, uitgestoken, aanvaard. In de Eogelsche nota werd er immers op gewezen, dat door een dergelijke onafhankelijke daad als Frankrijk door de bezetting van Frankfort had gesteld, de Frausch-Engelsche alliantie in gevaar werd gebracht. Frankrijk antwoordde dadelijk, met een poging tot rechtvaar diging van zijn onafhankelijk optreden In het onderhavige geval, dat het in de toekomst bereid was, om vóór op te treden, de toestemming van zijo bond- genooten te vragen in aile intergealll- eerde kwesties, die de uitvoering van het verdrag betreffen. Deze princlpiecle concessie sloot dus reeds de erkenning in, dat de nu-onder- nomen actie een uitzonderingsmaatregel was, om tactische motleven ondernomen, tegen de regeling waarvan dus geen priucipieele bezwaren meer bestonden. Van Engelsche zijde werd daarop met nieuwe vriendelijkheid geantwoord, dat de Engelsche regeering vast zou houden aan de uitvoering van bet vredes verdrag. Echter staat de kwestie, zoo werd gezegd, waartoe de bezetting van Frankrijk aanleiding gaf, niet met de uitvoering van dat verdrag in ver band, Waarbij verder dan werd opge merkt, dat de belofte om in de toekomst geen onafhankelijke actie meer te onder nemen, het onderhavige geval niet oplost. Van Fransche zijde Is hierop ecu nieuw antwoord gegeven, waarvan de Inhoud echter nog niet bekend geworden Is. Vermoedelijk zal het echter de kwestie een grooten stap nader tot oplossing brengen, doordat het de bepaalde voorwaarden aangeeft, waarop Frankrijk bereid is zijn tioepen uit Frankfort terug te nemen. Na de reeds gedane principieele con cessie en na de nieuwe vriendelijke ver klaringen van Engeland zal een practisch toegeven van Frankrijk in het hangende geschil Immers niet zoo ernstige bezwa ren meer medebrengen. De jongste Engelsche bladen melden dan ook reeds, dat Frankrijk overgegaan zou zijn tot een terugnemen van zijn zwarte troepsn uit Frankfort en dat het een meer toegeeflijke houdlug tegenover de Dulische bevolking zou tooncn, de aao de stad opgelegde boete zou kwijt gescholden zijo. Vóór Lloyd George te San Remo zal zijn aangekomeo, zal htt FranschEn gelsche «conflict* wel geheel zijn opge lost. En in San Remo hebben de mi nisterpresidenten dan ten volle gelegen heid om hun hooding voor de toekomst vast te stellen en te overleggen op welke wijze „kracht-daden" als de bezetting van Frankfort er in een wooid alle min of meer imperialistische „cxtra-toeien" te vooikomen zullen zijn. Waarbii Duitschland dc stille „tertius gaudens" zijn zal. Het is op ecu onvoorwaardelijke capitulatie van Milleraud ultgeloopen. Hij heeft zonder eenigen slag om den arm moeten verklaren, dat de Fransche regee ring besloten heeft haar troepen terug te nemen, zoodra de Dulische troepen de neutrale zóne hebben ontruimd en dat hij met die troepen niet bedoelt het tffecilef, dat de Duitsche regeering in de neutrale zóne mag onthouden krach tens een overeenkomst, welke tot 10 April van kracht is, maar waarvan D. ltschl&cd verlenging heeft gevraagd. En tevens heeft hij verklaatd, dat de Fransche regeering in alle Intergealllcer- de kwesties niet anders zal handelen dan in overleg met haar boadgenooten. Ea oadeitusscnen besloot België, op hoop van zegen, den Franscben broeder te steunen en aan de actie deel te nemen, en zond 500 man versterking van Arlon naar den Rijn. Mosterd ca den maaltijd 1 Wij bezetten Frankfort*. Onder bovecstaandeo titel schrijft het «Handelsblad van Antwerpen» «Groote eer is ons beschoren wij zijn mee Frankfort gaau bezetten 1 Een Belgisch bataljon is uit Arlon vertrokken om het Fransche garnizoen te gaan versterken. En we lezen In de Fransche pers ditbyrambische loftuigirgeu voor het edele België. Zeer wel, maar met den meesten eerbied zeggen we, dat al de beloften van de wereld ons koud en onverschillig laten en dat le molndre grain dc mil ferait mieux ootre affaire. Want, wij zeggen het nog eens zooals vroegerwij noemen een kat een kat en geen poeseke1 En dan zien we, letterlijk als antwoord op de bezetting van Frankfort, het pond sterling rijzen van 60.1/4 tot 64.50, de gulden tot 6.05, de dollar tot 1615. Terwijl de mark al geklommen is van 13 over enkele weken tot 37. Wat kan ons heel de historie van Frankfort schelen, als intusschen onze frank dagelijft ia waarde vermindert Als we soldaten te missen hebben zagen we ze nog liever naar een fabriek zendeu dan op gekke avonturen uit, die ons op den koop toe niet aangaan.* l)ó roovbihooid Hoeltz oefeut te Klin- gental nog steeds syu schrikbewind uit. De fabrikanten van KliageoUl hebben zich ge noodzaakt gezien, aan de eitchen van Hoeltz gevolg te geren. Zs hebbeu zich, noodge dwongen, bireid verkltaid, r<56i van avond 6 uur 1,000,000 mark uit te betalen. Vier honderd duizend rairk zy» onmiddellijk be taald, de rest zou door de Voigtlandsche bank in Plauen geatoit worden. Om het geld daar te halen gingen twee beambten iu een auto van Hoeltz, begeleid door roode gardisten naar Plauen. Toen da auto op de plaits zijner bestem ming was aangekomen verspreidde zich het gerucht door de stad, dat Hoeltz zelf aan gekomen was. Honderden menschen vcïzr- melden zich voor het bankgebouw. Tenslotte arriveerde een sterke politie-patrouille cn arresteerde de roode gardisten en den chauf feur. Beiden werden het raadhuis binnen gebracht en daar in arrest gesteld. De menigte, die meende, dat Hoeltz zich in het gebouw der bank bevond en daar gevaagen gebonden werd, ging ten slotte tot vijandelijkheden over, cm Hoeltz te bev'ij- deD. Toen tenslotte de bsnk-direclie mede deelde, dat Hoeltz sich rist in hat gebouw bevond, trok de menigte af naar het raad hui*, waar alle uitgangen bezet worde». Hoeltz was echte* nog te Klingental, waar hy dien avond wrer een redevoering hield voor zyn 2Ö0 man sterk leger. Hij heet; een oproep gericht aan alle arbeiders van Klirgental, hert aansporend alle werk neer te leggen. Iu Adorp, dat dicht bij de grens ligt, hebben de fabrikaviteu zich bereid verklaard, Hoeltz iedere» Vrijdag 60,000 mark uit te betalen. Ten einde het reisverkeer In den zomer te beperken overweegt men te Berlijn en omstreken het alau om de groote vacaatle dit jaar wat later te houden en met de zoogenaamde herfst- vacantle te laten samenvallen. De VoPVviirfs beeft uitgerekend, dat de staatsgreep van Kapp tengevolge van de staking en wat dies meer zi) In 11 dagen tijds 1,400,000 ten aan Roerkolen gekost heeft, dat is zoo ongeveer de hoeveelheid, welke per maand aan dc entente geleverd moet worden. Op het goederenstation te Duisburg Is tijdens de crltieke dagen een wagen katoenea stoffen ter waarde van een millioen Mark totaal leeggestolen. Waalwijk, 14 April 1920. Naar wij met genoegen vernemen is de toestand van den oudsten wethou der onzer gemeente, den heer Jac. Gragtmans, die Zaterdag en Zondag zeer ernstig was, thans langzaam aan beteren de, hoewel hij nog niet buiten gevaar is. Met de verdere bebouwing van de Putstraat door het Gemeentelijk Woningbedrijf is reeds een begin ge maakt. Nu de trottoirs in die straat reeds zijn aangelegd en de boomen ge plant kan men zich reeds overtuigen van het fraaie aanzien dat de straat met het landelijk woning-type heeft gekregen. Op den hoek van de Putstraat naar den Parallelweg is eenige ruimte gereserveerd voor eenig plantsoen Op dezen hoek zullen een drietal woningen worden gebouwd van een eenigszins aanzien lijker type om aldus een overgang te verkrijgen van de te verwachten betere bebouwing van den parallelweg. Later zullen we nog wel eens eene meer uitvoerige beschrijving geven. Voor heden kunnen we met boven staande volstaan en zeggen dat we zelden mooier arbeiders-woningbouw aantroffen, dat het type zoowel-in- als uitwendig uitstekend voldoet, de aanleg van straat enz. met den bouw een uit nemend geheel vormt, wa< den ont werper den architect-ingden heer van Veen, met zijne plaatselijke medehelpers alle eer aandoet. 't Is voor onze gemeente een prachtige aanwinst, zulke woningen, en zulk een straat. Op Vrijdag 23 April a.s. des voor middags ten half twaalf zal ten raad- huize alhier de openbare aanbesteding plaats hebben van het bouwen van de electrische netten in de gemeenten Waalwijk, Besoijen en Baardwijk. Zoo dra de netten gereed zijn wordt door de Provinciale Centrale stroom geleverd. Maandagavond had eene bestuurs vergadering van „Waalwijks Belang" plaats, waarin de propagandacoinmissie werd geinstalleerd. Besloten werd de propaganda tot uitbreiding van het ledental tegen het nieuwe vereenigings- jaar, 15 Mei a.s. krachtig ter hand te nemen. Verleden Zaterdag werd het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van Wilhelmus de Groot. De overledene was oud-zouaaf en gouden jubilaris der H. Familie, en had den leeftijd van 78 jaar bereikt. Aan het rapport over Socialisatie van de S. D. A P. ontleenen wij voor het schoenbedrijf onderstaande Schoenenindustrie. In de schoenenindustrie bestaan nog steeds naast elkaar het huisindustrieel bedrijf, de manufaktuur en de fabriek. Het handwerk heeft vrijwel alle betee- kenis verloren, de fabriek heeft omstreeks 50 pCt. der productie, de rest is nage noeg gelijk verdeeld over manufaktuur en huisindustrie. De grootste groepen arbeiders komen in de fabrieken en in de huisindustrie voor; de huisindustrie staat echter verre bij de fabriek ten achter in productiviteit. In dit opzicht heeft de fabriek de leiding, al kan niet worden ontkend, dat de manufaktuur (de „fabriek met voetbeweging") een betrekkelijk hooge graad van producti viteit heeft bereikt Voor deskundigen staat het echter vast, dat het machinaal grootbedrijf mits goed ingericht en geleid belangrijk voordeeliger kan produceeren dan het klein of middel- bedrijf. De meeste fabrieken in Nederland hebben een dagproductie van 200 a 500 paar schoenen per dagslechts één fabriek heeft een dagproductie van 1200 a 2000 paar per dag en deze kan eigen lijk alleen tot het grootbedrijf gerekend worden. Vergelijkt men daarbij een vijftal fabrieken in Duitschland, die voor den oorlog ieder gemiddeld 5000 paar per dag produceerden, dan blijkt hieruit reeds, 'dat Nederland op dit gebied nog verre achter is. Ook in leiding en in het ver doorvoeren der arbeidssplitsing, in de uiterste mechaniseering staat Neder- landbijDuitschland.EngelandenAmerika ten achter. Dit neemt niet weg, dat in de Nederlandsche fabrieken de arbeids splitsing zoo ver is doorgevoerd, dat de groote massa der fabrieksarbeiders slechts enkele deelwerkzaamheden ver richt en een schoen 40 en meer machines moet passeeren, alvorens gereed te zijn. Verdere doorvoering der arbeidssplit sing zou echter het rendement sterk kunnen verhoogen. Daarbij komt, dat de meeste machines een dagproductie van 400 a 600 paar hebben, zoodat zij in fabrieken van 200 a 300 paar niet vol belast kunnen loopen, waardoor aan de arbeiders meerdere deelbewerkingen worden opgedragen. De Amerikaansche fabrieken, die ingericht zijn op grootere capaciteit, staan dan ook in productiviteit 25 a 30 pCt. boven dc fabrieken van de Langstraat en Tilburg. Naast dit tekort aan productiviteit staat de verspilling, doordat eenzelfde fabriek verschillende soorten schoeisel produceertheerenschoenen, dames schoenen, jongens- en meisjesschoenen, sportschoenen, kinderschoenen, vaak pantoffels, en dan nog de meest uiteen- loopende soorten en modellen, de groot ste variatie in leer en doek. Een zeer groote besparing ware te verkrijgen door specialisatie der fabrieken en door be perking der specifiek Hollandsche over tollige veelsoortigheid. De toestand is dus deze, dat in Ne derland omstreeks 100 fabrieken bestaan, waarvan eigenlijk slechts één de eko- nomische grootte heeft, d.i. ca. 1200 paar per dag maakt. Indien hier 10 a 12 fa brieken met een dergelijke capaciteit bestonden, dan zouden deze met een jaarproductie van 3.6 millioen paar het geheele gebied evenzeer beheerschen, als de machinale schoenmakerij het thans doet. Het eerste wat hier te doen zal zijn is, van overheidswege de concentratie ter hand te nemen, door overnemen of uitbreiden van de grootste fabrieken, of door den bouw van grootere nieuwere inrichtingen. In deze overheidsfabrieken worde de specialisatie naar fabriek ingevoerd, d w.z. in één fabriek worden pantoffels gemaakt, in een andere kinderschoenen, dan fijnere heerenschoenen, werkmans schoenen, enz. natuurlijk -niet naar overgroote veelsoortigheid, maar voor een voldoend ruime keuze van standaard modellen. Het Bestuur van dezen nijver heidstas, dat deze concentratie, specia lisatie en standardisatie leidt, moet we derom bestaan uit een evenwichtige vertegenwoordiging van belanghebben den. Het schijnt gewenscht ook de looierij en drijfriemenfabricage in deze over heidsbemoeiing te betrekken, evenals de aanvoer van buitenlandsche huiden, onder uitschakeling van den tusschen- handel. In de toekomst kan dan over wogen worden, of ook de fabricage van extraktstoffen zal worden ter hand ge nomen het is geenszins uitgesloten dat op dit gebied in chemisch-technisch opzicht nog belangrijke vorderingen zullen worden gemaakt. Het ligt voor de hand, dat de laboratoria, die thans reeds werkzaam zijn ten bate der par- tikuliere industrie, maar bekostigd wor den door de gemeenschap zullen worden ingeschakeld in de organisatie van het overheidsbedrijf. BAARDWIJK. Zondag a.s. gaat de voetbalver. Juliana" deelnemen aan de seriewedstrijden bij R.W.B. te Besoijen en zal uitkomen tegen B.V.V. uit Kaats heuvel. DRUNEN. Zaterdagavond hield de gymnastiekvereniging St. Herman Jozef haar jaarvergadering waarin rekening en verantwoording werd gedaan over het afgeloopcn jaar. Ook de statuten en bet huishoudelijk reglement werden voorge lezen en goedgekeurd. Verders werd nog besloten om begin Mei eene turnmarsch te houden. Tot kerkmeesters alhier werden benoemd de heeren P. Muskens en Jac. Brok. 's-HERTOGENBOSCH. De heer A. L. Mees, die In den gemeenteraad zitting heeft als lid der S. D. A. P., is, aan gezien hij zich uiet langer vereenigen kan met de richting, die deze partij ingaat, uit die partij getreden en heeft zija ontslag als gemeenteraadslid inge diend, De heer Mees zal zich nu aan sluiten bij de Katholieke partij. Hij wordt in den raad opgevolgd door den lieer C. van den Bosch (S. D. A. P.) VUCHT. De gemeenteraad van Vucht heeft de villa „Leeuwenburg" gekocht voor f 54.000, om deae ln te richten tot raadhuis. BOXTEL. Op 29 en 30 Maart werd alhier in tegenwoordigheid van den heer Inspecteur van het Landbouwonderwijs, een 2-tal leden van H.H.^Gedeputeerde Staten, 't Dagelijksch Bestuur der School en tal van belangstellenden 't openbaar mondeling eindexamen afgenomen aan de leerlingen der tweede klas. Het diploma werd uitgereikt aan: F. Wilborts, Hilvarenbeek, (Esbeek). Ant. van Abeelen te Best, M. van der Weyden te Zevenhoven, W. Olislagers te Boxtel, E. v. Campen te Stoppeldijk, S. Zoetmulder te Nijmegen, P. Poelste Gassel, M. v. Laarhoven te Raamsdonks- veer, G. Panhuizen te Utrecht, A. de Vocht te Oirschot, P. van deLangenberg te Gemonde, W. v. d. Noort teKlundert, De Echo van het Zuiden, Waalwüksclie en Lanptrantsfhe Courant

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5