BINNENLAND, Gemengd Nieuws. DUITEN I, a ND. JUiTéOHAND. Wet geld wordt niet Ineens, doch slechts naar behoefte opgenomen. De Voorzitter wijst er op dat dit crediet later in een geldleening kan worden omgezet, nu echter moet er geld beschikbaar zijn, ook omdat 's Rijks steun dikwijls zeer laat inkomt. De heer Timmermans vraagt welke kosten B. en W. denken dat er gemaakt moeten worden. De Voorzitter zegt dat eerst voor de werkversche *og geld noodig is, dan willen B. en W. materiaal aankoopen en omdat men nog niet juist weet wat de Minister zich voorstelt te doen, waar ook de ge meente voor een deel in zal moeten bijdragen, kan de omvang niet worden vastgesteld. De bijdrage van de gemeente gaat heel wat hooger dan men zich aanvankelijk heeft gedacht. De heer Spronk acht het toch beter eerst te bespreken wat men wil doen ea dan pas daar een creditt voor aan te vragen. De Voorzit!er merkt op, dat zulks reeds lang is besproken. Spronk. Ia welk stadium is dit dan gekomen. De Voorzitter zegt dat door B. en W. eene aanvrage is gedaan naar spocr- en kipkanen in Vraag en Aanbod. Men wil dit materiaal niet huren, maar koopec. Vast staat, dat het werk lang zal duren en dan is het beslist heel wat voordec- liger te koopen dan te haren, vooral ook omdat aan de werkzaamheden niet altijd met voile capaciteit zal worden gewerkt, doordat er momenten zijn dat er zoo goed als geen werkeloozen zullen zijo. Men heeft door te koopen bovendien dit nog voor dat men steeds aanstonds de beschikking heeft over materiaal. De heer Timmermans vraagt of B. en W. een begrwoting hebben gemaakt wat dit en dat ongeveer zal bedrageo, waarop de Voorzitter antwoordt dat zulk3 niet is te doen. De heer Segeren geeft in overweglog om hier. waar de pers tegenwoordig is, geen cijfers te noemen. De Voorzitter wenseht verdere bijzon derheden ook liever straks in geheime vergadering mede te deelen. Met algemeene itemmen wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. De h;er Spronk vraagt of er nog ingekomen stukken zijn, waarop de Voor zitter bevestigend antwoord, o.a. een van den beer Bossers, koopman alhier, houdende het verzoek wederom zijD kraam op een terrein van de gemeente te mogen plaatsen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen op het verzoek in te gaan tot wederopzegging* toe op con ditie van de bekende voorwaarden en tegen betaling van f2 per week. De heer Smolders vraagt of adressant een Inwoner is, waarep de Voorzitter be vestigend antwoord. De heer Timmermans zou, nu de eerste stap in deze richting wordt gezet en allicht meer aanvragen daartoe zullen gaan inkomen, willen bepaald zien, dat alleen aan inwoners daartoe vergunning zal worden verleend, anders weet men wel waar men begint, maar niet waa? bet einde zal zijn. De heer Tak Is het niet eens met den heer Timmermans, want hij vreest en terecht dat van den kant der winkeliers een krachtig protest verwacht kan worden, omdat zij zich dan in hun bestaan zien benadeeld. Spreker is er sterk tegen, dat er veel gelegenheid daartoe wordt gegeven, anders wordt het een halve kermis. Dat aan 2 of 3 personen gelegenheid wordt gegeven om in de nabijheid van een sportterrein een kraam te plaatsen, daartegen wil hij zich niet keeren, maar er moet geen uitbreiding aan worden gegeven. De Voorzitter is van meening, dat het voor de terreinen een mooie reclame is, omdat daaruit zou blijken hoe mooi geschikt ze zijn voor winkelhuizen. De heer Timmermans voelt wel iets voor de door den heer Tak gemaakte opmerking en stelt daarom voor twee plaatsen beschikbaar te stellen en deze dan voor Inwoners publiek te verpachten. Iedereen wordt dan over dezelfde kam geschoren en de winkeliers, welke toch altijd voor grootere uitgaven worden geplaatst, wordt geen schade berokkend. De Voorzitter noemt dit een mooi Idee, waardoor aan alle geopperde be zwaren wordt tegemoet gekomen. De heer Tak kan zich daar wel mede vertenigen, indien maar wordt gemaakt dat het op geen verkapte kermis uitloopt. Mij wijst er nog eens op dat de geves tigde zaken voor steeds grooter wordende lasten geplaatst zijn. De heer Timmermans zegt dat alles kan ondervangen worden doar in het contract op te nemen welke artikelen mogen worden verkocht. Tegen het verkoopen van wat fruit en ehocolade zou hij geei bezwaar willen maken, vooral omdat tegenwoordig juist vreem delingen Zondags met de grootste bult gaan slepen. Tak. Dat is venterij. Voorzitter. Dat komt straks. De heer Segeren geeft In overweging ook de grootte vaa de kraam vast te stellen. De heer Smolders heeft den heer Tim mermans gehoerd en den heer Tak. Voor belden voelt hij veel en om er nu eens over na te kunnen denkeu, zou hij deze saak willen zien aangehouden tot eene volgende vergadering. De Voorzitter heeft daar tegen geen bezwaar indien Bossers voorleoplg kan blijven staan. Alles kan dan onder de oogen wordea gezien en in bateren vorm wordee gegoten. Na nog eenlge bespreking wordt be sloten dit tot eene volgende vergadering aaa te hoeden. Ken adres van Beljaars en anderen om vreemde venters van roomijs enz. Zondags uit de gemeente te houden. De Voorzitter zegt dat dit adres pas gisterenavond Is ingekomep, zoodat Burg. en Wetb. dat nog niet hebben bnspreken. Hij stelt voor ook dit aan te honden om eerst" good tn overwegen wat ter bestrijding daarvan kan worden gedaan- Wei kan men hier thans een uitspraak .uitlokken of men er op in wil gaai Later kan men overwegen op walke manier dat kan worden gadaao. De heer Spronk zegt dat men reeds bereids een staangeld kan heften. Wel licht dat hui dat reeds terugschrikt. De heer Tak ^egt dat men dan in coefllet komt met de Icwoners. Hij zsu daarom deze zaak goed oader de oogen willen zien en kan zich uit dien hoofde goed met het vooistel van den Voor zitter vereen'gen. De heer Timmermans is ook de mee- ning toegedaan dat deze kwestie goed onder de oogen moet worden gezien. Men kan er over derken zoo men wil, maar Zondags alles weren, b.v. groenten, zal lastig gaan. De Secretaris merkt op dat deze kwes tie bij politie verordening is geregeld. De heer Timmermans geeft in over weging inwoners geen moeilijkheden op te leggen. Wordt besloten de zaak 1» een vol gende vergadering te behandelen. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. Herme9, de rijksminister voor de voedselvoorziening heeft In de nationale vergadering meegedeeld, dat de over eenkomsten nopens de lévering van le vensmiddelen, welke met de Ver. Staten Nederland en Noo-wegen gesloten zijn, de voedselvoorziening tot den komenden oogst verzekeren. De economische raad bij hetrijksmi- nisterie voor economie te Berlijn besloot den onbeperkten invoer van schoenleder naar Duitschland voor den handel en de industrie toe te staan totdat de binnen- landsche prijzen op het niveau der lagere buitenlandsche prijzen zullen zijn geko men. De uitvoer van Duitsch schoenwerk naar het buitenland zal in geen geval worden veroorloofd. Naar thans pas in alle verschrikkelijke bijzonderheden bekend geworden is, zijn de manschappen der roode garde, nadat de bezetting van den watertoren bij Essen zich had overgegeven en de mannen de wapens hadden neergelegd, het gebouw binnengedrongen en hebben zij de weerlooze ongelukkigen, 50 in getal, op de afschuwelijkste wijze door messteken en kolfslagen afgemaakt. Sommige lijken waren gescalpeerd, bij andere was de schedel geipleten. De geheele moordpartij duurde slechts enkele minuten, maar een sergeant-ma joor, die den heelen oorlog mee had gemaakt, verklaarde nooit zoo iets af grijselijks te hebben beleefd. De geallieerden en Duitschland. De Opperste R**d heeft gistermorgen te San Reoao definitief de bewoordingen yin de gemeenrthappelyke verklaring van Fraukryk en Engeland goedgekeurd. Rij de beapre- kingen over der.e aangelegenheid verklaarde de Italiaassche premier zich tegen militaire maatregelen, terwyl Lloyd George en Mil- lerend de noodzakelijkheid daarvan in mo gelijke gevallen aantoondeD. De Belgiaehe en Japanseha vertegenwoordigers sloten lieh b| het Engelsch-Fransche standpnnt aan, dat aldus de meerderheid verkreeg. De gemeenschappelijke verklaring begint met da mededeehng, dat het verzoek vaD Daitschland om een iager van 206.000 man op de been te hoideo, inplaats van de 100.000, voorgesahreven in het verdrag vsd Versailles en andere voorstellen van deze» aard aalfs niet kunnen worden onderzocht, zoolang Daitschland in gebreke blyft de belangrykate verplichtingen van bat vredes. verdrag na te komen en niet overgaat tot ontwapening. Van die ontwapening hangt de wereld vrede af. Duitschland is zijn veibinteaiesen niet nagekomeD, noch ten aanzien van de vernietiging van het oorlogsmateriaal noch inzake de vermindering van het effectief en evenmin ten aanzien van de kolenlevaringeD, van de schadevergoedingen en van de kosten dar bezettingslegers. Het heeft geen voldoe- ning gegeven of verontschuldigingen aange boden voor de aanslagen, waarvan de leden der geallieerde missies herhaaldelijk het slachtoffer waren. Het heeft geen enkelen maatregel genomen om, gelijk dit in het protocol van het verdrag was bepaald, zijn verpliehtingen uit hoofde der schadevergoe ding vast te stellen, teneinde voorstellen 'e doen ter bepaling van het totale bedrag, d»t bet nit dien hoofde zou moeten betalen. En dit in weerwil van den dringenden aard der regeling hlervau in het belang van alle betrokken ptrtyen, Het schijnt ielfs ri-t eena te hebben nagegaan hoe het zijn ver plichtingen zoo kannen nakomen, wanneer deze moeiten vervuld worden. De geallieeiden zijn vastbesloten alle maatregelen voor te bereiden, zelfs zoo boo- dig een nieowe bezetting van een deel van het Diiteehe" gebied, om de uitvoering ven het verdrag te eerzekeren, hoewel zij geen», zins den wil hebben im Daitioh grondge bied te brittten. Zij zijn voorstanders van een directe ge dachten wisseling tnsioben de hoofden der geallieerde regeerii qen en den Dui'schen rijkskanselier ea verwachten van dit pocedé meer dan van het wisselen van allerlei nota's. De geallieerden eiscaen de tenuitvoerleg ging ven de bepalingen van 't verdrag van Versailles en «erklar«D, dat han eenheid even groot ia als tyuens den oorlog. Het eenige middel voor Daitschland om zyn plaats in de wereld te hernemen, is nako ming van zijn verplichtingen. De gei 1 lieerden zullen op 25 Mei te Spa den Daitseheu ryktkanieiier ontmoeten. Willem Mengelberg, de groote Nederlandsohe dirigent is Zaterdagavond in het Amsterdamsche Concertgebouw, ter gelegenheid van ziju 21-jarig jubllé schitterend gehuldigd. Prins Hendiik was daarbij tegenwoordig. De staking in 't transportbedrijf is op de voorwaarden der patroons geëin digd. De federatie en de centrale Bend, wenschen geea collectief contract, dc Chr. en E. K. wel een te sluiten. Br is verschenen een rapport der Defensie-commissie, Ingesteld door de» algemeenen boud van Rijkskieskring- organisaties. De commissie komt tot eene bezuiniging van 14 millioe» gulden. De regeering heefc een Oraoje-boek 't licht doen zien, waarin onze buiten landsche politiek wordt beschreven. Het bolsjewisme in het Zuiden. Het Eindhovensch Dagblad schijft: Het bolsjewisme denkt men ztch In ons Zelden vaak als een gevaar, dat slechts ver over onze grenzen bestaat, of hoogstens in enkele Industriecentra van Noord-Nederland eenige aanhangers telt. We brachten daa'om eenige maanden geleden niet weh.ig verbaziog, toen wc met de publicatie van een geheim bolsje wistisch schrijven aantoonden, dat men bij het voeren van bolsjewistische propa ganda ook o»s Zuiden niet vergeet en we hier even goed tegen dat verderfelijk gevaar bedacht moet zijn, als elders. Om dat nog eens duidelijk aan te tooner, zullen we in dit artikel iels méér nog weergeven vaa hetgeen ons omtrent de bolsjewistische propaganda in het Zuiden bekend is. Ze wordt in hoofdzaak gevoerd door den Bond van Christen-Socialisten en deD Bond V3n Revolutlounair Socialistische Intelleclueelcn. Een aantal leden dezer organisat es hebben onder eikaar een SOCIALISTISCHE GEMEENSCHAP opgericht. Alle verdietsten komen in één po\ waaruit voor allen de kosten van onderhoud en propaganda worden bestreden. Het hoofdbureau van deze gemeen schap is te Rijswijk (Z -H.) ten huize van Mevrouw Meijbeom. In meerdere plaatsen heeft de gemeenschap eigen bezittingen, o.a- een greote villa lo Groesbeek, bestuurd door zekeren Tazt- laar en een goed in BEST (N -B waar de Utrechtsehe H. B. S.-leeraar de heer 't Hart o.a. zijn propaganda leidde, die we eenige maanden geleden ontmaskerd hebben. Al die afdeelingen staan onder ling met elkaar in verbinding. TE BEST. Het Buren» te Best was eerst geves tigd op 't Zomerpad 24, doch kortollngs is dit verkocht en heeft de revolution- nalre socialist Carl Hynerwerkzaam op het laboratorium van Philips te Eind hoven, bij het Wilhdmlnakanaal onder die gemeente 860H.A. heide aangekocht, welke nu onder leiding van Tazelaar, die daartoe uit het Groesbeeksche bureau is aangekomen wordea ontgonnen en waar een landgoed zal worden neergezet. Op die onderneming zijn mede geves tigd de revolutlonnalre socialisten Aaltje Stolp, echtgenoote van voor noemden Tazelaar, Maarten Hulst, Alberta Zijlsira, Mejuffrouw van Salm (echtgenoote van Hyner), Maarten van Kooten, Pie ter Mantel en Pietet Zeeman Voorts vinden er velen een tijdelijk onderdak, als ze om communistische propaganda uit een of andere streek zijn uitgezet. 't Hart komt er geregeld zijn aan propaganda gewijde vacanties doorbren ger, terwijl dc afdeeling mede geregeld in verbinding staat met eeoige revolu tionairen uit Nuenevals Mej. de Wed. van Dijk-Buysmans, Mej Begeman en de Belgische kunstschilder Blomme, die btj deze laa'ste dame inwoonr. Ook andere personen verkeeren er geregeld, doch daarover strak*. De stichting in Best neemt min of meer de propaganda voor het commu nisme in Oost-Noord-B-abant op zich en niet geheel zonder succes. Overbeel hot land vindt men eommuoisten enkelingen nog verspreid. We noemden ze hierboven reeds uit Best en Nuenen. Uit de bevolking van Leende is al een bolsjewleksche koetier gekweekt, zekere heer Vroomans en IN HELMOND hebben de communisten al een heelen aanhang, die onder leiding van Ds. De Jong staat. N*ast dien fungeert de fa brikant Begitnann als zoodanig, terwijl de partij nog krach'ige propagandisten vindt in twee v. a. Beek's, een v. d. Riydt mevr. Matthijsen (echtgenoote van Bege man), mej. De Boer (eene verpleegster) zekeren Btniers, terwijl zelfs ook de ont- vacger der registratie en domeinen de heer Smits zich niet onbetuigd laat. Een mijnheer Spanjer oelt zich meer geroepen om de provincie af te reizen ter intrige in do Burgerwschteo. Tijdens do laatste mobilisatiedagen hield hij zich meer onledig met eeno poging om pro vinciale arsolraden in het leven te roepen. IN EINDHOVEN. In Eindhoven wordt de revolutionnair socialistische beweging geleid door do- mlté Van Peur sent, die een overtuigd christen-socialist ie, indertijd mede het dlenstweigerlngs manifest onderteekende en aan zijoe gemeentenaren door pre- dicatiln, catechisatielessen en vergadc- rlogen van een >Broederschapin Christus» zijne ideeën tracht bij Ie brengen. D9. Van Peursem staat In relatie met de gemcenschapssf eeling in Best, waar hij nog ai veel vetkeert. Voorzitter van de afdeeling Eindhoven v8b den Bond van Ch»Isten-ScclalisteD (die met de S. D. P. en S. P. te sameo de commun sten vormen) is J. Kamer man, werkzaam op het laboi atorium van Poilips. 'tb trouwens wel opmerkzaam, dat vele communisten zich in deze be langrijke afdeeling van do grootste Eind- hovensche fabriek hebben ingewerkt. In het laboratorlam van Philips vindt men p.l. ook nog de revolutionoaire heeren D, Snoek (secretaris van de bovenge noemde bf 'eelfng), W. Koopmans, P. LandrèJ Piet (een zoon van H. Piet, wiens bui» te Rotterdam een bekend revolu'lonnair ad'es is) en een mijnheer Plankeel. Deze laatste echter is niet op het laboratorium, doch op het kantoor wokzaam. Zoo nu en dan kriigen we in Eind hoven ook r og wel eens zoo'n >geimpoi- teerde* bolsjewiek, iemand, dien ze ergens anders »loozen< om van den lastigen klsnt af te komen. Op zulke presentjes behoeven we nu echter juist niet zoo erg gesteld te zijn. Zoo is b.v. den lóden Januari vanuit A'nhetn naar het postkantoor alhier overgeplaatst de heer Van Bcchove kommles-tltalflir, die uit Atnhem om zijn ijverige communistische propaganda geweerd werd. De heer r. Bochove is hier thans In persion gekomen bij domiré Van Peursem. We zullen het bij deze publicatie voorlooplg weer eens laten, Het is, dunkt ons, voldoende geweest om eens te doen zien, hoe het bolsjewistisch ge vaar nog steeds bestaat en ook in ons Zuiden niet mag worden onderschat. Al die heeren, die we hier opnoemden, behooren nu juist niet direct onder de >arbelders( gerangschikt te worden- In de S. D. P. laat men Wijnkoop met zij» arbeiders-volgelingen de revolitle >maken«; menschen als die we noem den en die met anderen georganiseerd in den Bond van Revolutionnair Socia listische Iotelectueelen of eene dito organisatie met gewijzigden «aam, zij staan klaar om de revolvtie, die door anderen ontketend wordi, verder te leiden. Op het Zuiden rekent mep, wanneer het tot. revolutie komt. Is het niet teekenend, dat de twee vertegenwoor digers van de Zuidelijke communisten, Ds. Kruyt en Ds. De Licht zelfs tegen woordig zijo geweest op de geheime communistische conferentie te Amster dam Maar al rekenen de heeren op het Tuiden, kan 't toch nog wel eens eene wmekenlng blijken. Ons volk bealt, God dank, nog te veel helder verstand en is te goed geloovig, dan dat het zich door de verdwaasde ideeën van het bolsjewisme zou laten verleiden. Ziet maar eens den uitslag der gehouden raadsverkiezingen te Eindhoven. Wakker blijven echter moeten we, want ook de vijand is waakzaam. Zulks moge onze pvblicatle van heden weer geleerd hebben. Maakt sterk onze Burgerwachten en Vrijwillige Led- storm. Voor de kracht van deze orga. isaties moeten Wijnkoop enVaoP<ut. sems terugdeinzen. Te 's Hertogeobosch werd nsbij sluis 1, loen hl) per rijwiel huiswaard keerde, prof. J. Koaapen van de abdij Berne te Heeswijk, door een schipper die op het dek van een schip stond t( schieter, door een tweetal hagelkorrels in rug en hoofd verwoed. De getroffene werd naar het ziekenhuis vervoerd waar| dr. v. d. Heijden de hagelkorrels spoe dig verwijderde. De toestand van den patiënt is gunstig. De dader heeft zich aangemeld bij de politie. Hij beweert op vogels te hebben willen schieten. Bij de behandeling eener strafzaak voor de Bossche rechtbank wegens mis* handeliog, vroeg de president aan een getuige Hoeveel borrels drink je wel per dag 30 of 40, antwoordde de kerel brutaal. Schaamt ge u niet zei de presi dent hoogst verontwaardigd. Wel neen I Dan moet ge wel een laag gezon ken individu zijn, hernam de president. Als ik den eersten borrel ;s moi- gens heb gedronken, dan verlang ik aaar den tweeden, waagdo de drinker nog. Ga heer, gebood de president, die niet wil dat dergelyke wezens komen als getuigen. Teekenend voor dezen tijd, dat de publieke tribane genoot als bij een blij spel. De Limbeig'che «nynen pcdaceerden ia Ma»rt 385.402 ton kolen. In Fcbinari was de prednciie 286.477 ton. Japan bracht in 1918 bgua 1 millioen balen aardappelmeel op de Euiop. markten, Nederland levert als het een goed aard- •ppeljaar is l'/2 millioen b*lon op. De lang gevreesde mededeehng uit het ooi ten begint das in dezen tet ken van leven te geven. De prys van het Jspsasche meel was f 30, die van het Nederlandtehe f ,56 per btal. Een huiavroaw te Goedereede miste kinderechort van het bleekveld. Des avonds ging haar man op onderzoek oii en vond otder een bergplaats iels dat op de punt v-n een schert geleek. Bij onderzoek bleek, dat het schortje door een raitenpaar onder den grond waa gebor gen, want er zalen niet minder dap 13 par- geboren ratten iD. Een reclame Zanger. Na afloop van eene uitvoering Ie Roosendaal, had de heer de Hoog,-de bekende zanger, een aardige verrassing. Hij zong een lied, door hem zelf gedicht en getoonzet over zijn fabrikaat Zelden heeft een reclame meer inge slagen. In Neerland ligt een kleine stad, Die zangers produceert Muziek heet daar een ware schat. Wordt hoog'lijk gefêteerd; Maar koek is ook een lekkernij Voor d'Oosterhoutsche burgerij. Zij kruipt en springt al naar het gaat ln 't rijk der tonen om. Zoekt echter bij het spreekwoord baat: „Eerst eten" niet zoo dom Ontbijtkoek, goud verpakt, houdt daar Den geest gezond, het heele jaar. Twee dingen zijn voor Oosterhout De bron van veel joleit: Muziek en koek bekroond met goud Gouteert men daar om strijd De Hoog Zonen wordt geroemd Pardon daar heb ik mijn naam genoemd. Gedane zaak is niet te keeren En orders kunnen allen leeren Of 't liedje dat de zanger schonk Niet van de pure waarheid blonk. Na dit lid werd de heer de Hoog uitbundig toegejuicht en werd hem een ovatie gebracht. Iedereen in de zaal, die de Oosterhoutsche koek niet kende, nam zich voor ze aan de eerstvolgende ontbijttafel eens te probeeren. De nieuwe tijd brenjjt nieuwe zeden jj Het oude heeft thans afgedaan De oude doos hoort tot 1 verleden Koopt Erdal met den Pelikaan.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2