Tweede Blad. Rnomsche vfouwen van Waalwijk Meviouw Biouns-van Besouw, Provinciaal Nieuws Nieuws uit Heusden. niéuws uit kaatsheuvel Gaat var avond om 8 uur allen luisteren naar de gevierde spreekster NUMMER 35 DONDERDAG 29 APRIL 42e Jaargang. Lid van deo Bosschen Gemeenteraad. 17513 (Red.) Waalwijk, 28 April 1920. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Donderdag 29 April, des namiddags ten 63/4 uur. AAN DE ORDE: 1. Iogekoroen s'ukken. 2. Verzoek der Afdeeling Waalwijk- Besoijen tot het vaststellen eener veror dening op de wiokclslultlog. 3. Voorstel tot wijziging der veroi- denlag, regelende de uitbetaling der jaarwedden van het pe soneel der open bare lagere school. 4. Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant in zake de bezoldiging en het presentle-geld van de Wethouders en de leden van den Gemeenteraad. 5. Voorstel tot het verleenen van subsidie voor de Politieschool te lll1- versum. 6. Voorstel tot wijziging van het plan voor de openbare geldleening groot* f 5L4-000. 7. Voorstel tot wijzlglog der Alge meene Plaatselijke Politle-verordenlng. 8. Voorstel tot wijzlglog der veror dening tot heffiog eener belasting op de openbare vermakelijkheden. 9. Voorstel tot verhooglog der gas- prijzen. 10. Ootwerp-verordening op de leve ring van Water door het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf. 11. Ontwerp overeenkomst met de N. V. Provinciale Noord-Brabaotsche Elec- trlclteits-Maatschappij voor de levering van electriciteit. 12. Voorstel tot het aangaan eener onderhandsche tijdelijke geldleening ten dienste van het Gemeentelijk Woning bedrijf. 13. Voorstel tot het aangaan eener annuïteitsleenlug met de Maatschappij voor Gemeente-cediet te Amsterdam ten dienste van het Wonlogbed-ijf. Gaarne voldoen we aan 't verzoek, om de aandacht te vestigen op de vergadering van hedenavond, waartoe alle R.K. vrouwen van Waalwijk worden uitgenoodigd. Zonder dit verzoek zouden wij om der wille der goede zaak zulks toch gedaan hebben, al zouden wij het in de toekomst op prijs stellen, dat wij bij dergelijke zaken in de gelegenheid gesteld werden otn met onze berichten niet zoo achteraan te komen als mosterd na den maaltijd. Wij vermoeden zoo dat de mededeeling reeds in ons nummer van Zaterdag had kunnen plaats hebben. De lezing, die hedenavond door Mevrouw Brouns-van Besouw, lid van den gemeenteraad van 's Bosch gehouden wordt heeft ten doel de R.K. Vrouwen te wijzen op haar duren plicht, zich te scharen onder de R. K. vaan. lid te woiden van de R. K. Kiesvereeniging. Men kan van meening verschillen over de al- of niet wenschelijkheid van het- vrouwenkiesrecht, het feit ligt er, de wet is er en daarmee het vrouwen kiesrecht en ook de stemplicht. Het stemrecht der vrouw zal, zoo het goed wordt toegepast en de vrouwen in de politiek in goede banen geleid worden, blijken een krachtige versterking te zijn van de Katholieke en Christelijke politiek in den lande, een krachtig bolwerk tegen 't socialisme en commu nisme, dat ook in 't Zuiden steeds driester zijn kop opsteekt, waarvoor we verwijzen naar het bericht in dit nummer, ontleend aan 't Eindhovensch Dagblad en getiteld: „Het bolsjewisme in het Zuiden". Het zal blijken dat liet kiesrecht der vrouw, vooral in 't Zuiden voor de rooden heeren eene ontzettende misrekening is geworden. Mits de stem der vrouw wordt ge- gebruikt ten goede, voor de politiek van orde en rust, en om de vrouw tot bewustzijn van haar grooten plicht te brengen en voorlichting in deze te geven, daarvoor is de vergadering en lezing van hedenavond, welke wij dringend aanbevelen. Voortaan zal in onze parochie het Catechismus-onderwijs klassikaal ge schieden, dus gedurende de schooltijden. Vanaf 3 Mei a.s. wordt eiken morgen ten half acht een schoolmis gelezen in de parochiekerk voor de schoolkinderen. De H. Mis van 8 uur is voorts ge steld op half negen. Ds verkoop van de Emmsblóem heeft opgebracht f 111.95, Zeker eeo prachtige uitkomst In vergelijking van de groote gemeenten en een voldoening voor de dames die zich, trots het on gunstige weder, op zeer verdienstelijke wijze van haar taak hebben gekweten. Wij vernemen, dat de heer E. W. Klijberg ontslag heeft genomen als lid in de Commissie van Advies voor de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers alhier. Onze afdeeling van het N. O. G. .heeft voor de algemeene vergadering, die dit jaar te 's Gravenhage gehouden wordt, 't volgende voorstel ingediend het hoofdbestuur trachte van de regeering te verkrijgen, dat de jaarwedden aan de onderwijzers voortaan worden uit betaald door de rijksbetaalmeesters. Gisterenavond had in een der zalen van den Gildenbond eene bijeenkomst plaats om te komen tot oprichting van eene vereeniging van de Derde Orde van St. Franciscus. De ZeerEerw. heer Kuijpers leidde de vergadering, heette de aanwezigen wel kom en gaf daarna het woord aan den propagandist. Deze zette op'bevattelijke wijze het doel en nut dezer vereeniging uiteen. Besloten werd de vereeniging in de St. Antonius-parochie op te richten en binnen eenige dagen wederom een ver gadering te houden, waarin dan een definitiel bestuur zal worden gekozen. Gisicicu is uovf üe politie alhier gearresteerd zekere Soeterboek uit Kaats heuvel, die tijdens de kermis in 1919 hier een rijwiel stal van een inwoner van Kaatsheuvel. Het t ij wiel kon nog In beslag worden genomen De man had er steeds gebruik van gemaakt ook In de plaats zelf, zonder dat men tot de ontdekking van den diefstal kwam. De dronkemanspartijen nemen den laatsten tijd in onze gemeente vooral 's Zaterdags en 's Zondags toe. Zondag avond heeft de politie een vechtende dronketnanstroep uit het café van B. met den gummlst jk moeten verwijderen, iet heeft ook zijn kwade zijde, hooger "oon en korter arbeidstijd Ia het ontwerp der spoorweg- dienstregeling, die 1 Juli a s. Ingaat, Is wat betreft de Langstraat 's Bosch Zwaluwe weinig verandering gebracht. Het aantal treinen Iq beide richtingen blijft gelijk. De vertrekureo uit 's Bosch naar Zwaluwe worden 6.40, 8.03, 10.07, 3.13, 5.50 en 9.30; uit Zwaluwe naar 's Bosch 6 21, 9.16, 12.54, 4.34, 5.14 en 7.46 Het bouwen c in electrlsche netten in dc gemeenten Besoijen en Baardwijk voor rekening van het Gemeentelijk Elec'r cileltsbedriif is gegund aan de Firma Mijassea Co. te Amsterdam voor dc som uan f 18 392,75 Deze firma was laagste loschiijfster bij de op 23 April jl. gehouden openbare aanbeste ding. Zondag 18 April hield onze ver eeniging »de Postduif4 een wedvlucht van Turbize. Uitslagen waren als volgt talrijke gebedsverhoorlngen komen thans ook processies van verre naar hier om hun gebed van hulde en smeeklog aan de voeten der Wonderbare Moeder neer te leggen. Voor de bezoekers der bedevaart zij 't hier vermeld dat de H. Diensten des Zondags plaats hebben om zes, half acht en tien uur. Een der Eerwaarde paters van de Abdij te Hreswijk zal de Maria-predlcatles houden. VLIJMEN. Vrijdag jl. werd door onze ijverige gemeentepolitie aangehouden een „jonge dame-, die per rijwiel door onze gemeente rondzwierf Het bleek, dat een goede vangst gedaan was, want zij had nog verschillende zaken met de justitie te vereffenen. Zaterdag reed een motorfiets, waarop twee personen waren gezeten in snelle vaart door onze gemeente en kwam in botsing met een wielrijder, tengevolge waarvan alle drie ernstig gewond worden. Na verbonden te zijn begaven de motorrijders zich per tram naar Tilburg. 's BOSCH. Besloten is met 1 Januari 1921 het stedelijk muziekcorps op te heffen, tenzij voldoende paiticu|iere steun gevonden wordt. BESOIJEN. De 2e dag ran de R. W. B. seriewedstiyden, liet zich niet gunstig aan zien, doordat het Zondagmorgen maar steeds bleef regeo'n. Doch op den middag klaarde het weer wat op en tosn de eerste wed strijd zou begiiuer, werden, we nog ver blijd met een waterzonnetje waardoor het nogal warm werd voor de spelers. Ex-lsior Waalwijk, zegenvierde na hardnekkigen stryd, met 10 over Excelsior Cipelle. Dj competitiewedstrijd R. W. B.Swift, was doordat R. W. B. zeer onvolledig was een tegenvaller, hoewel door R. W. B. uitstekend partij werd gegeven. Swift won met 2—0, en nam alzoo revanche voor de 31 neder laag op eigen terrein, door R. W. B. toe gebracht. De laatste wedstryd, Hercules Qaick II was, zooals verwacht werd de stryd v«n den dag, het ging reeds aanstonds hard tegen hard, waardoor het spel onnoodig forsch werd, waartegen scheidsrechter M«- •h§»sen niet streng genoeg optrad. Onder geweldig en housiasme won Hercules ver diend met 3—1. Er was veel publiek. 2 Mei iale. De inschrij'ing voor den beker i« reeda voltallig. 11.125 11.18.53 11.22 6 11.26.55 11 35.23 I L 35 44 II 35 51 11.37 15 hield ooze ver een wedvlucht 1. Jac. Slmöns 7. J. L-nzholz 3. W. de G-aaff 4. J. Schalken 5. Gebr. v. Bladcl 6. Aot. v. Eyck 7. Aot. v. Eyck 8. J. de G-aaff Zondag 25 April eeniglng >de Postduif4 van Qj'évralo. Uitslagen waren als volgt 1. W. de Graaff 3.43.18 2. W. de Graaff 3.48.05'/2 3. J. de Graaff 4 3.13'/2 4. J. Lenzholz 4.49.247a 5. J. de Graaff 4.49 24'/2 6. Jac. Simons 4 52.067a 7. Fr. Schoemans 4.54.507a 8. Lcnzh Iz 4 55 57 BAARDWIJK. De verkoop der Emma- bloem heeft in deze gemeente opgebracht f 64.1772- Voor houders van honden kan het van belang zijn er op gewezen te wor den, dat door hen daarvan in de tweede helft van April aangifte moet gedhan worden ten kantore van den gemeente ontvanger. ELSHOUT. Gedurende de Meimaand zullen wederom talrijke pelgrims een bezoek komen brengen aan de Won derbare Moeder van Elshout. Vanuit de Langstraat en het Land vao Heusden is dit bezoek gewoonlijk zeer groot, ter wijl .van verder gelegen plaatsen het aantal pelgrims steeds toeneemt, doordat het reizen naar buitenlandsche bede vaarten met groote moeilijkheden gepaard ging of wel onmogelijk was door de SPRANG. J.l. Dinsdagavond had de opening plaats van de vergaderlokalen van den Chr. Volksbond. Ongeveer half negen opende de Voorzitter, de heer F. H. Hoek. de vergadering met gebed, waarna hij een openingswoord sprak, waarin hij allereerst de aanwezigen harte lijk welkom heette, hierna wees hij op den toestand van de oude vergader lokalen van de verschillende vereenigin- gen welke thans in dit nieuwe lokaa zullen huisvesten, die allerminst voor dit doel geschikt waren. Ook bracht spr. nog dank aan de Kerkeraden van beide Kerken, welke tot hiertoe hunne lokaliteiten aan de vereenigingen hadden afgestaan. Het vergaderlokaal dat thans geopend wordt, zal meer een eigen tehuis voor de verschillende vereenigingen zijn zeide spr., en in verband hiermede bracht hij ook dank aan het Gemeente-Bestuur voor de bereidwilligheid om deze lokalen van de O. L. School voor dit doel in bruikleen af te staan. Spr. drukte er zijn blijdschap over uit dat de beide Wethouders de heeren v. d. Hoeven en Vos, dezen avond ook hunne belangstelling toonden door hunne aanwezigheid. De Burgemeester kon door een dringende vergadering niet tegen woordig zijn ook Ds. Groeneveld kon door omstandigheden de vergadering niet bijwonen. Met de opening van deze vergader lokalen is de Chr. Volksbond pas aan het begin van zijn Program gekomen zeide spr., er ontbreekt thans nog aan de lees- en ontspanningszaal, deze zal waarschijnlijk voor den winter gereed komen. Met den komenden 8-urigen werkdag zal deze zeker niet minder ge- wenscht en ook noodzakelijk zijn, daar de vrije tijd vooral door de jongeren dan zoo goed mogelijk besteed dient te worden De Gemeenteraad heeft voor deze inrichting ook f 100 op de begroo- I ting geplaatst, waardoor hij blijk geeft ook de noodzakelijkheid van zulk een inrichting in te zien. Aan het slot spoorde spr. de aanwe zigen welke nog geen begunstiger van de Chr. Volksbond zijn, aan zich hier als nog voor op te geven. Het applaus dat hierop volgde bewees dat alle aanwezigen met het gesprokene instemden. Hierna werd door alle aan wezigen het le couplet van het Wilhel mus gezongen. Door B. van Wijlen werd daarna een schitterende voordracht ten gehooregebrachtget „DeBrandstichters" waarna nog verschillende nummers mu ziek, zang en voordrachten ten beste werden gegeven. Hierna werd het woord gegeven aan de Bestuursleden van de verschillende bij den Chr. Volksbond aangesloten vereenigingen, welke alle hun beste wenschen voor het aange vangen werk brachten. Ten slotte bracht de voorzitter nog een woord van dank aan allen die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt, inzonderheid ook aan'de Wethouders en andere Raadsleden welke dezen avond aanwezig waren, waarna hij de samenkomst met dankgebed sloot. VRIJH.-CAPELLE. As. Zondag hoopt In de Geref. Keik alhier op te treden den heet G. O. Donner, Candldiat te Amersfoort. CAPELLE. In de gisteren gehouden raadsvergadering is besloten de firma Mijnsma te Amsterdam op te dragen het electrisch net in deze gemeente te doen afbouwen. Tot onderwijzer werd benoemd de heer A. van Riel. Volgend nummer uitvoeriger verslag. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 27 April des namiddags ten 3 uur. AAN DE ORDE: 1. Beëedlglng R. Middelkoop 2. Ingekomen Stukken. S. Aanbieding gemeente-verslag. 4. Voorstel van Burg. en Weth. om aan denKroon te verzoeken het maximum aantal vergunningen te brengen van 9 op 8..' 5. Benoeming ondeiwijzer aan de openb. lagere school in de Nleuwstraat. 6 Behandeling rentablliteit-berekening van de electriciteit. 7. Voorstel Burg. en Weth. tot toe kenning van eene bijdrage voor een te houden kinderfeest. 8. Af- en overschrijvingen. 9. Behandeling Reclames H.-O. De collecte voor hongerend Hongarije bracht in de Chr. School aaD den Loonschendijk de kolosale som van 110.50 op. Voorwa r een voorbeeld dat navolging verdient. De eerste zitting van den militie raad voor deze gemeente zal gehouden worden te 's Hertogenbosch op 1 Mei e.k. des voormiddags 10 uur in het stad- ïuis aldaar, Het aantal Ingeschrevenen der militielichting 1921 dezer gemeente, waarvoor vrijstelling is aangevraagd wegens broederdienst, bedraagt 12 en voor kostwinnerschap 1. CAPELLE. Toen de landbouwer C. M. j 1. Zondagmiddag als naar gewoonte zijn koelen In het welland ging melken, viel een dezer dieren plotseling dood neer. Voorwaar een groote schadepost. Het eerste elftal onzer voetba'ver- eenlgiog, dat j.l. Zondagmiddag deel nam aaa de serle-wedstrijdeo, ultgeschie- ven door R. W. B. te Besoijen en uit kwam tegen ^Excelsior4 1 uit Waalwijk, verloor met 1—0. Het is beslist jammer voor onze vereeniging, dat ze deze match verloren heeft, want gedurende den geheelen wedstrijd werd er zee» goed gespeeld en waren ze sterker dan de tegenpartij. J.l. Maandagavond had In het café van den heer Versluys aan de haven alhier een uitvoering plaats van het be kende kwartet >Kunst en Vermaak4 uit Waalwijk, met medewerking van den gevierden karakter-humorist H. J. Stok- wielder en den pianist H. Visser. Het programma dat een 6-tal kwartetten, benevens een 6 tal solo-scènes bevatte, werd op een voortreffelijke wijze afge werkt en viel zeer in den smaak van het aanwezige publiek, wat het herhaald applaudiseeren bewees. De belangstelling voor dezen kunstvollen avond was zeer gering. Bij het binnenkomen der haven te Labbegat is het schip van den heer Dekker, dat geladen was met grint, middendoor gebroken. Nadere bijzonderheden ontbreken. WASPIK. De WelEerw. Heer Ds. Jonkers, predikant alhier, heeft voor zijn beroep te Genderen .bedankt. Mej, A v. Daal, onderwijzeres te Vlijmen, is benoemd aan de R K. Bijzondere schooi alhier. Tot onderwijzer aan de R K. jongens school alhier is benoemd de lieer Wollaars te Berlicum. Zondag werd hier, ondanks het minder gunstige weer, onder enorme belangstelling, de vaandelwijding ge vierd van de R. K Werkliedenbond St Joseph. De verschillende redenaars hadden telkens eene overtalrijke menigte onder hun gehoor. De tocht door de straten, w«lke werd opgeluisterd door de muziek van een drietal harmoniën en talrijke prachtige vaandels, was een ware pro- pagandatocht voor de organisatie. Des avonds gaf de harmonie van Raamsdonksveer nog een keurig concert in de harmoniezaal. Het feest op zich zei is prachtig geslaagd en de Werk liedenbond heeft niet te klagen gehad over gebrek aan belangstelling. Hij bleef Zondagavond nog lang woelig op straat. De café's waren overal en talrijke troepjes trokken dansend en hossend over den weg. Jammer is het, dat de drukte op een paar plaatsen oversloeg tot ruzie en er zelfs gebruik werd gemaakt van 't mes. Een tweetal personen werden min of meer ernstig gewond De politie heeft deze laatste zaakjes in onderzoek. PAAM8DONK. Bjj besluit van den heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is tot zetter tan 's-Rijksdirecte Bslastingen in de gemeente Raamsdonk benoemd de heer H. D. van Alphen, zulks in de plaats v«n wijlen den heer M. G, J. Zijlman Aan den heer P. H. Kommer*, ge- mee'-'te-op2i«hte', is met ingang ran 1 Jali a,*. ontslag verleend. RAAMSDONK Donderdag gaan de R.K. Weensche kinderen, na een gelukkig verblijf in deze gemeente van een drietal maanden, weder naar huis. Wat zal de verandering vooi hen geweldig groot zijn hier van alles volop en daar is het helaas nog slechter dan toen zij naar Holland reisden. Onze vorige Ned. Herv. Pred. Ds. C. B. Holland, thans te Kamper, ontving een beroep naar Ede (Geld.). Zooals wij in het votig nummer meldden zou de Gem.-opzlchter P. H. Kornmers ontslag hebben aangevraagd. Thans kunnen we betichten dat hem zijn ontslag is verleend met ingang van Zaterdag 1 Juli a.s. De Knapenvereeniglng Timolhëus onder leiding van den heer Stoftels, zag bij den logang van het tweede ver- eenigingsjaar 10 leden heengaan, doch daar staat tegenover een toetreden van 16 leden, waardoor het ledental klom tot 31. De jongen E. M., een der hier verzorgd wordende Weensche kinderen, geraakte Maandag al spelende In de haven. Gelukkig kwam hij alleen met de schrik en een nat pak vrij, doordat spoedig toegeschoten hulp hem op t droge bracht.- - Heusden, 28 April 1920. Tot lid der examen-commissie voor candi- daat Gemeente-Secretaris zijn o.m.^ aange- wezeo de haeren H. J. van EggeleD, burge meester en M'. 0. W". v. Ommeren, kanton rechter alhier. Na berkeuriüg is dhr. Canters phy- siek gesohikt be ronden en is tegen 1 Mei aangesteld tot kantoorbediende op h^t p jat- en telegraafkantoor alhier. O.ïze stadgenoot dhr. M. Kerkhof is be noemd tot onderwijzer aan de R.K. lagere school te Raamrdonk. Ter hoogte aan het klooster op Onsenoort viel dhr. N. B. door zijn fiets. De v 1 kwim zoo aaD, dat hij een tijdlang bewusteloos lsg en .vreesclyk gewond werd. Na eenigen tijd werd hij door een boer bemerkt, die hulp haalde bij de Eerw. Paters. Bij dezen werd hij voorl opig verpleegd en later per auto naar hier overgebracht. Hoewel hij zeer erostig toegetakeld is, is zyn toestand nog betrekkelijk gunstig te noemen. Zondag ma chteu Tabantia (Haarsteeg) en Juliana II van hier. Bij de iu«t was de stand 40 en bij 't slot 5—1 *en gunste van de laatste, die zeer gemakkelijk won. De verkoop aan her Kmmi-bloempje (bestrijding tuberculose) bracht op niet min der dan f 103 niet weinig. B ijkens 't verslag der Commissie van wering tot rehootferzoim, behoefde in 19.9 slechts 5 keer te wo'den vergaderd. Tevens werd in de jongste vergad-ring het oude bestuar heikoznn en wel J. H. Verhoeren tot voorzitter, W. Hilwig tot vice-voorzitter, W, Wijnen tot sece'aris ei G. G. (/ar- p»y tot waam. secretaris. Kaatsheuvel, 88 April 1920. Hedenmorgen werd alhier onder groote belangstelling ter aarde besteld het stotfdyk overschot van den heer J. van Buul in leren onderwijzer aaD de O. L. School te Kaatsheuvel. Byna 25 jaren was de heer ran Bnnl aan het onderwys in de scholen aan de Bergdyk en in de Kom werkzaam. Hy was. een geacht collega in de onderwyr. kringen, eeo geliefd onder wij ter roor zyn kinderen. Een langdarige ziekte oudeimijude zijn krachten en sleepte hem langzaam ten grave. Behalve een talryke familie woonden alle onderwijzers van Kaatsheuvel, alsmede het Dag. Bestuur der Gemeente eu de Gemeente-Secretaris de uitvaart by. De kinderen van de klasse van den overledene met een depntatic uit de andere leerjaren gin gen de lijkbaar vooraf. Twee prachtige kransen van onderwijzers en leerlingen wer den als laatste nulde op 't graf gelegd. Na de teraardebestelling zongen de kinderen onder leiding van een der onderwyzers een treffend afscheidslied by het geopende graf. De heer v. B. aal bij onderwijzers en rchoolkinderen lang in nagedachtenis blijven, R. I. P. Ter herdenking van den ve'jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik op 19 April j.l. maakten onae Harmonie Apollo Zaterdag een muzikale w»nd»ling door de straten der gemeente. Het prichtig weer, de vrije 'Au terdigmiddag, de opwekkende tonen der muziek trokken direct 'a massa belang stelling vuor de Harmonie. Rnltn drie uur klonken de massale marschen door de straten en 't werd reeda schemerdonker toen de muzikanten in hun zaal aankwamen om van de belangwekkende, maar vermoeiende route uit te rosten. Het Kon. Muziekgezelsohap Eaphonia gaf Zindagavond het laatste winterconcert. Jammer, dat de opkomst niet bijzonder druk was. 't Concert had anders verdiend, waul De Echo van het Zniden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5