INiÉZONDBN STUKKEN. KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. we moeten het met genoegen conetateeren dut de htrmonie onder de leiding van de heer P. ran Abeelen niet in haar nadeel veranderd i». Alle nommers vanaf Marche Loraine van L. C*nne met de daaropvolgende Ouverture La Croix Rouge van Tarioe werden zeer ▼eizorgl, in correc'e stemming en met veel voordrich'. ouder dbeatie van den heer D. S'.ravers uitge'oerd, We hopen een volgende maal ook voor de uisluitend mut'ekuitvo'- rngen meer belangstelling te tteff'D. Wjlbelmina speelde Zondagmiddeg om half een mooi partij je voetbal tegeu Willem II nit Tilburg, Willem II. trad in den beginne t»melijk sterk opf doch Wi'. helmina wist hiertegen een mooi gecombi neerd spel te geveD. Na rost kwam Wil- helmina meer op den voo'grond, vooril Lugten, r. d. Velden en C, Mosselveld combineeiden mooi. 't Ei'ide kwam met 21 voor Willem II. - Zondag vloog de ccmbinatie van uit Cevcrnne (België) Uitslag 1 5—15 J. v. Dun; 2—17 G. Smit; 8—16 Snspbffti; 413 v. d. Hoven; 69 P. KemmereD 7 v. d. Velden 8 Llchivoet10 v. Been 11 Offerman 1214 G. Snoeren. LOON-OP-ZAND, 23 April. Heden morgen had alhier de plechtige lijkdienst en begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den Weled. Heer Martlnus Schoenmakers, lid en bedrijfs leider der firma Gebr. F. en M. Schoen makers, stoomschoenfabrlek. Dinsdag voormiddag, 20 April, werd de dierbare overledene na een ziekbed van nog geen dag aan zijn drukken werkkring en aan de liefde der zijnen ontrukt, welk vrij plotseling en onver wacht afsterven de grootste ontsteltenis en verslagenheid verwekte niet alleen in den familiekring en onder het fabrleks- personeel, doch in geheel Loon-op-Zand en ver in den omtrek, waar de betreurde overledene algemeen bekend en gezien geacht en bemind was als een imposante en populaire persoonlijkheid, joviaal en hartelijk In den omgang, die in eigen Industrie en op elk gebied gezonde denkbeelden en edele strevingen met woord en daad voorstond enpropageerde. Het was. menschelijkerwijze gesproken niet als geloofwaardig aan te nemen, dat zijne robuste gestalte, dat zijn on vermoeide werkkracht en energie zoo onverwacht door den wreeden en on- verblddelijken dood als het ware be sprongen en gesloopt zouden worden. Dochde mensch wikt en God be schikt. Tot Maandagmiddag "half drie nog als steeds stevig op zijn post, de zware lelderstaak der fabriek torsend, en Dinsdag morgen te halfelf reeds zacht en kalm In den Heer ontslapen, omringd door zijne verslagen echtgenoote en treurende familie. Hoe is het mogelijkwat Is God toch machtig en wonder in zijn werken Ic- derdaad een treffend en allertreurigst sterfgeval. Wat een harde slag voor het huishouden, voor de fabriek, voor Con cordia, voor geheel Loon-op-Zand. Voor zijne dierbare wederhelft en zijne drie jeugdige lievelingen is dit onher stelbaar verlies 't pijnlijkst en drukkends*. Waar Gods Vaderhand zoo geduchte slagen laat aankomen, dat menschelijke troost wel falen moet, daar past het ons in christelijke onderwerping, in deemoed en gelatenheid eerbiedig het hoofd te bulgen voor des Hoogsten raadsbesluiten onder de verzuchting - Heer, Uw hei lige wil geschiede Heer, geef kracht naar kruisHemelvader, giet balsem in de schrijnende hertewonde. De lijkbaar, gedragen door een groep mannen zijner ondergeschikten, en geës corteerd door een viertal knapen met prachtige kransen van levende bloemen (blijken van hulde en piëteit van het personeel, van Goncordla en van de Firma's Paul Wagner te Tilburg en Emll Aronsohn te s' Bosch, werd door eene overtalrijke schaar familieleden, buren, collega's, vrienden en bekenden gevolgd, terwijl ook het voltallige fa brieksvolk aan den beminden en over- getelijken patroon de laatste eer bewees, Ernst en droefheid was op ieders gelaat te lezen. De Harmonie Concord!?, die in den Heer M. Sch. haar actievep en geknlptan president verliest, de spil, waarom de vereenlging draaide, opende met haar bestuur en het omfloersde vaandel den Indrukwekkenden stoet, en vertolkte In zacht klagende treurtonen den algemeenen rouw, waarin het ge- heele dorp door dit droevige en onver wachte afsterven Is gedompeld. Nadat de H. Uitvaartdienst en de verdere kerkelijke plechtigheden waren afgeloopen, gedurende welke aller vurig gebed zich had vereenlgd met den roerenden aanhef van het koor requiem aeternam dona els Domine.4 en met het eindgezang van den Herder der parochie »rèquiescat in pace,4 en was opgestegen ten hemel voor de zielerust van hem. die In de kracht zijner jaren de eeuwig heid was Ingegaan, en die in zijn werk zaam leven steeds weldoende onder hen had vertoefd en was rondgegaan, werd het stoffelijk overschot op de onder bloemen bedolven baar. en onder het dreunend beieren van Loon's welluidende torenklokken, in een omgang over het kerkhof grafwaarts gedragen. Na de gebeden van den gewijden officiant werd de lijkkist aan den kil len schoot der aarde toevertrouwd, en terwijl het graf zich langzamerhand boven het omhulsel van den overledene sloot werd er In die aangrilpende oogenblikken menige traan van inn'ge droefheid en dlnpe deernis weggepinkt van familie, maag en vriend. Dierbare man, waarom moest ge me nu reeds alleen laten Liefste Vader, waarom ons zoo jong reeds half ver weesd, zoo snikten en weeklaagden de troostelooze echtgenoote en hare drie- jeugdige llevelingeD, die aan de hulp en den steun, de zorg en de liefde van Martlnus nog roo dringend behoefte haddec. Dit groote kruis door O L Heer op die zwakke schouderen gelegd, drakt loodzwaar. Moge de goede God, die alles ten beste schikt en regelt aan Mevrouw Schoenmakers en hare lieve kinderen tooneo, dat Hij speciaal de Vader Is van weduwen en weeeen, die de wonde balsemt, welke Hij slaat, die den zoeten troost schenkt van den H. Godsdienst in de gedachte, dat de dier bare overledene na een werkzaam en welbesteed leven het eeuwige loon des hemels zal genteten. Een goed en voorbeeldig echtgenoot, een humaan, tactvol en geliefd patroon, een alom bekend en vooruitstrevend industrieel, een ede), werkzaam en braaf mensch, een weldoend en hooggeacht Ingezetene der gemeente, is in den ont slapen heer Schoenmakers ten grave gedaald. Diep onder den indruk verliet de talrijke schaar den doodenakker. Vaarwel, Martlnus, tot weerziens In den Hemel. Sluimer zacht in de schaduw van het kruis, in de onmlddelijke nabijheid van hen, die U zoo liefhebben, die Uw aan denken in zoete herinnering houden en en die U in hunne gebeden zullen blijven gedenken. Hij ruste io Vrede. LOON-OP-ZAND. Tengevolge van de vermeerdering der bevolking is de kerk te klein geworden, 't is een mooi gebouw uit de 18a eeuw en leent zich slecht tot ver grooting om die reden en ook om de kor ten daarvan afgezien. Om nu aan de beperkte ruimde tegemoet fe komen is nu door Z D. H. den Bisschop toegestaan, dat er op Zon- en Feestdagen in bet vervolg 8 in plaats van 2 H. Missen zullen ziju en een Paier-Missiojaris uit Kaatsheuvel zijn dienst daarbij zal verleenen, 't Was hier heden raaikt, veel drukte was er niet biggen golden tot f 45. Gistermorgen had hier een vreeselijk ongeluk plaats in de Stoomleerlooicrü van de firma J.. Verfchuren-Looadrecht. Werk man Aarts raakte met zyn"rechfera»m oöder de pers, waardoor de benedenarm tot aan den elleboog verpletterd werd. Direct »erd door een zuster een noodverband gelegd, twee doktoren werden gehaald en met een auto is de lijder naar het Gasthuis te Til burg gebracht. Treurig, de volgende week sou de jonge, ling zich in 't huwtlijk begeven. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 24 April des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Edelachib. heer Moons. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. AAN DE ORDE; 1. Ingekomen S ukken. Procesverbaal van kasopnemlog. In kas was f 65230.97, terwijl bleek dat de boeken ordelijk en regelmatig waren bijgehouden. Schrijven van Ged. Staten, dat naar aanleiding van het beroep van C. A. Timmermans zijn aanslag In den Hoofd. Omslag blijft gehandhaafd. Wordtvoor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de jagers uit het Veer en Dorp houdende het verzoek om eene bepaling te maken dat in den zomer het den landbouwers verboden wordt in de polder losloopende honden mede te brengen wijl deze al het wild doen verdwijnen zoodat er niets geen wild meer In blijft. Waar ze nu voor een akte f 100 betalen, meenen ze wel aan spraak te mogen maken dat eene derge lijke bepaling wordt in 't leven geroepen. Wordt in handen van Burg. en Weth. gesteld ter ftne van advies. Schrijven van den heer A. van Strlen, stadswegwerker houdende het verzoek zijn salaris te willen bepalen op f 20 per week. Wordt, wijl het verzoek pas is In gekomen, In handen gesteld van Burg. en Weth. ter fine van advies.] Schrijven van den heer O. Lange, wonende op den Stadsweg, houdende het bericht dat hij heeft vernomen dat de Koningstraat wordt bestraat en nu richt hij het verzoek daarvoor In aanmerking te mogen komen om de weg te bestraten volgens zijn methode wat bestaat uit een Dultsche systeem. Bevalt dit niet dan is hij bereid geen geld er voor aan te nemen. Vervolgens wijst hij er nog op dat hij op die wijze verschillende Rijks werken tot zeer groote tevredenheid heeft uitgevoerd. Wordtvoor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den Neder 1. Bond van Gemeente-ambtenaren waarin wordt aan gedrongen op betere regeling der sala rissen van gemeente-ambtenaren. Wordt in handen gesteld van B. en W. Schrijven van de Waterleiding Mij. voor het Noord-Westen van N.-Br. De Voorzitter zegt dat reeds In 1917 pogingen door deze Combinatie in het werk zijn gesteld om te komen tot oprich ting van eene waterleiding. Voor deze gemeente zullen de kosten bedragen f 35.000 behalve dan nog de kosten van aanleg. De prijs voor het water wordt dus betrekkelijk hoog. Voor particulieren 30 a 35 ct. per M3 en voor Industrie 20 a 25 c\ De Voorzitter acht het 't verstandigste dit onderwerp eens goed onder de oogen te zien. Want vaststaat' dat men hier slecht drinkwater heeft. De Regeering draagt in de opiichtlngskosten van water leiding steeds bij door het kapitaal te verleenen tegen een rente van 4'/a pCt. De Voorzitter stelt voor déze aan gelegenheid In handen te stellen van de fabricage-commlssie, welke dan een goed gedocumenteerd rapport zal uit brengen. Van Dongen. Dus er zal onderzocht moeten worden wat het voordeeligst zal zijn, aansluiten bij de Combinatie of zelf eene waterleiding bouwen. De heer van Alphen meent dat ten dien opzichte absoluut iets moet worden gedaan. De jaarlijks en menigvuldig- terugkeerende ziekten worden geweten aan het zeer slechte drinkwater. De lieer Lankhuijzen merkt ^op dat vroeger door de gemeente reeds 3 putten zijn geslaan echter zonder eenig resultaat. De putten brengen niets op dan zeer vuil water. Wordt conform het voorstel besloten in handen van de fabricage-commissie te stellen. 2. Adres van j. van Dongen Cz om aankoop Oude school met voorstel van Burg. en Weth. tot niet inwilliging van het verzoek. De Voorzitter merkt op dat dit lokaal absoluut niet door de gemeente kan worden gemist wijl het wordt, gebruikt voor stemlokaal en voor het houden van Commissie-vergaderingen van den raad. Met belang van de gemeente verbiedt het te verkoopen. Aangenomen. 3. Schrijven van Ged. Staten inzake herziening jaarwedde der Wethouders. Ged. Staten stellen voor de jaarwedde voor de Wethouders vast te stellen op 10'Vo van de minimum jaarwedde van den Burgemeester, zoodat voortaan iedere Wethouder f275,— zal krijgen. De heer Lankhuijzen informeert hoe hoog dit bedrag nu is waarop de Voorzitter antwoordt van f 160,—. De heer Lankhuijzen acht dit bedrag hoog genoeg. Den Bosch dringt de gemeente maar op, dan met dit en dan Weer met dat. Hij is tegen elke ver hooging ook voor de leden van den raad. De belasting is reeds hoog genoeg De heer Broeders acht eene beloo ning van f 275,—. gezien de vele werk zaamheden die zijn te verrichten, nog veel te laag en zou het daarom op f500,— willen zien gebracht. Spr. is overtuigd dat het absoluut noodig is dat meer moet worden gegeven, acht de raad f500— te hoog. dan zou hij het toch zeker op f400,— willen zien ge bracht. De heer van Seters steunt dit voorstel. De heer Schoenmakers acht eene kleine verhooging wel billijk maar zou dan niet boven het voorstel van Ged. Staten willen gaan. De heer Broeders vraagt hoe dikwijls Burg. en Weth. vergadering hebben. De Voorzitter zegt dat dit geheel van omstandigheden afhangt Het ge beurt soms van 2 of 3 maal in de week, maar ook komt het wel eens voor dat maar 1 maal in de week vergadering wordt gehouden. Het zijn echter niet de vergaderingen van Burg en Weth, die het werk brengen het zijn ook de commissie-vergaderingen en het dan eens hier en dan eens daar heen gaan kijken en dat alles vordert veel tijd. De heer van Alphen wil ook wel eenige verhooging toekennen maar wil er op wijzen dat als men de verlette tijd van de heeren zou gaan willen be talen men 'er met f 400,ook niet komt. De heer Broeders wijst er op dat een arbeider indien deze wordt aange- j wezen als Wethouder, voor dat geld nooit zijn verzuim kan betalen. De heer Lankhuijzen merkt op dat dan wel f 1600,- kan worden gegeven. Spr. wijst op de H. Omslag en geeft de verzekering dat het wel reclames zal ga,an regenen. Spr. weet niet meer, als maar wordt doorgegaan met het opdrijven van alle baantjes, waar het geld moet worden vandaan gehaald. Wordt niet wat meer zuinigheid be tracht, dan gaat de gemeente over den kop. De heer Broeders is ook voor be zuiniging maar wil dat nooit op het loon doen. De heer Lankhuijzen vreest dat het op den duur een jagen naar baantjes zal worden en de liefde voor de ge meente bijzaakje wordt. Het voorstel van den Voorzitter in omvraag gebracht wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Broeders en Van Seters. 4. Ontwerp, besluit tot verhooging van het presentiegeld der raadsleden. De Voorzitter stelt voor dit te brengen van f360,— op f750,—. De heer Lankhuijzen verklaart zich tegen dit voorstel en acht een presentie geld van f 360,— h»og genoeg. De heer Van Seters acht daarentegen een bedrag van f750,— nog te laag, want vergeten moet niet worden dat de tijd voorbij is dat alleen raadsleden hierkomen voor wien voor iedere stem 10 a 15 gulden is gegeven en men hier nu niet meer komt alleen voor eigen belang, maar thans wordt gezonden door de kiezers. Spr. wijst er vervol gens op dat de arbeidersleden van den raad dikwijls verzuim hebben en dit hun geld gaat kosten. Hij stelt mitsdien voor het presentiegeld op minstens f 1000,— te stellen.r De heer Broeders ondersteunt dit voorstel. De heer Lankhuijzen protesteert tegen het gezegde van den heer Seters als zouden alle oude leden van den raad er zijn ingekocht voor f 10,— per stem. Hij doet het voorkomen alsof alle leden daar toen zoo zijn gekomen. Van Seters. Een vast tarief bestond er wel niet, maar toch Lankhuijzen. U spreekt van alle en ik vraag u houdt u dat vol. Van Seters. Dan neem ik dat terug. Lankhuijzen. Dan is het goed. De heer Broeders gooit het gezegde van den heer Seters nog niet zoo heel ver weg, want meermalen is er heel wat meer gegeven voor een stem. Lankhuijzen. U beschouwt dit toch als geen algemeene maatregel destijds. Broeders. Neen. Wordt besloten liet bedrag te brengen op f 750,— De heeren Broeders en van Seters stemden tegen. 5 Verzoek van P. H. Kommers om ontslag als gemeente-opzichter. Wordt met ingang van 1 Juli verleend. 6. Ontwerp besluit tot regeling der jaarwedde van den nieuw te benoemen gemeente-opzichter. Burg en Weth. stellen in overleg met de commissie van fabricage voor sollici tanten op te roepen op een salaris van f2500 met 5 tweejaarlijksche verhoo gingen tot een maximum van f 3000 Tevens stelt de Voorzitter de vraag of in principe zal worden besloten het bekleeden van nevenbetrekkingen toe te staan of wel te verbieden. De heer Broeders is van gevoelen dat men niet geheel moet afsluiten dat hij eenige werkzaamheden mag verrichten. Wel moet het ten strengste verboden worden dat hij leveranties aan de ge meente doet. Spr. acht f 2500 te weinig als hij voor zich zelf niets meer mag verrichten. Natuurlijk mag nooit te veel op de horens worden genomen. De heer van Dongen zou ook willen toestaan dat hij voor particulieren werk zaamheden verricht b.v. architect-werk zaamheden. De heer Lankhuijzen vreest dat dan die werkzaamheden weer boven die van de gemeente zullen gaan. De heer van Alphen zegt heel toe vallig een instructie in handen te hebben gekregen van een opzichter. Daarin wordt alles ondervangen Hij stelt voor deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering en dan eerst alle leden een instructie te overhandigen. De Voorzitter meent dat dit alles even goed later kan gebeuren als de raad nu maar in principe besluit of neven-be trekkingen vervuld mogen worden. De heer van Ajphen meent dat voor opzichter hier niet zoo'n hoog salaris behoeft te worden gegeven. Voor de Domboschwerken zullen toch speciali teiten gevraagd moeten worden. Verschillende heeren zijn het hiermede niet eens. De Voorzitter zegt dat er uit een goeden opzichter heel wat valt te halen. Wordt besloten met 8 tegen 5 stemmen den opzichter bijbaantjes te laten ver richten. De Voorzitter deelt mede dat de eerste vruchten van het Dombosch reeds zijn geplukt n.l. f6000 van niet geaccep teerde gelden voor geleden schade van den Boerenbond. De heer v. Dongen merkt op dat in de gemeente een actie gaande is om bij Ged. Staten er op aan te dringen het besluit van aankoop Dombosch ongedaan te maken. Men beweert dat een groot deel der verhooging van den Hoofd. Omslag daaraan is te wijten Aangezien dit absoluut niet het geval is, zou het goed zijn dat zulks hier wordt tegen gesproken. 1 De Voorzitter voldoet hier gaarne aan en zegt nooit iets zoo absurds gezien te hebben. Immers voor twee jaar ge leden is reeds het besluit van den raad door Ged. Staten goedgekeurd. Het heelt absoluut geen invloed op den ilootü. Omslag, zelfs is al 7 pCt. rente van het geld verkregen. De heer van Alphen merkt op dat die menschen zeker niet aan den distri butie-tijd hebben gedacht. De Voorzitter zegt te hebben geïn formeerd en is tot de conclusie gekomen dat de Hoofd. Omslag in deze gemeente nog het laagst is van de geheele om geving. Nog wordt besloten aan de school vereniging f 50 subsidie te verleenen. De heer Lankhuijzen informeert of reeds een onderzoek is ingesteld naar de manier van armen-bedeeling. De Voorzitter zegt daarmede nog niet geheel gereed te zijn gekomen wat is toe te schrijven aan het feit, dat ook in andere gemeenten een onderzoek is ingesteld. De heer van Alphen geeft in over- weging een cel te doen bouwen in 't Veer aangezien men nu geheel afhankelijk is van den Commandant der Maré chaussees. De heer Broeders vraagt of de tijd waarop de stukken voor de leden van den raad ter visie worden gelegd, kan worden verlengd. Daartoe wordt besloten. Vervolgens wijst de heer Broeders er op dat het in de gemeente een ongunstige indruk heeft gemaakt dat er raadsleden hebben geteekend op een adres van den officier van justitie ten gunste van iemand die was aangeklaagd. Spr. twijfelt niet aan de goede bedoelingen, maar vindt het jammer dat zoo iets is voor gekomen, want voor de politie werkt dit belemmerend. De heer Lankhuijsen zegt dat hij alleen heeft geteekend voor een Rijks- Hierna gaat de raad over ln geheim Comité. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R. Ik verneem dat in de raadsvergadering van morgen o.m. aan de orde komt „gasprijsverhooging." Ik zou toch durven hopen dat aan dat verhoogen toch eens een eind zou komen, vooral daar het gas tegenwoordig zoo slecht en daardoor zoo schadelijk is, dat men aldus eene dubbele verhooging zou krijgen. EEN INGEZETENE. o I let zal iederen belanghebbende wel opgevallen zijn, dat het hoefbeslag kolosaal is verlaagd, nog te meer daar degene die hiermee adverteert ook bij den smedenbond is. Heeft de smedenbond dan zulk ver schil van prijzen en mag zich zoo iets voordoen bij een bond van patroons.'' EEN ABONNÉ S. ln de R. K. Kerken is Zondag in de 11 H. Missen een schrijven voorgelezen van Z. D H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch, waarin Z. D H. de vrouwen en meisjes op het hart drukt noch in noch buiten de kerk ergernis te geven door onvoegzame kleeding en zij worden aangespoord zich aan te sluiten bij de Vereenigingen Voor Eer en Deugd of Vrouwenadel Aan de geestelijkheid wordt opge dragen om aan degenen, die voor het ontvangen van H H Sacramenten in onwelvoegelijke kleeding verschijnen, de Heilige Sacramenten te weigeren, terwijl de geestelijkheid dergelijke personen uit de kerk kan doen verwijderen. Te Tilburg zal op 13 Mei ter her denking van de heiligverklaring der zalige Margareiha een plechtig feest plaats hebben, waaraan heel Tilburg zal deelnemen en waarbij Mgr. Diepen tegen woordig zal zijn- Dappere redder laf bestolen! Zondagmiddag geraakte op den Kloveniersburgwal te Amsterdam Karei Megers te water. Hij werd nagesprongen door den diamantbewerker D. Overste, wonende O Z Voorburgwal 62, die er na zeer veel moeite in slaagde, den drenkeling op het droge te brengen De geredde werd in het Binnengasthuis in zorg- wekkenden toestand opgenomen De heer Overste, die zich gedeel- telijk ontkleed had. kwam, toen hij zijn kieeren terug ontving tot de ontdekking dat hem een portemonnaie ontstolen was. waarin zich voor f300 aan geld en diamanten bevond. Deze diamanten zou zijn schoonvader süjpen, daar hij zich, ten gevolge van werkloosheid in geldelijke moeilijkhe den bevond. Te Jahbega is eeu zoontje Tin den heer v. d. Zee zoodanig door een adder g«- beten, dat opneming in het ziekenhuis no )d- z»kel\jk was.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6