Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Waalwl|ksche Stoomdrukkerij Antotni Tielen, Derde Blad. GÊMEENTERAAÖVAN WAALWIJK. NUMMER 36 ZATERDAG 1 MEI 1920 43ste JAARGANG. Dit blad verschijnt Woeirsdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Telegr.-AdresECHO. Telef. 38. Prijs der Advertentie» i 15 cent per regel; minimum f 1 Reclames 25 cent per regel. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, gehouden op Donderdag 29 April, des namiddags ten 63/4 uar. Voorzitter Edelachtb. heer Th. de Surmont de Bas Smeele. Klokslag 7 uur opeat de Voorzitter do vergadering; afwezig zijn de heeren Gragtmaas en Van den Broek. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Iagekomcn stukken. a. Schrijven van den heer Gragtmans, dat hij door ongesteldheid veihloderd is deze vergadering bij te wonen. Verder worden eenlge Ingekomen stuk ken, welke alle van administratieven aard zijnde, voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter In Uwe vergadering van den 10 April 1919 werd besloten aan de erven C. Marks alhier te verkoopen een stukje bouwterrein aan de Putstraat. Vaor dat de overdracht van het terreintje plaats had. werd door de belanghebbende te kennen gegeven, dat zij, zoo dit moge lijk was liever van den koop ontslagen zou worden. De verkoop betrof een ter reintje van 25 strekkende meters a f 37,50 per meter. Nu bij de aanneming van het laatste bouwplan voor de Put straat het gemeentelijk bezit aan die straat in den loop van dil jaar geheel zal zijn bebouwd en daarmede het be doelde terreintje aanmerkelijk hoogere waarde heeft gekregen, meenen wij U te moeten adviseere» gebruik te maken van deze gelegenheid om den verkoop ongedaan te maken Wordt met algemeene stemmen be sloten conform het voorste! vao Burg. en Weth. te besluiten. 2. Verzoek der Afdeeling Waalwijk- Besoijen tot het vaststellen eeacr veror dening op de winkelsluiting. De Voorzitter Bij haar adres van den 23ea Novem ber 1919 verzocht de afdeeling Waalwijk- Besoijen van de Vcreeoiging ,.De Hanze'' eene verordening In het leven te roepen waarbij de sluiting van alle winkels, kap persalons en barbierwlokcls daaronder begrepen, des avonds 8 uur verplichtend wordt gesteld en waarbij wordt verboden de kapperssalons en barbierwlnkels des Zondags voor het publiek geopend te hebben. Met ons advies van 24 Januari 1920 wezen wij U op de verwerping met al- gemeene stemmen van een dergelijk verzoek in Uwe vergadering van 29 December 1916 onder mededeeling, dat wij den tijd niet gekomen achtten voor onze gemeente een verordening in het leven te roepee, die zoo ingrijpt ia het winkelbedrijf als door adressante verlangd wordt. In Uwe vergadering van 24 Januari 1920 werd het verzoek der Hanze aan gehouden en werd ons opgedragen een nader onderzoek in te stellen. Gevolg gevende aan die opdracht hebben wij de Hanze-afdeeling verzocht ors te willen mededeelcn hoeveel inge zetenen dezer gemeente tegenwoordig waren in de vergadering der afdeeling waarin tot het het vragen van verplichte winkelsluiting werd besloten tevens werd daarbij gevraagd de toezending van een naamlijst van de leden, inge zetenen onzer gemeente. Blijkens haar bericht vau 25 Februari 1920 kon aan eerstgemeid verzoek niet worden voldaan, omdat in de vergade ring van 23 November 1919 geen pre sentielijst werd gehouden. Ons verzoek gaf de Hinze-afdeellng echter aanleiding opnieuw eeae algemeens ledenvergadering uit te'schrijven op'19 Februari 1920. Io "deze vergadering waren tegenwoordig 28 leden, waarvan 24 uit Waalwijk, van deze 24 hebben er 21 een winkel, ééa een kapperszaak, van d:.ze 21 stemden 15 vóór winkel sluiting en 6 tegen. Van de Waalwijkscbe wlcksiiers-lcden der Hanze ten getale van 45 was dus nog niet de helft op gekomen. De belangstelling van dte zijde in de vergadering vaa 23 November 1919 zal vermoedelijk rog wel geringer zijn geweest. Na de ver gadering van 19 Februari 1920 heeft bet Bestuur der Hanze oog lijsten laten chculeeren onder de leden-wlnkellers en onder de winkeliers nief-Ieden, waarop zij door het plaatsen van een handtee- keniag van hun gevoelen omtrent ge dwongen winkelsluiting konden blijk geven, Van de niet-leden verklaarden zich op deze lijsten 38 winkeliers vóór gedwongen winkelsluiting en van de leden 52. Op dc door de leden der Hanze bestemde lijsten komen echter ook handteekeoiogen voor van nlet-leden. Terzelfder tijd circuleerde een lijst vao tegenstanders vaa gedwongen winkel sluiting, door 35 winkeliers, waarvan 8 op een der lijsten van de Hanze zich voor winkelsluiting verklaarden. Wij hebben een lijst opgemaakt van alle winkeliers, welke lijst een getal aangeeft van 137. Van deze 137 zijn 45 lid van de Hanze 78 hebben zich zich vóór en 17 tegen wiokelslulling verklaard, terwijl 22 zich niet hebben uitgesproken. Onder de voorstemmers i zijn er 31 die zich eerst ééns of meer malen tegen hebben verklaard, terw;jl er daaronder 8 zijn, die zich gelijkdjdig en tegcnverkia'en niettemin zijo deze ailen onder de vóó'stemaners gce- keed. Voegt men deze bij degenen, die zich niet uUsptaken, dan is het getal voorstanders 70, tegenstanders 37 en 30 die zich niet hebben uitgesproken. Wij maken nog melding van een adres van de afdeeling Waalwijk van den R K Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel- bedieadeo, die het verzoek der H nze- afdeellDg ondersteunt ca een schrijven van de vereeclglng Waalwijks Belang waa;bij de gedwongen winkelsluiting wordt ontraden. Wij meenen thans de beslissing ia deze geheel aan Uwen Raad te moeten overlaten. De heer Brekelmans zegt dat, wil men een eerlijke uitspraak ia deze hebben men moet uitgaan van wat door de betrokken groep van personen is be sloten. Men moet daarbij niet letten op hetgeen door particulieren is gezegd in deze, want deze laatsien toch gaan alleen uit van gemakzucht. Wijl over deze aangelegenheid in de vor/ge vergade ring reeds genoeg is gesproken en om dat de zaak betreffend door den Voor zitter van De Hanze in het plaatselijk blad zoo uitvoerig Is besprokeD, wenscht hij er niet verder op ia te gaan. De heer J. van Rie! acht gedwongen winkelsluiting iu het geheel niet meer actueel. In zeer vele plaatsen van ons land en nog meer in het buitenland bestaat dit reeds iacg. Trouwens Is het ook heel logisch. Den werkman wordt schier overa! den 8-urigen werkdag verleend en waarom moeten dan de mid denstander en de bedienden wetkzanoa ln deze bedrijven vaak 12, 13 tot zelfs 14 uur werken, 't Komt spr. voor dat het eene goede maatregel zal zija om eene verordening in het leven te roepen. De argumenten voor 8 uur sluiting zijn door^ den burgemeester van Besoijen in De Echo van het Zuiden op zeer logische en gedocumenteerde wijze uiteengezet en zeer ad rem, zoodat verder commen taar wel overbodig is. De heer Roggeveen zegt dat, gaat raea de lijsten van de winkeliers ver gelijken dat er dan 78 voor winkelsluiting zija en 37 tegen, terwijl 22 zich niet hebben uitgesproken en blijken er oaverschillig tegen over te staan. Waren ^e er absoluut tegen, dan zouden ze wel bij dc tegen stemmers zijn geweest. Spr. zegt daar om deze 22 bij de 78 voorstanders te mogen voegen en dan krijgt men 3 maal zooveel voorstanders als tegenstanders zoodat de conclusie getrokken mag wor den dat het bezwaar-tegen acht uur- sluiting al heel gerlag Is. Spr. onder streept wat door den heer van Riel is gezegd en wijst er nog op, dat van vrije sluiting geen sprake kan zijo wijl, Indien er een open- blijft door concurrentie ge dwongen vier andere ook open moeten blijven, hoe gaarne ze misschien anders zouden doen. De heer Timmermans kan, 3ls hij de lijsten van de verschillende winkeliers eens nagaat, direct maar niet tot de conclusie komen, dat het verlangen naar 8 uur sluiting door^de winkeliers zoo algemeen Is. Om de blanco-stemmers zoo maar ioeans naar de voorstanders over te brengep, acht hij heel gemak kelijk, maar om hierdoor een groep van personen aau banden fce, gaan leggen, zou hij zoo maar niet doen. Spr. acht deze zaak zoo ingrijpend, dat bij bulten stemming zal blijven. Waren er meer loontrekkenden ia dienst der midden middenstanders, bij zou er wellicht anders tegenover staan, maa? nu is het anders Een fabrikant moet wel zijn personeel om 5 uur naar huls laten gaan, maar oicmand zal dien fabrikant beletten dat hij tot 12 of I uur blijft doorwerkeo. Ook het feit dat zoo vele winkelier? op beide lijsten hebben geteekend, dus er voor en er tegen; is voor hem aan leiding zich buiten stemming te houden. De Voorzitter gelooft dat het niet nood'g is hoofdelijke stemmingfe houden. De heeren van Rle! en Brekelmans wenschen dit wel. De heer Brekelmans wijst er op dat aan de sigarenwinkeliers is tegemoet gekomen. Hij verzoekt den Voorzitter het schrijven van de Hanze nog eens voor te lezen. Door den Secretaris wordt daaraan voldaan. De heer Verbunt kan zich, voor wat betreft de sigarenwinkeliers, niet veree- nigen. 8 uur acht hij, vooral ln den zomer, voor deze zaken wel wat vroeg. De he'er Brekelmans zegt dat Zater dags 's avonds om 10 uur pas om sluiting wordt gevraagd. Hij wijst er op dat door de Hanze een tweede verzoek is gedaan ec wordt dat voorgelezen, dan gelooft hij dat zal blijken dat aan vele bezwipen zal worden tegemoet gekomen. Door den Secretaris wordt dit voor gelezen. De heer Klijberg wijst er op dat de sigarenwinkeliers in de week dan toch om 8 uur moeten sluiten en nu moeten de heeren wel weten dat dit tot zeer veel ongerief zal aanleiding geven. Daar tegenover staat ook, dat, worden een groep van winkeliers uitgesloten, de verordening van nul en geener waarde zal blijken. De heer Brekelmans is van meening dat door het laatste verzoek van De Hanze aan vele bezwaren is tegemoet gekomen en men nu moet kijken naar de meerderheid, afgezien van een vriend of kennis. De heer Klijberg zegt buiten stemming te zullen blijven. Mocht het worden aangenomen dan geeft hij in overweging om deze bepaling te maken dat de ver- ordening niet eerder van kracht is vooraleer in de twee naburige gemeenten ook een dergelijke verordening zal zijn in het leven geroepen, anders zullen de winkeliers er de nadeelige gevolgen van gaan ondervinden. De heer van Riel is van meening dat Besoijen beslist zal volgen en zou Baardwijk achterwege blijven, dan ge looft hij niet dat een Waalwijker na 8 uur in Baardwijk zal gaan winkelen Hij wijst er nog eens op dat 8 uur voor lieden ten dage lang genoeg is want alle fabrieken zijn om 6 uur gesloten zoodat er tijd genoeg overblijft om nog inkoopen te doen. De heer Brekelmans stelt voor over eenkomstig het verzoek van De Hanze te besluiten. De heeren van Riel en Schambergen ondersteunen dit voorstel. In omvraag gebracht wordt het aan genomen met 5 tegen 2 stemmen terwijl 2 leden buiten stemming bleven. Voor stemden de heeren Schambergen, Roggeveen, van Riel, de Graaf en Bre kelmans. Tegen de heeren Verwiel en Verbunt. Buiten stemming bleven de heeren Klijberg en Timmermans 3. Voorstel tot wijziging der veror dening, regelende de uitbetaling der jaarwedden van het personeel der open bare lagere school. VoorzitterGed. Staten wenschen eeoe wijziging ln de verordening rege lende de ultbetal'pg der jaarwedden enz. der ouderwijzers, welke wij voorstellen aan te brengen. Conform het voorstel wordt besloten. 4. Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant ln zake de bezoldiging en het presentie-geld van de Wethouders en de leden van den Gemeenteraad. De Voorzitter leest 't prae-advies voor. Hieruit blijkt dat Ged. Staten voor stellen het salaris der Wethouders te bepalen op 10 pCt. van 't salaris van den burgemeester, dat f 2750 is, .dus f275. De bezoldiging Is bier f300 en deze blijft dus vac kracht. B. en W. stellen voor het bij de be grooting 1919 vastgestelde bedrag vao f 220 voor presentiegeld der raadsleden te handhaven. Wordt besloten de genomen besluiten te handhaven.. 5. Voorstel tot het verleenen van subsidie voor de Politieschool te Hil versum. B. en W. 9tellen voor een jaarlijksche bijdrage toe te zeggen van f 20. Door het verleenen van deze jaarlijksche bij drage kunnen ook zij, die niet uit eigen middelen de aan het volgen der lessen verbonden kosten kunnen bestrijdeo, in de gelegenheid gesteld worden deze cursus te volgen. Is een goed onderlegd en practisch gevormde politle-macht in de eerste plaats ln het belang vao het geheele rijk, op de tweede plaats zullen ook de gemeenten vao zulk een macht pro- fitetren. De heer Brekelmans zegt dat thans het bedrag te gering Is om er tegen te zija. Waar wij la onze gemeente een inspecteur hebben die zelf les geeft, is het voor onze gemeente overbodig. Alleen ten opzichte van het algemeen te dlenea kan hij zich met het voorstel vereenigen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 6. Voorstel tot wijziging van het plan voor de openbare geldleenlng groot f 514.000. Io het prae-advles wijzen B. en W. er op, dat de Vereenlging voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie Moordbrabant, door wier bemiddeling de leening is geplaatst, bericht heeft gezonden, dat, om de leening ln de beurs-prijsnoteerlng te kunnen opaeti de termijn van verjaring vaa aflos! gestelde obllgaiiëo, moet worden ges op 30 jaren. Ia verband hiermede stelleu B. e» voor om in artikel 14 in plaats va dertig wordt gelezen. Aldus wordt besloten. 7. Voorstel tot wijziging der Al mecne Plaatselijke Polltie-verordenli Voorzitter. De Gedeputeerde St dezer provincie brengen bij Provim Bijblad nr. 15 van dit jaar (dat n' hierbij gaat) ter onzer kennis een van den Minister van Binnenland Zaken, waarin de wenschelijkheid toogd wordt, bepalingen vast te st waardoor het mogelijk wordt het bec door personen, begeleid door kindi tegen te gaan. Welk een overlast de door de» nister bedoelde individuen aan burgerij veroorzaken is genoeg: bekend. Een feit is het, dat de „verkapte" bedelarij, dag aan dag neemt en steeds driester optreedt. Naar onze meening zou hetondi vige het best bestreden kunnen wo door het opnemen in de plaatse politieverordening van een bepz waarbij het venten en verkoopen 1 de huizen verboden wordt, anders met vergunning van B. en W. War de personen kleine kinderen bij i hebben, of wanneer het bekend is personen zich aan bedelarij of ver! oplichterij schuldig maken, zou di vraagde vergunning kunnen gewei worden In verband met het bovensta; hebben wij de eer U voor te str bijgaande bepalingen in de plaatse politieverordening op te nemen, j Van deze gelegenheid maken w i bruik U nog enkele bepalingen vaststelling aan te bieden, waaraa de behoefte zich steeds doet gevo De duidelijkheid dezer bepalingen n een nadere toelichting overbodig. Burgemeester en Wethouders st het navolgende voor I. Aan artikel 7 worden de volg nummers toegevoegd Het is verboden 29. Voorwerpen of waren, van w< aard ook hetzij op of aan den c baren weg, hetzij aan de huizi koop aan te bieden of te venten, zc voorzien te zijn van een bewijs vergunning, afgegeven door Burger ter en Wethouders of een door her te wijzen ambtenaar. 30. Tusschen zonsonder- en opgang, op den openbaren weg, hei ten verkoop wordt aangeboden, luid uan te prijzen of op andere ger makende wijze te koop aan te bi< ouverminderd het bepaalde, in de gende bepaling vervat. 31. Op of aan den openbaren luid roepende of schreeuwende te of om niet aan te bieden bo couranten, dag-of weekbladen en ai gedrukte of geschreven stukken lezing van zoodanige stukken a; bevelen om den inhoud ervan be te maken. 32. Op de openbare wegen, str markten of pleinen voort te scho of te trappen ballen, bussen, stc en andere dergelijke voorwerpen. II. Tusschen de artt 9 en 10 v een nieuw artikel, 9 bis, ingevi luidende als volgt j Hij, aan wien bij volksverzameli op den openbaren weg, door eer ambte van politie gelast wordt zie de volksverzameling te verwijdere verplicht aan dezen last onmiddelli voldoen en wel langs den weg of richting, hem door de politie aangew III. De laatste volzin van art. 12 De Echo van het Zuiden Waalwpsdie en Lnngstraalselie Courant

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9