imgosBiisrümiT Prijs 37'[a cent per grootedsos. BINNENLAND Gemengd Nieuws. Nieuws uit Heugden. BüITHNL "êND. log eens n&dtr onder de oogen te zieoS De heer Van Riel zou met een nieuwe zaak nooit met minimum prijzen gaan werken. De nu genoemde cijfers zijn genomen na een grondig onderzoek en daarom sou de commissie niet gaarne zien dat men lager ging, want wordt er dan verlies geleden, dan wordt direct gesproken van slecht beheer. De heer Verbunt hoopt dat, wordt deze zaak aangehouden,er spoedig eene vergadering zal worden gehouden opdat niet, als met de gas, veel nadeel wordt geleden. De heer Timmermans merkt op dat nu nog niet is te constateercn of wordt toegegeven. De heer Van Riel zegt dat er nog tarieven zijn beslist beneden kostprijs. De heer Timmermans wijst er op dat dan niet uitkomt wat is gezegd. Do heer Van Riel zegt dat b.v. de firma Van Iersel, Witlox Co. een voordeelig contract heeft, dat beslist beneden kostprijs is. De heer Klijberg meent dat de heer Timmermans in hoofdzaak het meter- huursysteem niet kan goedkeuren ea de commissie het meest bezwaar heeft de uitzonderingstarieven nog langer te lateu voortduren. Hij zou daarom liever deze iaten vervallen en het met de andeie tarieven nog eens afzien, dan kan de commissie later nog eens met een rapport komen. De heer Verwlel zou ook den eeo niet dit en d«n ander dat willen laten betalen maar eea vast tarief, Zoolang echter de verordening niet .wordt gewijzigd, gaat het niet. De heer Timmermans merkt op dat nu van de gewone verbruikers 50 pCt. verhooging wordt gevraagd en van de rest niet wordt gesproken. De Voorzitter zegt dat de voorstellen vau de Commissie in het College van B. en W. ook zijn besproken en deze getracht hebben de commissie te bewegen de tarievea wat te veranderen, doch deze heeft gemeend daar niet op te moeten ingaan. De heer Roggeveen zou de commissie willen verzoeken na een half jaar, wan neer men eenige berekening heeft kunnen maken, met voorstellen te willen komen. De Voorzitter merkt op dat, zooals de heer van Riel heeft opgemerkt, er reeds bij enkele tarieven met verlies wordt gewerkt, zoodat zoo spoedig mo gelijk de zaak nogmaals onder de oogen moet worden gezien. De heer van Riel dringt er op aan dat dan zoo spoedig mogelijk een ver gadering zal worden gehouden, opdat het niet gebeurt als met het gas, dat de vergadering een maand te laat is gehou den, waardoor een f 2000 nadeel is ver kregen. De Voorzitter zegt dat B. en W. als ze een advies van eene commissie krijgen, direct maar niet vergaderen, doch dit dan eerst degelijk onderzoeken. De com missie kan wel komen met voorstellen om te verhoogen, doch B. en W. moeten veranfweerd zijn en daarom informeeren ze dan eerst eens overal. Zoo'kan het gebeuren dat het ook met 't water gaat, Den heer Klijberg komt het voor dat, vooral door de bestaande uitzonderlngs- tarieveo, spoed moet worden betracht. Besloten wordt de commissie te ver zoeken haar voorstellen nader te over wegen. 11. Ontwerp-overeenkomst met deN. V. Provinciale Noord-Brabaotsche Eiec- triclteits-Maatschappij voor de levering van electriciteit. De Voorzitter zegt dat reeds in 1914 ten overeenkomst was gesloten en dat de condities toen heel wat voordaeliger waren dan die in 't aangeboden ontwerp. Wel rees aanvankelijk bij B. en W. twijfel of de P.N.B.N. zich rechtens wel zou kunnen onttrekken aan hare vei- plichting, krachtens de oorspronkelijke overeenkomst die was aangegaan tot 31 Det. 1939. Bij art. 7 dier overeen komst is evenwel bepaald, dat de over eenkomst eerst in werking treedt op den dag, waarop door de N.V. met de- flultieve stroomlevering wordt begonnen. Verder deelen B. en W. nog mede, dat de N.V. de vordering van de z.g. kabelbijdrage, die zooveel protesten heeft uitgelokt, zal laten varen. Voor onze gemeente beteekent dit een voordeel van f 11250. Ook de aanbesteding van het bouwen der distributienetten heeft gunstig resultaat opgeleverd» aangezien de laagste Inschrijver ongeveer f 3000 beneden de raming Is gebleven. De exploitatie kan thans onder veel gunstiger omstandigheden worden aan gevangen als aanvankelijk werd gedacht. De heer Timmermans acht den prijs, 93 cent per Kilowatuur, reusachtig hoog en bijna niet te betalen. Hij noemt het •eu groot verschil met veel andere plaatsen waar het 50 pCt. goedkooper is. De Voorzitter merkt op dat de prijs in geheel Voord-Brabant hetzelfde is en ook op het Ministerie in den Haag is goedgekeurd. De heer Roggeveen meent dat de prijs in Holland voor nieuwe aanslui tingen ook 50 cent bedraagt. 12. Voorstel tot het aangaan eener onderhandsche tijdelijke geldleening ten dienste van het Gemeentelijk Woning bedrijf» groot f45068,75. Dit bedrag is noodig voor den bouw van 8 middenstandswoningen aan de Mr. van Coothstraat. De Maatschappij voor Qemeeote- crediet te Amsterdam 19 wel bereid dit bedrag te leenen, doch heeft bezwaar over een alossing van 73 jaren. Zij stelt voor een leening te sluiten over 50 of 60 jaren tegen een annuïteit vat» respectievelijk 8 en 6,66 pCt. voor den rentevoet van 6!/2 pCt. Eene Lening over 50 jaren Is o.i., zeggen Burg. en Weth. te kort te achten, daar voor arbeiderswoningen reeds op een af lossingstermijn van 30 jaren wordt ge rekend. Waar echter mag worden aan genomen dat de hier bedoelde woningen als regel beter zullen worden bewoond dan arbeiders-woningen en dus ook een iangeren levensduur zullen hebben, zou de leening naar B. en W.'s. meening over 60 jaar moeten loopen, wijl anders de exploitatie te veel wordt gedrukt. Met algemeene stemmen wordt eon- form het voorstel van Burg. en Weth. besloten. 13. Voorstel tot het aangaan eener annuïteitsleenlng met de Maatschappij voor Gemeente-credlet te Amsterdam ten dienste van het Woningbedrijf. Burg. en Weth. stellen voor eene onderhandsche tijdelijke geldlcecing aan te gaan groot f 262,000 Overeenkomstig een besluit van den raad van 24 Januari is een begin ge maakt met den bouw van 41 arbeiders woningen aan de Putstraat, de Chrlspijn- straat en St. Antoolusstraat. De kosten ziju geraamd op f 262,000. Om is afwachting van de Rijksvooi- schotten betalingen te kunnen doen, moet over aanzienlijke bedragen kunnen worden beschikt. De gewone kasmiddelen zullen biertoe niet toereikend zijn. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. De heer Roggeveen vraagt of geen pogingen in het werk kunnen gesteld worden om de melkprijzen verlaagd te krijgen. De Voorzitter zegt ecnlge jaren ge leden daartoe ook pogingen aangewend te hebben en mat succes. Echter heeft hij daarbij de medewerking van het publiek gemist, zelfs werd hij op alle mogelijke manieren tegengewerkt en processen-verbaal van overtreders kon den niet worden opgemaakt dan op slinksche manier. Spreker is wel genegen pogingen te doen om de prijzen verlaagd te krijgen, maar hoopt dau op wat meer medewer king van de zijde van het publiek. De Voorzitter is van meaning dat er in Waalwijk een tekort is aan melk. De heer Schambergen kan zich geheel aansluiten bij den heer Roggeveen en is er van overtuigd dat van de zijde van het publiek thans op meer mede- weiklog kan worden gerekend. Toen was er bijna in het geheel aan geen melk te komen maar nu Is dit anders, want nu geven de beesten weer zooveel melk als maar eenlgszlns kaa. De Voorzitter zegt toe dienaangaande den Minister van Landbouw te zullen schrijven. De Voorzitter schorst de openbare ver gadering en gaat ter bespreking van aankoop grond over In geheim Comité. Na heropening der vergadering wordt besloten het ten Oosten van de St. Chrlspijnstraat gelegen terrein van deo landbouwer Van Loon aan te koopen voor f15.000, zoodat aan beide kanten van de straat woningen kunnen worden gebouwd. Daarna wordt de vergadering gesloten. De Tweede Kamer gisterenmiddag alle amendementen, strekkende om het M. U. L. O. in den bestaanden vorm te behouden, met groote meerderheid verworpen. Het stelsel van den minister is dui ten volle aanvaard, De verdedigingsbelasting raken we nog niet kwijt. Ingediend is bij de Tweede Kamer een ontwerp tot verlenging van den termijn, waarop de verdedigingsbelastin gen worden geheven. Hij stelt voor die te heffen tot en met belastingjaar 1933/34. Ingediend is een ontwerp-Zondags- wet. Ieder moet den Zondag vieren naar zijn levensbeschouwing, maar in den publieken dienst moet het voorbeeld gegeven worden. Artikels worden ge- gegeven tegen hinder aan godsdienst oefeningen, het luidkeels venten enz. Het voornaamste artikel, van zeer in grijpenden aard, is 't volgende Artikel 9 luidt: Het is verboden op Zondag eenige openbare vermakelijkheid te houden, daaraan deel te nemen of daarvoor gelegenheid te verschaffen. Onder openbare vermakelijkheden begrijpt deze wet mede alle tentoon stellingen, vertooningen, opvoeringen, uitvoeringen, wedstrijden en spelen, waartoe, al dan niet tegen betaling, toeschouwers worden toegelaten. Spelen in de open lucht, die niet het karakter dragen van wedstrijd, waarvoor de deelnemers geen betaling ontvangen, noch van de toeschouwers betaling wordt gevorderd, zijn geen openbare vermake lijkheden in den zin der wet. De Gemeenteraad kan bij verordening voor de uren na den middag op het verbod van dat artikel uitzonderingen toestaan. Blijkens de Memorie van Toelichting vertrouwt de Minister dat de gemeente besturen bij eveniueele uitzonderings verordeningen, ten deze rekening zullen houden met de belangen van het be trokken personeel, waaronder gemeente lijke politie, hulpdienst, brandweerwachts enz. te wiens behoeve de wet het be ginsel heeft uitgesproken, dat alleen in geval van volstrekte noodzakelijkheid door of vanwege de overheid burgerlijke of militaire dienst op Zondag zal worden verricht. Op hulp van de Rijksveldwacht tot handhaving der openbare orde zal als regel niet gerekend kunnen worden. De A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland, heeit voor dit jaar wee» groote plannen. Wij vermeldden reeds de typische Wadden-ellanden-tochten van 20 tot en met 24 Juni en van 25 tot en met 29 Juni a s. De Rijwieltoeristen-Rondrit zal dit jaar een 450 K.M.-tocht „Om de Zui derzee" zijn, dien men maken kan tus- schen 15 Mei en 30 Sept a.s. Ditmaal is de controle zeer vereenvoudigd. Zij, die den beelen tocht zfleggen, zullen ter herrinnerlng een kalender voor 1921 met fraaie foto's ontvangen. Verder vernemen wij, dat ook voor het groote aantal ledefi-motorwielrijders een dergelijke tocht zal worden uitge schreven van 1300 K.M. door het ge- heelc land. Naar wij vernemen, hebben de verschillende burgemeesters van de Wadden-eilanden hun groote Instemming betuigd met het streven van den A. M. W. B,, om gezamelijketochten yan Bonds leden naar deze eilanden ie o g&niseeren om daaraan meerdere bekendheid te geven. Zooais bekend is, zuilen twee tochten georganiseerd worden, één van Groningen die de „krimptochi." tegen de zon in genoemd wordt (van 20 tot co met 24 Juni) en een van Den Helder uit (van 25 tot en met 29 Juni), die „ruimtocht" met de zon mee geheeten wordt. Het belangrijkste buitenlandsch nieuws is dat de Polen Kief hebben ontrukt aan de bolsjewisten, zoodat voor Duitschland hiervan voorloopig niet veel te vreezen is. In Frankrijk geniet men weer eens het twijfelachtige genoegen van een staking op de spoorwegen en in de havens. Zij is echter lang niet algemeen en de re geering hoopt de baas te blijven in Duitschland is het op't oogenblik rustig en men denkt, nu de troepen in het Roergebied op de vereischte sterkte gebracht zijn, dat de Fransche troepen Frankfort enz. zullen ontruimen. Poincaré heeft geschreven dat Duitsch land de volle schade moet betalen, dit met het oog op de conferentie te Spa. In België bedraagt de broodprijs 1,25 francs per K.G., slechts 3 dagen per week mogen koekjes en gebakjes wor den verkocht. Het tekort van de in 1913 te Gent gehouden wereldtentoonstelling bedraagt 1,817,584 francs. De algemeene verkiezingen voor den Duitschen rijksdag zullen 6 Juni plaats hebben. Onder den naam van Centrumhervor mers heeft zich van het Duitsche Cen trum een vooruitstrevende groep afge scheiden. Z. H. den Paus heeft aan Mgr. Schulze, den aartsbisschop van Keulen, 500,000 lire geschonken voor de noodlijdende kinderen in Duitschland. De internationale bloemententoonstel ling te Antwerpen, waaraan Nederland, Frankrijk, Engeland, Italië en België deel nemen, is door koning Albert geopend. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd een klein plaatsje in uw veel gelezen biad. De nlenwe politieverordeningen gele zen hebbende, vind ik 't zeer goede maat regelen, welke genomen zijn ten opzichte vau het zoogenaamde voetballen op de straat, waardoor menige ruit het heef» moeten ontgelden. Vorige week is bi) mij nog een ruit iogevoctbald van f 35. Dader onbekend. Waar vindt echter de jeagd een terrein voor lichamelijke opvoeding Waar vinden de grooteren een terrein voor sport Waar kan er gevoetbald worden Door Waalwijks Belang eo door de Waalwijkschc voetbalclubs zijn alle po gingen al in .'t werk gesteld om een terrein te krijgeD, echter tot nog toe zonder resultaat. Momenteel is Waal wijks Belang in onderhandeling met den Inspecteur van lichamelijke opvoeding. 1 Zon het niet wenschelijk zijn dat ook het gemeentebestuur zijne volle aandacht daarop vestigde Uw abocné L. van ADELBERG, Lid der Propaganda-Commissle Waalwijks Belang. P.S. Wordt allen lid van Waalwijks Belang. Waalwijk, 5 Mei 1920. Mijnheer de Redacteur. Wie met de in dit biad gepubliceerde uitbreidingsplannen onzer gemeente heeft kennis gemaakr, moet wel den indruk krijgen, dat Waalwijk een grootsche toekomst tegemoet gaat. Nog meer zal dit het geval zijo, wanneer, bij de uitvoering der omvang rijke bouwplannen, het hier ter plaatse noodzakelijke Handelsonderwijs ook in een waardig gebouw ooder dak komt. Waalwijk kan reeds trot9ch zijn op de monumentale school der Eerwaarde Broeders cn andere onder wijs-inrichtin gen. Mogen we bet spoedig zien ge beuren, dat de eerste steen gelegd wordt voor een naar alle eischen ingerichte, niet Middelbare, maar zooals schrijver dezes en met hem velen hopen, Hoogere Handelsschool. De cursus aan de bestaande Middel bare Handelsdagschool duurt 4 jaren die aan een Hoogere Handelsschool 5. 't Zal toch zeker voor de meeste ouders geen bezwaar zijn, ban kinderen een jaar langer op school te laten. En dan heeft men alles wat men voor zijn kinderen kan verlangen, zonder dat men zc buiten de Langstraat zal moeten zenden, wat altijd op aanzienlijke onkos ten komt te staan. En wie een 5-jarige cursus te lang vindt, moge bedenken, dat een diploma voor de eerste 3 jaren, gelijk gesteld met dat van een 3-ja-ige H.B.S., toegang geeft voor dezelfde betrekkingen als een diploma van de Middelbare Handels school. Het bestuur der Handelsschool te Waalwijk zal velen uit Waalwijk en Omstreken aan zich verplichten, wanneer het nog dit jaar de Hoogere Handels school opende en, zoo spoedig de om standigheden het veroorloven, zorgde voor een grootsch gebouw, dat eeD sieraad is voor het toekomstige uitge breide Waalwijk. Met dank, Mijnheer de Redacteur, voor de plaatsing, Een huisvader met meerdere kinderen. Een 25-jarige juffrouw te Amster dam, die voor een firma op de Prinsen gracht een bedrag van f 5000 aan bank papier had geïnd, kwam met haar rijwiel onderweg te vallen, waardoor het bank papier op straat geraakte en grootendeels wegwoei. Nadat behulpzaam publiek haar het gevonden geld had ter hand ge steld bleek een tekort te zijn ontstaan vanfpl. f 1383. Een 12-jarig meisje ontving van een onbekend gebleven jongen in het Vondelpark te Amsterdam een slag met een stok in het gelaat, waardoor een stukje glas van haar bril in haar oog drong, welk oog zij vermoedelijk zal moeten missen. Per ziekenauto is naar het Binnen gasthuis vervoerd een 29-jarige persoon die in de Tuindwarsstraat te Amsterdam op een kamer van een bewoner aldaar, door dezen met een mes in'den rechter arm was gestoken. Bij de aanhouding van den dader moest door de agenten van den sabel worden gebruik gemaakt, terwijl met de revolver is gedreigd, omdat het publiek den dader te lijf wilde. -- Gistermorgen hield een detache mentvan het 3e Reg. lnfanterieoefeningen op het terrein van den Kon. Holl Lloyd aan de Handelskade te Amsterdam. Bij het commando „zet af het geweer", ging het vuurwapen van een der man schappen af, toen deze het commando uitvoerde. Een millicien uit Maastricht, die in het volgende gelid stond, werd door den kogel in het hoofd getroffen en was op slag dood. Het lijk is naar het militaire hospitaal overgebracht. Gebleken is. dat het geweer van den millicien, die den vorigen nacht op wacht was geweest, nog geladen was en de haanpal niet was omgezet. Een bootwerker, die bij de Kon. Stoomboot Mij. door andere werklieden in een ruim was geworpen, omdat hij tijdens de staking had gewerkt, is gis terenmiddag in het Binnengasthuis, waarheen hij terstond was vervoerd, overleden. Een 15-jarig meisje uit de Ceder straat te Utrecht is het slachtoffer ge worden van het gas. Men vond haar in de keuken, terwijl een kraantje van een niet brandend gascomfoor openstond Een assistent van de Rijksklinieken trachtte met een zuurstofkoffer nog de levensgeesten op te wekken, doch zon der resultaat. Op de Burgemeester de Raedsingel te Dordrecht is Maandagavond, naar de Dordr. Ct. meldt, een 60-jarige vrouw door een auto overreden. In het gemeen telijk ziekenhuis is zij overleden. Een vreeselijke brand herfi in Annen (een dorp ongeveer een uur van Zuidlvren gel/gen), hevige ontroering verwekt en de familie Harms in diepen rouw gedompeld. De arbeider Harms en zijn vrouw waren Zaterdfg&vond uitbegaan voor bet afleggen *an een visite en hadden hnn kroost een 8-'al kindereu allen beneden den leefdjd vau 18 jaren overgelaten aan de hoede vnn de oudste. Tegen 9 uur to8n 6 der kinderen naar btd gftgaau waren, zagen de beide oudsien, die nog aan de boterhamiafel saten, dat de vlammen sloegen uit de bijvchuur, wa*r hun beide broertjes van 8 en 4 jaar eren te voren naar bed gegaan waren. Zij riepen de hulp in van de buten, de familie Pietets. Do vlammen grepen met groote snelheid om zich been en zetten in een ommezien het geheele huisje in vollen gloed. De zoon van Pieters wierp zich ia bet brandende gebnuwije en had bet genoegen, uit een brandend» brd'tede 2 kleintfo 'e redden, de derde vluchtte hem na, '-e»wijl het oudste meisje van Harms haar jo-gste za*je uit de wieg trok De beide b orrijes in het byaehunrtja waren even wel niet meer te bereiden en kwamen jammerlijk m de vlammen om. Eenige nren daarna, toen bet hniaje totaal was afgebrand, werden de verkoolde ljjken gevonden. De oorzaak van den brand is onbekend. Baron Von WesterholtGysenberp, bewoner van het ksgteel Sythen, die voor den krijgsraad te Mü »ster als getuige ge hoord zoo worden in de zaak tegen den rooden gardist Susan, beschuldigd van plun dering van het ksieel, werd girtermnrgeD, ongeveer een nir ran 8j ben verwjjderd, vermoord aan den weg gevonden, Eenigen t|d geleden was hij reeds gewAanchuwd, dat er door het roode leger een prijs van 20.000 mark op zija hoofd was gezet, Een Militair van de bewskingstroepen op bet s.s. Limburgia, van den Ron. Holl. Lloyd te Amsterdam, fs gistermorgen bjj bet afgaan van een geweer in bat hoofd getroffen, tengevolge w&arvaa hij kort daarop overleed. De Rechtbank te 's Hags eischte 8lj2 jaar gevangenisstraf tegen J. A. K., SS j.f bankwerker te Delft, beschuldigd te Brussel nen 800-tal valsche bankbiljetten van 1000 francs te hebben vervaardigd, Er was een koopman, in de tram van Leeuwarden naar Yeenwondeu, die een handel begon overzijn bovenkleereo. En ze indetdaad verkocht en in de tram uit trok en afleverde ook. Hij werd nu door den conducteur uit de tram verwijderd en zette per fittB do reis voort naar Zwaagvezt fiodf, in boezeroen en onder-pantaloD. HeuSDBN, 4 Mei 1920. Nader vernemen we, dat ook de heer K. Dumon slaagde voor het schrif telijk gedeelte examen cand. gem. Se cretaris. De heer J. M. Reas werd j.l. Vrijdag benoemd tot onderwijzer aan de Openb. School te Wijk, gem. Wijk en Aalburg. Woensdag 5 Mei biedt de Herpt- sche Harmonie ons in hotel Concordia een concert aan, waarbij de karakter- lomiek, de heer W. Kuijs, welwillend zijne medewerking verleent. Ook zal een mannen-kwartet enkele zangnummers doen hooren. Bij den voetbalwedstrijd van Zon dag wist Sparta uit Vlijmen te winnen met 1—0 van Excelsior alhier. Ook de roomboeren hebben den prijs der melk wederom verlaagd, hoewel de meeste nog 15 cent vragen een paar verkoopen ad 14 cent p. L. De uitvoeringen op initiatief van het Comité van Actie gegeven door het duo Chambly en Kardec hadden beide avonden plaats voor een gevulde zaal een bewijs, dat aan de gestelde ver wachting ruimschoots is beantwoord. De heer C. L. de Groot is benoemd tot ouderling bij de Ger. Gemeente in plaats van den heer D. Visser, die de stad metterwoon verlaat. De nieuwe tijd brenjft nieuwe zeden Ket oude heeft thans afgedaan De oude doos hoort tot 1 verleden Koopt Erdol met den Pelikaan. ft-" .5

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2