Tweede Blad. Provinciaal Nieuws Gemeenteraad. haarsteeg. MUMMER 37 DONDERDAG 6 MEI 1920 43e JAARGANG Dit blad verschijnt Woonsdag-caZaterdagavond- Abooneraeutsprijs per 3 maanden f 1,25 franco p. post door het gehecic rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan der Uitgever, Telcf. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljkscbe Stoomdrukkerij Au toon Tieten. Telegr.-Adres ECHO. Prijs dor Advertentlën 15 cent per regel; minimum f 1.- Reclames 25 cent per regel. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 30 April, des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Bok hoven. Ongeveer 3.15 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopnemiug, waar uit blijkt dat In kas was f 11513 45'/j en alle boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden. Schrijven van Ged. Staten, waarin kennis wordt gegeven dat de gemeen schappelijke regeling voor sprlngstleren met de gemeente Vlijmen is goedgekeurd. Schrijven van Ged. Staten, waarin mededeellng wordt gedaan dat een regeling wordt gemaakt voor afsluiting van wegen voor zware vracht-auto's. Voorzitter. Zooals de heeren weten, hebben wij in een vorige vergadering eenige wegen afgesloten voor zware vracht-auto's. Ged. Staten schrijven nu, dat ze zelf met een verordening komen. Schrijven van de gemeenten 's Bosch en Tilburg, houdende het verzoek te willen toetreden tot de Nederl. Ver- eenlging van Gemeenten. De Secretaris vraagt of de beeren voorlezing van het schrijven verlangen ofwel of het voldoende Is dat hij de strekking daarvan weergeeft. Nadat hij een en ander heeft uiteen gezet en medegedeeld dat het de ge meente slechts f 8.a f 9.— kost, wordt met algemeene stemmen besloten tot toetreding. Schrijven tot bet verleenen van sub sidie voor de politieschool te Hilversum. De heer Winkel merkt op dat men dan met dit en dan met dat komt vragen om subsidie. Hij vraagt of men er hier wel wat aan heeft aan zoo'n school. De Voorzitter zegt dat ook B. en W. er niet veel voor voelen. De heer Vrede acht Jiet voor groote steden wel van belang, maar voor kleine plaatsen als hier niet en is daarom tegen het verleenen van subsidie. Wordt met algemeenc stemmen be sloten geen subsidie ft verleenen. Schrijven van Ged. S'aïen vaD Noord- brabaot Inzake de bezoldiging en het presentiegeld van de Wethouders en de leden van den raad. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten wenscheo, dat voor deze gèmeentc 5 pCt. van de minimum jaarwedde van den burgemeester, dat ls f 77 50, als salaris aan de wethouders wordt uitgekeerd. Echter is een vorig jaar reeds besloten daar f 200 voor op de begrooting te brengen en nu blijft dit van kracht tot zoolang de wethouders nog zitting heb ben en dat is tot 1923. Schrijven van de gemeente Vlijmen, waarin mededeellng worat^gedaao, dat iti den raad aldaar stemmen zijn opge daan om een tweeden arts aan te stellen. Meteen ls er toen op gewezer dat er ook voor de gemeente Haarsteeg een groot belang In is gelegen. De totale onkosten zijn berekend op f3100, wat dan over de drie gemeenten, Vlijmen, Nleuwkuijk en Haarsteeg kan worden verdeeld. De dokter zal kuonen gaan wonen daar waar hij verkiest. De Voorzitter ls van oordeel dat een tweede dokter hier niet noodig ls. Dc heer Winkel vraagt of de tegen woordige dokter het zoo druk heeft dat hij het niet meer afkan. De Voorzitter antwoordt ontkennend en stelt voor afwijzend op het schrijven te beschikken. Een tweede dokter kan het hier niet vol houden, dat is reeds meermalen bewezen en toen was het leven nog niet zoo duur als thans. Dc heer Vrede wijst er op dat Haar steeg maar een stuk van de gemeente is. Ia Hedikhuijzen en Luttelherpt komen ze toch niet. De heer Winkel zou het heel gek vinden er aan te beginnen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de gemeente Vlijmen houdende het verzoek '/3 in de kosten van een in de Piiemsteeg aan te leggen fietspad te willen bijdragen. De Secretaris zegt dat door Burg. en Wetb. ls gevraagd naar de kosten, doch dat daarop nog geen antwoord ls In gekomen. De heer van den Brand zegt dat deze weg veel te smal ls daarvoor, daar er dan voor den boer niets meer overschiet. De heer Winkel zegt het ook te hebben hooren afkeuren. De heer Vrede denkt dat het juist goed zou gevonden kunnen worden. De Voorzitter zou het wel mooi vinden als daar een goede fietspad was, maar wijst er op dat de weg dan in een andere gemeente is gelegen eu aangezien al zooveel wegen van andere gemeenten worden onderhouden ls hij daar tegen. De heer Achten is van mecDlng dat een fietspad voor deze gemeente van groot belang is en zou als zoodanig zeker eenige bijdrage daarvoor willen geven. De heer v. d. Brand zegt dat de weg veel te smal is en karren niet meer zouden kunnen wisselen en het dan voor de boeren een groot ongemak zou zijD. De heer Winkel zou het dwaas en zeer dwaas vinden in andere gemeenten de wegen te gaan verbeteren en 1q eigen plaats de boel maar te laten liggen. Is In Haarsteeg geen verbetering van wegen noodig, dan moet men maar eens in Hedikhuijzen gaan kijken. Den heer Vrede komt h*t voor dat Hed.khuijzen nogal goed ls behandeld. De heer van der Heijden is zeer sterk voor het aaobrengen van een fietspad vooral omdat de Mommersteeg ook niet al te best ls. De heer v. d. Brand zegt dat men den boel afbreekt om een ander te gaan helpen. De heer v. d. Heijden wijst er op dat het niet alleen voor fietsers maar ook voor voetgangers eene groote verbe e- ring zou zijn. De heer Achten zegt dat voor hen die naar spoor of tram moeten loopen het eene zeer goede verbetering zou zijn. De Secretaris wijst er op dat de takken van het naast den weg staande hout afgekapt moet worden. De heer v. d. Brand denkt dat de eigenaren dit voor een enkel zuur gezicht niet zullen toestaan. Spr. wijst er op dat drie minuten verder een goede fietspad is en het daarom dwaas zou zijn daar geld voor te gaan uitgeven. De heer Winkel is er beslist tegen wijl de wegen in dc gemeente zelf niet eens In orde zijn. De heer van deu Brand vindt het een beetje al te dwaas in een audere ge meente een weg mede gaan aanleggen en zeker nog ondvhouden ook. Is er te ve^l geld, besteedt het dan maar om den weg bij Frans van Dal wat te ver beteren. De menschen kunnen er daar, vooral 's winters, bijna niet doorheen. De heer Vuchts wijst er op dat het op den Dijk ook slecht is. De Voorzitter merkt op dat men nu voor 2 a 3 menschen toch moeilijk een onkosten van ongeveer 2 a 3 duizend gulden kan gaan maken. De heer Achten stelt voor om In be ginsel te besluiten ia de kosten van aanleg van een fietspad bij te drageD. Met 4 tegen 3 stemmen wordt dit voorstel verworpen. Voor stemden de heeren Achten, v. d. Heijden en Vuchts. Tegen de heeren Luijben, Winkel, Vrede en v. d. Brand. Schrijven van de gemeente Vlijmen om adhaësie te willen betuigen aan een adres aan de Prov. Staten waarin wordt aangedroogen geen kabeltoeslag te wil len berekenen, Met algemeenc stemmen wordt be sloten adhaësie te betuigen. Een adres van den heer Couwenberg. (De Secretaris verlaat de vergadering.) De voorzitter deelt mede, dat deD ont vanger een vorig jiar door de regeling van Ged. Staten In zijn salaris een na deel is toegebracht omdat ze hem min der hebben gegeven dan hij vroeger had. Zulks komt wijl Ged. Staten geen rekening houden met de werkzaamheden verbonden aan de verpachtingen. De Secretaris is van meening dat hij nu te kort wordt gedaan in zijn sa laris. Hij wijst er op dat hier in verge lijking met andere plaatsen altijd meer ls gegeven voor ontvanger omdat er door de verpachtingen meer werk ls dan elders. Verder wijst hij er nog op, dat door vereeniglng van betrekking hij reeds 10pC?. is gekort en nu ls hij daarover ontstemd, Diet tegenover den raad maar tegenover Ged. Staten. Hij verzoekt daarom hem voortaan te willen ontlasten van de werkzaamheden verbonden aan het verpachten en dit voortaan over te laten aan den Notatls. De Voorzitter zegt dat een vorige maal door den raad aan Ged. Staten reeds het verzoek is gericht er bij de vaststelling van het salaris van den ont vanger rekening mede te willen houden dat bier de verpachtingen zelf worden gehouden. Ged. Staten zijn er echter niet op ingegaan. Winkel. Dus hij krijgt niets voor de verpachtingen. -^Voorzitter. Vroeger was het salaris bier gelijk aan dat van gemeenten met 3 tot 4 duizend zielen. Nu niet meer. Deze j staan nu veel hooger dan de Secretaris hier. Van den Brand. De Notaris zal nogal wat kosten. Voorzitter'. Dat gaat volgens het percentage. De heer Achten zegt dat de secre taris ontstemd is en nu om ootslag vraagt van de werkzaamheden verbon den aan de verpachtingen. Dus ls hem ontslag daarvan te verleenen en is verder over de andere zaken niet tc discus- sieeren. Wij moeten ons nu veryoegen tot den Notaris. Van den Brand. Zegt dat het bij den Notaris een duizend gulden zal kosten en we konden het met den Secretaris afmaken met een paar honderd gulden, dan was dat voor de gemeente nog een voordeel van f800 per jaar. Vrede. De Secretaris wist bij zijne benoeming toch welke werkzaamheden er aan waren verbonden en toen heeft hij het er toch voor willen doen en gaat het nu zoo maar om te zeggen dat deel van het werk doe ik niet meer. Voorzitter. Dat komt dat alle andere ontvangers waarmede hij vroeger gelijk stond zijn verhoogd, en hij nu niet. Vrede. Dat is goed, maar Ged. Staten zien toch ook wel wat ze doen. De heer v. d. Brand zou zijn salaris willen verhoogen. Voorzitter. Dat kan de raad niet. Van den Brand. Er is altijd een post te vinden, die wat kan worden verhoogd, wat hij dan zou kunnen krijgen. De heer Winkel is het daarmede eens omdat het in dit geval voor de gemeente een voordeel beteekent. Vrede. Het een behoort bij 't andere en het gaat niet op dat de secretaris gaat zeggen dit of dat doe Ik niet meer. Voorzitter. Hij wijst op 't onbillijke. Vrede. In zijn brief die hij tot den raad richt, zegt hij gewoon dat hij het niet meer doet. De heer v. d. Brand vraagt hoe of in Nieuwkuik of Vlijmen wordt gedaan, waarop de Voorzitter zegt dat daar de verkoopingen door den Notaris worden gehouden. De heer Winkel stelt voor den secre taris voorloopig nog eens niet te ontslaan van die werkzaamheden maar eerst eens een onderzoek In te stellen. Met algemecne stemmen wordt daartoe besloten. De Secretaris komt weer ter verga dering. Aangehouden adres subsidie-Hanze- cursus. De Voorzitter zegt dat dooi B. ea W. In een vorige vergadering is voorgesteld de subsidie te bepalen op f 20 per leer ling met een minimum van f50 en een maximum van f 100. In een vorige vergadering hebben de stemmen gestaakt. N. De heer van Achten zegt nog gisteren op een vergadering van de Hanze aan wezig te zijn geweest en daar vernomen te hebben, dat er 8 leerlingen zijn uit deze gemeente. De heer Winkel is tegen 't verleenen van deze subsidie, omdat er maar een klein deel van. de gemeentenaren is dat het noodig heeft. De minder gegoede man heeft het niet noodig. De heer Vrede vraagt waarom ze nog f2 voor schoolgeld moeten betalen als subsidie wordt verleend. De heer Achten merkt op dat het f2,— scheelt in prijs het schoolgeld. Is men lid van De Hanze dan betaalt men f 2,minder De Voorzitter zegt dat door den heer Winkel is opgemerkt dat de minder gegoede dit onderwijs niet noodig heeft. Hij komt daar tegen op wijl het goed aou zijn als allen er van profiteerden. Wel is waar dat deze er jammer ge noeg nog te weinig van profiteeren Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Vuchts. Luijben, Achten en v. d. Heijden. Tegen de heeren Winkel. Vrede en van den Brand. De Voorzitter zegt dat te Hedikhuijzen het bolhoofd is stuk gevaren en dat, aangezien de dader onbekend is, dit nu moet worden hersteld. De heer Vrede zegt dat ze wel weten wie het heeft stuk gevaren. De Voorzitter merkt op dat er abso luut geen bewijzen zijn en het dan moeilijk gaat dit te achterhalen Door Burg. en Weth. is een begroo ting gevraagd aan een specialiteit. De kosten zijn geraamd op f 1675.Wil men er wat meer van maken, dan wordt het bedrag met f 1480,verhoogd. De heer Winkel zegt dat het voor heen aanhoudend is voorgekomen dat booten ons met het vee niet wilden af zetten omdat dan weer het water te hoog en dan weer te laag was of ook duur is. was dan wel weer eens wat aan de schroef, zoodat bijna nooit werd aan gelegd. Als nu het bolhoofd met een paal meer wordt gemaakt, wordt altijd aangelegd. Spreker geeft in overweging om voor niet-inwoners losgeld te heffen De Secretaris merkt op dat dan voor allen, ook voor inwoners, losgeld moet worden geheven. De heer v. d. Heijden zegt dat in vele plaatsen bolgeld wordt geheven. De Secretaris geeft in overweging om, indien men belasting wil gaan heffen, dit door Burg. en Weth eerst te laten doen onderzoeken. De Voorzitter zegt dat een vorige keer de polder de helft heeft betaald. De heer Winkel heeft hooren beweren dat dit nu weer het geval zal zijn. Hij zou ook niet weten waarom dat de polder, met zijn rijke kas, dat niet zou doen. De heer v. d. Brand zou, alvorens een besluit te nemen, toch gaarne zeker heid hebben of de polder dit werkelijk zal doen. De heer Winkel zou daarvoor willen instaan De heer Winkel wil liever de werk zaamheden ineens goed en solide laten maken. Hij merkt op dat de gemeente daar niet failliet van zal gaan. De heer Vrede zegt dat de Kipsteeg geheel wordt stuk gereden. Hij geeft ook in overweging aan te besteden. De secretaris zegt dat het een specia liteit is en aan geen ander behoeft te worden gevraagd. De heer Achten spreekt zich ook voor aanbesteding uit. Wordt met algemeene stemmen be sloten indien de polder voor de helft in de kosten bijdraagt, de werkzaam heden te laten verrichten. Voorstel B. en W. tot wijziging der politieverordening en wel om zomers te lezen dat de café's geopend mogen blij ven tot 11 uur en 's winters tot 10 uur. Conform dit voorstel wordt besloten. Besloten wordt met het oog op het vrouwenkiesrecht, de gemeente, in twee stemdistricten te verdeelen. Het eerste stemdistrict zal omvatten wijk A en het tweede district de wijken B en C. Het verslag over den toestand der gemeente zal voor de leden ter visie worden nedergelegd. Verder wordt nog voorgesteld om, met het oog op de leerplichtwet, de politie verordening te wijzigen, dat door de politie de kinderen, die in schooltijd op de openbare straat worden aange troffen, naar de school kunnen worden gebracht, tenzij het kind in het bezit is van een kaart waarop vermeld, dat het vergunning daartoe heeft. De heer Achten geeft in overweging om bij hem achter de politie eens te laten surveilleeren, wijl daar steeds jon gens vertoeven die uit de school blijven. De Voorzitter zegt zulks toe. Vervolgens stelt de Voorzitter voor het perceeltje land gelegen tusschen den Dijk en den Watermolen te verpachten wijl er nu tusschen de pachters van den Dijk en den Watermolen telkens moeite ontstaat. De pachter van den Dijk zegt het hoort bij mij en de pachter van den Watermolen zegt het hoort bij mij. Vrede. Is het de moeite wel waard. Voorzitter. Het is een klein stukje, maar 't is maar te doen om die ruzie te voorkomen. Af- en overschrijving. Uit' de voorlezing blijkt dat het elec- trisch bediijf een verlies heeft geleden van f 3000. Verder stelt de Voorzitter nog veor om voor het tekort van de distributie een geldleening aan te gaan van f 6000 tegen een rente van 6 pCt. De heer v. d. Brand merkt op dat er nog wel meer te korten zullen komen omdat het land maar de helft van de pacht zal opbrengen van een vorig jaar De Secretaris wijst er op dat de meeste gemeenten met schulden zitten te kijken en dat dit met de nieuwe onderwijswet nog erger zal worden. Dan zullen de meeste gemeenten wel failliet moeten of er moet wat anders op wor-, den gevonden. Heeft nu de een of andere pastoor of dominé idee om een bijzondere school te hebben, dan moet de gemeente dat betalen. In de gemeente Elshout heeft men het al. Daar is de school overgenomen De pastoor heelt er wal lokalen laten bijbouwen en nu moet de gemeente dat straks, wat de pastoor heeft verbouwd, gaan bijbe talen. De Voorzitter zegt dat het dak van het raadhuis moet worden nagezien als ook dat alles moet worden opgeverfd. De heer v. d. Brand geeft in over weging om voorloopig alleen buiten maar te verven omdat 't alles nog zoo De Secretaris zegt dat het al lang is uitgesteld omdat het zoo duur was Nu zegt de opzichter van Vlijmen zelf 't maar te laten doen omdat alles nog duurder zal worden. De leden, aldus de Secretaris, moeten het zelf weten, maar later komt men voor groote kosten te staan. Nu is het boven een rotte boel. Mij kan het niet schelen, want wordt ik nat, dan ga ik naar huis. Er moet thans toch een geldleening worden aangegaan en dan kan het ineens. Wacht men er weer tot een volgend jaar mee, dan komen daar weer extra kosten op. De heer Vrede vraagt of alle pannen slecht zijn. De Secretaris antwoordt dat er bijna geen pan meer goed is. Alles is zoo slecht, dat er kans bestaat dat vandaag of morgen het plafond nog eens invalt. Hij geeft in overweging op het dak leien aan te brengen. Eerst kan dan nog eens gevraagd worden wat de kosten zijn van pannen en wat van leien. Van het verfwerk is reeds een opgaaf van iemand uit Nieuwkuijk. welke echter wel wat hoog voorkomt. Plafond en muren van de raadszaal f 303.25, de vestibule f 116.42, gangen en trappen t 312.46 en nog f55 extra, het buiten werk f 112. Voor een duizend gulden komt men nog niet klaar en dan is daar nog niet eens de secretarie bij. De heer v. d. Brand zou alleen het dak maar laten verbeteren. De Secretaris wijst er op dat men het verfwerk wel kan blijven uitstellen, maar vergeten mag niet worden dat 't dan hoe langer hoe erger wordt en ook duurder. De heer v. d. Brand zegt dat de lan derijen beslist heel wat minder zullen opbrengen en nu reeds komt men tekort. De Secretaris zegt dat men toch niet verveloos kan blijven zitten en het voor de gemeente een finantieel voordeel is als het werk nu wordt gedaan. Wordt besloten buiten te laten verven en prijsopgaaf te vragen voor verbetering van het dak in pannen of in leien. De heer v. Vrede geeft in overweging dit werk aan te besteden. De Secretaris zegt dat men daar voor zichtig mee moet zijn. Hij schrijft de bevelschriften en dan ziet hij vaak dat iets in het voorjaar is gemaakt en dan in October weer stuk is en weer kan worden betaald. Zoo is de trap van 't raadhuis al wel 10 maal gerepareerd en nu is hij weer stuk. De Voorzitter zegt dat er nog ruim 500 pakken kaarsen zijn en vraagt of deze kunnen worden verkocht. De win keliers willen ze niet. Het best zou zijn ze publiek te verkoopen. De Secretaris geeft in overweging ze ineens met de heele partij (e verkoopen. Hij wijst er op dat men met de carbid ook een strop van f 1000 heeft gehad. Wordt besloten de kaarsen met vijf pakjes tegelijk te verkoopen. De heer v. d. Brand geeft in overwe ging de verpachtingen een maand vroeger te doen houden, zulks met het oog op den goeden stand van het gewas. De Voorzitter zegt dat daar rekening mee zal worden gehouden. De heer v. d. Heijden vraagt of op den Bokhovenschendijk of Vaartdijk geen kleine perceeltjes land gemaakt kunnen worden, opdat de kleinere man daar ook kan pachten. De Voorzitter zegt toe dit op de Vaart- dijk te zullen laten doen. De heer Winkel zegt, dat te Hedik huijzen een pomp is aangebracht, doch dat deze 's winters direct is bevroren. Hij geeft in overweging, ook omdat het ding daar thans voor schandaal staat, er een kast om te plaatsen. De heeren Vuchts en v. d. Heijden dringen er op aan om de pomp in Haarsteeg op den Dijk te brengen. De Voorzitter zegt toe ook daar zorg voor te zullen dragen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Waalwijk, 5 Md 1920. Door de Kamer van Koophandel werden aan een aantal industrieëlen en handelaren voor hun bezoek aan de Leipziger en Frankforter missen de ver- eischte verklaringen verstrekt. Dit zal hoogstwaarschijnlijk voor uit breiding van bestaande en het aangaan van nieuwe handelsrelaties tusschen deze bedrijvige streek en Duitschland zeer bevorderlijk zijn. Benoemd tot I eeraar aan de Rijks school voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk de heer J. J. Witbroek te Eindhoven, thans tijdelijk leeraar. Benoemd tot electro-monteur aan het gemeentelijk electriciteitsbedrijf de

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5