Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f Eerste Blad. I „NOORD-BE ABAND"! I m> mm I Waalwi|ksche Stoomdfukkerij Antoon Tielen Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BINNENLAND. Gemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven, I KECLAMS. Nierkwalen NUMMER 40 ZATERDAG 15 MEI 1920 43ste JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Telef. 38. Telegr.-AdresECHO. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 12 Mei des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Meijer. Ongeveer 7.15 opent de Voorzitter de vergadering afwezig de heer de Roon. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring verordening uitbeta ling jaarwedde onderwijzers. Idem tot goedkeuring van het raads besluit tot vaststelling van de huurwaarde van het schoolhuis. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den Minister van Bin- landsche zaken om aan den Alg. Politie bond een subsidie te verleenen van f 20 ten bate van de politieschool te Hilver sum. Voorzitter. Burg. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Schrijven van den Nedtrfi. Bond van Gemeenten, houdende het verzoek om tot dien bond toe te treden. De Voorzitter zegt dat de naburige gemeenteu vrijwel allen als lid zijn toe getreden. De gemeenten, die lid zijn, kunnen betreffende alle zaken adviezen inwinnen. Voorts waakt de organisatie vooralle belangen van de gemeenten. De kosten bedragen een '/2 cent per inwoner, echter wordt dit in de toekomst gebracht op 1 cent. Van Willigenburg. Ik meen dat het voor de gemeente Sprang, ook al komt de contributie op 1 cent per inwoner, het noodzakelijk is aan te sluiten en dat die f 18 driemaal zooveel voordeelen zullen opbrengen. Met algemeene stemmen wordt daarna tot toetreding besloten. Schrijven van de Woningbouwveree- niging Sprang, houdende het verzoek een voorschot te willen verleenen van f62000 en een jaarlijksche bijdrage van f 700 voor het bouwen van vier dubbele arbeiderswoningen. Voorzitter. Dit voorstel is ter fine van advies gezonden naar de Gezond heidscommissie en zoolang het nog niet daarvan terug is kan er niet mee worden voortgegaan. Adres van de Kerkeraden der Ned. Herv. Gemeente en Gereformeerde Kerk houdende het verzoek, eene bepaling in het leven te willen roepen, om de her bergen des Zondags gesloten te houden. Aan dit adres hebben adhaesie betuigd de Anti-Rev. Kiesvereeniging, Patrimo nium, Ned. Herv. Jongelingenvereeniging en Geref. Jongelingenvereeniging. Voorzitter. Ik stel voor dit adres aan te houden tot een volgende vergadering aangezien het eerst gisteren is ingekomen en er nogal wat aan vastzit, wijl een deel der politieverordening moet worden gewijzigd. Aldus wordt besloten. 2. Goedkeuring wijziging begrooting Armbestuur 1919. Deze wijziging is noodig wijl een totaal tekort is ontstaan van f 628,8673 welk bedrag echter kon worden afge schreven van het batig slot van een vorig jaar. 3. Goedkeuring rekening Armbestuur 1919. De ontvangsten bedragen f 4541.397a, de uitgaven f 3278.1072. zoodat de reke ning sluit met een nog vermoedelijk batig slot van f 1263.29. Een vorig jaar was dit nog f 2033, zoodat dit jaar f 768.80 is ingeboert. Verhoeven. Zoolang als ik hier zitting heb, gebeurt het altijd dat het wat wisselt. De menschen krijgen nu nog niet te veel, maar dat de uitgaven zoo zijn ge stegen. komt doordat alles het dubbele kost van vroeger. Vroeger kon men iemand besteden voor f 2 en nu moet men f7 en f8 geven. Ook het in de gestichten plaatsen kost eens zooveel als vroeger. Echter hebben de landerijen wat meer opge bracht dan vroeger. Zwart. Hoe zit dat. Wordt de reke ning eerst door het Armbestuur nagezien en dan door den raad. Voorzitter. Ja. Zwart. Zou het dan niet beter zijn dat er een commissie van onderzoek wordt benoemd. Wij hooren nu die getallen wel, maar dat gaat niet om juist te weten of het goed is. Verhoeven. Men kan alles nog nazien. Voorzitter. Als de heeren hun con vocatiebiljet thuis krijgen, liggen alle stukken ter visie. De raad heeft niets te maken hoe men bedeelt alleen heeft ze te waken dat het Armbestuur niet buiten zijn boekje gaat. Zwart. Het is geen wantrouwen dat ik stel in hei Armbestuur, ik vroeg het alleen maar omdat voor vele andere aangelegenheden ook een commissie wordt aangewezen voor onderzoek 1 Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. De heer Verhoeven zet hierna nog uiteen hoe de landerijen worden verpacht. 4 Besluit aangaan tijdelijke kasgeld- leening. Voorzitter Burg. en Weth. stellen voor eene tijdelijke leening aan te gaan, i groot f 6000, rentende G pCt. en af te lossen in Juni 1921. i Met algemeene stemmen wordt aldus j besloten. 5. Wijziging begrooting 1919 en 1920. I Wordt besloten voor een totaal bedrag van f 5624.93 af- en over te schrijven op de begrooting van 1919 en op die van 1920 voor een bedrag van f 525.75. 6. Herziening jaarwedde wethouders 1 en presentie-gelden leden van den raad. i Voorzitter. Ged. Staten stellen voor de jaarwedde van de wethouders te brengen op f 87.50. Thans bedragen deze f 50. Burg en Weth. stellen voor niet op het voorstel van Ged. Staten in te gaan doch de jaarwedde te behouden zooals deze thans zijn Van Willigenburg Ik kan mij ten volle bij het voorstel van Burg. en Weth neerleggen omdat ik weet, over- tuigd ben, dat zij dit voorstel hebben gedaan met het oog op den financieelen toestand van de gemeente. Ware dit niet het geval, ik zou er anders voor hebben gestaan, ook omdat rekening moet worden gehouden dat alles veel 1 duurder is geworden en wij in een tijd leven dat er werkmenschen voor het ambt geroepen kunnen worden, voor wie het wel erg zou zijn als ze moeten j gaan verlettén Nu de heeren echter zelf met een voorstel komen, billijk ik het en zal het gaarne aanvaarden. Verhoeven. De belasting zal een vol- gend jaar nog wel het dubbele worden en de menschen zullen bij het ontvangen van hun belasting-biljet dan ontzettend j op staan kijken en om nu maar die salarissen omhoog te brengen zou niet goed te keuren zijn, vooral omdat men het hier geen zware betrekking kan noemen. Later, als het moet, als eens een werkman wethouder moet zijn. kan nog altijd worden verhoogd. Voor nu is het hoog genoeg, want stel dat men eens 26 vergaderingen heeft bij te wonen, dan nog is het f2.— per vergadering en daar kan men nogal eens gemakkelijk voor naar het raadhuis stappen. Van Willigenburg. Ik respecteer ten zeerste de bedoelingen. Verhoeven. Het geld aan het een en ander uit te geven is gemakkelijk genoeg, maar een bron van inkomsten te vinden gaat minder makkelijk en daarom ben ik er tegen de finantien onnoodig te verzwaren. De betrekking moet ook niet worden gedaan voor geld, maar uit liefde voor de gemeente. Ik geloof niet dat wij de belangen van de gemeente meer of beter kunnen behartigen als we meer geld krijgen. Van Willigenburg. Ik geloof wel dat de Wethouders de belangen nu uit volle liefde dienen en geloof ook dat ze hun beste krachten daarvoo--geven. Maar nu zegt de heer Verhoeven wel dat er maar 26 vergaderingen werden gehouden, maar er zal toch al feens van een en ander studie moeten worden gemaakt waarvoor dan studiemateriaal moet wor den aangeschaft en dat kost geld. Indien de finantieele toestand wat rooskleuriger zou zijn, zou ik voor verhooging zijn, nu dat niet het geval is, kan ik me goed met het voorstel vereenigen. Verhoeven. Vroege^ is het ook al eens door Ged. Staten voorgesteld, doch ook toen is het door Maijers en mij afge wezen. De belasting wordt steeds hooger en hooger en wat zouden de menschen gaan zeggen Ze zorgen wel voor hun eigen en laten ons maar opbrengen. Was de toestand als vroeger, dan zou ik ook voor verhoog mg zijn, maar nu de belasting duizenden en duizenden gul dens gaat worden niet meer. Met algemeene stemmen wordt be sloten niet op het voorstel van Ged. Staten in te gaan. Voorzitter. En van de raadsleden de gemeente, dan kan het voorkomen dat deze geen 2 uur verlet kunnen missen en dan moet het voor deze per sonen geen bezwaar zijn hun plichten te vervullen omdat ze te veel verlet en daardoor geldelijk verlies hebben. Ook het studiemaken van verschillende zaken en hetstudiematerieel daarvoor kost geld. De Jong. Wat de toekomst baren zal weet men niet. daar kijken wij allen even blind in. Nu echter, het is voor ons allen nog versch, is er meer vraag dan aanbod, en zoolang er meer aanbod is behoeven wij niet ongerust te zijn en zullen er steeds nog gegadigden zijn voor de betrekking. Van Willigenburg. Als deze gegadig den op de candidatenlijst worden ge plaatst gaat het hun precies als de heer Zwart. Men weet niet wat daarvoor is uitgetrokken. Ik zou het nooit kunnen goedkeuren dat een lid zou bedanken omdat het hem te veel aan verletten tijd kost. Men moet te voren alles overzien. Verhoeven. Men kan altijd verhoogen als men wil. Verhoogen kan men altijd, veel beter dan verlagen. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Welh. aan genomen. 7. Aanwijzing stemdistricten en stem lokalen. Voorzitter. B. en W. stellen voor de gemeente te verdeelen in 2 districten. Het 1ste deel ligt ten Oosten van de Molenakkers en Molensteeg en het 2e deel ten Westen daarvan. Het le deel komt stemmen in de raadzaal en het 2e deel in het achterste lokaal van de Openb. School. Opgericht WAALWIJK. I Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813- 2.913.587.- stellen Burg. en Weth. voor het ook zoo te laten. Van Willigenburg Ik zou hier het zelfde kunnen zeggen van wat ik zoo juist gezegd heb. Zwart. Ik zou eerst wel eens willen vragen hoe hoog het bedrag is. Voorzitter, f28 per jaar met uw zessen en er worden zoo ongeveer 8 a 9 vergaderingen gehouden. Van Willigenburg. Dat is dus nog geen 50 cent per vergadering. Verhoeven. De vergaderingen worden op een tijd gezet dat, nu bij den 8-urigen arbeidsdag, er niemand mee behoeft te verletten. In de onbezetten tijd kan men dan nog studeeren, want altijd in de leeszaal te zitten, behoeft ook niet. De Jong. Ik kan mij goed met het voorstel van Burg. en Weth vereenigen. Een voorstel wil ik er niet van maken, maar ik zou er voor zijn om het pre- sentie-geld zelfs geheel af te schaffen. Wij moeten iets voor de gemeente over hebben en dat wat we doen, niet voor een paar centen doen, vooral nu niet meer omdat er geen tijd meer wordt verlet Van Willigenburg. U spreekt juist alsof er altijd zitting zullen hebben menschen zooals op het oogenblik, die het allemaal betrekkelijk goed kunnen missen, doch dat is geenszins het geval. Wij leven in een tijd dat er door het volk arbeiders kunnen worden afge vaardigd en of zulks nu goed of niet goed is wi! ik in het midden laten, maar als de stembus nu heeft uitgesproken dat zulke menschen wordem aangewezen voor de behartiging dei belangen van Aldus wordt besloten. 8. Opheffing Openbare School. Voorzitter. Met 1 April zijn er geen kinderen meer op de openbare lagere school bijgekomen en op 11 April zijn de nog 5 schoolgaande kinderen over gegaan naar de Christelijke zoodat de school tot het verleden behoort en thans is gesloten. Van Willigenburg. Ik kan mij met dit voorstel ten volle vereenigen want een andere weg is er niet, maar wat ik nu wil vragen is dit. Het is mij bekend dat er nog goede leermiddelen zijn en aan gezien het een gemeentebelang is dat goed onderricht wordt gegeven in de gemeente zou ik willen voorstellen de wandplaten, de natuurkundige instru menten enz. ten geschenke te geven aan de Chr. School. Voorzitter. Er is direct een staat van inventaris opgemaakt. Er zijn wat oude boeken en platen. De natuurkundige instrumenten zijn nog goed. Van Willigenburg. De platen zijn ook nog goed te gebruiken en de Chr. School kan die juist zeer goed gebruiken. Voorzitter. Daar zal wel niets tegen zijn maar eerst moet de openbare school zijn opgeheven en dan kan dit weer worden gevraagd want vooraleer Ged. Staten nog niets hebben goedgekeurd mag niets worden opgeruimd. Van Willigenburg. Dat is mij bekend, maar ik vraag het maar reeds om, wan neer de toestemming is gekomen en er nog geen vergadering wordt gehouden, ze er al gebruik van kunnen maken. Voorzitter. Zeker, ze hebben nu ook al platen en banken in bruikleen. Prijs der Advertentiën 15 cent per regel; minimum fl Reclames 25 cent per regel. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten tot opheffing der openbare lagere school. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de openbare verga dering en gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van 9. Navordering Hoofd. Omslag. schuilend in een kou. Het Is otet algemeen bekend, dat een gewone kou zoo dikwijls het begin Is van ernstige nierkwalen. Dit geschiedt als volgtEen kou ver stopt de huidporiëa, luchtkanalcn en ingewanden, zoodit het deel Van het werk dezer organeu in het rein houden van het bloed,, gevoegd wordt bij de reeds zware taak van de nieren oru het bloed te zuiveren. Rugpijn en urincstoornl9sen waarschu wen voor overspanning der nlcreo, als geen acht word: geslagen op deze waarschuwingen, bestaat gevaar voor iheumatlek, ntergrut?, nier-waterzucht, ontsteking der nieren of blaas en zelfs ongeneeslijke ziekten. Een kou kao niet altijd vermeden worden, doch ongetwijfeld kunt gij aan de nieren de kracht bijbreogeu om kwade gevolgen van een geratte kou te weer staan. Verklein de hoeveelheid urinezuur in uw blofed. Gebruik daartoe minder vleesch en opwekkende middelen, wat de taak der nieren verlicht en hun kracht be waart. Gij kunt verder succes verzekeren door het gebrutk van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij herstellen en vcrsteiken zwakke niereu, hernieuwen de werkzaam heden van urineorganen en verzachten de blaas. Foster's Pillen helpen bij iedere geneeslijke graad van ntcrauudoeniog. dienen uitsluitend voor dit soort ziekten en werken niet op dc maag, lever of Ingewanden. Wacht u voor namaak onder gelijk soortige namen. De echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen diagen de haodteeke- ning van James Foster op dc verpakking en zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Ohie-Dumolijn, a f 1.75 p. doos of i 19 p. zes doozen. Meer en meer begint het duidelijk te worden, dat het buitenland ons Diet meer voorzien kan van cement. De aan voer neemt af, de prijzen stijgen onrust barend, en in België wil men van den toestand gebruik maken om ons fancy- prijzen te laten betalen. De commissie inzake de Llmburgsche Kalklndustrie voor eeolge maanden door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geiistallcerd (voorzitter tr. M. Bongaeits, secretaris Ir. A. J. L.Juteo) heeft mede tot taak de bestudeering van he't ccmentvraagstuk en van terzijde ve> namen wij nu, dat zulks mede met het oog op den toestand deze commissie aan den minister zal advlseeren om ten spoedigste over te gaan lot een rifks- cement-nijverbeid. Deze zal d3D in Lim burg verrijzen. Het schijnt dat de minister naar deze voorstellen wel ooien beeft. Iotusschen mogen wij in het belang van den goedkoope woningbouw hopen, dat in deze Iets bereikt wordt. Waar de lezerski iüg van ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde. De Echo van het Zuiden, Waalvjjkstfce m Ijifslnalsrkr Courant

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1