Vervolg PfBïInciasI Nieuws ALIES BOVE BE WEM cent per groote doos, Wit zijden Inwikkelpapier, Nieuws uit Hensden. ^iïÜWS UÏT kaatshëüvIl Landboow. Gemengd Nieuws. Waalwijksche Stoomdiukkerll - Antoon Tielen. Industrieelen, handelaren en andere belangstel lenden. Plaats Uwe Adverten- tiën in andere bladen door onze bemiddeling Het be spaart U moeite en kosten en U betaa't denzelfden prijs. U behoeft ons de advertentie slechts op te geven en wij zorgen voor de rest de woningen opnieuw te verharden. Er werd verders beslotea ter voor ziening van kasgeld eeoe geldleenlng aan te gaan groot f 50.000. Het verslag van den toestand der gemeente zal voor de leden ter inzage worden nedergelegd, alsook het verslag volgens art. 52 de woningwet. De voorgestelde en overschrijvingen op de gemeentebegrootlng over 1919 werden goedgekeurd- Bi] de rondvraag werd door den heer van de Wiel aan B. en W. In overweging gegeven aan de Hooge Papensteeg een anderen meer passenden naam te geven daar het nu meer op een straat dan op een steeg gelijkt nu er zooveel woningen bijgebouwd zijn door de Wonlngbouw- vereenlgiog »Drunens Welzijn». De Voorzitter zegt dat hij het jammer zou vinden dat deze van oudsher be staande naam zou moeten vervallen doch zal het in de vergadering van B. en W. een puot van bespreking uitmaken. Op de kei mis welke alhier gehouden zal worden op 16, 17 en 18 Mei co de twee Pinksterdagen sal o.a. staan een open stoomcarousel (20 M. middellijn), een luch schommel, een Bioscoop en verders gebak- co suikerkramen. Bij goed weder belooft het een heele drukte te zullen worden. Door de harmonie de Volharding wordt Maandag een groot kermlsmatlnee gegeven, en in de Congregatie geven zaog- muziek- eo tooueelvereenlglng e'ken dag uitvoering. DRUNEN. De kermis alhier belooft een waar succes te worden. Boven alles spant de stoomcaroussel van den heer Hoefnagels van Veggel uit Helmond de kroon. Zij is de grootste en modernste uit geheel Nederland die pas uit het buitenland is aangevoerd. Voorzien van een prachtig orgel en fijne decoratie afwerking biedt zij voor meer dan 120 personen een ruime zitplaats. De hoogte bedraagt 9 M. terwijl de caroussel een middellijn heeft van 20 M Deze inrich ting kan men dan ook een waar succes voorspellen. Het zien van dezen stoom-; caroussel alleen brengt reeds iedereen j in verrukking. Verder treft men aan de luchtschom- j mei van Fr. de Voer uit Enschedé en I de bioscoop van den heer Riozi die genoegzaam bekend is en dus geen aanbeveling behoeft. Voor lekkernijen wordt zorg gedragen door de Gebr. Jansen en de Leeuw uit 's Bosch e aterwijl de noodige galan- teriekramen en spelen niet vergeten zijn. Voor fijne vischwaren zullen de be- kende handelaren Pruis en Teklenburg' zorg dragen, zoodat den Drunenaren als- mede den bezoekers uit de omliggende gemeenten een genoeglijke Drunensche kermis te wachten staat. R'VEER. Vrijdag 14 dezer gingen 2 kinderen voor een kleine vier weken naar de vacantiekolonie te Wijk aan Zee Deze uitzending vanwege 't Groene Kruis alhier is mogelijk door de goede opbrengst van den verkoop van de Emmabloem dit jaar. De ledenvergadering van de Chr. j Middenstandsvereeniging verkoos in de vacature van wijlen dhr. P. K. v. d. Waals als Bestuurslid zijn broeder dhr. L. v. d. Waals. Door onvoorzichtig omgaan met lucifers door een kiein kind vatten de gordijnen in de woning van v. S. vlam en ook het behangsel verbrandde Toe geschoten hulp was oorzaak dat dit1 brandje geen grootere gevolgen had. j Waarom toch zorgen de ouders niet dat i zulke kleinen geen lucifers in handen j krijgen. Op Hemelvaartsdag konden wij weer eens genieten van muziek. Des morgens nog voor vijf uur maakte de Harmonie een rondwandeling door de gemeente, kort daarna kwam die uit Waspik en des avonds bracht de plaat selijke Harmonie een serenade aan het Gouden Huwelij sfeestvierende paar W. Verharen en Echtgenoote. Berichtten we in het vorig nummer dat de staking aan de Papierfabriek uitgesteld was tot a.s. Maandag, thans kunnen we melden dat zij gelukkig ook dan niet doorgaan zal. In een onderhoud dat Woensdag piaats had tusschen direc tie en organisatie's werd overeengeko men Invoering van den 8-urigen werkdag a.s. Maandag. Minimum loon van f 24. Overuren 250/°. Twee vacantiedagen. Verslag over 1919 van de Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier. Het aantal ledeo door toetreding van 6 nieuwe klom tot 49. Het bedrag aan ontvangsten beliep f616588,17 dat der uitgaven f 615873,35 Spaargelden gestort f 93983,07 terugbetaald f 68624,93 Voorschotten verstrekt f 10700, Bedrag der ultst. voorscb. f 14800. Het saldo tegoed bij de Centrale Bank bedraagt f94447,12. Heusden, 12 Mei 1920. Tot lid der examen-commissie, eindexamen Mulo Is o.m. aangewezen de heer K. Stassen alhier. Op verzoek heeft de heer C. M. Beke wegens beëindigd dienstverband eeivol.ontslag bekomen als marechaussée. Een tactvol polltie-man Is het korps nu minder rijk. Hoewel het hier in 't begin der week ook nogal vroor hebben de ge wassen hier en In de omgeving er blijk baar niet door geleden. De heer A. Cot Is benoemd tot volontair ter Gemeente-secretarie te Elshout (gem. Oud-Heusdec). De heer M. Kerkbofs, sollicitant als onderwijzer van de Opeob. School Drunen, komt voor als No. 1 op de voordracht. Wederom zijn een tiental Weensche kinderen gearriveerd, terwijl tr binnen kort nog enkele worden verwacht. Op hel Zangcoocours te Ammer- stal op Hem'lvaartdag behaalde onze Zaogvereeniglng »Crescendo« (28 leden), die voor den eersten keer uitkwam alias wat te behalen was, o.l. len prijs, 4e afdeellng. Ie Eereprijs in mededinging met alle le prijswinnaars. Directeursprijs met speciaal compli ment der juiy. Prijs van f25 voor 't hoogst aantal punten van 't geheele concours. Voo - waar een reuzenprestatle. Van hirte wordt de vereenlglng hieibij geluk ge- wenscht met dit ongekend succes waar zij te kampen had met vereeniglMgen van 60 leden. OUD-HEUSDEN. Op 9 juni a.s. hoopt het echtpaar Adr. Bat- D. v. d. Steenhovea zijn gouden bruiloft te vieren. Ter opluistering heeft zich bereids een feestcommissie samengesteld. Kaatsheuvel, 14 Mni 1920. Voor de twee vacante betrekkingen aan de openbare lagere school alhier hebben zich drie sollicitanten aangemeld, de heeren Seller te Tilburg in betrekking, Moonen te Berkdijk en Trommels uit Waalwijk. Deze week zal de benoeming plaats hebben. LOON-OP-ZAND. 10 Mei. De b*slh- slcg is gevailen. de bouwcommissie kan tot aanbesteding overgaan, er komen 24 arbeiderswoningen bij. De nachtvorsten hebben hier deei» lijk huls gehouden. De aardappelen zijn afgevrorer, het jor-ge hou' ziet zwart aaa het fruit is veie schade berokkend, de pereo vooral hebben geleden eo sommige tuinvruchten staan er ook niet te best voor. toe te passen, volgens hetwelk ook wel een goed patroon kan ve»k»egen worden, mits men een goed stelsel heeft. Dao volgt later het pationenmaken volgens de. leestcopie met behulp van een hoeksysteem. Ook de leestklare schoenfabrieken zijn meestal aangewezen om patronen te vervaardigen volgens een hoeksysteem, daar zij niet in het bezit zijn van leesten, en ook vooraf niet weten, voor welke modellen later hun schachten moeten dienen eo zijn alzoo gedwongen een goed systeem te klezeo zonder leestcopie. Mijne bedoeling is dus, een leerling Als inleiding tot het patronenmaken een hoeksysteem te lee;en, dan later het betere stelsel volgens leestcopie met behulp van een hoeksysteem. J. DE BAKKER, Leeraar a. d. Ambachts- ec Industrieschool. Afdeeling Schoenmakerij TILBURG. In de Beneden Langstraat is in den hooiliandel zeer weinig vertier en de j prijs loopt slechts van f 25 f 35 per; 500 K G. Het grasgewas staat over het geheel vrij goed en als het weder eenigs- j zins gunstig blijft, zal de hooitijd vroeger vallen dan in andere jaren. Op de paardenmonstering te Ca- pelle, door den heer H. Hertz, uit Mun ster gehouden, werden een 15-tal dieren voorgebracht, waarvan een 9-tal werd verkocht. Voor de jonge biggetjes besteedt men te Drunen van f 45 tot f 55 per stuk. Op tal van plaatsen zijn de vroege aardappelen afgevroren. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Tilburg, 12 Mei 1920. Mijnheer Gaarne zag ik ooders«aaod Ingezonden stuk geplaatst In >De Echo van het Zuiden» vao Zaterdag 3.s. Het Hoeksysteem Reeds meermalen werd ic het »Vak- blad voor de Schoenmakerij» geschreven over het patronenmaken volgens het hoeksysteem, welk sy.-teem ten slotte niet tn toepassing was te brengen om goede patronen te verkrijgen en om die reden ook op den achtergrond werd gesteld en door sommigen zelfs als een nlctwaard'ge methode werd verworpen. Doch mijns inziens Is het ondoenlijk, ja zelfs onmogelijk om leerlingen het patronenmaken te leeree, zonder eerst een ontwerp te loeren maken volgens een zeker hoeksysteem. Ik wil wel bekennen en het is ook zeker, dat het best op dc leest passend patroon wordt verkregen door de leest copie, doch kan docr leerlingen niet voltooid wotden, zonder behulp vaa eeu hoeksysteem, om de eenvoudige redeD, dat men noch hakhoogte, waarmede men toch rekening moet houden, noch de beeolijnen en andere hulplijnen kan plaatsen. Voor leerlingen Is dan ook als inleiding tot het maken van patronen, heï beste, om eerst een hoeksysteem Samenstelling der Kamers van Koop handel en Fabrieken. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de Regeering in voorbereiding van het Voorschrift van Artikel 26 der Wet op de Kamers van Koophandel en Fa brieken in 1920. (Staaisblad No. 152). Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal eene Commissie benoemd worden voor het gebied dei- nieuw te vormen Kamers. De leerlooier v. d. W., werkzaam bij de firma Gragtmans Wiesman alhier had hedenmiddag het ongeluk met zijn hand tusschen eenige vaten bekneld te geraken, waardoor een pink werd afge sneden en een vinger verpletterd. Dokter L. verleende aanstonds genees kundige hulp. Dit is in 14 dagen tijds de tweede maal dat v. d. W. een ongeval overkomt. Uilslag w edstrijd Gulevralm II der vereepigiog >De Postduif». Duiven los 12 36. 1 pr. Adr. Heasen a?ok. 2 28 47 2 Schoemaus 2 29 2 3 J. Lensholz 2 35 22ll2 4 L. v. Bladel 2 35 26 5 Fr. Schoemans 2 35 40 6 Fr. Schoemans 2 35 40 7 J^c Slmocs 2 35 33'/2 8 J. L-susholz 2 37 15 Eerste overduif F. Schoemsus. Tweede j. Heosen. U'tslag Wedvlucht Pont St. M<x- cepce der ve»e'«»nlgiog »De Postdu-f*. Duiven los 11.30. le pr. Jac. Simocs aark 4 38 24'/z 2e A. Hensen 4 54 38'/2 3e J Schalken 4 59 56'/2 4; J. Lenzholz 5 4 26 5e W. de Graaff 5 11 22'/2 6e A. van Eijck 5 19 21 7a J. Lenzholz 5 26 11 8e Fr. Schoemans 5 30 16 Eerste en tweede overduif A. v. Eijck, Woensdag j.l. speelde de le klas v. d. Handelsschool een vriendschap pelijke match tegen de 6e klas der St. Petrusschool, welke eindigde in een 5 2 Overwinning! voor de Handelsschool Voor de rust 2—2 De Katholieke 1 lustratio bevat deze week het volgende PLATENEen geheel land geïntro- niseerd. Het jawoord, naar een schil derij van A. Kozakiewicz Blank gepoetst, naar een schilderij van F. j Schleinger. De nationale intronisatie I van Spanje (5 foto's.) Mevrouw J. R. v. d. Lans. De Koninklijke familie op reis f3 foto'sKunstsnijwerk, door Jan Windt, te Grootenbroek (2 foto's.) De spoorwegstaking in Frankrijk (5 foto's.) Portret van Mgr C. C. Prin sen. Gaan we de paarden afschaffen Twee kleintjes. Een alpenreiziger aan den klauter. De Seringerberg op het landgoed van H.M. de Koningin. TEKTSDe Nationale Intronisatie in Spanje. Een schitterende partij, door Mevr. J. R. v. d. Lans. Kunstsnijwerk in koebeen. De Aprilmop, door Leida de jongh. De dokter die hielp door E. H. Uyiings. Aan Maria, door P. Berthold, Carm Om de week een vraag. Onder de Brusselsche telefoon- juffers heerscht er groote opschudding. Ook al vanwege de leveasduurie mis schien O, neen. Zij zijn jaloerscb, kwaad en al het mogelijke wat een vrouw kan zijn, wanneer cr een mededingster in het spel is, Eo de Brusselsche >allo's«, hebben een ernstige concurrente op haar weg zien komen. Sinds maanden was het reeds bekend, dat het ministerie van post-, tel-, enz* plaonen had nieuwe »posies«, d.w.z. telefoontoestellen, in te voeren, waarbij de lieve stem en. heel de rest der tcle- foonjuffers o.a. ook de ïlaokraoedlgheld* worden ultgeschakkcid, omdat de abonné met zijn nieuw toestel zelf het gewenschte nummer kan inschakelen. Verleden week is men in Groot- B»u*sel begonnen deze plannen te ver wezenlijken. In Ucde zija reeds tal van nieuwe toesteilen met zeif-inschakelaars geplaatst. De Inrichting is zeer eenvoudig! Aan het gewone toestel zijn toetsen aangebracht In den vorm van het klavier «ener schrijfmachine. De toetsen dragen de nummers 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,8,9. Wenscht men nu bijv. het nummer 116.26 te spreken dac slaat men toets 1 tweemaal aan, daarop toet9 zes, dan nummer twee eri vervolgens weer zes. Is het nummer in gesprek dan hoort men een signaal, Alles Is zeer eenvoudig, veel een voudiger dan de telefoonjuffers d.w.z. dan de bediening door de levende Icschakelaresset», van wien er vele ge daan zullen krijgen, als de concurrentie over het heele veld de baas Is. Te Biigel bij Offenbacht werden bij een poging om een inbreker te ar resteeren, de inbreker en twee politie agenten doodgeschoten en eenige andere agenten gewond. Wegens woekerhandel in olie werd te Essen de weduwe van den ingenieur Mönnich veroordeeld tot 25.000 Mark boete en verbeurdverklaring van 65,000 Mark overwinst. Het kan er echter best af, want deze dame maakte in het afge- loopen jaar alleen een netto winst van 280 000 Mark! De gemeentearbeiders te Dussel- dorp, die reeds 5 Mark per uur ver dienen, eiscben cu een uurloon van 7 Mark. De gemeenteraad heeft daarop geantwoord, dat de 9tad zulks onmoge lijk kan betalen er» zij zelfs bij den tegenwoordigen loonstandaard verplicht is, bet aantal gemeentewerklieden met 1000 te verminderen. Of de arbeiders met deze beslissing genoegen zullen remen, is nog clei bekend, doch de bond yan transpoit- afbeiders vindt hunne elschen te hoog, zoodat ze bij ecu eventueele staking niet veel steun zuilen vinden. Rusland heeft, sedert de oorlog is uitgebroken, 35 millioen menschen ver loren, inbegrepen de gesneuvelden en hen, die aan hun wonden of ziekten zijn overleden. Vóór den oorlog nam de bevolking van Rusland toe naar rato van 4 geboorten, op het oogenblik ver mindert zij naar rato van 11 of 12doo- den per minuut. De Noordelijkste stad der aarde is Hammerfest in Noorwegen. De zon gaat daar des zomers gedurende 11 weken niet onder. Uit het water van het open haven- front bij den Westelijken doorgang te Amsterdam is het lijk opgehaald van een 20-jarig peisoon uit Sliedrecht, dat verschillende wonden vertoonde, zoodat misdrijf wordt vermoed. Te 's Hertogenbosch was het 12- jarig meisje J. A. K. van den Vuchterdijk op liet emplacement der Staatsspoor wegen aan het sintelszoeken. Doordat vermoedelijk onder de sintels nog vuur smeulde sloeg er een vlam uit, die het kind greep. Ze werd zoo deerlijk met brandwonden overdekt, dat ze spoedig overleed. Voor de Bossche rechtbank had zich te verantwoorden A. v. B. 22 jaar te Schijndel, gedetineerd, beklaagd, dat hij op 28 Dec. 1.1. M. van Wanrooy te te Berlicum, met wien hij onaangenaam heden had over den brief van zijn meisje, en die aan van Wanrooy gericht was, met een pistool geschoten heeft en zoo danig verwondde dat de getroffene na eenige maanden van lijden aan de ge volgen overleed. Er waren 12 getuigen gedagvaard. Het O. M. eischte tien jaar gevange nisstraf. Beklaagde ontkende het misdrijf. Mr E. van Zinnicp-Bergmann pleitte vrijspraak wegens onvoldoende bewijs. Uitspraak over 12 dagen. Bij een botsing tusschen commu nisten en rijksweer te Linz zijn een aantal dooden gevallen Het standrecht voor de stad is afgekondigd. leren hebben weer vier politie agenten doodgeschoten. Gisteren is te Berlijn een groote betooging gehouden ten gunste van sovjet-Rusland ze verliep ordelijk. Men vreest in Egypte dit jaar een buitengewone droogte er is reeds ge waarschuwd tegen roekeloos gebruik van het water. Volgende week Zaterdag en Zondag wordt in Zwitserland de volksstemming gehouden over al of niet toetreding tot den Volkenbond. Drie communisten trachtten den vroegeren Hongaarschen minister Schnet- zer uit een hotel te Weenen te ontvoeren het drietal is gearresteerd. In de fabrieken van Krupp werken thans 48.000 personen tegen 39.000 vóór den oorlog De griep heeft verleden jaar in Parijs 10.281 slachtoffers gemaakt, o.w. 3098 mannen. Z H. de Paus zond aan den aarts bisschop van Praag een half millioen lire voor de noodlijdende kinderen in Tsjecho f>lowakije. Reuier seint nog eenige punten van den inhoud der vredesvoorwaarden voor Turkije. De militaire voorwaarden omvatten de demobilisatie van de Turksche .egers binnen drie maanden, maar voor de handhaving van de orde en de bescher ming van de minderheden krijgt Turkije vergunning 30,000 man gendarmerie te houden. De Turksche oorlogsschepen moeten met uitzondering van enkele kleine schepen voor de visscherijpolitie. worden uitgeleverd. Geen luchtstrijdkrachten zijn Turkije vergund. De douanerechten zul len 11 procent ad volorem zijn. Het verdrag bevat nog bepalingen die de geallieerden in staat stellen, de Dnitsche, Ooslenrijksche, Hongaarsche enBulgaarsche economische penetratie van Turkije legen te gaan. Turkije moet vrijheid van handelsver keer toestaan aan de gebieden, die vroeger tot Turkije behoord hebben, zoodat deze vrije toegang tot de Middel- landsche en Egeische Zeeën hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Waalwijk houdt zich onledig mei t opmaken van 't verslag over 1919. Heeren industrieelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. Hel bureau der Kamer verzoekt drin- gedd me de dee ling en ten spoedigste in te zenden. Opgaven die na 28 dezer in komenkunnen niet meer in het verslag over 1919 opgenomen worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. bij Heeren Agenten van ons blad (brievengaarders e.a.) worden verzocht hun kwartaal?- gelden van MEI in te zenden. Administratie. WIJ HEBBEN PRACHTIG bij kwamtum, billijk aan te bieden. WAALWIJKSCHE STOOM DRUKKERIJ ANTOON TIELEN

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6