Derde Blad. af Provinciaal Nieuws Nieuws uit Heasden NIEUWS UIT KAATSHEUVEL RECLAME. NUMMER 42 ZATERDAG 23 MEI 42e Jaargang. e> Waalwijk, 21 Mei 1920. De heer H. Vrehen, leeraar Boek houden M. alhier, is benoemd tot examinator voor Boekhouden en Han delsrekenen bij de op 26 en 27 dezer te houden praktijk-axamens van de Vereenigingen van Leeraren". Zooals we reeds meldden, geeft de Liedertafel O. V. 2en Pinksterdag het laatste concert van dit seizoen. Er zullen eenige mooie koren worden uitgevoerd door mannen- en gemengd koor, o.a. „Naar 't Woud" met tenor solo, terwijl de heer Botermans nog een solo ten beste zal geven Donderdagmiddag is de eerste aansluiting aan 't electrisch net in onze gemeente gemaakt door het Gemeente lijk Electiiciteitsbedrijf op de instal latie van 't.Hotel Verwiel. Des avonds had men eene schitterende verlichting, en alles voldeed uitstekend. Deze in stallatie is geleverd door de firma Borstrok Stoop te Oosterhout en Breda. Met de aansluitingen wordt thans geregeld doorgegaan en om deze zaak te bevorderen is een hulp-monteur aangesteld. Men is thans begonnen met de herstrating van en den aanleg van een fietspad in de Mr. van Coothstraat, wat eene uitnemende verbetering zal blijken. Door het Bestuur der Middelbare Handelsdagschool alhier is bericht ont vangen, dat door den Directeur Generaal der Posterijen en telegrafie het eind examen der school gelijkwaardig wordt geacht met het einddiploma eener H.B.S. uiet 3-jarigen cursus. De bezitters van het ein JJipploma der handelsschool zijn daardoor vrijgesteld van het toelatings examen voor telegrafist of kantoorbe diende en van het ontwikkelingsexamen voor commies-titulair, d w. z. dat zij zonder nader schoolevamen, alleen door het afleggen van vakexamens, benoem baar zijn, na een bepaalden diensttijd, tot commies-titulair. Donderdagavond ten half acht uur hield de R. K. O. B. in de achterzaal van het hotel Verwiel alhier eene druk bezochte bijeenkomst. Toen de Voor zitter, de heer Froklage, de vergadering opende, was de zaal geheel gevuld met een groot aantal belangstellende dames en heeren. De Voorzitter noemde dit geen wonder, want de spreker, de ZeerEerw. Pater H. Ermann S. J. is geen onbekende en het onderwerp De vrouw in de tegenwoordige maatschappij' is zeer actueel. De ZeerEerw. spreker begon met er op te wijzen dat velen vreemd hebben staan op te kijken toen werd gesproken van vrouwenkiesrecht. Toch moet dat niet en steeds moet men met den tijd medegaan. Vooral wees spreker er op dat de dames zich moeten ver eenigen in de Kiesvereenigingen en Vrouwenbonden en dat 't niet alleen goed is lid te zijn, maar vooral ook dat men de vergadering bijwone. Verschil van stand moet niet zoo scherp worden doorgevoerd. Spr. drong verder er nog op aan dat de vrouw zich ontwikkelt op apologetisch en sociaal gebied. De rede werd langdurig toegejuicht. De Voorzitter dankte den Eerw. spreker en riep hem een hartelijk tot weerziens toe. Het eerste lustrum van den Nedl. R. K. Werkmeestersbond ,,St. Joannes de Dooper" (Afd. Waalwijk-Baardwijk- Besoijen) zal op Zaterdag 29 Mei a. s. des avonds om half acht uur precies, in de zaal van Hotel Verwiel te Waalwijk herdacht worden. Als sprekers zullen optreden de Heer Dr. H. H. Knippenberg, Di recteur der R.K. Midelbare en Hoogere Handelsscholen te Helmond met het onderwerp „Eendracht maakt macht." De heer A. Stütz, eerste leeraar aan de Rijkvakschool te Waalwijk met het onderwerp ,'De Werkmeester in zijn verhouding tot het modern bedrijf" en voorts de heer H. Habraken, Bonds voorzitter. Een en ander wordt opgeluisterd door 't kwartet „St. Cecilia", pianist de heer C. Brekelmans. Het is voor alle industrieëlen, alsook voor alle met leiding belaste personen ten zeerste aan te bevelen deze belang rijke vergadering bij te wonen. Bij tijdige schriftelijke kennisgeving, aan den Secretaris. Grootestraat B 100 zullen plaatsen worden gereserveerd. Wederom speelde Woensdag j I. de le klas der Handelsschool een vriend schappelijke match tegen de 2e klas der Handelsschool, welde eindigde in een 3—0 overwinning voor de leklas. De propaganda-uitvoering der pad vinders schijnt succes te hebben. Reeds een tiental jongens hebben zich als lid aangegeven. Beide Pinksterdagen zullen de Waal- wijksche Padvinders, onder leiding van den heer Antoon Spijkerman kampeeren in de heide achter Giersbergen heden middag trekt de troep uit. Da jsariijksche'inspectie der verlofgtr. gers van de militie-h'chtingen 1916, 1916 en 1917 sal plaats hebben alhier in de boter, hal op Donderdag 17 Juni Voor de vedofgangera uit Waalwijk om 2 unr na- miJd»g voor die nit Baardwijk om 8 unr voormiddag, uit Besogen 9 uur r.ra. en die uit Cspelle om 10'/2 var v.m. D*or de Bs&tareu van den Binnen* polder en dan Baiteapoldsr van Watlwijk ie aan D. J. rm Dr-aneu op zijn verzoek eervol ontslag verleend als polder veldwachter, Gisteravond had de leerling-drukker v. E. uit Besoijen op enze drukkerij het ongelak, terwijl bij aau eene pers bezig was, van eene kleine verhevenheid te schuiven met het droevig gevolg, dat hy ijjn been brak. Na voo loopig verbonden te zij", werd hij per rytnig huiswaarts gebracht. In Maart 1920 is ingevoerd aan laarzen en pantoffels van leder voor f658.000, waarvan (182.000 uit Enge land. De invoer sinds 1 Januari 1920 tot einde Maart beloopt f2.282.000 waarvan uit Engeland f i.094.000 tegen f97000 over het le kwartaal 1919 waarvan uit Engeland f95000. Met deze zaak is het dus nog lang niet in orde! (Schoenindustrie.) De navolgende 4 berichten ont- leenen wij aan het Vakblad voor de Schoenmakerij Naar wij vernemen zal de afd. Til burg in het door het hoofdbestuur uit gebrachte rapport wel aanleiding vinden zich van den Ned. R.K. Bond van Schoen fabrikanten af te scheiden. De bedoeling zit dan voor om een zelfstandige plaatse lijke vereeniging van schoenfabrikanten te stichten. Zijn onze inlichtingen juist, dan worden er plannen voorbereid om de handwerk-afdeeling van de Rijksvak- school te Waalwijk over te brengen naar Utrecht, en deze te vervormen tot een school -voor maat- en reparatie werkers, waar speciaal ook gelegenheid zal bestaan om de machinale reparatie te leeren. Van Januari—Maart 1920 is bijna 250,000 ko. plantaardig gelooid zoolleer in huiden en croupons ingevoerd ter waarde van f 1.100.000, waarvan uit Duitschland en België voor ruim 50.000 ko. elk uit de V. S. van N.-A. voor 63.000 ko. Aan alval kwam er 55.500 ko., vrijwel geheel uit de Ver. Staten afkomstig. Java- en rundbox werd ge ïmporteerd ten bedrage van f965.500, waarvan voor f 767.000 uit Duitschland. Aan ander chroomgelooid leer kwam er voor f2.210.000 waarvan de helft uit Duitschland en voor f 580.000 uit Ame rika. Vrij belangrijk is ook het bedrag aan plantaardig gelooid leder en wel f 693.500, waarvan f 296.000 uit Duitsch land. De invoer van schoenen, geheel of voor 't grootste deel van Ieder, bedroeg in de drie eerste maanden van het jaar voor f2.289.000. waarvan de helft uit Groot-Brittanje. Uit Amerika bedroeg de import de waarde van f224.000. TePirmasens(Duitschland) hebben tusschen de werkgevers-en werknemers verenigingen van de schoenindustrie onderhandelingen plaats gehad, om maatregelen te treffen voor de schade loosstelling van de schoenfabriekarbei ders gedurende de te verwachtenarbeids- inkrimping en totale stopzetting der schoenfabrieken in Mei. De werkgevers verplichten zich, door een normalen arbeidstijd van 40 uren in aanmerking te nemen, over de 40 uren vergoedin gen toe te staan, die de minimum be staansvoorwaarde verzekeren. De fabrikantenvereniging besloot ver der in Pirinasens tot nader order hoog stens 24 uur te werken. Bestaat er om een of andere reden behoefte, in een of andere fabrieksafdeeiing langer te laten werken, zoo is dit toegestaan. Aan elk lid blijft echter overgelaten om we gens economische redenen grond stofgebrek, geldschaarste, onzekere toe stand op leder- of schoenmarkt zijn bedrijf geheel of ten deele stop te zetten. DRUNEN. 19 Mei. Dezer dagen werd alhier een geval van nekkramp geconstateerd, bij een meisje van zes jaar. Direct werd het kleintje naar het gasthuis te 's Bosch gevoerd waar het Maandag j.l. is overleden en dezen morgen alhier ter aarde besteld. Bij de gisteren gehouden prijsver- schieting uitgeschreven door den Vrijw. Landstorm alhier werden de prijzen behaald door onderstaande personen Fr. v. Dommelen, 76 p. le prijsj M. de Hart 75 p, 2e prijs; C. Spijk 74 p. 3e prijs P. Daanen 74 p. 4e prijs A. v. d. Wiel 74 p. 5e prijs L. Brok 73 p. 6e prijsP. v. Baardwijk 72 p. 7e prijs; J. Stevens 72 p. 8e prijs, M. Hombergen 72 p. 9e prijs. VLIIMKN. Het feestprogramma bij gelegen heid der plechtige onthulling van het door L. V. Schuts geplaatste Mariabeeld als koniog'n van dsn vrede op Pinkster- Maandag 24 Mei 1920 luidt 1. Om 10 uur plechtige H Mis, waarin ook de zustervereenigingen „St. Barbara* en >St. Ca'harina4 Schutsen zullen tegenwoordig zijo. Na afloop der H. Mis. ssmeekomst op het kerkplein der verschillende corpora- t ëe, muziek en zangvereenigingen met hunne vasndels eo banieren, om daarna gezamelijk onder het spelen van een rnarsch naar het O. L. Vr. Hoekje te wandelen, alwaar de onthulling zal plaats hebben. Bij aankomst aldaar 2. Toespraak van den ZeerEerw. heer Pastoor, waarna onthulling en In zegening. 3. Bloemenhulde. 4. Marialied, begeleid door de Har monie. Toespraak. 6. Wien Meerlandsbloed, begeleid door de Harmonie. 7. V*«delzwaalen door M. van Falier. (Vele malen bekroond Vencielaar der St- Catharisa Schuts van Vlijmen.) 8. Slotmarsch. s BOSCH. Naar het Hgz. verneemt behooren tot de sollicitanten naar het ambt van gemeentesecretaris te 's Bosch, de heeren W. Keestra en E. Mulder, hoofdcommiezen der gemeentesecretarie te 's-Bosch, Th. Roeffen, commies der Prov. Griffie, Mr. ;A. v. d. Mark, cand. not. hoofd-com mies-redacteur ter gemeen te-secretarie Tilburg, mr. v. Heusden referendaris ter gemeentesecretarie van Amsterdam, A. Edelbroek, gemeente secretaris te Dongen, C. v. Liempt, ge meentesecretaris te Bergen op Zoom en J. van Sas, hoofd-commies ter gemeen tesecretarie te Maastricht. BESOIJEN. R.W.B. I en il gecombi neerd speelt Maandag (2en Pinksterdag op de eindwedstrijden van de Serie wedstrijden te Sprang. Begunstigd door een warm Mei zonnetje werd op Maandag 17 Mei het feest der H. Kindsheid gevierd. Omstreeks kwart voor negen trok de stoet van het Gesticht der Eerw. Zusters naar de Kerk waar de H. Misyoorde leden van het genootschap werd opge dragen. Na de gewone opdracht en den zegen, werd de stoet weer opgesteld en trok men in processie ons geheele dorp door waar tal van toeschouwers de mooie groepen konden bewonderen, die deze optocht te aanschouwen gaf. Vooral trok de aandacht de groep van den Engelbewaarder met de onderzijn schutse staande lieve kleintjes, Koningin Elisabeth met hare 3 hofdames, St. Johannes met zijn 2 lammetjes en verder de negertjes, de Zusters en Paters en detalrijke chineesche costumes. Onder het rondtrekken werd door twee knapen in Chineesch pakje gecollecteerd en de opbrengst toont duidelijk, dat de sympathie voor het Missiewerk in Besoijen gröot is en dat men gaarne een klein offertje wil bijbrengen ter opluistering van dit heerlijk feest. Moge deze gaven uit zoo goeder i harte gegeven, rijke vruchten dragen in het verre Missieland en den gevers j hier ten zegen strekken. SPRANG. A.s. Maandag (2en Pinkster- dag) zullen de eindwedstrijden gespeeld worden van de door onze voetbalvereen. S.V.V. uitgeschreven Serie-wedstrijden. R.W.B Besoijen, Hercules en Excelsior i Waalwijk en Juliana Heusden, die alle reeds één wedstrijd wonnen, zullen dan kampen om den mooisten prijs machtig te worden. Het belooft er wel druk te worden. Op Woendag 26 Mei des avonds 7.30 uur zal de Coöp. Broodbakkerij „Broederhulp" haar Jaarvergadering hou den bij den heer J. Klis. AAN DE ORDE Opening, Notulen, Verkiezing 3 Be stuursleden en 2 Commissarissen, Verslag Bakkerij, Bespreking Gratificatie voor het Bestuur, Rondvraag en Sluiting. J.l. Maandag kwam de heer L., onderwijzer aan de Chr. School alhier, met een flesch in zijn hand zoodanig te vallen, dat hij eenige verwondingen aan zijn rechterhand bekwam. Enkele dagen later zwol zijn hand zoodanig op dat hij geneeskundige hulp van Dr. Vermeulen inriep, die begin van bloedvergiftiging constateerde. CAPELLE. Bij Kon. Besluit van 17 dezer werd aan B. A. Middelkoop eervol ontslag verleend als notaris alhier in gaande 1 Aug. e.k. De oudste inwoonster dezer ge meente is deze week overleden. Zij be reikte den leeftijd van 96 jaar. WASPIK. De voetbalvereen. „Braban- tia" alhier zal in de maand Juni serie- wedstrijden houden waarbij verschillen de le en 2e klas clubs worden uitge- noodigd. Een aantal prachtige prijzen worden uitgeloofd. Den eersten Zondag injunizalin den tuin der Eerw. Zusters alhier de plechtige intronisatie van het H. Hart gevierd worden. De geheele katholieke schooljeugd zal deze plechtigheid bij wonen, waaraan bijzonderen luister zal worden bijgezet. RAAMSDONKSVEER. Op de pa pierfabriek kwam een der arbeiders van een ladder te vallen. Met een gapende wonde aan het hoofd werd hij bewus teloos opgenomen. Na drie kwartier was hij nog niet tot bewustzijn gekomen en werd naar zijn woning getranspor teerd. Door de kinderen der Bijz. School alhier, werd gedurende het afgeloopen leerjaar f 77 66'/* te zamen gebracht voor de zending. Een mooi bedrag RAAMSDONKSVEER. Eenige dames onder leiding van Dr.- Lips hebben een vergadering gehouden met het doel besprekingen te houden om ook in onze plaats een monument ter eere van het Heilig Hart te plaatsen. Naar wij hoorden zijn reeds mooie giften voor dit doel toegezegd. VRIJH. CAPELLE. Op den namid dag van 10 Mei j.l. is ingebroken in het huis bewoond door G. Koenen. Vermist worden enkele lijfsieraden, be nevens nog eenige kleinigheden. De politie stelt een onderzoek in. Heusden, 20 Mei 1920. De op de „Rijn en Maas" ge bouwde zeevrachtboot, metende 2800 tons bruto en nagenoeg ,1650 tons netto heeft bij het proefstoomen ruimschoots aan alle eischen voldaan ze voer met een snelheid van ruim 11 knoopen. De Rotterdamsche Stoomvaart Mij. Dir. Soetermeer en Co-, die het liet bouwen, was dan ook vol lof over onze scheeps werf. Aangesteld tot rijksveldwachter alhier is de heer Van der Grint "veld wachter in dienst bij de gemeente Nieuwkuik. De merriekeuring (2 jarige en oudere) voor het militair certificaat zal voor de omgeving hier plaats vinden 15 Juni e.k. 10 uur v.m. De voetbalvereeniging Juliana ont ving de treurige mededeeling, dat ze geen gebruik meer mag maken van het terrein bij de brug terwijl zij voors hands geen kans ziet er zich elders een te verschaffen. Bepaald jammer, daar zij sedert enkele jaren aan velen een aangename afleiding verschafte en vele malen met eere uit het strijdperk te voorschijn kwam. Misschien wil zich een grondeigenaar-sportman over haar ontfermen. OUD-HEUSDEN. De heer Voorbraak, brigadier der Rijksveldwacht, is bevor derd tot Majoor. alda»?. 'i Gevolg ia dat Apollo cp toouentjea raoefc Bitten 111 Me dankt 't is toch hrnsch yOrpheut' ganeck niet t-aai den zi geweest dat hij t'n collega 0 Apollo" zoo ternedeid zag en gewis heeft hy in de god?nrij daar boven al 't mogelijke gedaan om z'n toorn hierom te doen gelden. Ken hu ook P;avius of Donar niet bewegen hunne macht te doen gevoelen, op den Gid der Winden hid bij meer invloed, en onbarmhartig biie» hij een onaangename Noord-Ooster door do Iniste- rende toohoordeis endo muMceerende >x*cu- tar.ten, terwijl tevens Helios hel de Apol* listeu nog moeilijk maakte om voor zich nit te zieD. Alles oo zi' ea dat noch voor de toehoorde s noch voor de muzikanten het concert bijzonder aangenaam was. We twij felen er niet x%r\ of onze vroede vaderen zullen ons eerdaags verrassen met 'o prachtige, volgens den leer der acoustiek geb awde kiosk, waar onze haimonitëa zulleo zitten voor weer en wind beschermd. Tot bestunrslid der haimor.ie Apollo is gekozen de heer Jo?. v. Gastel*alhier. De Combinatie van Postdaivenvereani- giogen hield Zoudag een wedvlucht vanuit Utrecht. Uitslag 1, 4, 6 A. Hendriks; t, 8 Tb. Ligtvoet6 J. v. Dau 6 v. d. Hoven en 7 v. d. Velden, LOONOPZAND. De jachtopziener Pulles alhier is benoemd tot rijksveld wachter, standplaats Loonopzand. Het programma ter viering van 't 40-jarig priesterschap van den ZEerw. heer Pastoor Muré a s. Zaterdag luidt 10 uur Plechtige H. Mis 12 uur Aubade dtr schoolkinderen —\2l/2m\r Aubade van de verschillende vereeni gingen der plaats, toespraak 1-2 uur receptie -34 concert van Concordia 4-4'/2 uur id. van Echo der Duinen 4,/2-51/2 uur id. van de Sophia's-Ver- eeniging 6 uur plechtig Lof. Tijd van aanbieding van 't geschenk der parochianen nog nader vast te stellen. Versiering bij de pastorie, vlaggen, luiden der klokken. Kaatsheuvel, 21 Mei 1920. Zooals we vorige week reeds meldden wordt het 40-Jarig priesterju bileum van onzen Zeer Eerw. -Heer Pastoor alleen in intiemen kring gevierd. In de parochie zal des morgens om 10 uur een plechtige Hoogmis worden op gedragen, waaronder de WelEerw. heer v. Erven, als oudste kapelaan de feest rede zal houden. Na de Hoogmis zingt het Zangkoor de Te Deum v. Verhulst. Van 12—2 uur is het receptie, waaronder de Harmonie Apollo een aubade zal brengen. Om half drie plechtig Lof, waarna de Priestercantate van Haagh. Des avonds om half zeven brengt het Kon. Muziekgezelschap Euphonia een serenade. Wij twijfelen er niet aan of 't jubileum wekt de sympathie van alle parochianen, die hiervan blijk zullen geven door het gebed voor den jubilaris op dien dag en tevens door't uitsteken der vlaggen. Vrijdag 11 Juni zal in de Openb. School te Waalwijk de keuring plaats hebben van de militieplichtigen van de lichting 1920. In de stoomschoenfabriek van de firma Damen—v. Riel aan de Gasthuis straat is ingebroken en voor een bedrag van circa f 2200 a f 2300 aan box-runds. box-kips en schapenchroom gestolen. Door de motorkamer hebben de dieven zich toegang tot het magazijn verschaft. Tot heden bracht het onderzoek geen resultaat. Da harmonie Apollo gaf Zqadag om 12 uur een muziekconcort op de Markt. Wij zyo gewoon van Apollo ook buiten iets goeds te hooreD, waarom het ons dan ook niet verwenderde dat we 'n massa aandach tige toehoorders rond de geïmproviseerde kiosk stonden, 't Is eeuwig jammer dat ense harmonieën zich zoo moeten behelpen. Loon- op-Zand is Kaatshenvel te glad geweest, 't Laatst gegeven festival is hun 'n mooie gelegenheid geweest, zich van de kiork, meester te maken en thans zien we ze prijken in 'a lief plansoentje op de Markt 24 uren per da-.. en nooit rust- Niemand zoa dagelijks 24 uren onaf- geb oken kunnen werken. Toch is dit do taak der nieren zonder dat zij ooli rust krijgen. Zij hebben een belangrijke le venstaak te verrichten, omdat zij het bloed filtrecren en er de vergiften ea vloeibare onzuiverheden aas outtrekkeo. M.a.w. wij hebben flinke gezondenieren noodig om vrij te blijven van overtollig urinezuur en de lange nasleep van url- nezuur-kwalen als nlcrgruis, rheumatiek, waterzucht, rugpijn, blaasontsteking, Ischias, steen, spit enz. Geeft aan de nieren bij het eerste teeken van cierzwakte dadelijk hulp. Drinkt genoegzaam zuiver water om de nierfilters door te spoelen ea te reinigen, een weinig vleesch en uriaezuur-vormend voedsel en versterkt de werking der uleren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen Een zorgzame leefwijze cu Foster's Rug- Nieren Pillen hebben menig hardnekkig geval van nleraaodoeniDg en onzuiver bloed overwonnen. Zelfs ia gevorderde gevallen, waarbij meerdere kostbare be- handellogen niet gebaat hadden, bewezen Foster's Pillen succesvol te zijo. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Foste.'s Pil en niet op de lever, maag of Ingewanden werken. Zij dienen uit sluitend voor de nieren en blaas en ziekteverschijnselen van deze organen. Duurzame baatis hun beste aanbeveling. Hoedt u voor namaak. Elke cchtc doos draagt de handteekenlng van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren P[llea zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij Wod. Orie-Dnmoulln a f175 p doos of f 10. per zes doozen. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Ofschoon het wel niet mijne gewoonte Is, zoo durf ik toch voor dezen keer beleefd een plaatsje la uw geëerd blad te vragec, bij voorbaat mijn dank. Zooals de meeste lezers wel bekend zal zijn, is er Zaterdagavond j.l, een uitvoering gegeven door de Eindhoven- sche Padvinders, ten bate van hunne kameraden in Oostenrijk en laat ik er direct bijvoegen, dat zij uitstekend ge slaagd is. Mijn schrijven uu beoogt ditde jon gens (ivooral de ouderenvan Waalwijk en omstreken aan te sporen lid te worden van deze zoo nuttige vereeniging. De bezoekers van Zaterdag hebben immers toch kunnen zien, wat die jongens door samenwerking hebben bereikt. Een Propaganda-vergaderlng waar een en ander eens toegelicht werd, zou mis schien kunnen heipen de jongeos er toe te brengen zich als lid op te geven. Vooruit 1 wie brengt dit zaakje eens aan het rollen. Een voorstander der Padvinders. Geachte Redacteur. Zooals U onlangs mededeelde is het nog niet bekend hoeveel betaald moet worden voor electrische kracht in midden- en kleinbedrijven. Ik mag namens velen het vertrouwen cho tm het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9