Eerste Blad. Paardenkeuiingsn te Waalwijk. l„N00RD-BRABAND"> I I Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BINNENLAND I Maatschappij van Verzekering op liet, T.even. I De Kamer van Koophan del en Fabrieken te Waalwijk, RECLAME. NUMMER 44 ZATERDAG 21 MEI 1920 43o JAARGANG Dit blad verschijnt Woensdag-eu Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,2 5 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: WaalwIJksclie Stoomdrukkerij Antoou Tieleu. Tclegr.- Adres ECHO. Prijs der Adverteutlen 15 cent per regel; minimum fl. Reclames 25 cent per regel. Sinds gcruluien tijd wordt door de Vcreenlglog tot Verbetering van het paardenras In bet Land van Heusden en Altena in samenwerking met de vereenlging >WaalwiJks Belang» eene actie gevoerd, om op zeer goede gronden te verkrijgen, dat de centrale keuringen van merrieo en hengsten van het type tulgpaard te Waalwijk Inplaats van te Breda worden gehouden. Op de laatste vergadering der vereenl ging werd de wenschelijkheld hiervan uit gesproken en een desbetreffend verzoek a.d. Provinciale Regellngs-Commlssle ge zonden, terwijk ook »Waalwijks Belang» zich In denzelfden geest tot deze com missie heeft gewend, met het resultaat, dat overweging van dit voorstel, dat van verschillende zijden reeds was ingediend werd toegezegd. Ondertusschen heeft zich eene dis cussie over deze aangelegenheid in >Het Paard» ontsponnen welke wij om 't belang dezer aangelegenheid voor plaats en omgeving en ook te meer om te doen zien welke motleven er zijn om Waalwijk boven Breda te prefereeren, hier geheel laten volgen. De heer P. d. O(uden) schreef in 't nummer van 7 Mei 't volgende Het is voor den wetgever onmo gelijk het allen naar den zin te maken, en zoo gaat het ook met de regeling der premlekeurlngen voor merriën, zoo als die door de Prov. Regl. Commissie onder goedkeuring van hoogerhand is vastgesteld. Bij de oude paardenwet hadden 10 vóórkeuringen in alle deelen der pro vincie plaats, terwijl daarna de Centrale keuring te Breda werd gehouden, het geen iedereen vrij goed bevredigde. Nu echter bij de nieuwe Wet alle on kosten, vallende op deze keuringen, uit de subsidie moeten bestreden worden, tracht men door bezuiniging de premiën cn onderhoudsbijdragen zoo weinig mo gelijk in te korten of te verminderen. Daarom besloot de Regl. Comm. die voorkeuringen bijna geheel te laten ver vallen en daarvoor in de plaats slechts op 2 plaatsen in de provincie (in 't oosten tc Boxtel en In 't westen te Roosendaal) nog voorkeurlngen te houden van het trekpaard, aangezien deze fokkerij het sterkst in aantal en over de geheele prov. verspreid Is, om daarna de centrale keuring evenals vroeger te Breda te houden, alwaar dan tevens op dien dag des v.m. een vóórkeuring van merriën type tulgpaard vóór de geheele prov. zou plaats hebben, om des n.m. te gelijk aldaar ter centrale keuring aanwezig te zijn. Dit laatste schijnt eenige fokkers nlt het land van Heusden en Altena niet aan te staan, en wenschen zij een voor- keuring van tuigpaarden te Waalwijk en bovendien liefst nog ook de centrale keuring aldaar, waar dus dan tevens de tuigpaarden uit Zevenbergen en O. zou den moeten verschijnen. Nu moet men wel weten, dat te Zevenbergen even goed en zeker zooveel paarden van dit ras gefokt worden als te Heusden, en men dus met grond zal kunnen ver wachten, dat de fokkers uit Z. hier sterk tegen op zouden komen en met hetzelfde recht minstens een voorkeuring konden verlangen. Nu is Breda voor beide streken even goed te bereiken, het aantal voor te brengen paarden is voor beiden ongeveer gelijk, terwijl nog voor enkele sporadi sche aanbiedingen uit andere deelen der provincie Breda 't best te bereiken is. Daarbij komt nog, dat nu de fokkers slechts één dag te verletten hebben, waar ze anders op 2 dagen met hun paarden ter keuring moeten gaan. We hoorden wel eens de opmerking »Breda is geen fokcentrum voor het tulgpaard*, neen, evenmin als Waalwijk, doch daar gaal het niet om 't is een middelpunt om de fokkers van alle kanten 't gemak kelijkst bijeen te brengen. Bezwaren als dat er geen goede afgesloten welden zouden zijn, lijken ons van weinig be- teekenls die kunnen toch voor één dag wel gemist worden, en dat de dieren op stal te veel last van de vliegen zouden hebben» dat zal overal In den zomer wel ongeveer 't geval zijn. Mochten echter de fokkers van Heus den e. o. zich verongelijkt gevoelen, dat zij dan ter gelegener tijd, b.v. tegen het najaar aan de Regl. Comm. hun grieven goed gemotiveerd overleggen, opdat déze fcuu kuunen GVerwegèM of er Ver andering noodig is, cn hiermede dan bij bet opmaken van het besteding* p a 1921 rekening zou kunnen houden. Het bestuur van de Vereenlging tot Verbetering van het paardenras iu het Land van Heusden en Alten*, antwoordt hierop in 't nummer vau Vti)dag2lMei als volgt Naar aanleiding van het schrijven in »Het Paard» dato 7 Md vnn deu ge- achten heer P. d. O(udeo), over de fokkers uit het Land van Heusden tn Altena, die ontevreden zijn, omdat de Centrale Premiekeuringen var. hengsten en van merriën N. S. Tg-, te Breda worden gehouden en niet te Waalwijk het volgende Direct erkennen wij die ontevredenheid en wel om verschillende redenen. Om deze redenen goed tot haar recht te doen komep, Is het noodig dat de lezers, ook de Provinciale Regelmgs- coinmissie en de heer P. d. O. een kaart van Noord-B abant voor zich nemen, dao zal aan de hand van het verslag e deel VII N. S. Tg. 1918 blijken, dat Breda allerminst een middelpunt van warmbloedfokkers Is ja zelfs niet voor die uit 't Land van Zevenbergen waar ook nog enkele ernstige tuigpaardfokkers niet heelemaal tot de koudbloedfokkerij zijn overgegaan. Volgt men de spoorlijn Bergen-op- Zoom— RoosendaalBredaTilburg 's-BoschNijmegen, dan vindt men 3 veulens ingeschreven In het N. S. Tg., ten zuiden dezer lijnde warmbloed fokkerij wordt dus uitgeoefend bijna uit sluitend ten noorden dezer lijn, waar 132 veulens in het N. S. Tg. zijn Inge schreven (de geboorte der veulens is een uitmuntende maatstaf Volgt men verder vanaf Breda de Mark en Dintel tot aan het Volkerak, dan vindt men 2 veulens Ingeschreven In het N. S. Tg. ten westen dezer rivier, zoodat hiermede onweerlegbaar is bewezen, dat Breda niet het middelpunt is, maar nog verder dan den uitersten Zuidwesthoek der warmbloedfokkerij Is verwijderd. De warmbloedfokkerij wordt dus uitgeoefend In een breede strook ten noorden van bovengenoemde spoorlijn, vanaf Zeven bergen tot Escharen en in het daaraan ten noorden grenzend eiland, Het Land van Heusden en Altena. Raadplegen we verder datzelfde deel VII N. S. Tg. 1918, dan zien we, dat juist van dit Land van Heusden en Altena zijn ingeschreven 77 veulens en in geheel het overige deel van Noord-Brabant 58 veulens, waarvan 22 korter bij Waalwijk dan bij Breda, zoodat wil krijgen 99 veulens korter bij Waalwijk tegen 36 korter bij Breda. Een andere goede maatstaf Is, dat er in 1919 in het L. v. H. e. A. 8 N. S. Tg.- heogsteo ter dekking hebben gestaan, tegen 1 te Moerdijk en 1 te Escharen dus 9 korter bij Waalzvijk en 1 korter bij Breda. Wil men nog een maatstaf, dan zijn in 1918 Ingeschreven in het N. S. Tg. te Zevenbergen 1 hengst en 23 merries, Steenbergen 4 merries, totaal 28 korter bij Breda Boxmeer 13, Waspik 18, Heusden 21, Almkerk 30, Oss 4, 's Bosch 3, Boxtel 1, merries, totaal 89 korter bij Waalwijk. Vergelijkt men de keuringen le Gro ningen met die te Breda dan zijn in Gr. voldoende boxen en stallen in dt-ontnid- dellijke nabijheid van de keuring, tegen in Breda geen enkele en bij regen of felle hitte en ook om de keuring regel matig te doen verloopen en de paarden goed voor te brengen, is dat niet-onmidde- lijk nabij zijn van stallen zeer In 't nadeel van Breda. Vergelijkt men Waalwijk met Breda, dan is daar volop gelegen heid tot stalling en ook in den zomer als 't zeer warm Is, voor een merrie met veulen verschillende weiden onmiddellijk nabij een geschikte keurlogsplaats en de vereenlging >Waalwijks Belang» en 't Gemeentebestuur beloven alle mede werking. Waalwijk is dus voor het centrum der tuigpaardfokkerij Het Land van Heusden en Altena de aangewezen plaats en ook voor fokkers langs de spoorlijn 's Bosch Lage-ZtvaluzveZevenbergen heel ge makkelijk te bereiken misschien zouden enkele fokkers in de buurt van Zeven bergen oog wel een voorkeuring van merries met haar veulen gewenscht ach ten, met een hengst naar Waalwijk te komen zal toch geen overwegend bezwaar voor hen zijn. Alles wordt duurder, vooral de reis kosten voor merries en voor hengsten, en deze zullen bij een keuring, zooals thans in een uithoek der fokkerij Breda, veel hooger zijn dan de nltgeloofde prijzen. Finantieel wordt de tuigpaardfokkerij door een keuring te Breda niet in 't minst bevorderd. Ter illustratie dime het vol^emle ge?Bl De heer C. B. Vos te Wijk, die min stens 8 uur gaans of 45 K.M. van Breda verwijderd is, moet, om ter keuring te komen met zijn merrie (die reeds meer malen le prijswinster was), het veulen met een veewagen een of twee dagen tevoren laten vervoeren (tram of spoor ontbreekt)noodig zijn duseen voer man met veewagen voor het veulen en een extra geleider voor de merrie neemt men nu wat een voerman per dag rekent, daarbij het gemis van een of meer knechts gedurende 2 of 3 dagen (bij 8- urlgen werkdag wel 5), de reis der waar devolle merrie zelf, met al de risico's van het ziek worden van het veulen, hoefbeslag, reis- en verblijfkosten en als le prijs f 100, die alleen dan uitbetaald wordt als de merrie drachtig Is, alzoo oog met 25 a 30 pCt verminderd moet worden, dan volgt hieruit, dat zelfs de le prijswioner niet ptiantieel gesteund wordt; dan is er nog 1 prijs van f75, de rest van f 50, waarvoor geen afzon derlijke beschrijving noodig is, om ook te weten dat in den tegeowoordlgen tijd bij een keuring heelemaal bulten de streek der warmbLedfokkerij de finantieele steun niets is. De economische steun door het bezoek van fokkers, zijnde van nog grootere waarde, zou de tuigpaardfok kerij veel meer ten goede komen door de centrale premie-keuringen van heng sten en van merries zojoveel mogelijk in 't centrum der fokkerij Het Land van Heusden en Altena te houden, doch de fokkers uit deze streek zijn tevreden met een keuring te Waalzvijk, waar zij gemakkelijk kunnen komen en tevens Is deze plaats voor het overig deel der warmbloedfokkers heel, gemakkelijk te bereiken per spoor en tram, zoodat de keuring te Waalwijk do hoogst mogelijke economische steun zou geven en door dat meerdere bezoek van fokkers de belangstelling der tuigpaardfokkerij zou bevorderen. Men kan haast zeggen de warmbloed fokkerij In Noord-Brabant wordt bevor derd, of sterk benadeeldnaar gelang de keuringen of nabij 't fokcentrum 'e Waal wijk of daar ver bultt a te Breda wor den gehouden. L. v. H. en A. rechtmatig ontevreden zijn 2e. dat de keuring N. S. Tg. te Breda niet op haar plaats Is 3e. dat een bestaande fout zoo spoe dig mogelijk moet hersteld worden 4e. dat nog voor dit iaar de keuring van Breda In eene te Waalwijk veran derd behoort te worden en hopen on- dergeteekenden, dat dit schrijven als ge volg van dat van den heer P. d. O. biertoe mag lelden. De Coöp. Ver. t. verb. v. h. paarden ras in het Land van Heusden en Altena, Hei Bestuur D. v. Buuren G. J. W. Branderhorst. A. v. Bergeyk ]i, W. Snoek Az. J. v. d. Schans. A. A. v. Vugt. G. de Jong Abrz. A. Vos Cz. C. J. Branderhorst. Nederland en België. De Belgische regeering wil het verdrag met ons land niet onderteekenea, Indien niet het vraagstuk der Wielingen in haar geest is opgelost. Voor ons land, zegt het Vaderland, zou daarin niets bedenkelijks zitten, want onderteekent België niet, dan blijft het Schelde-bowind gelijk het is, en daar hebben wij niets tegen. Voorts komt er dan niets van de concessies, die ons land België doet Inzake de kanalen, hetgeen ons zou spijten voor de Belgen. Moesten we du9 het behoud van onze rechten op de Wielingen koopen met prijsgeving van het verdrag, dan zouden we niets verliezen dan alleen het uitzicht op een spoedige betere ver standhouding met België en dat zou ons spijten zoowel voor onszelf als voor de Belgen. Door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland is een interdiocesane leugdcommissie benoemd, die tot doe Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal Reserve 21,456.813.— 2.913.587.- Aan het slot van het schrijven van den heer P. d. O. staat: «Mochten ech- »ter de fokkers van Heusden e. o. zich «verongelijkt gevoelen, dat zij dan ter «gelegener tijd b.v. tegen het najaar >aan de Regl. Comm. hun grieven goed «gemotiveerd overleggeo, opdat deze >zou kunnen overwegen of er verande- >rlng noodig is en hiermede dan bij >het opmaken van het bestedingsplan >1921 rekening zou kunnen houden». Hieromtrent zij medegedeeld, dat wij ons volstrekt niet verongelijkt of gegriefd gevoelen, doch het gaat bier alleen om het belang der paardenfokkerij, welk belang In eene vergadering van het N. S. Tg., 20 jan. 1920, is behandeld, al waar met algemeene stemmen is besloten aan de Reg. Comm. mede te deelen, dat vanuit het zuiden onzer provincie de koudbloedfokkerij sterk toeneemt, ja zelfs beroemde hengsten en merries N.S. Tr, heeft, dank zij den krachtlgen steun der fokkers uit bet westelijk deel onzer pro vincie, en dat de warmbloedfokkerij hoofdzakelijk in 't Noordelijk deel wordt uitgeoefend, om welke reden de afd. N. Br. N. S. Tg. In vergadering bijeen 20 Jan. 1920 de Prov. Reg. Comm. be leefd verzocht, voortaan, ook nog in 192i, de centrale premiekeuringen voor hengsten en merries te Waalijk te houden. Ten slotte zijn wij zoo vrij ook nog mede te deelen, dat er in het Land van Heusden en Altena bestaat eene Coóp. Ver. t. verb. v. h. Paardenras N. S. Tg. met 60 leden en dat het gewenscht 1#, indien Ingrijpende veranderingen betref fende hare fokkerij in wording zijn, deze tevoren gelegenheid heeft hare bezwaren mede te deelen, opdat de Prov. Reg. Comm. duidelijk gemaakt kan worden, dat het centrum der tuigpaardfokkerij is gelegen in het Land van Heusden en Altena en geenszins te Breda. Bovenstaande is naar onze meening voldoende om onze Prov. Reg. Comm. te overtuigen lp, dat de Waiiüblufdfalikpi'5 lu Urt heeltleiding en voorlichting te geven aan de R. K. Jeugdorganisatie van Ne derland tot bevordering der eenheid in den geest van art. 9 van het Bisschoppe lijk communiqué betreffende Jeugdor ganisatie d d. 27 Mei 1918. Dit jaar kan aan 20 jongelieden, die wenschen te worden opgeleid voor de betrekking van surnumerair der regis tratie en domeinen, een toelage worden verleend van f 800 's jaars. Aanmeldingen vóór 15 Juli bij het departement van Financiën. Het verzet tegen het Ontwerp Zondagswet neemt van alle zijden toe in ons land, ook in kringen der R. K. Sportbeweging. De R. K. Volkskrant be vat van de hand van zijn sportmede- werker een artikel dat ernstige bezwaren uit tegen art. 9 enz. Ook de macht van de gemeenteraden wordt zeer bedenke lijk geacht. In verband met de loopende ge ruchten. dat de wet op de 45-urige werkweek met 1 Juli a.s. zal worden ingevoerd, verneemt „Het Volk", dat daarvan geen sprake zal zijn. liet blad hoorde de meening uitspreken, dat het stellig 1 Januari, misschien 1 April 1921 zou worden. De communistische partij in Ne derland had op 1 April 1920 2431 leden tegen 1799 op 1 April 1919. In het afgeloopen boekjaar waren op gericht 19 nieuwe afdeelingen, en drie opgeheven, het aantal afdeelingen be droeg op dien datum 57 en is sedert met vier toegenomen, zoodat de C. P. thans 61*afdeelingen telt. Naar wij vernemen, hebben alle arbeiders van de N. V. Heimat, textiel- en machinefabrieken te Helmond, hun ontslag gekregen wegens slapte in de industrie. In den laatston tijd is het aantal transporten van ©osteorijksche, Hon- gaarsche en Dultschf kinderen, die door de zorgen van het Centraal Bureau van het R.K. Ilulsvestings-Comité te VBosch in ons land in katholieke gezinnen wor den ondergebracht, belangrijk toegeno men en ook voor de toekomst zullen door betere verbindingen de transporten geregeld kunnen arrlveeren. Daardoor zal dus ook spoediger kunnen wordeu voldaan aan de zeer vele aanvragen om kinderen, die aan het R.K. Huisvestings comité zijn toegezonden. Allen R.K. Comlté's, die bij het Cen traal Bureau zijn aangesloten en alle correspondenten wordt in verband met deze uitbreiding der transporten verzocht een hernieuwde opgave in te zenden, hoeveel kinderen nog door hen geplaatst kunnen worden. Op 26 Mei kwam te 's-Hertogenbosch voor het R.K. Hulsvestlng9-Comlté de eerste klndertreln uit Boedapest aan, die 600 Hongaarsche kinderen naar ons land bracht. Het was een uitnemend Ingerichte lazarettreln, voor dit doel door de Hoo gaarsche regeering beschikbaar gesteld en bestaande uit 34 wagons, la den treiu bevonden zich een eigen bakkerij, keukeu apotheek en operatiekamer, altiuedc ecu salon voor de begeleiders, terwijl vour elke twee kinderen een bed aanwezig was. Het R.K, Huisvestingscomité stelt zich voor, waar de nood in de Centrale lau den nog zoo ontzettend groot Is, met het plaatseu vau kinderen In ons land geregeld voort te gaan. Dit vordert echter belangrijke uitgaven van het Comité, dat daarom nogmaals een beroep doet op de Nederlandsche Kathollekeo, om dit prachtig liefdewerk ook geldelijk te blij ven steunen. Er moet nog veel gehol pen worden. Moge de milddadigheid der bfederlandsche Katholieken voorkomeu, dat het R.K. Huisvestingscomité deze zoo dringend noodlgc hulpactie om finantieele redenen halverwege zou moe ten staken. Er zijn in den laatstee tijd weder eenige kleine verzendingen levensmiddelen naar Weeoeu. verzonden. Heden-Vrijdag vertrekken vauwegc het R.K. Huisvestlngs-Cowlté 7 wagons levensmiddelen met bestemming voor Keulen. Naar aanleiding van eeu dezer dagen In de pers verscheden bericht verzoekt bet Centraal Bureau vau het R K. Huls- vestlngs-Comlté den Katholieken uog* maais om al hunne zendingen voor hunne geloofsgenooten in Weenen uau het R. K. Hulsvestlugs-Comlté in 's-Bosch te blijven adresseeren en deze niet aau andere comlté's toe te zenden. Het R.K. Huisvestingscomité draagt zorg, dat zij op de goede bestemming komen. doet nogmaals een beroep op onder nemers van inrichtingenvan handel, industrie, land- en tuinbouwbesturen van onderwijs ene. ene om onverwijlde toezending van hunne gewaardeerde opgaven, ztoor zoover nog niet ingekomen, omtrent den toestand der bedrijven en inrichtingen onder hun beheer. Zij herinnert, dat mededeelenden na jt dezer maand, niet merr in hit Verslag over 1919 kunnen opgenomen. WaalwijkiS Mei 1920. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Uriuekwalen eu nier-waterzucht. Iedere 24 uren dient men van 1—P/2 liter arine te loazen. By veel grootere of veel kleinere hoeveelheden, ala het water dik, bewolk', branderig of slecbtriekend ia, en te dikwijls of te weinig komt, bestaat groot gevaar voor uiergruis, steen, ontste king der nieren of blaas en de waterachtige zwellingen van nierwaterzucht. Tot het voorkomen en genezen van uri- uestoornisBen en wateraocht is het verstandig een speciaal Diergeneesmiddelen bij da baud te hoadeu eu dit bjj bet eerste teekeu der kwaal te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig eu rechtstreeks op de nieren eu blaas. Z|j bevorderen een v»ije vloeiing der urinewegen, spoelen de belemmerende on zuiverheden uit de kaualeo, eu voeren bet opgehoopte water langs de natuurlijke wegen af. Zjj leiden de nieren zach jis tot gezond heid en werkzaamheid teiug, eu bereikeu zoodoende de oorzaak van uierwatertuebt. Foster's Rugpyu Nieren Pilleu werken niet op bet hart, nccli op de lever, maag of ingewarden, doch aitelaiter d op de nieren en urine-organen en zijn derhalve van de hoogte waaide by nier-wateranebt, uiergruis steen en alle nier- en blaaakwalen. Te Waslwyk verkrijgbaar bij Wed-Ons Bnmoalin k f 1.76 p. doos of f 10,— p. zes doozeu, Eiscbt de echte Fester's Rugpijn Nieren Pillen, voorzieu van bet bandelimerk de iuru met tjju haudiu iu de lendoueu DE ECHO TAN HET ZllIDEN,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1