BUITENLAND. KERKNIEUWS. van Hcesbcen eeni met B. en W. de verschillende perceelen 'gaan bekijken. De heer van Buul kan zich daar wel inede vereenlgen doch zou thans al in overweging durven geven om de werk zaamheden aan te besteden. Men weet dan waar men mee af Is ook, De heer Boom ziet, nu men hier zoo'n goede en degelijke opzichter heeft, de noodzakelijkheid daarvan niet in. De Voorzitter eveneens. Hij Is bang dat het zou gaan als met de Bossche sloot, acht dagen daaraan werken en dan voortaan geheel wegblijven. De heer van Buul zou het onder groote aannemers laten aanbesteden. De Voorzitter zegt dit dan tevens te znllen bespreken. De heer Boom zegt bang te zijn dat de belasting, zonder dat de onderwijswet wordt aangenomen, toch wel zal komen aangezien het land niet meer die reuzen- prijzen zal opbrengen en de banden, zoo goed als versleten zijn. De Voorzitter zou echter daar in het Ven toch een proef willen laten nemen. De heer Boom zegt dat de ondervln- ding geleerd heeft dat het niet gaat. Men Is er bijna oud bij geworden met het proefnemen. Wordt besloten B. en W. met de heeren Boom en van Heesbeen nog maals een onderzoek te laten Instellen. 27. Aanleg van een duiker In den gemeenteweg. De Voorzitter zegt dat de brug bij hooge waterstand telkens wordt bescha digd en er dan altijd kosten aan komen. De laatste keer Is ze zelfs bijna geheel weggeslaao. Nu hebben Bürg. en Weth. een begrooting laten tuak^n wat het zou kosten over een lengte van 10 M. 2 bulzen naast elkaar te leggen. De weg Is dao nog breed genoeg en er behoeft geen brug meer te zijn, zoodat men geen jaarlijks terugkeerende kosten meer heeft. Aau het bestuur van den Buiten- polder zal om een bijdrage In deze kosten worden gevraagd aangezien dit lichaam er groot belang bij heeft in het tot stand komen van dit werk. De heer van Heesbeen betwijfelt of ile Buitenpolder er groot belang bij heeft. Deze heeft nu een goede afwatering. De Voorzitter meent toch dat het zeer billijk zou zijn indien de polder eenige bijdrage verleent. De heer Boom vraagt of de plannen niet een beetje grootsch zijn opgevat oui 2 bulzen naast elkaar te leggen. De Voorzitter zegt dat dit Is gedaan wijl de opzichter van meening Is dat een buis het water In vele gevallen niet zal kunnen verzetten. De heer van Engelen geeft In over weging deze zaak nog eens een jaartje uit te stellen vooral omd,t de brug nu oog goed is. De Voorzitter durft dit ten sterkste ontraden omdat dan bij winter uien weer zit te kijken. Den heer van Haider komt de prijs der bulzen zeer hoog voor. Hij heeft ze ge kocht voor f 6 en dan waren de-bulzen 75 diameter. Dan Is f 20 bij 1 M. zeer hoog. j De Voorzitter zal daar nog eens naar Inforrneeren. Misschien dat 2 buizen van 75 diameter ook voldoende 19. Wordt besloten met het polderbestuur eerst overleg te plegen en daarna het werk uit te voeren. 28. Wijziging der begrooting 1919. 29. Idem 1920. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Me', des avonds ten 8 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr. Allard. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig de heer Smolders. De notulen der vijf voorgaande vergaderingen worden voorgelezen. De heer Spronk vraagt of de zaak betreflende den school-arts thans voor elkaar Is. Reeds lang is daarvoor een post op de begrootlog gebracht en reeds herhaaldelijk is daarop aange drongen, echter steeds zonder eenlg resultaat. De Voorzitter zegt dat op de be grooting daarvoor een luttel bedrag is uitgetrokken en Burg. en Weth. nu niet goed weten hoe de Instructie In elkaar te zetten. Rieeds is meermalen uitgezien naar plaatsen van ongeveer gelijk aantal zielen of daar ook een schoolarts Is, doch tot op heden is het ons nog niet mogen gelukken een dusdanige gemeente te vinden. Hij spoort de leden aan ook eens te zoeken. De heer Spronk vraagt waarom nog geen oproeping Is gedaan voor een tweeden politle-agent. Toegezegd was dat dit na de opheffing van de gas fabriek aanstonds zou gebeuren. Echter is daar tot op heden ook weer niets van te bemerken, ondanks het dringend noodlg is dat hier meer politie toezicht komt. Dat men maar eens kijkt naar de vele vernielingen. De Voorzitter zegt dat de door den heer Spronk lu een vorige vergadering voorgestelde man nog niet bij de gas fabriek kan worden gemist. Bij de op roeping eerst gedaan, heeft zich geen enkele sollicitant voorgedaan. Is nu de Inventaris-verkoop gehouden, dan zal nogmaals eene oproeping worden ge daan. De heer Spronk weet mede te deelon, dat de gasbereider niet genegen Is politieman te worden, dus dat daar niet naar behoeft te worden gevraagd. De Voorzitter merkt op dat het een voorstel van den heer Stronk zelf is geweest om de gasbereider In de ge legenheid te stellen politieman te worden. De heer Spronk geeft dit toe. Hij heeft dit gedaan omdat hij Iemand die lang voor de gemeente Is werkzaam geweest, niet gaarne aan den dijk zet. De Voorzitter zal den gasbereider afvragen of hij geen politieman wil wordeo. De heer Timmermans zou geen be paald persoon willen vragen maar een oproeping doen. De gasbereider kan dan zelf komen. De heer Spronk geeft In overweging hem bode op liet Raadhuis te maken en hem dan tevens te belasten met het opnemen van de meters. Het Is dringend noodlg een bode te hebben. Men schept er geen baantje mee. De Voorzitter wijst op de Hoofd. Omslag waarmede men thans reeds zooveel moeite heeft om ze te doen inkomen en welke een volgend jaar nog zal moeten worden verdubbeld. De heer Spronk weet wel dat de Hoofd. -Omslag voortdurend hooger ls geworden, maar een bode is dringend noodlg en iets wat noodzakelijk ls mag niet worden uitgesteld. Nu is de veld wachter altijd bezig met het verrichten van bodediensten. De Voorzitter geeft zulks toe, maar Is van meening dat de veldwachter goed kan suvellleeren als hij een boodschap verricht. De hoer Segeren zou bij oproeping van een veldwachter liever een van buiten deze gemeente benoemd willen zien, aaogezleu deze meer ontzag heeft. De Voorzitter wijs tden heer Segeren er op dat hij de zaken vooruit loopt, wijl hier van benoemen nog geen sprake Is. De heer Segeren zegt wel te weten dat de Raad geen medezogglugsehap heeft In het benoemen van een politie agent, doch hij meende deze opmerking niettegenstaande dat toch te moeten maken. De heer Spronk zegt dat in de notulen vau de vergadering, waarin het adres van de sigarenmakers ls behandeld, niet staat dat hij afwezig is geweest. Hij verzoekt zulks alsnog te doen, omdat zijn nlet-aanwezlg zijn het gevolg ls ge weest van onvoldoende kennisgeving. De Voorzitter zegt dat deze ver gadering plotseling moest worden ge houden en toen overal is aangezegd. Nu heeft dc heer Spronk het ongelukkig getroffen dat hem deze kennisgeving niet heeft bereikt. De heer Spronk heeft het jammer gevonden deze vergadering niet te kun nen bijwonen omdat hij veel belang stelde In deze aangelegenheid. Hij geeft in overweging voortaan de oproeping schriftelijk te doen omdat een mondelinge boodschap zoo gemakkelijk kan worden vergeten over te brengen. De Voorzitter zegt toe voortaan de vergaderingen steeds schriftelijk te zullen uit laten schrijven. De heer Timmermans vraagt of B. en W, reeds stappen hebben gedaan tot het verkrijgen van grond voor het bou wen van 40 woningen. De Voorzitter zegt dat hij getracht heeft met den Inspecteur van den Volks woningbouw een onderhoud te hebben, doch hij heeft dit nog niet kunnen ver krijgen. De Inspecteur schijnt overladen te zijn met werkzaamheden. Wij hebben de vragen zoo gesteld dat hij ons kan laten komen waar bij wil en zoo vroeg of laat hij verkiest. Dat wij zelfs gaarne genegen waren In zijn standplaats te komen. De heer Timmermans geeft In over weging dan nog eens te schrijven om op spoed aan te dringen aangezien het voor de gemeente van het grootst be lang ls. De heer Spronk meent dat die zaak niet geheel zuiver i9. Toegezegd is, dat, met het eog op de sleehte werking van de bouwvereeniglng de raad gehoord zou worden en, volgens Spr. is het van zeer groot belang, vooral wijl de woning nood zoo nijpend is, dat er beter wordt geweikt. De Vereeniglng had al bij den raad met een aanvrage moeten komen, maar ze doet niets en daarom zou hij het beter vinden dat deze vereeniglng wordt opgedoekt. Voorzitter. Hebt u dat verzocht. De heer Spronk zegt dat dit naar aanleiding van een vraag gedaan ln eene vorige vergadering, ls toegezegd. De Commissie zou in vereeniglng met den raad eens vergaderen. De Voorzitter merkt op dat niets kan gebeuren voor een onderhoud heeft plaat9 gehad met den Inspecteur van de Volkswoningbouw. De heer Spronk ls van meenlng dat dc buuwcüoïuilssie uic.t goed baar taak heeft opgevat en dat is voor eene ge meente als Geertruidenberg, waar zoo'n nijpende woningnood heerscht, te be jammeren. De Voorzitter merkt op dat de heer Spronk dient te weten, dat toch eerst geïnformeerd moet worden of de Regee ring wil medewerken. Spronk. Morgen kan men al beginnen daar waar de molen heeft gestaan. Voorzitter. Kan daar morgen worden begonnen De heer Spronk zegt dat men zonder voeling te houden met den raad niet op kan schieten en dat zonder Rijks voorschot ook niet kan worden begonnen. De Voorzitter zegt dat, als de heeren denken dat het beter gaat als zf een onderhoud met den Inspecteur hebben, hij daartoe gaarne bereid is. Spronk. Wat hebben wij aan alles als er nog geen grond ls. Voorzitter. Eerst moet toch van alles de goedkeuring er zijn. De heer Timmermans Is ook van meenlng dat de bouwcommissie van niet veel belangstelling blijk geeft. Ze laat maar niets van zich hooren en het lijkt wel of het bestuur absoluut geen oog heeft voor den nood die er heerscht in de vele krotten waar nog menschen in wonen. Het komt hem ook voor dat het hoog tijd is geworden, dat de raad meer medezeggingschap gaat krijgen, opdat het niet meer kan voorkomen dat huizen worden gebouwd die veel te laag staan, waardoor ze bij het minste regenbuitje onder water komen te staan. Het is te gek om van te praten, maar iemand die prat gaat op groote kennis en ondervinding, had toch een ander plan voor den dag moeten brengen. Hij geeft dan ook in overweging om in de toekomst geen gebiuik uieer van deze personen te tnaken. Verder vraagt hij of er reeds eene instructie ls gemaakt voor de technlscheo ambtenaar. De Voorzitter verklaart niet op de hoogte te zijn van het bedrijf eu daarom gaarne had gezien dat er een was be noemd die op ondervinding kan bogen. Het ls thans een nieuw bedrijf en dat te gaan regelen kent niemand van ons. De heer Timmermans merkt op dat door den Voorzitter straks bij de kwestie van een schoolarts gevraagd ls aan de leden eens te willen rondzien daar waar er een is. Hij geeft den Voorzitter ln overweging eens om te zien naar eene gemeente waar zoo'n bedrijf is. De Voorzitter zegt wel menschen te hebben gesproken waar men zoo'n be drijf heeft maar daar heeft uien door het aanstellen van een ambtenaar, die niet grondfg op de hoogte was, al heel wat leergeld moeten betalen. Iller zal de technisch ambtenaar ook fouten maken. Dat kan niet anders -en dat zou niet zijn geweest als we Iemand hadden genomen die opleiding had gehad. Segeren. Dat hoog opheffen of laag neerhalen van iemand kennen wij. Het is juist als de heer Timmermans heeft gezegd, die mijnheer van Veen werd door u zoo verheven, o, dat was een man met een ruimen blik, dat was iemand die de wereld had gezien en op onder vinding kon wijzen. Maar heb je ooit Iemand zoo'n grooten bok zien schieten als hem. Die gaat bouwen, veel te laag, zoodat et steeds water ln de keukens, stroomt bij het minste regenbultje. (Gelach). De heer Spronk vraagt of de Voor zitter het ernstig meent, dat de technisch ambtenaar zelf een Instructie moet vast stellen. Is hij een beetje gewiekst, dan zal hij de Instructie wel zoo vaststellen dat hij er bijzonder wel bij vaart. Dat gaat toch niet'op. De Voorzitter wil dan gaarne eene gemeente zien aangewezen waar een model kan worden gevraagd. Hij zelf heeft er al heel wat moeite voor ge daan. De heer Tak zegt dat het niet aan kern is om een einde te maken aan alle discussies maar om |iet te verkorten wil hij er op wijzen dat er eene Elec- trlclteits-commissle is. Hij geeft ln over- weging deze commissie eene instructie te laten maken. Deze, gelooft hij, zijn wel capabel dit te doen. Laat deze commissie eens vergaderen en zoo'n instructie ineen zetten. De heer Spronk gelooft dat de com missie daarmede hare bevoegdheid te bulten zou gaan. Deze commissie kan alles wel in handen nemen en ten slotte nog niet eens met den raad eenige voeling houden. De heer Tak vraagt of de heer Spronk werkelijk ernstig baog ls dat deze com missie alles in handen neemt. Hij mag wel reden hebben te veronderstellen dat deze alles uitvoert zonder met den raad voeling te houden, want deze commissie ls nog nooit bijeen geweest. (Gelach). De Voorzitter zegt dat de heeren allerlei zaken gaan behandelen, welke thul9 bekooren bij de rondvraag, men is nu nog bezig met de vaststelling van de potuien. De vergadering had afge- loopen moeten zijn en nu moet nog aan de behandeling van de agenda worden begonnen. Het wordt nu tijd daaraan te beginnen. OogeVèet 9 uur begint men aan de behandeling van de agenda. 1. Benoeming van eene onderwijzeres. Op de voordracht zijn geplaatst de dames Lucas, Suos en De Visser. De heer Timmermans verheugt het, dat door Burg. en Weth. een oude be kende van Geertruidenberg op de voordracht is geplaatst, Iemand waarvan men weet dat ze hare taak met veile bewustzijn en liefde zal vervullen. Bij stemming verkrijgt mej. Lucas 5 stemmen en mej. Suos 1 zoodat benoemd ls mej. Lucas. De heer Timmermans vraagt of deze benoeming zoo spoedig mogelijk ingaat. De Voorzitter zegt znlks toe. Hij meent te weten dat mej. Lucas spoedig uit hare werkkring kan vertrekken. 2. Ingekomen stukken. Schrijven van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren, houdende het verzoek om de Ambtenaren een maand extra salaris toe te staan als tegemoet koming in de ontzettend hooge kosten van levensonderhoud. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor hier een maand extra salaris te verleenen. Dit zal een extra uitgave voor de ge meente zijn van f 350. De lieer Spronk zegt daar natuurlijk niets op tegen te hebben dat de amb tenaren een maand extra salaris krijgen maar de vraag rijst bij hem op of de administratieve en technische ambtenaar daar ook onder behooren. Wordt het den een gegeven, dan moet een ander er niet van worden verstoken. Ook de gemeente-arbeiders, die het hier nog met een loon van f 20 per week moeten doen, wat in een tijd als waarin we thans leven zeker niet te hoog is te noemen, zou hij gaarne een maand extra salaris willen geven. Hij is overtuigd dat dit zeker zoo goed zal zijn besteed. De Voorzitter zou alles goedvinden indien men maar middelen ter dekking weet te vinden. Voor de ambtenaren, wiens organisatie om een maand extra salaris gevraagd heeft, zijn de middelen ter dekking gevonden. Gaat men daar nu uitbreiding aan geven, dan weet hij niet of er wel direct de middelen om deze uitgaven te dekken, zijn te vinden. Het gaat niet aan om zoo maar in een vergadering te komen met te zeggen, ziezoo, nu moeten we de werklieden allemaal eens een maand salaris extra geven. De heer Spronk denkt, dat, nu er een dekkingspost voor de ambtenaren is ge vonden, er voor de werklieden ook wel een zal worden gevonden. Het spijt hem dat hij dit adres niet bij het opmaken van de begrooting heeft gezien. De Voorzitter zegt dat ook hij dit thans voor het eerst heeft gezien. De heer Spronk blijft van meening dat de arbeiders het harder noodig heb ben dan de ambtenaren. Hij stelt voor ook deze een maand extra salaris te geven en verzoekt den Voorzitter dit in rondvraag te willen brengen. De Voorzitter is niet tegen het ver leenen eener bijdrage aan de werklieden doch wil er hier toch op wijzen dat iets dergelijks eerst eenige voorbereiding noodig heeft. De heer Scheep is van meening dat het niet aangaat, aan den technisch ambtenaar, nu nog geen maand in dienst der gemeente, een maand extra salaris te geven. De Voorzitter wijst er bovendien nog op dat dit op de agenda moet voorko men. Was de vergadering voltallig ge weest, dan zou daartegen nog niet zoo'n groot bezwaar bestaan. De heer Spronk stelt voor op de eerst volgende agenda te plaatsen het geven van een maand salaris aan de gemeente werklieden. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Wijziging van de verordening tot uitbetaling van de onderwijzers. Nadat dit omvangrijke schrijven van Ged. Staten geheel door den Secretaris is voorgelezen, wordt met algemeene stemmen deze verordening vastgesteld. Verzoek van C Dirven om het raads besluit tot afsluiting van den bekenden dam, in te trekken. (Slot volgend nummer.) De nieuwe Duitsche rijkSIokomsten- belastlng, waarvan de inning door de werkgevers zal geschieden door afhouden van het loon ter vereenvoudiging van de administratie en hesparing van personeel zal waarschijnlijk reeds de volgende maand in werking treden. De Duitsche rijksminister voor verkeerswezen maakt bekend, dat een verbetering ln het spoorwegverkeer valt waar te neuien. De materiaalverzorging wordt beter. Het aantal lecomotleven bedraagt thans meer dan door den oorlog 0.1. 1400 meer 13000 Locomotieven kunnen echter nog niet gebruikt worden Het sneltrein en personenverkeer is thans gewaarborgd. Met ingang van 1 Juli 1921 zuilen alleen nog rijtuigen 2de en )de klasse gebruikt worden. Dolste en de 4de klasse worden afgeschaft. Gardiner, de oud-hoofdredaetuer Van de Daily. News, bevindt zich ln DulUchlaud ©u schrijft cru*fj£p beschou wingen ln zijn blad over den toestand. Hij maant tot een verstandige politiek te Spa. »Als de conferentie te Spa<, zegt hij, >n!et een einde maakt aau het ontbindingsproces ln Daitschland, wordt Dultschlaud een lijk, dat de wereld ver giftigt.* In het chemisch laboratorium van de universiteit te Mün9ter zijn door oen ontploffing bij een wetenschappelijke proef zes studenten gedood en een aantal zwaar gewond. Een honderdtal personen heeft Vrijdag het politiebureau te Kilmallock, in het graafschap Limerick, aangevallen. Meer dan vijf uur werd er verwoed ge vochten en eerst toen trokken de aan vallers weg, het politiebureau in lichte laaie latende. Het bureau was bezet door 'n tiental politic-agenten, die wei gerden zich over te geven, waarop de aanvallers begonnen de belendende perceelen in brand te steken en een heftig vuur op het bureau openden, zelfs werd er met handgranaten gewerkt. Toen het bureau zoo goed als geheel vernield was, deden de acht overlevende politieagenten, twee anderen waren in de vlammen omgekomen, met de bajo netten op het geweer een aanval. Een werd bij dien uitval zwaar gewond, vijf anderen minder ernstig. Te Corliss, in het graafschap Cork, deden een aantal gemaskerde en ge wapende mannen een aanval op een boerderij, welker bewoners ze arresteer den en meenamen, waarheen weet men nog niet. Te Kingstown zijn vier zware kanon nen aan land gebracht alsmede groote hoeveelheden munitie, prikkeldraad, handgranaten en ander oorlogsmateriaal. Daar de havenwerkers weigerden bij de lossing behulpzaam te zijn, moesten soldaten dit zaakje opknappen. Een vijftiental vrachtauto's van het leger worden gebruikt om de munitie enz. naar Dublin te transporteeren. De Sinn Feinsche raadsleden van Lon donderry hebben met 19 tegen 16 stemmen gedaan weten te krijgen, dat de naam van generaal French geschrapt is van de lijst der personen, die het burgerrecht der stad gekregen hebben. Als reden werd genoemd dat hij zich aanstelt als de grootste tyran van Ierland. Wonderbare Moeder van Elshout. Begunstigd door het prachtige zomer weder hielden Elshouts Parochianen een algeineenen biddag op Zondag 30 Mei. De dag werd ingezet met een alge meene H. Communie waarna om 10 uur een solemneele Hoogmis werd op- gedragen. Omjongeveer 2 ure werd een ommeganggehouden. Door de duizenden deelnemers en toeschouwers liet het in den beginnen zich aanzien, dat een doorkomen onmogelijk was. doch de Commissarissen met behulp der politie kregen eindelijk de gepakte massa een weinig achteruit, zoodat de stoet zich langzaam, statig en majestueus voort bewoog. Schitterend waren de zuilen waarop de honderden exvoto's schit terden. Wanneer men weet dat 8 Januari 1902, door een snooden diefstal alle zilveren exvoto's werden ontvreemd, zoo leveren deze teekenen van dankbaarheid wel een bewijs, dat niet alleen in oude tijden, doch ook in onze dagen, allen bij de Wonderbare Moeder van Elshout voorspraak tot genezing vinden. In het midden van den eindeloozen stoet, werd gedragen door 4 maagden het wonderbeeld, dateerende uit de 12de eeuw, omgeven van bruidjes, bloemen en wapperende wimpels. Bij de komst aan de Maria-kapel, zette de Harmonie het alom bekende lied in, wat weldra door duizenden werd inge stemd. Hierna hield de WelEerw. Heer Wil- lems, kap. der Parochie, eene toespraak in de open lucht. Reeds bij de eerste woorden hoorden men, dat deze voor zijn taak berekend was. Zijne helder klinkende woorden doorkliefden het luchtruim. De menigte was dan ook diep bewogen. Indrukwekkend was het oogenblik, dat de gansche massa tegelijk neerzeeg, bij de woorden buig U neder in het stof en stof en stort Uwe gebeden aan de voeten van Uwe Wonderbare Moeder. Na nog eenige liederen gezongen te hebben, keerde de stoet weder naar de Parochiekerk, waar gezamelijk met be geleiding der Harmonie het Tantum ergo werd gezongen en Benedictie gegeven. Dat dezen biddag schitterend is ge weest behoeft niet gezegd. Moge de devotie tot Maria dan ook groeien en bloeien, de Wonderbare Moeder van Elshout ter eere. Waar de lezerskring van ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2