Tweede Blad. Provinciaal Nieuws Gemeenteraad. ui NUMMER 45 DONDERDAO 3 JUNI 42e Jaargang. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 29 Mei, des middags ten 2'/a uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer half drie opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Verzoek van den Minister van Bitr- nenl, Zaken om aan de politie-school te Hilversum eefie subsidie van f20 te willen verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van den heer van Rooij. hoofd der openbare school in de Kom, houdende het verzoek zijne bezoldiging voor het geven van fransche les gelijk te doen zijn met die van het herhalings- onderwijs. Hij wijst er op dat hij dit verzoek reeds eenigen tijd geleden heeft gedaan en er nu nog niets van heeft gehoord. Allen gaan. zegt adressant vooruit, wat betreft het salaris, alzoo eahter niet voor het geven van les in de Fransche taal. Dat is achteruitgegaan. De heer van Lier vraagt wat Burg en Weth. «in deze zeggen. De Voorzitter merkt op dat het moeilijk is hiervoor een vast bedrag te bepalen. De heer van Lier vraagt dan verder of alles uitkomt zooals de heer van Rooi] aan geeft, waarop de Voorzitter bevestigend antwoord. Wel acht het Dag. Bestuur eene be looning van f2 per week te gering. De heer van den Heuvel acht dit voor een goede werkkracht als de heer van Rooij is, geen bedrag, maar om het nu te bezoldigen als het herhalingsonderwijs vindt hij weer wat te sterk. De heer Rijken vraagt of men niet in conflict zal komen met andere hoofden der scholen, waarop de Voorzitter ontr kennend antwoord, wijl alleen de heer van Rooij verplicht is les te geven in de Fransche taal. De heer Roestenberg acht het salaris wat nu wordt gegeven ook veel te laag en zou het daarom eens willen aanhou den om te zien hoe men dit elders betaald. De heer Rijken zegt zeker te weten dat zijn kinderen op de school van den Loonschendijk les krijgen in de Fransche taal. De Voorzitter zegt hij volgens voor schrift dat niet behoeft te doen en daarom is hij van meening dat hij dit als privaatles geeft. De heer de Bresser zou de Regeering ook in deze om steun willen vragen. Besloten wordt dit schrijven nog eens aan te hpuden om intusschen het een en ander nog eens te onderzoeken. Schrijven van de Bouwvereeniging St. Leonardus, gevestigd te Berkdijk. Adressante zegt dat Burg. en Weth. niet hebben goedgekeurd het plan voor het bouwen van een veldwachterswoning en een woning met bakkerij. Adressante heeft zich eerst overtuigd dat deze woningen niet kunnen gerekend worden tot het type middenstands woningen en daarom vragen ze op dit besluit te willen terug komen. De huren zijn niet hoog, doch ook daar zal de Regeering geen bezwaar in hebben omdat deze wel rekening zullen houden met de heerschende malaisse in de schoenindustrie. Een later ingekomen schrijven van de Bouwvereeniging zegt dat de be grooting van de bakkerij met f3000 is verminderd, aangezien de bakker, waar de vereeniging mede in onderhandeling is, genegen is de kosten van het bouwen van een oven voor eigen rekening te nemen. De heer Van Amelsfoort zegt dat de inspecteur van de Volkswoningbouw heeft beaamd, dat het geen type midden standswoningen zijn. De heer Verschure vraagt waarom ze dan zooveel meer kosten dan de andere. De heer Van Amelsfoort betoogt dat het in 't belang van d« parochie Berkdijk is, als er een woning voor een bakker en een veldwachter wordt gebouwd. De heer Verschure zou voor den veldwachter een huis willen bouwen als in Loonopzand of in Kaatsheuvel. Waarom moet voor de Berkdijk een zooveel mooiere en daardoor duurdere woning zijn. Van Amelsfoort. Om .hem het verblijf wat te veraangenamen. De heer Snaphaan zou met de Berkdijk en de toestanden eenige rekening willen houden. De heer De Wijs acht het ook een belang voor de Berkdijk indien daar een bakkerij is. De heer Van Amelsfoort wijst er op dat in de geheele Berkdijk met 1400 zielen geen enkele bakkerij is. Het is dus geen overbodige weelde zorg te dragen dat er eentje komt. Snaphaan vraagt hoe men Timmermans, Waalwijk, let dividend is bepaald op f 30 per aandeel. Zaterdagavond terwijl de huisge- nooten even afwezig waren, werd uit de woning van S. een kistje gestolen, inhoudende ruim f 12. De politie onder zoekt de zaak. Zaterdag verloor Mej. v. M. te Baardwijk alhier f22 50. Toen zij 't spoedig daarop merkte en zich omkeerde, zag zij een man iets oprapen. Deze ondervraagd, antwoordde alleen een rijksdaalder gevonden te hebben. Waar al het geld in een busseltje bijeen had gezeten, werd er aangifte gedaan De heer zich voorstelt de zaak te regelen, indien bij d =p lme die een onderz'oek instelde de bewoner zelf een oven in het huis ÜIJ .ue üe oewoner zen een oven m - wje de man ook verk|aarde een !a.l' br!L.Bl) h;.feH,,,anMnlgde ver- rijksdaalder te hebben opgeraapt en van de woning, hier dus van de ver eeniging. De heer Roestenberg zou er beslist tegen blijven als het alleen gold voor eene woning. Nu het echtgr een bedrijf geldt is het iets anders. Wat betreft het bouwen van een veldwachterswoning, daar blijft hij bij dat men deze niet veel mooier moet gaan maken dan in Kaats heuvel of Loon-op-Zand. Dat zou tegen over de andere veldwachters onrecht vaardig zijn. Gaarne wil hij toegeven dat een veldwachter die in den Berkdijk gaat wonen wel iets extra's mag hebben, doch dit geven bij wijze van een grootere en mooiere woning zou hij niet doen. Liever zou hij een geldelijke toelage daarvoor geven. Daar zal in de meeste gevallen een veldwachter heel wat meer aan hebben ook. De heer Verschure is het met den heer Roestenberg eens. Hij kan zich moeilijk indenken dat er een veldwachter is die gaarne meer huur wil gaan ver wonen. De heer van Amelsfoort kan maar niet begrijpen dat zij. als ze eens iets vragen, nooit iets kunnen verkrijgen. Loon-op- Zand en Kaatsheuvel krijgen wat ze vragen. De heer Verschure merkt op dat deze nooit met dergelijke vragen zijn gekomen. De heer Roestenberg zegt dat Burg. en Weth. alleen maar tegen het type zijn. Het voorstel van den heer van Amels foort om gunstig op het adres van de bouwvereeniging te beschikken wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Rijken. Snap haan, van Kuijk, IJpelaar, Brok, de Wijs en van Amelsfoort. Tegen de heeren van Lier, v. d. Heuvel, de Bresser, Roestenberg, Verschure en Dankers. Verzoek van M. Brekelmans om in de rioleering verbetering aan te brengen, zoodat zijn huis tegen het water beschut blijft. Adressant wijst er op dat zijn huis als het ware onbewoonbaar is geworden door den slechten toestand waarin de rioleering daar steeds heeft verkeert. De Voorzitter zegt hierover met den opzichter te hebben gesproken. Deze is met zijne werkzaamheden zoo ver gevor derd dat weldra met het doortrekken van de rioleering kan worden voort gegaan en dan zal het water wel weg- ioopen. Geheel droogmaken daar zal moeilijk gaan, wijl het huis als het ware in een gat staat. In ieder geval zal gedaan worden wat kan om verbetering in dien toestand te brengen. De heer de Wijs wijst er op dat de kelders daar thans nog vol water staan. De Voorzitter zegt alles in het werk te stellen om zooveel mogelijk verbete ring te brengen. Hij wil er nadrukkelijk de aandacht op vestigen dat geheele verbetering niet mogelijk zal zijn. Echter kan veel worden gedaan. De heer van Amelsfoort zou de ver betering aan den oprichter over willen laten. Aldus wordt besloten. Adres van den WelEerw. heer Smits, houdende het verzoek, nu men geen termen heeft kunnen vinden om hem.vrij te stellen voor het betalen van Hoofd. Omslag, hem voor het geven van les in de openbare school eenige vergoeding te willen geven. De heer Rijken meent dat de H. Pau- lus het Evangelie kosteloos leeraarde. Wordt besloten f50 vergoeding daar voor te verleenen. (Slot volgt.) teruggegeven. Meer klaarheid is er nog niet in deze zaak en 't geld is verder niet gevonden. Uitslag Wedvlucht Dourdao, der vereeolging >De Postduif* 1. J. de Graaft, aankomst 1,10, 24. 2. J. Schalken, 3, 53, 36. 3. Adr. Hensen, 4, 10, 37 4. A. v. Ejrck, 4,13,— 3. Fr. Schoemans, 4,20,43 6. Idem, 4,22,13. 7. A. v. Eyeki 4,41.13 8. L. v. Bladel, 4,47, 2 Eerste overdulf Adr. Heoseo, tweede overdulf A. v. Eyck. Uitslag Kasvlucht Touiy der ver- eeelging »De Postduif* Aankomst. Kasprijs. 1. A. v. Eyck, 2. J. de Qraaüf, 3. Jac. Simons, 4. idem, 5. J. Lenshole, 6. J. Schalken, 7. L v. Bladel, 8. J. Lensholz, Adr. Henseu, P. Schoemans, Waalwijk. 2 Juni 1920 Voor de praktijk-examens boek houden der Vereeniging van Leeraren te Amsterdam, gehouden op 25 en 26 Mei jl. zijn o. m. geslaagd de heer J. v. d. Heuvel alhier en mejuffrouw Mulders van de firma v. d. Waals Co. alhier. Naar aanleiding van het bericht door ons overgenomen uit het Vakblad voor de Schoenmakerij als zou de afdee- ling handwerk van de Rijksvakschool voor Schoenmakers worden overgebracht naar Utrecht, deelt de Directeur der Rijksschool ons mede, dat hem van de plannen tot opheffing of verplaatsing der handwerkafdeeling niets bekend is. Ia de jaarljjksehe algemeeue verga dering van aandeelhouders der Tilbnrgsche Landbovwmaehine- en Motoren-fabriek v.b. Manille Bogaerte, is benoemd tot eamauasa* lis da heer mr. 8. de Meester, Amsterdam, en herbenoemd als commissaris de heer Ph, 11,43,48. 1. 11,44,—. 2. 11,47,37. 3. 11, 49. 36. 11, 52, 22. 4. 11,57,26. 5. 11, 57, 4®. 6. 11, 59, 47. 12,17, 6. 7. 1,47,16. In de zaal van het Hotel Verwie had Zaterdagavond ten half acht ure eene bijeenkomst plaats van de Kring Waalwijk van den Ned. R. K. Werk meestersbond „St. Joannes de Dooper ten einde het eerste lustrum te vieren Toen de Voorzitter, de heer G. Maas de vergadering opende, was de zaa bijna geheel bezet. De Edelachtb. heer Burgemeester benevens de Zeer Eerw heeren Pastoor en kapelaans gaven, met slechts enkele fabrikanten, blijk van hunne belangstelling. Nadat hij allen in het bijzonder de sprekers, een hartelijk welkom had toegeroepen, wees hij op het nut van samenwerking Ook wees hij er de tegenwoordigen op. dat deze organisatie streeft èn naar betere toe standen èn naar ontwikkeling. Nadat door den heer A. v. Bladel op 'verdienstelijke wijze het Schoonste lied van Mensert was gezongen, verkreeg de WelEd. ZeerGel Heer Dr. Knippenberg, de vroegere directeur van de Handels school alhier, thans directeur van de Middelbare en Hoogere Handelsschool te Helmond, het woord. Spreker begon zijne lezing met de vertelling van de sage van den molenaar van Maasniel. In dat beeld van dezen molenaar ziet spreker het beeld van de moderne wereld, de wereld die niets anders meer doet dan liegen en be driegen, de wereld die door den woeker tot een redeloos verval is gekomen als nooit gezien. Men werkt kort, moet veel verdienen, maakt veel pret en is toch niet tevreden. Spreker vergelijkt de toestanden van even voor den oorlog en thans, en komt dan tot de conclusie dat voor den oorlog de toestanden meer regelmatig werden verbeterd, meer alles ging langs de banen van geleidelijkheid. Wat zal de ontwikkeling nu zijn van dit leven? Daar een antwoord op te geven gaat niet, zegt spr. Wel wil hij er op wijzen dat het liberalisme en socialisme voor heen de twee groote stroomingen waren waarmede men rekening te houden had, doch sinds eenigen tijd zijn deze uit geloopen op communisme. Het socialisme is lang het spook van de 19e eeuw geweest. Thans echter behoeft men daar nie meer bang voor te zijn want gerust mag men zich afvragen of deze parti niet haar toppunt heeft bereikt. Thans is het communisme, ontsproten aan het socialisme, dat bezig is een bloedbad te bereiden zoo vreeselijk als men in de geschiedenis niet zal vinden Dit te schilderen behoeft spr. niet te doen. In de bladen hebben dag in dag uit de vreeselijkste berichten gestaan van Rusland en Hongarije. Daarom is het zaak dat de katholieken daar actief tegen moeten optreden Pessimistisch moeten wij niet zijn en toch voor een al te groot optimisme moet spr. waarschuwen. Om tot herstel te komen moet men eerst tot zelfhervorming geraken. Dat is het eerste wat thans gedaan moet worden en daarna moet het toekomend geslacht sterk worden gemaakt. Vervolgens wijst spr. op de heerlijke maar moeilijke taak van den werkmeester. De werkmeester toch vormt de band tusschen patroon en werkman, heeft dus steeds de belangen van den patroon in het oog te houden en deze den werkman in alles en steeds voor te houden en van den anderen kant mag hij nooit de belangen van den werkman vergeten. Na allen aangespoord te hebben zich krachtig te organiseeren, eindigt spr. zijne mooie lezing onder (en langdurig j applaus. De Voorzitter dankt den geachten spr. voor zijne kunstvolle rede en spreekt den wensch uit dat Dr. Knippen- )erg, die hier wel nooit zal vergeten worden, nog menigmaal hier als spr. zal mogen optreden. Door de heeren A. van Bladel en Adr. v. d. Ven werd ten gehoore gegeven iet duet van Tsirsch; Eine nacht auf die Meere. Het luide applaus dat deze heeren ten deel viel, bewees wel dat dit duet in den smaak was gevallen. De heer Stütz, eerste leeraar aan de Rijksvakschool te Waalwijk sprak hierna over „De Werkmeester in zijne verhou ding tot het moderne bedrijf." De spr. begint met er op te wijzen, dat ongeacht alle moderne arbeidsver deling en organisatie, ten slotte de geheele zwaarte en verantwoordelijkheid voor den gang van een bedrijf- op de schouders rust van enkele personen, de bedrijfsleiders of werkmeesters. In zijn werkelijk zeer interessante lezing - het spijt ons dat plaatsgebrek ons dwingt zoo beknopt te zijn wijst spr. op de groote verantwoordelijkheid van den werkmeester en op diens plicht om steeds en altijd zich te ontwikkelen op allerlei gebied. Een werkmeester moet met het geheele wezen der calculatie bekend zijn. want beheerscht een werkmeester zijn vak grondig en leert hij daarbij de calculatie en de werkverdeeling dan is hij een zeer waardevolle kracht voor een bedrijf. Hij wijst er dan op dat speciaal de zelfontwikkeling van den werkmeester niet bijzonder moeielijk is en succes moet hebben, aangezien hij steeds door loopend in de leerschool is. Tot zelf studie behoort moed, energie en uit houdingsvermogen en ook een afstand doen van vele andere dingen. Vooral mag niet vergeten worden dat den werkmeesters cursussen ten dienste staan en de invoering van den 8 urigen werktijd heeft het hem zoo gemakkelijk gemaakt oin te studeeren. De werk meester kan zich daadwerkelijk opheffen wanneer hij van de ontwikkelings mid delen druk gebruik wil maken. Na in den breede te hebben uiteen gezet hoe reeds in de middeleeuwen een werkmeester werd gevormd en hoe nu de industrie zich ontwikkelt, deze moet zijn. zegt hij dat de eischen. die men aan een goed werkme ster moet stellen, in de volgende 9 punten zijn samen te vatten. 1. Hij moet een eerste-klas-vakman zijn,* teneinde de onder hem staande werklui te kunnen aanleeren. 2. Een vlug bevattingsvermogen be zitten, om met technische kennis direct klaar te staan voor alle eventueel te verrichten werkzaamheden. 3. Hij tnoet talent bezitten, om een vlot en gelijkmatig tempo bij 't werken te bevorderen. 4. Hij moet aanleg, zin voor orde hebben, opdat de fabrieksinrichting en de machines steeds gereed staan voor een doelmatig gebruik. 5. Hij moet energie bezitten, om de werklieden ijverig en gelijkmatig steeds bezig te houden. 6. Hij moet vlijtig, productief en onverdroten zijn, opdat hij met de kwa liteit der 'onder zijn toezicht te fabri- ceeren waar, eer kan inleggen. Alleen op die wijze kan hij de onder hem staande werklieden aanzetten tot ver hoogde actie. 7. Hij moet alles kunnen overzien en al zijn doen en laten moet een' logisch geheel zijn. 8. Hij moet steeds den noodigen tijd kunnen vinden om alle werkzaamheden, alsmede zijne ondergeschikten, naar be- hooren te kunnen beoordeeien, wantin zijn hand ligt het vaststellen van het loon, hetzij stuk- of vast loon. 9. Hij moet een rechtvaardig en ach ting afdwingende persoonlijkheid zijn, een voorbeeld van moraliteit. Gemakkelijk zouden nog meer punten zijn op te noemen doch een mensch die al deze eigenschappen in zich ver- eenigt zal er wel niet bestaan. En toch, practisch diende toch ieder werkmeester althans eenige dier eigenschappen de zijne te kunnen noemen. Ook wijst spr. op het verkeerde van vele werkgevers die meenen dat kennis maar bijzaak is, en hoofdzaak dat een werkmeester de kunst moet verstaan het bedrijf maar steeds voort te jagen. Het lezen van vakbladen beveelt spr. ten zeerste aan en keurt de houding van velen, die meenen dat er nog ge heimen bestaan in het vak, af. Men moet op de bijeenkomsten elkaar leeren, elkaar zooveel mogelijk op de hoogte brengen. De Voorzitter dankte den heer Stütz hartelijk voor diens leervolle lezing en twijfelde er niet aan of velen zullen daarvan weer rijke vruchten plukken. De heer H. Habraken, Voorz. van de Ned. R.K.;Werkmeestersbond nam daarna het woord en zei op deze feestvergade gaarne te komen spreken over het onder werp „Waarom een R. K. Werkmeesters- bond." Spr. begint met er op te wijzen da organisatie een noodzakelijk kwaad i en zoolang dit niet is opgeheven is mei verplicht tegenover zichzelf en de maal schappij om zich te organiseeren. D Katholiek moet dat doen in een Kathc lieke organisatie. Waarom hij dit moe doen, ontwikkelt spreker opzeerduide lijke wijze. Hij deed daarbij vooral ui komen dat van een werkmeester, altlian v^n een goeden, een zeer groote invloe uitgaat op de arbeiders en daarom oo vooral moet hij steeds in alles een goe voorbeeld geven. Vervolgens wijst spr. op de teger woordige manie om de loonen steed maar om hoog te drijven. Dit zal niet baten zoolang niet de verhouding tui schen de standen beter wordt. Ee menschwaardig bestaan moet ieder werl man hebben, doch dit krijgt hij niet al hij een hoog loon ontvangt maar daa tegenover alles bitter duur moet betalei Dan baat het hem niets en ondanks zij groot, geld moet hij zich nog veel on zeggen. Daarom moet in dit opzicht naar ve betering worden gestreefd. In verband hiermede wil spr. er eve op wijzen, dat er jammer genoeg patrooi worden gevonden, die hun werkmeeste minder uitbetalen dan vele arbeider Dit is treurig, al komt het vaak doord de organisatie voor de arbeiders loonen hebben gevraagd. Toe te juicht is het daarom dat in de schoenindustr weldra voor den werkmeester ook ei collectief contract zal worden geslote Na nog gewezen te hebben dat vereeniging ook streeft naar vakkund sluit hij zijn lezing. De Voorzitter dankt den heer Habraki voor zijne leerrijke lezing. Nadat door het kwartet St. Cecil eenige nummertjes ten gehoore war< gebracht, nam de WelEerw. heer Sande adviseur het woord en feliciteerde jubileerende vereeniging, wijst de ledi erop goede werkmeesters te zijn i vooral de 9 punten van den heer Stil in praktijk te brengen. De Voorzitter dankt hierna nogmaa alle sprekers, den burgemeester en geestelijkheid voor hunne tegenwoordi heid, alsook den heer J. de Beer, ou Voorzitter en oprichter van de vereei; ging. Verder brengt hij dank aan zangers voor hunne bereidwilligheid c j dezen avond zoo aangenaam mogel te maken en sluit deze zoo goed g slaagde bijeenkomst. We mogen onze Y.V. Quick v> van harte gelukwensehen met het st ces dat zij thans weer hebben behaa Onze mannen hebben zich dan o kranig gehouden. Wisten zij eerst d wisselbeker van R.W.B. te winnen, tbs hebben zij weer den Vtctoria-bekef v Raamsdook mee naar Waalwiik gebrac Zwaar hebben de onzen gestreden, dc met lauweren overladen zijn ze uit d strijd teruggekeerd. Een woord van hul Is dan zeker niet misplaatst aan oc zco bloelende voetbalv. Quick, en vor al niet aan de spelers zelf, die zich j heel hebben gegeven om de eer v Waalwijk hoog te houden. Wat de onz presteerden, is in een woord schittere te noemen, als men nagaat dat Qu op de beide bekerwedstrijden te 1 soijen en Raamsdonk, 7 wedstrijd heeft gespeeld, 19> doelpunten maal en maar 1 tegenpunt kreeg, zoo ook wel een extra woordje van lof komt aan onzen doelverdediger H. Mc die toch zeker niet het minst heeft gedragen oua onze vereeniging de oi winningen te bezorgen. Laten we thans een klein verloop i belde wedslrijden geven, welke de od; hebben gespeeld tegen Wilhelm Kaatsheuvel, welke zij met 2—0 wonn en tegen Olympla Dongen, dat met het onderspit moest delven. Als Wilhelmlna aftrapt, ontwlkl zich spoedig een vurig spel. De on bestormen al heel spoedig het Kaatsb' velsche doel, dat maar nauwelijks gevaar ontwijken kan. Na 4 min. speli' komt Quick weer gevaarlijk opzett Hornes dringt overal doorheen en g« spoedig onder een donderend hoera vereen, de leiding, 1—0. Dit moedig Wilhelmlna aan en ontstuimig komt opzetten terwijl de onzen zich niet minste moeite geven om den voorsprc te vergrooten. Het zal ongeveer nog min. spelens zijn, als de onzen, aan aoedigd door hunne talrijke support weer vuriger aan het spelen gaan. voorhoede geeft flink open spel. rechts wordt prachtig overgezet naar i linksbuiten, die scherp voorzet, waar van Lier gebruik maakt en met keibard schot de stand op 2—0 bret Na van weerszijden nog eenige aanval blaast de scheidsrechter voor Inrukl en hebben de onzen met 2—0 gewono Hierna speelt Dongen een afmattln wedstrijd tegen G'Berg, welke door D gen met 10 werd gewonnen. Na een half uur rust komen be overwinnaars Olympia Dongen en Qu in het veld. Men kan het aanzien de onzen vastbesloten zijn, de overwin»: kost wat kost te behaleo, maar ook bl De Echo vaA het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5