Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. RECLAME Gemeenteraa NUMMER 46 ZATERDAG 5 JUNI 42e Jaargang. Vele grondbezitters In Mecklenburg maken zich uit vrees voor de verwacht wordende onlusten gereed te vluchten, daar ze hun leven en hun eigendommen niet meer veilig achten. In het Saargebled en den Rijnpalz heeft de bevolking, teneinde den prijs- woeker te bestrijden, sedert ongeveer drie weken het koopen gestaakt, d.w.z. het koopen tot het allernoodzakelijkste beperkt, Dit eensgezinde optreden heeft het verrassende resultaat opgeleverd, dat de prijs voor Nederlandsche cacao ge daald is tot 17 Mk, koffie tot 18 Mk. per pond, goede heerenschoenen tot 170 Mk. p. paar. Ook zijn de prijzen van kleeding en linnengoed kolossaalgedaald. De stakingen van den laatsten tijd in Fraakrijk hebben ruw becijferd aan het land zoowat 342 millloen francs ge kost. De Fransche regeering heeft, gelijk wij eenigen tijd geleden meedeelden, bij de Belgische een rekening van 400 mlllioen francs Ingediend wegens de kosten gedurende den wereldoorlog door haar gemaakt voor de Belgische vluchte lingen. De Belgische regeering schijnt met deze nota van „la grande nation soeur" eenigszins in de maag te zitten en de zaak tot nu toe geheim te houden. En, zoo schrijft „de Schelde'', dan zijn hier nog menschen te vinden die Neder land aanvallen, het land dat 50 mlllioen gulden, d.i. thans 300 mlllioen francs voor de Belgische vluchtelingen ultgat en weigerde een cent terug te ontvangen. Men verwacht dat de steenkool distributie in Engeland deze week zal eindigen. Op den uitvoer zal het toezicht echter gehandhaafd worden. Ten gevolge van een staking van machinisten en stokers in de staalfa brieken te Sheffield zijn 20.000 man werkloos geworden. Volgens een mededeellng van de Engelsche regeering, ontvangen nu on geveer 3'/2 mlllioen personen, o.w. vrou wen en kinderen en andere familieleden, oorlogsjpensioenen. Aan hulp uit het buitenland waren tot den len April alles bij elkaar goederen voor een waarde van 148 miljoen mark in Duitschland binnengekomen. In de haren rau Hoboken zyn nauw keurige statistieken gemaakt van terugkee- rende Amerikaansche soldaten, die in Europa een bruidje gevonden hadden. Volgens deze statistieken zjjn 2275 Practises, 1101 Engelsche, 92 Luxembargsche, 70 Belgi sche en 151 trouwlustige vrouwtjes van andere nationaliteiten den grooten haring- vijrer mee overgestoken. Het Handelsblad doet uitvoerige mededeelingen uit het protocol, dat de congres-secretaris heeft opgemaakt van de „geheime" beraadslagingen van de internationale cammunistische conferen tie, die in Mei te Konstanz is gehouden. In dc eerste plaats heeft dit congres den bons gegeven aan het West-Euro- peesche secretariaat, dat bestaan heeft uit de-heeren Wijnkoop en Rutgers en mevrouw Roland Holst en dat op gezag van Lenin en Trotsky reeds gedaan had gekregen. De algemeene overtuiging was dat dit secretariaat' niet revolutionnair genoeg is opgetreden, doordat het de politiek van den Duitschen Spartacus- bond volgde, nl. meedoen aan het par lementaire leven en de vakvereenigingen om beide te saboteeren, een langzame actie tot vernietiging van de huidige maatschappij en de vestiging van de communistische. De Hongaarsche afgevaardigde weet zelfs aan 't secretariaat de ineenstorting van de Hongaarsche radenrepubliek, om dat het Bela Kun niet bijtijds te hulp kwam. Bij de beraadslagingen over de toekom stige actie verklaarde de vertegenwoor diger van de Duitsche comm. arbeiders partij, dat Duitschland zoo spoedig mo gelijk schouder aan schouder met Rus land moet staan, indien beide in leven willen blijven. Om Duitschland draait thans, volgens hem, de wereldrevolutie. De Fransche afgevaardigde verklaarde, dat Frankrijk nog niet rijp was voor een algemeene staking. En ook de Neder landsche afgevaardigde v. d. Eickhield zich aan den voorzichtigen kant, toen hij betoogdeVoor Nederland kan ik niet pleiten voor een spoedig begin van de algemeene actie. Nederland is nog niet rijp daarvoor, zou ten hoogste kun nen zorgen voor ondersteuning der strij ders met levensmiddelen. Toch werd besloten het tijdstip van de internationale actie te bepalen op 15 Juni a.s., al ontrieden dit ook de vertegenwoordigers van Nederland, Frankrijk en den Duitschen Spartacus- bond. Alle anderen waren er voor. Oos tenrijk zei„Hoe eer hoe beter, komt de actie niet snel, dan is het Oosten- rijksche proletariaat niet bij machte aan welke ook mee te doen." Uit hetzelfde vaatje tapte Hongarije. Zoodra de meerderheid zich had ver klaard voor de internationale actie op 15 Juni, zei de Fransche vertegenwoor diger Lacelle en in navolging van hem de Nederlander v. Eick, dat zij niet tegen zouden stemmen, doch de verant woordelijkheid voor een dergelijk besluit niet op zich wilden nemen voor hun land. De voorzitter verklaarde daarop dat de verantwoordelijkheid zou berusten bij de te benoemen commissie van actie. Daarin werden gekozen Platen (Zwit serland), Lancelle (Frankrijk), Kunze (K. A. P. Duitschland), Borjanu (Hon garije), Drzimallak (Polen), Budisch (Spartacusbond, Duitschland). Het bureau van dit comité's gevestigd te Bern. Daar zullen Platen en Drzimallak zich met terwoon vestigen. Zaterdag had te Apeldoorn de jaarlijksche vergadering plaats van het bureau van de R. K. Vakorganisatie en de hoofdbesturen der daarbij aan gesloten vakbonden onder leiding van den voorzitter, den heer van Rijzewijk, uit Rotterdam. In het jaarverslag wordt 1919 een dubbel jubeljaar voor de Roomsche ar beiders genoemdniet alleen bestond in dit jaar het vakbureau 10 jaar, maar ook zette de organisatie zoodanig uit, dat voldaan werd aan de voor propagan da uitgegeven leus in 1919 de 150.000 Het ledental vermeerderde met het nog ongekende cijfer van 51432 en bereikte daardoor een hoogte van 149.50. De strijd, die door een aantal bonden moest worden gevoerd, kostte het fonds der centrale f 85.000 en waren 3498 leden bij de conflicten betrokken, zoodat voor het weerstandsfonds niet met 2 ct. per lid per week kon worden volstaan. Bo ven de gewone contributie moesten extra heffingen plaats hebben. De reglementaire bijslag is over 105384 stakingsdagen uitgekeerd. Uit de financieele bescheiden ver melden wij, dat de staat van ontvang sten en nitgaven van het bureau van de R. K. Vakorganisatie over 1919 sluit meteen bedrag van f205.162.01de winst en verliesrekening met f 48.737.20'/ en een nadeelig saldo van f789.99. De staat van ontvangsten en uitgaven van „Herwonnen Levenskracht" toont het eindcijfer van f 539.000.69'/5. Het batig saldo op de winst- en verliesrekening die met f 61.960 84 sluit beloopt f 9602.96 Het bestuur der Vereeniging to bevorderen der belangen van slecht- hoorenden vestigt, nu het toerseizoen weder begonnen is, nog eens de aan dacht op de rijwielschilden voor dooven en hardhoorenden. De schilden rood en wit gekleurd voorzien van het merk van den A. N W. B., worden bevestigd aan de ach tervork boven het spatbord en hebben ten doel achteroprijdenden opmerkzaam te maken op 't gehoor-defect van den betrokken wielrijder. Het bestuur ver zoekt vriendelijk doove en hardhoorende wielrijders bij het inhalen voorzichtig te passeeren en hen niet rakelings voorbi te snorren. Oorzaken en behandeling van eczeem. Eczeem is dikwijls te wijten aan bloed armoede, lichamelijke of geestelijke In spanning. Ook kan het een gevolg zijn van besmetting, het voortdurend omgaan met natte of droge waren in winkel o werkplaats, of overgevoeligheid voor buitengewone warmte of kou, De behandeling elscht veel zorg en zindelijkheid. De lijder dient eenvoudige voedzame spijzen te gebruiken en vooral zwaar voedsel en alkohol te vermijden. Geregelde stoelgang is noodzakelijk verstopping verergert de kwaal. Tot beteugeling der ontsteking en om de last van eczeem te doen verdwijnen bestaat niets beters dan Foster's Zalf. Deze verdrijft de prikkeling en de ge neigdheid om de aangedane plaatsen te krabben. Foster's Zalf heeft een antiseptische, verzachtende en heelende werking, droogt niet te spoedig op, laat zich niet te ge makkelijk afvegen en dringt tot op Iedere aangedane plek door. Beze zalf Is zeer succesvol bij alle jeukende huidkwalen en heeft tal van hardnekkige en langdurige gevallen ge nezen. Zij Is ook een uitstekend genees middel voor aambeien. Foster's Zalf (let op den julsten naam) ls te Waalwijk verkrijgbaar bfi Wed-Oiie Dumoulln a f 1.75 per doos. GEERTRUIDENBERG. (Vervolg.) Verzoek van C. Dirven om het raads besluit tot afsluiting van den bekenden dam, In te trekken. Adressant wi]9t er op dat hij voor deze overtreding 19 vrijgesproken door den kantonrechter te Oosterhout, en deze leeft hem nu aangeraden een adres aan den raad te richten met het verzoek het raadsbesluit in te trekken. De Voorzitter wil er, naar aanleiding van dit verzoek, den raad op wijzen dat, wordt het besluit gehandhaafd, de ge meente gewikkeld zal worden in een procedure. Aangezien er te veel zwakke punten zijn, niet geschikt om ln het openbaar te worden gezegd, stelt hij voor dit schrijven aan te houden tot na afloop reclames Hoofd. Omslag. De heer Segeren ivraagt of het een openbare weg i9. De Voorzitter zegt van neen en ja. De Kantonrechter zegt nu van ja. De heer Segeren vraagt nu op welke gronden. De Voorzitter zegt door een raads besluit destijds door 6 leden van den raad genomen. De heer Segeren merkt op dat de weg toch niet op de legger voorkomt. De Voorzitter ls van meening dat zulks ls gekomen door een verzuim. Trouwens spr. neemt niet aan dat het noodlg is dat een weg op de legger moet voorkomen. Ook de Kantonrechter schijnt deze meening te zijn toegedaan, anders zou hij Dirven althans niet heb ben vrijgesproken. De heer Segeren merkt op, dat er toch verboden rijweg op staat. De kanton rechter heeft niet gezegd dat Dirven dat moet vragen, maar die heeft vrijgespro ken omdat het proces-verbaal niet goed Is opgemaakt en spr. acht dat voor een hoofd van de politie wie dit is weet hij niet zeer treurig. Was dit niet het geval geweest, dan had de kantonrechter niet kunnen vrijspreken. De Voorzitter zegt dat er leden zijn die het betwijfelen of het eea openbare weg ls en daarom heeft hij het proces verbaal laten doorgaan. Blijft de raad zijn standpunt handhaven, dan zal bij overtreding telkens proces-verbaal moe ten volgen. Echter wil hij eerst afvragen deze zaak in geheime vergadering te behandelen. De heer Segeren vraagt of het geen dag mag zien. Het is een onrecht, zoo'n verschrikkelijk onrecht en een rijke eige naresse wordt wel f 2000 in haar zak gespeeld. Het ls de ^iad benadeelen op een reuzen manier. De Voorzitter zit altijd te kermen dat er geen geld ls, maar daar ls ieder jaar 3 a 400 gulden te halen en dat doet men niet. Geld is er we), als men het maar haalt waar het uit te halen ls. Bij stemming staken de stemmen. Voor geheime vergadering stemden de beeren Tak, Scherp en Allard. Tegen geheime vergadering de heeren Segeren, Spronk en Timmermans. De Voorzitter zegt dat bij staking der stemmen de Voorzitter beslist. Hij ver klaart nu dat deze zaak in geheime ver gadering zal worden besproken. Om de gemeente ln haar positie niet te ver zwakken, acht hij zulks ook noodzakelijk Schrijven van de Ged. Staten houdende het verzoek aan de Politic-school te Hilversum f 20 subsidie te verleenen. Burg. en Wetb. stellen voor daarop In te gaan. De heer Timmermans is bang dat jongelui van deze school afkomstig,steeds naar de grootere plaatsen zullen so'Ucl- teeren, zoodat de kleinere gemeenten door deze zaak te steunen, zorg dragen voor goed personeel voor grootere stéden De Voorzitter deelt deze vrees niet omdat het altijd zal blijven bestaan dat er menschen gevonden worden, die liever ln een plattelandsgemeente wonen. Men ziet het juist heel veel dat politie uit de groote steden solliclteeren naar de betrekkingen ia de kleinere gemeenten Wordt besloten f 20 subsidie te ver leenen. Schrijven van de Commissie tot het daarstellen van lokaalspoorwegen. De Voorzitter 2egt dat reeds destijds door deze commissie gevraagd is om steun, door bijdrage in het kapitaal, doch de toenmalige raadsleden waren van meening, dat dit niet in 't belang van de gemeente was. Nu de voorbe reidingen meer vasteren vorm beginnen aan te nemen, achten B. en W. het ge- wenscht wel toe te treden en stellen voor minstens f 1000. Aan Ged. Staten zal gevraagd worden dit bedrag te mogen nemen van de koopsom verkregen door verkoop van terreinen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. besloten. Schrijven van de feestcommissie, waarbij f 140 wordt aangeboden voor een te bouwen muziekklosk. Adressanten wijzen er op, dat een kiosk op de markt geplaatst, in het belang van de gemeente zou zijüt De Voorzitter zegt dat er 2 begroo*- tingen zijn voor muziekkio9ken, een van f 2000 en een van f 3000. B. W. zijn dankbaar voor deze aanbie ding doch zijn van meening, dat de uitgaaf voor de gemeente te hoog ls om thans een kiosk te later, bouwen. Vooral ook, omdat er een zou moeten komen van f 3000, wijl die van f 2000 niet past bij de mooie markt. De heer Timmermans zegt dat een kiosk reed9 een lang gekoesterde wensch 19. Op de begrooting ls al zoo menig maal een bedrag daarvoor uitgetrokken en ook nu weer. Bovendien is er nog een fonds voor. Dat alles bij elkaar zou een bedrag vormen van f 500. Het feest comité biedt het bedrag alleen aan indien tot het bouwen van een kiosk wordt overgegaan. De Voorzitter zegt dat ook de Gods hulzen niet ongenegen zullen zijn om in deze kosten bij te dragen. Hij meent dat men het kapitaal dan wel op f 750 kan schatten. Echter ls de uitgave voor de gemeente dan nog te hoog. De heer Tak geeft in overweging dat de gemeente een bepaald bedrag garan deert en dat de rest dan van particu- lere bijdragen wordt verkregen. De particulieren zouden aandeelen in de kiosk kunnen nemen. Als er eene commissie was zou dit gemakkelijk zijn te bereiken. De Voorzitter zóu eene dergelijke commissie dan laten bestaan van men schen bulten den raad staande. De heer Timmermans durft betwij felen of men van particuliere zijde dien steun zal ondervinden. Liever zou hij de gemeente een9 flink uit de hoek willen zien komen en nog eens bij de Godshulzen aan kloppen. De particulieren kunnen dan nog bijdragen. De heer Scherp zegt dat er vroeger wel een commissie heeft bestaan. Thans echter niet meer. Bij het vertrek van. die heeren der commissie ls hem als Voorzitter van de harmonie, het spaar bankboekje ter hand gesteld. De heer Spronk geeft ln overweging er eene leening voor aan te gaan. De rente en aflossing heeft men nu reeds daarvoor. De Voorzitter merkt op dat pas eene geldleeoing ls aangegaan van f 40,000 en men dus een beetje voorzichtig moeten zijn. De heer Tak zou liever zien dat de gemeente het bestaande bedrag aanvult tot f 1000 en de rest dan van particu lieren werd bijeen gekregen. Hij zou het onverantwoordelijk achten eene leening te sluiten voor het bouwen van een kiosk. De heer Spronk verwacht niet veel van particulieren en zou juist daarom een leening er voor willen aangaan. De Voorzitter merkt nogmaals op dat een kiosk van f 3000 geplaatst zou moe ten worden wijl een van f 2000 het marktveld zou ontslerep. De heer Segeren zegt dat er weer geen geld is. Heft, zegt hij, f 5 per H. A. voor het rijden over den dam en ge hebt geld wel voor drie kiosken. De heer Spronk zegt dat er lang ge boomd kan worden, doch dat, wordt niet aanstonds Ingegrepen, men nooit tot eenig resultaat zal komen. Boven dien wordt alles nog duurder ook. Wordt besloten nog eens aan te houden. Schrijven van Ged. Staten houdende vaststelling jaarwedde wethouders. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten voorstellen 7'/a pCt. van het minimum der jaarwedde van den burgemeester, dat is f 2000, vast te stellen. Hij stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Timmermans zegt dat door dit voorstel van Ged. Staten het salaris wordt gebracht van f 80 op f 150. Ech ter acht hij dat bedrag nog te laag vooral met het oog op de -vele werk zaamheden die zijn te verrichten en ook nog voor de deur staan. Spreker ziet Burg. en Weth. zeer dikwijls door de stad sjouwen en stelt daarom voor het bedrag vast te stellen op f 300. De Voorzitter wenscht dit voorste aan te houden tot een volgende ver gadering. Vaststelling presentiegeld raadsleden. Burg. en Weth. willen dit brengen van f60 op f120 per jaar, dus dat wordt, indien alle vergaderingen worden bijgewoond, f20 per lid en per jaar. De heer Segeren wil ook dit punt tot een volgende vergadering aanhouden De heer Timmermans ziet het nut er niet van in en zegt dat thans reeds vergaderingen zijn gehouden wat, als het zoo doorgaat, 16 wordt. De ver goeding is dan 80 ct. per vergadering Spr. gelooft dat dit toch al tegeiiog is vooral ook omdat voor de vergadeilng heel wat vooi bereid moet worden. Van zeer vele zaken moet men zich op de hoogte stellen. Hij stelt daarom voor presentiegeld te stellen op f 3,per veteaderlng. De heer Spronk zegt dat hij hier nu nog maar alleen als arbeider zit. Waren er meer dan kan het niet zoo met de presentiegelden, want wil hij een verga dering bijwonen, dan moet hij daarvoor buitengewoon verlof aanvragen en dan gaat zijn salaris niet door. Wel kan hi; veilof krijger, maar deze verlofdagen wenscht hij het liefst te behouden voor zijn ontspanning, wat hem niemand kwa lijk zal nemen. Wijl ook tijdschriften moeten worden gékocht om zich op de hoogte te stellen, kan hij het voorstel van den heer Timmermans ten volle onderschrijven. Tegenover zijn huls- houden ls hij dat verplicht. De heer Tak merkt op dat, hoewel geen punt van de agenda uitmakende, hij er toch even op wil wijzen dat men hier de zaken belangloos moet beharti gen. Men moet uit liefde voor de ge meente de zaken behartigen en hier komen om deze te bespreken. Aangezien de finantlën alles behalve rooskleurig zijn, zoii hij inplaats van het presentiegeld te verhoogen, willen verlagen en op f 50 brengen. Wel ls waar, zegt spr., duren de vergaderingen hier zeer lang, maar daar is wel wat aan te doen. Een leder heeft daaraan zijn schuld. Die urenlange discussies zijn absoluut niet noodlg, zelfs verkeerd. De heer Timmermans zegt dat de tijd, dat het lid zijn van den raad als een eerebaantje kan worden beschouwd, reeds lang voorbij is. Vroeger was aan zijn eerzucht voldaan al9 men maar In dat college had plaats genomen. Burge meester,* Wethouder, Lid van den raad, niets is een eerebaantje meer. Dc heer Segeren zegt zich goed met het voorstel van den heer Timmermans te kunnen vereenigen. Wel is 't stootend maar er aan verliezen zou hij toch ook niet gaarne doen. Wie zich nu voor de gemeente het warmste maakt en't meest voor de belangen van de stad uitkomt, daar wordt met de vuilste eieren ln de bladen naar gesmeten. De heer Spronk geeft in overweging iet voorstel van den heer Timmermans aan te nemen. Kapitaalkrachtige personen zooals mijnheer Tak kunnen dan dit bedrag aan de gemeente cadeau geven. Als hij als arbeider de belangen hier moet ver dedigen en hij moet er zijn huishouden door te kort doen zegt hij bonjour. De heer Tak zegt dat hij geen kapi taalkrachtig persoon is maar toch in ieder geval voor hem hetzelfde is wat hij krijgt. De liefde tot de stad doet hem de belangen behartigen niet dat bedrag wat er voor moet worden ge geven. Het voorstel van den heer Timmer mans in omvraag gebracht wordt aan genomen met 5 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Tak. Schrijven van den heer v. d. Reijdt, directeur der Stoomboot Mij. en de Naadlooze vatenfabriek, houdende het verzoek de loswal te willen in orde brengen Adressanten wijzen er op dat ze een vorig jaar van de gemeente een per ceeltje grond hebben gekocht en dat toen de verplichting is opgelegd dat voor 1 Juli van dit jaar zou -moeten worden gebouwd.Door den Voorzitter is te kennen gegeven dat vdór 1 Juli de loswal in beteren toestand zou worden gebracht en aangezien daar nu nog niet aan is voldaan, wenschen ze niet over te gaan tot het bouwen, omdat ze er dan niet mede zijn gebaat. De Voorzitter zegt dat na het slechten van bastion 4 zou worden overgegaan tot verhooging van den loswal. Dat zijn toezeggingen die gedaan zijn aan de firma's. Wat nu de directeur betreft van de Stoombootonderneming, deze heeft hij nooit gesproken als bij het passeeren van de akte. Wel heeft die mijnheer eens laten weten dat hij tusschen 6 en 7 uur te spreken was. Voor hem is het dan etenstijd en kan hij dus niet gaan. Wil die mijnheer hem spreken, dan moet hij bij hem komen. Dat is alles wat hij kan mededeelen. Er ontstaat nu eene langdurige dis cussie over wat het best is voorden loswal. De heer Timmermans heeft eenige teekeningen gemaakt en geeft deze over aan den Voorzitter welke ze de leden ter inzage geeft. De heer Timmermans zegt dat ver- wezenlijking van dit plan minstens f 35000 zal kosten maar dat dan ook afdoende zal zijn geholpen. De Voorzitter wil er op wijzen dat ook weer niet al te diep gegaan mag worden, wijl anders de last in vele ge vallen niet zal kunnen worden uitge- kruidt, maar uitgedragen zal moeten worden. Gaarne wil hij het plan van den heer Timmermans bestudeeren en in eene volgende vergadering in behandeling brengen. Wat betreft het bouwen van die heeren, wijst'hij er op dat geen enkel feit hen van die verplichting kan ontslaan. De heer Timmermans wijst op de groote voordeelen verbonden aan een flinke haven, voorzien van een goede loswal. Dat komt niet alleen ten goede aan de industrie maar ook aan den handeldrijvenden middenstand. Immers dan komt er een flink en koopkrachtig publiek in de stad. De heer Tak zou in een tweeledige behoefte willen voorzien. Voor de booten zou hij steigers willen hebben, wat zou kunnen door peilers aan te brengen. De booten kunnen steeds aan steigers aan leggen, Van het Departement vrn Oorlog is reeds de beschikking gekregen over 2 peilers, maar men moet over 3 stuks te beschikken hebben. De Voorzitter beaamt zulks, doch zegt De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5