Tweede Blad. BUITENLAMP BINNEN LAND. Provinciaal Nieuws Duitschland. Attentie. Vrijdagsavonds NUMMER 47 DONDERDAG 10 JUNI 42e Jaargang. De verkiezingen voor den Rijksdag in Duitschland zijn overal Zondag 1.1. zeer rustig verloopen. Het aantal zetels dat ieder zal krijgen hangt af van de uitgebrachte stemmen, n.l. 1 op de 60.000 stemmen en valt dus thans nog niet te zeggen. Zeker is het dat het als een grooten tegenslag van deKuidige regee- ringsmeerderheid moet worden be schouwd. Hoewel het centrum zooals steeds, vrijwel onverzwakt gebleven is, hebben de beide andere partijen der regeerings- coalitie, democraten en meerderheids- socialisten buitengewoon zware verliezen geleden. De ontevredenheid over de middenpartijen heeft zoowel versterking van de uiterst linksche, in casu de on afhankelijke socialisten als de rechtsche partijen tengevolge gehad. De rechtsche bladen jubelen over het succes bij de verkiezingen, hetwelk ook doorde finksche bladen onomwonden wordt toegegeven. De „Voss. Ztg." schrijft: De neder laag is een catastrofe. De officieele uitslag van de ver kiezingen is als volgt Duitsch nationalen 63 zetels, aantal stemmen 3,636 851. Duitsche Volkspartij 61 zetels, aantal stemmen 3,456,131. Centrum 67 zetels, aantal stemmen 3,500.800. Democraten 45 zetels, aantal stemmen 2,152.509. Soc.-dem. 110 zetels, aantal stemmen 5,531,147. Onafhankelijken 80 zetels, aantal stemmen 4,809,862. Communisten 7 zetels, aantal stemmen 438,199. Beyersche Boerenbond 4 zetels en Christel Federatie 21 zetels, te samen aantal stemmen 1,254,963. Welfen 5 zetels, aantal stemmen 318,104. Totaal 460 zetels. De met zooveel ophef aangekon digde protest-stakingen tegen de behan deling in de Tweede Kamer op gisteren der Anti-revolutiewet is natuurlijk op een sisser uitgeloopen, dank de stevige hou ding der rechtsche arbeiders en van het gezond verstand der overige arbeiders die begrijpen dat zoo'n staking en een obstructle-taktiek der roode heeren niets beteekent dan sabotage aan de natio nale wetgeving. Het is toch te gek dat een Tweede Kamer, gekozen op de meest democratische wijze onder 't algemeen kiesrecht, dus een zuivere afspiegeling van den volkswil, zich zou laten dwingen door een twintigtal heeren, om een wet niet te behandelen, die deze regeering en Kamer in 's lands belang acht. Hier en daar, in Amsterdam en den Haag is wat gestaakt en gelawaaid, doch overigens is alles rustig zijn gang gegaan. Ook in de Kamer ging het kalm toe, tot de voorzitter voorstelde iedere partij een bepaalde tijd van spreken toe te meten. Toen begon een helsch lawaai en werd de vergadering een kwartier geschorst, in wélken tijd de verschillende fracties tot een compromis kwamen en men met de verdere behandeling door ging- Waalwijk, 9 Juni 1920. Wij moeten er nogmaals met klem de aandacht op vestigen dat ons blad wordt afgedrukt en ook verzonden. I leeren adverteerders en correspondenten houden daarmee nog steeds geen reke ning en zenden hun copie en adverten ties Vrijdagavond en zelfs Zaterdag in dat moet dan alles blijven liggen? wat voor hen en ons onaangenaam^is. Men zende een en ander Donderdag avond, uiterlijk Vrijdag in 't begin van den voormiddag in. Df. Administratie. Een twintigtal, schoenmakers patroons uit de verschillende plaatsen waar door den heer Fred. Hoek, leeraar aan de Rijksvakschocl een wandelcursus is gegeven en allen leden dezer cursussen, maken eene excursie naar Brabant, om wat meer van de schoen- en lederindustrie te zien. Zij arriveeren heden te Oisterwijk, komen vanavond naar Waalwijk, om in deze beide plaatsen leder- en schoen fabrieken te bezichtigen. Zooals uit de in dit nummer voor komende annonce blijkt, zal de Eerste Bossche gecontroleerde particuliere vei ligheidsdienst 15 Juni met haar dienst een aanvang nemen. Reeds zijn- een groot aantal fabrikanten en particulieren aangesloten en wij twijfelen er niet aan of, wanneer de werkzaamheden van deze maatschappij meer bekend zijn, zullen nog tal van aansluitingen volgen. Wat het -doel is blijkt wel uit een klein deel van het prospectus wat wij hier overdrukken Gedurende den geheelen nacht van 10 uur 's avonds lot 6 uur 's morgens staan wij ten dienste onzer abonné's, b v.b. Het doorzoeken van het huis wanneer de geabonneerde onraad vermoedt. Bij plotselinge ziektegevallen, waar schuwen van verloskundige, dokter of apotheker. Waarschuwen bij begin van brand. Eerste hulp bij ongelukken. De poliiie waarschuwen wanneer er zich verdachte personen in zijn wijk bevin den, enz. enz. Onze R.K V. V. Hercules kwam Zondag 1.1. op (J.e seriewedstrijden te Capelle uit tegen II. V. V. Heusden Ofschoon met enkele invallers spelend, was Hercules voortdurend in de meer derheid, zoodat dan ook 't einde kwam met een 3—1 overwinning voor deze vereeniging. Hierdoor plaatste zij zich a.s. Zondag in de finale, met R. W. B., S. V. V. en B. V. V. Wij ontvingen een uitgebreid ver slag van de vergadering van den Dioce- sanen Werkliedenbond te 's Bosch ge houden. Wij zouden het gaarne plaatsen, als men kon besluiten dat wij het tegelijk ontvingen met de verschillende andere bladen. Waar het eerst Dinsdagavond in ons bezit kwam en andere bladen in de provincie het toen reeds publiceerden heeft het voor ons niet veel zin meer daarmee achteraan te komen. De ceolge maanden geleden opge richte R. K. Ver, van Ned. Lederfabri kanten hield Maandagmiddag te Tilburg een ledenvergadering, die druk was bezocht. De vergadering werd geleld door den voorzitter, den heer H. Verheijen-Bressers uit Doogen en werd o.cn. bijgewoond door de heeren J. Verheijeu uit Roosen daal, Mr. Kortenhorst uit Amsterdam, resp. als voorzitter öt secretaris van het Verbond van R. K. Werkgevers-Vak- vcrecnigiagen en leden van den Nijver- hetdsraad en den geestelijken adviseur, den Z.Eerw. Heer N. H. van Rlel, Pastoor te Waalwijk, die op deze ver gadering werd geïnstalleerd. De voorzitter opende de bijeenkomst met den Chrlstelijken groef, heette de aanwezigen welkom in het bijzonder de leden van het Verbond van Werkgevers- Vakvereenigingeo en den ZeerEerw. Heer Adv. Spr. wees op de moeilijke taak om geestelijk bestuurder te zijn van een patroonsbond, stelde den nieuw be noemden adviseur aan de vergadering voor als een priester met practlschen blik op het sociaal leven en wenschte de vereeniging geluk met deze be noeming. Spr. hoopte vele jaren met pastoor v. Rlel te mogen samenwerken en onder zijn voorlichting het Katholiek Verenigingsleven mede'te mogen op voeren tot grootere kracht en bloei. Pastoor van Riel dankte voor het welkom waarmede hij In dezen kring werd ontvangen, zeide zich de moeilijk heden aan de functie van adviseur ver bonden, niet te ontveinzen, doch daarover maakte hij zich niet ongerust, omdat hij er vau overtuigd was, dat steeds de beste harmonie zai bestaan tusschen hem en de vereeniging. Met de beste verwachting aanvaardt spr. daarom zijn taak en hoopt, zooals de voorzitter hem heeft toegewenschf, lang met de leden te mogen samenwerken. Nadat de notulen zijn gelezen," deelt de voorzitter mede, dat door Z. D. H. den Bisschop van 's-Bosch eenige wijzi gingen van ondergeschikt belang in de statuten zijn voorgesteld. Deze wijzi gingen worden door de vergadering goedgekeurd en besloten werd de Koninklijke goedkeuring op de statuten te vragen. De voorzitter brengt daarna verslag uit van de gevoerde onderhandelingen met deo Schoenfabrikantenbond. Resul taat heeft dit niet opgeleverd, omdat men niet kon geraken tot het sluiten der grenzen. Een bespreking is daarop gehouden met het R. K. Verbond van Werkgevers-Vakvereeolglngen. De voorzitter van het Verbond, de heer J. VerheiJen geeft hiervan eenige toelichting. Kr heerschtte een noodtoestand, zegt spr. !n de lederindustrie. Herhaaldelijk is deze zaak in den Nijverheidsraad besproken en getracht wordt daartegen maatregelen te beramen. De oorzaak der heerschende malaise ligt in het feit. dat de Regeetlng vroeger niet genoeg heeft gezorgd, dat. de industrie haar vleugels kon uitslaan. Op verschillende wijzen wordt thans getracht daarin verbetering te brengen. Spr. meent, dat met eenige opoffering de moeilijkheden zijn op te lossen en hij zou daarvoor gaarne het oordeel der vergadering vernemen. Mr. Kortenhorst betoogt hierna, dat de industrie Is aangewezen op export, terwijl men tegelijkertijd last heeft van den Import. Het Importeeren is te ver bieden, zooals sommige regeeringen deden. Maar algemeen komt men terug van het vrijhandelsstelsel. De oorzaken liggen niet alleen in het eigen land doch in de toestanden door den oorlog in het leven geroepen, n.l. verarming der landen, vernietiging van kapitaal en productiemiddelen. In den Nijverheids- raad, zegt spr., is het Instellen van invoerverboden wel behandeld en ook de minister voelt er iets voor doch heeft alleeo daartoe niet de bevoegdheid. Wij hebben een commissie voor econo mische politiek en deze voelde er welolg voor en besloot geen invoerverbod uit te vaardigen. Waar de zaken zoo staan, durfde de minister met geen voorstel in de Kamer te komen. Betreffende de werkloosheid zeide spr., dat een delegatie uit het Bestuur zal handelen zooals bij de slgaren-ludustrle geschiedt n.l. trachten een credict te verkrijgen om de kosten der werkloos heid te bestrijden. Verder kan een Marken-toeslag door de Regeering goed werken, al gelooft spr. ulet, dat deze daartoe zal over gaan. Spr. spoort aan het einde zijner be spreking van den toestand der Industrie aan, om toe te treden tot het Verbond van R. K. Werkgevers-Vakvereeolglngen, dat een internationaal verband heeft. De heer J. VerheiJen noemde zlch een warm voorstander van protectie. Het verheugde hem hier te vernemen, dat er onder de lederfabrikanten ook velen zijn voor het beschermend tarief, terwijl dit vroeger geheel anders was. Om nu den lederfabrikanten een raad te kunnen geven ten einde uit de tegenwoordige malaise der industrie te geraken zou hij enkele vragen willen beantwoord zien. Moeten de tijdens de oorlogsjaren gemaakte winster», vraag spr., inderdaad abnormaal worden genoemd, waardoor de lederfabrik^nten een odium op zich hebben geladen Zijn die winsten thans grootendeels vastgelegd in het bedrijf Heeft men in den tegenwoordigen tijd een veel grooter bedrijfskapitaal noodig De voorzitter antwoordde hierop, dat in de lederlodustr e zeker groote winsten zijn gemaakt. Daartegenover stond evenwel een onrustbarend risico, zoodat niet eens kan worden gezegd, dat de winsten aan dat risico evenredig waren. Vroeger, antwoordde de voorzitter verder, waren de looierijen meestal middenstandsbedrijven, doch thans is het benoodigde kapitaal ora zaken te kunnen drijven minstens viermaal zoo groot als voorheen en de lederhande laren zijn daarom door de oorlogswinsten in geen betere conditie geraakt, want de groote kapitalen zijn voor hun bedrijf absoluut noodzakelijk om staande te blijven. Door de heeren Van der Hagen. Eind hoven en Van Loon, Waalwijk, wordt dit door enkele voorbeelden nader aan getoond, terwijl zij op bescherming der industrie aandringen ten einde de malaise te boven te komen. De heer J. van Riel, Waalwijk, merkte op, dat alle landen als Amerika, Frank rijk, Engeland e.a. tegenwoordig naar Nederland exporteeren om zoodoende hier ten onzen koste te speculeeren. Zij voeren hier hun goederen in met het oog op de schommeling der valuta in de omliggende landen. Daarvan willen zij profiteeren, verkoopen minderwaar dige producten a tout prix en leggen onzen handel stil. Het buitenland specu leert, zegt spr., op de ruggen der Hol- landsche kooplieden en de regeering moet daartegen maatregelen treffen, opdat onze eigen handel niet dood gaat. (applaus). De heer J. Verheijen wil een voorstel doen en dit aan de regeering voor leggen Op de eerste plaats is noodig, zegt hij. dat hier wordt gewerkt. Aan de Nederlandsche regeering zou men kunnen vragen credieten te verstrekken om leer te produeeeren dat onmiddelijk wordt overgedaan aan de Ned. schoen fabrieken. Een consortium kan dan worden ge vormd, dat de schoenen van de regeering overneemt en exporteert naar de landen, waar men aan schoeisel behoefte heeft. Deze kunnen ons daarvoor andere producten leveren en door dien ruil handel zou een oplossing kunnén ge vonden worden, doch alleen dan, wanneer allen eendrachtig samenwerken. Waar geen invoerverbod is te krijgen, zegt spr., moet gestreefd worden naar georganiseerden uitvoer. Verschillenden der aaawej-.lgen konden zich met dit voorste! niet vercenigen en brachten hunue bezwaren daartegen in het midden. De heer Verste?, Loon op Z?nd, deed daarna het voorste; om aan de reg«eving steun te vrsrgeu voor de ludusrrfe kv. door het verkrijgen van eenultvoerpremie, regeerlogstoeslag op den verkoop of op de vreemde valuta. m Nadat ook dit voorstel was besproken waarover geen eenstemmigheid werd be reikt, constateerde de voorzitter, dat de bespreking tot geen oplossing had ge voerd en dat men de kwestie opnieuw zou bespreken in de vergadering van den nijverheidsraad, waartoe drie afge vaardigden moesten worden benoemd Op voorstel van het bestuur werden als afgevaardigden bij den nijverheids* raad, aangewezen de heeren G. van Loon Pz., J. van Rlel te Waalwijk en de secre taris der vereeniging de heer Alex, Vos te Tilburg. Oo een desbetreffende vraag van den voorzitter zette mr. Kortenhorst de fi- nancieele verplichtingen uiteen die de vereeniging op zich neemt bi] aanslui ting aan het Verbond van R. K. werk- gevers-vakvereenlgingeo. De kosten zou den nagenoeg bedragen f 200. Bij acclamatie werd hierna besloten tot het Verbond toe te treden. Mr. Kortenhorst bracht nog ter sprake de benoeming van twee afgevaardigden voor het aanstaande congres van den centralen bedrijfsraad. Deze afgevaardigden zullen worden aangewezen. Nadat de heer J. Verheijen dank had gezegd voor de welwillendheid, waarmede hij en de secretaris van het Verbond io deze vergadering waren ontvangen, cd de hoop had uitgesproken voor een prettige samenwerkiug verlieten zij de vergadering, die zich hierop bezig hield met de behaodeling der concept statuten. Zonder eenige wijziging werd dit con cept aangenomen. De voorzitter Jdeelde alsnog mede een bezoek te hebben gehad van deo heer Roestenberg, die om een conferentie verzocht voor het afsluiten van een co- lectief arbeidscontract. Waar er niet regelmatig kan worden gewerkt, is van het afsluiten van een collectief contract geen sprake, maar niettemin meende de voorzitter de conferentie te moeten toe staan. Hiertoe werd besloten. Besproken werd nog de 9. menwerking met den Algem. Nedeil. Bond van Le- derfabrikaoten. De voorzitter kon dien aangaande mededeelen, dat op alle pun ten samenwerking was verkregen behalve In zake het contract en het tarief. De vergadering werd hierna gesloten. Groote diefstallen te Waspik Daders hebben z,ich aangemeld. Zooals onze lazers zich nog zullen her inneren, is in den nacht van 18 op 19 Maart van liet vorig jaar te Waspik in het Raadhuis ingebroken en een bedrag van f3000 ontvreemd. Nadien had men nog eens ingebroken, doch toen was het geld geborgen in een brandkast, welke men niet kon forceeren. Ondanks alle nasporingen bleven de daders onbekend. Zondag stond te Etten, bij Breda, een woonwagen, bewoond door twee man nen. De jongste, een 20-jari'ge jongeman, vroeg aan zijn oom f 25, teneinde in Breda even uit te kunnen gaan. De oom weigerde zulks en daarop ontstak de jongeman in woede, liep naar de politie en verklaarde daar dat hij en zijn oom de daders waren van de vele inbraken, een vorig jaar in de Langstraat en omgeving gepleegd. Te begrijpen is het, dat de politie aanstonds „de oom" ging arresteeren. Nav een ernstig verhoor bekenden ze te Waspik de f3000 te hebben ont vreemd en tal van andere inbraken te hebben gepleegd o.a. in het station. Om goed te kunnen weten waar zich het geld bevond, werden twee vrouwen vooruit gezonden welke een reispenning moesten vragen. Zoodoende wisten deze dan aan „oom" te vertellen waar zich het geld bevond. De 20-jarige jongeman vertelde de politie te Etten, dat ze zeker voor on geveer f70.000 hebben gestolen. De „oom" is nu naar de strafge vangenis te 's Bosch overgebracht en de „neef" naar die te Breda. Neefje vertelde daar aangekomen nog heel triomphantelijk dat, ais oom voor iedere gepleegde inbraak slechts 8 dagen gevangenisstraf krijgt, hij reeds zijn ge- heele leven zal moeten zitten. BAARDWIJK. De ZeerEerw. heer van Krieken, pastoor alhier, herdacht gisteren onder zeer vele blijken van belangstelling zijn zilveren priesterfeest. Pastoor Van Krieken werd in 1869 te Boxtel geboren en op 8 Juni 1895 priester gewijd. Na eerst als kapelaan te Velp bij Grave gestaan te hebben en daarna te Geffen, werd hij in December 1914 benoemd tot pastoor onzer parochie. Wat pastoor Van Krieken in zijn 25 jarig priesterschap en in het bijzonder gedurende de 6 jaar dat hij hier als pastoor is gevestigd, zoowel in het geestelijk als in het stoffelijk belang zijner parochianen heeft gedaan, is veel, zeer veel. Trouwens veel is verborgen gebleven, want de Eerw. Jubilaris heeft niet getracht naar wereldlijk aanzien. Zoo wilde hij ook dit jubiié stil en alleen streng kerkelijk herdenken. Echter zijne parochianen', hoewel steeds zijn wil eerbiedigend, meenden dat deze dag niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Alle bestaande vereenigingen hadden dan ook maatregelen genomen om als blijk van erkentelijkheid iets te kunnen aanbieden, waarvan ze overtuigd waren dat het hem aangenaam zou zijn. Gistermorgen wapperde van schier alle woningen het nationale dundoek wat aanstonds een feestelijk aanzien aan ons dorp gaf. Voor het kerkplein was een eenvoudige doch zeer mooie eerepoort geplaatst, waarboven een schat van levende bloemen. Op het kerkplein ver rezen tusschen groen en prachtige plan ten 2 zuilen, waarop eenige opschriften prijkten. Tegen 10 uur, toen de kerk geheel gevuld was met geloovigen, beklom de WelEerw. heer Nuijens, kapelaan alhier, den kansel, feliciteerde Z.Eerw. namens alle parochianen met zijn 25-jarig pries-1 terschap en smeekte God dat het den jubilaris gegeven moge zijn eenmaal zijn Gouden priesterfeest te mogen vieren. J Daarna deed hij mededeeling dat de parochianen hem als blijk van groote waardeering hebben gegeven een Har- j monium, het Zangkoor een mooi koperen wierookvatstandaard, de misdienaars schellen, de meisjes der R K. Bijzondere School 10 kerkstoelen, de R. K. Werk- liedenvereeniging een zeer mooie remoR- strans en de Hanze 4 koperen kandelaars. Daarna werd door den jubilaris een plechtige Hoogmis opgedragen, waarbij hij werd geassisteerd door den WelEerw. heer Verhoeven, Kapelaan te Kerkdriel i vroeger alhier en door den WelEerw.1 heer v. Heijst, kapelaan ie Boekei. Het koor voerde onder de bekwame leiding van zijn directeur, den heer J. de Kort, op zeer verdienstelijke wijze de Mis van Perosi uit. Na het Evangelie beklom de ZeerEerw. heer van der Hagen, pastoor te Helmond, neef van den jubilaris, den kansel en hield naar aanleiding van de Woorden uit het H. Evangelie„Zegent hem, die komt in den naam des Heeren, Hosanna in den Hooge" eene treffende feestpre dikatie. Hij wees vooral op de groote verhevenheid van het priesterschap en hoe heden ten dage het ongeloovige volk. ondanks het vele goede wat door hen wordt verricht, de priesters vaak hoont en bespot. Hier echter acht hij het onnoodig te zeggen, dat men zijn herder moet hoogachten en liefhebben. Dat men hier zijn pastoor waarlijk lief heeft, bewijzen wel de vele geschenken hem heden gegeven. Met een heerlijke peroratie waarin hij het Goddelijk Hart smeekte pastoor van krieken nog lang te sparen, eindigde de gewijde redenaar zijne predikatie. Na de Mis werd door het zangkoor de Priestercantate van Besouw op mees terlijke wijze uitgevoerd. Ongeveer half een werd receptie ge houden. De wethouders, de burgemeester is ongesteld, feliciteerden ZEerw namens de gemeente met zijn zilveren jubileum. De ZeerEerw. heer pastoor dankte voor de hartelijke felicitaties en sprak den wensch uit. dat steeds dezelfde prettige verstandhouding mag blijven heerschen tusschen geestelijk en wereldlijk gezag. Ontelbaar velen kwamen Zijn Eerw. daarna feliciteeren. Het zangkoor voerde intusschen op verdienstelijke wijze uit Bede van Heinz en Die Vesper van Beethoven. De ZeerEerw. heer pastoor dankle de koristen voor deze aardige attentie. Tegen 3 uur stroomde de menigte wederom tempelwaarts om het Plechtig Lof, door den jubilaris opgedragen bij te wonen. Nadat de onvermoeide zangers eenige liederen hadden gezongen, beklom de ZeerEerw. Jubilaris den kansel. Eerst bracht hij dank aan God voor alle genade hem zoo overvloedig ge schonken en daarna aan zijn parochianen voor de schitterende huldebetooging en de vele mooie geschenken hem vereerd. Vooral bracht hij dank aan den WelEerw. heer Kapelaan Nuijens, die hem steeds in alles zoo trouw ter zijde staat en aan wiens warm kloppend hart, heden tot kookpunt gestegen, het wel slagen van dit feest zeker weer voor een groot deel mag worden uitgeschreven. De ZeerEerw. jubilaris wijst er verder op dat de parochianen hun herder bij plechtige stonden steeds hebben gehul digd. Dat bewijst de geschiedenis hem. In 1888 bij het pastoorsfeest van den ZeerEerw. heer v. Haaren. daarna bij de Kerkwijding in 1899, in 1909 bij het 25-jarig pastoorschap en daarna in 1913 bij het gouden priesterfeest van den vroegeren herder is men, evenals nu. niet achterwege willen blijven. Zalig het volk dat zoo leeft. Vervolgens bracht hij dank aan het Zangkoor, aan de Eerw. Zusters, die zoo veel doen in het belang van de jongens en meisjes, aan de kinderen voor hun mooi geschenk, aan de R.K. Patroons, die hun werklieden in de gelegenheid hebben gesteld om in de H. Mis en Lof met mij God te danken. Ook brengt hij hartelijk dank aan De Hanze, wiens adviseur hij is, voor de mooie geschenken hem geboden en vooral ook aan de R.K. Werkliedenver-. De Echo Tan het Zniden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5