Tweede Blad. Gemeenteraad. RECLAME. SUMMER 48 ZATERDAG 12 JUNI 42e Jaargang CAPELLE. (Vervolg Eerste Blad.) De beer Kerst sluit zich ook geheel ,ao bij wat de heer De Roon zegt. les moet zuinig worden beheerd, maar |j.t neemt niet weg dat behoorlijk moet vorden betaald. Echter geeft hij in Derweging een minimum werktijd op e leggen om, indien het noodzakelijk de werkuren te kunnen uit breiden. De Voorzitter zegt dat het om 11 uur laar huls toe gaan reeds is vervallen, kei een bewijs dat Burg. en Weth. deze lichting heen willen. De heer Treffers acht een werktijd an 6 uur te gering. 8 - uur Is niets e lang. De Voorzitter geeft de verzekering, Jit, zoodra een ambtenaar kan worden etnisf, Burg. en Weth. dan zullen komen een voorstel, alsook dat, indien oodlg, de ambtenaren langer zullen ivirken. De heer Van der Hoeven acht het •en beetje voorbarig aan Rijken ver- Doglng te gaan geven zonder dat deze fa?-rom heeft gevraagd. Hierna wordt besloten aan den len imbtenaar Verhoeven f 1500 te ver enen en voor 1919 een gratificatie van 250 en wat den 2en ambtenaar betreft, tt aan te houden tot eene volgende ergadering. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot liet richten van een verzoek aan den Minister van Waterstaat betreffende de pontvaart Capelsche veer. De Voorzitter wijst er op dat het lechts aan iedere zijde om het half uur fvaren ontzettend veel last veroorzaakt aa de groote menigte die dag in dag lit van het pont gebruik moeten maken. )aarom willen Burg. en Weth. aan den fllnlster het verzoek richten de pont veer te laten varen als vroeger, elkens heen en weer. De heer De Roon juicht dit voorstel oe en geeft in overweging ook voor Ben nacht te vragen meer te varen. Nu Wordt slechts tweemaal overgezet. De bont moet daarvoor toch onder stoom blijven en het personeel verblijft toch id 1Y3I wachthuisje. Vooral in dezen tijd is het voor zeer velen een groote last dat zoo weinig WO'dt overgezet. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen, 6. Af- en overschrijving op posten der gemeentebegrooting, dienst 1919. Conform het voorstel vao Burg. en Weth- wordt besloten. Hierna sluiting. VRIJHOEVE-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 9 Juni hes avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Valter. Ongeveer 7.15 uur opent de Voor- fitter de vergaderingafwezig zijn de leeren Kuypers, Stam en Ros. De notulen der vorige vergadering orden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. I Aan de orde I 1. Ingekomen stukken, i Schrijven van Ged. Staten, dat het faadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 2600 en f 500 is goedgekeurd. Een schrijven van Ged. Staten om aan de Politieschool te Hilversum een gratificatie te verleenen van f 20, wordt yoor kennisgeving aangenomen, evenals een sehrijven van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren om de pensioens grondslag met 40 pCt. te verhoogen. De Voorzitter deelt vervolgens nog mede, dat van den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid een schrijven is ingekomen, waarin wordt verzocht mededeeling te willen doen of hier aan leiding bestaat de brulnbroodvoorzienlng tc staken. Spreker heeft den Minister reeds geschreven, dat de gemeente het tizal toejuichen als tot ophelfing kan worden overgegaan, maar zoolang het in andere gemeenten verkrijgbaar blijft ges eld, het ook hier niet achterwege kan blijven. De raad kan zich hiermede volkomen vereenigen. Een schrijven van den heer Denteneer lult Tilburg betreffende den nationaien volkszang, waarin aangedrongen wordt 'om op 8 Juli een nationaien zaogdag te maken vervolgens om een comité op te richten en dit te subsidieeren, wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt hierna mede, dat van het gemeentebestuur van Sprang een schrijven is ingekomen waarin wordt ferzocht om 6 kinderen hier op de penbare school te mogen brengen. Door Burg. en Wclh. is geantwoord als goede nabuur dat daar gren bezwaar tegen bestaat, maar dat ponds-poods- gewijze ia de kosten van het onderwijl moet worden bijgedragen. Tot heden gaan er nog 8 kinderen ter school maar een antwoord Is nog niet op ons schrijven ingekomen. De raad kan zich met het standpunt door Burg. en Wetb, In deze ingenomen vereenigen. Schrijven van de Gezondheids-com missie; waarin te kennen wordt gegeven dat het water van de put, gelegen voor het schoolhuis voor het gebruik is afgekeurd. Aanbieding van de Waterleiding- Maatschappij Noord-West-Brabant tot aanleg van een waterleiding. De Voorzitter zegt dat de leden de desbetreffende stukken ter inzage hebben ontvangen. Bovendien is in Kaatsheuvel eene bijeenkomst gehouden, waarbij alle leden zijn uitgenoodigd en waar door Dr. Weijerman zakelijk is uiteen gezet de wijze waarop het water hier kan worden geleverd. Enkele woningen, zegt de Voorzitter, gelegen aan Labbegat zijn reeds aan gesloten bij het Waterleidingbedrijf van de gemeente Waalwijk. Deze zijn daar toe indertijd toe overgegaan omd^t door gebruik van slecht water typhus- gevallen zijn voorgekomen met zelfs doodelijken afloop. Er moet volgens een berekening door den Voorzitter opgemaakt, worden ver bruikt aan water f2100, door 100 ge zinshoofden. Bij zijne bespreking achtte hij zich ver plicht er op te wijzen dat door de militairen nortonpompen zijn geslagen, waarvan het water is goedgekeud. Nu met het keuren van water voor de school is het voor de tweede maal afgekeurd. Spreker zegt verder zich ook gewend te hebber tot het gemeentebestuur van Waalwijk of en op welke voorwaarden die genegen zijn Vrijhoeve-Capelle van water te voorzien. Alhoewel dit nu reeds ongeveer 4 weken geleden is geschreven is tot op heden nog geen antwoord ontvangen. De heer Oerlemans komt het voor, dat uit de verstrekte gegevens moeilijk een besluit kan worden genomen. Een juiste begrooting of een die slechts daarbij komt is niet gegeven, zoodat het voor ons een sprong in het duister is. Het komt spr. voor dat alles veel te zonnig is voorgesteld, want op de normale prijzen wordt slechts 33 pCt op gelegd en dat terwijl de loonen alleen reeds met 150 a 200 pCt. zijn gestegen. De Voorzitter zegt dat dit ook zijn aandacht heeft getrokken. Zoo wordt voor een ingenieur uitgetrokken f5000 en dan voor een opzichter f 140Ó. Daar voor kan men nog geen ruw handwerk man krijgen. De heer Oerlemans zegt dat men de bewoners een belasting zou gaan opleg gen waarvan men totaal niet weet hoe hoog deze is. Hij stelt voor de aanbie ding n(et af te wijzen, maar te wachten met eene beslissing, totdat men betere en juistere cijfers heeft. De heer Kievit kan zich daar goed mede vereenigen, vooral omdat hij bang •is dat hier velen vrijwillig niet zullen aansluiten. Ook voor de boerenbedrijven vreest hij dat deze kosten worden opgelegd, waaraan ze niets zullen heb ben, want al is zoo'n bedrijf aangesloten dan nog zal meestentijds van de pomp gebruik worden gemaakt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den heer Oerlemans aan genomen. Voorstel Burg. en Weth. tot het aan gaan van een tijdelijke geldleening ter voorziening van kasgeld tegen een rente van ten hoogste 6 °/0. De heer Oerlemans vraagt of het niet mogelijk is deze geldleening bij de boe renleenbank te plaatsen. De Voorzitter zegt het niet te hebben gevraagd, maar meent dat lui niet door het Hoofdbestuur wordt aangemoedigd. Echter zal hij nog eens informeeren. Vervolgens wijst hij op den onhoud- baren toestand aan het Capelsche Veer. Door den Boerenbond, het gemeente bestuur van Capelle enz. is bij den Minister reeds aangedrongen op verbe tering. Hij geeft den.raad in overweging ook bij den Minister op verbetering aan te dringen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Hierna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van vaststelling en reclames H. O. RAAMSDONK. (Vervolg.) De Voorzitter geeft de verzekering dat, alvorens tot het maken van een proces verbaal zal worden overgegaan, de betrokken ingezetenen eerst zullen wor den aangeschreven. Do heer van Alphen 2011 ook betref fende de varkenshokken en mestputten Burg. en Weth. willen verzoeken het den menschen niet al te moeillijk te wil len maken. De Voorzitter zegt dat veel aan het beleid en den kijk van Burg. en Weth. moet worden overgelaten. De verorde ning is maar om verbetering te kunnen krijgen indien blijkt dat dit noodig is. Noodeloos lastig zullen het de menschep niet worden gemaakt. Metalgemeene stemmen wordtconform het voorstel van B. en W. besloten. 8. 'Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedde van den wegwerker A. van Strien. De Voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. in overleg met de Commissie voorstellen het salaris van Van Strien te bepalen op f 20 en dat van Verschure op f 16 per week. Devheer Broeders zegt dat het de be doeling is dit loon steeds, zomer en winter alsook bij ziekte, uit te keeren. Aldus wordt goedgevonden. 9: Adres van het bestuur der Wo ningbouwvereniging „Raamsdonks Be lang" alhier, daarbij in verband met den voorgenomen bouw van 8 arbeiders woningen verzoekende een voorschot uit de gemeente-kas, met ontwerp-besluit tot inwilliging van dat verzoek. De Voorzitter deelt mede dat de Woningbouwvereniging Raamsdonk B'- lang in het Dorp wen«cht over tc gaan rot bet bouwen v;in 8 arbeiderswoningen waarvan de kosten zijn geraamd op f 58934. Burg. en Weth. stellen voor dit bedrag bis voorschot te verleenen. De heer van Dongen-Toiman merkt op dat de som hoog geraamd is. De Voorzitter geeft zulks toe maar wijst er op dat rekening moet worden gehouden dat alles zooveel duutder Is geworden. De heer van Dongen-Torman vraagt of ze eeader als In 'c Veer worden inge- •icht ofwel meer lulus. In het Veer zijn het al heel aardige en geriefelijke woningen. De heer van Alphen wijst er op dat het bouwen in het Dorp altijd wat meer bl'jft kosten dan in het Veer, omdat te beginnen bij het zand,' steenen, pannen, e&z. meer vracht komt. Bovendien sMjgeo de prijzen van alle materialen met den dag. Ook dat hier alle vaklui, althans vele, van buiten moeten komen, gaat schelen. Verder komt er nog een kelder b.j wat noodzakelijk is, dan kunnen de menschen hun winterprovisie opdoen. De Voorzitter zegt dat beneden de woningen nagenoeg en boven geheel hetzelfde zijn als op het V^er. De heer Lankhuijzen vraagt of de huur ook evenals in het Veer f 3.50 zal bedragen, waarop de Voorzitter bevesti gend antwoord. Daarna wordt met alge meene stemmen het voorstel van Burg. en Wetb. aangenomen. 10. Ontwerp besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1920. Confo m het voorstel wordt besloten. 11. Ontwerp besluit tot het voeren van een rechtsgeding tot onteigening van gronden in den Dombosch. üe Voorzitter deelt mede, dat van bet K ooodomein bericht is ingekomen, dat htt eene perceel van H M. de Koningin ie koop is voor f18995 80 en voor het Kroondomein f96379.50. Daarbij komt nog dat de kosten van overdracht geheel door de gemeente moeten worden ge- diagen. Verder moet de gemeente zorg dragen voor afwatering van de nog daar achter gelegen perceelen. Burg. en Weth. achten deze conditie ciet In het belang van de gemeente en stellen voor daarop niet in te gaan De p*ijs toch is veel en veel te hoog en daarom stellen Burg. en Weth. voor tot het voeren van een rechtsgeding tot oitelgenlng van gronden in den Dom bosch. In den eigenlijken zin van het woord is het geen procedure maar nu moet de prijs door de Rechtbank worden vast gesteld. A. Lankhuijzen. Hoeveel is ditperH.A. Voorzitter. Ongeveer f8000. De prijs ao den duursten grond is hier nog maar I 5000. Met algemeene stemmen wordt het besluit van Burg. en Weth. aangenomen. 12. Ontwerpbesluit tot vaststelling Instructie van den Gemeente-opzichter. De Voorzitter zegt dat deze instructie in overleg met de desbetreffende com missie door Burg. en Weth. is vastgesteld. Door den Voorzitter wordt de instructie voorgelezen Daaruit blijkt dat het den opzichler zal zijn verboden handel te drijven of voor particulieren of vereenlglngen werk zaamheden te verrichten. Ook mag hij geeo aandeelen hebben of voorschotten doen bij en aan aannemers. B. en W. kunnen wel ontheflng ver leenen, wat betreft het drijven uan handel, doch verleenen dat nooit langer dan voor den tijd van één jaar. De verordening wordt na voorlezing onveranderd vastgesteld. 13. Benoeming gemeente-opzichter. In verband hiermede deelt de Voor zitter mede, dat van den heer van Al phen een bericht is ingekomen waarin hij mededeellug doet dat hij voor be noeming van opzichter niet in aanmeiking wenscht te komen en derhalve verzocht oiet op hem zijo stem te willen uitbrengen. De Voorzitter zegt dat ongeveer 20 sollicitanten zijn gekomen. Al de stukken hebben ter visie gelegen- la alphabettsche volgorde is onderstaande aaobeveliag opgemaakt. 1. A. van Alphen, R'veer. 2. J. A.. v. d. Heuvel, Pr'.ncenhage. 3. Poelsman, Nieuw-Amsterdam. 4. Leijtens, Raamsdonk (Dorp). 5. Jos. Mertens, Raamsdonksveer. 6. Snijders. 7 Spulbroek, 8. D. J. Klijn, Bij stemming verkregen de heeren v. d. Heuvel 9, Klijn 2, Merteos 1 en Spulbroek 1 stem, zoodat de heer Van den Heuvel is benoemd. 14. Verbetering haven Raamsdonk (Dorp) De Voorzitter zegt dat het hoog noodzakelijk is dat aan de Melkhaven een gedeelte beschoe ïog wordt aangebracht. Ia overweglog wordt gegeven dit over een leogte van 1086 meter te doen. Aan de Noordzijde moet een los'- en laadplaats aangebracht worden. Voor dat doel «tellen B en W. voor van Kontoe« eeo pe/ceel grond tc koopen tegen 80 cent per M2. De heer van Dongen vraagt of de begrooting onder deskundige leiding Is opgemaak'. De Voorzitcer zegt dat de heeren Broeftiers en Oomens hunne medewerking verleend hebben en dat later door den heer van Alphen alles op gebruikelijke wijze in elkaar is gezet. Het geheele wetk wordt begroot op f 10.000. De commissie is ter plaatse meermalen geweest en* heeft met de leden van het Dorp bevonden dat dit de bes e oplossing zal zijo. Besloten wordt metalgemeenestemmen tot verbetering der haven ever te gaan. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzllter de openbare verga dering en gaat de raad over in geheim Comi ter behandeling van 15. Vaststelling suppletoir kohier hoofd, omslag 1919'20. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 10 Juni des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Meijer. Ongeveer 7.15 uur opent de Voor zitter de vergaderingafwezig de heer de Roon. AAN DE ORDE: Iagekomeo stukken. Onder de Ingekomen stukken was er een van Ged. Staten waarbij deze mede deeling deden, dat ze de beslissing tot opheffing der openbare school hebben verdaagd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding verslag over den toe stand der gemeente gedurende 1919. Idem betreffende Volkshuisvesting. Idem betreffende de huurcommlsble. Wordt voor de leden ter inzage neder- gelegd. Schrijven van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren houdende verzoek de pensioengrondslag met 40 °/0 te wil len verhoogen. De Voorzitter zegt dat in deze ge meente slechts een pensioen genietende is nl. de oude grafdelver van Dongen. Hij acht er niets tegen om op het verzoek van dea Bond in te gaan. De heeren van der Hoeven en Wtlli- genburg kunnen zich met het voorstel van den Voorzitter goed vereenigen, waarna met algemeene stemmen besloten wordt de pensioengrondslag met 40 °/o te verhoogen. Verzoek van de Wonlngbouw-commis- houdende het verzoek een voorschot voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel van B. cn W. tot't aangaan van een tijdelijke geldleening groot f 2000 tegen een rente van 6 pCt. De Voorzitter zegt dat men met de vorige leening van f 6000 niet is kunnen toekomen. Conform liet voorstel van B. en W. wordt besloten. Bij de rondvraag zegt de heer van Willigenburg het rapport van de Water leiding te hebben ontvangen. Naar aan leiding daarvan vraagt hij of er ook een tijd is bepaald, waarop men zich voor aansluiting moet opgeven. Zoo ja, of dan spoedig gelegenheid tot bespreking daarover zal worden gegeven. De Voorzitter zegt dat in de verga dering gehouden te Kaatsheuvel is gezegd dat ons nog een brief zou bereiken en men daarna zou besluiten. Dat is over eengekomen door alle andere uitgenoo- digden. Wel is later een ingenieur ge weest om op bespoediging aan te dringen, maar een brief is er nog niet gekomen. De Voorzitter zegt wel tot zijn verwon dering Ie hebben gezien, dat Kaatsheuvel en Capelle reeds hebben besloten, maar afspraak was dat men het toegezegde schrijven zou afwachten. B en W. waren van plan deze aan gelegenheid in een volgende zeer spoedig te houden vergadering te behandelen. De heer van Willigenburg zegt nog een tweede vraag te hebben nl. wanneer in behandeling komt een adres van de Kerkeraden waarin verzocht werd de café's Zondags gesloten te houden. De Voorzitter zegt dat door B. en W. reeds besloten is deze kwestie ook in de volgende vergadering te behandelen. De heer v. d. Hoeven merkt op dat dit twee zaken zijn waar niet onbedacht over behoeft te worden heengeloopen, althans niet wat betreft de waterleiding. Het zal een heele opbrengst voor de woningen zijn. Hij gelooft dan ook niet dat er vrijwillig zich 10 menschen zullen aangeven. De heer van Willigenburg iseenandere meening toegedaan. Hij gelooft dat de arbeiders, als deze voor 5 a 10 cent in de week aangesloten kunnen worden, er nagenoeg algemeen gebruik van zullen maken. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat het een groot hygiënisch belang is. De heer v. d. Hoeven zegt dat op de vergadering is gezegd dat voor een woning besiaande uit 5 vertrekken de kosten ongeveer f 50 1 f 60 zullen be dragen. De heer van Willigenburg merkt op dat men met pompen en putten ook telkens groote kosten heeft. Dit in aan merking genomen gelooft hij niet dat het zoo heel veel duurder zal zijn. De Voorzitter meent erop te moeten wijzen dat de cijfers veel te laag zijn genomen, waarop de heer v. d. Hoeven opmerkt dat voor duurdere prijzen 30 pCt. verhooging is genomen, doch dat men er nog met geen 100 komt. Wordt besloten in een volgende ver gadering te behandelen. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. sie en te willen verlceoen groot f62 000 eene jaarlijksche bijdrage van f 700 voor het bouwen van 4 dubbele arbeiders woningen. Burg. en Weth- stellen voor om het verzoek toe te staan. Het is het eerste begin van de bouwvereeniging. Hij wijst er op dat de Inspecteur met de goedkeuring, alhoewel hij persoonlijk bij hem is geweest om dit te verzoeken, geen voortgaan maakt. De Jong. Dan zullen ze er voor de winter niet meer komen. Voorzitter. Eerst was door den inspec teur gezegd dat ze met Allerheiligen gereed zouden zijn, maar nu doet hij zelfs niets. Volgens een raadsverslag in De Echo ondervinden ze in Geertruldenberg dezelfde moeilijkbeden. De heer v. d. Hoeven acht het thans de beste tijd om te bouwen. Moet daar in den winter aan worden begonnen dan is zoo'n woning niet droog te krijgen en blijft het lang een vochtig hals. De heer van Willigenburg is van mee ning dat ook de kostprijs zal schelen of de woningen in den winter of in den zomer worden gezet. De aannemer heeft dan heel wat meer rekening te houden met slecht weer wanneer de arbeiders niet kunnen werken en hij toch moet uitbetalen, dan dat zulks des zomers 't geval is. Met algem.ene stemmen wordt het Voorzorgen van heden verzekeren in de toekomst goede gezoodheid. Kalm af te wachten is niet altjjd ver standig f» nooit bij beginnende nierkwalen. En wel, omdat blaaszwakte, rugpijn 9a rheu- matische pijnen tot de eerste waarschuwin gen van dreigende meiuitputting behooren en de eeoige veilige weg onmiddellijke ver zorging i*. Verwaa loozen kan leiden tot spit, ischias en rhenmatiek of tot de ontwikkeling van waterzucht, niergruis of steen, en zelfs voe- reu tot ongeueeslijke nierziekten. Grijpt nu in. Helpt de nieren over haar eerste moeilijkheden heen. Uitstel is werke lijk gevaarlijk. Begint nog heden voldoende lichaams beweging te nemeD, fris cbe luch», gere- gelde slaap, geregelde maaltijden (met niet te veel vleesob), en voldoende water te drioken. Dan doet gij wat in u* vermogen is om Dieruitpatting te voorkomen. Om de bestaa de nierzwakte te herstellen en de verschijnselen te verdrijven, dient gij de nieten te veraterke en heelen dooreen kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij bewezen baai te geven aan nierlijders over de geheele wereld. Zelfs in gevallen, waar aan herstel gewabhoopt werd, hebben Forster's Pillen den lijder een duu'Zime, krachtige gezondheid hergeven. Ten volle kan op dit speciale nierge neesmiddel vertrouwd wordez. Het dient enkel voor de nieren en blaas, en ziekte* verschijnselen in verband met deze organen. Foster's Pillen werken hoegenaamd niet op de maag, lever of iogewaodeD. Neemt n ia acht voor namark. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorzien van de handieekenÏDg van James Foster op het epksr, zijn te Waalwijk verkrijgbaar bjj W <1 Orw-Domoulin f 1.75 p®' doos of f 1U.per zes doozen, 17812 Waar de lezerskring van ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde iie Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5