:«««-sa^r-u'» «ss BINNENLAND" Provinciaal Nieuws Nieuws nit Heusden. zich toch kleedeo. De kleeren die nog van voor den oorlog over zijn, zijn al eens gekeerd, worden na weer gekeerd, en zouden zeker nog eens dezelfde be werking ondergaan als de tand des tijds ze intusschen niet heelemaal had uit gerafeld. Nieuwe te koopen is thans vrijwel on mogelijk. De prijzen stijgen elk oogen- bllk. Hier volgen er eenlge (in kronen) voor heerenkleedlog Twee weken geleden. Thans. Schoenen Kousen Hemden Onderbroeken Hoeden 1 M. stof Handschoenen Gummi-mantel 2200 250 580 280 1100 1150 220 3600 2450 410 750 300 1500 1380 380 6400 Raad van Bedrijven In Maandag ÉS»S\aTt" Offilcleel is gisteren bekend ge maakt dat de voorzitter van de Dultsche Nationale Vergadering, dr. Fehrenbacb, tot rijkskanselier is benoemd en dat hij die benoeming heeft aangenomen. Dit is weer een belangrijke stap verder op nen weg, die uit de politieke Impasse leidt, waarin de Rijksdagverkiezingen de politieke partijen hebben gebracht. Naar reeds gemeld is, is na herhaalde moeilijkheden een definitieve overeen komst tussehen de middenpartijen tot stand gekomen. De democratische partij, de Dultsche Volkspartij en het Centrum zijn het in de voorlooplge besprekingen met Fehrenbach eens geworden over de volgende formule De eerste zorg van de regeering is de wederopbouw van Duitsch- land. Dezen op den grondslag van den bestaanden republikelnschen staatsvorm aan te vatten, is de vaste wil der regee ring. Wij manen de partijen aan ia eeo lijd, waarin de belangrijkste bultenland- sche financieele en economische kwesties alle krachten in beslag nemen, alle kwesties in verband met de begrooting daarvoor op den achtergrond te doen treden. Na het Fransch-Engelsche onder onsje te Hythe zijn gisteren te Boulogne de besprekingen tussehen de vertegen woordigers der geallieerde landen En geland, Italië, Japan, België en Frankrijk begonnen, ter voorbereiding van de aan staande conferentie te Spa. Het programma der conferentie is vast gesteld als volgt1. Financieele kwestie en de Duitsche schadeloosstelling2. militaire kwesties en de ontwapening van Duitschland; 3. de Oostersche kwestie; 4. de Russische kwestie. De beraadslagingen van gisterochtend hebben over de eerste belde punten ge- loopen Wat de schadeloosstellingskwes tie betreft, hebben de deskundigen, die de vorige ontwerpen moesten onderzoe ken en rapport aan de conferentie uit brengen, een gemeenschappelijken tekst opgesteld. Foch en Wilson hebben, bij gestaan door militaire deskundigen, eveneens voor gistermiddag een ontwe»p- nota aan Duitschland opgemaakt betref fende zijn ontwapening, zoowel wat het effectief betreft als het materiaal. De boycot tegen Hongarije door de Vakverbonden begonnen, doch waar aan de Kath. en Chr. Werkliedenveree- niglngen niet deelnemen, en die een gruwel tegen dit zoo geteisterde volk ge noemd mag worden, is begonnen. Te betwijfelen valt of hij succes zal hebben. De R. K. Universiteit eventueel te Nijmegen. „De Tijd" schrijft: Naar aanleiding van ons bericht be treffende de R. K. Universiteit, welke volgens de besli'ssing van het Doorl. Episcopaat eventueel te Nijmegen zal worden gevestigd, verschenen in enkele bladen minder juiste of geheel onjuiste commentaren en zelfs een volledig on juiste tegenspraak. Ten einde misverstand te voorkomen, wenschen wij er de aandacht op te vestigen, dat de bedoelde beslissing, wat betreft de plaats der vestiging, slechts als een voorwaardelijke mag worden beschouwd, dit immers was bedoeld met het woord eventueel. Aan ons eerste bericht kunnen wij nog toevoegen, dat uit de St. Radboud- stichting een Commissie is benoemd, school A om met de gemeente Nijmegen onder- Wanneer hooren we eens iets van de handelingen te beginnen. Veel zal af-omzetting van onze Middelbare school hangen van den loop, dien deze onder- j in eene Hoogere, waarop een huisvader handelingen zullen nemen en van den onlangs in ons blad de aandacht ves- prijs dien genoemde gemeente zal stellen tigde en dat van zoon groot belang is op de eventueele vestiging eener R. K. en denkt men nog over eene parallel-klas Universiteit binnen hare muren. of school voor meisjes, van niet minder Do vernedering van 's Rijkste- «Wte beteeken.s voor plaats en streek R.K. te 's Gravenhage begonnen. Belangrijke aanbestedingen. Bij onderhandsche aanbesteding werd door de Directie der N.V. Prov. Noord B/abantsche Electr. Mij. te den Bosch aan de N.V. Electrotechnlsche Fabriek v/h fa-, W. van Boxtel Zo. te Tilburg opgedragen het uitvoeren van de elec- trische verdeelnetten in de gemeenten Stiphout, Schijndel, Waalre en Princen- hage, tevens het uitvoeren van het hoog- spanniogsvoëdiogsnet 10.000 Volt in de gemeente Budel, voor de totaalprijs van f 160.000. Door de Directie van de Stroom Ver koop Mij. te Maastricht en Roermond werden aan de N.V. Electrotechnlsche Fabriek v/h fa. W. van Boxtel Zn. te Tilburg opgedrager, het uitvoeren van ca. 2300 lichtpunten met verdeelnetten en bijkomende werkzaamheden in de gemeenten: Beesel, Reuver, Schinnen, Horn en Wessen voor den totaalprijs van f 70.000. Waalwijk, 23 Juni 1920. Zaterdagmiddag had alhier de optocht plaats van de H. Kindsheid. Al hadden zich even voor het uur van aanvang onheilspellende wolken boven onze gemeente samengepakt, toch zouden de kleinen niet worden teleurgesteld en na een half uurtje gewacht te hebben trok de stoet zeer ordelijk naar het Hoekeinde, vandaar door de Nieuwstraat, Grootestraat, Haveneinde. terug door de Mr. van Coothstraat, Burgemeester van der Klokkenlaan, Stationstraat, Markt; Grootestraat alwaar bij het klooster der Eerw. Zusters de stoet werd ontbonden. Evenals vorige jaren, waren ook thans weer zeer vele aardige groepen in den stoet, zooals Jeanne d'Arc te paard, koningin Elisabeth van Hongarije, de H. Drie Koningen, het Kindje Jezus, herders en herderinnetjes, chineezen enz. enz. Alles, groepeering en costu- meering getuigde van veel smaak en goede zorgen van de ouders en de eerw. zusters, die zich met den leider der Kindsheid, kapelaan Sanders weder om veel moeite voor dit Kinderfeest hadden gegeven. De harmonie van den R.K. Gildenbond wist met haar flinke marschen eene opgewekte stemming onder de honderden kinderen te houden. Maandag 1.1. had de kerkelijke plechtig heid plaats. Onze ingezetenen zullen zich ver heugd hebben Id den maatregel van B. en W. om de M<. van Coothstraat te laten verstraten en daarbij een fietspad aan te leggen. De toestand was dan ook bar slechtHet werk be gint nu al aardig te vorderen en al gaat het misschien wat langzaam, leder een die het ziet en ondervindt, getuigt dat pulk werk wordt gemaakt. En zoo hadden we gedacht, dat we over eenigen tijd over een prachtigen vckee'sweg zouden beschikken. We hooren nu echter uit goede bron, dat men bij »Sonnevanck« zal ophouden en bij de vakschool weer beginnen, zoodat hït geheele stuk daartusschen blijft, zooals het thacs Is. De reden hiervoor zou zijn, dat de begrootings- post niet verder toereikend Is. We zouden het zeer bejammeren als men hleitoe werkelijk overgaan moest, 't wordt dan half werk, een halve ge repareerde straat, een halve straat met j Q0ede Herder, enz fietspad en een volgend jaar zal het, met stukken en brokken, lapwerk blijven. 't Zou nog iets anders zijn wanneer het hier over duizenden liep, maar waar het over honderden gaat, zouden wij werkelijk In 't algemeen belang hopen dat B. en W. er nog toe konden over gaan dit werk geheel te laten afwerken of dat de raad, voordat de straat wederom wordt opengesteld, het Dag. Bestuur machtigt de noodlge gelden hiervoor beschikbaar te stellen, opdat de straat thans, nu men goede krachten heeft, radicaal kan worden verbeterd. Wij lezen in de N. T. Ct. dat de burgemeester van Tilburg eene gift van f 2000 heeft ontvangen ten bate van eene aldaar te stichten R. K Hoogere Handels- Eggelen, burgemeester-secretaris vanHeusden 91 stemmen. P. G. A. G. Pauken, burgemeester- secretaris van Duizel 105 stemmen, J. I. L. Verwiel, burgemeester-secretaris vanBesoijen 145 stemmen. Bij de stemming voor een lid ontvanger werden uitgebracht 335 geldige stemmen waarvan op T. P. L. Berben, secretaris-ontvanger van Ravestein 40 stemmen, mr. F. T. H. Cerutti, ontvanger van Breda 120 stemmen, H. J. M. Couwenberg, secretaris ontvanger van Hedik— huizen 64 stemmen, H T. m. de Groof,ont vanger van Eindhoven 81 stemmen. E.Sluijmers ontvanger van Wijk 30 stemmen. Aangezien geen volstrekte meerderheid van stemmen is verkregen zal herstemming moeten plaats hebben tussehen de heeren Panken en Verwiel en tussehen de heeren Cerutti en Groof. Vergadering van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten tè houden op Maandag den 28 Juni 1920 om 3 uur n.m. in Maison Boes te Tilburg. AGENDA: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Algemeene Voorwaarden voordelevering van Schoenwerk. 4 Rapport derCommissieWerkmeesters i.z. een aan te gaan collectief Arbeidscontract met de werkmeesters. Bespreking van de vernieuwing van het Collectief Arbeidscontract met de werk nemers. Rondvraag. Zondag ji. speelde het eerste XI-tal der W. V. V. Quick te Waspik op het Brabantla-terreln tegen D.F.C. uit Dongen om den zilveren beker, uitgeloofd door den WelEd. Heer D. de Roon. Alhoewel Quick met enkele invallers speelde, wist zij toch met 1—0 te winnen. Zondag a.s. komt Quick in de finale om den eersten of tweeden prijs. De kans om weder een beker naar Waalwijk te brengen is er, doch dan moet Quick Zondag volledig opkomen. Dé achter blijvers van 1.1. Zondag moeten nu aan wezig zijn, zoodat het groote aantal supporters welke Zondag mee naar Was pik gaan een sterk Qalck XI-tal In het veld zien. BAARDWIJK. A.s. Zaterdagavond wordt in onze parochie van St. Clemens een trlduum geopend ter voorbereiding van de plechtige vernieuwing der intro- nisatle van het H. Hart op den feestdag van St. Petrus en Paulus. De collecte voor den gewapenden dienst bracht in deze gemeente op f 7.515. DRUNEN. Op Zaterdag 19 Juni is het feest der H. Kindsheid .met groote plechtigheid en luister gevierd. 's Morgens ten 9 uur werd de H. Mis opgedragen met preek, waarna de op dracht plaats had 's Middags ten 2 uur zette de optocht zich in beweging van uit het Liefdehuis, om eerst in de richting Nieuwkuik en daarna door de Groote Straat tot aan den Dijk en verder door de Kortestraat naar het Liefdehuis terug te trekken. De optocht werd opgeluisterd door de harmonie der Jongenscongregatie en de harmonie De Volharding", die bij af wisseling opgewekte marschen speelden. Onder de 37 groepen waaruit de stoet bestond, muntten vooral uit: Manderijn te paard,Slavenhandelaar met knecht en slaven, Pyreneesche meisjes, praal wagen O. L Vr. van Lourdes met Berna- dette, officier te paard,-.Dajakkers, Bis schop met Witte Paters, Ridder van Maltha te paard, praalwagen Kindje Jezus met bruidjes, H. Vincentius a Paulo met weeskinderen, Jeanne d'Arc te paard, H. Familie, koningin Elisabeth met hof dames en edelknapen, zes missionarissen te paard, Witte Zusters, H. Joannes met lammetjes en herders, praalwagen de vrouwelijke lid der Staten vaa Noord Brabant zal zijo. EINDHOVEN. U de gisteren gehou den raadsvergadering is tot secretaris der gemeente benoemd de heer Sanders, secretaris van voormalig Eindhoven en tot ontvanger de heer H. Th. de Groof, ontvanger van voormalig Eindhoven. De zekerheidsstelling voor den ont vanger werd op f 50,000 bepaald. Be vestigd in hun ambten werden de directeuren, ingenieurs en administrateurs der gemeentebedrijven, alsmede de directeur en de adjunct-directeuren der gemeentewerken. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om een voorschot weekloon aan de gemeentewerklieden als tweede voorschot op de nieuwe loonregeling te verleenen. De leden Blom, Vrijdag en van Woerkom worden aar gewezen om met het bestuur tot be vordering van het vreemdelingenverkeer plannen uit te werken met betrekking tot de stichting van eeo stadsgehoor zaal. Een crediet van f5000 voor on kosten werd verleend. DRONGELEN De raad dezer ge meente zal Woensdag 23 Juni, des avonds 6'/2 uur eene algemeene vergadering houden Ier behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Beëediging nieuwbenoemd raadslid. 3. Benoeming Wethouder. 4. Wijziging begrooting 1919. 5. Adres Woningbouwvereniging. BESOIJEN. Vrijdagavond ontstond brand in het woonhuis met smederij, bewoond door 8. Th- Strijk alhier. Ia korten tijd stonden woonhuis en smederij in lichte laaie, zoodat weinig huisraad kon worden gered. Echter kon het belendend perceel van den heer C. Verwiel, dank zij het spoedig optreden der brandweer, ge spaard blijven. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Een woord van lof aan de brandweer, die erger wist te voorkomen, is hier wel op zijn plaats. Bij het onweder van Zaterdagavond sloeg de bliksem in den Buitenpolder in een hooimijt. Een dochter van den landbouwer L. v. d. Sandeo, die daar aan het werk was, werd tegen den grond geslagen, doch bekwam geen letsel. Gelukkig bleef het vuar tot een hooi mijt beperkt. Wegens opheffing der openbare school alhier is met Ingang van 1 Juli 1920 eervol ontslag verleend: aan H. A. W. Surig als hoofd, aan f. v. d. Hammen als onderwijzer en aan mej. M. v. d. Eerden als onderwijzeres aan die school. Naar we vernemen, zal binnenkort in deze gemeente een schietwedstrijd worden georganiseerd voor de leden van de burgerwacht en der plaatselijke afdee- llng van den vrijwllllgen landstorm. Ben gedeelte van het brandspuit huisje aan de Groote Straat alhier Is in gebruik genomen als transformatorruimte van de P. N. E. M de fa. M. en G van Son, worden op geheven. Een gedeelte van het personeel is reeds ontslagen. Maandagavond geraakte het 5-jarig dochtertje van zekei$n L. al spelende in de haven. Op het hulpgeroep van de kleine snelde de buren toe, die het nog gelukkig bijtijds op het droge wisten te brengen. De uitslag der Zondag j.l. gehouden bekerwedstrijden, uitgeschreven door onze voetbalvereeniging „Brabantia", is als volgt: Quick, Waalwijk—D.V.C. Dongen 1-0. B.V.V. II 's Bosch—Sparta G'berg 4—3. Brabantia Waspik—RAV.B. Besoijen 1-0. Tevens werd bij loting beslist, dat a.s. Zondag in de finale zullen spelen B.V.V. II 's Bosch tegen „Brabantia" Waspik, terwijl Quick Waalwijk is vrijgeloot en aldus een afmattingswedstrijd speelt tegen D.V.C.—Dongen. WASPIK. De vorige week ventten hier een. psar vreemdelingen met krniden, ge- ichikt om alle mogelijke kwalen te genezer, doch die bij nader onderzoek achsdelyk voer de gezondheid bleken te zyn. Toen de in middels gewaarschuwde politie de zaak wilde onderzoeken waren de vogels gedogen en hadden reeds enkele ingezetenen zich voor grof geld laten beetnemen. Ne verkochte kiuiden zijn later door dc politie in beslag genomen. Men zy op zjjne boede. OUD-HEUSDEN. A.s. Zaterdag ia het 25 jaren geleden, dat de heer D. G re ven- broek lid werd van den Raad, terwyl hij vele jaren daarvan als Wethouder fungeerde. De gemeentenaren zullen dit feit feestelijk herdenkeD, doch met het oog op de bouw werkzaamheden is het verdaagd tot Augustus. R'VEER. De collecte voor den Ge- wapenden Dienst was niet bijzonder groot, f 19,30 op 't Veer, benevens nog f9,31 op 't Dorp. Morgen zullen, zonder tegenbericht, de meeste der Weensche kinderen, die hier zijn, naar huls terugkeeren. Ze waren hier juist 4 maanden, te begrijpen dat ze wel zeer naar huls verlangen, maar ook dat ze het er niet erg op hebben, weder honger te moeten lijden. Zaterdagmiddag werd een man, bezig zijnde met hooi te laden in den HlUepolder door den bliksem getroffen en gedood. DONGEN. De feesten van >Musls- Sacrum* te Dongen beloven schitterend te zullen worden. De groote en mooie tuin van het Hotel wordt geheel voor de feesten ingericht, waarvoor een speciale commissie reeds druk in de weer is. Voor de uitwendige versiering van het gebouw zorgt weer een ander commissie De muziek-commissie heeft reeds goed werk verricht door te bereiken dat 22 korpsen met ca. 750 muzikanten voor het festival hebben Ingeschreven. Door optocht, concerten op de diverse dagen, velerlei attractie's op de feestter reinen, enz. zal wel bereikt worden, dat de feestvierenden zoowel als de bezoe kers in de goede stemming zullen wezen. Om het vreemdelingen bezoek te be vorderen, zullen er op Zondag en Maan- BESOIJEN. R. W. B heeft niet veel dag van en naar Tilburg en Breda ver- succes behaald op de bekerwedstrijden schillende extratrams rijden, te Waspik. Hoewel tegen Brabantia voor de rust goed gespeeld werd, was het geluk niet met R. W. B., na de rust wogen beide partijen tegen elkaar op, Brabantia werd toen een penalty toegewezen, welke door DRUNEN. Veilingbericht van 19 Juni n.m. 4 uur lO'/a ct. per K.G. 8'/2 n 66 n 20 lil 7.-14'/, 6'/a - 18—30 B pond ll'/2 stuk. 12'/a - - ,271-4 DRUNEN. Veilingbericht 22 Juni, n.m. 4 uur. Kruisbessen Meeldauw Frambozen Erwten Peulen Tuinboonen Kersen Aardbeien Komkommers Bloemkool 1 II III 96 97a 157a 14 77a 5 cent per K.G. komsten vergeleken bij het vorige jaar duurt voortover de maand Mei 1920 is de opbrengst f 12,282.352.41 grooter dan over Mei 1919. Over de maand April bedroeg die toeneming f 11.685,436.44. De stijgende lijn In de vermeerdering houdt dus aan. De totale opbrengst over de maand Mei be liep f 41.140 322.77, tegen f 28.875 970.36 over Mei 1919. De opbrengst over de vijf eerste maanden van 1920 bedroeg f 166.627.327.90, tegenf 109.438.463.12l/2 over die vijf maanden van 1919. Een vermeerdering dus van f 56.688 864.617a Het Tweede Congres van den Wij zagen in 't verslag der vergadering van „Ons Middelbaar Onderwijs" te Roosendaal gehouden, dat de belang stelling der leerlingen in Noord-Brabant voor het handelsonderwijs gaandeweg toeneemt, maar dat de financieele toe stand een tekort voor dit jaar aanwijst van f75000. Moge hierin spoedig verbetering kome, opdat ook daardoor onze gemeente het hoognoodige voor uitbouw op verschil lend gebied bekome. Bij de gehouden stemming voor een voorzitter van het bestuur der afd. Noord- Brabant van den Nederlandschen Bond van gemeente ambtenaren werden uitgebracht 341 pond. stuk. Frambozen Kruisbessen Erwten Peulen Tuinboonen Sjalotten Aardappelen 167a Aardbeien 22—31 Komkommers 97a—10'/* II7 n Bloemkool I 9'/a II 57a77a 's BOSCH. Gisteren is de eerste z.g Amerikaansche school geopend, nl een school waar jonge werklooze sigaren makers worden opgeleid tot bouwvak arbeiders. 's-HERTOGENBOSCH. Dc heer E Snellen, landboawleeraar te 's-Hertogen- bosch, zal naar West-Iodlë vertrekken hij is benoemd tot directeur van den landbouw in Suriname en zal dienten gevolge ontslag nemen als lid der Provinciale Staten. Hij wordt als zoo danig opgevolgd door mevrouw Suyllng Heusden, 18 Juni 1920. De jaarlijksche collecte voor het Brabantia I fonds van den Gewapenden Dienst bracht in een'doelpunt werd omgezet. Brabantia ditmaal op f 12.05. won hierdoor met 1 0. damesnaaivereeniglag Dorcas SPRANG. J 1 Zondag speelde het 2e maakte deze week een boottocht naar Xl-tal onzer voetbalvereen. S. V. V. een Rotterdam. Vandaar werd een uitstapje vriendschappelijke wedstrijd tegen een ondernomen naar Hillegersberg, waarna gecomb. elftal van Wilhelmina Kaats- men 's avonds in opgewekte stemming heuvel. Uitslag 2—1 in het voordeel van per spoor huiswaarts keerde. Wilhelmina. Per extra-b^ot vertrok van hier Dezer dagen werd bij M v. Th. de processie van Heusden, Langstraat alhier, waschgoed ontvreemd. Van de en Omgeving naar Brlelle. Naar we daders geen spoor. hoorden bedroeg het aantal bedevaart- Gisteravond reden twee wielrijders, gangers ongeveer 450een ongekend door verkeerd uitwijken, met flinke getal. vaart tegen elkaar. Op de jongste vergadering van htt Beide bekwamen geen lichamelijk I arr. Heusden deed de beer Knol het le etsel, doch een wielrijder brak de voor- gedeelte zijner behandeling van »Het vork van zijn rijwiel. Wereldlijk tooneel in de Middeleeuwen, In de i.l. Zaterdag gehouden ver- hoorenterwijl de heer Vlaanderen la ddering der A.R. Kiesvereeniging alhier leidde Het 7de leerjaar. Het bestuur werd besloten het lidmaatschap der ver- werd aangevuld met twee leden van het eeniging ook voor vrouwen open te bijzonder onderwijs, n.l. G. G. Carpaij en stellen. Tot afgevaardigde naar de Kies- G. Vlaanderen. Voorts werd mep Zoon kringvergadering op 23 dezer te Dussen, azngewezen als secretaresse. De WelEd. "■-C O... voe'tUalv.reen. S.V.V.^jjf Zondag a.s. deel aan de sene-wedstnjde gelegenheid te zijn dit van te Kaatsheuvel, uitgeschreven door Wil- te komen doen. Als helmina. plaats voor de volgende vergadering CAPELLlfi. Vergadering van den werd Heusden aangewezen, zoo iu het Raad dezer gemeente op Woensdag volgend jaar de omstandigheden nog 23 Juni 1920, des namiddags om 2 uur. dcieifde zijn. Te behandelen onderwerpenIn de Raadsvergadering van VriJ- 1. Ingekomen s'ukken. dagavond waren alle leden aanwezig en 2. Af- en overschrijving op posten, werden de notulen der vorige vergade ring vastgesteld. Van Ged. Staten was Ingekomen een bericht van ontvangst der gewijzigde politieverordening (spoei- dlenst 1920. 3. Vaststelling kohier Omslag, dienst 1920 hoofdelijken De Collecte voor den Gewapenden verbod Demer)goedkeuring der aan te dienst heeft in deze gemeente opgebracht gane geldieening voor kasgeld en een f 24,99. Kon. Besluit, houdende goedkeuring van WASPIK. Naar wij uit goede bron de gfwdzlgde ^e vernemen zal de Stoomlederfabriek van Hoofd. Omslag.- Een verzoek 5. 6. 75 n 5l/2-7

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2