~¥innenlandT~ Tweede Blad. buitenland" iTsb2qsd2H stukkbhT Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. RECLAME. NUMMER 51 ZATERDAG 26 JUNI 42e Jaargang BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 21 Juni des namiddags 5'/a uur. Voorzitter Edelachtb. heer J. Verwiel. Ongeveer 5.45 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Groenen en Passier. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring opheffing openbare school. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat hij den Minister naar aanleiding van diens circulaire betreffende bruin- broodverstrekking, in den geest van de in den raad gehouden besprekingen heeft geantwoord. 2. Eervol ontslag aan het hoofd en de onderwijzers aan de openbare U. L. O school Voorzitter. Burg. en Wetb. stellen, in verband met de opheffiag van de openbare school voor, aan de heeren Surig en van der Hammen en aan Mej. van der Eerden'met ingang van 1 Juli eervol ontslag te verleenen- Betreffende deze aangelegenheid Is eerst overleg gepleegd met het hoofd der school. Baan. Ik dacht dat de Kroon eerst moest beslissen. Voorzitter. Neen, dat behoeft niet. Ged. Staten hebben het besluit van den Raad goedgekeurd en daartegen is, zoover mij bekend, geen beroep ingesteld en de tijd om dit alsnog te doen is reeds overschreden. Tot 19Juoi kon men dit doen. Is het u soms bekend dat men daar tegen in beroep is gegaan. Baan. Neen, het is zoo maar een vraag van me. D; onderwijzers zijn nu zeker allen op wachtgeld gesteld. Voorzitter. Ja en dat gaat op 's Rijks kosten. Het hoofd der school en de heer van der Hammen krijgen du hun volle bedrag uitgekeerd zoolang totdat ze op pensioen worden gesteld! Juffrouw van der Eerden geniet gedurende 11 jaar lang 4/5 van haar jaarwedde. Burg. en Weth. hebben besloten hun dit bedrag voorlooplg telkens uit te keeren omdat dit bedrag van het Rijk dikwijls 4 a 5 maanden wegblijft- Blok. Moeten ze nu solllclteeren. Voorzitter. Moeten niet, maar door den Minister wordt telkens een lijst gezonden waarop de namen van die onderwijzers voorkomen die op wachtgeld zijn gesteld. Moet men nu een onder wijzer oproepen en krijgt men geen sollicitanten dan kan een op wachtgeld gestelde verplicht worden om te solllcl teeren. Verder stellen Burg. en Weth. voor aan mejuffrouw Goedhart, die ook met ingang van 1 Juli is ontslaan, en gedu rende zeer vele jaren les heeft gegeven in de nuttige handwerken, doch door het Rijk niet op wachtgeld wordt gesteld, door de gemeente dit te doen en haar jaarlijks i 50 te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 3. Verhuring van het schoolgebouw met speelplaats aan het bestuur der Chr. School. De Voorzitter zegt dat de raad Burg. en Weth. machtiging heeft gegeven met het bestuur der school hierover te on derhandelen. Door onderhandeling is men overeengekomen de huur vast te stellen op f 600 per jaar en dat dan het onderhoud zal zijn voor rekening van het schoolbestuur. De heer Verwiel zou, wijl de gemeente geen gemeente-opzichter heeft, gaarne eene bepaling zien gemaakt dat het onderhoud ten genoegen van Burg. en Weth. geschiedt. De Voorzitter zegt dat de kwestie van verhuring vermoedelijk toch maar voor eeu jaar zal zijn, aangezien volgens dc in behandeling zijode wet alle kosten van scholen, dus ook van de bijzondere, voor rekening van de gemeente komen- Hij geeft in overweging daarom geen voorziening te treffen. *Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. ec W. aangenomen. 4. Verkoop van leermiddelen en schoolmeubelen aan gemeld bestuur. De Voorzitter zegt dat het bruikbare is uitgezocht en overeengekomen is dit te verkoopen voor f 230.70. De rest, wat wel wat zal zijn verouderd, zal door middel van een advertentie worden ver kocht. De meubelen zijn verkocht voor f2575.90. Het bestuur der school dankt den raad voor de gratieuse behandeling. De heer Both w'.l even opmerken dat de banken, desiijds aan Kaatsheuvel uit geleend, allen stuk zijn. Meer wil hij er niet van zeggen. 5. Verhooging der pensioenen van gepensioneerde gemeente-ambtenaren met 40 pCt. DU punt is in een vorige vergadering aangehouden. Nadien Is deze aangelegen heid door Burg. en Weth. nog eens besproken. De heer Both merkt op dat alleen de Weth. deze zaak hebben behandeld. De Voorzitter geeft dit toe. De Weth. hebben gemeend 40 pCt. te moeten verleenen ongeacht aan wie het moet worden gegeven. De pensioenen zijn in 1917 vastgesteld en het valt niet te ontkennen dat sindsdien de waarde van het geld aanmerkelijk is gedaald. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. 6. Toekenning eener gratificatie aan den gemeente-archivaris voor de ordening en beschrijving van het gc- meente-archlef De Voorzitter zegt- dat bij de benoe ming van deo archivaris in 1918 besloten Is om bij gereedkoming hem een grati ficatie te verleenen. *Io overleg met den Prov. archivaris is besloten hem eene gratificatie te verleenen van f 250. Alles is keurig in orde en in portefeuille ge bracht. Een belooning voor het aantal uren dat hij er aan heeft gewerkt, is het niet want misschien is dit wel 1500 a 2000 uur. Betalen kunnen we hem dus niet, maar dat behoeft ook niet, wijl hij het meer als een eeretaak heeft beschouwd. Er zal, althans als het Rijk daarvoor wil bijdragen, een catalogus worden ge drukt. Met algemeene stemmen wordt hét voorstel van B. en W. aangenomen. 7. Verhuring van een lokaal van de acyteleenfabrlek voor transformatorenge bouw aan de gemeente Waalwijk. De Voorzitter deelt mede dat de ge meente Waalwijk genegen is 't voorste lokaal te huren voor f 120 per jaar zijode 6 pCt. van het bedrag noodlg indien een transformatorenhuisje zou moeten worden gebouwd. De Voo zitter meent dat dit voorstel zeer billijk is en stelt voor er op in te gaan. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter^ nog mede, dat de meterkamer zal worden verhuurd aan de P. N. E. M., doch dat daaromtrent nog geen voorstellen zijn Ingekomen. 8. Wijziging begrooting 1919. Conform het voorstel wordt besloten' Bij de rondvraag vraagt de heer Ver wiel hoe het in deze gemeente met de Elcctficitelt staat. De Voorzitter zegt dat de piketten waar de masten moeten komen te staan reeds zijn geplaatst. Wanneer echter met de werkzaamheden zal worden begonnen, kan hij nog niet zeggen, wijl dat geheel van Waalwijk afhangt. Hij gelooft wel dat men voor den winter licht zal hebben. Echter zal hij bij het gemeentebestuur op spoed aandringen. De heer Couwenberg vraagt of geen maatregelen kunnen worden genomen, dat motorrijders over het rijwielpad rijden in de Besoijensche Steeg. Blijft de toe stand zoo langer duren, dan komen er door het woeste rijden vau sommige motorrijders, beslist ongelukken. De Voorzitter zegt te zullen onder zoeken welke maatregelen het best kun nen worden genomen en zal in een vol gende vergadering met een voorstel komen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. In de groote Landbouw-Centrale van Normandië zijn de prijzen 50 tot 60 °/o gedaald. Voorts is te Lyon het vleesch 50 fr. pet* 100 kilogram afge slagen. Te Bourg zijn de wijnen van 400 tot op 280 fr. gedaald Op de markt te St. Flour is de prijs voor koeien en ossen gezakt tot 500 fr. per stuk. Uit Havre wordt bericht, dat de katoen 40 fr. per 50 kilogram gedaald is. Een kilogram zilver, dat 630 fr kostte in Februari, kost nu nog slechts 378 fr. Vrijdag daalde het zelfs tot 328 fr. Een Fransch blad wijst er op, dat de geldhandel thans bedreigd wordt. Tegen den zilverkoers vertegenwoordigt de Fransche franc aan innerlijke waarde nog slechts 1.35 fr. Zoo de wisselkoers verbetert, zalwelhaast de koers van voor den oorlog hersteld zijn. Naar de Times uit Konstantinopel verneemt, hebben de Bolsjewiki te Eli- sabethpol in den Kaukasus 15000 mo hammedanen vermoord-De stad isgeheel uitgeplunderd en ten deele verbrand. De Fransche kamer heeft met alge meene stemmen besloten; de jaarwedde van den president der republiek tever- hoogen van 1.200.000 tot 2 millioen francs. De salarissen van de presidenten van kamer en senaat zijn verhoogd van 72.000 tot 132.000 francs per jaar, die van de maarschalken van Frankrijk van 33.000 tot 63.000 francs per jaar, een en ander in verband met den huidigen levensstandaard. Volgens een mededeeling van den rijksminister van financiën te Duitschland verwacht deze vanaf 1 Juli een maande- lijksch tekort der rijksfinanciën van ongeveer zes milliarden. De Londenscbe poll is heeft in haar dienst niet minder dan 1500 vrouwelijke employé's. Het grootste deel is belast met het fouilleeren en nagaan van dames misdadigsters. Een driehonderd doen echter patrouilledienst, Zij zijn daarvoor in het bezit van een motorfiets, waarop zij met z'n tweeën rondrijden. Deze girls zijn zeer populair bij het Londensche publiek. De ruim 103 millioen Noord-Ame- rikaüen bezitten samen 7 millioen auto's dat Is een op ongeveer elke veertien Inwoners- Ia de stad Californië Is er een op elke zes personen. Mississippi is het achterlijker daar is slechts een auto op elke 41 menschen. De Tweede Kamer Is gistermiddag gereed gekomen met de behandeling van het ontwerp-Oaderwijswet, De eindstemming is bepaald op Woens dag 30 Juni a.s., des middags om drie uur. Ia een nota naar aanleiding van het verslag over hét wetsontwerp tot wijziging van de begrootiog van inkom sten en uitgaven van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1919 en tot wijziging vaa het IX hoofd stuk der Staat9begrooting voor het dienst jaar 1919, deelt de minister van Water staat mede, dat het in de bedoeling ligt teneinde de kosten voor-Jiet In dienst stellen van tijdelijk personeel aanzienlijk te verminderen. De bestelling op ZondJ£ ten plattelaode en In die plaatsen van eenigen omvang waar daartoe aanleiding bestaat, op te heffen en in plaats daarvan de gelegenheid té: geven die stukken, welke thans des Zondags worden besteld kosteloos van de kantoren af te halen. Het voornemen beslaat, dat een Zweedsch eskader, bestaande uit drie pantserschepen en eenige lichtere oor logsvaartuigen, tijdens een oefeningsreis in de Noordzee, in de eerste helft van Juli een bezoek zal brengen aan Amster dam. De pantserschepen zijn de volgen de De'Aran, de Manligheten en de Diïstigheden. Zij dateeren uit de jaren 1900—1903 en hebben een waterver plaatsing varieerende van 3620 tot 3840 ton. Zij hebben elk een bemanni#| van ongeveer 300 man. iets van de Oud- De laatsten Wie weet er nog Zouaven.? Zeer weinigen. Wie denkt er aan de Oud Zouaven Nog minder. En toch zoo velen zijn er noodlijdend, daarom besloot de Alg. Ned. Zouaven- bond, om de laatste der nog levende Zouaven, Zondag 4 Juli ten half een bijeen te roepen in het Patronaatsge bouw „Generamo"Oude Gracht, Utrecht, waar een vergadering zal gehouden worden en onder meer de Geestelijke Adviseur, Kapelaan B. van Leeuwen zal spreken over den nood-toestand der Oud-Zouaven. Daarheen worden alle Oud-Zouaven, vooral de gegoeden op geroepen, doch hebben ook andere be langhebbenden toegang. De 2e ultkeerlng uit de oorlogs winstbelasting Blijkens het afdeeilngsverslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van het hoofdstuk VUB der Staatsbegrootlng voor 1920 merkten sommige leden op, dat groote gemeenten als Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage en Utrecht, ook Arnhem, miader krijgen dan waarop zij hadden gerekend. Daarom meenden deze leden er op te moeten aandringen, dat bij de derde uiikeerlng niet alleen met de schade over het jaar 1919 zou worden rekeoing ge houden, maar ook metde nog niet gerestitueerde schade over de jaren 1914- 1918, opdat zooveel mogelijk een inte grale vergoeding zou plaats hebben. Ook spraken zij deo wecsch uit, dat niet te streng zou worden vastgehouden aan het denkbeeld, om de uitkeering tot een x/e van de opbrengst der oorlogswinstbe lasting te beperken, omdat jdeze veel meer heeft opgebracht dan aanvankelijk was geraamd. De groote gemeenten zitten in zorgen en het is geen Staats belang, haar daarin te laten blijven. Andere leden merkten echter op, dat bij de derde uitkeering in de eerste plaats rekening zal moeten worden ge houden met de factoreu, die in het jaar 1919 schade aan de gemeenten hebben veroorzaakt, b.v. de kosten wegens mar ken- en fraakec-bijslag, wegens herstel van wegen, die door veelvuldg troepen vervoer hebben geleden enz. Sommige leden merklea op, dat als gevolg van het gekozen systeem de geineenteD, die vrijgevig zijn geweest bij het doen der uitgaven, een ruimere vergoeding krijgen dan de gemeenten, die de spaarzaamheid hebben betracht. Zij achtten dit in hooge mate bedenke lijk. Tenslotte stelden sommige leden de vraag, of de te verkrijgen sommen niet zullen worden aangewend om over een luttel aantal [aren de inkomstenbelasting kunstmatig laag te houden. Zij zouden gaarne zien, dat de geboden steun ran meer duurzamen aard werd gemaakt. Gewone huidkwalen en het geneesmiddel er voor. Een uit de lichaamsgesteldheid voort komende huidkwaal vereischt medisch advies. Er zijn echter bepaalde opgedane huidaandoeningen, die spoedig moeten zwichten voor verandering in gewoonten en voeding en behandeling met een speciale antiseptische zalf. Tot de laatsten behooren de roosach tige, dragende, roode, droge of natte vormen van eczeem, die uit onzuiverheid van het bloed, geestelijke inspanning of besmetting ontstaan. Andere soortgelijke aandoeningen zijn dauwworm, gordelroos psoriasis, winterhanden, waterpokken, huldjeuking enz. Bij al deze huidkwalen is is volkomen zindelijkheid, geregelde stoelgang, rust, eenvoudig voedsel en onthouding van alkohol noodzakelijk. Men mag niet over de aangedane deelen wrijven of krabben wegens de daaruit voortvioelende mis vormingen en gevaren. Om de jeuk en pijnlijkheid te verdrijven is een speciale zalf noodlg en Foster's Zalf wordt hier voor alom geprezen. Zij heeft en geneest bovengenoemde jeukende huidkwalen. Foster's Zalf dient licht te worden aangewend na afsponsiog en zacht dro gen der aangedane deelen. Een enkele doos van deze speciale zalf is gewoon lijk voldoende om zelfs hardnekkige huidaandoeningen te genezen. De zalf is ook bijzonder geschikt voor In- en uitwendige aambeien. Let op den juisten naamFoster's Z*If. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. ORIE-DumoüLIN a f175 per doos. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R. De W. V. V. Quick heeft wederom gezegevierd op de bekerwedstrijden te Waspik. Zij heeft het sterke D. V. C. uit Dongen verslagen met 10. Maar hoe Met behulp van een andere ver- eenlglog, met spelers der R. K. V. V. Excelsior. Noemt Quick zoo de eer van Waalwijk hooghouden. Moet Quick zoo de lauweren (die ik haar niet misgun) binnenhalen. Moet Quick zoo de kleuren van haar vereeniging verdedigen door vreemde spelers van een andere veree- nlglng In haar gelederen op te nemen, die nog steeds lid zijn van Excelsior. Of heeft het Bestuur van Quick soms andere dingen in het oog, om zoodoende bijv. die r.,.. der RK.V.V. Excelsior uit elkander te gooien, zooals een be stuurslid van Quick zich uitdrukte en meer van dergelijke aardigheden uitliet. Is dat de goede verstandhouding onder ling aankweeken. Of is Quick soms bang voor het bestaan harer vereeniging Of heeft Quick zoo weinig leden dat zij spelers van Excelsior noodlg hebben Is dit niet het geval, waar blijven dan die andere leden van Quick. Eo gij leden van Excelsior, die Zondag 1.1, de kleuren van Quick .verdedigd hebt, voelt gij niet dat uw plaats daar niet is. Waar hoort gij als R.K. sportman thuis Ia een R.K. Voetbalvereniging, doch niet in een neutrale zooals Quick, die R.K, is wanneer het In haar voordeel is ziet gij niet In, dat gij verwarring en sticht in uwe eigen vereeniging. De ver eenlglng, die gij zelf mede opgericht en omhooggewerkt hebt. Hiervan getuigt de kampioenstitel, die gij na slechts een 1-jarig bestaan reeds over uw afdeellng verworven hebt. Laat U niet verleiden door de lokmiddelen van zulk een ver eeniging om b.v. in een hooger elftal te komen. Verdedig de kleuren uwer eigen K.K. Vereeniging, dan zal weldra de tijd aanbreken, dat gij gerust vol vertrouwen den strijd kunt aanbinden tegen dat groote en sterkere Quick, dat u altijd tegengewerkt heeft en met minachting op die kleine clubjes zooals Excelsior en Hercules heeft neergezieD. Mannen van Excelsior blijft aaneen gesloten, geeft Uwe kracht geheel aan uwe vereeniging, dan zal uwe vereenl- glng groeien en bloeien. Laat zien dat door wilskracht alles kan en moet over wonnen worden. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, Een supporter der R.K. V. V. Excelsior. Omtrent de reeds medegedeelde kindermoorden uit roofzucht niet ver van Venlo, schrijft men va» daar aan den Limb. Koer. de volgende bijzonderheden'. Zaterdag werd door eenige personen onmiddellijk bij de grens, op Nederl. gebied, een knaapjt gevonden, dat men schijnbaar had getracht te worgen, ter wijl een prop In den mond bewees, dat slechte bedoelingen hadden voorgezeten. Uit de verklatingen van den kleine te Kaldeokirchen, dus over de grens gedaan, bleek, dat men hem Inderdaad had trachten te worgen en men, in de mee ning verkeerende dat de kleine dood was, hem in het bosch had gegooid. Hij kwam everwei later bij en knapte naderhand geheel op. Het knaapje was afkomstig uit Neu- werk en was naar Venlo gezonden om winkelwaar te koopen het geld daarvoor bestemd, circa 80 mark, had men hem evenwel afgenomen, zoodat alleen roof de drijfveer is geweest. Door dit voorval kwamen de Duit- sche polltle-autorltelten op 't denkbeeld om In die richting eeo Daderonderzoek in te stellen naar een zoontje van een ladicgmeester uit Kaldenkirchen, dat reeds 14 dagen vetmist werd. Het onderzoek bracht aan bet licht, dat het knaapje vlak over de grens, dus op Dultsche grondgebied, werd ge vonden. Het lijkje was reeds geheel zwart en aan het verteree, doch uit alles bleek, dat de moord op dezelfde manier moet gepleegd zijn als van 't andere knaapje, en dit jocgeije ook vermoedelijk geworgd is. Teekens aio den hals wezen er ten minste op. Verder waren zijn beeneo met een riem samengebonden. Naar wij vernamen is het de Duitsche politie gelukt de vermoedelijke daders dezer schandelijke daden te achterhalen en bevinden dezen zich reeds in arrest. Het zijn Duitschers en afkomstig uit Viersen, terwijl een hunner thans in Dortmund was eo daar aangehouden zou zijn ;de andere is in Viersen aangehouden. Het onderzoek wordt verder voortge zet, aangezien de geruchten loopeo, dat nog meer kinderen worden vermist. Men spreekt zelfs van 8 of 9. Te Driesum is de 19-jarige M. B. die niet kon zwemmen, bij het baden verdronken. Te Wierum is de 24-jarlge L. S. bij het baden io zee verdronken. Gisteravond is onder het Wester viaduct te Amsterdam door een bijwagen van lijn 4 der electtiiche tram een zeven jarig knaaptje overreden en gedood. Te Stadskanaal is gisteren de 39- jarlge M. G. verdronken. Het artillerie-park van Uhlerborn in het vak Mainz-Blogen is In de lucht ge sprongen. Fransche troepen beproefden een uitbreiding van de ramp te voor komen. Een Fransch adjudant kwam er bij om het leven. Te Berlin is de 43-jarige weduwe van den veearts Schenker gearresteerd als verdacht baren 73-jarlgen schoonva der te htbben vermoord. Ze vreesde, dat de oude man tegen haar zou getuigen in een rechtzaak wegens bedrog en valschheid in geschrifte- Tegen H. v. d, V., mandenmaker te Osch (Noord-Brabant), werd door het O. M. ter Bossche rechtbank 8 jaar ge vangenisstraf geeischt terzake dat hij op 30 Dec. 1919 te Osch H'v. O. met het voornemen haar te dooden levensgevaar lijk met een mes heeft verwond. Bij Nieuwenhoorn is in het Voorn- sche kanaal verdronken I. M,. timmerman teAbbenbroek. Gistermidd g 3 uur is bij de bouw van de toren op het station Radio Assel in den in aanbouw zijnd den vijfden torer^ tengevolge van het breken van takels de werkkorf van een hoogte van 35 meter naar beneden gestort. Van de acht werk- lieden in den korf werden drie gedood de 36-jarige van Tienhoven te Apeldoorn, vader vau 5 kinderen T. van der Trappe 25 jaar ongehuwd te Beekborgen en de 27-jarige G, Pansier uitTiel. De iaatste was 2 maanden getrouwd Zwaargewond werden Hoegendijkhof te Apeldoorn, die een beenfractuur en een ernstige hoofd wonde heeft opgeloopen en de 28-jarige J. Hek wonende te Harskamp, vader van drie kinderen. Lichtgewond is.W Hage- man uit Apeldoorn, ongedeerd bleef alleen zijn klompen waren stuk. Ook Schut te Harskamp bleef ongewond De zwaargewonde zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Apeldoorn Van Tienhoven sloeg tijdens den val uit den toren en werd dood opgenomen, van den Trappe was in den toren blijven hangen en zijn deerlijk verminkt lichaam moest door een der werklieden uit den toren worden gehaald Pansier leefde nog eenige oogenblikken, nadat hij w$s op genomen. In de Dominiale mijn te Kerkrade is gisteren de gehuwde mijnwerker D wonende te Mocholtz, doodgevalien Te Wederveef isde barblersbedllnde Roelof Hempen, uit Winschoten, en bij Rhederweg de boerenzoon Arnold Schoenmaker, bij het baden verdronken, 9 cbo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5