Geuit Timmeimans-van Vlijmen, fijne Ylickwaren in ket snur. Correspondentie. Advertentiën op do Markt bewezen dat de waterverspilling van en dan, als het kan, later de tarieven 80 M3 des nachts plaats heeft in arbei- te verlagen. derswoningen en om dan een dus danig paardemiddel toe te passen, acht hij wel wat al te erg. Hij zou daarom eerst het onderzoek willen afwachte en dan de maatregelen nemen. De heer van Riel zegt dat 't onder zoek reeds heeft plaats gehad. De heer Roggeveen merkt op dat dit nog niet heeft kunnen geschieden, wij de Meters nog niet zijn geplaatst. Spr zou evenals de heer Timmermans willen wachten met het toepassen van dit paar demiddel totdat het onderzoek heeft plaats gehad. De heer Schambergen kan zich d«ar mede vereenigen wijl in het andere ge val de arbeiders als het ware op het Idroge worden gezet. De heer Klijberg merkt op dat er geen kwestte is van arbeiders op he Idroge te zetten. Spr. meent dat voor de arbeiders hier absoluut geen reden be staat tot klagen want op weinig plaatsen in de omgeving kan gewezen worden dat zooveel voor den werkman wordt gedaan. De heer Timmermans erkent gaarne —dat het tarief zeer goedkoop is, maar ■aangezien niet bewezen is dat de grootste ^verspilling van water bij den arbeider plaats heeft, wenscht hij eerst het on- 'derzoek af te wachten. De heer van Riel zegt dat hier ab soluut geen achteruitstelling van den een of ander plaats heeft. Wil men heel goedkoop water hebben, dan moet men zich schikken in het besluit dat alleen is genomen om verspilling te voorkomen. Wil men anders dan moet men een Meter nemen. Spr. meent dat het niet alleen in het belang van de gemeente 1s doch ook in dat van den arbeider indien de toestand blijft als door de commissie aangegeven. De heer Roggeveen wijster nogmaals op dat juist niet valt te constateeren waar de verspilling plaats heeft en daarom juist zou hij liever wat willen wachten. De heer van Riel zegt nog dat de commissie pas met haar voorstel is ge komen na een zeer ernstig onderzoek te hebben ingesteld. In vrijwel de meeste gemeenten wordt aldus gedaan. De heer Klijberg wenscht nog op te "merken dat het niet alleen wordt gedaan om het verbruik des nachts te beperken doch ook vó'or dat van over dag. Het voorstel van den heer Roggeveen in omvraag gebracht wordt aangenomen Imet 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren De Graaff, Schambergen, Timmermans, Brekelmansen Roggeveen. Tegen de heeren Verwiel, Klijberg, v. d. Broek en van Riel. De heer Timmermans wijst er voorts .nog op, dat hij zich met de tarieven zooals die in het preadvies van Burg. en Weth. zijn aangegeven, niet kan ver eenigen. Hij kan met deze verhoogde prijzen niet accoord gaan wijl bij de naasting is voorgespiegeld dat de prijzen, indien het bedrijf door de gemeente zou I"worden geëxploiteerd, goedkooper zou den zijn en nu blijkt na een half jaar reeds het tegenovergestelde. Verder wijst spr. er op dat is besloten in de eerste 4 a 5 jaren niets af te schrijven en I ondanks dit besluit komt de Commissie nu reeds met voorstellen om f3500 af he schrijven. Was dat niet gedaan, dan zouden de tarieven niet zoo hoog ge steld behoeven te worden. De heer Van Riel zegt, dat geen 'tariefverhooging heeft plaats gehad. Het best kan men dit zien aan Besoijen en 'Baardwijk. Bij de oude tarieven brachten de aansluitingen in Besoijen op f 1747 en nu met de nieuwe tarieven en het zelfde aantal aansluitingen f 1722. In Baardwijk waren deze cijfers f861 en f 837. De betere uitkomst is verkregen doordat uniforme tarieven zijn ingevoerd en opgehouden is met de abnormaal lage uitzonderingstarieven. De heer Timmermans weet niet hoe het te noemen, geen verhooging maar meerdere, duurdere betaling. Hij wijst er op dat vroeger werd gesproken van 12-et. per M3 en thans van 18 ct. en dat is een aanmerkelijk verschil. Het moge dan geen verhooging zijn, men moet dan toch in ieder geval meer betalen. De heer Roggeveen meent dat vroeger voor die huizen in de van Coothstraat f21,— werd betaald en thans f24, plus f2,80 meterhuur. Dat is dus ook eene verhooging. De heer Timmermans wijst er nog op, dat de voorspiegelingen bij de over gave te mooi zijn geweest. De loonen zouden heel wat minder zijn omdat de directeur van de gasfabriek alles kon waarnemen en ook het stoken zou goed kooper kunnen geschieden. Nu echter blijkt reeds dat dit alles veel meer kost dan vroeger het geval was. Toen be droegen de salarissen f 4290 en nu f5300. Spreker weet wel dat aan dit alles nu niets is te veranderen, maar hij wil er toch op wijzen, dat men wat voorzichtig moet zijn bij het overnemen van dergelijke zaken en we dit geval altijd maar als voorbeeld moeten nemen. De heer Verwiel zegt dat de com missie van oordeel is geweest, dat het De heer Timmermans wijst nogmaals op het feit dat alles anders is voorge spiegeld en op het door de commissie genomen besluit de eerste 4 jaren niet af te schrijven. De heer van Riel zegt dat het waar is dat dit besluit is genomen, doch dat de commissie later van opinie is ver anderd. De heer Timmermans is van meening, dat men in dergelijke ernstige zaken zijn meening niet zoo spoedig moet laten leiden naar den wind. Verder wijst hij er op dat hij geen voorstel wil doen tot wij^jging, omdat hij daarvan de verantwoording niet op zich wil nemen. Echter wil hij er vooral maar op wijzen dat bij overname de raad maar iets is gezegd omdat men het gaarne had. De Secretaris, als secretaris van het bedrijf vergunning verkrijgend het woord te voeren, zet uiteen dat de commissie steeds in alles hetzelfde heeft gedaan en door haar geen nieuwe banen zijn bewandeld. Hij toont-aan de hand van cijfers aan, dat geen verhooging van tarief heeft plaats gehad, doch dat de meerdere opbrengst alleen is ver kregen door opheffing van de groote uitzonderingsbepalingen, doch piet door verhooging van tarieven. De heer Timmermans zegt, wijl hij niet beschikt over alle cijfers, de secre taris niet te kunnen antwoorden. Na nog eenige discussie wordt het artikel zoo aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. i Tegen stemden de heeren Timmer-; mans, Brekelmans en Roggeveen. Daarna wordt de verordening na nog enkele opmerkingen, onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. 3. Vaststelling eener verordening op de levering van electriciteit door het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf. Dit wordt zonder verandering aan genomen 4. Vaststelling van een tarief voor de levering van electriciteit. - De Voorzitter zegt dat door de com missie en ook door Burg. en Weth. wordt voorgesteld de prijs van de electriciteit te bepalen opvoor kracht op 30 en voor licht op 53 ct. per <.W. uur. Voorts om de prijs van kracht uur na zonsondergang te bepalen op 53 ct. De heer Timmermans kan, wat be treft den prijs voor kracht, zich niet met het voorstel vereenigen. De bedoeling s het kleinbedrijf zooveel mogelijk ter wille te zijn, doch met bepalingen als deze doet men zulks absoluut niet, want men mag een normale werktijd tot 'savonds 6 uur rekenen. Bij winter dag, wanneer het 4 of 5 Hur donker s, zou men dan reeds 53 ct, per K.W. uur moeten gaan betalen, eene onbillijk- ïeid zeer groot. Spr. zou dit willen aten vervallen vooral omdat het voor het bedrijf geen invloed zal uitoefenen en het tarief van 30 ct. toch reeds hoog is. Om het bedrijf niet al te zeer aan banden te leggen zou hij willen spreken van na 6 uur het verhoogde )edrag te betalen. Nog beter zou hij het achten deze bepaling voorloopig geheel achterwege te laten. Voorzitter. Dus u zou art. 2 geheel willen laten vervallen en van een tijd niet spreken. Timmermans. Ja. De heer de Graaff zou ook nog in overweging durven geven om verbruikers van grootere hoeveelheden reductie- te verleenen of wel progressief te treffen, emand b.v. met een verbruik van 50, 70 of 100 K.W. telkens wat minder te aten betalen. Spr. wijst er op dat groote bedrijven en rechtstreeks bij de P.N.E.M. aangesloten, ook naar gelang van het verbruik betalen. Gaat men hier tot een dergelijke regeling over. dan zal men meer aansluitingen krijgen dan als nu voorgesteld. De Voorzitter zegt er wel iets voor te voelen. Echter wordt een en ander moeilijk, omdat wij te weinig speling meer hebben en anders met verlies zou den moeten werken. De heer de Graaff wijst er op dat et hem bekend is dat een groot in- ustrieel dezer gemeente rechtstreeks jij de P. N. E. M. aangesloten, bij nog meerder verbruik eene reductie van 15 /0 geniet. Dat zou ook zoo met de ge meente kunnen gaan. Hoe meer stroom deze van de P. N. E. M. afneemt, hoe oedkooper ze het weer van de P. N. E. M. krijgt. De Voorzitter is het daarmede eens maar wil er ook op wijzen dat er voor de gemeente nog kosten bijkomen van afschrijving en rente, huur van gebouwen enz. De heer Klijberg kan zich met het idee van den heer De Graaff goed ver eenigen en ziet daar op den duur een voordeel in. De heer Timmermans merkt opdatmen nu er nog niet veel van kan zeggen. Eerst moet afgewacht worden het aantal aan sluitingen en dan pas kan iets worden gezegd. Hij zou daarom slechts de prijzen voor kracht voorloopig op 30 ct. bepalen en voor licht op 53 ctzonder meer. De Voorzitter kan zich daarmede beter is het bedrijf rendeerend te maken vereenigen, vooral omdat men nu nog niet over de noodige gegevens beschikt. Inmiddels kan ook aan de P. N. E. M. om nadere tarieven van afname worden gevraagd. De heer De Graaff vraagt of Burg. en Weth. achter deze zaak eenigen spoed willen zetten. De Voorzitter zegt iulks toe. 6 Verzoek der Liedertafel „Oefening en Vermaak" te Waalwijk tot het ver leenen van een garantie of subsidie in de kosten verbonden aan het houden van muziek-concoursen. De Liedertafel „Oefening en Vermaak" stelt zich voor het 60-jarig bestaan harer Vereeniging te vieren door het houden van een nationalen zangwedstryd. De kos ten van dezen zangwedstrijd zouden ech ter niet uit bijdragen van deelnemers, uit vrijwillige bijdragen en entreé's kunnen worden bestreden. De Vereeniging meent daarom een beroep te moeten doen op de gemeente waartoe zij aanleiding vindt om dat zij' meent steeds het algemeen belang te hebben gediend door verheffing der toonkunst, veredeling en uitspanning der ingezetenen en het bevorderen van vreem- delingenbezoek. Naar onze meening is er inderdaad veel te waardeeren in hetgeen de Liedertafel in al die jaren in het algemeen plaatselijk be lang deed en wij zouden dan ook gaarne zien. dat deze waardeering zich uitte door het verleenen van financieelen steun aan de in uitzicht gestelde muziekfeesten. Hij zorgelijken toestand waarin echter ook onze gemeente-financiën verkeeren, is ook hier passende zuinigheid geboden en wij kunnen daarom ook geen vrijheid vinden U voor te stellen een subsidie van f 500.te verleenen. Trouwens de ver eeniging geeft zelf aan dat zij gebaat zou zijn met een garantie. Deze wijze van steunverleening lijkt ons te prefereeren boven het geven van een subsidie en wij hebben dan ook gemeend. U te kunnen voorstellen een garantie te verleenen van ten hoogste f 300. Wanneer U zich met ons voorstel kunt vereenigen verzoeken wij U ons te mach tigen van het garantiebedrag eventueel zooveel uit te keeren als büjkens aan ons over te leggen rekening err verantwoor ding noodig is om het nadeelig saldo dei- exploitatie van het muziekconcours te dekken. De heer Roggeveen is er niet tegen, mits men later maar niet weer eens komt, zooals met Waalwijks Belang het geval is geweest. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 7. Schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel inzake de opheffing van de voorziening van goedkoop bruinbrood.- De Voorzitter: Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel wordt het oordeel van den Burgemeester gevraagd omtrent het staken van de goedkoope brninbroodvoor- ziening voor zoover deze gemeente betreft Van den door den Minister gegeven wenk om ook het gevoelen van den Gemeente raad in te winnen wenscht de Burgemees ter gebruik te maken, nadat omtrent deze aangelegenheid overeenstemming is ver kregen in de vergadering van ons Col lege. Zoodra de vrije handel weder over vol doende hoeveelheden graan en meel kon beschikken zijn de bakkers terstond over gegaan tot de bereiding van zoogenaamd vrij tarwebrood en wittebrood, dat thans door de ingezetenen ook veel wordt ge kocht. Niettemin is de verstrekking van regeeringsmeel niet in die mate afgeno-, men als met het oog op voormelde omstan digheid kon worden verwacht. Wel is het gebruik van regeeringsbrood beduidend verminderd, doch de ingezetenen gaan voort hun broodkaarten op te eischen. De kaarten worden dan als regel in eens voor liet geheele tijdvak aan de bakkers ter hand gesteld, die dan verder geen bons innemen en naar behoefte brood verstrek ken. Uit een onderzoek is ons gebleken, dat van het broodverbruik minstens 50 pCt. bestaat uit zoogenaamd vrij brood. De bakkers krijgen echter de besbhiking over meer broodbons da nnodig is om de 50 pCt. regeeringsbrood te dekken. Het op de ingeleverde broodbons door de ge meente verstrekte meel is dus niet geheel- noodig voor de bereiding van goedkoop brood en zoodoende krijgt de bakker een beduidend overschot op regeerings meel tegen lagen prijs, waarover hij naar willekeur kan beschikken. Het is ons be kend dat dit overtollige meel in groote hoeveelheden wordt opgekocht voor vee voeder, terwijl het ook nog wordt gebe zigd voor praktijken, die zeer zijn af te keuren. Het is zeer te betreuren, dat zoo groot misbruik wordt gemaakt van een Kegeeringsmaatregel, die de gemeente op nagenoeg f 10.000.per jaar komt te staan; dit is te meer te betreuren, omdat deze misbruiken door de bevolking wor den in de hand gewerkt, omdat wordt af geweken van liet voorschrift, alleen tegen verstrekking van de vereischte hoeveel heid regeeringsbrood een evenredige waarde aan broodbons af te geven. Wij achten het daarom alleen reeds ter wille van de schromelijke misbruiken zeer wen- schelijk, dat deze maatregel, die aan ge meente en Rijk schatten geld kost, zoo spoedig mogelijk wordt opgeheven. Wij zijn trouwens van oordeel dat ook in zake de broodvoorziening het bijslagstelsel moet worden verlaten omdat naar wij meenen, ook hier mag worden verwacht, dat bij intrekking van den regeerings- maatregel alleen een spoedig herstel van de vroegere verhoudingen is te verwach ten en eerst dan de onderlinge concurren tie, zoowel in den graan- en meelhandel als in de bakkerij, zijn invloed op de meel- en broodprijzen zal kunnen doen gelden. De heer Schambergen is bang dat de prijzen van het brood daardoor omhoog zullen gaan. De Voorzitter is ook van meening dat dit het geval zal zijn, maar waar toch geen oorlogbrood wordt gegeten of althans bijna niet, is het jammer voort te gaan met het verstrekken daar van, wijl het 't Rijk millioenen kost en de gemeente duizenden. Spr. wil er verder nog op wijzen dat het maar een advies is en het niet zeker is dat het daarom gebeurt. 8. Verzoek van de afdeeling Waalwijk- Besoijen van de vereeniging De Hanze tot verhooging van het subsidie van haren handelscursus over 1919. Wordt aangehouden omdat het stuk ongezegeld is. De Voorzitter stelt voort, met het oog op het late uur, de verdere punten aan te houden tot eene volgende vergadering, welke in de week na kermis zal worden gehouden. De heer Klijberg zou thans all.e zaken willen zien afhandelen. De heer Timmermans is van hetzelfde gevoelen, doch geeft in overweging alle stukken, welke reeds ter inzage hebben gelegen, niet nogmaals voor te lezen. De Voorzitter stelt dan aan de orde punt 9. Vaststelling eener verordening op de winkelsluiting. De heer Roggeveen vraagt of het de bedoeling is dat verlofhouders en eige naars van Lunchrooms ook moeten ge sloten zijn na 8 uur, waarop de Voor zitter bevestigend antwoordt. De heeren Klijberg, van Riel en Tim mermans zijn het daarmede niet eens. Het is winkelsluiting, doc4i geen lunch room of verlofsluiting. De Voorzitter wijst op de moeilijkheid van controle. Wordt besloten deze buiten de ver ordening te houden. Hierna wordt de verordening aange nomen. De heer Verwiel was tegen aanneming. 10. Vaststelling eener verordening op de beteugeling van het rooken door kinderen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Het zal voortaan verboden zijn aan kinderen beneden de 14 jaar sigaren, tabak of sigaretten te verkoopen. IJ. Wijziging der begrooting. De heer van Riel vraagt of de f 40.000 allen tengevolge van de crisis is, waarop de Voorzitter bevestigend antwoord. De heer Roggeveen stelt voor de H.O. van 1919 met f30.000 te verhoogen, vooral wil hij dat doen omdat het jaar 1918 nog goed is geweest en "te voor zien is dat de eerste jaren voor deze gemeente minder rooskleurig zullen zijn. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. In de vergadering van 29 April j.l. werd door mij, naar aanleiding van een desbe treffende vraag van den Heer Roggeveen, de toezegging gedaan, pogingen aan te wenden om verlaging van den prijs van de melk in deze gemeente te verkrijgen. Kort daarop verscheen de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 3 Mei 1920, waarbij mede- deeling werd gedaan van het intrekken van de maximum-prijzen van de melk; de mogelijkheid werd evenwel open gelaten dat voor bepaalde gemeenten maximum prijzen zouden worden vastgesteld op voorstel van de Burgemeesters, die vooraf overleg zouden hebben te plegen met de belanghebbenden. Door de ligging van onze gemeente ten opzichte van Bèsoyen en Baardwijk zou het hoogst gewenscht zijn dat zoo mo-. gelijk voor alle drie de gemeenten dezelf de melkprijzen zouden gelden, en waar die prijs in élk dier gemeenten f 0.18 per li ter bedroeg (in Besoijen voor aan huis be zorgde melk f 0.19 per liter), kwam het. mij wenschelijk voor, gemeenschappelijk met mijn ambtgenooten uit die gemeenten pogingen aan te wenden om vermindering der melkprijzen te verkrijgen. In onderling overleg werd besloten het Bestuur van de afdeeling van den Boeren bond tot eene bespreking van deze kwes tie uit te noodigen. Deze bespreking vond plaats op Maandag 14 Juni 1920. Tot mijn leedwezen moet ik U echter medédeelen dat deze bespreking geen resultaten heeft, opgeleverd. Bij de opening werd al aan stonds door den afdelingsvoorzitter me degedeeld. dat de boeren besloten hadden niet tot verlaging van den melkprijs over te gaan. Het is mij, noch mijn Collega's mogen gelukken eenige concesie, hoe ge ring ook, te verkrijgen; al onze betoogen stuitten af op den starren onwil der boe ren. Weliswaar staat het mij nu vrij den Mi nister voor te stellen, voor onze gemeente een maximum-prijs voor de melk vast te stellen, doch als gevolg daarvan zal te wachten zijn een heftig verzet der boeren, die, zooals gebleken is bij den laatsten z.g. inelkoorlog te Besoijen, voor de laagste sabbotage niet terugschrikken. En toch zouden mijne Collega's en ik bij de vaststelling van een maximum-prijs bereid zijn, de handhaving daarvan met alle mogelijke middelen t e verzekeren, wanneer slechts kon worden gerekend op de onvoorwaardelijke medewerking van het publiek. Ik heb echter daaromtrent volstrekt geen zekerheid; integendeel, ik ben er op grond van ervaring van overtuigd, dat die zal ontbreken. Ik voel er daarom voorals nog zeer weinig voor dezen onaangena- men strijd aan te binden. Wanneer Uw College meent dat de liooge melkprijs moet worden bestreden, zou ook een andere weg zijn te bewande len. De marktwaarde van de melk is ver beneden die door de boeren hier berekend wordt. Het moet dus niet moeilijk vallen de plaatselijke prijzen te drukken dr.ov van gemeentewege in de verschillende deelen der gemeente melkslijterijen in te richten. Wanneer met een of meer melk fabrieken uit de omgeving een contract voor de geregelde levering van melk zou kunnen worden gesloten, dan zou het mo gelijk zijn op deze wijze voldoende aun- voer van versche melk beneden den thans geldenden prijs tel everen. Het lijkt mij beter, en waar melk bijv. voor zuigelingen en zieken, geen dag kan worden gemist voor de consumenten ook veiliger, dat op deze wijze getracht wordt, een redelijke verlaging van den melkprijs te verkrijgen, al ware het dat de gemeente daarvoor eeni ge geldelijke offers zou moeten brengen Ik zal het wel op prijs stellen het gefoe- len Uwer vergadering hieromtrent te mo gen vernemen. De heer v. d. Broek zegt dat de boe ren hier moeilijk lager kunnen gaan. De gronden zijn hier veel duurder. Hij wijst er op dat de melk beter is dan van de Zuivelfabriek waarvan ze slechts 16 cent kost. De heer Schambergen zou meer con trole willen hebben op de melk. De Voorzitter zegt dat dit in de toe komst, nu men aan het proefstation de beschikking heeft overeen scheikundige, weer zal worden gedaan. De heer Verwiel geeft in overweging om de maximum-snelheid aan 'den hoek te doen veranderen. Inplaats van 10 zou hij 15 K.M. willen laten rijden. De heer v. Riel kan zich daarmede vereenigen en zou in de geheele ge meente slechts 15 K.M. willen zien rijden. De heer Timmermans is daar tegen. 20 K.M. in de gemeente en 15 aan den Hoek. Hij geeft voorts in overweging middelen te beramen om de gevaarlijke bocht weg te krijgen en zoolang dit niet het geval is borden, goed opzichtig te plaatsen met het woord Langzaam rijden. Gevaarlijk. Wordt besloten op 15 K.M a. d. Hoek. De heer Schambergen wijst op het slechte gas. Op het oogenbiik klaagt zijn vrouw en alle andere huisvrouwen dat zeer'smidiagi niet s op warm kunnen krijgen. Trouwens 's morgens ondervindt hij het zelf De heer Verwiel kan op het oogen biik niet overliet gas klagen. In zijp inrichting wordt veel op gas gekookt doch men klaagt daar thans niet. De heer Klijberg heeft eens in zijn fabriek geinformeerd en ook daar is men thans over de kwaliteit tevreden. De heer Verwiel geeft in overweging den Directeur te raadplegen als het gas niet goed is, want in de meeste gevallen moet de oorzaak worden gevonden in de slechte leiding De heer Timmermans kan nog niet hard over de goede hoedanigheden van het gas roepen. Wel is het beter dan het is geweest, doch zooals het behoort is het nog niet. o De heer Van Riel vraagt of de kosten aanmerkelijk hooger zijn als de Mr. van Coothstraat geheel wordt doorbestraat. De Voorzitter zegt dat dit ongeveer f 1000 zal kosten. De heer Van Riel en de heer Tim mermans wijzen er op dat het daar juist het slechtst is. Besloten wordt de straat geheel op te halen. Daarna sluiting. 4 Wij ontvlogen weer een inge zonden stuk van een supporter van R. K. V. V. »Excelsior«. Waar deze Inzender absoluut geen rekening houdt met de dnre papierprijzen en de be perkte plaatsruimte, het stuk Is veel meer dan een kolom groot, kunnen wij het alet opnemeo, temeer waar^ Excel sior en Quick beide eenmaal aan 't wooid zijn geweest.^ED' In het woonhois rooi been btwoond il or den Heer JAN BOTERMAN3 heeft zich gevestigd en stelt aldaar verkrijgbaar, 17^27 Mooiste zitje. Nette bediening. bestellingen horden aan HUIS B hZ O RGD.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 10