T weede Blad. Mooning Mention* GEWOItE ADÏEflTENTIËN buitenland" mËüwrurr'KlATYHÏüvËL Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Nieuws uit Housden. Burgerlijke Stand, RECLAME. Gemeenteraad. NUMMER 55 ZATERDAG 10 JULI 42e Jaargang. 5 Wij deelen bij d*ze mede, dat wij ons verplicht zien, door de ze?r hoogen prijs van 't couran tenpapier, arbeidsloonen, enz. de prijzen der ,te verhoogen tot 20 cent per regel en dit ingaande 1 JULI as. Voorts zullen in verband met een besluit van uitgevers voor taan geen vermeldingen van openbare vergaderingen, concer ten, enz worden gegeven, zoo daarvan geen aankondiging als advertentie in ons blad geschiedt. Na de aankomst van de Duitsche militaire gedelegeerden zyn gisternamid dag de besprekingen te Spa over de uit voering van de militaire, maritieme en luclitvaartartikelen van het vredesverdrag begonnen. Eerst heeft de conferentie, zoo meldt het officieele communiqué, over de uitvoering van de artikelen in het alge meen een uiteenzetting van den minister van de Duitsche Rijksweer, dr. Gesier, ge hoord, welke uiteenzetting aangevuld werd door mededeelingen van den Duit- schen Minister van buitenlandsehe zaken. Von Simons. De mededeelingen kwamen hierop neer, dat de Duitsche regeering don economischen toestand van Duitsch- land aanvoert vor de vertragingen in de uitvoering van de militaire, maritieme en luchtvaartbepalingen van het verdrag. Betreffende het verminderen van het effectief wees minister Gessier op de on mogelijkheid, waarin hij zich bevond om - te snel de mannen naar huis te zenden, waardoor het aantal wcrkloozen nog zou vermeerderd worden. Minister-president Delacroix en Lloyd - rjeorgi' hebben nadrukkelijk anngodrou- *~gei; op de noodzakelijkheid voor de. Duit sche regeeiing om bepaalde data vast te stellen en wel spoedig, voor de uitvoering van haar verplichtingen op militair, mari tiem en luchtvaart gebied, wanneer zij ernstig den vrede wil verzekeren en ver trouwen wil inboezemen. In dien zin heeft Lloyd George den Duitschen gedolget v- den verzocht de bedoelde bijzonderheden in de volgende zitting mede te deelen. Na den rijkskanselier Fehrenbach ge hoord te hebben, die zich borg verklaar de voor de vredelievende gevoelens van het Duitsche volk en zijn afkeerigheid van elke gedachte aan revanche, stelde de con ferentie haar volgende ziting vast op 7 Juli half vier namiddag. Dan zullen de verklaringen der Duitsche regeering, op de vraag c^oor Lloyd George gesteld, ge hoord worden. De besprekingen hadden ruim drie uren geduurd en de geallieerden waren zeer ontevreden over de houding der DuitscHers. De gistermiddag gehouden conferentie heeft een veel gemoedelijker afloop gehad dan die van Dinsdag. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De Duitsche minis ter van buitenlandsehe zaken, Von Simons die de meest heldere en gevatte kop der Duitsche onderhandelaars schijnt te zijn, gaf opnieuw een uiteenzetting van de bui tengewone moeilijkheden, voor welke de Duitsche regeering zich geplaats ziet, wanneer zij aan de wenschen der gealieer- den inzake de ontwapening voldoet. Hij liet vervolgens het woord aan generaal Von Seeckt om de gegevens te verschaf fen over het oorlogsmateriaal dat thans nog in Duitschland aanwezig is en de wij ze, waarop de Duische regeering de ont wapening denkt tot stand te brengen. De general zette toen op zeer duidelijke wijze uiteen, wat het leger nog bezit aan oorlogsmateriaal; wat reeds uitgeleverd is en wat nog uitgeleverd moet worden. Hij stelde de gealicerden een nota met ver schillende cijfers ter hand. Darop deelde Von Seeckt mede, dat hij deze maand de troepen op de huidige sterkte zou houden en dat hij ze elke drie maanden met 20.000 man zou verminderen, zoodat op 10 October 1921 men het getal zou kunnen bereiken, dat het verdrag van Versailles heeft vastgesteld. schappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, gevestigd te Groningen. Uit het jaarverslag van den directeur den Heer E.F. Leopold, bleek, dat «Groningen zich in 1919 krachtig heeft ontwikkeld. Ruim 4 mlllioen nieuw ver zekerd kapitaal werd bijgeschreven, De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 December f. 184,418,96, Uit het JJrapport van de Com«lssle tot nazien der rekening en van den Accountant, den Heer A, Versteege, bleek, dat de administratie In orde werd bevonden. De aftredende Commissarissen werden- herkozen. De Katholieke Illustratie van deze week bevat het volgende Platen De tegenwoordige Hongaar- sche Minister-President Dr. Alexander Limonyc-Semadam. Na de volks stemming in Sleeswijk. Het openlucht spel »De roos van Valkenburg* (2 foto's). De Prins van Wales passeert den evenaar. Merkwaardig feest en op tocht te Tilburg (10 foto's). Missie tentoonstelling te 's-Hertogenbosch en te Bergen-op-Zoom. Een H. Hart beeld. Mtlitaire Sportweek. Roeland van Kunegonde, historisch tooneêlspel met plaaijes. De wederopbouw in verwoest Noord-Frankrijk (6 foto's). Z. E. heer Paaberg. Tekst Leola's erfenis, roman door Charles Garvlce. Gerechtigheid, door Tb. L. De Prins van Wales passeert de linie. Thermometers- Lachende gezichten. Pnsrebus de »drie plaat jes*. Uit de blikken trommel. werden totaal tot puin geslagen. Tot nu toe zijn er een 50 slachtoffers waaronder 10 dooden. De ruiten spron gen tot in den omtrek van 15 KM. Auto- en motor verliezen*. Een der lezers van het Utr. Dgbl. schrijft Alleen volgens de berichten uit uw blad zijn de verliezen door auto en motor gedarende de maanden Mei en Juni van dit jaar Licht gewond 29. Zwaar gewond 22. Gesneuveld 25, Op het pensionaat >Eikenbarg« bij Eindhoven is Inbraak gepleegd, waar bij 24 paar schoenen, voor ongeveer 600 gulden aan kleeren en een rijwiel werd gestolen. bij ziekte of anderszins noodig gehad hebben. Nooit was hem een opoffering te groot, waar dit het het heil zijner patiënten betrof. Inzonderheid de armen zullen veel aan hem verliezen. Hoe noode wij dus den geachten geneesheer missen, zoo hopen wij toch, dat het hem in zijn nieuwe standplaats in alles naar wensch zal gaan. Dr. Romijn kan er verzekerd van zijn, dat zijn verblijf in ons midden bij velen in de aangenaamsté en dank baarste herinnering nog tal van jaren zal voortleven. Ouder presidium van den Heer Jhr.Mr.W.Alberda van Ekeustelu werd Donderdag 8 Juli j.l. In het Hotel Des Payf Bas te Utrecht de jaarlijksche Al- gemeene Vergadering gehouden van »GronIngen«. Alg. Onderlinge Maat- De duurte van het papier heeft een der oudste bladen van Frankrijk, het ïMemorial des Pyiécées*, dat 118 jaar oud is, vermoord. Ook de »Nouvel- liste* van Bordeaux is verdwenen. En naar uit Parijs gemeld wordt, zullen ook daar binnenkort enkele bladen, waar onder een bekend dagblad ophouden te bestaaD. Ook in Holland zijn reeds verschillende verdwenen. De vereeniging van grondbezitters en huiseigenaren te Solingen heef', wegens de enorme onkosten, die daar aan verbonden zijn, besloten den ge meenteraad te verzoeken den gemeente lijken straatreiniglogsdienst op te heffen en weder zooals ia den ouden tijd iedereen te verplichten de straat voor zijn huls of tuin schoon ic houden. Ia het Wiaschoterdlep onder Zuid broek is gisteren een zes-jarig zoontje van E. op 't Z. aldaar verdronken. - Gisteren Is de tabakskerverij der firma Melen en Co. te Stratum afge brand. Vannacht Is de arbeider M. P. te Schijndel bij het stroopen door het afgaan van zijn geweer gedood. Ten nadeele van de Russische vo'stin Paul Demldoft is te Nlzza voor 150.000 franken aan juweelen gestolen. Men verdenkt er Michael Fiegmentoff, een harer dienaren, van die Maandag tegelijk met de juweelen gevlogen bleek. Ook de vroedvrouwen worden dnurder en werken mloder. Te Bottrop hebben ze hun tarief verhoogd op 150 Mark en weigeren ze voortaan de kin deren ten doop naar de kerk te dragen. De fabrikanten Rudolf en Karl PhiÜppl werden wegens het maken van woekerwinst op de levering van houten ramen In 1915/16 voor militaire ge bouwen te Mainz elk tot 10,000 Mark boete veroordeeld, terwijl de overmatige winst ten bedrage van 1.460.443 Mark verbeurd verklaard werd. Familiedrama. Zaterdagmiddag beeft zich in de woning van J. C. P. aan de Meelstraat 61 te Tilburg een vreeselijke drama afgespeeld. Met een mes heeft P. zijn echtgenoote zoodanig bewerkt, dat het niet veel scheelde of de dood was oumiddellijk ingetreden. Toen de politie In de woniog ver scheen voed ze vrouw P. in bed liggen met groote gapende wonden, waar het bloed bij stroomen uitgutste. De rechterschouder vertoonde een 6 cM. diepe en laoge wonde. En ook het rechteroog was met mes steken omgeven. Dr. Moerel gelastte onmiddellijke over brenging naar het Gasthuis noodzakelijk. Direct levensgevaar toch scheen niet uitgesloten. Hedenmorgen was de toestand van de vrouw redelijk wel. De wreede dader J. C. P. is gearres teerd en het mes la beslag genomen. Vier ontploffingen hebben gister ochtend te Dyon plaats gehad. Vier gebouwen, bestemd voor de fabricatie van perchloraat sprongen In de lucht en Een dag te bed. Als gij overwerkt, overkropt van zorgen en uitgeput zyt, blijft ten dag te bed. Dit geeft mit aan de nieren. Een beroemd geneesheer zeide eens. „Het bed is een geneesmiddel, een goeden dienaar maar een slechte meester'. En ongetwijfeld is een dag te bed een goed begin voor de uitgeputte man of vrouw, die Fostet's Betere Gezondheid Methode beproefd om het arin - zaur te verminderen en de nierzwakte te overwinnen. De methode is eenvoudig en zoo gemak kelijk, dat iedereen haar kan toepassen. Ver mijdt om de tsak der nieren het filtreeren van het bloed te verliezen, zware maal tijden f nonnoodige prikkelingen, overschat nw kracht niet en maakt n geen zorgen, Weeat integendeel matig en opgewekt, neemt vol doende lichaamsbeweging in de bniteDlncbt en slaapt iederen nacht acht ure", De natnnr wijst ons reeds op het voor afgaande, en de wetenschap verschaft ons het tweede deel der methode. Zwakke nieren knnnen haar zware taak niet volbieBgeD, zi vereischen de hnlp van een speciaal nier geneesmiddel. En wat die hnlp betreft, kant gij vertrouwen op de opwekkende en ver sterkende werkirg van Poster's Rugpijn Nieren pillen. Foster's Pillen werken niet op de inge wanden. De hoogste chemische wetenschap is toegepast om haar genezende eigenschap pen uitsluitend op de nierorganeu te richten en om nierverschynselen als ingpijn, urine- stoornissen, graveel, rhenmatiek nier-water- zuoht, ischias, sieen, onzuiver bloed, ont stoken nieren en blaas, spit en urineznnr- rergiftiging te bedwingen. Ziet toe, dit de bandteekeDiog van James Foster op bet etiket voorkomt, teneinde de echte Foster's Rugpij a Nieten Pi'len te »er- krygen. Ta Wsalwyk verkiijgbaar bij Wed Orie-Dumoalin kf 1.75 p„ dcos of f 10. per zes dooren. Heusden, 8 Juli 1920. De Eerw. Heer Huijgens beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, hoopt 29 Aug. zijn Intreerede te houden. Naar we vernemen ligt het In de bedoeling der zangvereen. Crescen do, zoo eenlgszins mogelijk, 20 Juli een uilvoerlng te geven. In de Gemeenteraadsvergadering van 8 Juli waren alle leden aanwezig, behalve H. Verhoeven. Ingekomen waren de goedkuringen van Ged. S'aten be treffende het verhuren van het weiland aan de conservenfabrlek en de leening voor kasgeld. De motie van den raad van Termuntelen, dat een aftrek van f 900 voor levensonderhoud soms te gering is werd voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor 'c verzoek van de Directie der gasfabriek, om met In gang van 1 Juli (niet 1 Juni) den gasprijs te brengen van 20 op 23 ent. in te willigen, zulks van informatie elders. Nac discusie, vooral met het lid De Haan,' werd met algemeeoe stemmen besloten den prijs te bepalen op 22 ent. Voorts stelden B. en W. voor de be taling van den Hoofd. Omslag voortaan te doen plaats hebben in vijf termijnen en wel op 1 Aug., 1 Sept., 1 Oct., 1 Nov., en 31 Dec, waartegen niemand bezwaar had. Ia verband hiermee zullen de cohieren in 't vervolg vroeger in ge reedheid worden gebracht. Donderdagmiddag circa half drie kwamen de verschillende scholen in den tuin van de Buitensociëteit bijeen, ten einde het vastgestelde programma voor den alg. Zangdag uit te voeren. Naar omstandigheden werden de nummers vrij goed ten gehoore gebracht en volgens het applaus schenen ze in den smaak te vallen. Hoewel het uur velen ongelegen kwam, was het publiek nogal opgekomen. Naafloop wachtte de jeugdige zangers een kleine verrassing. Kaatsheuvel, 10 Juli 1920. Een onzer nmeest geachte inge zetenen heeft dezer dagen onze gemeente verlaten. Dokter Romijn is met zijn gezin naar Noordwijkerhout vertrokken. Wat dit verlies hier beteekent, zullen diegenen het best gevoelen, welke den bekwamen, menschlievenden medicus DRUNEN. Alhier zijn reeds 112 aan vragen Ingekomen tot aansluiting van iet Electrlsch net, meest voor licht, doch ook enkele voor drijfkracht. Donderdagmiddag kwam de kleine II. V. zoodanig onder een fiets te vallen, dat haar ondervoet van het linkerbeen geheel versplinterde, zóodat direct ge neeskundige hulp moest worden Inge roepen. De fietser die door woest rijden zonder te bellen de schuld van het ongeval was had de lafheid, zonder naar het kind ertff te zien, de plaat te poetsen. BESOIJEN. De huurcommlssle dezer gemeente werd dezer dagen ook inge steld voor de -gemeente Waspik. Op 12 Juli a.s. des nam. te 2 uur, moeten alle trekhonden in deze gemeente wordengekeurd. Alle eigenaars van trekhonden moeten met hunne honden op dit uur aanwezig zijn op het terrein vóór het gemeentehuls. Door B. en W. is Ingevolge de Hinderwet, vergunning verleend aan C. A. de Louw alhier tot oprichting eener broodbakkerij in het perceel, kadastraal bekend, sectie C No. 881. SPRANG. Aan het Hulppostkantoor alhier werd In de maand Juni, voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 5825.67, terugbetaald f 2022 68. VRIJH.-CAPELLE- Heden slaagde onze dorpsgenoot Janus van Vuuren, leerling der O. L. School alhier voor de 2e klas Middelbare Handelsschool te Waalwijk. We kunnen met deze promotie enden geslaagde en de ouders en ook ten zeerste het Hoofd der O. L. School alhier gelukwenschen. Naar men ons meedeelt zijn het niet alleen de landbouwers die schade ondervinden van het mond- en klauwzeer onder hun vee, maar ook de konijnen houders worden de laatste dagen getrof fen door eene ziekte onder hunne diertjes, waardoor vele bezwijken. Door de overvloedige regens der laatste dagen zijn vele kcenvelden ge heel doorgroeld met z.g.o. wikken, waar door het koren gedeeltelijk waardeloos wordf, CAPELLE. Deze week ontstond er wederom een begin van brand in de stoomhakkenfabrlek der ftrma Oerlcmans alhier. Door het tijdig ontdekken werd grooter ramp voorkomen. Dezer dagen werd wederom een groote partij leder ten nadeele van de Firma Kerst en Oerlcmans. schoenfabri kanten alhier ontvreemd. De zaak is in handen der politie, die de vermoede lijke daders heeft opgespoord. Onze dorgsgenoot J. Timmermans legde met gunstig gevolg zijn eindexamen aan deR K. Handelsschool te Waalwijk af. RAAMSDONKSVEER. Dhr. Rietveld uit Breda werd als onderwijzer benoemd aan de Chr. School op 't Veer in de vacature van Mrj. C. Kennlphaas. Genoemde heer was de eenige solllci tant. Dhr. C.Heijblomkreeg bij het bouten klinken op een der scheepswerven een stuk ijzer In 't oog. Hij moest naar Rotterdam om zich aldaar onder be handeling van een oogarts te stellen. Naar men ons mededeelde bestaat er gevaar dat bedoelde werkman zijn oog zal moeten m'ssen. DONGEN. De 3-daagsche feestelijkhe den waarmee de Koninklijke harmonie „Msis Sacrum" alhier haar 75- en 80-jarig bestaan vierde is geëindigd'. Ofschoon het weer niet in allo opzichten gunstig was zijn de feesten uitstekend geslaagd. Zaterdagnamiddag te 3 uur begon liet feest met vreugdeschoten en sirengefluit. De alom wapperende vlaggen verhoogden de vreugdestemming. Tegen half vijf trok de jubileerende ver- eeniging, begeleid door de harmonie „Au rora" alhier, naar het raadhuis waar de officieele ontvangst plaats had door de ge meente-autoriteiten. Nadat hier de eere wijn was aangeboden, hield de burgemees ter een feestrede en overhandigde liet be stuur van „Musis Sacrum" een paar prach tige schelleboomen, als geschenk der ge meente. Hierna voerden het woord de hee- ren H. Verhei jen en C. L. Bressers, res pectievelijk voorzitter en eere-voorzitter van „Musis Sacrum. Vervolgens trokken heide harmoniën door het dorp, waarna met een avondcon cert .der feestvierende harmonie de dag besloten werd. Zondag werd een festival gehouden voor harmonie- en fanfaregezelschapen, waar aan 24 vereenigingen deelnamen. Om 12 uur kwamen de deelnemende muziekgezel schappen op het feestterrein bijeen, waar na een optocht werd gevormd van opge komen vereenigingen. Na een rondgang werd te halfdrie het festival door de har monie „Musis Sacrum" met een paar mu zieknummers geopend waarna een festival- marsch, gecomponeerd door den directeur A. A. Groot en onder diens leiding uitge voerd door pl.ni. 750 executanten. Daarna trok men naar den smaakvol versierden tuin van „Musis Sacrum" waar een 5-tal geldprijzen tot bedragen van f 25 tot f 250 onder de deelnemende vereenigingen wer den verloot. De harmonie „Vlijt en Een dracht" te Rijen viel hierbij den ten prijs van f 250 ten deel. Nog werd een keurige uitvoering gege ven door .een Hongaarsch ensemble kapel. Deze dag vormde wel het glanspunt der feestelijkheden. Een overgroote me nigte van heinde en verre samenge stroomd, gepaard met de onafgebroken muziek voerde de feestvreugde ten top. Maandagmiddag te 12 uur werd een ma- tinée gegeven door „Aurora", gevolgd te half vier door muziek van de Honganr- sche ensemble kapel. Maandagavond te 7 uur was een groot concert, welwillend aangeboden door de N. K. Harmonie uit Tilburg, waarna nog muziek der Hongaarsche kapel. De algemeene deelname der Dongena- ren aan de uitstekend geslaagde feesten, vormen wel het beste bewijs van hun sym pathie voor „Musis Sacrum". Als gasten der feestvierende vereeni- ging waren tegenwordig de heeren Fr. de Cortie van Waalwijk en M. J. II. Kessels van Tilburg, de twee nog in leven zijnde musici, wien in 1885 met Willem Dekkers, e.a. het eere-lidmaatschap van „Musis Sa crum" werd aangeboden. SPRANG. Over de maand Juni. Geboren: Johanna Maria dvjan Hen drik Oerlcmans en Maria Martijna de Lint Johanna Cornelia Pleternella dv Ma'tinus Heeren en Maria Johanna Ha mers Hendrikus zv Sebrecht Arnol- dus van Vurnen en Geertrulda Maria Nleuwenhulzen. Overleden Andries Maijers wednr v Johanna Koenen 75 j Hendrikus Ralten wednr van Jenneke Roosenbraod 69 j Cornelia v d Schans echtg van Marinus Ophorst 36 jPeter v Dongen echtg van Alida K'ulff 63 j Adrlana van den Hoven echtg van Hendrik van Dongen 84 jaar. CAPELLE. Over de maand Juni. Geboren: Cornells Adrianus tv A G v Tilborgh en H P Konings Adriaoa dv G P de RooiJ en G J de RooiJ Anna dv J Paaos en C A Rijken. Huwelijken: H M Werther 24 j en P C v Oosteihout 23 j. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 8 juli des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Th. de Sur- mont de Bas Smeele. Klokslag 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Gragtmans en Verbunt. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Daarna doet de Voorzitter inededeeling dat de heeren Gragtmans en Verbunt kennis hebben gegeven niet deze ver gadering te kunnen bijwonen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van de gemeente Oud- Beijerland, houdende het verzoek aan een door.haar aan de Regeering ge zonden adres betreffende reorganisatie politie adhaesie te willen betuigen. I)e Voorzitter: De Raad der gemeente Oud-Beijerland zendt ons een motie, waarin de wensche- lijkheid wordt üitgespïoken dat de Regee ring zoo spoedig mogelijk overgaat tot om zetting der gemeente-politie in rijks-poli- tie en verzoekt aan die motie adhaesie te betuigen. Wij meenen U het steunen dezer motie te moeten ontraden. Op de eerste plaats beschikt onze gemeente over een goed po litiekorps, doch daarenboven wordt, zoo als U wellicht uit persberichten zal be kend zijn door de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten met de Regeering van gedachten gewisseld over eene her ziening van de finantieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeente, mede in verband met het wetsontwerp tot verrui ming van het belastinggebied der gemeen ten. Bij die gedachtenwisseling is door de Vereeniging de noodzakelijkheid betoogd dat sommige uitgaven, door de gemeenten in hët algemeen rijksbelang gedaan, zoo o.a. de uitgaven voor de politie voortaan zullen worden gedragen door het Rijk. Waar. onze gemeente ook lid is van ge noemde vereeniging en wij mogen aan nemen dat omzetting van het instituut der gemeente-politie in rijks-politie moeilijk is te scheiden van het overnemen der uit gaven voor de politie, die thans ten laste Oe Echo vin hot Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5