Eerste Blad, f EEN EDEL HART. ■„NOORD-BRABAND"! WAALWIJK. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen li FEUILLETON. Gemeenteraad, Maatschappij van Verzekering op het Leven. NU MM UK 57 ZATERDAG 17 JULI 1920 43o JAARGANG Dit blad verschijnt Woensdag-en Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,2 5 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*., franco te zenden aan den Uitgever. kaatsheuvel. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 10 Juli des middags ten 2'/2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer half drie uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. Dec notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Schrijven van den Armmeester, houdende het verzoek de bezoldiging te willen verhoogen. De heer van den Heuvel wijst op de vele - werkzaamheden en vaak zoo on dankbare, aan het ambt verbonden. Hij zou daarom gaarne op het verzoek willen ingaan. De heer Rijken kan met het gevoelen van een heer van den Heuvel niet mee gaan. Zelf heeft hij deze betrekking jaren achtereen bij de diaconie bekleed en nooit heeft hij er een cent voor gehad of voor willen hebben. Zoo'n betrekking moet uit liefde voor den arme worden gedaan. Waarom, vraagt spr., moet van het geld voor den arme, eerst een gedeelte af voor den beheerder. Wil de aimmeester het niet doen, laten dan de leden van de raad het om de beurt kosteloos doen. De heer van Amelsfoort vreest dat dan het beleid er veel onder fcou lijden- Bovendien mag niet worden vergeten dat het een zeer ondankbaar baantje is. De heer van den Heuvel meikt op dat, behalve het een ondankbaar baantje is, er ook heel veel werk aan is ver bonden. De heer Rijken zegt dat alles goed te weten. Zelfs is hij de armen gaan bezoeken omdat hij meermalen had ocdervondea dat zij, die met tranen lts de oogen komen vragen, het in de meeste gevallen niet noodig hebben. De heer van den Heuvel meent dat de heer Rijken zich te veel op het ter rein van de St. Vincentlus vereenigiog beweegt. Hij durft de verzekering geven dat, wil men het baantje van armmeester naar behooren uitvoeren, men niet ze nuwachtig van aard moet zijn. Spreker weet niet wat de heer Wijdemans zal doen indien niet op het verzoek wordt ingegaan, wel weet hij, dat, bedankt hij, er niet gemakkelijk een ander zal wor den gevonden die het baantje wil waar nemen. De heer Snaphaan vraagt wie de meeste werkzaamheden heeft te ver richten. De Voofzltter zegt dat de meeste werkzaamheden door Bergmans zullen worden verricht.® Bovendien is er nog een vacature ontstaan door het bedanken Telet. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Prijs der Advertentlèu 20 cent per regelminimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. Telegr.-AdresECHO. van den heer van der Wee. De Voorzitter stelt voor het verzoek in handen te stellen van Burg. en.Weth. welke dan later met een voorstel zullen komen te meer daar toch eene reorga nisatie van het armwezen in voorberei ding Is genomen. De heer ,v. d. Heuvel is het daarmede eens doch wil nog In overweging geven dat het zeer wenschelijk is dat de arm- meesters van de beide wijken steeds voeling met elkaar houden. Nu komt het meermalen voor dat er van uit Tilburg rekeningen inkomen van armen waarvan de namen niet eens békend zijn. De heer van Amelsfoort wi,st er op dat het gewenscht is dat ook uit den Berkdijk Iemand zitting heeft in het armbestuur en vraagt den Voorzitter of hij bij de reorganisatie daarmede reke ning wil houden. De Voorzitter zegt zulks toe waarna met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek in handen van Burg. en Wetb. te stellen. Schrijven van Ged. Staten houdende de mededeellng dat zij zich niet kunnen vereenigen om de huurwaarde van de woning van het hoofd der school in de Kom vast te stellen op f 500 maar voor stellen die te brengen op f400. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Aangehouden voorstel tot onbewoon baar verklaring van «en woning. Burg. en Weth. 9tellen voor op het voorstel van de Gezondheidscommissie in te gaan en de woning onbewoonbaar te verklaren. De heer van Amelsfoort kan deze zaak giet goed begrypen wijl er veel andere woningen oneindig veel slechter zijn welke niet worden afgekeurd. De heer v. d. Heuvel zou niet gaarne, in een tijd waarin zoo'n grooten woning nood heersebt, zoo spoedig tot afkeuring willen overgaan. In Loon-op-Zand zijn destijds eenige woningen van v. d. Hoven afgekeurd. Deze verkocht ze voor een beetje aan Hakkert, welke ze liet op knappen en die er nu ook werkelijk heel wat beter uit zien dan vroeger. Boven dien, heeft men ook bedacht waar men die menschen zal onderbrengen De heer Rijken geeft in overweging op het voorstel van de Gezondheids commissie in te gaan. Het komt hem voor dat deze de zaak ernstig heeft onder zocht en zoo maar niet op lossen voet met voorstellen zal komen. Wordt nu niet Ingegaan op hun voorstellen, dan is zoo'n commissie onnood'g. De heer Roestenberg kan zich vol komen met het gezegde van den heer Rijken vereenigen en wijst er op dat de oommissie wel degelijk met de be staande woningnood zal hebben reke- nlng gehouden. De beer van Amelsfoort zou de menschen toch gaarne nog 6 maanden willen laten wonen tot wanneer de nieuw in aanbouw zijnde woningen gereed zijn. Dan heeft er een opschuiving plaats en zal er voor den bewoner eene betere woning leeg komen. De Voorzitter zegt dat de woning zeer slecht is en de eigenaar zeif ver klaart heeft dat geen verbetering meer is aan te brengen. Wordt besloten de woning onbewoon baar te verklaren en te ontruimen over 6 maanden. Verzoek van het hoofd dei Openbare school, den' heer van Rooij om het geven van les in de Fransche taal gelijk te stellen met het herhalingsonderWijs. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit aan het Rijk aan te vragen. Schrijven van de kasteleins te Kaats heuvel. Ttn «DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Omgewerkt uit het Fransch. 180) VIERDE DEEL. XUl. HET GROENE VOCHT. Eindelijk traden de doctor en Maurice binnen. De geneesheer was niet verwon derd 'n vreemde te zien, die mej. Vallauris in zijne armen hield in tegenwoordigheid harer moeder; hij dacht dat hij een lid der familie was. Maurice, integendeel, her kende dadelijk mijnheer de Rhodes; hij wist niet wat dit alles te beteekenen had. Maar mijnheer Isnard was reeds bezig de zieke te onderzoeken en bemerkte dus niets van de verbazing van den zoon des huizes. Hij hier!.... fluisterde de jonge nlan tot zijne moeder. Hij, en Souriquette in zijne armen?.... Wat beteekent dat, moe der? Tracht het ifiet te achterhalen, ant woordde Laure, ik zal u dat bij de eerste gelegenheid wel düidelijk maken. Toon u thans niet verwonderd, en betuig hem al de genegenheid welke in u is; want hij lijdt zoo mogelijk, nog meer dan wij.' Maurice antwoordde niets; maar zijn hoofd in zijn handen drukkende, mompel de hij Ha! is het daarom dat zij, zoo spre- Adressanten zeggen met leedwezen kennis te hebben geuomen van 't raads besluit tot drooglegging van de kermis. Deze bepaling toch doet een deel van hun kostwinning verliezen. En ondanks deze aanmerkelijk mindere verdiensten blijft de belasting even zwaar drukken. Adressanten wijzen er verder nog op, dat overal waar de kermis Is drooggelegd, gebleken is dat het doel niet wordt be reikt, wel het tegendeel. De clandestiene verkoop is eenmaal niet te controleeren. Nu reeds zijn er velen, die enorme groote voorraden hebben opgedaan, hoeveelhe den heel wat grooter dan vroeger het geval was. Adressanten dringen er op aan den verkoop zoo te regelen, dat het geoor loofd is sterken drank te tappen tot 3 uur. Daarna de cafe's een uur sluiten en dan het tappen van sterken drank te verbieden. Een schrijven van het Bestuur van het Kruisverband, waarin wordt gezegd dat ze hebben vernomen dat enkele gelde lijke belanghebbenden zich tot den raad hebben gewend met het verzoek het raadsbesluit in te trekken. Adressante verzoekt den raad echter het besluit te willen handhaven en wijst er nogmaals op hoe vroeger een groote drookenschap heerschte bi] gelegenheid van de kerml9. Ze meenen dat een gel delijk voordeel voor enkelen niet mag opwegen door het bevorderen van een zoo groote verkwisting. De heer van den Heuvel vraagt of er van Loonopzand geen enkel schrijven daaromtrent is ingekomen, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer Snaphaan zegt het niet tegen te vallen dat van de zijde der kasteleins een verzoek is Ingekomen om 't genomen raadsbesluit in te trekken. Opgevallen •echter is hem dat In het adres geen enkele weerlegging wordt gedaan. Wel wordt op eenige plaatsen gewezen waar de drooglegging niet de uitwerking heeft gehad, die men h-eft verwacht. Voor onze gemeente, zegt spr., heeft men echter nog geen ondervlndiog opgedaan en daarom geeft hij in ernstige overwe ging het eerst genomen raadsbesluit te handhaven. De heer van Amelsfoort ziet in eene 3 uur sluiting absoluut geen heil. De heer De Wijs zegt zich te hebben afgevraagd wie nu het meest worden getroffen met het genomen raadsbesluit en dan is hij tot de conclusie gekomen dat dit is de gewone burger en de fat soenlijke arbeiders. Deze toch zitten een kend op hem gelijkt!.... En nog stiller, als bad hij, vervolgde hij: God! bevrijde ons van de eerloosheid welke ik vermoed, want wij zijn eerlijke lieden, die niet verdienen hespat te wor den door al die schande! En stil weende hij, want hij gevoelde dat voortaan zijn leven gebroken was. Maar zij maakt het veel heter, zeide doctor Isnard, nadat hij het meisje lang durig onderzocht had; zij maakt het veel heter. De pols slaat nu 52 maal; het klop pen van het hart heeft veel van zijn he iigheid verloren, en ik vind dat hare huid minder koud is. Jacques had wel voor den geneesheer willen nederknielen van dankbaarheid. Op dat oogenblik opende de zieke hare oogen. Zij zag al dit volk rond haar staan, en sprak: Ha! zijt gij daar doctor!... Laat mij slapen! Zij keerde zich weer om op haar kussen, en sluimerde weer in. De geneesheer ver wijderde zich van het bed. —'Het gezicht keert ook terug, zeide hij. Gisteravond hoorde zij, maar kon den eene persoon niet van den anderen onder scheiden. Dareven heeft ze mij hij den eersten oogslag herkend. Dat is een tee- ken van groote beternis. Gaat voort met de behandeling welke ik voorgeschreven had; heeft ze dorst, laat ze etherisch ci- tronelle drinken; maar, vooral, laat haar slapen. Dit zal thans nog het meest kal meerend op haar. werken. Verschooning u aan uwe nachtrust te hebben ontrukt, mompelde Laure verle gen. Och! zei de brave man, goedig glim lachende, ik heb liever dat het is om beter schap dan om verergering vast te stellen. Ik keer terug tijdens mijn eerste bezoe- geheel jaar opgesloten en zien met ver langen de kermisdagen tegemoet. Wordt hun nu belet een gewoon borreltje te drinken, eenige bittertjes voor het eten, dan worden deze getroffen en niet de drankzuchtigen want deze laatsten weten er toch wel aan te komen terwijl de fatsoenlijke man met kermis een enkele borrel drinkt in zijn café voor de ge zelligheid. niet bepaald voor den drank. Van den Heuvel. Hoe vat de clerglé de zaak op. Voorzitter. Dat weet ik niet. Denkt u dat ik telkens naar de pastorie ga loopen om te vragen, hoe ze daar over het een of ander denken. De heer Snaphaan wijst op het on zinnige om eerst met algemeene stemmen een besluit te cemcn en dan direct dit weer te gaan intrekken. De heer v. d. Heuvel zegt liever een overgang te willen hebben. De heer Brok Is ook van meening dat deze zaak veel te bard is aangepakt. De heer van Lier vraagt of thans de zelfde argumenten niet meer bestaan dan van voor eenige weken. De Voorzitter zegt dat het eerste verzoek van de drankbe9fcrijdlngsvereen. is geweest om de verkoop van sterken drank na de matiné's te verbieden. Toen is er van uit den raad een voorstel ge komen om de kermis droog te leggen, welk voorstel met algemeene ^temmen is aangenomen. Gezegd is toen dat 3 uur sluiting, geen nut zou hebben wijl dan van te vo'en in de slijterijen de noodige voorraad werd opgedaan. De heer Snaphaan zegt dat, wordt toegestaan tot 3 uur 9terkendrank te tappen, dan pas de last zal worden on dervonden. Dan hebben ze voor drie uur de kraag vol en als ze dan niets meer kunnen krijgen begint het genar tegen de kasteleins. De Voorzitter wijst er op In een vorige vergadering gezegd te hebben, dat het groote gevaar voor drankmisbruik jilet Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve ken. Zoodra hij was heen gegaan, opende Ja- ques zijn armen voor Maurice. Zonder een woord te zeggen, liet de jonge man er zich invallen, terwijl hij hartverscheurend begon te snikken. Mijnheer de Rhodes gevoelde wat dit gebroken hart moest lijden; hij liet hem maar doorweenen zonder een woord te spreken. God heeft medehjden met ons, zeide hij eindelijk; zij maakt liet heter!... Wees moedig, wij zullen haar redden! Wat moet gij mij haten, mompelde Maurice, mij, wiens dwaze streken dien toestand in het leven geroepen hebben, door dat ongelukkige huwelijk!.... Ik haat u niet, antwoordde Jacques, maar ik beklaag u van ganscher harte. Ach! gij zult mij nooit zooveel bekla gen als ik ongelukkig ben!... Ik herhaal het; Wees moedig!... Kun nen wij hatir redden, dan zullen er voor ons allen nog gelukkige dagen aanbreken Maurice schudde smartelijk zijn hoofd, en keerde terug naar zijnen zetel, aan 't ander uiteinde der kamer. Bij 't opkomen van den dag en dat gebeurt 's winters laat ontwaakte Hen- riette. Zij zag Laure en haren grootvader, zonder Maurice te bemerken, die achter het bed zat. Zij strekte hare handen naar hen uit. Moeder, Laurette, vader! sprak zij zachtjes, komt en omhelst mij!.. Ach! wat zijn uw kussen toch balsem voor mijn hart! Spreekt niet, zei Laure vol angst om hare bleekheid en zwakke stem. Ik gevoel mij heter, ik heb geen pijn meer in mijn hoofd; maar ik hen zoo ver zwakt dat ik me bijna niet verroeren kan- Vader, zet me wat overeind tegen mijn 21.456.813 2.913.587.- kussens Maurice hoorde dien laatsten zin en zag Jacques gehoorzamen. Vader!... zij noem de mijnheer de Rhodes: Vader!.... De laat ste twijfel die in hem overbleef, .veran derde in zekerheid. Maar die markiezin d'Argelles, die hij instinctmatig verfoeide was Tfiis bekwaam tot het plegen van alle misdaden! Henriette had iets hooren verroeren ach ter haar bed. - Wie is daar? vroeg zij. Maurice, antwoordde mevr. Vallauris. Zoo! ook hij is hier!... sprak zij blij de. Allen dus die ik liefheb! Wilt ge mij omhelzen? O! zeker! Zeer aangedaan hoog zich de jonge man over haar. O! mompelde zij, alle drie zoo hijeen! 't is de hemel op aarde!... Jacques en Maurice weenden van blijd schap. Laure was nog de sterkste. 't Ts nu genoeg, sprak ze korfaf, maar 't was geveinsd: ze zocht haar eigen ont roering te verbergen zooniet zet ik u heiden huiten de kamer. Zoo wreed zult ge niet zijn, moeder Laurette, stotterde Maurice, haar in zijne armen drukkende. Ga nog maar een minuut zoo voort en ge zult het wel ondervinden. Doch zwijg nu, uw zuster sluimert weer in. De beterschap hield aan en werd van uur tot uur meer merkbaar; zij braakte nog eenige malen; doch de maag was min der gevoelig en de warmte keerde terug terwijl het hart rustiger werd. Die slechte spijsvertering duurt nog al lang, merkte Vallauris aan, verwonderd over het voortduren van al die verschijn selen. Als het maar geen aanval van chole rais met al die kou welke zij gevoelt, zoo zeer komt door de caté'9 maar door de slijterijen. Io het café kan met kermE wel eens een goede borrel worden ge nomen, maar dat groote misbruik komt van de slijterijen. De heer De Wij9 zegt gehoord te hebben dat er nu reed9 zijn waar meer dan 300 liter jenever is ingestaan voor de kermis. De heer Snaphaan is van meening, dat dit smoesjes zijo en door de kaste lelus zelf rondgebazuind. De heer De Wijs zegt dat we te goed weten hoe het er in onze gemeente naar toe gaat en <Lar moet rekening mede worden gehouden. De heer Van den Heuvel geeft in overweglog het matlnée een uur vroeger te laten beginnen. De Voorzitter wijst er op dat de raad daarin geen zeggingschap heeft. De heer IJpelaar zou den geheelen dag maar laten tappen, dan heeft een leder z'o zin: De heer Snaphaan kan zich niet in denken hoe het mogelijk is, dat men in de eene vergadering een besluit neemt en in de andere weer Intrekt. De heer Roestenberg had aangaande deze zaak liever niet9 gezegd, maar nu gezegd is door den heer IJpelaar dan hebben ze allemaal hun zin, komt hij er op terug en wil er op wijzen dat het besluit in de vorige vergadering zoo maar niet losjesweg is genomen) dat het wel degelijk goed onder de oogen is gezien. Spreker wijst er verder op dat het drankmisbruik in de laatste jaren weer toeneemt en het daarom noodig is dat goede maatregelen worden ge nomen. Vooral wil hij er met nadruk op wijzen dat men het nooit een ieder haar den zin kan maken, maar dat men daar ook geen zitting voor beeft, maar wel voor het algemeen belang. De heer Snaphaan wijst er nog op, dat het voor nagenoeg alle kasteleins geen uitsluitende broodwinning is. Bij stemming staken de stemmen. Voor handhaving van de drooglegging stemmen de heeren Donkers, Van Lier, Snaphaan, De Bresser, Roestenberg en Verschure. Tégen drooglegging de heeren Broks, De Wijs, Van Amelsvoort, v. d. Heuvel, Van Kuijk en IJpelaar. De heer Rijken bleef buiten stemming. Verzoek van de besturen der ver schillende ha»moniën om de gemeente een kiosk voor Kaatsheuvel te doen bouwen. De Voorzitter zegt dat hij eerst zou willen informeeren naar de kosten. De heer Roestenberg zegt voor de barmonlën veel ,over te hebben maar daar waar de belastingen zoo hoog zijn dat niet kan worden gedacht aan de oprichting van een vakschool voor schoenmakers, zeker Iets voor deze ge meente van algemeen belang, daar zou hij voorloopig nog niet tot het bouwen van een kiosk willen overgaan. De heer v. Amelsvoort kan zich daar mede niet vereenigen. Als men het groote niet kan bereiken moet men het kleine ook niet nalaten. De heer v. d. Heuvel geeft in over weging dat Burg. en Weth. eerst een onderzoek instellen naar de kosten. Daartoe wordt besloten, (Zie vervolg Tweede Blad.) en de rest! Neen, antwoordde Laure kalm; in den winter hoort men nooit van cholera. Heel de fabrie£ wist dat juffer Vallauris erg ziek was, en iedereen leed er door. En daar er in de ziekenkamer geen dienstbo den toegelaten werden, vermoedden dezen allerlei erge dingen, en zij verzwegen dit vermoeden niet. Tegen den avond werd liet gerucht vrespreid dat het meisje veel beter was. Het bracht algemeene vreugde teweeg, want iedereen beminde de „kleine bazin", zooals 't werkvolk haar noemde. ïncs had heel den dag buitenshuis door gebracht; bij haar weerkeeren vernam ook zij de goede tijding, maar, rechtuit gezegd ze liet' haar geheel onverschillig. Niette min ging zij ze haar pleegmoeder melden. De laan en de hof staan vol volk, zei de zij. Naar 't schijnt gevoelt Henriette zich heel watb eter, en dat maakt dit dom me werkvolk uitgelaten, 't Is belachelijk zooveel drukte om een slecjite spijsverte ring. Diane had deh" geheelen dag hare kamer niet verlateji. Zij verwachtte ieder oogen blik een uitbarsting van jammeren en snikken, de tijding van Souriquette's dood verkondigende. Zij verbleekte als zij Inès zoo hoorde spreken, en eensklaps, vastbe raden, bromde zij: Ik zal eens gaan zien wat er van is. Maar zoowel de markiezin als de ande ren vonden de deur gesloten. Wie is daar? Vroeg Laure, hoorende dat iemand poogde binnen te geraken. Ik, antwoordde Diane, ik, mevr. d' Argélles. Jacques nam Maurice bij de hand en fluisterde glimlachende: Wordt vervolgd. DE Et10 VAN HEI

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1