ilE ECHO VAK BET ZUIDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws RECLAME. Gemengd Nieuws. No, £7. Zaterdag|17 Job*. 48o Jatrg TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. KAATSHEUVEL. (Vervolg van het le Blad.) Schrijven van Dr. Romeijn, houdende het verzoek hem wegens vertrek naar Noordwijkerhout, eervol ontslag te willen verleenen. Met algemeene stemmen wordt eervol ontslag verleend. Schrijven van Dr. Hueber uit Lelden houdende het bericht dat hij zich hier heeft gevestigd als dokter met verzoek hem te willen benoemen als gemeente geneesheer. Een schrijven van Inwoners, uit Loon- op-Zand houdende het verzoek nog geen benoeming te doen doch eerst een op roeping te doen voor Loon-op-Zand. Adressanten wijzen er op dat ze geheel verstoken zijn van genees- en verlos kundige hnlp. De Voorzitter heeft dit schrijven eerst gisteren avond ontvangen zoodat hij er met de wethouders nog niet over heeft kunnen spreken. De heer v. d. Heuvel zegt dat hij weinig bij het adres behoeft bij te voe gen omdat dit voor zich spreekt. Voor Kaatsheuvel zijn nu reeds 2 proeven ge- r omen ea telkens zijn deze mislukt. Nu du ft hij in overweging geven eens een pioef te nemea in Loon-op-Zand. Een huls bouwen voor een dokter behoeft men nog niet te doen. Er moeten mld- dcnstandswoDiagen worden gebouwd en daar zou er goed een voor den dokter bijgemaakt kunnen worden. Zou de proef dan mislukken, iets wat echter zoo goed als buitengesloten is, dan is zoo'n woning nooit weg, wyl er voortdurend vraag naar Is. Spr. wijst er verder op dat hij ook in Kaatsheuvel practijk kon komen uitoe fenen even zoo goed als van hier In Loon-op-Zand practijk wordt uitge oefend. De Voorzitter zegt wel genegen te zijn oin Loon-op-Zaud te helpen. Hij wil voorstellen den dokter daar een salaris te verleenen van f 1000 plus f 500 voor verlossingen, maar om daarvoor een dok ter in Kaatsheuvel minder te houden wenscht hij niet op zijn verantwoording te nemen. Bovendien heeft dr. Hueber verklaart niet in Loon-op-Zand te willen gaan wonen. Met algemeene stemmen wordt be noemd tot geneesheer Dr. Hueber te Kaatsheuvel en besloten voor Loon-op- zand eene oproeping te doen. Benoeming van een onderwijzer te Berkdijk in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Moonen. Met algemeene stemmen wordt de heer Stokkermans te Deurne benoemd. Vervolgens vraagt de Voorzitter mach tiging aan den raad am een proces te mogen voeren tegen een onwilligen fa brikant, die een nagevorderde Hoofd Omslag niet wenscht te betalen. De heer v. d. Heuvel vraagt of de nalatige belastingbetaler in deze is ver wittigd. De Voorzitter zegt van ja en dat de fabrikanten met elkaar een overeenkomst hebben aangegaan. Wel is beslag gelegd op zijne goederen, doch daartegen is onmiddellijk door hem verzet aangetee- kend. Met algemeene stemmen wordt machtiging verleend tegen het voereo van eene procedure. Schrijven rijn Ged. Staten houdende mededeeling dat de door den raad aan genomen salarisregeleling voor de politie niet is goedgekeurd en derhalve ook nog niet de begrooti&g voor dit dienstjaar, zoodat niet meer uitgaven kunnen worden gedaan dan de helft daarvan. De heer De Wijs zegt er niets van te begrijpen, vooral omdat zeker zoover is gegaan als Ged. Staten hebben aan gegeven. Hij stelt daarom voor dit schrijven aan te houden tot eene vol gende vergadering opdat de salaris- commissie eerst deze aangelegenheid nog eens kan bespreken. Aldus wordt besloten. Vaststelling verordening op de electrl- cltelts-bedrijven en vaststelling prijzen voor licht en kracht Wordt op voorstel van Burg. en Weth vastgesteld op f 0,60 voor licht en f 0.30 voor kracht. De heer Snaphaan zegt gehoord te hebben dat in Loonopzand de electrlci- teit een groot te kort heeft geleverd Spr. vraagt of dit zoo is. De Voorzitter zegt dat de heer Stibbe te lichtvaardig in het begin is omge sprongen. De prijs van het licht Is op geloopen van SO op 90 cent. Verder heeft men aan de ketel een onkosten gehad van f 10.000 en bij verkoop van de machine Is er slechts f 3400 van ge vraagd. Aangaan geldleening groot f67,000 voor de gasfabriek. De Voorzitter zegt dat dit noodig is wijl de gasfabriek thans geheel afge schelden van de gemeente werkt. De gasfabriek moet de gemeentenu f 42,000 betalen voor overgenomen steenkolen etz. enz. Wordt goedgevonden. De heer Broks vraagt of er nog niet een adres is ingekomen waarop de Voorzitter ontkennend antwoord. Wel heeft hij een adres ontvangen van de kasteleins, betreffende het dansen op Zondag, doch dat Is eene zaak die hem aangaat. Wel wil hij nog mede- deelen dat hij in principe tegen het dansen op Zondag is. De heer van Amelsfoort acht het stootend dat dit op twee plaatsen wel kan gebeuren. De Voorzitter geeft dit toe doch zegt daartegen niets te kunnen doen wijl dat een gesloten partij is. De heer van Amelsfoort vraagt of, Indien de kermis wordt drooggelegd, dit ook geldig Is voor de sociëteit, waarop de Voorzitter bevestigend ant woordt. De heer De Wijs zou het veel beter vinden, Indien Zondags kon worden ge danst. De jongelui zouden dan bier blijven en niet naar Waalwijk gaan. Hierna wordt de vergadering ge sloten. dagcursus een belangrijke plaats in de lederindustrie innemen. Wil onze lederindustrie zich hand haven dan zal hij. zoowel theoretisch als praktisch, goed onderlegde krachten noodig hebben, die alleen onze school kan leveren. De buitenlandsche scholen op dit gebied, zooals o.a. in Freiberg zijn overladen met leerlingen, laat dat ook van ©nze Rijksvakschool gezegd mogen worden. Zij, die omtrent dit instituut nog nadere gegevens verlangen, kunnen zich tot de directie der Rijksschool wenden, die gaarne gratis programma en alle verdere verlangde inlichtingen zal toe zenden en ook genegen is belang hebbenden aan de school zelf te ont vangen, mits zij daarvan tijdig inge licht is. De nieuwe cursussen- beginnen 1 September en waar de aanvragen uit 't buitenland talrijk zijn, verdient het aanbeveling zich direct te laten in schrijven. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Het mag zijn nut hebben de aandacht nogmaals te vestigen op bovenstaand instituut, daar het nog steeds niet vol doende bekend is, in ieder geval niet voldoende geaprecieerd wordt. Vooral is het noodig voor de fabri kanten nog eens duidelijk uiteen te zet ten waarom de vakschool zoo belang rijk is voor hun zoons en voor allen, die in hunne industrie een plaats moe ten innemen als bedrijfsleider of werk meester. A. Machinale schoenmakerij. Dat deze afdeeling recht van bestaan leeft is in de 5 jaren sinds hare opening ten duidelijkste gebleken. Zij is de eenige inrichting op dit gebied in Europa, uit gezonderd Tsecho—Slowakye, en leert hare leerlingen zoowel theoretisch als practisch alles wat op schoengebied noodig is te weten. Het instituut is voorzien van alle machines op dit ge bied (pl.m. 100 machines) en ieder leer- ng is werkzaam als in een geregeld mechanisch bedrijf. Ieder leerling zet de schoenen geheel zelfstandig in elkaar en maakt er zooveel, dat hij practisch alle werkzaamheden kent. Het onder richt is dus zoowel theoretisch als prac tisch en levert geschoolde krachten, die direct in de industrie te gebruiken zijn. Aan de dagschool van de machinale afdeeling hebben tot heden 163 jongere en oudere leerlingen onderricht genoten, aan de avondscholen zijn 276 deel nemers geweest. De helft van de dag-leerlingen waren zoons van fabrikanten, de rest schoen makers, kooplieden enz. De leerlingen der dagschool, die niet in eigen zaak <wamen vonden allen een goede be trekking in de schoenindustrie. Voor den schoenfabrikant bestaat bet nut der vakschool daarin, dat hij eert kennen de voordeeligste wijze van werken d.i. hoe hij met weinig onkosten groote en volledige productie maken kan. In de fabriek het vak goed te leeren is werkelijk uitgesloten, als men ten minste productie maken wil en al zou 't al lukken dan kost het veel meer geld en moeite. Dit geldt evenzeer voor de zoons van fabrikanten als voor andere. Het spreekt toch vanzelf dat men geen behoorlijke productie maken kan als den zoon van de fabrikant voortdurend alles uitgelegd moet hebben. Bovendien is het veel beter voor zijn overwicht op het personeel, dat hij slechts als theoretisch en praktisch vakman, die het geheel behoorlijk overziet, in de fabriek komt. De werkman kan dan aan een bepaalde machine misschien meer handigheid hebben maar merkt toch onmiddelijk dat de bedrijfsleider, of meesterknecht beter op de hoogte is. Deze feiten worden reeds lang door vooruitziende fabrikanten en vaklieden ingezien wat o.a. daaruit blijkt, dat de groote buitenlandsche fabrieken hun zoons en goed onderlegde werklieden naar Nederland sturen om hier de vak school te volgen, hoewel dat voor hen reusachtige uitgaven met zich brengt door den slechten stand der valuta. Zij zijn er van overtuigd, dat dit geld niet te vergeefs uitgegeven is en met woeker terugverdiend zal worden. B. Looierij afdeeling. Aan deze afdeeling werden de laatste jaren slechts cursussen gegeven in looierijscheikunde. Sinds 1 April mag zij zich wederom in het bezit van een nieuwen looimeester, een eersten klas vakman, verheugen, zoodat met het nieuwe schooljaar aanvangende 1 Sept. wederom ook de gewone dagcursus ge geven wordt. Aan dezen cursus wordt de lederbe reiding in den meest uitgebreiden zin des woords onderwezen. Het is dus in de eerste plaats van belang voor de looiers, om hun zoons dezen cursus te laten volgen. Maar ook anderen kunnen na het doorioopen van den een-jarigen De zitting van de conferentie te Spa is Donderdagmiddag om half zes geëin digd, teneinde de Duitsche afvaardiging in staat te stellen zich met Berlijn in ver binding te stellen, teneinde aan Berlijn kennis te geven van de overeenkomst, die Vrijdagmorgen om half elf moest getee- kend worden en waarvan de tekst hieron der volgt. Lloyd George heeft uiting ge geven aan den wil der geallieerden om eindelijk uitvoering van het vredesver drag te verkrijgen. Dientengevolge is aan de Duitsche ministers de volgende over eenkomst voorgelegd: A. Duitschland moet onmiddellijk over gaan tot de ontwapening van de burger wachten en de veiligheidspolitie. B. De regeering zal een proclamatie uitvaardigen, waarin de onmiddellijke uit levering geëischt wordt van alle wapens, die in het bezit zijn van de burgerij en voor het geval dat hiertegen verzet komt afdoende straffen bedreigen. Ingeval de bevoegdheid van de regeering volgens de wet hiertoe onvoeldoende is, moeten er onverwijld wettelijke maatregelen worden genomen om haar bevoegdheid op dit punt uit te breiden. C. Zij neemt de i oodige maatregelen en legt die onmiddellijk ten uitvoer om den dienstplicht af te schaffen en een le ger in te richten op den grondslag van een langdurig dienstverband, zooals in het verdrag van Versailles is bepaald. Zij levert aan .le geallieerden ter vernietiging uit en h*4pt hen te vernieti gen alle wapens en legertulg, dat zij nog bezit boven hetgeen haar in net verdrag is toegesVa.in. E. Verzekert de toepassing van de be palingen «van het verdrag nopens de vloot en de luchtvaart, die nog niet zijn uitge voerd. Hiertegen stemmen de {.."allieei mn er in toe:. le. Tot 1 October den termijn te ver lengen voor de vermin i :ring van c'e sterkte vin de rijksweer. (H dien datum moet zij zijn teruggebracht op 150.000 man, die ten hoogste tien brigades vormen. De geallieerden staan verder een tweeden termijn toe tot 1 Januari 1921, waarop de 100.000 man in de samenstelling en inrich ting welke door het verdrag is bepaald. 2e. De Duitsche regeer ing krijgt mach tiging om in de onzijdige zone voor het inzamelen der wapens tot 1 October toe de legersterkte te handhaven, waarvan het cijfer haar door de militaire commissie van toezicht der geallieerden zal worden medegedeeld. 3e. Zij krijgt machtiging tot het nemen van alle maatregelen, welke noodzakelijk zijn om het binnen smokkelen van wapens uit de bezette gebieden naar andere deelen van Duitschland te voorkomen. De correspondent van de N. R. Ct. seint: Men vraagt zich af of men waakt of droomt. Is het misschien een sinistre klucht, die men vandaag vertoond heeft in de Fraincuse? Hebben de staatsieden van de Entente vandaag hun rol afgestaan aan grappenmakers, die de grenzen van het gepaste hebben overschreden? Toen de delegatie's vandaag de verga derzaal verlieten en wij hoorden welke voorwaarden men de Duitschers met het pistool van een bezetting van het Roerge bied op de borst had opgelegd, moesten wij een oogenblik van onze ontzetting be komen voor wij ten volle de beteekenis van deze onmetelijke dwaasheid konden overzien. Het is een Duitsche zelfmoord niet al leen, maar een Europeesche kwestie. Als de veiligheidspolitie ontwapend moet worden, hebben Spartacisten en roo- verbenden, in alle steden zonder garni zoen voortaan vrij spel. Het is of de ge allieerden een bolsjewistisch congres hou den te Spa. Entente journalisten erkennen de onmogelijkheid van den toestand voor de Duitschers en de geheele wereld. Men begrijpt niet de houding van Lloyd Geor ge. Het is ons natuurlijk onmogelijk weer te geven wat sedert een week te Spa is gebeurd. In zake de vermindering van het leger en opheffing der veilig- heidsweer hebben de Duitschers natuur lijk toe moeten geven. 1 Januari 1921 mag het slechts 100.000 man hebben. Meermalen heeft 't er voor gestaan of de geheele conferentie in 't honderd zou loopendan hier, dan daarover, dat men niet tot eenig resultaat zou ko men. Vooral ook omtrent de kolenleve- ranties is het loven en bieden geweest, eenige afgevaardigden der mijnwerkers zijn ook daarvoor overgekomen en op dit punt scheen men moeilijk overeen stemming te krijgen. Om hun zin door te drijven en hun tegenstanders te inti- mideeren, gaan de geallieerden met den sabel kletteren, iets wat zij van Duitsch land steeds zouden hebben afgekeurd. Wilson en Foch moesten Överkomen, hoe men 't best het Roergebied zou bezetten. In elk geval heerscht er weer spanning en onzekerheid, maar men hoopt ook op dit punt nog overeenstem ming te krijgen. Een Belgisch officier heeft dezer dagen te Spa een Duitsch jeumalist, die zat te soupeeren, een aframmeling gegeven met zijn rijzweep. Deze handel wijze wordt streng afgekeurd, ook door de Engelschen, daar het hier een gast betrof van de Belgische regeering. De volksstemming in Oost- en West- Pruisen heeft zich bij overweldigende meerderheid voor Duitschland en tegen Polen uitgesproken. 70.000 stemmen tegen ongeveer 6000. Nu komt nog de volksstemming in Silezië. De viering der herdenking van de Guldensporenslag was in Antwerpen verboden. De Vlamingen waren daarover zeer verbitterd. Men ging toen buiten demonstreeren en ten slotte trok men toch in een stoet van 30000 man Ant werpen binnen. De politie chargeerde, een 40-tal personen werden gewond, een technisch student werd doodgescho ten. Heel Vlaanderen is over dit feit en over het verbod van den optocht zeer geirriteerd, overal worden protest-mee tingen gehouden, de Vlaamsche pers schrijft in krasse taal. Men maakt ver gelijkingen met Ierland, enz. Ook in Brussel waren optochten en vergaderin gen verboden en ook daar hebben rel letjes plaats gehad. sche departement van landbouw voor ln- voor in Duitschland gekochte paarden de volgc-nde week vrij te laten. Alleen die handelaren mogen echter leveren .die een bewijs daartoe in bezit hebben. Nieuwe vergunningen voor invoer in Duitschland worden niet meer verstrekt, daar de Duitsche regeering een geheel nieuwe regeling van den invoer van paar den overweegt. Woensdagnamiddag is uit den Haag te Apeldoorn aangekomen een deputatie uit Zuid-Afrika, vergezeld van den En gelschen gezant te 's-Gravenhage, met wicn zij in twee hofauto's naar het paleis Het Loo reden, om aan de koningin als ge schenk Afrikaansche struisveeren aan te bieden, waarmede H. M. zich zeer ingeno men betoonde. Na te hebben deelgenomen aan een offi- cieelen maaltijd ten paleize, keerden de héeren per trein van 8 uur 36 min. naar Den Haag terug. In de te Maastricht gehouden alge meene vergadering der vereeniging van Nederlandsclie Wijnhandelaren werd be sloten stelling te nemen tegen Plaatselijke Keuze. De vergadering was van oordeel dat de wijnhandel, zij het dan in de verre toe komst, door plaatselijke keuze ten zeerste benadeeld wordt; dat de wijnhandelaren in hun bestauil worden bedreigd en zulks alleen ter wille van een zekere groep personen die zich aan onmatigheid schuldig maakt, terwijl een groot deel van het Nederlandsclie volk in matig gebruik van wijn of andere dran- cen een geoorloofd genot vindt, besloot de noodige finan. te reserveeren tot krach tige actie tege r Plaatselijke Keuze. Hoe nierkwaLn te voorkomar. Nu de ernst van nierkwalen voor den bedachtzamer) lezer duidelijk is geworden, alt te hopen, dat de mlddelei tot ^ooikoming algemeen zullen worden oegepast. Want hoe moeilijk het ook 'alt nierkwalen to genezen, zij kunnen jeraakkeltlk voo komen wordeo. De natuurwetten matigheid, opge wektheid en voldoende lichaamsbewe- ,{Qg die ertoe dienen om het lichaam q orde te houden, zijn ook de voor naamste regels om nlerultputting te voor komen. Zware maaltijden, laat naar bed gaan overdadige prikkels, overwerking, zorgen enzaamheld, luiheid en vadsigheid, zijn lie uripeznur vormende gewoonten. Zij 'erglftigen het bloed, tasten de nleiec tan eu veroorzaken pijnlijke verschijnse- -n als stijve, ontstoken en rheumatische 'ewrichten, rugpijn, spit, nlei-waterzucht chlas, nlergruis of steen, eo blaasont- 'ektng, Als gij reeds een nierkwaal hebt, laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u dan nelpen om gezond te worden, en past aarna op voor herhaling. Foster s Pillen <unnen nog behulpzaan zijn. Zij yerbe- ereo en voorkomen derhalve, bijtijds- genomen, nierzwakte. Foster's Pillen geven verzachting aan Ie urinewegen, regelen de blaas en ver kerken de nieren. Zij dienen tot niets tnders en zijn geen alles genezend middel Zij werken niet op de lever, maag of •gewanden. Foster's Pillen doen slechts èèn ding, maar doen dit goed. Alleen ech', wanneer op de verpakking ie handteekening vao James Foster voor komt, Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn dln te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed- O ie-Dumoulln h f 173 p. doos of f 10 p. zes doozeo. De wereld is slecht! Tc Lnren reden 3 heeren in den laten avond naar hun vila's. Op 't Laarder- hoogt riep een jong meisje hun hulp in. De heeren sprongen van de fiets en snel den te hulp. Plotseling kwamen een 8-tal kerels van achter 't geboomte te voorschijn en reden op de heerenfietsen weg. Een kloppartij volgde, waarbij de heeren het onderspit dolven. Het dametje een handlangster natuurlijk was inmiddels verdwenen. Te Leek is gisteravond de vrouw van schipper A. Zwart te Zoutkamp dooi den bliksem getroffen en gedood. Te Winkel is vrouw L. door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Iemand, die per trein van Oldenzaal naar Amsterdam was gereisd, vermiste hi.i aankomst aldaar f 150.aan bankpapier, 200 francs en een credietbrief van 20.000 mark. Dronken automobilisten! Op het Velperplein te Arnhem is de verkeersagent Zijlstra door een automo biel omvergereden tegelijk met nog eenigo wandelaars. De agent kreeg door den val een hersen schudding en overleed aan de gevolgen, zekere K. brak een been. Te Rijnsburg is de 64-jarige De Haan door den bliksem gedood. Om van schrik dood te blijven! Bij het onweder van Maandag zijn aan De Klomp te Veenendaal bij den heer H. P. Hooiboom 3 runderen doodgeslagen. De eigenaar stond er vlak hij, maar be kwam geen letsel. Het voormalige vluchtoord Uden zou zijn aangekocht door een R. K. organisa tie te Utrecht ter stichting aldaar van een sanatorium voor zenuwlijders en zwakzin nigen. Met lucifers gespeeld! Vermoedelijk tengevolge van het spelen met lucifers geraakten de kleertjes van het 4 jarig kindje van den arbeider Kamp huis te Enschede in brand. De kleine is aan de daardoor bekomen brandwonden bezweken. Dr. Simons, de Duitsche Staatssecre taris van buitenl. Zaken zeide te Spa te gen een correspondent der N. R. Ct. o.m.: „Hel is echter nog volkomen onduide lijk wat wij aan kolen Ièveranties zullen kunnen volbrengen. Wij weten ook niet, of kolen, voor uitvoer bestemd, ter vrije beschikking zullen blijven. Wij zijn in alle opzichten volkomen van de entente afhankelijk. „Eerst de oplossing van de kwestie, die uit het verdrag van Versailles voortspruit zal ons de gelegenheid geven tot een over zicht of onze verplichtingen tegenover de entente ons zullen veroorloven te leveren en wat zij ons zullen veroorloven te leve ren. Van onzen goeden wil om de ver plichtingen, die het cTedietverdrag met Nederland ons oplegt, na te komoen, kunt gij echter overtuigd zijn". Naar men verneemt heeft de Duit sche regoering bij wijze van uitzondering zich bereid verklaard om de met toestem ming van den gedelegeerde van het Duit- Waalwijk, 16 Juli 1920. Het verloop der kermis Is zooals wi] verwachtten, tot dusver uitstekend geweest. Er heerschte een prettige stemming, maar van vechtpartijtjes of i.d. Is geen sprake geweest. Wel ls een enkel slachtoffer van Bachus opgebracht, maar dat gebeurt ook buiten dezen tijd van ontspanning over t algemeen ls er goed kermis gevierd zonder buitensporig heden. Op 't kermisterrein was het vooral Zondag en Maandag zeer druk, waarvan natuurlijk de Parijsche heksenketel het leeuwenaandeel had. Jammer dat het reeds Donderdag moest vertrekken, t was een ware attraatle. Dergelijke dingen moesten er meer zijn, dat zou vooral het vreemdelingenverkeer zeer bevorde ren. Hoe meer hoe beter op de markt zouden we zeggen, om de menscben gelegenheid te geven zich te vermaken. Wij z-uden daarom de hoop uit willen spreker, dat men een volgend jaar zooveel laat komen als de plaatsruimte eenlgszlns toelaat, al wordt er dan ook niet zoo hoog ingeschreven de kermis wordt toch gehouden voor t publiek, en

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5