Nieuws uit Hcusden. hoe meer attracties hoe beter, dan komt er volk, waarvan alles profiteert. Het matlnée der Liedertafel, Zondag morgen, waarop voor 'i eerst eene operette werd gegeven en het concert Maandagavond, waren zeer druk bezocht rn slaagden In elk opzicht volkomen. Er werd uitnemend gezongen en gespeeld, zoodat' de bezoekers zich bijzondei hebben geamuseerd en de liedertafel met haren volijverlgeo directeur voor deze twee uitstekende uitvoeringen een woord van lof toekomt. Dat de bals Maandag- en andere avonden in Musis en op andere plaatsen, een druk bezoek hadden en uitstekend slaagden, behoeven we niet te zeggen. De soirees van Faveur, Dinsdag en Woensdag, waren natuurlijk zeer druk bezocht, de zacl was overvol. We zeggen natuurlijk, omdat het zeker is als Faveur komt, dat de zaal meer dan bezet is en dat hetgene wat geboden wordt, eerste klas is en lederen bezoeker ten zeerste voldoet. Wij behoeven hier niet in bij zonderheden tetredeo, omdat elk nummer la zijn genre uitstekend voldeed en omdat Faveur met het prima gezelschap artlsien, dat hij hierheen bracht, zeer groot sueees heeft gehad en een groot deel heeft bijgedragen tot een paar gezellige avocden van de kermis. Gaat Faveur voort hier steeds iets goeds te brengen, dan zal het publ'ek dit weten te waardeeren en hem gaarne terug zien komen en als bewijs daarvan steeds bij zijn uitvoeringen in grooten getale op komen. Donderdagavond was 't weer een goed bezocht bal der Lledertafe), terwijl ook de cabarets In >De Twee Kolommen» en de >Kotenbeurs» steeds veel belangstelling trokken en ook de andere gelegenheden zich in een druk bezoek mochten verheugen. Hedenmorgen is men bcgouneu met den opbouw vau het circus-variété Charles. De uitslag van de in de eerste helft van Juni te s' Hertogenbosch, Utrecht, Bussum en den Haag gehouden exameus voor Stenografie-Pont en Ma- chlneschrijven, onder voorzitterschap van M. A. Pont, is als volgt Examen Machlneschrijven te s' Hertogen- bosch op 2 Juni 1920. Opgekomen 27 candldaten, afgewezen 2 candldaten, geslaagd 25 candldaten o. m, de dames E. P. Duyvenstein M. T. A. Bul. J. v. Baal, M. C. A. v. Heysi L. C. H. M. Smelt, W. P. v. d. Watei A. C. G. Hens, te Waalwijk, C. A. Hesselberth te Baardwijk, mej. A. H C. Brans te Besoijen. Zooals wij In een vorig nummei mededeelden, had Zaterdag 1.1. de sluiting van den cursus der vakschool plaats. Wij hebben gaarne gevolg gegeven aat de ultnoodlging om deze plechtigheid bij te wonen, al wisten we dat het hlei ecu zeer eenvoudige huishoudelijke slui ting betrof. Niettemin willen we er g?arnt vrij uitvoerig op terugkomen, omdat wt daarmee misschien iets kunoeu bijdragen tot verbreiding van den roem der Rijks- vakschool, omdat we telkens wanneet we in aanraking komen met de school en baar directeur en leeraren, meer en meer duidelijke blijken krijgen van het zeer groote belang onZer industrie bij deze school. Dat zij hoe langer hoe meer waafdeerlng vindt, hebben we reeds kunnen vermelden, de steeds toeslroo- meode aanmeldingen zijn daarvan het duidelijke bewijs. \Zal nog zoover komen, dat leerlingen bij geb.ek aan ruimte moeten worden afgewezen of uitgesteld. Bij de sluiting dan, nam de directeur, de heer H. van Waerden 't woord tot de vei zamelde leerlingen om hen te wijzen op enkele zakco die de leeraren aange naam en onaangenaam geweest zijn. De school zal, zei hij, moeten worden een standaard-school, zij staat er dan ook bijzonder goed voor, maar ze moet nog hooger komen. Hij •wijst er op welk be drag de Nederlandsche regeeiing ten koste legt voor de leerlingen en daarin heeft ze groot gelijk, omdat zij weet dat vakonderwijs nuttig en noodzakelijk is om goede bedrijfsleiders, werkmeesters en vaklieden te kweeken en om de in dustrie te handhaven en vooruit te brengen. In de fabriek bestaat pract'sche be kwaming bijna niet meer, theoretische is absoluut niet mogelijk, daar moet geproduceerd worden. Daarom moeten de leerlingen van dit instituut dankbaar zijn, dat zij als bevoorrechten hier rustig theoretisch en practlsch kunnen studee- ren, zij hebben zoo'n groote voorsprong op veie anderen. Zij mogen dus ook geen oogenbllk verzuimen, dat ook is voor de orde en regelmaat noodzakelijk. Op het euvel van absenteïsme wijst de directeur raet kracht en zegt dat in de toekomst streng zal worden opgetredeo op dit punt.- Men moet zelf Leien op tijd te komen, wil men late** als men een leidende positie heeft dit beginsel kunnen toepassen. Ge hebt, zoo zegt de directeur, recht op onze volle toewijding, maar daar tegenover bestaan plichten. Over 't algemeen is hij zeer tevreden over den grooten ernst der leerlingen, wijst nog op de belangrijkheid der z.g. bijvakken en deelt mee dat alle pogingen in 't werk gesteld worden om de school uit te breiden, met 3 systemen, n.l. om gekeerd, ago en flexible. De oud-leerlingen kunnen deze evec- tueele nituwe cursussen gratis komen meemaken. H«] wenscht allen een pret tige vacautie, hoopt dat de vertrekkende leerlingen in de industrie een goed figuur zullen maken eu met sympathie de school zullen gedenken, welker leeraren steeds tot helpen bereid zullen blijven. Hij is in de gelukkige omstandigheid te kunnen mededeeleo, datallen't diploma hebben behaald. Van het le jaar (Bovenwerk) Is de volgorde aldus 1 Hulscher, 2 Moe holt, 3 Grothe, 4 Voilmar, 5 Beeker, 6 Van Sambeek, 7 VriezeLar, 8 Van Mlerlo, 9 Brekelmans, 10 Klijberg. 2e Klas (Ooderwerk) 1 Van der Sanden, 2 v. d. Wilden burg, 3 Deutsch 4 Schellenkens, 5 Van der Heijden, 6 Van der Lee, 7 Kerre- mans, 8 Hoogenbosch. Daarna neemt de hoofdleeraar de heer S'ü'z 't woord en zegt o.m.'t volgende De volkeren en de geschiedenis zeiten mijlpalen op hunne wegen en wij menschenkinderen, die als zwerver op ons levenspad zulke mijlpaden ontmoe ten, houden een oogenblik op en trachten de inschriften te hegrijpen en te ont cijferen. Dan wordt onze herinnering gewekt en vervlogen tijden trekken aan ons geestesoog voorbij. Zoo heeft iedere stand, ieder gemeente ieder slot, iedere familie, iedere onder neming zijn eigen geschiedenis. Betreft het bijzonder groote ondernemingen dan kunnen wij in de dagbladen de uitvoe rige beschouwingen lezen. Nu behoort onze school wel niet tot de groote on dernemingen, maar toch heeft zij reeds hare geschiedenis. Zij bestaat echter pas 5 jaar en daarom zal ik hier over niet te ver uitwijken, maar toch mag hier wel gezegd worden dat ze zich gezien de omstandigheden, heel goed ontwik keld heeft. Het is mij een genoegen daaraan naar beste krachten medege werkt te hebben, en ik vind mijne be looning in het feit dat ze steeds meer en meer vooruitgaat. Mijne werkzaam heid als leeraar is voor mij een levens taak, die mij met honderden van men- schen samenbrengt en mij in staat stelt menigeen te helpen, om een grondslag te leggen voor zijn verder leven Zoo zal het ook U gaan daar U als bedrijfsleider of werkmeester den slrijd des levens eveneens zult moeten opne men. Vele moeilijkheden zullen te over winnen zijn, menige nekslag zult U te verduren hebben, maar dan moet U toonen dat U daartegen opgewassen zijt, dan moet U bewijzen, dat U aan onze school iets geleerd hebt. Slechts met rust en voldoende technische zekerheid kunt u de de moeilijkheden van ver schillenden aard in het bedrijf het hoofd bieden. U zult dikwijls lieden ontmoeten, die U niet verstaan willen, maar daarnaast zult U andere aantreffen die pleizier in hun werk hebben en gaarne hun plicht zullen doen. Zoo moet U de verschillend geaarde menschen ieder behandelen overeenkomstige hun geaardheid en waar de. De tegenwoordige tijd met zijn slrijd om het bestaan verlangt op de wereld markt een goed en bruikbaar fabrikaat en U bent de personen die aangewezen zijt hier de werkzame hand te bieden. Wil onze Nederlandsche Schoenindustrie haar plaats in de zon behouden dan moet een besliste verandering en ver betering plaatsgrijpen, hier voortezdr- gen is uw laak, Onverschillig of U geroepen zult zijn als fabrikant, bedrijfsleider of werkmees ter een verantwoordelijke plaats in te nemen U zult met energie en werkkracht moeten optreden, De dag van heden leent zich bijzonder goed tot inkeer, om terug te blikken op den afgelegden weg en wanneer die aanblik U ernstig en vreugdig stemt dan kunt U rustig de toekomst tegemoet gaan en de verdere weg zal u niet te zwaar vallen. Met nieuwen moed om iets goeds tot stand te brengen moet U beginnen en die werkelijk zijn plichten wil vervullen behoeft niet te vreezen. Het is voor mij een eer met het oog op de prachtige resultaten van het exa men aan U onderricht gegeven te hebben en de bereikte resultaten zijn mijn loon. Maar nu U van ons weggaat in de iudustrie is het mijn wensch dat U nooit zult vergeten, wat de school voor U was en ik hQOp dat U een gevoel van saam- hoorigheid steeds 'zal bezielen. Verder hebt U de plicht ook Uwe hulpleeraren, die U bij het praktisch werk steeds behulpzaam waren dankbaar le zijn, dit geldt natuurlijk ook voorde leeraren der z.g. bijvakken. Zij allen deden hun best, om U tot flinke tech- nikers te maken. Zorg toch dat de school met U allen eer inlegt en dat doet U als U het hier geleerde met den noodigen ernst in de praktijk toepast. Reken er maar op dat ik met de nieuwe leerlingen zal komen kijken als gij in een bedrijf werkzaam zijt tenminste als gij ons dan niet aan de poort laat staan. De heer Van der Sanden namens de Hollaadsche, de heer Deutsch (Hongaar) namens de buiteolaudsche leerlingen brengen een woord van ha-telijken 'dank, waarna de plechtigheid wordt gesloten. Wij brachten nog een bezoek aan de tentoonstelling der examen-werkstukken die ons bevestigde in onze meening omtrent onderwijs en resultaten, in ons vorig nummer medegedeeld. Beide zijn In een woord schlttejecd, een succes voor directeur en leeraren en een niet te waardeeren schat voor c!e toekomst der leerlingen. Speciaal wordt oog de aandacht gevestigd op de reeds in eene adver tentie aaagekoodigde matinee welke a.s. Zondagmiddag om 12 uur In >Musle Sacrum* zal worden gegeven door de leden van het dubbel-gemengde kwartet >Speranza<. Behalve de kwartetnummers zullen tevens velschillende solo's en duo's geworden uitgevoerd door onze be kende solisten Mej. Jo Sars en de heeren Kooien, Wilmont en Van Biadel, zoodat ongetwijfeld een druk bezoek kan ver wacht worden. Trouwens wordt eenleder aangeraden van deze mooie gelegenheid te profiteeren, te meer daar deze matin ée aan matig entree toegankelijk is gesteld. Onze gemeente is In het bezit gekomen van een uitstekenden sproei wagen. Zaterdagavond werd voor het eerst gereden en het moet gezegd, dat de wagen aan alle eischen voldoet. Zeer zeker is thans vooizien in een lan£ gevoelde behoeften. Wij vestigen er de aandacht op, dat ia de laatste raadsvergadering be sloten Is om de kosten van den aanleg der waterleiding (buiteoleidlng) voor rekening van het bedrijf te nemen. Deze kosten zijn belangrijk en daarom zal het mogelijk voor velen een aanleiding zijn om thans aan te sluiten. Naar wij uit goede bron vernemen, hebbeu Ged. Staten van Noord-Brabant bij de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen aangedrongen op ver- eeolglng dezer drie plaatsen. Zondag had een meisje het ongeluk in de glijbaan haar arm te breken, andere personen liepen nogal brandwonden op bij het schuiven. Door het bestuur van den Boeren bond te Middelaar is een verzoekschrift verzonden aan de minister van Water staat, om afwijzend te beschikken op de eventueele aanvrage tot het leggen eener keerkade in den Beerschen Overlaat. De N. V. Lederfabriek „Oisterwijk" te Oisterwijk, vroeger behoorende aan S. G. Kauffman te Rotterdam, is verkocht aan de firma A dier Oppenheimer te 'Straatsburg wier bedrijf aldaar in Fransch beheer is overgegaan. De bestaande fa briek te Oisterwijk Kal belangrijk worden uitgebreid en voor de bereiding van ver schillende leersoorten worden ingericht. - De examens voor verschillende di ploma's van het R. IC. Muziekconservato rium. te Tilburg zijn begonnen. Deze exa mens worden afgenomen door een com missie bestaande uit den Directeur (Voor zitter) en de Docenten van het Conserva torium, en eenige toonkunstenaars aan wijzen door den Rector. Voor deze commissie heeft de Rector aangewezen: Mejuffr. Sepha Jansen, en de heeren Ant Haverkamp en J. Winnubst die allen hun benoeming hebben aangeno men. Nederlandsche Spoorwegen. Inspectie 's Bosch. Teneinde meer eu beter voeling te kunnen houden met de bestaande handelsondernemingen of vereeniglogen die zeer nauw betrokken zijn bij het Spoorwegvervoer, hetzij personen- of goederenvervoer, geef ik uitvoering aan mijn voornemen om langs dezen weg u in kennis te stellen van welke ver- voersaangelegenheden een rechtstreck- sche behandeling met mijn Bureau wenschelijk is a. Personen- en bagagevervoer. 1. Het tijdig kunnen bereiken van handelscentra. 2. Het verbeteren of Invoeren van eene aansluiting op een bepaald station, waarbij een groote groep personen ge baat is. 3. Het verminderen van het aantal overstappingen onderweg. 4. Het inleggen van treinen in eene dienstregeling, die voor het publiek het meest gewensch' 1*. 5. De samenstelling (soort materieel In de treinen). 6. Het verbeteren of vermeerderen van buitenlandsche aansluitingen. 7. De vraag welke goederen als bagage kunnen worden toegelaten. 8. De stationsinrichtingen die be trekking hebben op de afgifte van plaatsbewijzen en het aannemen en afleveren van bagage. 9. Aangelegenheden die de wacht kamers e.d. betreften. b. Goederen- en Veevervocr. 1- De meest snelle wijze van ver voeren. 2. Regelingen t. a. v. belangrijke ver voeren naar of van een bepaald station. 3. Het vervoer met het buitenland. 4. Regelingen betreffende veevervoer naar eu van marktplaatsen, of naar fabrieken en de verzending van geslaclC vee van die fabrieken. 5. De stationsinrichtingen met be trekking tot de aanname en afteveren van de goederen, alsmede de losplaatsen voor waeenladlngen. 6. Gebruik van het soort materieel eu de beschikbaarstelling van de wagens. 7. Het aanbrengen of verbeteren van Inrichtingen voor het laden en losse» van goederen, waartoe bijzondere in richtingen noodlg zijn. 8. Tot stand brengen van spoorweg- aansluitingen. 9. Verrekeningen met de stations (openen van een Deposito-rekening of Rekening-courant). c. Klachten. Indien aangelegenbeden bij uwe ver- eeniglcg kenbaar gemaakt worden, die naar uw oordeel regeling vereischen, zal ik deze gaarne, behoorlijk om schreven, schriftelijk ontvangen. Mocht uwerzijds eene mondelinge toe lichting gewenscht zijn, dan wordt u In overweging gegeven een onderhoud voor een bepaalden dag en bepaald uur aan te vragen, teneinde een vergeefsche reis door mijn afwezigheid te voorkomen. Op deze wijze wordt een spoedige wijze van behandeling bereikt en wordt de kringloop vla Utrecht df Amsterdam Inspectiebureau, wederom terug naar Utrecht of Amsterdam vermeden. Opgemerkt zij dat in bovenstaande slechts enkele hoofdpunten zijn aange geven, doch dat uit den aard der zaak nog tal van zaken overblijven, welke zijdelings of rechtstreeks met mijn Dienst verband houden. Het Spoorwegnet is voor regeling en beheer van alles wat betrekking heef> op het Personen-, Bagage- en Goederen vervoer verdeeld iu Iospectle's. De Iospectle 's Hertogenbosch omvat de navolgende lijnen met de daaraan gelegeu stations UtrechtGeldermalsenDen Bosch Bierlk 2). Boxtel—EindhovenWeert3). Valkenswaard [Achel5). Den BoschLage Zwaluwe 4). Den BoschNijmegen 2). Utrecht behoort onder de Iaspectie Utrecht. 2) Ble'lk en Nijmegen behooren onder de Iaspecde Nijmegen. 3) Weert behoort onder de Iaspectie Maastricht. 4) Lage Zwaluwe behoort onder de Inspectie Breda. Achel behoort onder de Belgische Spoorwegen. Het Iospectlebureau te 's Hertogen bosch Is gevestigde Kruisstraat 31. Telefoon No. 43. Geopend alleen op werkdagenvan 9.12 eo van 2—5 uur. Brlefadres: Inspecteur van het Vervoer Nederlandsche Spoorwegen te 's Hertogenboscb. Voor telegrammen kan volstaan wor den metInspecteur Spoorwegen Kruisstraat Den Bosch, 's Hertogenboscb, 1 Juli 1920. De Inspecteur v. h. Vervoer, J. ENTE. De Katholieke Illustratie van deze week bevat het volgende PlatenDe conferentie te Spa (12 foto's). Voor de Noordwijksche helden. Koninklijke belangstelling in den volkszang. Petrus Caulslus (7 foto's), De luchtpostdienst Amster damLonden (2 foto's). Wedrennen met tanks te Satory (4 foto's). Sociale cursus voor de R. K. Vrouwen. Van de uitsluiting in de bouwvakken. Het lichten van een kettingboot. Volkszang. Handel aan de Duitsche grens. Een voorbeed, dat navolging verdient. TekstLeola's erfenis, roman door Charles Girvlce. Phantasle, door Joseph van der Eerden. Petrus Canlslus door J. R. van der Lans. Haar schat, door H. B. v. d. Sande. Roelant en Kunegond, een historisch tooneelspel met plaatjes. Om de week een vraag. Diamanten-rebus. Uit de blikken trommel. SPRANG. Openbare Vergadering van den raad dezer gémeente op Vrijdag 16 Juli des nam. ten 7 uur. AGENDA 1. Ingekomen stukken. 2. Eervol-ontslag onderwijzers. 3. Sluiting herbergen op Zondag. 4. Aansluiting bij Waterleiding N.W. Brabant. 5. Af- en Overschrijving begrooting. 6. Benoeming lid Commissie wering schoolverzuim. VRIJH.-CAPELLE'. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie hoopt in de Gereformeerde Kerk alhier op te treden de WelEerw. heer Ds. W. Riogoalda van Amerongen. Naar men ons meedeelt Is de heer joh. Lankhuijzen alhier door den Raad van Arbeid te Tilburg aangesteld tot agent der Vrijwillige Verzekering voor de gemeenten Sprang, Vrtjh.-Capelle, Capelle en Waspik. CAPELLE. A.s. - Zondag zal onze vroegere predikant, Ds.J. H Koster twee predikbeurten voor deze gemeente waar nemen. De heer H. Rijken te Loonschen- dijk slaagde dezer dagen voor zijn semi- artsexamen. Onze dorpsgenoote Mej P. J. Rij ken slaagde aan de huishoudschool te Nijmegen voor gediplomeerd huishoud ster. RAAMSDONKVEER. Hoe noodlg het is dat ook de trekhonden door de Wet beschermd worden moge blijken uit het feit, dat van de 72 ter keuring aaogebodenen er niet minder dan 2# afgekeurd werden. Vrijdagnamiddag cirkelden twee vliegeniers boven het Veer en daalden blijkbaar om zich te orlënteeren in een der Dongepolders neder. Daarbij geraakte de moter van een der machines defect. Na herstelling werd de iels voortgezet. De vliegeniers waren zeeofficieren, die te den Helder opge stegen waren. De Ned. Herv. Pred. Ds. D. J. v. d. Graaf komt voor op een drietal ter be roeping naar de Gemeente van Delfr. Ben geweldig zwaar onweder ont lastte zich Maandag tegen den avond boven het Veer. De bliksem sloeg in een tweetal woningen In, vernielde liet en ander doch veroorzaakte geen brand. Bij ver schillende personen waren de electilsche gloeilampjes stuk, terwijl eeu paard van dhr. J. Lankhuijzen door deu bliksem werd gedood. GEERTRUIDENBERG. Terwijl de chauffeur B. der firma Sassen eenige werkzaamheden onder een auto ver richtte geraakte hierbij iets zoek. Met een lucifer dit willende vinden geraak ten hierbij zijn kleederen in brand. Bran dende liep hij de straat op, waar door toegeschoten menschen met dekens de vlammen werden gedoofd. Dit kon toch niet verhinderen dat de man zeer ern stige brandwonden bekwam. Per bran card is hij naar het R. K. Gasthuis ver voerd. Zijn toestand is van dien aard, dat hem de H.H. Sacramenten zijn toe gediend. Later bericht men De chauffeur is aan de bekomen ver wondingen bezweken. De man is onge huwd en afkomstig uit een plaatsje bij Roermond. OOSTERHOUT. De staking bij de N. V. Verschure's Margarinefabrieken duurt voort en omvat 180 werknemers. De directie heeft een ontslagbrief aan alle arbeiders gezonden. Tuin- en Landbouwtentoonstelling. Bij een talrijke opkomst had Maandag avond j.l. in Hotel Koppelpaarden eeu vergadering plaats van de besturen der diverse corporatlën en officieele personen om te komen tot organisatie van eep tuin- en landbouwtentoonstelling te Oosterhout op 19, 20 en 21 September a.s. Als voorlooplg bestuur hadden zitting genomen de heeren E. Fick, als voor zitter, A. Speekenbrink al3 secretaris en als bestuursleden de heeren H. Schoenmakers, tuin- en landbouwleeraar, voorzitter plaatselijke tulnbouwvereeoi- glngen en J. Oomen, gemeente-architect. Na een duidelijke uiteenzetting van de toekomstige plannen werd besloten op genoemde data de tentoonstelling te doen plaats vinden. Het voorlooplg comité werd als definitief uitvoerend comité gekozen met een uitbreiding tot 10 leden, waarin alsnog na stemming zitting namen de heeren S. Fick, A. van Leijsen, L. van Meerwijk, A. v. Oirschot en A. Oomen jzn. Daarna werden uit de aanwezigen de diverse comité's gevormd, zijnde, Commissie voor bloemisterij, boomkweekerij, groen ten en fruit. Commissie voor finauciëa en controle. Commissie voor progagaoda, reclame, feestelijkheden en pers. Commissie voor verslering en ver lichting. Commissie voor landbouw, ontginning en bijen. Commissie voor plaatselijke industrie. Behoudens enkele uitzonderingen namen de aanwezige heeren zitting In de diverse comité's en werd deze druk bezochte en geanimeerde vergadering gesloten. Gezien de algeheele medewerking zoowel van autoriteiten als van de ver schillende aanwezigen, alsmede den te verwachten financleelen steun van diverse zijden, staan Oosterhout aaugename, zoowel als succesvolle dagen te wachten. Heusden, 15 Juli 1920. Tot tusschenpersoon der Vrijw. Otiderdomsverzekering is aangesteld de heer A. Spierenburgh. Zondag bestaat de vereeniging van Hoofdlieden der Brandweer 25 jaren, wat 19 Juli in intiemen kring wordt herdacht. De muziekvereniging uit Veen is van zins 27 Juli een uitvoering te geven in den tuin der Buitensociëteit.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6