f Veieeniging van Gemeenten. EEN EDEL HART. ■„NOORD-BRABAND"! FEUILLETON. Maatschappij van Verzekering op het Leven. NJUMStl 58 DONDERDAG 22 JULI 1920 43 c JA. alk Dit blad verschijnt W oousdag-en Zaterdag _avoud- Abouaerneutsprijs per 3 inaandeu f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHB COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdreaECHO. Prijs der Advertentien 20 cent per regelminimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. Herhaaldelijk Is er in den laatsten tijd op aangedrongen, om gemeenten, die door haar geringer» omvang met een klein zielental en bijna zonder Innerlyke kracht zoodat de gemeentelijke werk- zaamhetd daar weinig of niet tot haar recht kooit samen te voegen bij in de onmiddellijke nabijheid liggende groo- tere gemeenten, meer dan tot dusver is geschied. Wettelijke Voorschriften. I. Artikel 3. onzer grondwet geeft aan den wetgever het recht om waar het hem weoschelijk voorkomt, gemeenten te vereenlgen, te splitsen of nieuwe te vormen. De grondwet van 1915 zweeg over de aangelegenheid van het in 1848 opge nomen artikel 3. Het gevolg was, dat de Koning dus bij Koninklijk Besluit de Gedeputeerde Staten en het plaatselijk bestuur gehoord genieenten vormde en ontbond. Het voorstel tot grondwetsherziening van 1845 beoogde bare oprichting en ontbinding te stellen onder de hoede der wet. Velen hielden staande, dat het onder werp niet tot de algemeene wetgeving behoorde. Anderen waren bevreesd de zelfstan digheid der plaatselijke huishoudingen er door aan te tasten. De negen mannen betoogden hierop dat het beter was de materie aan wet telijke regels te binden dan haar te laten aan den vorst. De 27 ontwerpen tot grondwetsher ziening bij Koninklijke Boodschap van 8 Maart 1848 aan de Tweede Kamer aangeboden hielden evenwel nog geen letter omtrent de zaak 1c. De Commissie nam het denkbeeld echter weer op en thans werd bij de 12 nieuwe regeringsvoorstellen In plaats van de 27 door de Kamer ongunstig ontvangen ontwerpen van haar wenk partij getrokken. Krachtens artikel 3 der grondwet dan, zoude voor vereenigicg, splitsing of grens verandering de wet moeten tusschen beide komen. De instructie en voorbereiding van het ontwerpwet in gezegd grondwetsar tikel bedoeld, worden door de artikelen 129—133 der gemeentewet aan eenlge algemeene regels gebonden. Ingevolg art. 129 ontwerpen Gedepu teerde Staten de wijze en voorwaarden der vereeoiging of splitsing, na Burge meester en Wethouders der betrokken gemeenten te hebben gehoord. Die wijze en voorwaarden worden ge woonlijk samengevat in den vorm van een ontwerp van wet. Het ontwerp wordt Ingevolge art. 131 onderworpen aan het oordeel van den Raad en eene door de kiezers voor den Raad te kiezen commissie uit de ioge- zeteuen den z.g. Dubbelen Raad waarvan den Burgemeester voorzitter is. Deze Commissie wordt gekozen bulten de leden van den Raad en op de wijze als bij de vorige kieswet bepaald. Vol- Van aDE ECHO VAN HET ZUIDEN". Omgewerkt uit het Fransch. 131) VIERDE DEEL. Xlll. HET GROENE VOCHT. Kom bij mij, uw schoonmoeder be hoeft ons hier niet aan te treffen. En tot groote verbazing van den jongen man, trok hij hem mede naar de kamer, waarvan hij de deur openliet. Niet zoodra hadden zij de kamer verlaten, of Diane trad binnen. Haar eerste oogslag ging tot het bed. De zieke, die wat overeind zat, zag er nog altijd zeer slapjes uit. Haar gelaat was nog zeer getrokken en ingevallen, doch hare oogen staarden zoo niet meer, en de oogappels schenen minder uitgezet. Ik heb daar gehoord dat ons meisje hel van avond beter maakt, sprak de mar kiezin. Is dat waar? De ziekte is nog niet geheel en al ge weken, antwoordde Laure; maar inder daad is er beterschap. Heeft een eenvoudige slechte spijs vertering haar dan zoo ontsteld? Laure moest zich een bovenmenschelijk geweld aandoen. - .Ta een eenvoudige slechte spijsver tering, antwoordde zij niettemin zeer kalm. Zoo toch heeft onze geneesheer, doc- gen9 den gewonen regel dus, echter niet met volstrekte meerderheid van stemmen doch met een relatieve meerderheid van stemmen. Het getal leden der commissie uit de ingezetene bedraagt 7 tot 25, naar gelang van het zielental der gem. Ia gemeenten beneden 6000 zielen 7 leden, 13 leden in de gemeenten van 600020000 zielen enz. De dagen, waarop verkiezing en stem ming zullen plaats hebben, worden ook hier door Bargeuieester en Wethouders be paald. De >Dubbele Raad» is waarschijnlijk een waarborg tegen persoonlijke invloeden van enkele zittende leden of hun voorzitter, opdat het algemeen belang, afgezien van persoonlijke belangeD, zuiver worde be oordeeld. De Raad en de Commissie deelen hun gevoelen over het ontwerp schriftelijk me de aan' Gedeputeerde Staten. De taak van dit College Is waarlijk niet gemakkelijk de buitenstaander kan ech ter verzekerd zijn. dat eenzijdige plaat selijke invloeden Gedeputeerde Staten onbewogen zullen laten. Het ontworpen plan met de adviezen wordt aan den Miolster van Blnnenland- sche Zaken gezonden, die vervolgens zal hebben te beslissen, of hij de indiening van het wetsontwerp tot vereenlging of splitsing bevorderen zal en zoo ja, of het door Gedeputeerde Staten opgesteld ont werp onveranderd of gewijzigd zal worden aangeboden. Voordeden van Vereenlging. 11. Hoeveel gemeenteu zijn er, die door samenvoeging met andere in bttere Aoantleele positie komen en waar dan ook het gemeenschappelijk huBhouden zich kan aanpassen aan de tegenwoor dige meer moderne tijdsomstandigheden. Het is overal elders gebleken dat geen enkel gemeentebelang zoo de gemoede ren in beweging brengt als het voorne men eener grenswijziging. Vanwaar die onrust Veelal is d/e toe te schrijven aan de vrees voor het nieuwe. De bewoners van het dorpje, die gehecht zijn aan het eeomaal door de historie gevormde en omlijnd gebied, dat de naam van ge meente draagt, hoe klein het overigens ook moge wezen en hoe weinig stuw kracht van het bestuur hunner gemeente ook moge uitgaan. Zij zijn beangst op geslokt te worden door de stad-gemeente. Zij willen meestal niets weten van de voordeeleo, die een vereeoiging hun biedt. Welke zijn de voordeelen De meest voorkomende zijn, dat de nieuwe gemeente meer eo doelmatiger belastingen kan heffen, een betere ver lichting zal aanbrengen, kan beschikken over een goed politiecorps waardoor vooral de bevolking op het platteland zeer gebaat Is, voor uitstekende maat regelen op sociaal en ecocomisch gebied, meer ten koste kan leggen en ten slotte voor hygiëne, verfraaiing, enz. zorgt, in een woord men gevoelt hier den pols slag van den tijd gestadiger en sneller slaan. tor Isnard, de ziekte uitgemaakt. Gaat gij dezen nacht nog bij de zieke waken? Natuurlijk. Zij behoeft aanhoudend zorgen. Maar gij zult er bij neervallen. Se dert gisterenmorgen hebt gij niets meer gebruikt en ook geen oog meer geslapen. Dat voelt een moeder niet, als hare kinderen ziek zijn. Maar gezien het toch niet erg is Wat geeft het, van 't oogenbVik dat een kind lijdt, Maar dezen avond maakt zij het veel beter, en gij zoudt toch moeten eten, en wat rusten. Ik zal inderdaad wat gebruiken; maar hier, aan de sponde mijner dochter; maar dring niet aan ik wil ze niet verlaten. En vergeet ge dan Maxime? voegde Diane er met honingzoete stem bij. Gij zoudt dezen nacht aan zijne wieg moeten gaan slapen: gij waart gewoon hem op te passen, van af zijne geboorte; ik zal hier in uwe plaats waken. Laure huiverde tot in 't diepste van haar gemoed. De markiezin had er dus groot be lang bij dat mevr. Vallauris de kamer van ITenriette verliet, wijl zij Laur's gedachten vestigde op het kind van Maurice Maxime heeft zijne voedster, antwoord de zij, en die Verzorgt hem goed. Wat mij aangaat, ik herhaal het u, voor geen geld ter wereld wil ik mijne dochter verlaten voordat zij weer ter been is. Erg bekommerd, verliet Diane de zieke, na deze eerst omhelsd en een laatste maal hare diensten aangeboden te hebben. En wanneer zij achter haar de deur hoorde grendelen, bleef de markiezin plotseling in den gang staan. Kijk!dacht zij, 't is dan waar De gemeentewet geeft omtrent dit onderwerp nog een enkel voorschrift dat niet onvermeld mag blijven, nl. art. 130 dat Gedepateerde Staten in hun initiatief bindt. Dat artikel stelt voorop dat bij VER- EENIGING de bezittingen en lasten van de gemeente of van het deel ervan, dat bij een of meer andere gemeenten wordt Ingelijfd, komen ten voor- en nadeele der vereenlging, tenzij bijzondere om standigheden een andere regeling elschen, bij SPLITSING, dat de openbare ge bouwen en werken zooveel mogeliik het deel volgen waarin zij gelegen zijn In BEIDE GEVALLEN, dat de vruchten, welke, hetzij alle, hetzij bepaalde Inge zetenen In natura uit een gemeente- eigendom trekken aan hen die ze ge noten, toegekend blijven. Het verdient opmerking, dat al hebben Gedeputeerde S'aten, volgens de wet, het Initiatief te nemen, in den regel toch van het betrokken Gemeentebe stuur of den Gemeenteraad het voorstel aan dat College zal uitgaan. Nog Is kenbaar, dat de Tweede Kamer zelve van haar recht van initiatief ge bruik maakt. In dat geval zal de Kamer, door tusschenkomst van den Minister van Binnenlandsche Ziken, Gedepu teerde Staten ultnoodlgen, om de attt. 128 132 der gemeente-wet toe te passen. Meer dan cén weg kan dus naar het beoogde doel lelden. Ten slotte bepaalt art. 133, dat, wan neer de wet vereenlging of splitsing van gemeenten heeft bevolen, de bestaande bant bedroeg bij de Invoering der Ge- meentwet in 1851 185 op 31 December 1919 beliep dit aantal nog 184In deze provincie heeft de wetgever dus In dit ongeveer 70-jatlg tijdperk sedert Thor- beeke's geesteskind het levenlicht mocht aanschouwen en ondanks diens raad om de gelegenheid tot vereeniglng van gemeenten >op alle wijzen waar te nemen 9lechts eenmaal n.l. bij de wet van 22 April 1879 (Stbl. no. 64) de vereenlging tusschen de gemeenten Almkerk en Emmlkhoven bekrachtigd en zich derhalve met de Noordbrabant- sche gemeenten bemoeid. Toch komt er wel eenlge kentering; immers In den laatsten tijd hebben wij bij de wet van 27 November 1919 (Stbl. no. 785), Ingaande op 1 Januari 1920 de uitbreiding gekregen van de ge meente Eindhoven door toevoeging der gemeenten Gestel en Blaarthem, Stratum, Strijp, Tongelre en Woensel, welke vereenlging c'en naam van Eindhoven draagt en tot doel heeft het algemeen belang beter dan tot nu toe te kunnen dienen. Om te treden In de vraag, welke gemeenten In Noordbrabant nog voor vereeniglng In aanmerking komen, is niet de aangewezen weg in een artikeltje in een dagblad. Dit behoort natuurlijk aan het wijs beleid van Heeren Gedeputeerde Staten te worden overgelatendeze Hooge Vergadering vraagt alvorens een avant- project te maken het advies aan en de medewerking var de reeds hiervoren plaatselijke verordeningen, ambtenaren genoemde bestuurs-organen en daartoe en machten In de vereenlgde of ge- |n te gtelleo comral9sles> splitste gemeenten gehandhaafd blijven, totdat zij door andere volgens de wet, zijn vervangen. Die wet verordent tevens de noodlge maatregelen ter verkiezing van den nieuwen Raad. En hierin schuilt ook nog wat van de hiervoor genoemde onrust. Immers de raadsleden moeten allen aftreden zoo wel die in de »stad« als in het dorp. Een geheel nieuwe verkiezing zal er plaats hebben en wie weet of de oude afgetreden leden wel worden herkozen. De liefde van het groene kussen is er nog niet geheel en al uit en thans spreekt ze ook een woordje mee. Vereeniglng vau Gemeenteu In Noord-Brabant. III. Het aautal gemeenten in Noordbra- Tot slot nog de vraag of de wet daar artikel 3 der grondwet van 1848 hieromtrent zweeg ook nieuwe ge meenten zou moeten maken en ontbin den De praktijk beantwoordde deze vraag In bevestigenden zin, Het was de wet van 11 Juli 1855 (Stbl. no. 70), die het Haai lemmermeer als een afzonderlijke gemeente tot de provincie Noord-Hol land bracht. De afscheiding van een deel der gemeente Zype en de vorming van dit afgescheiden gedeelte tot een afzonderlijke gemeente in Noord-Holland onder den naam van Anna Paulowna, geschiedde eveneens bij de wet en wel bij die van 19 Juli 1870 (Stbl. uo. 117). Een voorbeeld van ontbinding eener gemeente levert het eiland Schokland Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813 2.913.587.- hetgeen de dienstboden zeggen: men sluit zich daarbinnen op!Waarom?.. Zou men wantrouwen koesteren? Hare prachtige, donkere oogen zagen hardvochtiger en vreeselijker dan in de slechste dagen. Zij begaf zich naar de eet zaal, waar Roselin en Imès haar wacht ten. Waar is uw man? vroeg zij aan hare dochter. Op de kamer zijner zuster naar liet schijnt. Wat mij betreft, ik zei daar juist aan mijnheer Vallauris dat ik niet hij Henriette wilde gaan, daar ik vernomen had dat zij met de pokken lag. Dat is niet waar, zei de fabrikant. Maar dit alles zegt me niet waar Mau rice blijft! sprak Diane, door onrust en bekommering gekweld. Hij is niet bij Hen riette, ik heb er hem ten minste niet ge zien en ik kom daar juist van hare kamer. Op hetzelfde oogenblik klonk de bel, een minuut later besteeg Maurice de trap pen der stoep en trad de eetkamer bin nen. Een knecht ontlastte hem van hoed en overjas. Jacques had hem langs zijn huis uitgelaten en hem een omweg doen maken langs de rue Castini, ten einde geen vermoedens op te wekken hij hun vijandin. Waart ge dan niet in de kamer uwer zuster? vroeg hem Rosalin. Neen antwoordde hij eenvoudig weg ik hen uitgeweest. Waarom? vervolgde nieuwsgierig de fabrikant. Voor bijzondere zaken. Maurice antwoordde zeer koel, ten einde het vragen van Vallauris den pas af te snijden; want als onze Provensaal daar mee begon, wist hij gewoonlijk niet van ophouden. Boven gebeurde een ander tooneel. Zoo dra de markiezin de kamer verlaten had, had Souriquette hare pleegmoeder aan haar bed geroepen. Moeder, sprak zij, ik wil niet dat die vrouw hier nog eenen voet zet. Zij jaagt mij schrik aan. Jacques, die weer binnen gekomen was, hoorde die woorden zijner pleegdochter. Gij zijt nog ziek, Souriquette, zeide hij en mist uwe gewone helderheid van geest. Wij kunnen uwen wensch niet in willigen, zoomin uwe moeder als ik, zon der aan mevr. d'Argelles te doen zien dat wij haar wantrouwen, wat een zware mis slag wezen zou. Vergeet niet dat het voor- schuiven en wegtrekken der grendels reeds argwaan hij haar opgewekt moet hebben. Dus, vader, zei ze met plotselinge vastberadenheid, die men van haar, gezien haren toestand, niet zou verwacht hebben, gij wilt dus dat zij haar werk voltrekke, want ik weet heel goed aan welke ziekte ik lijd: zij heeft mij vergiftigd! Jacques rilde tot in 't merg van zijn ge beente. Gij hebt gelijk sprak hij, gij zijt geen meisje gelijk de andere. Gij ziet vele dingen waar anderen geen erg in hebben, 't Ts waar, mevr. d'Argelles heeft u vergif tigd, en doctor Isnard heeft u gered. De doctor heeft haar verzorgd, Jac ques zei Laure zachtjes, maar gij hebt haar zeker gered, met haar te doen bra ken. Mijnheer de Rhodes was zeer omge daan. Hij glimlachte. Welnu, sprak hij, was ik zoo gelu'.:- kig u reeds eenmaal te redden, dan was het niet om u thans te laten sterven. Wees niet bang ik blijf in de nabijheid, en houd Artikel 2 der wet van 16 December 1858 (Stbl. no. 84), houdende maatre gelen om dit eiland door de bewoners te doen ontruimen, verklaarde, dat, dadelijk na deze bescheidene volksver huizing, Schokland als gemeente zoude ophouden te bestaan en bi] Kampen zoude worden ingelijfd. Het Koninklijk Besluit van 4 Juli 1859 (Stbl. no. 76) g af het tijdstip aan, waarop de wettelijke maatregel zoude Intreden. Bij de grond- wetshe»zienlng van 1887 i9 in artikel 3, waarin thaos deze stof in het algemeen geregeld is uitdrukkelijk ook voor de vorming van nieuwe gemeenten wettelijke tusschenkomst geëlscbt en dus de grond wet op dit punt aangepast aan de praktijk. Verwonderlijk genoeg is zij nog blijven zwijgen van de ontbinding van gemeenten. Ik meen hier nog to moeten laten volgen een vergelijkend staatje van de samenvoegingen der gemeenten in de verschillende provinciën, sedert de Invce- rlng der gemeentewet in 1851 tot op 1 Januari 1919, benevens opgave van het aantal Inwoners op laatstgemelden datum. Provincie Noordbrabant. Aantal ge meenten in 1851 185, op den lsten Jan. 1919 184. Zielental op 1 Januari 1919, mannen 361.798, vrouwen 359.772, totaal 721.570. Provincie Gelderland. Aantal gemeen ten in 1851 118, op den lsten Jan. 1919 115. Zielental op 1 Jao. 1919 mannen 366.863, vrouwen 360.302, totaal 727.165. Zuid-Holland. Aantal gemeenten in 1851 234, op 1 Jan. 1919 186. Zielental op 1 Jan. 1919, mannen 805.230, vrou wen 843.348, totaal 1.648.678. Noord-Holland. Aantal gemeenten In 1851 145, op den 1 |an- 1919 134. Zie lental op 1 Jan. 1919, mannen 624,570, vrouwen 653,762. totaal 1,278,332. Zeeland. Aantal gemeenten in 1851, 116 op 1 Jan. 1919 109. Zielental op 1 jan. 1919, manneu 123,805, vrouwen 124,039, totaal 247,844. Utrecht. Aantal gemeenten in 1851, 91, op den len Jan. 1919 72. Zielental op 1 Jan. 1919, mannen 162,866, vrou wen 168,447. totaal 331,313. Friesland. Aantal gemeenten in 1851, 43, op den len Jan. 1919 43, Zielental op 1 Jan. 1919, mannen 193,694, vrouwen 191,085, totaal 384,779. Overijsel. Aantal gemeenten in 1851, 6.\ op den len Jan, 1919, 60. Zielental op 1 lan. 1919, mannen 219,671, vrouwen 231,076, totaal 450,751. Groningen. Aantal gemeenten In 1851 57, op den len Jan. 1919, 57. Zielental op 1 Jan, mannen 179,623, viouwen 180,624, totaal 360,247. Drente. Aantal gemeenten in 1851. 33, op den len Jud. 1919, 34. (Bij de wet van 24 April 1884 (Stbl. no. 65) is de gemeente Dalen In tweeëa gesplitst en hebben zich gevormd Dalen en Sohoone- beek). Zielental op 1 Jan. 1919, mannen 105,084, vrouwen, 68.558, totaal 203,642- Limburg. Aantal gemeenten in 1851, 125, op den len Jan. 1919.123. Zielen tal op 1 Jan. 1919, mannen 228,958, vrouwen 213.825, totaal 442.783. Totaal. Aantal gemeenten in 1851 1209. op den lsten Jan. 1919, 1117 niet op over u te waken. Nu, ik heb een plan samengevat, laat mij liet uitwerken Mogen wij dat plan kennen?., vroeg mevr. Vallauris. - Ja. Die vervloekte, hare pogingen verijleld ziende zal liet er niet hij laten. Zij zal opnieuw beginnen, zooals Souri- quette vreest. Beletten wij 't haar van daag, dan zal het voor later zijn. Nu, ik heli liever dat zij heden haar poging her nieuwde, daar ik haar scherp in 't oog kan houden, misschien wel verrassen latei- zou ik denkelijk niet die kans hebben Dit vooruitzicht doet mij ijzen; hoe er aan ontsnapt? De banden welke haar aan uwen zoon hechten, maken alle afbreuk met haar onmogelijk. Gij begingt reeds eenen misslag, Laure, met te weigeren haar de zen nacht hij uw dochter te laten waken. Hernieuwt zij haar aanbod voor morgen avond, dan moet gij het aannemen; ik hen toch in de kamer, en verlies geen enkele barer bewegingen uit het oog. Wilt gij vertrouwen hebben in uwen ouden vader, mijn kind? ging Jacques voort zich tot zijne kleindochter wendende. Al w&t gij doet, vader is wel gedaan, antwoordde Henriette zeer kalm en vast beraden. En gij, vriendin, stelt gij ook ver trouwen in mij? Ja, antwoordde Laure beslist, omdat gij haar zooveel bemint als ik zelf, en ik weet dat gij wonderen zult doen om haar te redden. Jacques hief plechtig zijne hand ten hemel. Ja, zeide hij, gij hebt gelijk, met Godshulp zal ik liet wonder doen, dat mij in staat zal stellen eindelijk de eerlooze moordenares van al de mijnen te straf fen!Wordt vervolgd. Illi ECHO VAN HET ZEIDEN

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1