SE ECHO VAN HET ZUIDEN. BUITENLAND Desnamiddags ten drie uur, in de groote zaal „MÜSIS SACRUM" te Waalwijk. INBSZOHDEF smm. Provinciaal Nieuws OIP 28 ZEJST 29 CTTTT .T Kaartfln TOEGANG VRIJ. or gereserveerde plaatsen vanaf Maandag aan het kantoor der Gasfabriek verkrijgbaar. Spotnamen van Noord- brabantsche plaatsen. RECLAME. zo. 59.Zaterdag 24 Juli.43e Jaarg TWEEDE BLAD. I. Onder dezen titel schrijft L. van Miert in het Juli-nummer van Studiën, tijd schrift voor Godsdienst, Wetenschap en Letteren: In de „Langstraat" heeft bijna ieder dorp zijn eigen schimpnaam. Te Raams- donk treffen we de bonkenslikkers, te Raamsdonksveer de dooie-vischjesvreters. De laatsten zijn meer bekend als faanten. Tn den franschen tijd zou een officier aan een inwoner van Raamsdonksveer, die in 't gras lag te rusten den weg hebben ge vraagd. Was 't vaderlandsliefde, of onbe kendheid met de taal of luiheid, die den dorpeling het zwijgen deed bewaren? De geschiedenis heeft 4iet niet opgeteekend. De Franschman schold hem toen voor een „fainéant," dat in den volksmond verbas terd is tot „faant". Verder te Waspik de boonebraaiers, of, naar een onsmakelijke landbouwers-bezigheid, de str...scheppers, te 's Gravenmoer de spieringpooters, want „die van 's Gravenmoer hebben eens spie ring geplant, maar ze kwamen niet uit!" De Waalwijksche oliebuiken of meer al gemeen rijstvreters, rijstpikkers of rijst- basten, (bast is buik) moeten dateeren uit den tijd, dat het schoenmakersvak de industrie dier streek een karig bestaan opleverde en rijst een goedkoop volks- voedsel was. Toch zouden volgens een rijmpje de Waalwijkers het er goed van genomen hebben: Waalwijk, Ivalelijk, Als ze leven zijn ze rijk, Maar komen ze te sterven Dan valt er niets te erven. „Eigengeraaid Boark" is Baardwijk, is zooals men beweert, een ras apart. Waar om de bewoners van Drunen den spot naam van mosterdzakken of mosterdpot ten verdiend hebben, is me niet gebleken. Nieinvkuiksche hopbellen of flodderboo- nen (is boerenboonen) en Vlijmensche peulerwten houden verband met den bloei- enden tuinbouw. De Vlijmensche maanblusschers moeten ooit het licht der opkomende maan voor een brand hebben aangezien. Onder de op vele plaatsen voorkomende maanblus schers zijn de Mechelsche wel 't meest be kend. In deii „Vrijdom van 's Hertogenbosch" ligt o.a. ook Dungen. 't Heeft zich om de Bossche markt te voorzien sterk toegelegd op groenteteelt, daarom heeten de Dun- genaars moeskrèp, een verbastering van moeskrabbers (krabben, is wieden) Maal ais de jeugd van St. Michielsgestel hun dat durft naroepen, blijven de Dunge- naars het antwoord niet schuldig: De Gestelsche bokken Die komen hier slokken, Die loopen over den Dungensclien dijk, Die halen de slekken (is slakken) al uit het slijk, Die braaien ze onder d'assche En vreten ze ongewaschen. Maar keeren we nog even terug naar „Maasland". We groeten er de ons reeds bekende Rosmalensehe zandkruiers, de Geffensche peperbusen een naam'wel licht aan hun toren ontleend, de Ber- likumsclie koolboeren en de Berchemsche knollen, beide wijzend op groenteteelt, en de Heesche bonken. Uitdagend stelt zich tegenover Heeschenaar de vreemdeling aan, als hij beweert: „wat zitten er veel bonken in de lucht, er komt zeker on weer!" De bewoners van het naburige Nistel- rodc heeten eigenlijk wevers, naar liet daar veel beoefende vak. Aan deze thans verdwenen huisindustrie herinnert nog het massieve weefgetouw uit den tijd van grootvader zaliger, dat men in oude dorps huisjes kan aantreffen. De afgeverkte stukken bracht men naar den linnenkoop. man te Grave, die ze betaalde tegeu oen loon van 24 stuivers per week. Voor dien pnjs weefde ze en bleven ze weven, jaar m jaar uit! Niet ongevaarlijk was het in het totaal ,e roei,en »haa| ovotI als jjij een veer. Als ,,'t Nistelrooi- sche v eer was een plaats bekend, waai de oude karreweg door de barre Schalk- sche he. schum op den „Schaikschen hoek naar den groeten Napoleontisehen i uksweg Den Bosch-Grave aanliep. Luis ter even naar het romantische verhaal van een folklorist. Tuschen Nistelrooy en Oss stroomde in overoude tijden een vliet. Bij gebrek aan een brug waagde men den overtocht per pont een soort koebak onder geleide van een meestal dronken veerman. Nu gebeurde 't, dat de schout van Nistelrooy moest overgezet worden op een oogenblik dat onze Charon totaal „on bekwaam was. De schout kon 't gelukkig wel alleen! Maar midden op de vliet was er zoo'n drift in 't water, dat het vaartuig werd meegesleept twee uur ver, en ten slotte in de boomen langs den oever vast raakte. De toegeschoten oeverbewoners ontvingen den ongelukkige met een luid „haal over!" In het naburige Vorstenbosch huizen de pinnestekers. Ze konden maar niet onthou den wanneer 't Zondag was! Daarom sta ken ze iederen dag een pin in den turf: bij den zevenden was de week om! De Ossehenaren heeten bendesnijders d.w.z. lui, die wisschen of wilgenteenen snijden, om er takkenbosschen mee saam te binden. Al geschiedde dat zonder voor kennis van den eigenaar, toch werd het vergrijp niet als al te ernstig beschouwd want in deze streek geldt de bóeren-wet: ..Een steel (voor de schop) en een wisch Vat men, waar ze is". Minder eervol was de naam van Ossche dubbeltjessnijders, uit den tijd toen men daar, als echte bekkesnijders elkaar in de herberg het gelaat bewerkte met de oude veel grooter dan de tegenwoordige afgesleten en vlijmscherpe dubbeltjes, 't Litteeken heette ,,'t wapen van Oss". Stappen we nu over naar het kwartier van „Peelland". Vechel stond bekend als het land dei- kalveren of „kuuskes" zooals de beestjes hier heeten. De boeren legden er zich bij zonder op toe op het kalveren fokken, en voor 25 jaren waren 't bijna uitsluitend joodsche kooplui, die den handel in „maal- kuuskes" dreven. t Was niet om er rijk van te worden althans voor den boer niet, die slecht be taald werd. Zou daarmee verband houden de uitdrukking: ,,'t kalf van Vecliel", waar mee een som van zeven gulden wordt be doeld? Notaris Sassen teekent aan, dat hij in den omtrek van Helmond bij open bare verkoopingen honderdmaal iemand, die een bod deed van zeven gulden, er grappig hoorde bijvoegen: 't kalf van Vechel! Niemand heeft hem er ooit ver klaring van kunnen geven. Te Zijtaart wonen de reigers, te Eerde de ooievaars. Hier moet men het niet wa gen een borrelglaasje omgekeerd op tafel te zetten. De platte voet stelt immers een ooievaars nest voor een zinspeling op hun spotnaam. De beren van Erp hebben een heele ge schiedenis. Van Sasse van Ysselt deelt den oorsprong van dien naam in Taxnn- dria (VII, 70) aldus mee. De inwoners van Erp dragen in hunne buurt den naam van „beren". Deze scheld naam hebben hunne buren hun gegeven, wijl omstreeks het jaar 1750 te Erp drie gebroeders woonden de Beer genaamd, welke van daar uit de streek onveilig maakten door te moorden en te stelen. De ze gebroeders die volgens de overlevering uit de vreemde zouden zijn gekomen, wer den eindelijk door de politie gevangen ge nomen en naar 's Hertogenbosch overge bracht, alwaar zij ter dood veroordeeld werden. Steph. Hanewinkel in zijne Reize door de Majori van 's-Hertogenbosch II, blz. 91 zegt, dat hij te 's-Hertogenbosch in de Rariteit kamer (boven de in 1799 ge sloopte Vughterbinnenpoort, eertijds de Kruispoort genaamd) hunne geraamten heeft gezien; twee daarvan zaten er met kaarten in de handen, terwijl het derde er achter stond met een kan en een glas in de hand, evenals hij het voor de anderen wilde inschenken; deze skeletten droegen den naam van de Beieren van Erp. Hij zegt daar verder dat die naam geheel ver keerd en ten onrechte op alle Erpenaars is toegepast, welk OQ.rdeel nu nog gaarne een ieder zal onderschrijven, die weet hoe vreedzaam en eerlijk de inwoners van Erp hans zijn. De plaats, waar te Erp eens de woning der gebroeders de Beer stond, heet nog steeds de beerenhuis-plaats". Voor wie zich niet met den 18e eeuw- schen galgenhumor der Bossche rariteits kamer kan vereenigen, staat nog een an dere weg open. BERLIJN. Uit de berichten, die in den loop van den dag bij de militaire autori teiten in Koningsbergen zijn ingekomen, blijkt, dat de toestand der Poolsche troe pen in het Noorden onhoudbaar geworden is. Door de inneming van Grodno door de bolsehewiki is de omsingeling van den noordelijken vleugel van het Poolsche le ger bijna vojtooid. De Poolsche troepen trekken 'hans in wanorde on Suwalki te rug, dat slechts 30 K. M. van de Oost-Prui sische grens verwijderd is. De bolsehewi ki zitten hen dicht op de hielen. Bij Suwalki en Augustovo aan de Oost- Pruisische grens moeten reeds de eerste terugwijkende Polen aangekomen zijn. Ook verder zuidelijk tusschen Njemen en Boeg, is het Poolsche front aan het wan kelen gebracht. Het Poolsche leger trekt op de Boeg terug. Gelukt het den bolsehe wiki de Pölen over de Boeg terug te slaan dan zullen de bolsehewiki binnen weinige dagen voor Warschau staan. De nieuwe doorbraak, die de bolsehewi ki in het Poolsche front ten W. van Grod no geforceerd hebben, doet het zeker twij felachtig voorkomen, of het den Polen nog zal gelukken, aan de Boeg noemenswaar- digen tegenstand te bieden, daar de om singeling van het Poolsche leger van het Noorden uit als gelukt valt te beschouwen. In militaire kringen vreest men, dat wanneer de paniekachtige terugtocht der Polen in gelijk tempo voortgaat, men zich reeds morgen of overmorgen voor het feit zal gesteld zien, dat de Folen zullen pogen op Oost-Pruisisch gebied uit te wijken, om zoo hun dreigende gevangenneming te ontgaan. Het Poolsche leger wordt bedreigd door een catastrofe, die misschien het geheele Poolsche front aan het wankelen kan brengen, temeer daar de Russen ook aan het Galicische front den Poolschen tegen stand steeds meer breken. De oorzaak van den op een vlucht ge- lijkenden terugtocht van de Polen wordt op de eerste plaats daaraan geweten, dat de Polen niet meer voldoende troepen heb ben en ook hun groote verliezen aan mate riaal niet meer kunnen aanvullen. Ook de militaire medewerker van het „Berl. Tagebl." majoor Prey, ziet den toe stand van het Poolsche leger zeer pessi mistisch in. Hij is van meening, dat als het den Polen niet gelukt een verdere om singeling van hun rechtervleugel te ver hinderen, het lot van het Poolsche leger beslist is. De Berlijnsehe vertegenwoordiger van de sovjetregeering, Victor Kopp, heeft in- tuschen aan een persvertegenwoordiger verklaard: „Ik zou de veel verspreide meening wil len tegenspreken, dat wij Oost-Pruisen of eigenlijk in Duitschland voornemens zijn binnen te rukken. Om twee redenen willen wij zulks niet: le zou deze opmarseh oorlog beteeke- nen met een land, waarmede wij in vrede leven en waarmede wij dringend wen- schen economische betrekkingen aan te knoopen; 2e. zou een opmarseh der Rus sen in Oost-Prilisun onmiddellijk een hef tige nationale reactie in Duitschland kun nen terugbrengen en dat ligt zeker niet in onze bedoeling. Ook onze militaire ac tie bewijst, dat wij Oost-Pruisen niet be dreigen, want wij hebben Litauen ont ruimd en daarmede den meest geschikten weg naar Duitschland prijsgegeven". Tenslotte zegt nog een bericht uit Wee- nen dat de communistische bladen aldaar melden, dat Lenin door een manifest alle Slavische volken zal oproèpen, om hun huidige regeering door sovjetregeeringen te vervangen. In dit manifest wijst Lenin er op, dat thans, nu Polen is overwonnen, het oogenblik om zijn Pan-Slavische plan nen te verwezelijken nooit zoo gunstig is geweest. staat echter vast, dat een algemeene sta king die ditmaal ook de spoorwegen zal treffen in voorbereiding is. Er is reden aan te nemen, dat deze be weging in Duitschland niet geheel los staat van de Russische, in het bijzonder schijnt men te hopen, dat de successen, die de bolsehewiki daar in den laatsten tijd wisten te behalen, niet zonder weer slag zullen blijven op de stemming in Duitschland. Bultep verantwoordelijkheid der Redactie. KOPENHAGEN. Volgens een telegram uit Warschau meldt het Poolsche legerbe- richt: Op het Noordelijk front duurt de terugtocht van het Poolsche leger voort. Het strijdt nu om de rivier Czernica. Op de overige fronten werden talrijke aanvallen der bolsehewiki met succes en onder zware verliezen van den vijand af geslagen. Tevens deed hij vergeefsche aanvallen op Dubno en de Sbrucz-linie. - Een medewerker van het Holland- sche Nieuwsbureau te Berlijn had een on derhoud met iemand, die in internationale communistische kringen uitstekende rela ties onderhoudt en precies weet wat er broeit. Uit zijn mededeelmgen blijkt, dat de be richten, die de rechtsche pers in de laat ste dagen omtrent organisaties der radi cale elementen en over den omvang, dien de voorbereidingen voor nieuwe beroerin gen hebben aangenomen, volstrekt niet zoo onschuldig zijn, als men het ter lin kerzijde en in de radicale pers wil doen voorkomen. Volgens onze informaties bestaat er een zeer ver uitgewerkt plan voor een nieuwe algemeene staking, die binnen enkele we ken zal uitbreken. Omtrent den juisten datum kon of wilde onze zegsman geen nauwkeurige mededeelingen doen. Het Mijnheer de Redacteur.- Ik mag zeker voor onderstaande wel een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Nog meer dan voorheen trekken zeer vele vreemdelingen naar den Roestel- berg om daar of in diens zeldzaam mooie omgeving een dagje van de heerlijke natuur te genieten. En, geloof me, mijnheer de Redacteur, nog ontzettend velen zouden er meer komen, indien maar een aardige gele genheid aanwezig was, waar men wat kan gebruiken en waar kinderen zich aangenaam bezig kunnen houden. Dezer dagen de weg Oosteihout- Breda passeerend, trof mijn oog een aardige ontspanning en aanstonds rees bij mij de gedachenKan nu bij de Roestelberg niet een dergelijke inrich ting komen. Stellig heeft deze daar veel meer reden van bestaan dan op de weg Oostethout-Breda. Echter, 't schijnt dat daar zich niemand voor durft geven. Daarom moet naar een ander middel, ter bereiking van het doel, worden uit gezien. Zou het niet te bereiken zijn door een vereeniglng op te richten welks leden aandeelen nemen in een te stich ten ontspanning. Het komt mij voor. dat een hooge rente van het te storten geld wordt gemaakt en dat later de zaak makkelijk met winst kan worden overgedaan. Nog een middel ter bereiking van het doel is m.l., dat de vereeniglng Waal- wijks Belang door een annonce in »De Komeet* te plaatsen de aandacht van houders van vermakelijkheden eens op deze zeldzaam mooie gelegenheid moet wijzen. Weet misschien een ander een beter idéé om tot oplossing in deze te komen Dat hij dit dan In De Echo bekend maakt, er moet toch iets gebeuren, waarnaar velen al zooveel jaren ver langen. U, mijnheer de Redacteur, dankend. Een belangstellende. Geachte Redactie, Gelieve onderstaande een plaatsje tu verleenen in Uw veelgelezen blad, waar voor bij voorbaat mijnen beslen dank. In Uw blad van 17 dezer komt een ingezonden s'uk voor, onderteekend door den heer Rijken, Voorzitter v/d Ccöp. St. Zuivelfabriek >De Toekomst* te Capelle. De heer Rijken wenscht van mij te vernemen, waarop mijn uitgesproken oordeel berust. Op de eerste plaats moet ik den heer Rijken opmerken, dat door mij nooit gezegd is, dat melk ge leverd door de Zuivelfabriek, niet goed is of niet voldoet aan de eischen ge steld voor volle melk, van blaam wer pen op de Zuivelfabriek was dus vol strekt geen sprake. Dat er verschil is in melk, goed-beter en hoe men 't verder wil uitdrukker, dit bewijst den heer Rijken zelf, wanneer hij schrijft, dat de melk, naar kwaliteit betaald wordt. Wat contróle betreft, er zijn bewijzen te over, dat ondergeteekende, reeds vroeger, met klem heeft aangedrongen op strenge conti óle met flinke boete en bekendmaking. Is dit misschien reclame voor onze boeren Het berichtje van vroeger wat U aanhaalt Is niet volledig er was ook nog wel een aanbeveling bij, of heeft U dat over 't hoofd gezien. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend. Hoogachtend, Apr, v. d. BROEK. Druoen, 22 Juli 1920. Mijnheer de Redacteur. Mag ik door middel van U bij ons zoo veel gelezen blad, autoriteiten een vraag stellen. Bij voorbaat dank. Hoe staat het met de plannen van een nieuw te bouwen raadhuis Wat d.enkt men te doen met het terrein, indien voorlooplg niet tot bou wen zal woiden overgegaan Vele Drunensche zullen gaarne eens wat naders hieromtrent vernemen. P. W. Voorkoming en genezing van aambeien. De gewoDe oorzaken van aimbeien zyn een verkeerde voeding, gebrek asn lichaamt- beweging. vorstopping en leverkwilen, en de sekeia', maatregel tot voorkoming ervan be staat in het zorguldig vermijden van deze oorzaken, Aimbeien sya in werkelijkheid opgezette deren, in of uitwendig. De aderen en de haar omgevende weefsels worden ontatoken en hevige jtok en pijn treden op, terwyl in »ele gerillen bloedreilies plaats vindt. De lyder dient niet op konde steenen, natte plekken of stoelen met zschte kussen te gain zitta«, terwijl plaatselijke afkoeling en te veel inspanning van de betreffende •pieren de kwaal verergert. De opgevende deelen moeten zorgvuldig gereinigd worden met een spons en lanw water en doot een weing drnkken met een z»chte doek gedroogd worden. Foster's Zilf sal bijzender geschikt be vonden woeden voor het genezen van alle vormen van aimbeien. Zij mnkt een einde ain den jeuk en het bloeden, en gaat de ontsteking tegen zoowel by in als uitwendig •imbeieD. In enkele der ergste gevallen was ec i doos Vostertalilf voldonde en volkomen genezing te bewerkstelligen. De jeuk hield byna dadelijk op. en het bloedverlies en de opzwelling der sderen verdwenen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Waalwyk verkrijgbaar by Wed-Orie Damvn'in a f175 per doos. Waalwijk, 23 Juli 1920. De belasting op de openbare ver makelijkheden heeft tijdens de kermis f468.42 opgebracht. Eergisteren herdacht A. Verhoofstaii looier bij de firma P. van Loon Gzn., den dag waarop hij aldaar voor 25 jaar gele den in dienst is getreden. De patroons hebben dezen dag voor den trouwen en oppassende V. niet onopge merkt voorbij laten gaan. Behalve een ge sloten couvert ontving hij nog als herin nering een zilveren horloge met inscrip tie en gouden ketting. statutenwijziging is het kapitaal der N.V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoom- schoenfabriek „Hollandia", te Waalwijk, gebracht op f 2.000.000. in 1000 gewone en 1000 cumulatief preferent winst- deelende aandeelen, alle k f 1000 en luidende aan toonder, waarvan voor- loopig uitgegeven en volgestort 500 gewone aandeelen. De N. V. Amsterdamsche Leder Maatschappij Prinsengracht 379, Am sterdam, deelt ons mede, dat ons bericht betreffende den verkoop der Lederfabriek „Oisterwijk". niet juist is. Door die Maatschappij zijn een aantal aandeelen dier fabriek overgenomen, terwijl zij het voornemen heeft door vergrooting van het kapitaal het bedrijf onder hare leiding uit te breiden. De firma Adler en Oppen- heimer te Straatsburg is volgens haar, bij deze transactie niet betrokken. De Postduivenvereniging »De Ordenaos» hield Zondag 11 Juli een wedvlucht met oude duiven vanuit Zwolle. Lostijd 7 uur. De duiven bereikten hun hokken als volgt uur min. sec. Ie pr. J. v. d. Pennen 8 19 15 8 39 28'/a 9 57 0 11 13 48 10 10 46Va 9 57 5 9 34 31 De Postduivenvereniging »De Ordenans» hield Zondag 4 Juli een wedvlucht met oude duiven vanuit Arn hem. Lostijd 8 uur 30 mio. De duiven bereikten hun hokken als volgt H. Hessen Idem Idem M. de Folter Idem idem uicuw ic üüuwcu raaauuis r ïue idem uur min. sec. le pr. J. v. d. Pennen 10 15 41 2e H. Hensen 10 44 31'/j 3e M. de Folter 10 51 20 4e J. Klijberg 10 59 6 5e G. Brekelmans 11 5 12 6e M. Vugts 11 3 41 7e M. de Folter 11 19 32 8e H. Hensen 11 39 12V2 9e M. de Folter 12 6 38 10e idem 12 14 50 fhnne -7i!1 i n Bezoekt de KOOKDEMONSTRATIES

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5